PDA

View Full Version : Проблеми с оборотите



Pages : [1] 2

voxich
17-04-2009, 15:31
имам страшен проблем с оборотите!!! трагвам 1ва 2ра 3та сичко си е ок,изклучвам от скорост и започват да играят оборотите от 0 до 2 хиляди и така докато не спра на място!!! Карах така няколко седмици но вече започва да ми загасва колата в най неподходящите моменти!!! Който може да ми помогне да пише плс.

Versace
17-04-2009, 22:54
имам страшен проблем с оборотите!!! трагвам 1ва 2ра 3та сичко си е ок,изклучвам от скорост и започват да играят оборотите от 0 до 2 хиляди и така докато не спра на място!!! Карах така няколко седмици но вече започва да ми загасва колата в най неподходящите моменти!!! Който може да ми помогне да пише плс.

МПХ

SandoOne
17-04-2009, 23:31
имам страшен проблем с оборотите!!! трагвам 1ва 2ра 3та сичко си е ок,изклучвам от скорост и започват да играят оборотите от 0 до 2 хиляди и така докато не спра на място!!! Карах така няколко седмици но вече започва да ми загасва колата в най неподходящите моменти!!! Който може да ми помогне да пише плс.

Требва да се чисти дросела ...... даже при мене е за смяна

lubo_red
18-04-2009, 00:07
Требва да се чисти дросела ...... даже при мене е за смяна
МПХ не целия дросел;-)

SandoOne
18-04-2009, 00:22
МПХ не целия дросел;-)

:) мене след почистването пак ги мени ама в движение на празен ход по сфетофарите не ги мени

Novachev
19-04-2009, 21:19
Аз пък съм направил наблюдение и това което мога за заключа че след почистване на дросела и и адаптация нещата се подобряват а след почистването на всички куплунзи с контакт спрей в двигателния отсек се наблюдава изчезване на проблема.По принцип само се внимава да не се повреди някой пин при затрявянето на куплунзите. Има и друго решение за 2,0 мотора е пин 15 на километряжа (потърси в търсачката теми за пин-15) трябва да немериш дали при 1,8 пина е същия или ако не е да се види кой е това е кабелче което дава на компа на колата инфо за скоростта отчетена от километража и при отрязването му всякакви колебания изчезват записва се една грешка в компа но дюзата не светва абе прочети темата има много писано.

Георги Живков
19-04-2009, 23:00
И при1.8 е същият пин(15)

stef_nikolaev
20-04-2009, 15:53
На един приятел се държи по същия начин - на скорст е ок, на празен ход играе над 1500 или почти угасва, всички майстори му казват - смяна на дросел, стъпково моторче или както щеш му казвай, пробва да го чисти, но нямаше ефект, в крайна сметка сега е пред дилемата 500лв или втора ръка.

SandoOne
20-04-2009, 17:33
Мене пасата как ми газснеше нанадолнище по завойте на 5 заради изпарител и като изгасне се удърви сичко майката си ебало а инече преди или след завой се сменя предавка ...

voxich
20-04-2009, 22:55
след всичко това което се изписа реших и звънах на бобо и ще отида да я види. Мерси на всички за съветите все пак

oem
20-04-2009, 23:10
след всичко това което се изписа реших и звънах на бобо и ще отида да я види. Мерси на всички за съветите все пак

Ами ти трябваше да си отишъл вече. Тук във форума няма тема която да описва проблема и решението му. Въпреки, че ти казват че има тонове писано никъде и никой не казва "Ето, този проблем се оправя ето така". Успех при бобо :)

kpacuo
21-04-2009, 17:16
Малко по темата,имах същия проблем сложиха ми чисто нов деботомер минах към 400км след смяната му и не съм забелязвал да ми мени оборотите (предимно ги менеше когато съм на свободна).

spe4elist
22-04-2009, 22:16
Нали не се опитваш да ми кажеш, че всички, които имаме изрядни дебитомери, ламбда сонди, мпх, свещи, кабели и бобини, трябва оборотите ни да клатят и да си отрежем пин 15...
Гледам, че си от Добрич, бензина до Варна, ще ти струва около 14 лева. За Галин си чувал, предполагам ... Що не дойдеш, да ти вържем колата, да я видим какво толкова не й е в ред ...

mirchozo
22-04-2009, 22:45
изобщо нямам такова намерение колега
аз съм си доволен така,вече 7-8 месеца нямам ядове с клатене на обороти и не ми е гаснала нито един път
иначе дори съм идвал при вас един път,даже мисля че се запознахме с теб тогава

AlfaredO
22-04-2009, 23:19
и при мен беше така смени си датчика койта е на термостата и ще се оправи

Доко
23-04-2009, 11:18
И как ще ме убедиш, че е бил технически изправен, след като му играят оборотите.

Или сега ще ме убедиш, че това е нормалната работа на един бензинов мотор.

Вероятно и стъпковия мотор, дето са го сложили инженерите, си е някаква скъпо струваща прищявка - ей така, да им е гадно на собствениците на Алфа Ромео (и други марки).

Пич, не е стъпков мотор, вярвай ми, и него смених........и всичко останало по електрониката без компромис със средства, и някой неща по два и даже три пъти. Пак си клатеше. Напълно възможно е да е лоша връзка или проблем с компютъра, но като има ефтин вариянт за решаване на проблема аз просто го споделям. Така като чета ти май само си гадаеш.............

п.с. Изобщо не искам никой нищо да убеждавам , давам съвет от личен опит,и доста изхарчени пари на вятъра, смяна на неща без необходимост, защото някой като теб казал "стъпков мотор" и бла бла теории.....

n_netov
23-04-2009, 12:31
За последен път се включвам в тази тема, защото като я прочете човек цялата вижда, че само се спами в нея (което май, че и аз ще направя в момента), и се водят някакви безсмислени спорове

От всичко писано за клатещи обороти в другата такава тема на мен най-безобидно ми се стори да почистя дроселовата клапа (това преди 10месеца).Естесвено клапата беше доста чиста но все пак я допочистих. Почистих,монтирах и какво да видя - колата си качи оборотите. Айде на плевен за адаптация 30+5лв. и разхода за бензин и кво, излиза 45лв на вятъра. В началото като че ли имаше подобрение после пак същото.
Същото е със смяната на части за които не си сигурен че е от тях. Никой досега не е казал с абсолютна сигурност като смениш еди кое си се оправя точно този проблем за който говорим, а пък по важното е и други да потвърдят че наистина става. Така че мерси аз няма да наливам пари в здрави части за да може тези които прадават части да си пълнят гушите. А пък тези който ремонтират да казват е не от това ами от онова. Така че всеки да си прави изводи и да решава сам.
Аз което мога си го правя сам, което не мога ще му мисля когато видя че не мога.
Значи аз бих отишъл и на майстор и ще си платя но той да ми каже със сигурност - проблема е от това,сменяме го и всичко е ОК. Иначе нямам желание някой да ми рови по колата и да не знам какви поразии може да ми направи без да разбера.
Единственото решение на проблема с клатещите обороти до сега, е това което е прочел и споделил с всички нас Доко.
Освен това е и потвърдено от различни хора, че и при тях има ефект. А на всичко отгоре е и напълно безплатно.
И накрая:никой не ви кара да си режете жичката.

ФЕРАРИСТ
23-04-2009, 12:52
Баси хора това са коли на по над 150к, карани с какво ли не, и от кого ли не, незнайно как, това не ся Ферарита дето трябва да се гледат само от спешъл сервиз, това тука е БГ, всеки се опитва да достигне по един или друг начин до проблема, проблема е да намериш проблема, отстраняването оттам насетне е лесно, всеки сам си плаща подръжката и харчовете по колата, и всеки е свободен да приеме или не приеме дадено мнение и опит, всеки е свободен да прави или не прави каквото си иска по колата ако това ще доведе до личното му удволетворение от карането и, без да му дреме от мнението на околните, или поне с мен е така.......ми ся верно че не е логично и теоретично правилно да режеш 15 пин за да се оправи клатенето, но това найстина е нещо което може да дразни народа, и ако ножицата е единственото нещо което е евтино и ефективно аз нямам нищо против......аз имах отвратителен проблем с глъхненето на студен двг, смених маса неща, наткрая се оправи от нещо съвсем различно и нелогично, строших маса време и нерви, и чесно казано ако някой ми гапрантираше че ако изрежа половината кабеляци из колата и това ще изчезне, моментално им разкатавах фамилията, без да ми дреме за общото впечатление.....
Все пак тука споделяме опит, всеки има правото да избира начин, и да прави извод......

spe4elist
23-04-2009, 15:14
Айде пак!
Кой квото иска да си реже, било то евтино или най-скъпото му...

Клатенето на оборотите идва от изпълнителния механизъм за празен ход - някой му викат мпх, други стъпков мотор и т.н. На немски (бошовски) - Drosselklappenansteller !!! (чак ме е гнус да го напиша!)

Та тъй, таз джаджа, работейки години и изминавайки стотици хиляди километри, си има механично износване. Получават се луфтове, хлабини и вече не може да реагира така, както би реагирала новата. Работи, но не дотам добре. Трябва да реагира за милисекунди, ама не. И се получава забавяне във времето от момента на подаване на сигнал от ЕКУ-то до изпълнението на МПХ-то.

Лошото е, че не може да се хване с диагностична апарура, тъй като е изпълнителен механизъм.

Как трябва да се реши проблема на теория - с подмяна на износеното МПХ с ново (не втора употреба) такова. Но това не е всичко. След монтажа на новото МХП, се прави адаптация между ЕКУ-то и новото МПХ с диагностична апаратура. Задължително! Ако се пропусне тази операция, Може и да Няма ефект от подмяната.

Скъпичко е, няма как, може някой ден да поевтинеят още ... Марката Алфа Ромео е скъпа, поддръжката - също.

Успех на всички

spe4elist
23-04-2009, 17:59
Тук си в грешка..... Когато си в сервизен режим светва лампата, а тук само записва грешка.

Грешката е твоя. МПХ не записва грешка. И не светва лампа.

