PDA

View Full Version : за или против спортен филтър



nasmitacha
05-03-2009, 20:08
за или против спортен филтър за 2,4JTD (136к.с.)
ще подобри или ще се влоши работата на двигателя?!?!?!
:respect:
и има ли разлика във вървенето :screwy: ??????
БЛАГОДАРЯ ВИ !!!!!!!!

ФЕРАРИСТ
05-03-2009, 20:17
За.....подобрение по принцип има, макар че надали е такова каквото се описва, но пък и вътрешния кеф че си направил нещо уж кое знае какво също си струва.....слагай смело.....

mirchozo
05-03-2009, 20:24
ПРОТИВ....Рано или късно всякакъв кеф се заплаща
Ако беше толкова хубаво колкото изглежда,те хорицата щяха да ги слагат фабрично,че даже и ремапнати (чипнати).Ама уви...

ФЕРАРИСТ
05-03-2009, 20:30
Ако беше толкова хубаво колкото изглежда,те хорицата щяха да ги слагат фабрично,че даже и ремапнати (чипнати).Ама уви...
ЩайнАйн казал че тайната на тех. прогрес се коренял в съмнението към абсолютната ефективност на всички технически открития......
А иначе производителите не ремапват, щото не моат да влязат в еко нормите.....вероятно....

newuser
05-03-2009, 20:34
абсолютно съм съгласен с колегата mirchozo против тая история... колкото пъти са правени тестове преди и след поставянето на какви ли не спортни филтри се оказа че няма и грам промяна в конските сили, единствено което се получава е промяна в звука на двигателя.. виж в търсачката има доста писано. повечето колеги са стигнали до тоя извод че само звука се променя.. а и ако се поразровиш ще видиш че спортните пропускат повече прахоляци от обикновените фитри

ФЕРАРИСТ
05-03-2009, 20:39
колкото пъти са правени тестове преди и след поставянето на какви ли не спортни филтри се оказа че няма и грам промяна в конските сили,
Предполагам че разбираш че има разлика между повишаване на КСили и на динамиката.....второто мое да се повиши без да се ангажира първото, което от своя страна може да се повиши също но без второто да се промени.....
Двгто диша чрез филтъра - колкото по малко тормоз, толкова по добре - с сополи в носа един човек пак мое да поеме 2 литра въздух, но ако се третира с муконазал или кои да е от модерните илачи и ще ги поеме тия 2 литра много по бързо и лесно......
И в тая връзка не че в кой да е от двата случая дробовете ще усвоят повече кислород, и аналогично двгто горивна смес, но все пак процеса се улеснява........

newuser
05-03-2009, 20:53
добро сравнение сас сополите.. аз имам един опел на който вече към 5 хил. км съм му навъртял без филтър... и по твоята логика трябва да се усети няква разлика обаче няма нищо... само реве като заклано прасе и това е кефа от цялата история

ФЕРАРИСТ
05-03-2009, 21:05
добро сравнение сас сополите.. аз имам един опел на който вече към 5 хил. км съм му навъртял без филтър... и по твоята логика трябва да се усети няква разлика обаче няма нищо... само реве като заклано прасе и това е кефа от цялата история
Ся да не земеш да се обидиш, ама ти щом не му слагаш филтър на тоя опел, значи не ти дреме много за него, а той щом е доживял до такова състояние, и турбо да му туриш, пак разлика няма да има.....да не говорим едно КаЕн-че......

oem
05-03-2009, 21:14
ЗА!

Novachev
05-03-2009, 21:45
ПРОТИВ....Рано или късно всякакъв кеф се заплаща
Ако беше толкова хубаво колкото изглежда,те хорицата щяха да ги слагат фабрично,че даже и ремапнати (чипнати).Ама уви...
1-во филтъра трябва да се пере а никой обикновен потребител на даден автомобил няма да го изпера а ще го смени което прави филтъра с намалено съпротивление скъпа резервна част а и след пране трябва да съхне да се обработва и така за това не го слагат заводско
2-ро за чипа мотора трябва да покрива определени еко норми които с чипа ще се покрият трудно а и е колата с чип трябва да се кара само с вискооктанов бензин с обикновения има голяма вероятност мотора да роди много рано.
3-то ЗА "спортен филтър"

plamen76
05-03-2009, 21:55
Нищо не разбрах от коментарите sorry има ли разлика при турбо дизела и бензина по количеството въздух необходимо за по-добрата работа на агрегата щото клоня че дизела му трябва основно въздух.Извода си го правя от газовите уредби на соц. возилата че трябваше да се запушват всякакви отвори и да се дава възд. филтър на зимно положение за да не гасне,мощност и т.н.

