PDA

View Full Version : Как се демонтира и как се почиства интеркелер



krasy k
26-02-2009, 15:41
Някой правил ли е това нещо на Алфа 156 1,9 ЖТД?

krasy k
26-02-2009, 20:55
Знам че все някой го е правил , но сигурно ви е писнало от тъпи въпроси...

krasy k
26-02-2009, 21:36
Разбрах че се измива с коресилин или препарат за измиване на двигател но нищо няма за това как се сваля.
Сваля ли се бронята или може и без тази манипулация?

krasy k
27-02-2009, 08:43
Е немога да се съглася че от толкова хора погледнали тази тема никой няма представа как се сваля интеркулер.
Хайде казвайте каква е процедурата че идват почивни дни и мисля да го чистя...

oem
27-02-2009, 12:45
Ми как... отиваш на подемник, откачаш го и го миеш. Ако видиш, че на подемник не става сваляш бронята. Що питаш па ти такива въпроси тука? Обличай работните дрехи и разглабяй.

krasy k
27-02-2009, 17:28
Ми как... отиваш на подемник, откачаш го и го миеш. Ако видиш, че на подемник не става сваляш бронята. Що питаш па ти такива въпроси тука? Обличай работните дрехи и разглабяй.

Ти да не си прекалил с хапчетата?
Какъв подемник ? Защо да я вдигам? Това е малкото "радиаторче" зад левия фар и би трябвало да се сваля от горната страна или след махане на кората да се спусне надолу.
А " па задавам такива въпроси " защото не е необходимо всеки да "открива топлата вода ".Сигурен съм че някои го правят "със затворени очи " и не е проблем да кажат как най-лесно става това а не да си обезкостяваме колита до голо шаси.
До колкото съм запознат една от целите на форума е да си помагаме с каквото можем.


И моля модераторите да ми оправят техническата грешка в заглавието - интеркЕлер.Благодаря!

Kamen666
27-02-2009, 17:31
отгоре не става
трябва да вдигнеш колата,освобождаваш маркучите и излиза отдолу с малко зор и въртене
по-добре го почисти с корисилин премесен със съвсем малко вода

krasy k
27-02-2009, 17:51
Аз го гледах и видях че горе се държи на два болта но сигурно не са само те. Има ли добър достъп след сваляне на кората? А с тия шибани скоби /без винт/ дето са ги наслагали ще ми скъсат нервите. Но трябва аз да си свърша тази работа защото в нито един сервиз няма да се захванат да мият тръби и интеркулер. Абе голяма мизерия и голямо цапане ще падне само да мога да го сваля....

oem
27-02-2009, 18:01
Съжалявам колега, че не ти казах по-лесен начин, който аз не виждам. Кората се сваля от долу. Кулера също.

Може и на канал. Може и на крик да я двигнеш и да легнеш под колата.

krasy k
27-02-2009, 18:06
Съжалявам колега, че не ти казах по-лесен начин, който аз не виждам. Кората се сваля от долу. Кулера също.

Може и на канал. Може и на крик да я двигнеш и да легнеш под колата.

Стори ми се че се подиграваш и затова се "озъбих" за което се извинявам .Така звучиш по-добре.:cheers:

oem
27-02-2009, 19:06
Стори ми се че се подиграваш и затова се "озъбих" за което се извинявам .Така звучиш по-добре.:cheers:

Да се подигравам? НИКОГА!!! :cheers:

haljscho
27-02-2009, 22:33
Хубаво си решил да направиш тази операция. Но аз без да съм го правил и да претендирам, че съм прав, защо да го сваляш? Разкачаш 2-та маркуча, пръзкаш от горе с обезмаслител обилно, изчакваш да накисне малко, после промиваш с вода, ако е нобходимо повтаряш. Накрая може и да го продухаш с компресор отгоре и отдоло.
А пък ако го сваляш, нащракай снимки и ги качи в темата. Успех.:-P

trustworthy
27-02-2009, 22:44
Ползата от свалянето е голяма ;) Трябва си добро накисване, за да се разтвори насъбралата се тиня ;)

GoPlay
28-02-2009, 01:38
И без вода в кулера ... ползвай ако не обезмаслител то тогава бензин.. защо бензин ли ? защото се изпарява бързо ;)

krasy k
28-02-2009, 09:01
..... Трябва си добро накисване, за да се разтвори насъбралата се тиня ;)

Ясно е че ще го свалям,но ми трябва последователността за демонтажа за да не губя време/почти нямам такова/ и да не се увличам в демонтаж на излишни детайли.