Ако идваш към Варна, заповядай в нашия сервиз, да ти покажа нагледно някои работи. И не се пали толкова!

mirchozo
23-04-2009, 18:40
Нали ще запазим добрия тон на комуникация в този форум ?!?[/QUOTE]

Разбира се колега,извинявай.
Само едно нещо не мога да разбера, защо над 80км/ч няма проблем, а под тези км/ч започват да играят оборотите докато не остане автомобила в покой? Това го говорим при пускане по инерция,т.е. на свободна и без да пипаме педала на газта.Това към кой режим на работа спада, на моментно натоварване или празен ход?

Доко
23-04-2009, 18:53
Грешката е твоя. МПХ не записва грешка. И не светва лампа.

Ако идваш към Варна, заповядай в нашия сервиз, да ти покажа нагледно някои работи. И не се пали толкова!

Не си ме разбрал явно, записва грешка като откачиш кабела,а смених моторчето поради лош съвет от "компетентен майстор". А за поканата мерси само, че в момента нямам такъв проблем,и даже аз ще почерпя по фанта и ще се радвам да се запознаем :th_up::cheers: Със сигурност не съм попаднал на майстори, даже обратно, добре, че Новачев спаси положението.............На мен ми е ясно, че откачането не лекува, а само замазва проблема все едно да лекувам болка на зъб с аналгин, но в един момент човек се изчерпва. Не е само това преоритета ми. Все си мисля, че не всички имат средства и време да си оправят дребни проблеми, ако на някой му върши работа и така го устройва да откача. И пак да спомена, че откачането не оправя проблем по различен от това да клати обороти в движение, а на място да си забива на 850. Ако заиграва на място, придърпва, или при студен двг прави някакви заигравки проблема няма да се оправи с тази манипулация. В моя случай всичко си беше ОК , само това клатене..........

bilgiiski
23-04-2009, 18:57
Преди два месеца брат ми докара чисто ново моторче за празен ход от сервизен магазин в Милано. Никаква разлика, все едно не го бях сменил а ми направиха всички необходими адаптации преди това.Най грешно дадените ми пари. Чудя се дали това не е някак си нормално!!!!

Novachev
23-04-2009, 22:35
Са всичко ми е ясно а някой от вас има ли идея закво е вързан тоя пин 15 ? Или по-точно ква работа върши ?
Айде бе Бобо кажи къде е истината за това клатене на оборотите и само недей да казавш че може да са много неща и на различните коли може да се дължи на различни повреди. Какво е лоши контакти по кабеляците или проблеми със самия дросел някуде бях срещнал мнение че можело да се дълци на износване на оста на дросела (но и аз не знам къде точно).
И изнтересно че примерно ако се правят разни смени на датчици дебиромери сонди разкачване на кабели за известен период около 1-2 дни проблема го няма (предполагам тече адаптация и после пак се появява)

stiliyan66
05-05-2009, 21:10
и аз да кажа :-) моята върве6е добре но държе6е 1000 оборота и ускорява6е мудно.от форума ме посъветваха да почистя дебитомера.след операцията запо4на да варира м-у 500 и 1500 оборота когато е по инерция.когато спра и колебаенето спира и държи 900.От форума ме посъветваха да по4истя и дроселовата клапа.след операцията държи 2000 оборота. Ами сега ? кое ще е следващото? и има ли някой който наистина да разбира особено от Бургас?:help:

Novachev
05-05-2009, 21:26
и аз да кажа :-) моята върве6е добре но държе6е 1000 оборота и ускорява6е мудно.от форума ме посъветваха да почистя дебитомера.след операцията запо4на да варира м-у 500 и 1500 оборота когато е по инерция.когато спра и колебаенето спира и държи 900.От форума ме посъветваха да по4истя и дроселовата клапа.след операцията държи 2000 оборота. Ами сега ? кое ще е следващото? и има ли някой който наистина да разбира особено от Бургас?:help:
Колата ти с ОБД-2 ли е или не ако е с ОБД-2 мога да ти помогна но ако не е трябва да отидеш на сервиз и да направят адаптациа на дроселовата клапа ще ти помогнат в някой от сервизите на БОШ до кроношпаи или на околовръстното до севиз Хонда. Аи инсталациата на 145 е много по различна от тази на 156

stiliyan66
05-05-2009, 23:06
ами има две 3-пинови букси.един колега с тестер с ОБД го включи с преходник и стана.ОБД - то има май само 4 активни пина. ама не разбирам тази адаптация без тестер защо не може да се направи?

Novachev
06-05-2009, 09:35
ами има две 3-пинови букси.един колега с тестер с ОБД го включи с преходник и стана.ОБД - то има май само 4 активни пина. ама не разбирам тази адаптация без тестер защо не може да се направи?
по пронцип можа даваш на контакт и държиш така 90 секунди без да пипаш нищо за по сигурно я остави няколко минути после върни ключа и запали и може да се адаптира но не при всички става, а моя кабел с само за ОБД куплунд нямам преходници но по принцип софтуера който си ползвал трябва да има тази опция трябва да е изписана като зануляване на TPS нещо такова

stiliyan66
06-05-2009, 14:36
мерси много.ако се оправят оборотите ще споделя от какво.
Клуба как ще се казва? "Клуб 500-1500" :)

oem
06-05-2009, 21:05
мерси много.ако се оправят оборотите ще споделя от какво.
Клуба как ще се казва? "Клуб 500-1500" :)

Колега. Изчисти си клапанчето на байпаса на дросела и дросела и адаптирайте на компютър.

stiliyan66
07-05-2009, 21:47
Колега. Изчисти си клапанчето на байпаса на дросела и дросела и адаптирайте на компютър.
днес купих дебитомер за алфата.На BOSCH Е ,номер 0280218019, цена :135 лв. заедно с тръбата (от ауто+) лампата на инжекциона изгасна веднага. Оборотите ми обаче стоят около 2200.Какво ще правим сега?? Дроселната клапа я 4истих докъдето можах да стигна,без разглобяване.АМА къде е това клапанче на байпаса?Да не би от там да смуче въздух при ниски обороти и затворена клапа?

Novachev
07-05-2009, 22:03
отиди на диагностига и си нулирай дросела ще се оправи сигурен съм 90%

stiliyan66
07-05-2009, 22:12
мерси за съвета! Какво всъщност адаптират тез маистори?Аз работя в сервиз на рено и нисан ама такова чудо не ни се е налагало да правим

oem
07-05-2009, 22:31
Адаптират нулевата позиция на дросела. Демек когато дросела е напълно затвоен трябва да е нула градуса. Ако компютъра е приел 0-лата в друга позиция и след чистенето тя вече не е там.

Novachev
07-05-2009, 22:40
Има опция в софтуера за алфа да се занули клапата или да се кажа на компа на колата че положението в което се намира в момента клапата е 0 градуса защото преди да почистиш примерно клапата е седяла отворена на 7-8 градуса защото отдолу е имала нагар и с течение на времето компа е запомнил това положение за 0 градуса и сега изведнъж като отчете примерно -7 градуса и се шашка и за това започва да държи високи обороти в Alfadiag примерно има опция Actuators и там се пробват доста работи прави им се тест дали работят (климатик перки лампи помпи дюзи и т.н. ) на края има опция reset idle speed actuator и има и друга опция да се ресетне ЕКУ-то (т.е. да се изтрият адаптивните настройки на компа и той да си ги прави на ново това се прави обикновенно при смяна на дебитомер сонда и разни такива) и като му дам да занули дросела причатква и изписва да се загаси колата да се даде на контакт за 90 секунди и после е готова. Това трябва да се направи и при теб.Ако не си пробвал пробвай с даването на кон такт и задържането за няколко минути без да се пипат педалите бях ти описал по горе.
А и не само при алфите има доста коли на които се прави зануляване на ТПС-са след определени ремонти.

fred
07-05-2009, 22:51
Трябва да се добави че и качеството на бензина е от значение, аз имах подобни проблеми, които изчезнаха като сипах една две добавки за прочистване на дюзи и прочее, и карам само със 100 октана на Шел

stiliyan66
07-05-2009, 22:51
мерси новачев и оем.кеф е да си има6 работа с интелигентни хора!Рядко се срещат напоследък. Това с 90-те сек. го правих няколко пъти,преди и след смяната на дебитомера ама без успех.

oem
07-05-2009, 23:01
мерси новачев и оем.кеф е да си има6 работа с интелигентни хора!Рядко се срещат напоследък. Това с 90-те сек. го правих няколко пъти,преди и след смяната на дебитомера ама без успех.

Това с 90-те секунди го забрави. Трябва на компютър или екзаминер.

stiliyan66
08-05-2009, 21:08
Здрасти Алфи, днес на6ият диагностик я закачи, нулира, адаптира и вси4ко е ОК.Вече не клати оборотите и ги държи 1100 по инерция и 850-900 на място. Най-после!!!:bg:

Novachev
09-05-2009, 08:48
Здрасти Алфи, днес на6ият диагностик я закачи, нулира, адаптира и вси4ко е ОК.Вече не клати оборотите и ги държи 1100 по инерция и 850-900 на място. Най-после!!!:bg:
Твърде рано е да се хвалиш че проблема е отстранен сега след зануляване протича адаптация особено ако сте занулили и ЕКУ-то ще мине известно време няколко дни и незнам колко си километра и адаптацията ще приключи и много в възможно след това пак да вземе да клати оборотите е не както преди но пак може да клати.

stiliyan66
09-05-2009, 10:42
ама тя като си я купих преди 2 седмици не клатеше, но нещо ме накара да почистя дебитомера и го прее.... и тогава започна клатенето :)

BLUE1
13-06-2009, 23:28
Пиша в тази тема не защото очаквам да ми се реши проблема, а за да разбера къде в Пловдив има свестен сервиз. Преди седмица, се появи проблема с оборотите- студена, топла оборотите варират между 2000 и 0, даже няколко пъти изгасна. Отидох в сервиза в "Аптечно" и там след дълго чудене и тестване ми казаха, че ламбда сондата регистрирала грешки (колата е с ГИ БиГас) оборотите играят и на газ и на бензин. Не била напълно свършила, но реагирала бавно. Смених сондата с оригинална Бош за скромната сума от 230 лева. В първият момент добре, но след това отново започнаха номерата с оборотите само, че този път не падаха до 0,а само се вдигаха или задържат на оборотите с които е била на скорост. Когато е в движение няма проблем, но пусна ли педала на газта сама си върви и държи оборотите високи. За съжаление в сервиза не ми дават гаранция че, ако сменят МПХ проблема ще изчезне. Оригиналното МПХ струва 250 лева и не ми се дават просто за проба. Колата почти винаги държи 1100 оборота на празен ход.

oem
14-06-2009, 00:05
ТПС, МПХ както го наричате на 156-цата е много здраво копеле. Аз смених моя точно заради тези обороти и пак същата работа играят ли играят.

spe4elist
14-06-2009, 00:44
ТПС, МПХ както го наричате на 156-цата е много здраво копеле. Аз смених моя точно заради тези обороти и пак същата работа играят ли играят.
Ники, твоята кола е частен случай, казус.

oem
14-06-2009, 01:24
Ники, твоята кола е частен случай, казус.

Не. ТПС е за смяна когато не може да държи обороти и на празен ход. Или когато не може да се адаптира дори. Когато не може да даде газ или прекъсва пистичките му.

Играенето на обороти на празен ход или при спиране. Е проблем нейде другаде. При мен съм виждал колата как като спирам оборотите застават на 1200 и чак като спра се псукат до 900. И това го виждам и сега, но не винаги. веднъж спирам нормално, друг път падат до 800, качват се до 1100 и тогава се нормализират.

За обротите иначе много важна роля има клапанчето на байпаса след росела. Както и самия дросел. Като е затворен не трябва да има процепи за въздух. Затворен обаче когато ТПС-а е демонтиран. Моята клапа е изядена. И на където и да я завъртя както и да ня настроя все зее от едната страна. ТПС-а си работи. Нямам пропуск на въздух от никъде. Знаеш Дебитомер-нов, кабели и свещи нови, всички сензори без фазовите и ударния сменени.

Общо взето по моята кола несменените части са следните: датчик за обороти на двг, датчик на разпределителния вал, детонационен датчик. Всичко друго е подменено и работи без грешка. И играят обороти при спиране. По инерция не играят. Само когато спирам.

ФЕРАРИСТ
14-06-2009, 07:33
Имам една теория - караш с 140, пускаш по инерция.......оборотите заковават 1100 или по малко, което е нормално да са по високи, било уж опция на екуто да да е живо сервото и хидрото......обаче караш от 140 и с освобождаването от скорост спираш и започва клатене на обороти.......сервото е свързано с входящия колектор, и ако клапанчето в края на маркучето е кофти, или там някъде има някакъв теч(за който по принцип не се гледа, щото видите ли е на сервото), или по принцип цялото серво вече се е скапало, щото не мисля че е вечно, и сместа започва да се бърка и минават 3-4-5-6 клатения от 700 - 1000 оборота докато екуто опрай нещата и нормализира сместа.....
Щото логично погледнато доста 156 почват да клатят при спиране, а не при пускане по инерция......каква е разликата - натискат се сприрачки.....

BLUE1
15-06-2009, 07:17
Тъй като след смяната на ламбда сондата оборотите по-скоро стояха високи (около 1200) отколкото да играят нагоре надолу, реших да направя адаптация на дросела по метода с ключа. За по-сигурно повторих процедурата два пъти. След тази процедура всичко си дойде на мястото. На празен ход стабилно стоят на около 850, пускайки я по инерция плавно и без колебание пак си отиват на 850 (пин 15 е откачен, пробвах да го закача, но отново се появи гадния ефект на играене на оборотите ). За сега смяната на МПХ се отлага.

BLUE1
16-06-2009, 20:07
Историята с оборотите си има продължение. Днес отново се разстроиха и аз отидох в същият сервиз БОШ в аптечно в Пловдив. Майстора отново закачи колата за компа за да се извърши тест. Най-интересното нещо за мен беше , че майстора ме повика за да ми покаже какви бележки са въвели БОШ за дефекти при модела 156 на Алфа. Конкретно се отнасяха за моделите 156, 1,8 произведени до 2000 година. Първият проблем беше описан като проблеми със оборотите при запалване на двигателя в студено състояние. Дължеше се на смущения от подгряването на ламбда сондата (не мога да цитирам точно, но имаше някакви графики) заради това подгряване което не било като при повечето автомобили се трупали грешки в компа които след време можел да въведе автомобила в авариен режим, смяната на ламбдата не решава проблема за винаги, а само временно, проблема се изразява в глъхнене, не равномерна работа на двигателя и гаснене. Проблема преминава до загряването на ламбда сондата. Начин за отстраняването беше- преинсталиране на софтуеъра на компа в специализиран сервиз на Алфа. Вторият проблем за модела беще описан като неравномерни обороти на празен ход, задържане на високи обороти, гаснене на двигателя, редуващи се с нормална работа на дросела. Проблема се проявява при автомобили с над 130000 км пробег. Доколкото успяхме да преведем от английски с маистора става въпрос за чисто механично износване на областа където оста на серво мотора контактува с дросела от което се получава задържане от там грешни сигнали до компа и лоша работа на дросела. Най-често проблема се решава с почистване на конкретната област или със смяна на дросела, понякога се налага и смана на МПХ заради механични повреди в него заради задържане на хода му от износването. Проблема също така водел до грешни сигнали в компа на колата от където и до лоша работа на двигателя. Проблема не се отчита от машината на Бош за елкон . Майстора беше изключително заинтересован и предложи да оставя колата за да разглоби и да види всичко на живо. Беше честен да признае, че за първи път прочита бележките на Бош и за първи път ще се опита да отстрани втория проблем. За първият сподели, че е много лесен за решение, но компетентни са само хората от Динекспрес които са официален представител на Фиат в Пловдив и които с удоволствие ще ми отрежат главата за нещо което на тях не им струва нищо. А за това, че ще се учи на моята кола предложи изключително преференциални цени на евентулно ноложителна смяна на МПХ или дроселна клапа. В най-лошият случай освен зачистване на съответната износена облас нищо няма да бара. Утре сутринта ще разбера какво е установил.

Stranger65
16-06-2009, 20:19
[quote=BLUE1;501400]Историята с оборотите си има продължение. Днес отново се разстроиха и аз отидох в същият сервиз БОШ в аптечно в Пловдив. Майстора отново закачи колата за компа за да се извърши тест. ......quote]
Серво мотора въри оста чрез червяк. Ако е износен зъб на зъбното колело, ще се види. По-вероятно е - кофти дебитомер, смучене на въздух, или изтъркани съпротивителни части от пистите на потенциометъра.
Ламбда сондата се подгрява само от изгорелите газове.
Извинявам се, има и с подгряване. Отдавна съм престанал да се интересувам от тях

BLUE1
16-06-2009, 20:54
Да точно така. Аз не съм разбирач и всичко това го цитирах по памет, възможно е да не съм превел точно написаното, но и двата проблема са описани от БОШ и е дадено тяхното решение.

oem
16-06-2009, 21:07
Да точно така. Аз не съм разбирач и всичко това го цитирах по памет, възможно е да не съм превел точно написаното, но и двата проблема са описани от БОШ и е дадено тяхното решение.

Ще видя какво точно пише в БОШ. Но малко трудно ще повярвам на това "смущения от подгряването". Ако е от това най-лесно се разбира. Откачам сондата и ако запали нормално сутринта е ясно.

BLUE1
16-06-2009, 21:22
С риска да напиша някоя глупост ще се опитам да цитирам това което пишеше. Първо беше описано захранването на подгряването което било вързано към някъде си, което според майстора е специфично при модела и когато там протичал ток се появявали някакви смущения към някакъв си друг кабел с данни по които синусоидата се променяла (беше показано с картинки) така се променяла информацията от този кабел за данни и двигателя не палил както трябва. Грешка обаче в ламбдата не било задължително да се отчита на апаратурата на БОШ. Утре ще попитам пак за подробности, както и ще видя каква точно е машината с която ми тестваха колата.

Novachev
16-06-2009, 21:36
С риска да напиша някоя глупост ще се опитам да цитирам това което пишеше. Първо беше описано захранването на подгряването което било вързано към някъде си, което според майстора е специфично при модела и когато там протичал ток се появявали някакви смущения към някакъв си друг кабел с данни по които синусоидата се променяла (беше показано с картинки) така се променяла информацията от този кабел за данни и двигателя не палил както трябва. Грешка обаче в ламбдата не било задължително да се отчита на апаратурата на БОШ. Утре ще попитам пак за подробности, както и ще видя каква точно е машината с която ми тестваха колата.

Грешката не се отчита от апаратурата с която се диагностицира колата а се записват в паметтна на самото ЕКУ а с помоща на апаратурата се разчитата. А това за проблемите с компа и кофтито софтуер не ми се вързва защото някой от колите са със сменен софтуер а и проблема се появява и при 1,6 и 2,0 е те ли с грешка във софтуера. А и ако тярбва да разсъждавам на глас какво общо има подгряването на ламбдата със сместа при палене ако не се вдигнат оборотите над 1500-200 тя изобщо може да не почне да превключва и зашо при второто въртене пали по принцип сондата се подгрява до около 300 градуса при стартиране и после се нагрява от изгорелите газове а това няма да стане за 2-5 секунди общо взето стигнахме до изхода че сместа е една а каква е причината за да обеднява ще се глождим и чудим докато се застуди или докато открием.

Stranger65
16-06-2009, 22:36
С риска да напиша някоя глупост ще се опитам да цитирам това което пишеше. Първо беше описано захранването на подгряването което било вързано към някъде си, което според майстора е специфично при модела и когато там протичал ток се появявали някакви смущения към някакъв си друг кабел с данни по които синусоидата се променяла (беше показано с картинки) така се променяла информацията от този кабел за данни и двигателя не палил както трябва. Грешка обаче в ламбдата не било задължително да се отчита на апаратурата на БОШ. Утре ще попитам пак за подробности, както и ще видя каква точно е машината с която ми тестваха колата.
Единия кабел е екраниран и е много важно да не е нарушена екранировката. Запоявания по този кабел не се допускат, само куплунга оригиналния

Stranger65
16-06-2009, 22:39
И все пак, ако имаш възможност пробвай първо с нов оригинален дебитомер на Бош. Аз така си оправих моята. Сложих дебитомера новия, дадох на контакт за 2мин без да паля и вече нямам проблеми

BLUE1
16-06-2009, 23:07
Дебитомера ми е оригинален и на не повече от 25000 километра.

oem
16-06-2009, 23:45
Единия кабел е екраниран и е много важно да не е нарушена екранировката. Запоявания по този кабел не се допускат, само куплунга оригиналния

Бах... екраниран ли? Ще ти снимам утре и четирите чици да видиш, че са еднакви. Стоманена жица. Даже и са пестили материал. Поне медна да я бяха направили.