lubo_red
05-03-2009, 21:56
определено да на спортните филтри:Tease:

Lqnkata
05-03-2009, 22:00
За! ако филтъра е наистина спортен, не някой от онези за по 30-40лв. Спортните филтри не се слагат от производителите, защото са с пъти по-скъпи. Не може един производител да ти сложи за автомобил предназначен за средния клас купувачи, филтър, който е с цена пъти над средната при конкурентите. В един сериен автомобил има изключително много компромиси от страна на производителя му.
И за последно искам да те посъветвам, ако не мислиш да увеличаваш с нищо друго мощността на двигателя, спортния филтър се обесмисля. Защото само с него няма да получиш желания ефект.

EH4464
06-03-2009, 00:21
Незнам дали има промяна в характеристиките на колата за мен по скоро не ама цалата работа идва от звука който найстина радва ухото
П.С незнам как е при дизела :Tease:

ФЕРАРИСТ
06-03-2009, 00:27
Аз пък чесно казано никаква промяна в звука не усещам - нито с конус, нито с цилиндър - може би требе да е по къс пътя от дросела до филтъра....

Djalev
06-03-2009, 00:55
ЗА !!! За тези които са против ето малко качествени филтри..не тези от 20-30 стотинки ! http://www.europerformance.co.uk/

bangelbg
06-03-2009, 03:32
За! ако филтъра е наистина спортен, не някой от онези за по 30-40лв. Спортните филтри не се слагат от производителите, защото са с пъти по-скъпи. Не може един производител да ти сложи за автомобил предназначен за средния клас купувачи, филтър, който е с цена пъти над средната при конкурентите. В един сериен автомобил има изключително много компромиси от страна на производителя му.
И за последно искам да те посъветвам, ако не мислиш да увеличаваш с нищо друго мощността на двигателя, спортния филтър се обесмисля. Защото само с него няма да получиш желания ефект.

:clap:

dimo
06-03-2009, 13:20
Твърдо против в ежедневието всякакви простотии от този сорт: гърнета, филтри ,милтри ,които вдигат невъобразим шум, особенно нощно време.
Освен това съм "ЗА"затягане на контрола на прегледите по начин подобен на германските и английските,включително на вредните емисии и децибелите над нормата.Че много скраб се движи по улиците и много състезатели скрапери се навъдиха .На пистата всеки да си слага каквото си иска .

fade
06-03-2009, 14:24
Твърдо против в ежедневието всякакви простотии от този сорт: гърнета, филтри ,милтри ,които вдигат невъобразим шум, особенно нощно време.
Освен това съм "ЗА"затягане на контрола на прегледите по начин подобен на германските и английските,включително на вредните емисии и децибелите над нормата.Че много скраб се движи по улиците и много състезатели скрапери се навъдиха .На пистата всеки да си слага каквото си иска .

Подкрепям с две ръце! Къде да се подпиша?
:coolio:

RoMAN
06-03-2009, 14:45
Да ви разреша спора на бързо, че нямало полза от тях.

спортен за вграждане в кутията:35.1кс
http://www.vbox7.com/play:acb0e8a9

без филтър:35.2кс
http://www.vbox7.com/play:b2a40883

с конусен,директно в/у карборатора,показателите са по-добри,от колкото без филтър-35.5кс
http://www.vbox7.com/play:2e3e2d4c

Novachev
06-03-2009, 15:28
Да ви разреша спора на бързо, че нямало полза от тях.

спортен за вграждане в кутията:35.1кс
http://www.vbox7.com/play:acb0e8a9

без филтър:35.2кс
http://www.vbox7.com/play:b2a40883

с конусен,директно в/у карборатора,показателите са по-добри,от колкото без филтър-35.5кс
http://www.vbox7.com/play:2e3e2d4c
Последното е така защото го няма капака и двигателя не смуче от тръба ф40 а направо през филтър където е някъде около Ф100-120

ФЕРАРИСТ
06-03-2009, 15:48
Да ви разреша спора на бързо, че нямало полза от тях.

