PDA

View Full Version : Студен двигател при дълъг път



CrazyElement
12-03-2009, 18:53
Здравейте,

Преди време пътувах по магистралата от Пловдив до София. Времето беше студено между 0 и +4 градуса, скороста беше 170-180 км/ч и датчика за температурата на водата показваше под 50 градуса. Но парното работеше добре - в колата беше топло. Споделете при важите алфи дали имат добро парно при студент двигател ( при изключен климатроник)? Дали датчика за температурта е повреден и ме лъже или термостата е за смяна.

Благодаря предварително!

raffaello
12-03-2009, 20:03
колега, а повишавала ли се е температурата повече от 50 градуса по принцип, може да са ти откачени кабелчетата на датчика и тогава стрелката си седи винаги долу, датчика е навит на блока зад термостата, ако е закачено може и да е от датчика а може и от самия термостат, да е винаги отворен
аз вчера сменях този датчик които е навит на блока и като е откачен от кабелите то тогава вътре не отчита на дисплея

plamen76
12-03-2009, 20:11
При постянно отворен термостат на различните коли които съм имал парното си ми топлеше прилично нищо че не вдигаха градус.

vanboxer
12-03-2009, 20:19
Вчера ми направи впечатление че термостата ми постоянно е отворен,тоест когато карам извънградско колата трудно достига 55 градуса,
в градски условия работи на 70-80,а на място си стига до 92 и като се включат перките веднага сваля на 60.
Явно или е заседнал или нарочно е изтърбушен за да няма опасност да прегрее колата,защото в Италия е малко по топло от тук.
Въпросът ми е удачно ли е да се кара така или трябва да го сменям,има ли опасност да се прецака нещо друго заради това?
Това ти е отговора

plamen76
12-03-2009, 20:33
Ми той мотора си има работна темп. и за масло и за потребление на гориво,логично е да си го смениш

fred
12-03-2009, 21:00
Ми мяза на термостат, особено ако в града ти вдига температура

CrazyElement
12-03-2009, 22:40
Благодаря за помоща колеги!

mirchozo
12-03-2009, 22:52
ами колега провери си го , не е трудно , при студена кола (когато по принцип термостата е затворен) след 2-3 мин работа на място опипай маркучите които отиват от термостата към радиатора
ако са топли значи нямаш термостат,ако са студени съответно термостата е затворен и не отваря големия кръг (т.е. към радиатора)
а иначе колата задължително трябва да има термостат,тъй като мотора има работна температура (т.е. най-голямо КПД и съответно най-малко изноване)
а замислял ли си се дали ти показват вярно уредите,щото може термостата да си е наред и пак да ти показва малко градуси

fuji
13-03-2009, 00:05
Преди време имах сьщия проблем.Температурата не минаваше повече от 60градуса а на извьн градско падаше под 50.Колата си вьрви перфектно вьтре като сауна а температурата не мьрда.Смених термостата и термодатчика и проблема изчезна.Сега в града не минава повече от 90-92 градуса а извьн града стрелката стои между 85-90 градуса.

rady156
13-03-2009, 12:21
аз в момента съм със същия проблем и парното си работи перфектно.в града 85-89 градуса, на магистрала варира постоянно 65-85.вече е доста топло (испания) и не се притеснявам много,но в студени дни на дълъг път слагам една корица от списание на радиатора и дори при 5 градуса навън температурата не пада под 70,дори при дълго спускане,тоест при ненатоварен двигател с висока скорост.единствено струва ми се,че това вариране на температурата влияе на разхода поне с 5-10%.със 110 ми дава 5.6л.а обикновено ако термостата е свалян се слагат нови скоби,а оригиналните мисля, че не могат да се ползват повече,тъи че така можеш да съдиш дали евентуално самия термостат е махнат от тялото.:afro:

n_netov
13-03-2009, 12:47
............а обикновено ако термостата е свалян се слагат нови скоби,а оригиналните мисля, че не могат да се ползват повече,тъи че така можеш да съдиш дали евентуално самия термостат е махнат от тялото.:afro:

Абсолютно вярно!
иначе няма как да се махне термостата от тялото, защото после самото затваряне на тялото е невъзможно да се направи без да личи

Susscrofa
13-03-2009, 12:48
Здравейте,

Преди време пътувах по магистралата от Пловдив до София. Времето беше студено между 0 и +4 градуса, скороста беше 170-180 км/ч и датчика за температурата на водата показваше под 50 градуса. Но парното работеше добре - в колата беше топло. Споделете при важите алфи дали имат добро парно при студент двигател ( при изключен климатроник)? Дали датчика за температурта е повреден и ме лъже или термостата е за смяна.

Благодаря предварително!

Смени си термостата.

Mury
13-03-2009, 12:52
Смени си термостата.

Я ти си разбирал и от коли,не само от спам:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

zimin
13-03-2009, 14:17
и не само термостата но и термодтчика на термостата!

Bubuto
13-03-2009, 17:32
Имах абсолютно същия проблем и се оказа ТЕРМОСТАТ заял на отворено положение.Термостата беше Behr (мисля че така се пишеше).Сега сложих Vernet и засега работи перфектно.Успех с ремонта и дано съм бил полезен.:grandpa:

Pepo
13-03-2009, 17:46
Здравейте,

Преди време пътувах по магистралата от Пловдив до София. Времето беше студено между 0 и +4 градуса, скороста беше 170-180 км/ч и датчика за температурата на водата показваше под 50 градуса. Но парното работеше добре - в колата беше топло. Споделете при важите алфи дали имат добро парно при студент двигател ( при изключен климатроник)? Дали датчика за температурта е повреден и ме лъже или термостата е за смяна.