От къде ги вадиш тия бисери ве човек?

Загледах се иначе и гледам кабелите на ламбдата освен вече в буксата на ЕКУ-то близо до други кабели не минава. А дори и в буксата не ЕКУ-то не са близо до тези за бубините да речем. Съседни са на дебитомера примерно.

Абееее утре ще видя в БОШ софтуера какво точно пише.

Stranger65
17-06-2009, 06:07
Бах... екраниран ли? Ще ти снимам утре и четирите чици да видиш, че са еднакви. Стоманена жица. Даже и са пестили материал. Поне медна да я бяха направили.

От къде ги вадиш тия бисери ве човек?

Загледах се иначе и гледам кабелите на ламбдата освен вече в буксата на ЕКУ-то близо до други кабели не минава. А дори и в буксата не ЕКУ-то не са близо до тези за бубините да речем. Съседни са на дебитомера примерно.

Абееее утре ще видя в БОШ софтуера какво точно пише.
Na moqta 33 сигналния е екраниран. Тези ако са стоманени значи това е термодвойка и тя така трябва да върви до централата. А не са медни заради температурата

oem
17-06-2009, 09:21
В BOSCH ESI Tronic не споменават нищо за проблем с погдряването на ламбдата. Има проблем с подгряването при Jetronic. Явно майстора в БОШ сервиза това е прочел и го е отнесъл и към Монтороника. Там дават проблема със сутрешното палене да е , свещи, кабели, бубини, масло или вода при лулите и на края дроселовата клапа. Казват че този проблем се появява когато дросела седи повече отворен или оста се движи трудно. Казват да се разгллоби дросела да се почисти и оста му. Ама аз това съм го правил. Но се сетих, че ако върви трудно то трябваше да го смажа. Ще си поиграя пак да регулирам клапата и оста.

spe4elist
17-06-2009, 11:30
@BLUE1

Попаднал си на точното място и точния човек. Сподели ни после как е приключил случая. Успех

KirilSol
17-06-2009, 14:11
@BLUE1

Попаднал си на точното място и точния човек. Сподели ни после как е приключил случая. Успех

давай, дано твоя човек да намери начин да прекрати агонията :biggrin:

и на мен ми казаха че ламбдата ми е за смяна защото била "заспала" и не реагирала веднага. Така като попрочетох извадките от системата на Bosch, има голямо значение и това.

ебати филма, дано финала да е скоро

oem
17-06-2009, 14:47
давай, дано твоя човек да намери начин да прекрати агонията :biggrin:

и на мен ми казаха че ламбдата ми е за смяна защото била "заспала" и не реагирала веднага. Така като попрочетох извадките от системата на Bosch, има голямо значение и това.

ебати филма, дано финала да е скоро

Е хубаво де ама мойта ламбда си работи примерно и е на половин година. Не че не може да се прецака и за половин година, но до колкото знам на Новачев е още по-нова. Той на скоро сменя мисля.

Novachev
17-06-2009, 14:54
Е хубаво де ама мойта ламбда си работи примерно и е на половин година. Не че не може да се прецака и за половин година, но до колкото знам на Новачев е още по-нова. Той на скоро сменя мисля.

Датс райт моята изкара оригинална 30К км и сега пак с нова пак оригинална сега е някъде на 5 к км после боша били много убави ама на.

spe4elist
17-06-2009, 14:55
Вие, с чиповете, сложихте ли си антивирусни пакети в ЕКУ-тата.

Stranger65
17-06-2009, 14:56
Вие, с чиповете, сложихте ли си антивирусни пакети в ЕКУ-тата.
AntySpy им трябва

KirilSol
17-06-2009, 15:08
Вие, с чиповете, сложихте ли си антивирусни пакети в ЕКУ-тата.

дай сега да не се обиждаме на софтуер :biggrin: ами да търсим решение.

Иво, прочети скритата информация в BOSCH за този проблем.

(между другото от 2 дена проблема при мен изчезна и без антивирусна програма, ама знам че пак ще дойде)

Novachev
17-06-2009, 15:13
Айде още малко филми като заговорихме за бюлетини и разни такива някой да има проблеми със студения старт
Ами да са чипосва кво да ви кажа

oem
17-06-2009, 15:20
Айде още малко филми като заговорихме за бюлетини и разни такива някой да има проблеми със студения старт
Ами да са чипосва кво да ви кажа

Чип тунинга оправя оня бъг дето колата е спъната в началото. За това говорят хората тук. Poor driveability from cold. Нали много хора се оплакват от това. Студена и подават газ а тя едва откъсва. Не прекъсва, а просто няма мощност. За това говорят и в BOSCH FSI Tronic e описано по-подробно. И аз се оплаквах от това и още при първия софтуер който сложих проблема изчезна.

Ние обсъждаме другия проблем. При стартиране - бедна горивна смес, детонации. Този проблем БОШ го описват по друг начин. Лошо работещи свещи, кабели, бубини, масло при лулите, износен дросел (throttle body).

При мен пък да ви кажа кога колата пали идеално. Идеално пали когато е спряна на баир. С муцуната на горе. Убедих се в това за сетен път.

Винаги съм се чудил защо пред на жената блока като спра и сутринта пали идеално, а в гаража и пред фабриката се спуква да хълца. От няколко дни си правя експеримент. Пред фабриката има леко баирче и почнах да я спирам там. При запалване отново липсва проблема.

Е това на какво се дължи?

Днеска в гаража пробвах и друго. Викам да не би пък дюзите да сълзят (нещо което съм го проверявал, но не пречеше да пробвам). Влязох в колата тази сутрин. Пуснах аларамата за да спре запалването и врътнах на стартер за 5, 6 секунди. После запалих и пак тресе. Целта беше да се продуха, да качи масло до повдигачите. Нали да изолирам и някой от тези възможности.

Само нещо покраи всмукателната система има. Взех и вчера гарнитура за колектора. Мисля да го сваля да го разгледам, почистя, измия, да разглобя пак дросела, да му смажа оста , че да се движи по-лесно.... все нещо трябва да се прави за да се намери проблема. Не само да чоплим тука размисли във форума.

KirilSol
17-06-2009, 15:24
казах ли ви че тези с двата датчика нямат такъв проблем....ЕТО ХОРАТА СА ГО НАПИСАЛИ

Всички 1.8/2.0 без тези с два сензора на двигателя:

adv_petrov
17-06-2009, 15:25
Ей тая тема е най-любознателната и информативна от всички дето съм чел. Аз имам същия проблем с играене на оборотите на празен ход 0-2000 и ми гасне по кръстовищата, въпреки че смених и ламбда, и дебитомер, и термостат-изчезна за малко, ама след смяната на двигателя пак се появи. Само че от 5 дена ми даде разлика в темп и май новия термостат не е наред, или някой негов датчик. (а може и да дърпа въздух). Освен това на студено няма никой на газта, мудност, докато вдигне температура (5-10 мин е така). Новачев, според тоя бюлетин за да се реши проблема трябва да се ъпгрейдва софтуера на ЕКУ-то, това значи да се чипоса (пренастрои) така ли? Един човек ми каза че при кола без турбо и да го пренастроиш, понякога ефекта може да е надолу в мощността - има ли нещо вярно? И търсих в търсачката тема за тоя пин 15 по твой съвет ама нищо не ми излиза...
И как да разбера дали има 2 сензора на двигателя?

KirilSol
17-06-2009, 15:27
сега остава някой компетентен да каже, може ли нашите каляски да се преправят като тези с двата сензора или да духаме супата.

Колеги (Новачев, Иво, ОЕМ) предполагам имате схемите на двата типа двигатели (с един и с два сензора) ?

oem
17-06-2009, 15:31
сега остава някой компетентен да каже, може ли нашите каляски да се преправят като тези с двата сензора или да духаме супата.

Колеги (Новачев, Иво, ОЕМ) предполагам имате схемите на двата типа двигатели (с един и с два сензора) ?

Да. Може да с епреправи. Затапва се фупката на блока. ЕКУ-то си имате 3-те кабелчета при тези с два сензора двата от четирите кабела са маса. Просто се рязват слага се буксата за датчика с 3-те крачета и готово. И няма да има и разлика м/у температурата на таблото и тази на компютъра.

KirilSol
17-06-2009, 15:32
Ей тая тема е най-любознателната и информативна от всички дето съм чел. Аз имам същия проблем с играене на оборотите на празен ход 0-2000 и ми гасне по кръстовищата, въпреки че смених и ламбда, и дебитомер, и термостат-изчезна за малко, ама след смяната на двигателя пак се появи. Само че от 5 дена ми даде разлика в темп и май новия термостат не е наред, или някой негов датчик. (а може и да дърпа въздух). Освен това на студено няма никой на газта, мудност, докато вдигне температура (5-10 мин е така). Новачев, според тоя бюлетин за да се реши проблема трябва да се ъпгрейдва софтуера на ЕКУ-то, това значи да се чипоса (пренастрои) така ли? Един човек ми каза че при кола без турбо и да го пренастроиш, понякога ефекта може да е надолу в мощността - има ли нещо вярно? И търсих в търсачката тема за тоя пин 15 по твой съвет ама нищо не ми излиза...
И как да разбера дали има 2 сензора на двигателя?


ако датчика в термостата ти е като този на снимката с 3 кабела, значи не си с два сензора, съответно си от еб...та страна като нас.

spe4elist
17-06-2009, 15:33
дай сега да не се обиждаме на софтуер :biggrin: ами да търсим решение.

Иво, прочети скритата информация в BOSCH за този проблем.

(между другото от 2 дена проблема при мен изчезна и без антивирусна програма, ама знам че пак ще дойде)

Инфо Бош

KirilSol
17-06-2009, 15:35
Да. Може да с епреправи. Затапва се фупката на блока. ЕКУ-то си имате 3-те кабелчета при тези с два сензора двата от четирите кабела са маса. Просто се рязват слага се буксата за датчика с 3-те крачета и готово. И няма да има и разлика м/у температурата на таблото и тази на компютъра.

така както си го написал разбирам как от два датчика да станем с един...ама трябва да стане обратното.

oem
17-06-2009, 15:43
Ааа да. Ама... то няма нужда. Щото и тези с два датчика и те си го имат проблема. Аз съм с два.

KirilSol
17-06-2009, 15:46
Инфо Бош

Иво, не рзбрах къде трябва да стои тази зелена точка

spe4elist
17-06-2009, 16:01
Иво, не рзбрах къде трябва да стои тази зелена точка

На стъпковия мотор

Novachev
17-06-2009, 16:03
Чип тунинга оправя оня бъг дето колата е спъната в началото. За това говорят хората тук. Poor driveability from cold. Нали много хора се оплакват от това. Студена и подават газ а тя едва откъсва. Не прекъсва, а просто няма мощност. За това говорят и в BOSCH FSI Tronic e описано по-подробно. И аз се оплаквах от това и още при първия софтуер който сложих проблема изчезна.

Ние обсъждаме другия проблем. При стартиране - бедна горивна смес, детонации. Този проблем БОШ го описват по друг начин. Лошо работещи свещи, кабели, бубини, масло при лулите, износен дросел (throttle body).

При мен пък да ви кажа кога колата пали идеално. Идеално пали когато е спряна на баир. С муцуната на горе. Убедих се в това за сетен път.

Винаги съм се чудил защо пред на жената блока като спра и сутринта пали идеално, а в гаража и пред фабриката се спуква да хълца. От няколко дни си правя експеримент. Пред фабриката има леко баирче и почнах да я спирам там. При запалване отново липсва проблема.

Е това на какво се дължи?

Днеска в гаража пробвах и друго. Викам да не би пък дюзите да сълзят (нещо което съм го проверявал, но не пречеше да пробвам). Влязох в колата тази сутрин. Пуснах аларамата за да спре запалването и врътнах на стартер за 5, 6 секунди. После запалих и пак тресе. Целта беше да се продуха, да качи масло до повдигачите. Нали да изолирам и някой от тези възможности.

Само нещо покраи всмукателната система има. Взех и вчера гарнитура за колектора. Мисля да го сваля да го разгледам, почистя, измия, да разглобя пак дросела, да му смажа оста , че да се движи по-лесно.... все нещо трябва да се прави за да се намери проблема. Не само да чоплим тука размисли във форума.

Именно бре говоря за същотото че колите се дърпат на студено и не вървят и при мен изчезна след ремапа

Novachev
17-06-2009, 16:10
така както си го написал разбирам как от два датчика да станем с един...ама трябва да стане обратното.
Няма как да го направиш няма къде да навиеш втория датчик няма резба в блока. т.е. им място само за един дачик.
А и Спечелист мисля че описаните проблеми в Боша не се отнасят сякъш към сутрешното палене и гаснене а по скоро за клатенето на оборотите.

spe4elist
17-06-2009, 21:48
Има и още инфо, ама няма как да го сваля и постна тук...

oem
17-06-2009, 21:51
Ето го:

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=21688&d=1245261407

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=21689&d=1245261407

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=21690&d=1245261407

spe4elist
17-06-2009, 22:07
Ето го:

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=21688&d=1245261407

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=21689&d=1245261407

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=21690&d=1245261407

Много ти благодаря, Николайчо!
Имате вече отговор на въпроса.

BLUE1
17-06-2009, 23:34
Така аз съм още в бокса и никаква добра вест. Първо майстора разглобил най-щателно дросела и го почистил смазал и т.н. установил, че такава повърхност която да се износи няма. Единственият вариант бил да е вътре в моторчето. Горните линкове днес и аз ги четох на неговата машина и той ми обясни, че ще работи по този проблем с риск да прецака чисто новата ми сонда (за негова сметка) пробвал варианта с изключено подгряване на сондата- пали без проблем , но след загряване колата пак се шашкала и свети някаква лампа на таблото. Вторият вариант подгряването постоянно включено (то не било само на студен двигател, а се включвало импулсно) съвсем зле пали кофти и след загряване на мотора пак кофти. Пробвал да я кара с изключено подгряване на сондата за да види какво ще стане, но ови никаква файда. Друго което обаче му направило впечатление , че при включен климатроник оборотите се шашкат повече и по-често. Пича беше честен и просто ми каза, че не знае какво друго да направи, според него това препрограмиране на блока за управление е редно да е било направено още в Италия защото проблема се явява още на 80000 км, а и ГИ е поставян в сервиз на Алфа, утре последен опит със свяна на МПХ, но ако не се оправи проблема с подмяната ще си върне стария. Почти съм убеден, че няма да се оправи. Много бих искал да знам имали колега с такава кола които наистина да е без този досаден дефект, също така дали в оторизираният сервиз на Алфа могат да го отстранят проблема? Проблема с оборотите има ли го при по-късно произведените автомобили от модела? Честно казано тези обороти ще ме накарат да сменя колата, въпроса е дали да е печка или 156 с фейслифта освен и тя ако не страда от същата болест..

spe4elist
17-06-2009, 23:39
Така аз съм още в бокса и никаква добра вест. Първо майстора разглобил най-щателно дросела и го почистил смазал и т.н. установил, че такава повърхност която да се износи няма. Единственият вариант бил да е вътре в моторчето. Горните линкове днес и аз ги четох на неговата машина и той ми обясни, че ще работи по този проблем с риск да прецака чисто новата ми сонда (за негова сметка) пробвал варианта с изключено подгряване на сондата- пали без проблем , но след загряване колата пак се шашкала и свети някаква лампа на таблото. Вторият вариант подгряването постоянно включено (то не било само на студен двигател, а се включвало импулсно) съвсем зле пали кофти и след загряване на мотора пак кофти. Пробвал да я кара с изключено подгряване на сондата за да види какво ще стане, но ови никаква файда. Друго което обаче му направило впечатление , че при включен климатроник оборотите се шашкат повече и по-често. Пича беше честен и просто ми каза, че не знае какво друго да направи, според него това препрограмиране на блока за управление е редно да е било направено още в Италия защото проблема се явява още на 80000 км, а и ГИ е поставян в сервиз на Алфа, утре последен опит със свяна на МПХ, но ако не се оправи проблема с подмяната ще си върне стария. Почти съм убеден, че няма да се оправи. Много бих искал да знам имали колега с такава кола които наистина да е без този досаден дефект, също така дали в оторизираният сервиз на Алфа могат да го отстранят проблема? Проблема с оборотите има ли го при по-късно произведените автомобили от модела? Честно казано тези обороти ще ме накарат да сменя колата, въпроса е дали да е печка или 156 с фейслифта освен и тя ако не страда от същата болест..

Сори, колега, не съм разбрал, че колата ти има ГИ...
Аз бях до тук

BLUE1
17-06-2009, 23:49
Смяташ, че проблема е заради ГИ? Когато се появи проблема я карах само на бензин.

oem
17-06-2009, 23:58
Казах ви. Нищо няма да направят и в БОШ. Дросела съм го разглабял два пъти. Чистил съм го. Всичко съм чистил. И смата ост и твулката и клапата съм пренастроивал спрямо оста. И МПХ съм сменил. Всичко всъщност съм сменил. И няма. Обаче тая вече пробвах с откачена сонда. Е колата запали нормално. И оборотите са перфектни. И върви повече. Просто така трябва да работи. Само че ауспуха почерня за 4, 5 км каране. Така ще гори 20/100.

Имам познат електричар. Ще говоря с него да пуснем осцилоскопа да видим какво става със сондата. И ако трябва да се екранират кабелите.

spe4elist
17-06-2009, 23:59
Смяташ, че проблема е заради ГИ? Когато се появи проблема я карах само на бензин.

Ако колата е само на бензин, възможните проблеми са много, а ако е на бензин и газ - възможните проблеми са много и ги умножаваш х 2.

oem
18-06-2009, 00:01
Аз се чудя комшията защо няма проблеми с неговата, а то при него ЕКУ-то е БОШ 947.

BLUE1
18-06-2009, 07:34
Никои ли няма да се похвали, че е оправил проблема с оборотите?

KirilSol
18-06-2009, 07:39
Никои ли няма да се похвали, че е оправил проблема с оборотите?

ами няма...филма продължава но вече има главен заподозрян - ламбда сондата ;-)

Novachev
18-06-2009, 07:46
Казах ви. Нищо няма да направят и в БОШ. Дросела съм го разглабял два пъти. Чистил съм го. Всичко съм чистил. И смата ост и твулката и клапата съм пренастроивал спрямо оста. И МПХ съм сменил. Всичко всъщност съм сменил. И няма. Обаче тая вече пробвах с откачена сонда. Е колата запали нормално. И оборотите са перфектни. И върви повече. Просто така трябва да работи. Само че ауспуха почерня за 4, 5 км каране. Така ще гори 20/100.ю


Имам познат електричар. Ще говоря с него да пуснем осцилоскопа да видим какво става със сондата. И ако трябва да се екранират кабелите.
Нали се сещаш че при откачена ламбда липсващата стойност към ЕКУ-то се замества с някаква усреднена стойност и сместа е по богата и сондата не прави корекции. С откачането на сондата просто решаваш проблема с обедняването на сместа като я обогатяваш ако ще се оправи от обогатяване ще се слага е едно съпротивление вързано с реле за време което да действа около 15 секунди след подаване на контакт (както предложи колегата по напред.

BLUE1
18-06-2009, 08:04
Според мен най-логичното е да се отиде в оторизиран сервиз на Алфа (освен София май няма друг) и там да препрограмират блока за управление и да се забрави за проблема. Това е 10 годишен модел автомобил и решаването на проблема би трябвало да е рутина. Някой въобще ходил ли е в сервиза им и има ли информация? Някои колега от София може да го направи, всички ще сме му благодарни.

oem
18-06-2009, 09:18
Нали се сещаш че при откачена ламбда липсващата стойност към ЕКУ-то се замества с някаква усреднена стойност и сместа е по богата и сондата не прави корекции. С откачането на сондата просто решаваш проблема с обедняването на сместа като я обогатяваш ако ще се оправи от обогатяване ще се слага е едно съпротивление вързано с реле за време което да действа около 15 секунди след подаване на контакт (както предложи колегата по напред.

Тая сутрин запали от първия път без сондата. Ама тя и с откачен термосензор пали така.

Само че пак звънеше в колектора. Нищо, че запали от раз и държеше обороти, в изпускателния колектор пък зъркаше на детонационно горене.

Докато с откачане на термо сензора пали наистина перфектно.

Наистина обаче без ламбда сонда колата върви идеално. Няма да прекъсва, да придръпва...

Ако единственото решение е това с термодатчика и реле зкаъснение ще го сложа това реле и повече няма да се занимавам да търся проблема.

Stranger65
18-06-2009, 10:32
Тая сутрин запали от първия път без сондата. Ама тя и с откачен термосензор пали така.

Само че пак звънеше в колектора. Нищо, че запали от раз и държеше обороти, в изпускателния колектор пък зъркаше на детонационно горене.

Докато с откачане на термо сензора пали наистина перфектно.

Наистина обаче без ламбда сонда колата върви идеално. Няма да прекъсва, да придръпва...

Ако единственото решение е това с термодатчика и реле зкаъснение ще го сложа това реле и повече няма да се занимавам да търся проблема.
Само се пази от бедна смес. За ламбда сондите продават симулатор, например при газаджиите

momo
18-06-2009, 10:48
И аз имах такъв проблем, ето моето решение:
Бях решил да сменям свещите, оказа се че са ми нови, явно сменяни скоро от предишния собственик, смених кабелите обаче, взех от един познат втора ръка, даже още не съм му ги платил, ужким за проба, а вече 1 месец си карам с тях :D
След тази смяна леко се кротнаха оборотите, но пак мърдаха 600-1000 при изваждане от скорост.
Закарах я на диагностика, пича се хвана за главата, МПХ беше доста замърсено и "забиваше", дроселовата клапа беше ужасно мръсна, дебитомера ми е за смяна, ламбдата ми е в сервизен режим, абе въобще.. картинка :)
След разглабянето и почистването на МПХ, почистването и калибрирането (или както там се казва) на дросела, регулирането на оборотите и зачистването на дебитомера, колата заспа - сутрин пали на 1200 оборота, след 30-ина секунди пада на 1000, след като покарам 200-300 метра и извадя от скорост, оборотите забиват на около 850 (не мога да кажа колко точно) и не мръдват на никъде.
Въпреки това, майстора каза да сменя дебитомера (за щастие моя е 019) и ламбдата, нищо че карам главно на газ.
Сега колата се държи мнооого по-добре от преди, дърпа от ниски обороти на всички предавки, не пресецва, върви доста по плавно, без прекъсване и най-важното - не мени обороти като съм на място и не ме дрази :D

oem
18-06-2009, 10:56
Абе всичкото хубаво ама... проблема при нас не е като при теб.

oem
18-06-2009, 11:09
Някой ако успее да преведе това добре? На мен не ми става много ясно на места какво искат да кажат.

We replaced the integral idle motor and potentiometer assembly rechecking the output.
The output was now clean and signal integrity restored. The next test drive did demonstrate some improvement, but not a total cure.
Back to basics, re-examining the symptoms, all the evidence pointed to a discreet input software error. We rechecked all inputs with the greatest care and accuracy without any evidence of error.
Having made discrete enquiries about software updates our only remaining possibility was a faulty ECU.
Before contemplating replacing the ECU we rechecked the error, confirming the intermittent loss of injector pulse at light throttle. We purchased a new ECU from our local Bosch supplier, it arrived opened and previously fitted, confirmed by witness marks on the housing plate. It failed to encode and run, so we returned it promptly. We obtained a O/E replacement via the main agents, and successfully encoding it to the vehicle, which now performed much better. However despite all the progress following the previous work, we were not satisfied.
The final touch was a peach; during the several days of investigations we noted the need to keep charging the battery. This in itself was not the problem, we took a careful look at the A/C noise on the DC power lines and noted the amplitude sampling in excess of 500 MV, this normally points to faulty rectification.
Raising the vehicle with the intention of removing the main power lead in order to re access the error, we noticed the exciter wire was not secure.
Following the adjustment to the exciter terminal the A/C noise had returned to below 100 MV.This had the result of smoothing all power lines considerably.
The final test drive confirmed our efforts worthwhile, superb smooth transition between fuel on and overrun cut off.
So was this the end to the problems? No, examination to the alternator demanded lifting the vehicle on the ramp, we used the opportunity to look over the vehicles underside, and found the catalyst recently disturbed and sealed with paste, was in fact broken up inside the casing. This confirms the initial coil errors

Stranger65
18-06-2009, 11:29
Някой ако успее да преведе това добре? На мен не ми става много ясно на места какво искат да кажат.

We replaced the integral idle motor and potentiometer assembly rechecking the output.
The output was now clean and signal integrity restored. The next test drive did demonstrate some improvement, but not a total cure.
Back to basics, re-examining the symptoms, all the evidence pointed to a discreet input software error. We rechecked all inputs with the greatest care and accuracy without any evidence of error.
Having made discrete enquiries about software updates our only remaining possibility was a faulty ECU.
Before contemplating replacing the ECU we rechecked the error, confirming the intermittent loss of injector pulse at light throttle. We purchased a new ECU from our local Bosch supplier, it arrived opened and previously fitted, confirmed by witness marks on the housing plate. It failed to encode and run, so we returned it promptly. We obtained a O/E replacement via the main agents, and successfully encoding it to the vehicle, which now performed much better. However despite all the progress following the previous work, we were not satisfied.
The final touch was a peach; during the several days of investigations we noted the need to keep charging the battery. This in itself was not the problem, we took a careful look at the A/C noise on the DC power lines and noted the amplitude sampling in excess of 500 MV, this normally points to faulty rectification.
Raising the vehicle with the intention of removing the main power lead in order to re access the error, we noticed the exciter wire was not secure.
Following the adjustment to the exciter terminal the A/C noise had returned to below 100 MV.This had the result of smoothing all power lines considerably.
The final test drive confirmed our efforts worthwhile, superb smooth transition between fuel on and overrun cut off.
So was this the end to the problems? No, examination to the alternator demanded lifting the vehicle on the ramp, we used the opportunity to look over the vehicles underside, and found the catalyst recently disturbed and sealed with paste, was in fact broken up inside the casing. This confirms the initial coil errors
Няма да превеждам цялото - оказало се е че катализатора е бил запушен отвътре с паста. Всичко друго е било излишно. Само не мога да разбера връзката с последното изречение - Това потвърди първоначалната ни грешка - бубина
Оправили са пулсациите от алтернатора до 100mV също така чрез профилактика на ел. мрежата, акумулатора, клемите, което също е подобрило нещата

oem
18-06-2009, 11:43
Ам той текста е по дълъг. Първо казват, че са имало наводнена свещ и пукната бубина. После като са мерили при първоначално запалване е имало колебания по напреженеито на дюзите и некоректни сигнали на ламбдата. Смени ли са софтуера на ЕКУ, но проблемите са останали. И на края сменили катализатора дето викаш ти и нешо по електрическата ситема са правили за да оправят пиковете от 500 миливолта разлики.

BLUE1
18-06-2009, 15:10
Днес се обадих в оторизираният сервиз на Алфа в София. Служителя беше вежлив, изслушаме за проблема и обяснението за констатацията на Бош сервиз. Обеща след 30 минути да ми каже колко струва ъпдейта на блока за управление на моя модел. След 30 минути се обадих и той ми сподели, че ъпдейт на този комп няма, и най-вероятно се касае за адаптация която могат да направят в сервиза. Нещо не ми се вярва да е така. От тук следва запитване в сервиза на Алфа в Гърция по пътя за Александрополис. От там съм минавал няколко пъти и съжалявам защо не влезнах поне да попитам.

oem
18-06-2009, 15:11
Днес се обадих в оторизираният сервиз на Алфа в София. Служителя беше вежлив, изслушаме за проблема и обяснението за констатацията на Бош сервиз. Обеща след 30 минути да ми каже колко струва ъпдейта на блока за управление на моя модел. След 30 минути се обадих и той ми сподели, че ъпдейт на този комп няма, и най-вероятно се касае за адаптация която могат данаправят в сервиза.

Каква адаптация? Пита ли го? Шото адаптации и ние си правим. И какъв е номера ти на блока за управление?

Stranger65
18-06-2009, 15:56
Каква адаптация? Пита ли го? Шото адаптации и ние си правим. И какъв е номера ти на блока за управление?
Адаптациата е изключваш всички консуматори, даваш на контакт за 90 сек. изключваш от контакт и си готов. Без да палиш и пипаш каквото и да било докато си на контакт. Дори и СД-то изкл

momo
18-06-2009, 16:01
Абе всичкото хубаво ама... проблема при нас не е като при теб.
Aз пиша по проблема, който се разисква на първата страница на темата, не знам до къде сте го докарали в последствие.
И на мен ми играеха оборотите от 300 до 2000 като извадя от скорост и ми гаснеше колата, а сутрин я чаках по 2-3 минути докато успея да я подкарам :torch:

oem
18-06-2009, 16:03
Адаптациата е изключваш всички консуматори, даваш на контакт за 90 сек. изключваш от контакт и си готов. Без да палиш и пипаш каквото и да било докато си на контакт. Дори и СД-то изкл

Мхм... добре.

Stranger65
18-06-2009, 16:08
И аз имах такъв проблем, ето моето решение:
Бях решил да сменям свещите, оказа се че са ми нови, явно сменяни скоро от предишния собственик, смених кабелите обаче, взех от един познат втора ръка, даже още не съм му ги платил, ужким за проба, а вече 1 месец си карам с тях :D
След тази смяна леко се кротнаха оборотите, но пак мърдаха 600-1000 при изваждане от скорост.
Закарах я на диагностика, пича се хвана за главата, МПХ беше доста замърсено и "забиваше", дроселовата клапа беше ужасно мръсна, дебитомера ми е за смяна, ламбдата ми е в сервизен режим, абе въобще.. картинка :)
След разглабянето и почистването на МПХ, почистването и калибрирането (или както там се казва) на дросела, регулирането на оборотите и зачистването на дебитомера, колата заспа - сутрин пали на 1200 оборота, след 30-ина секунди пада на 1000, след като покарам 200-300 метра и извадя от скорост, оборотите забиват на около 850 (не мога да кажа колко точно) и не мръдват на никъде.
Въпреки това, майстора каза да сменя дебитомера (за щастие моя е 019) и ламбдата, нищо че карам главно на газ.
Сега колата се държи мнооого по-добре от преди, дърпа от ниски обороти на всички предавки, не пресецва, върви доста по плавно, без прекъсване и най-важното - не мени обороти като съм на място и не ме дрази :D
Бих те посъветвал да сложиш симулатор на ламбда сондата когато си на газ

Stranger65
18-06-2009, 16:12
Има и още нещо, сега се сетих. Долу на клапата от към жилото има едно винче. То трябва да е в полочение така, че да не държи клапата за въздух отворена когато колата не е на контакт. Служи само за да не се запецва клапата като се затвори рязко - фактически трябва да я държи затворена, но на границата на отварянето. Дано ме разбрахте

spe4elist
18-06-2009, 16:14
Адаптациата е изключваш всички консуматори, даваш на контакт за 90 сек. изключваш от контакт и си готов. Без да палиш и пипаш каквото и да било докато си на контакт. Дори и СД-то изкл

Наистина ли мислиш, че е толкова просто?

oem
18-06-2009, 16:15
Има и още нещо, сега се сетих. Долу на клапата от към жилото има едно винче. То трябва да е в полочение така, че да не държи клапата за въздух отворена когато колата не е на контакт. Служи само за да не се запецва клапата като се затвори рязко - фактически трябва да я държи затворена, но на границата на отварянето. Дано ме разбрахте

Мхм... разбрахме те. Ти го развърти това винтче пък да видим после как ще го регулираш точно.

Това винтче е настроено фабрично и е залепено и капсоловано. То не се пипа никога! Ама никога! Развърти ли се това винтче крааай. Изобщо повече забрави да заработи стабилно на празен ход тая кола.

Колега Stranger65. Ще те помоля да не пишеш неща в които не си сигурен. И най-вече такива които заблуждават останалите които търсят помощ. Въздържай се от коментари, помисли преди да пишеш нещо. заблуждаваш хората с постовете си и в един момент когато попиташ нещо ще ти се отвърне със същото!

KirilSol
18-06-2009, 16:20
Stranger65[/b] http://www.clubalfaromeo.com/forum/images/bassalpha/buttons/viewpost.gif (http://www.clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=502828#post502828) ]
Адаптациата е изключваш всички консуматори, даваш на контакт за 90 сек. изключваш от контакт и си готов. Без да палиш и пипаш каквото и да било докато си на контакт. Дори и СД-то изкл

__________________


Мхм... добре.

взе ми го от устата :-)

Stranger65
18-06-2009, 16:36
Мхм... разбрахме те. Ти го развърти това винтче пък да видим после как ще го регулираш точно.

Това винтче е настроено фабрично и е залепено и капсоловано. То не се пипа никога! Ама никога! Развърти ли се това винтче крааай. Изобщо повече забрави да заработи стабилно на празен ход тая кола.

Колега Stranger65. Ще те помоля да не пишеш неща в които не си сигурен. И най-вече такива които заблуждават останалите които търсят помощ. Въздържай се от коментари, помисли преди да пишеш нещо. заблуждаваш хората с постовете си и в един момент когато попиташ нещо ще ти се отвърне със същото!
Извинявам се. Но същите винчета ги имам и на 33ката, само където са двенки. И като ги нагласих по описания от мен начин оборотите се оправиха и колата заспа. 156-цата ми също беше пипана там и сега спи. Ако мислите че заблуждавам хората нека модераторът ми изтрие писанията. Но аз съм убеден от опит в това

Stranger65
18-06-2009, 16:39
Наистина ли мислиш, че е толкова просто?
Да, но не мога да се сетя къде го четох.
Например за адаптацията на Перманента ми трябва да изключа минусовата клема на акумулатора за малко, след което да карам колата в различни режими половин час мисля че беше, след което да я оставя половин час на празен ход. Това е четено в сервизното описание от АлфаРомео

Novachev
18-06-2009, 16:43
Мхм... разбрахме те. Ти го развърти това винтче пък да видим после как ще го регулираш точно.

Това винтче е настроено фабрично и е залепено и капсоловано. То не се пипа никога! Ама никога! Развърти ли се това винтче крааай. Изобщо повече забрави да заработи стабилно на празен ход тая кола.

Колега Stranger65. Ще те помоля да не пишеш неща в които не си сигурен. И най-вече такива които заблуждават останалите които търсят помощ. Въздържай се от коментари, помисли преди да пишеш нещо. заблуждаваш хората с постовете си и в един момент когато попиташ нещо ще ти се отвърне със същото!

вярно че е заводска настройка но мойто съм го въртял преди две години когато изчистил дросела и оборотите взеха да се колебаят на място между 1500 и 700 (ощше незнаех че се налага адаптациа. Но по принцип пробвах да го отвия и с колкото го бях отвил с толкова го върнах.
Но прблем с парзния ход нямам.

oem
18-06-2009, 16:57
вярно че е заводска настройка но мойто съм го въртял преди две години когато изчистил дросела и оборотите взеха да се колебаят на място между 1500 и 700 (ощше незнаех че се налага адаптациа. Но по принцип пробвах да го отвия и с колкото го бях отвил с толкова го върнах.
Но прблем с парзния ход нямам.

Да той болта е нацапан с жълта бойчка и може да го върнеш както си е бил и проблем няма.

encho
18-06-2009, 18:39
имам страшен проблем с оборотите!!! трагвам 1ва 2ра 3та сичко си е ок,изклучвам от скорост и започват да играят оборотите от 0 до 2 хиляди и така докато не спра на място!!! Карах така няколко седмици но вече започва да ми загасва колата в най неподходящите моменти!!! Който може да ми помогне да пише плс.

колега днес закарах колата на един приятел със същия проблем самоче е дизел на диагностика и се оказа потинциометъра на педала на гаста.

BLUE1
20-06-2009, 00:27
Прочетох тази и другата подобна тема отново и в мен възникнаха два въпроса; тези които са с прекъснат кабел 15 оборотите играят ли отново? Когато работи климатика успокояват ли се оборотите или не? Аз установих, че когато отрязах пин 15 оборотите се оправиха, но не категорично понякога пак се колебаеха, но съвсем малко и не ми правиха впечатление. От като майстора ми обърна внимание забелязвам, че наистина оборотите ми започват да играят при включен климатик, спра ли го проблема се пооправя. Но вържа ли пин 15 става съвсем зле. Странното е , че повечето колеги казват, че оборотите се клатят само в движение- моята клати и когато спра и след няколко секунди се оправят.

Тъй като в неделя заминавам във Варна по служба за седмица, искам да попитам колегите които са от там. Има ли оторизиран сервиз в автоцентъра на Алфа?

spe4elist
20-06-2009, 00:56
Прочетох тази и другата подобна тема отново и в мен възникнаха два въпроса; тези които са с прекъснат кабел 15 оборотите играят ли отново? Когато работи климатика успокояват ли се оборотите или не? Аз установих, че когато отрязах пин 15 оборотите се оправиха, но не категорично понякога пак се колебаеха, но съвсем малко и не ми правиха впечатление. От като майстора ми обърна внимание забелязвам, че наистина оборотите ми започват да играят при включен климатик, спра ли го проблема се пооправя. Но вържа ли пин 15 става съвсем зле. Странното е , че повечето колеги казват, че оборотите се клатят само в движение- моята клати и когато спра и след няколко секунди се оправят.

Тъй като в неделя заминавам във Варна по служба за седмица, искам да попитам колегите които са от там. Има ли оторизиран сервиз в автоцентъра на Алфа?

Има, няколко ...

BLUE1
20-06-2009, 01:03
Мен ме интересува този които поддържа гаранционните автомобили на бул. "Вл. Варнинчек" . И някои дали го е посещавал. Би трябвало да знаят за проблема- 156 цата не е чак толкова стара.

spe4elist
20-06-2009, 01:09
Мен ме интересува този които поддържа гаранционните автомобили на бул. "Вл. Варнинчек" . И някои дали го е посещавал. Би трябвало да знаят за проблема- 156 цата не е чак толкова стара.

Варненчик...

Имат Екзаминер и добър диагностик.

KirilSol
20-06-2009, 08:33
Мен ме интересува този които поддържа гаранционните автомобили на бул. "Вл. Варнинчек" . И някои дали го е посещавал. Би трябвало да знаят за проблема- 156 цата не е чак толкова стара.

http://www.clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=35270

BLUE1
20-06-2009, 13:55
Благодаря за линка, мисля да посетя този сервиз. Аз пак да попитам- някои посещавал ли е фирменият сервиз на Алфа във Варна или София с идея да оправят проблема с оборотите. Да не би да се окаже, че само си пишем и сменяме части, а никои не отишъл при хората които би трябвало да знаят най-добре решението.

oem
20-06-2009, 14:48
Благодаря за линка, мисля да посетя този сервиз. Аз пак да попитам- някои посещавал ли е фирменият сервиз на Алфа във Варна или София с идея да оправят проблема с оборотите. Да не би да се окаже, че само си пишем и сменяме части, а никои не отишъл при хората които би трябвало да знаят най-добре решението.

Аз мога да кажа за сервиза на Фиат в Търново. Не могат да го оправят. Казват, че това само в София в АутоИталия..