спортен за вграждане в кутията:35.1кс
http://www.vbox7.com/play:acb0e8a9

без филтър:35.2кс
http://www.vbox7.com/play:b2a40883

с конусен,директно в/у карборатора,показателите са по-добри,от колкото без филтър-35.5кс
http://www.vbox7.com/play:2e3e2d4c
Ей тва са бетон факти, никой тън мън не мое да каже....

mirchozo
06-03-2009, 15:50
какво ли ще стане ако аложим една кислородна бутилка вместо филтър и вкараме въздух по налягане
може да стане и "петстин" коня тогаз
инак за тоя филтър дето става въпрос по-горе,ми сложете го на алфа и да видим какво става, едва ли ще качи повече от 2коня

oem
06-03-2009, 16:17
какво ли ще стане ако аложим една кислородна бутилка вместо филтър и вкараме въздух по налягане
може да стане и "петстин" коня тогаз
инак за тоя филтър дето става въпрос по-горе,ми сложете го на алфа и да видим какво става, едва ли ще качи повече от 2коня

С бутилката кислород само докато запалиш и ще се разхвърчи мотора. В цилиндрите ще е като заварка с оксижен.

Виждал съм проба със сгъстен въздух. Ама само с кислород просто ще стане едно голямо БУФФФ!!!

Иначе с въздуха в битулка като го пръснеш в колектора от налягане се охлажда здраво и идва много ПОВЕР! Но и много бензин требе да се пусне. На карбурация съм го виждал. Дърпа много сериозно като му натиснеш копчето. Беше направено и с клапан-байпас на регулатора на горивото. Натиска копчето и пуска гориво и въздух от бутилката яко :) И гърми, трещи отзад като лудо.

търтей
06-03-2009, 16:36
какво ли ще стане ако аложим една кислородна бутилка вместо филтър и вкараме въздух по налягане
може да стане и "петстин" коня тогаз

всъщност нищо няма да стане и ще угасне мотора :coolio:

fade
06-03-2009, 17:44
всъщност нищо няма да стане и ще угасне мотора :coolio:
Хахаха... понякога направо "падам възнак" от коментарите Ви колега :notworthy:
Btw, не е ли време някой от тези постове да ги местите в бисерите вече? Ама така както са комплект с вашите коментари! :coolio:

oem
06-03-2009, 18:55
всъщност нищо няма да стане и ще угасне мотора :coolio:

Ще угасне ДА. За вечни времена. Ако колекторите не буфнат и заработи някак мотора ще се стопят клапаните първо. Направо ще се заварят и буталата.

nasmitacha
06-03-2009, 20:05
Колеги а дали този спортен филтър няма да създаде проблеми с дебитомера????? :unsure:

RoMAN
06-03-2009, 20:08
Колеги а дали този спортен филтър няма да създаде проблеми с дебитомера????? :unsure:

Чувал съм за този страничен дефект, но още не знам някой познат да ми се е оплакал от това. Аз съм с JR и още ми е жив дебитомера.

oem
06-03-2009, 20:53
Дебитомера се прецаква от налеп на боклуци. От влага примесена с финни частици прах, която действа на нажежаемата пластина като изолатор и датчика прегрява. Не може да се охлажда достатъчн от въздуха и прегрява. И спира да отчита правилно. Ако бъдат взети на време мерки по почистването му няма да има проблем. Но обикновено никой не го проверява.

НАСОО
06-03-2009, 22:09
Колеги а дали този спортен филтър няма да създаде проблеми с дебитомера????? :unsure:

и на мене така ми казаха.. има ли нещо верно

boian
07-03-2009, 19:11
И предишната ми 146 и сега 156 са с JR филтър и дебитомерите им са в цветущо здраве. Добре омасления спортен филтър е в пъти по добър от обикновения хартиен! Дебитомера се прецаква от прахоляк, който при хартиения филтър е повече.

oem
08-03-2009, 18:41
и на мене така ми казаха.. има ли нещо верно

Има. Филтъра пропуска финните частици прах и зацапва дебитомера. За 1 година нов дебитомер започва да дава отклонения. Хватката е да се почиства.

От няколко седмици при мен започна да прекъсва в ниските обороти много леко. Днес закачих колата с лаптопа и тръгнах и гледам графиката на дебитомер точно когато прекъсна графиката падна. Също и не искаше да отчете максимално количество въздух, а отчиташе с 30 кг/ч по-малко. Свалих сензора на дебитомера пръснах го обилно с почистващ спрей на ацетонова основа. Духнах го няколко пъти да се изпари. Монтирах и Ооооо. Колата пощуря отново. Данните се нормализираха.