Благодаря предварително!
Откачи буксата на датчика, който е на термостата. Ако е с три крачета - сменяш него. Ако е с две букси - сменяш датчика, който се намира на блока на двигателя (пада се малко зад термостата).
Това е всичко.

ПЧЕЛОЯД
14-03-2009, 11:16
Сменяш термостата и си свиркаш, Ако продължи да се еВава.......продължи да търсиш друга причина. Не сменяй какво ли не само, защото някой е допуснал, че може да е това. Датчика се сменя лесно, аз не бих бързал с него.:boxing::boxing::boxing:

Pepo
14-03-2009, 13:12
Сменяш термостата и си свиркаш, Ако продължи да се еВава.......продължи да търсиш друга причина. Не сменяй какво ли не само, защото някой е допуснал, че може да е това. Датчика се сменя лесно, аз не бих бързал с него.:boxing::boxing::boxing:
И понеже термостатът е по-скъп от датчика, та затова да започне с него, м? :indian:

marti-69
15-03-2009, 01:19
а какви пари е тоя термостат на VERNET

Djalev
15-03-2009, 01:50
Аз го купих за 40 лв. Там някъде е докъм 50 !

marti-69
15-03-2009, 10:54
ще взема да сменя и аз моя че имам едни самнения,благодаря за информацията

CrazyElement
15-03-2009, 14:50
ами колега провери си го , не е трудно , при студена кола (когато по принцип термостата е затворен) след 2-3 мин работа на място опипай маркучите които отиват от термостата към радиатора
ако са топли значи нямаш термостат,ако са студени съответно термостата е затворен и не отваря големия кръг (т.е. към радиатора)
а иначе колата задължително трябва да има термостат,тъй като мотора има работна температура (т.е. най-голямо КПД и съответно най-малко изноване)
а замислял ли си се дали ти показват вярно уредите,щото може термостата да си е наред и пак да ти показва малко градуси

Колега маркучът, който отива към радиатора след 1-2 мин работа на двигателя се затопли. Изглежда е термостата.

krasy k
15-03-2009, 16:50
И понеже термостатът е по-скъп от датчика, та затова да започне с него, м? :indian:

.....защото по неговото описание на проблема най-вероятно е термостат , а не датчик.

Термостатът е около 50-70лв /зависи какъв и от кой магазин ще го купи/ , а датчик - около 19-28 лв.

AlfaMan
15-03-2009, 18:03
Ами колега, точно това е, че по неговото описание (преди последният му пост, където вече става ясно) изобщо не става ясно, че точно термостат е заминал. Никъде не е уточнено с колко датчика е мотора му, защото аз имах същия проблем, със същите симптоми и при мен си беше заминал втория датчик, който е на блока, а не термостата. Само че аз се набутах първо с термоста и смених здравия, защото още нищо не знаех по тази кола и приемах за чиста монета това, което беше написано по този въпрос тук във форума, а не отидох при специалист - всеки втори казва термостат. Ето за това става дума, защото най-лесно е да се почне смени това, смени онова и ако не се оправи, смени пук еди кое си. А единствено от от всички писали в темата, само колегата Pepo се сети да попита и да заостри вниманието на човека, че има варианти и с повече от един датчик ;)

Pepo
15-03-2009, 19:04
Само че аз се набутах първо с термоста и смених здравия, защото още нищо не знаех по тази кола и приемах за чиста монета това, което беше написано по този въпрос тук във форума, а не отидох при специалист - всеки втори казва термостат. Ето за това става дума, защото най-лесно е да се почне смени това, смени онова и ако не се оправи, смени пук еди кое си. А единствено от от всички писали в темата, само колегата Pepo се сети да попита и да заостри вниманието на човека, че има варианти и с повече от един датчик ;)
Точно. Просто писах на човека какво да направи, защото проблемът наистина е в датчика. Мързи ме да описвам защо и как. Хайде да се сетите що имам за продаване работещ термостат http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=30345

zihni
17-11-2010, 09:54
И аз се чудя по повод тези скоби. На моята 156 термостата е монтиран с едни такива особени скоби без винтчета каквите продават по железариите. Също така са маркирани с жълта боя, предполагам за да се види когато дали са отваряни. Интересува ме има ли специални клещи или подобен инструмент за отварянето и монтирането им или да купувам нови...

muchev
17-11-2010, 12:06
Сигурно има инструмент за тях. Могат да се закачает с клещи тип "керпедени".Ако се налага да махаш тези заводските скоби бих те посъветвал да си сложиш раздвижни с винтове. Само си вземи хубави иноксови.

petar_taskov
18-11-2010, 22:13
Колега маркучът, който отива към радиатора след 1-2 мин работа на двигателя се затопли. Изглежда е термостата.
Колега моето мнение е щом при 1-2 мин работа на двигателя маркуча след термостата е топъл,това означава,че той е отворен смени си термостата и няма да имаш проблеми.

promiss
05-12-2010, 22:14
имах същия проблем взех VERNET 49лв но се оказа че в термостата трябва да влизат 2 датчика а този на Вернет беше с резба само за 1 датчик та го смених в магазина за EPS който беше по скъп 62 лв и проблема с температурата ми се реши.Сега загрява за 10 км до 90 градуса и дори при 180км заковава там.градско не повече от 95 и нито по-малко.. а като взех колата беше така на място вдига 90 градуса,тръгнали пада веднага на 60 и по-малко.. Оригиналния който се монтира на 156 заводско е BERH който струва 89 лв

muchev
05-12-2010, 22:48
Колега моето мнение е щом при 1-2 мин работа на двигателя маркуча след термостата е топъл,това означава,че той е отворен смени си термостата и няма да имаш проблеми.

Мнението на колегата CrazyElement е от преди две години и сигурно отдавна го е сменил.:sleep: