PDA

View Full Version : СКОРОСТИ НА 33



zilala
27-02-2009, 21:40
КОЛЕГЕ БЛАГОДАРЕНИЕ НА СЪВЕТИТЕ КОЙТО ПОЛУЧИХ ТЪК СИ СТЕГНАХ 33ЙКАТА ОСТОНА САМО ДА Я НАКАРАМ ДА ВКЛЮЧВА 1 И ЗАДНА КАЗАХА МИ ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ СМЕНЯТ НЕКВИ ТАМПОНИ НА ЛОСЧЕТАТА БИХТЕ ЛИ МИ КАЗАЛИ ГОРЕ ДОЛУ КОЛКО ЩЕ МИ СТРУВА РЕМОНТ С ТИЯ ТАМПОНЧЕТА ДА ЗНАМ КВО МЕ ЧАКА :(

hristo58
27-02-2009, 23:26
може да не са тампоните,ами щифта които се намира на лоста.ако е износен имаш луфт и затова не се включват първа и задна.погледни го ,ако не намериш същият щифт може да отрежеш бургия 5 мм и да я поставиш вместо щифт.

zilala
28-02-2009, 09:44
може да не са тампоните,ами щифта които се намира на лоста.ако е износен имаш луфт и затова не се включват първа и задна.погледни го ,ако не намериш същият щифт може да отрежеш бургия 5 мм и да я поставиш вместо щифт.
колега аз гледам че лоста е вързан за нещо като ябълковидна връзка там ли е този щифт :crazy:

hristo58
28-02-2009, 23:09
доста отдавна го правих това и не си спомням,но лоста на скоростите движи една щанга и тая щанга в края които е на скоростната кутия има щифт.значи щифта за които пиша,не се намира под лоста за скоростите,а в другият краи към скоростната кутия.не знам дали има значение годината на производство.моита е 2-ра серия 1986.

mordohy
04-07-2009, 09:48
Колеги,подновявам наново темата за скоростите,защото съм твърдо решил да я разчопля до край.Хъркащите скорости са си наш кръст и си го носиме почти всички.Тия дни съм решил да направя една аутопсия,но преди това искам да споделите,кой какви проблеми е имал и как ги е решил.До сега съм проверил помпите и маслото в кутията.Прави ми впечатление,че когато натисна съединителя,натисна леко лоста и изчакам 1-2 секунди,влизат без проблем.Хъркат на 1и2-ра само,когато искам да включа по-бързо.Сменял съм без всякаква нужда и съединителя и аксиалния лагер,ама нъцки!Насочвам се вече към лагера на маховика.Синхронизаторите за сега ги изключвам.
Надявам се темата да е полезна и да не я осереме,както тая за динамото!

Kostadin`
04-07-2009, 14:03
Колеги,подновявам наново темата за скоростите,защото съм твърдо решил да я разчопля до край.Хъркащите скорости са си наш кръст и си го носиме почти всички.Тия дни съм решил да направя една аутопсия,но преди това искам да споделите,кой какви проблеми е имал и как ги е решил.До сега съм проверил помпите и маслото в кутията.Прави ми впечатление,че когато натисна съединителя,натисна леко лоста и изчакам 1-2 секунди,влизат без проблем.Хъркат на 1и2-ра само,когато искам да включа по-бързо.Сменял съм без всякаква нужда и съединителя и аксиалния лагер,ама нъцки!Насочвам се вече към лагера на маховика.Синхронизаторите за сега ги изключвам.
Надявам се темата да е полезна и да не я осереме,както тая за динамото!
И на мен това ми е направило впечатление,че когато по-бързо съм сменял скорости от 1-ва на 2-ра,хърка,а при по-нежно и бавно включване не хърка.Също и когато по-бързо вкарам 1-ва се получава хъркане,но не мога да си обясня защо.:cry:Става въпрос за 1.7 `91.

Bobi_33
04-07-2009, 22:50
И на мен това ми е направило впечатление,че когато по-бързо съм сменял скорости от 1-ва на 2-ра,хърка,а при по-нежно и бавно включване не хърка.Също и когато по-бързо вкарам 1-ва се получава хъркане,но не мога да си обясня защо.:cry:Става въпрос за 1.7 `91.

Смяна на синхронизатори и муфи. Това е проблем на 95% от 33-ките. Износването често е причинено от не добре работещ съединител или не натискането му докрай. До проблеми и излишно износване довежда и разбита лостова система. За да работят скоростите както трябва, при римонта е задължително и внимателно регулиране на избирачите вътре в скоростната кутия.
Другото е, че тези ск. кутии просто са объркани още на чертожната дъска.