Но същото се случва и с обикновен филтър. По стените на корпуса на дебитомера като минах с пръст по него имаше слой фин прашец. Много фин. Виждал съм го същия прашец и с обикновения филтър.

plamen76
13-03-2009, 21:25
Направи ми впечетление това изпълнение на JR Filters.Кутията ми е счупена(горната част)почти се отказах да търся.В Нашите сайтове не открих нищо точно за този Direct kit.Моля за помощ и идеи:help::help::help:

old alfist
13-03-2009, 22:38
Същата тема има в раздела на 146. Както там така и тук споделям, че карам и на двете си коли с риплейсмънт JR и съм много доволен. Сравнението на колегата ФЕРАРИСТ е много точно. Наистина може би има риск от прецакване на дебитометъра/на мен не ми се е случвало/, но всеки трябва да си прецени, дали има възможност и желание да положи малко повече грижи за въздушния филтър, или ако смята,че е малко по мурдар да не се занимава с това, защото може си навреди.

Alexanderbb
13-03-2009, 22:52
Силно + за реплейсмън филтрите. Единственото кофти е че на максимум 4 000 км трябва да се чистят. Тогава се замисляш какво всъщност дишаме

nasmitacha
13-03-2009, 23:57
Силно + за реплейсмън филтрите. Единственото кофти е че на максимум 4 000 км трябва да се чистят. Тогава се замисляш какво всъщност дишаме

а колеги можели да ме посаветвате какув филтър да си купя за алфа 2,4JTD !!!!!!!!!:help:

oem
14-03-2009, 09:33
Колкото прах пускат спортните филтри, толкова и хартиените. Карал съм и с хартиен и със спортен. И съдя по прашеца който послепва по стените на дебитомера. Като тръкна с пръст вътре и остава отпечатък и при двата филтъра. И от двата филтъра дебитомера се зацапва и трябва да се чисти.

Финния прах никой не може да го спре.

vsd
14-03-2009, 11:27
При мен няма абсолютно никакъв прах. Пипал съм с пръст. Абсолщтно чисто е. Аз съм с K&N.

lubo_red
14-03-2009, 11:32
Колкото прах пускат спортните филтри, толкова и хартиените. Карал съм и с хартиен и със спортен. И съдя по прашеца който послепва по стените на дебитомера. Като тръкна с пръст вътре и остава отпечатък и при двата филтъра. И от двата филтъра дебитомера се зацапва и трябва да се чисти.

Финния прах никой не може да го спре.
задължително ли трябва да го чистиме с спрей или става с меглио и вода че не ми се занимава да търся спрей

oem
14-03-2009, 11:34
задължително ли трябва да го чистиме с спрей или става с меглио и вода че не ми се занимава да търся спрей

Не знам с Меглиото какво ще стане. Аз ползвам спрей за карбуратори. Прави го като нов, изпарява се бързо и не оставя остатъчен продукт от спрея.

Old Fox
14-03-2009, 12:35
задължително ли трябва да го чистиме с спрей или става с меглио и вода че не ми се занимава да търся спрей
Ама въобще не е задължително да се чисти с к'вото и да е....
Както и да е колите са си ваши...

oem
14-03-2009, 13:10
Ама въобще не е задължително да се чисти с к'вото и да е....
Както и да е колите са си ваши...

Не е задължително разбира се. При просто спря да върви колата в ниските и като закачих на компютър и в ниските не му се отчиташе много много и във високите не можеше да стигне макс отчетена стойност. Извадих го. Видях, че има тънък слой прах и масло от филтъра. Напръсках го със спрея и почна да си отчита правилно. Това е.

Иначе не е задължително. Като изгори на края купува се нов и така :)

n_netov
14-03-2009, 13:14
..... Свалих сензора на дебитомера пръснах го обилно с почистващ спрей на ацетонова основа.


Как се казва спрея?
Може и на ЛС да ми пишеш за да не каже някой че е реклама.

oem
14-03-2009, 13:30
Как се казва спрея?
Може и на ЛС да ми пишеш за да не каже някой че е реклама.

На Wurth е. За карбуратори и дроселни клапи. Изпарява се мигновено и чисти перфектно.

ФЕРАРИСТ
14-03-2009, 17:55
При мен няма абсолютно никакъв прах. Пипал съм с пръст. Абсолщтно чисто е. Аз съм с K&N.
Същото е и с мен.....

Alexanderbb
14-03-2009, 18:00
все си мисля че номера е в правилното количество масло. ако е много цапа дебитомера, ако е малко не задържа праха

oem
14-03-2009, 18:01
При мен и с хартиения и със конуса имаше прах.

toshko69
15-03-2009, 21:41
и аз съм /за/ спортния филтър но без чип,както казват колегите се постига само звук

oem
15-03-2009, 21:45
Не знам с чип или без. Обаче има разлика с филтрите. Когато го сложиш (същото е и с чипа) не усещаш баз разлика. Но като го махнеш и върнеш оригиналниа тогава разбираш вече. Аз продадох моя кит със филтъра. Сложих оригиналния и се спъна колата. Няма го респонса кайто имаше преди. Не е голяма разликата, но като свикнеш с хубавото после правиш разлика.