А колко време и с какво да го кисна.С бензин или коресилин ще го измия , но за накисване мисля че няма да стане /ще се изпари/

Обещавам да снимам последователно цялата процедура!

haljscho
28-02-2009, 19:02
Ползата от свалянето е голяма ;) Трябва си добро накисване, за да се разтвори насъбралата се тиня ;)
Ай тогава да споделиш впечетления преди и след почистването. Горене, вървене, въобще всички плюсове.

krasy k
28-02-2009, 19:10
Притесненията ми са как и дали ще мога да го сваля....
А за снимки и резултати е ясно че ще споделя.

trustworthy
28-02-2009, 19:27
Ако има омасляване във въздуховодите, ефектът от процедурата може да е твърде краткотраен и усилията по почистването да се окажат неоправдани.
Преди време и аз я бях замислил тази процедура, но един виден тунингист ме резубеди :)
Отделно, не бива да се очакват чудеса след като е бил почистен кулера ;)

haljscho
28-02-2009, 19:31
Ако има омасляване във въздуховодите, ефектът от почистванетоможе да е твърде краткотраен и усилията по почистването да се окажат неоправдано големи.
Преди време и аз я бях замислил тази процедура, но един виден тунингист ме резубеди :)
Отделно, не бива да се очакват чудеса след като е бил почистен кулера ;)
Благодаря за отговора.:notworthy:

trustworthy
28-02-2009, 19:40
Благодаря за отговора.:notworthy:

Сега да не звема да ти убия ентусиазма :)
Почистването няма да навреди в никакъв случай, просто да не очакваш чудеса. Това имах предвид. Мене все още ме гложди тази идея, но за момента нямам никакво време, а и условия да разглобявам. Не, че не могат да я свършат и в сервиз тази работа, но се съмнявам, че няма да вложат необходимото старание при почистването.

haljscho
28-02-2009, 21:40
Ееееееее, хубавите работи бавно стават. И една култова фраза.
Като му дойде времето.
Айде сега да изчакаме krasy k да докоментира. Ако беше от Пловдив щях да го поканя в къщи на канала.
:cheers: за всички.

krasy k
28-02-2009, 21:55
Сега да не звема да ти убия ентусиазма :)
Почистването няма да навреди в никакъв случай, просто да не очакваш чудеса. Това имах предвид. Мене все още ме гложди тази идея, но за момента нямам никакво време, а и условия да разглобявам. Не, че не могат да я свършат и в сервиз тази работа, но се съмнявам, че няма да вложат необходимото старание при почистването.

Точно по тази причина мисля аз да си направя почистването

krasy k
28-02-2009, 21:59
...Ако беше от Пловдив щях да го поканя в къщи на канала...
:cheers: за всички.

Имам канал и условия ,но малко ме е страх с това разглобяване. Нямам никаква идея как се прави.

Иначе не ме притеснява работата,не съм с "две леви ръце" или поне така си мисля.....Пък един приятел обеща да помага.

haljscho
01-03-2009, 10:03
Няма от какво да се плашиш. А и щом си си извикал и приятел........
Най-добре свалете и подкалника 4-5 видйки и всичко се вижда.
А после :BBQ:

krasy k
03-03-2009, 17:09
Ще се опитам възможно най-подробно да опиша начина на демонтаж на интеркулера,защото не съм правил снимки.
Задължително ви трябва канал /за сваляне на кората и измъкване на радиаторчето/ и около 2 часа свободно време.
Ето последователността на манипулацията
1. Погледното отгоре при отворен капак на двигателя до левия калник има един декоративен прастмасов капак, частично покриващ тръбата от интеркулера до двигателя - развиват се 2-те видиики и се сваля
2. Демонтаж на тръбата от двигателя до интеркулера - развиват се скобите в двата й края
3 . Сваля се кората под двигателя - ясно е как
4. Погледнат отгоре интеркулерът в горния край е захванат на 3 места :
- странично към стойката с болт с гайка,
- за декоративната пластмаса ,насочваща възд.струя към радиаторчето с гайка от горната страна
- за декоративната пластмаса ,насочваща възд.струя към радиаторчето ,странично с още един болт
5. Погледнат от долу интеркулерът е хванат за споменатата пластмаса с още 2 болта , виждат се като се свали халогенчето с капачето -развиват се
6. Самото радиаторче лежи с 2 крачета на две тампончета сложени в два отвора
на стоиката - леко се повдига и се изважда от тампоните ,които след това се махат за малко по-лесно измъкване на интеркулера
7. Препоръчвам да откачите левия халоген с капачето , защото измъкнах и кората която насочва възд.струя към радиаторчето - така той се маха без проблем.
8. Радиаторчето се спуска , а не се вади !
9. Сега е голямата мизерия - с 2 литра коресилин се измиват тръбите и радиаторчето. При мен не се наложи киснене за дълго време , но това всеки ще си го прецени.
Нямате идея какво изтича....Едва ли някога е чистен...
Изчакайте да изветрее коресилина !!!!!
Е, това е .... Може би някой може по-лесно и по-бързо да направи това нещо....
Относно ефекта ще пиша след време.
Поздрави!

Dodo 155
03-03-2009, 18:36
Браво, колега!
Много подробно и полезно описание :)

krasy k
03-03-2009, 22:33
Благодаря,постарах се да съм максимално точен и подробен в обясненията.
Ако администраторът реши нека /след редактиране/ я прехвърли на подходящо място за улеснение и на другите.