Stranger65
05-07-2009, 16:29
Смяна на синхронизатори и муфи. Това е проблем на 95% от 33-ките. Износването често е причинено от не добре работещ съединител или не натискането му докрай. До проблеми и излишно износване довежда и разбита лостова система. За да работят скоростите както трябва, при римонта е задължително и внимателно регулиране на избирачите вътре в скоростната кутия.
Другото е, че тези ск. кутии просто са объркани още на чертожната дъска.
Боби е прав. Но започнете първо от щифта и гуменото уплътнение на Т връзката м/у скоростния лост и лостчето от скоростната кутия. Щифта се намира под една скоба на Т накрайника и се износва. Вижте и отвора за щифта на Т накрайника да не е яйцевиден. Ако всичко това е наред -> тръгвайте към Боби_33.

svilenalpanev
05-07-2009, 23:53
И аз имах същите проблеми. И със Спринта и с 33-ката. Преди две седмици монтирах диференциала на 33-ката в кутията на спринта. Сега превключвам от голяма на малка без междинна газ. Не вярвам това да се дължи на новото масло.

mordohy
06-07-2009, 02:08
И аз имах същите проблеми. И със Спринта и с 33-ката. Преди две седмици монтирах диференциала на 33-ката в кутията на спринта. Сега превключвам от голяма на малка без междинна газ. Не вярвам това да се дължи на новото масло.
Колега,ей такива постове ни трябат!Боби-33 каза точно,технически от какво хъркат,ама те си хъркат,без да се съобразяват,че тия неща са си наред.Браво за смелостта ти.Говориш на пръв поглед пълни глупости,несвързани от нищо,но точно това исках.Някъде ще намериме пресечната точка и ще заковем въпроса.
Нека и другите да споделят,дори и да разспамиме темата.
По някий път,дори и глупост,може да ни даде ключа към проблема.
За сега нека споделяме кой какво е направил и като събереме достатъчно материал,да седнеме и да ги обобщиме и да започнат по-малко да ни хъркат скоростите.Кактоказа Боби,те са си сбъркани още на чертожната дъска

RaIDeR
06-07-2009, 17:24
Ми аз я смених цялата щото на един баир от 2 минах на първа с 1500 рпм и изхърка лошо на умряло ! След това гледам трета скорост не влиза другото ок ! Сложих направо друга и тя си хърка по същият начин ! На горе няма проблем обаче надоло хърка от3на2 от 2на 1 , на горе хърка само на 1 ва ! Те синхронизаторите вървят 1ва 2ра един 3та 4та 2ри и 5та и задна май нямат ! Та ся имам една скоростна ъртък !

Da_Fuse
06-07-2009, 20:58
Колеги, с риск да ме нахокате задето се изказвам без да съм имал пряк контакт с някой от боксер моделите, ще се вкюча по темата в опита си да помогна. Надявам се да не се натрапвам. :)
От знаещи и можещи хора знам че проблемите в скоростите при трансаксиалните алфи, които по същество са идентични с тези, които вие описвате - трудно превключване на 1-ва 2-ра и 3-та предавки при високи обороти, а при по "тежките" случай и на ниски обороти, превключване с изчакване от 1-2 сеунди и т.н., се дължат на износване в муфите на редачите и главно в СИНХРОНИЗАТОРИТЕ на на предавките. Синхоринизаторът по същество представлява месингов пръстен, който от външния си край представлява зъбно колело подобно на това на предавката към която принадлежи и със същият брой зъби, но с тази разлика, че неговите "зъби" са леко заострени от страната, която се зацепва с паразитния вал(този, който зацепва първичния вал с предавките). От вътрешната си страна представлява вътрешен конус, който при превключване се притиска към друг - външен конус, който е или част от зъбното колело на предавката или е твърдозацепен към нея. Именно тези два конуса, след като вече паразитния вал е е зацепен към външния край на синхронизатора се притискат и изравняват скоростите на валовете, такаче след това да има гладко преключване. При всички(поне до колкото ми е известно) истински, стари алфи, съществува проблемът с износените синхронизатори. Най - просто, тъй като синхронизаторите са месингови, а конусът към предавката е стоманен се износва синхронизаторът, от там, не добро притискане на двата конуса, от което произлиза и нуждата от изчакване няколко секунди и гладкото превключване след това. В по - "тежките" случай се износват (заоблят, замазват и т.н.) и зъбчетата на синхронизатора, тогава превключването става вънаги съпроводено с отвратително продължително хъркане. Ето и една нагледна схема:
http://www.csa.com/discoveryguides/auto/images/fig7.gif

П.П. схемата не е много точна но това беше първото което ми попадна. :)

svilenalpanev
06-07-2009, 22:58
Колега,ей такива постове ни трябат!Боби-33 каза точно,технически от какво хъркат,ама те си хъркат,без да се съобразяват,че тия неща са си наред.Браво за смелостта ти.Говориш на пръв поглед пълни глупости,несвързани от нищо,но точно това исках.Някъде ще намериме пресечната точка и ще заковем въпроса.
Нека и другите да споделят,дори и да разспамиме темата.
По някий път,дори и глупост,може да ни даде ключа към проблема.
За сега нека споделяме кой какво е направил и като събереме достатъчно материал,да седнеме и да ги обобщиме и да започнат по-малко да ни хъркат скоростите.Кактоказа Боби,те са си сбъркани още на чертожната дъска

Кое точно е глупост? И кое е смело? Ако нямш адекватен отговор запази го единствено за теб.

Bobi_33
06-07-2009, 23:32
Ми аз я смених цялата щото на един баир от 2 минах на първа с 1500 рпм и изхърка лошо на умряло ! След това гледам трета скорост не влиза другото ок ! Сложих направо друга и тя си хърка по същият начин ! На горе няма проблем обаче надоло хърка от3на2 от 2на 1 , на горе хърка само на 1 ва ! Те синхронизаторите вървят 1ва 2ра един 3та 4та 2ри и 5та и задна май нямат ! Та ся имам една скоростна ъртък !

5-та има разбира зе. Тя винаги е най-читава. Просто нейната муфа се мести между 1-ва и 2-ра и нещата се подобряват значително.

Bobi_33
06-07-2009, 23:34
Кое точно е глупост? И кое е смело? Ако нямш адекватен отговор запази го единствено за теб.

Нещо въобще не ти разбрах поста. Мисля, че няма нужда от хранене и заяждане.

Bobi_33
06-07-2009, 23:43
.....износване в муфите на редачите и главно в СИНХРОНИЗАТОРИТЕ на на предавките. Синхоринизаторът по същество представлява месингов пръстен, който от външния си край представлява зъбно колело подобно на това на предавката към която принадлежи и със същият брой зъби, но с тази разлика, че неговите "зъби" са леко заострени от страната, която се зацепва с паразитния вал(този, който зацепва първичния вал с предавките). От вътрешната си страна представлява вътрешен конус, който при превключване се притиска към друг - външен конус, който е или част от зъбното колело на предавката или е твърдозацепен към нея. Именно тези два конуса, след като вече паразитния вал е е зацепен към външния край на синхронизатора се притискат и изравняват скоростите на валовете, такаче след това да има гладко преключване. При всички(поне до колкото ми е известно) истински, стари алфи, съществува проблемът с износените синхронизатори. Най - просто, тъй като синхронизаторите са месингови......

Ами именно там е проблемът - че въпросните кутии(на боксери и транзаксели) нямат масингови синхрони. Просто са спестени. Затова имах предвид, че тия скорости са сбъркани още на чертожната дъска. Начинът на заключнане на муфа към синхрон( дефакто самото зъбно колело) също е изключително глупаво и ненадеждно.
В по късния период на Алфа, напречните кутии на Фиат са в пъти по-прецизни и надеждни именно заради това, че имат въпросните месингови синхрони.

mitaka_cs
07-07-2009, 00:26
Ето и пълното съдържание на въпросните скорости;)
http://www.fragged.nu/cars/alfa-romeo-33-gearbox-overhaul/

mordohy
07-07-2009, 21:08
Митак,с тоя пост направо ме утрепа.Толкова ли е безнадежно положението!?Скорости на нашите кочини още не съм отварял,за това и поднових темата.На 145 и те ли са така или нямат нищо общо в корубата?

mitaka_cs
07-07-2009, 22:42
Кожуха на скоростите на 145 е като на 33,
но захващането е различно.
При 145 липсва големия тампон, който при 33 се пада
над камбаната, но въпреки това не са махнали ухото за
захващането му!
Друга разлика, за която се сещам е капакът отдолу на скоростите, който при 145 е оребрен и ако не се лъжа е алуминиев.
Разлики по лостовата система и предавателните числа не
са чак такъв проблем...оправя се при нужда.