С всичко е така. С хубавото се привързваш бързо. Но като паднеш по-долу и го усещаш. Сега пак ще слагам спортен. Бучи, трещи с него ама и някак му е по-лесно на двигателя. Сякаш диша по-лесно наистина. Не е само внушение. Говоря за конуса. За реплейсмънт не знам как е.

INTEGRALE
15-03-2009, 22:29
За това дали съм против или за спортните филтри мисля се вижда на снимките.
На едната снимка филтърът го снимах от външната страна, а на другата снимка от вътрешната:wow:
Това е JR конус от моята кола, свален за почистване след 15 000 км:-P

oem
15-03-2009, 23:40
За това дали съм против или за спортните филтри мисля се вижда на снимките.
На едната снимка филтърът го снимах от външната страна, а на другата снимка от вътрешната:wow:
Това е JR конус от моята кола, свален за почистване след 15 000 км:-P

Да, то вски филтър така изглежда бе колега. Финния прах той премине ли през филтъра мислиш ли че остава по вътрешната му стена? Той и обикновения така изглежда. От вътре като нов, а от вън черен.

Тръкни с пръст по стената на дебитомера от вътре!

lubo_red
15-03-2009, 23:44
За това дали съм против или за спортните филтри мисля се вижда на снимките.
На едната снимка филтърът го снимах от външната страна, а на другата снимка от вътрешната:wow:
Това е JR конус от моята кола, свален за почистване след 15 000 км:-P
отдавна е трябвало да го изпереш според мене:bg:

toshko69
16-03-2009, 09:45
аз съм виждал и по мръсни филтри.направо черни,но има всякакви финове

INTEGRALE
16-03-2009, 19:32
Че вие на колко време ги перете вашите филтри? То започва така да изглежда след няколко хиляди. От тия 15 000, 10 000 са навъртени в Гърция по магистралите.
Не е толкова мръсен колкото изглежда на снимката.
Видях тръбата след филтъра и мога да кажа, че почти нямаше никакъв прах.

oem
16-03-2009, 19:41
Че вие на колко време ги перете вашите филтри? То започва така да изглежда след няколко хиляди. От тия 15 000, 10 000 са навъртени в Гърция по магистралите.
Не е толкова мръсен колкото изглежда на снимката.
Видях тръбата след филтъра и мога да кажа, че почти нямаше никакъв прах.

И по мойте тръби не е имало никога. Само по дебитомера. Нито по тръбие преди него нито след него. Само по стената на дебитомера. Там полепва и по самия сензор най-вече.

toshko69
16-03-2009, 22:48
на около 10-15000км. ,а с мнението си не казвам нищо за твоя филтър/сори ако така си си помислил/нормално е на тези км.да се чисти,горе долу на каквито км. се сменя оригиналния на тези переш спортния/мое мнение/

lubo_red
16-03-2009, 23:11
Че вие на колко време ги перете вашите филтри? То започва така да изглежда след няколко хиляди. От тия 15 000, 10 000 са навъртени в Гърция по магистралите.
Не е толкова мръсен колкото изглежда на снимката.
Видях тръбата след филтъра и мога да кажа, че почти нямаше никакъв прах.
Гърция е друга "бира" там пътиштата са чисти,иначе моя се цапа за 3000-4000 хиляди максимум
на кутията с препарата и маслото за филтъра пише сервизиране на 5000км ама за хубави пътишта предполагам:roll:

INTEGRALE
17-03-2009, 10:02
Няма проблем, просто исках да кажа, че спортния филтър не пуска повече мръсотия от обикновения, даже според мен по-малко:-)
По принцип гледам да го пера на 10 000- 15 000 км, защото на вид не мога да го определя дали е за чистене;-)

oem
17-03-2009, 10:06
Няма проблем, просто исках да кажа, че спортния филтър не пуска повече мръсотия от обикновения, даже според мен по-малко:-)
По принцип гледам да го пера на 10 000- 15 000 км, защото на вид не мога да го определя дали е за чистене;-)

Може и на повече да го чистиш по принцип. Нищо че изглежда мръсен. Той си пропуска пак достатъчно въздух. Даже колкото по мръсен толкова по-добре филтрира. :) Но пък да не го чакаш да се задръсти хептен.