PDA

View Full Version : Ксенон проблем



oem
05-03-2009, 09:41
От няколко седмици на сам като превключвам къси-дълги и ксенона ми изгасва. Понякога левия, понякога десния. Меря акомулатора 12,5 волта. Меря на входа на ксенона 9,5 волта. Викам ще слагам реленца. Сложих ги. Пуснах кабел директно от акомулатора, но на управлението на релето останаха 9-те волта и пак изключват релетата.

Може ли някой да измери при него на късите колко волта идва. Не знам от къде идва този спад на напрежението. Мислех, че допълнителните реленца няма да изключват, но.... :heavy_cry:

didod
05-03-2009, 14:03
Малко не разбрах къде е 9 волта?
При мен на фара има пад 0.2-0.3 волта спрямо зарядното напрежение.

oem
05-03-2009, 14:10
При мен на фара идват 9,5 волта. От там захранвам ксенона. Сега от там захранвам вече новот реле, а на ксенонва подавам директно от акомулатора. Но пак изключва. Ключа прекъсва за момент веригата към късите когато превключвам на дълги. При светкавица нямам такъв порблем. Мислех, че релето ще удържи този спад/прекъсване, но не го удържа.

И ксенона ми трепери постояно. Като свети и трепти.

търтей
05-03-2009, 14:15
ако верон са ти 9 волта след релетата начи нищо не си направил

n_netov
05-03-2009, 14:17
От няколко седмици на сам като превключвам къси-дълги и ксенона ми изгасва. Понякога левия, понякога десния. Меря акомулатора 12,5 волта. Меря на входа на ксенона 9,5 волта. Викам ще слагам реленца. Сложих ги. Пуснах кабел директно от акомулатора, но на управлението на релето останаха 9-те волта и пак изключват релетата.

Може ли някой да измери при него на късите колко волта идва. Не знам от къде идва този спад на напрежението. Мислех, че допълнителните реленца няма да изключват, но.... :heavy_cry:

Виж нагорял контакт (повишено съпротивление и от там пад на напрежение) - или превключвателя на кормилото или релето зад жабката (но неговите контакти май няма как да се видят) - релето е средното. Значи ако измериш на неговия куплунг напреженията , ще резбереш дали причината е до него , или пък след него.
Добре е като мериш какво има на входа на управлението на ксенона, самото жици да са изключени от управлението и да мериш директно на жиците.

oem
05-03-2009, 14:18
ако верон са ти 9 волта след релетата начи нищо не си направил

След релето са си 12. На входа на релето са 9.


Виж нагорял контакт (повишено съпротивление и от там пад на напрежение) - или превключвателя на кормилото или релето зад жабката (но неговите контакти май няма как да се видят) - релето е средното. Значи ако измериш на неговия куплунг напреженията , ще резбереш дали причината е до него , или пък след него.
Добре е като мериш какво има на входа на управлението на ксенона, самото жици да са изключени от управлението и да мериш директно на жиците.

Най-вероятно ключа е нагорял, защото като го бутна бавно фаровете изгасват и като го добутна до край чак тогава цъква релето в жабката. Просто исках с новото реле да избегна това прекъсване. Мислехм, че няма да реагира релето чак толкова на прекъсването, но явно му идва много.

asoto
05-03-2009, 14:25
колега,вземи от някои познат баластите и пробваи,ако не го прави значи баласти са дефектни

oem
05-03-2009, 14:31
колега,вземи от някои познат баластите и пробваи,ако не го прави значи баласти са дефектни

Е хубаво ама и двата ли? Не е от баластите, защото аз чувам как релето изключва.

didod
05-03-2009, 14:40
Най-вероятно ключа е нагорял

Нагорял едва ли. Щом има релета оригинално за фаровете. Може да е мръсен или износен просто...
А за 9-те волта- провери релетата на фаровете все пак.

Mury
05-03-2009, 14:43
Според мен проблема е в ключа,на стария служебен бус Ивеко имахме подобен проблем,и се оказа от лостчето:upsidedwnsmiley::upsidedwnsmiley::upsided wnsmiley:Тва с трептенето го имаше и при мен,като бяха нови крушките,след 1 месец изчезна8)8)

n_netov
05-03-2009, 14:43
След релето са си 12. На входа на релето са 9.



Най-вероятно ключа е нагорял, защото като го бутна бавно фаровете изгасват и като го добутна до край чак тогава цъква релето в жабката. Просто исках с новото реле да избегна това прекъсване. Мислехм, че няма да реагира релето чак толкова на прекъсването, но явно му идва много.

Сега като се замисля ми се струва че по вероятно ти е нагоряло релето, защото когато е само на къси тока минава през нормално затворения му контак, а той по мое мненине е по слабия

oem
05-03-2009, 15:15
Ще трябва да разглобя малко нещата и да измеря къде е прекъсването. А иначе ключа ми е малко разхалакан м/у другото. Отдавна му се каня да го сменя. Само да се окаже, че е от него.


Според мен проблема е в ключа,на стария служебен бус Ивеко имахме подобен проблем,и се оказа от лостчето:upsidedwnsmiley::upsidedwnsmiley::upsided wnsmiley:Тва с трептенето го имаше и при мен,като бяха нови крушките,след 1 месец изчезна8)8)

Да ама моите крушки са на половин година. По скоро баластите са смотани.

П.С. Ксенона ми е този: http://www.hid.bg/product_info.php?cPath=48_50&products_id=140&osCsid=fa8ec4e52699f6c92d2af2dfa7a9f65b

svetkos_
05-03-2009, 15:32
Така... Не знам как при алфите, но при фиатите (при мен Браво) проблемът е следният.

Когато се получава така, значи инсталацията е стара, т.е. преди 2000 година. В такъв случай се преправя към тази от колите след тази година. При мен един колега от фиат форума ми го оправи този проблем. Има и тема по въпроса. Позволявам си да пусна и лунк към нея. Може да свърши работа! Успех!

ЦЪК (http://www.fiat-bg.org/forum/viewtopic.php?t=36808)

oem
05-03-2009, 15:45
Така... Не знам как при алфите, но при фиатите (при мен Браво) проблемът е следният.

Когато се получава така, значи инсталацията е стара, т.е. преди 2000 година. В такъв случай се преправя към тази от колите след тази година. При мен един колега от фиат форума ми го оправи този проблем. Има и тема по въпроса. Позволявам си да пусна и лунк към нея. Може да свърши работа! Успех!

ЦЪК (http://www.fiat-bg.org/forum/viewtopic.php?t=36808)

При алфата и късите и дългите си имат собствено реле.

boian
05-03-2009, 15:54
При мене пък като смених баласта с нов започна да трепти светлината.

oem
05-03-2009, 16:00
При мене пък като смених баласта с нов започна да трепти светлината.

С китайските баласти така. Я вземи един Филипс да видим ще трепти ли? :)

n_netov
05-03-2009, 17:01
При алфата и късите и дългите си имат собствено реле.


късите имат реле, но дългите не

oem
05-03-2009, 17:03
късите имат реле, но дългите не

Е как не бе колега? И габарита даже има реле.

boian
05-03-2009, 17:12
С китайските баласти така. Я вземи един Филипс да видим ще трепти ли? :)

Е, че стария баласт на другия фар е китайски, ама не трепти.

mirchozo
05-03-2009, 17:27
колега ОЕМ , според мен вече и ЛОСТЧЕТО и РЕЛЕТО ти са за смяна,веднага ще обясня и защо - след като лосчето започне да не контактува добре ,съответно то подава различно напрежение (един път 12V ,друг път 9V, колкот си иска) на бобинката на релето за късите светлини.Тази бобинка съответно затваря силовия контакт един път добре,друг път не чак толкова (зависи от напрежението което получава) и така се образува нагар по пъпките на релето,от там и лошия контакт.И така стигаме то тия 9V които казваш ти и ксенона започва да изключва понеже няма нужното напрежение за да работи нормално.С халогенките може да не си го забелязвал това,щото крушките работят и на по ниско напрежение,т.е. при тях го няма това премигване като при ксенон баластите.
дано съм бил полезен
Най-просто решение - слагаш си някакво ключе и чрез него подаваш напрежение на бобинките на релетата за ксеноните, т.е. късите ти ще се включват от ключето което сложиш.Малко кофти,но като за начало те съветвам това,хем ще провериш дали не са се увредили баластите следствие от тия неща писани по-горе.

oem
05-03-2009, 19:49
Оправих проблема.

Значи снощи като съм мерил сигурно не съм допрял добре мултицета. На входа на релето имам 11,3 волта при незапален двигател. Каквото и да правя толкова си е. Превключвах, спирах, пусках - 11,3 волта. Нормално като се има предвид консумацията. При запален двигател са 13 волта. Това на входа на допълнителните релета.

Когато превключвам обаче има спад на напрежението и реленцата изключват. За това паралелно на входа на реленцата сложих по един кондензатор 4700 мФ / 25 волта. Исках на 16 волта, но нямаха в магазина. Как да е. Кондензаторите компенсират спада в напрежението и сега реленцата не изключват вече :)

Може би имам и проблеми по лостчето на волана, но ето евтино решение :) Не ми се сменят лосчета сега първо защото не съм се убедил че е в тях проблема и второ защото не ми се дават 300 лв. за тях.

Реших си проблема с 5 лв. :) Доволен съм.

P.S. Крушките пак трептят. Въпреки, че имам стабилни 13 волта на входа на баластите. Явно баластите са от много хубавите. :( Ама така ще е.

mirchozo
05-03-2009, 20:44
то не е от особено значение дали са на 16V или 25V ,просто единия е с малко по добри изолационни качества,иначе вс друго вътре си е същото
инак верно има доста "добри" баласти и крушки на пазара, с надписи "made in china"

oem
05-03-2009, 20:51
то не е от особено значение дали са на 16V или 25V ,просто единия е с малко по добри изолационни качества,иначе вс друго вътре си е същото
инак верно има доста "добри" баласти и крушки на пазара, с надписи "made in china"

То ясно, че няма значение. Бяха двойно по-скъпи аз за това казах :)

Иначе 180 лв. дадох тогава за този ксенон и излезна голямо дръвце.

Ilko Ivanov
05-03-2009, 21:46
При алфата и късите и дългите си имат собствено реле.
Къде?
Има едно реле,което оставя късите включени заедно с дългите.Друго не съм видял.
За да не трептят крушките трябва да отвориш баластите и на входа на 12-те волта след защитния диод да сложиш развързващ кондензатор поне 1000мФ. После пак силикон и затваряш.

n_netov
05-03-2009, 23:05
Къде?
Има едно реле,което оставя късите включени заедно с дългите.Друго не съм видял.


е точно това и аз казвам щото съм го видял от схемата (а и на самата кола) ама на колегато OEM не му се вярва.