Edit: Ето я разликата в предавателните числа и диференциалите:
http://img22.imageshack.us/img22/7203/33gearratios.jpg
Само първа и втора са други при 145 и са като на дизелова 33-ка 3-та серия.
Всички 145 са с диференциал 9/37, както и 33 3-та серия 1.3/1.4

mordohy
07-07-2009, 23:41
Мисълта ми беше не за предавателните числа,а за самата конструкция на кутиите.Защото до сега не съм видял 145 или 146 с такива проблеми.То от моята не мога да искам нищо повече.вече е на 404 000км,но имам една под ръка от 145 1.3 боксер и май ще я нахлузя.

kolev
08-07-2009, 10:25
абе не си видял,ама е почти същата работа. първа влиза трудно, от първа на 2-ра или от 3-та на 2-ра си хърка отвреме на време ако не знаеш чалъма, задна и тя хърка или не иска да влезе/на нея и трябва двоен амбриаж/. номера със задържането на лоста за 1-2сек помага и тук. над 4000 оборота определено влизат по-добре скоростите, абе все с чалъм се кара. сега съм с 75-90 масло пълна синтетика гл5 и единствената разлика с 75-80 минералка е че като е студена скоростната 1-ва и 2-ра си влизат по-лесно. иначе при 145/6 превключването е с жила /уж да няма предаване на вибрации по скоростния лост/ което прави смяната на скоростите супер гадна, при 33 е доста по-позитивна.

mordohy
08-07-2009, 16:16
Значи,направо да си насапунисвам въжето и да не се занимавам с простотии.А смяната на скоростна кутия с такава от 145 има ли някакви особености!?

kolev
08-07-2009, 17:02
до колкото знам, то си е същата кутия просто управлението е с 2 жила и едни гадни пластмаси под лоста.

DJ
08-07-2009, 17:16
Значи,направо да си насапунисвам въжето и да не се занимавам с простотии.А смяната на скоростна кутия с такава от 145 има ли някакви особености!?
пиши ЛС на Боби_33 той преди рециклираше кутии от 33-ки и доста в час с тях и като цяло с 33-ките. Иначе до колкото съм чувал скоростите на 33-ката са със щанги, а на 145/6 с жила(както вече един колега по горе обясни) :)

mordohy
08-07-2009, 17:20
Щом се надяват свободно на мотора,другите неща не ме притесняват.Инструмент има,а и с вълшебните думички:ей сега ти.....мамата-става всичко

JORDANGT
08-07-2009, 22:20
Проглема е че окачването е по-различно на страничните тампони.Не се вкарвай в някакви филми.Боби каза най-точно за синхроните, а и надали накой е отварял повече скоростни кутии от него.

И сега не много по темата ама аз да си се оплача.
Поради смяна на хидравличен маркуч 146-та ми е полу разглобена и за това пак си карам комбито и веднага ми се появиха проблемите.Почна да вие жестоко(като сирена в деня на Ботев) на 2-ра и на 3-та и започна много трудно да влиза 1-ва.Отделно на това когато колата работи нещо постоянно трака и като натисна съединителя и млъква.Според мен е първичният вал но нека някой по-компетентен(Боби 33 и др.) да се изкажат.Имам добри скорости от 33 16v,но няма да имам вече 4x4 а това и беше и без това единственото достойнство на тая кола.

Благодаря ви предварително.

Това ми е мнение N1000

mordohy
08-07-2009, 23:46
Кое точно е глупост? И кое е смело? Ако нямш адекватен отговор запази го единствено за теб.
Колега,явно не ме познаваш и за това реагираш така!Когато казах "глупости"имах в предвид ,че си казал нещо необичайно и за това,ако прочетеш внимателно поста ми и отсееш зърното от плявата,ще разбереш,че не съм казал нищо от лоши чувства.Напротив!Това,че си сменил само диференциала,а са спряли да ти хъркат скоростите е точно тая "глупост",която чоплим!Търсим ,дори и нелогичното.Няма логика да смениш диференциала,а да се оправят скоростите.Явно е станало и нещо друго и точно там е една от причините да не щат да ни работят както се иска скоростните ни кутии.За това,вместо да се правиме на ощипани,помисли какво още си правил.Там някъде е истината!:wallbash:
Поздрави!

whorunit
29-07-2009, 18:23
И при мен хъркат втората и първата но вече си знам от 3 към втора два пъти съединител с междинна газ и всичко влиза като у тях си :) ... много хърка втората ако я сменя рязко като ускорявам :)
И един въпрос към Боби 33 я кажи на всички ли 33 текат скоростите и имали лек да се оправи с побългаряване нещо :)

Bobi_33
29-07-2009, 23:20
И при мен хъркат втората и първата но вече си знам от 3 към втора два пъти съединител с междинна газ и всичко влиза като у тях си :) ... много хърка втората ако я сменя рязко като ускорявам :)
И един въпрос към Боби 33 я кажи на всички ли 33 текат скоростите и имали лек да се оправи с побългаряване нещо :)

Ами аз като ги правя, после не текат;-)

McNicko
17-11-2009, 16:50
Да вметна едно въпросче, че нещо не намирам отговор с търсачката, а тази тема ми се струва подходяща. Виждам че се е обсъждало главно хъркането на скоростите, но моя въпрос е малко по-различен.
Имат ли самоблокиращ диференциал 33-ките и ако да, кои модели по-точно?

Bobi_33
17-11-2009, 21:53
Имат ли самоблокиращ диференциал 33-ките и ако да, кои модели по-точно?

За съжаление на никой модел на Алфа с боксер не е слаган фабрично самоблокиращ диференциал.

McNicko
17-11-2009, 22:09
Мерси за инфото, че се рових из нета и не открих нищо, а ми беше интересно да разбера. :)

raoccars
18-11-2009, 20:38
Помагайте колеги,това ми е втората 33-ка но за сефте ми се налага да вадя полуоски.
На фиата знам че излизат много лесно от кутията но тук замазах и главите на болтовете и гнездата на еврейската звезда:shocking::death:http://www.picvalley.net/u/2184/45751635319174007191258569032kp5UaquMkcRZQu4A3eGH. JPG (http://picvalley.net/)

Bobi_33
18-11-2009, 21:25
Първо пробваш с водопроводен ключ да хванеш главите на болтовете за да ги развиеш, ако не стане, ги режеш (самите глави) плътно до шайбата с флекса. Щом е на земята е лесно.

sciiv
18-11-2009, 23:30
не знам на мойта са със шестограмни отвори болтовете,но това няма значение.Най добре сложи 2 болта на главината и пъхни щанга м/у тях и я подпри на земята за контра.След това ако си с еврейска звезда набиваш лимбус шестограм с този размер,ако си шестограм набиваш малко по голяма звезда или 12-ка звезда.Ако нямаш комплект лимбоси пробвай с качествени чирак клещи,ако не - флекса .

raoccars
19-11-2009, 11:30
Благодаря на Боби и на sciiv!
Понеже не ставам за водопроводчик,довечера ще пробвам с флекса:go:

koi4a
21-05-2011, 19:30
Здравейте от няколко дни съм собственик на една 33ка 1,3 94г. Естествено и моите скорости правят малко магарии не е нещо фрапантно, но като включвам първа, втова или задна за да включа трябва да натисна лоста докато опре в седалката, че и още малко. Махнах маншона на скоростния лост и гледам като натисна лоста мърда цялата греда. Тампоните са там и са здрави. На тази схема има един детайл No 12 който при мен го няма. За какво служи, и от къде да го купя? Благодаря предварително.
http://eper.fiatforum.com/eper/navi?VERSION=6&COUNTRY=012&GRP_COD=212&SBMK=R&DRIVE=D&SIN_ENGINE=AR 30753&SGS_COD=0&MAKE=R&ENGINE_NO=0101160&COMM_MODEL=33&VEHICLE_NO=05508025&SELECTED_COLOR_COMB=163&CAT_COD=W6&COLOUR=163_0&MOD_COD=133&MVS=133.257.3.0.0&ENGINE=1&SGRP_COD=21&CHASSIS_NO=05955407&SIN_VERSION=907B3B&MONTH=03&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=SUBGROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=PARTDRAWDATA&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3

kolev
22-05-2011, 09:20
това беше една гъба мисля. може и без нея. виж за луфтове по механизма и щангите.

koi4a
10-06-2011, 14:34
Да се похваля проблема ми се реши със смяна на "щифта" опоменат по нагоре в темата. Естествено пак се налага по-бавно да се превключват скоростите за да няма хър-мър, но поне не се боря със скоростния лост и вече не ме боли ръката след 30 минути градско каране.

Bobi_33
10-06-2011, 22:14
Да се похваля проблема ми се реши със смяна на "щифта" опоменат по нагоре в темата. Естествено пак се налага по-бавно да се превключват скоростите за да няма хър-мър, но поне не се боря със скоростния лост и вече не ме боли ръката след 30 минути градско каране.

Еее сега поне имаш скорости все пак. А иначе може да смениш и маслото (цялото) и да и сложиш Tutella Epyx. Аз съм много доволен от него.

koi4a
14-06-2011, 12:43
За сега ще карам така, че това дето е вътре съм го сипал преди две седмици. Иначе скоростите са супер даже се превключват без двоен съединител и междинна газ, само трябва по бавно да се превключва лоста.