KirilSol
20-06-2009, 16:20
Благодаря за линка, мисля да посетя този сервиз. Аз пак да попитам- някои посещавал ли е фирменият сервиз на Алфа във Варна или София с идея да оправят проблема с оборотите. Да не би да се окаже, че само си пишем и сменяме части, а никои не отишъл при хората които би трябвало да знаят най-добре решението.


Да ти кажа честно, много е вероятно Вихрен от Алфа-Ромео Варна да е оправил моя проблем. Аз ходих при него заради променливи обороти. Човека ми чисти дросела и какво ли не. После адаптация на компютъра (както сам ми каза имат последните версии на софтуера) и за сега проблем с оборотите определено нямам...вече трета седмица :shutup:

така, че ти го препоръчвам !

spe4elist
21-06-2009, 06:38
Да ти кажа честно, много е вероятно Вихрен от Алфа-Ромео Варна да е оправил моя проблем. Аз ходих при него заради променливи обороти. Човека ми чисти дросела и какво ли не. После адаптация на компютъра (както сам ми каза имат последните версии на софтуера) и за сега проблем с оборотите определено нямам...вече трета седмица :shutup:

така, че ти го препоръчвам !

Както се спомена вече и в другата тема - Адаптация му е майката. Правилната Адаптация, Николай.;)

fiore
22-06-2009, 13:37
Адаптациата е изключваш всички консуматори, даваш на контакт за 90 сек. изключваш от контакт и си готов. Без да палиш и пипаш каквото и да било докато си на контакт. Дори и СД-то изкл

Не си прочел всичко докрай обаче.......Вярно е че това е един от "бабешките" методи и сработва понякога но не е само с тези 90 сек. след тях има още няколко "ритуала"

RAT
22-06-2009, 14:54
Няма да изненадам никой, ако кажа, че и аз имам този проблем. Още при закупуването го имаше.
отидх в сервиз и се започна: смени това смени онова. Не смених нищо и сега не съжалявам. Изчистиха ми дросела в един прехвален сервиз. Нищо не ми занулиха, закачваха и комп. хахахахаха. Карах я така и дросела сам си се "занули" след около месец каране. Сега пак клати обороти и аз ще режа пина. Въпреки, че след почистването на дросела поне спря да гасне. :bouncing_smiley::bouncing_smiley::bouncing_smiley :

Stranger65
22-06-2009, 16:10
Не си прочел всичко докрай обаче.......Вярно е че това е един от "бабешките" методи и сработва понякога но не е само с тези 90 сек. след тях има още няколко "ритуала"
Daj (Дай) и останалите ритуали де

oem
22-06-2009, 16:35
Проблема е до правилна настройка на дросела и адаптация. И ламбда сондата за смесособразуването при първоначално палене. Ламбдата на тая кола започва даработи със самото запалване. Мерихме и се установи, че наистина подгрява веднага и започва да работи веднага, но се бърка като луда. Ту скача на богата смес, ту на бедна, ту дава пробив към маса... и това със сонда на 10 000 км. Като поработи 1 минута застава на 0,9 фактор и 0,5 мВ и заспива. И дори и топла да е при първо палене вибаги се шашка. Ту богата, ту бедна, ту богата, ту бедна... като изфорсирам 3, 4 пъти и после си седи нормално. На лаптопа пак дава ту богато ту бедно, но в много малки граници. В началото иначе скадо почти до макс богата.

Тези дни ще откача подгряването и ще пробвам да карам така. Карах иначе с изцяло откачена сонда и няма грижи. Но това не е решение.

Novachev
22-06-2009, 16:40
Ще и съкратиш животеца на сондата така и то доста

oem
22-06-2009, 16:50
Ще и съкратиш животеца на сондата така и то доста

Предполагам 2 x 5 км. нищо няма да и стане.

fiore
23-06-2009, 12:18
Daj и останалите ритуали де

Дава се на контакт и се чака 90 сек, контакта се връща и се изчаква още толкова, след това двигателя се пали без газ и се оставя да работи без подаване на газ още 90 сек. Това поне пише в едно писание на "британски". Ще се опитам да го издиря и да го постна по някое време. Не знам колко е вярно но от време на време сработва.

ФЕРАРИСТ
23-06-2009, 13:45
Дори през Алфадиага адаптацията понякога увисва и след ресета колата си пали нормално, но веднага гасне - не винаги се случва, но все пак......вече изобщо не съм убеден че тоя метод с 90те секунди бачка.....

oem
23-06-2009, 16:00
Дори през Алфадиага адаптацията понякога увисва и след ресета колата си пали нормално, но веднага гасне - не винаги се случва, но все пак......вече изобщо не съм убеден че тоя метод с 90те секунди бачка.....

Ами... НЕ...БА...ЧКА!

Stranger65
23-06-2009, 16:05
Дава се на контакт и се чака 90 сек, контакта се връща и се изчаква още толкова, след това двигателя се пали без газ и се оставя да работи без подаване на газ още 90 сек. Това поне пише в едно писание на "британски". Ще се опитам да го издиря и да го постна по някое време. Не знам колко е вярно но от време на време сработва.
При хубав дебитомер и всичко наред - става

fade
23-06-2009, 16:17
И аз искам да потвърдя! На моята съм го изпробвал лично, когато си сменях дебитомера (още не бях си направил интерфейсния кабел) и методът работи за EMS - BOSCH Motronic 1.5.5!

oem
23-06-2009, 18:07
при мен се чува само как затваря дросела при връщане от контакт след тия 90 секунди. Чакам още 90 секунди и нощо. Паля чакам 90 секунди. Ми... нищо.

По принцип с компютъра като адаптирам поне 3, 4 секунди се позиционира.

stef_nikolaev
25-06-2009, 09:23
При мен клати обороти като не е загряла, след това е ок, от какво може да е ? И другото е, че понякога се усеща леко придрусване от двигателя, на старата кола имах подобно и се оправи със смяна на свещи, дали ако сваля някоя свещ мога на око да разбера дали са за смяна (макар че подозирам и дросела) ?

Stranger65
25-06-2009, 11:30
При мен клати обороти като не е загряла, след това е ок, от какво може да е ? И другото е, че понякога се усеща леко придрусване от двигателя, на старата кола имах подобно и се оправи със смяна на свещи, дали ако сваля някоя свещ мога на око да разбера дали са за смяна (макар че подозирам и дросела) ?
Можеш много да разбереш от една свещ, но най-добре е четири да свалиш

Fear
25-06-2009, 13:14
Можеш много да разбереш от една свещ, но най-добре е четири да свалиш
По-скоро 8, все пак става въпрос за Twin Spark. :tooth:

BLUE1
12-08-2009, 00:16
Да съживим темата. След като бях във варненският сервиз и ми направиха адаптация всичко трая от ден до пладне. Известно време всичко уж беше добре, но после отново започна да клати обороти. Точно преди да тръгна за лятната си почивка проблема стана още по-гаден, докато е студен двигателя пали много трудно първо вдига обороти после веднага рязко падат, често гасне, после се закрепя на някакви много ниски обороти и не дава да я барнеш щото гасни и така около 5 минути. Оборотите по-някога се оправят, а понякога полудяват вече няколко пъти ми гасни в движение. Когато се върнах от почивка веднага отидох при майстора, закачи я и категорично рече, че дебитомера е отишъл, смених го с оригинален макар, че стария беше на около 30000 км.. Първоначално колата палеше добре, оборотите ту се клатиха ту не. В момента е същата история като преди да сменя дебитомера, пали трудно.

Предлагам щедра почерпка, на този колега които отиде в сервиза на Алфа в София и поне попита за информация за този масов проблем за модела. Аз очевидно не успях със справката по телефона.

oem
12-08-2009, 08:18
При мен същия проблем се оказа в дюзите колега. Ходил ли си на ултразвук? Ако не иди пробвай :)

ludkanar
12-08-2009, 12:14
При мен същия проблем се оказа в дюзите колега. Ходил ли си на ултразвук? Ако не иди пробвай :)

Колко пари излиза чистенето на дюзите?

oem
12-08-2009, 12:36
Незнам аз ходих при едни познати. 2 пъти ги пускахме във ваната за 1 седмица. Не ми взеха нищо. Иначе колкото знам вземат на час. 15 лв. на час ли май, но не съм сигурен.

ludkanar
12-08-2009, 12:47
А колко време трябва да киснат в тази вана?

oem
12-08-2009, 13:21
Не, не по-малко от 4 часа. То по принцип първо им се прави диагностика на стенд/тестер за дебит. Ако се установи нарушение (намален дебит) тогава пускат във ваната. После след интервенцията пак се слагат на стенда. Ако има подобрение, но не е достатъчно пак се слагат на тестера. И така докато стигне фабричните данни или поне се доближи до тях. Сменят се гумените О-пръстени и филтърчетата на всеки инжектор. Аз не съм ги сменял, защото едно, че намерих твърде късно и друго, че не успях да накарам сарото филтърче дори да помръдне в инжектора. Демек неможах да го извадя.

Аз не съм ги закачал моите на тестер и незнам какво се е получило в крайна сметка. Имам подобрение. Колата пали от раз...пак има доза нестабилна работа когато е студена, но поне не гасне. Със сигурност не са изчистени както по книга и сигурно трябва да се киснат още във ваната ама като няма тестер тук да ги видим точно коя дюза се ебава или всичките ли се ебават и с колко им е намален дебита... не искам да ги кисна повече да не ги разтракаме нещо. Понеже в препарата има абразивна съставка и не е много хубаво да се чистят ей така на сляпо.

Само да отбележа, че и двата пъти като ги пускахме на края на повърхноста на ваната имаше едни черни отлагания като смола. И първия път излезе много от тая гад и твория път също... нямам АГУ... само с бензин на Лукойл я карам... с 98...

BLUE1
12-08-2009, 20:11
А защо никои не иска да отиде в сервиза на Алфа, аз съм абсолютно убеден, че нищо няма да се подобри с почистването на дюзите.

oem
12-08-2009, 20:36
Бе и аз бях убеден и много други бяха убедени. Тия в сервиза даже 5, 6 пъти им ги питах кога да ги занеса и те все ми викаха "Беее ти побърка ли се нищо им няма на дюзите... на края ги свалих и им ги занесох един ден и викам нищо, че нищо им няма ей така да ги пуснем профилактично" и то кво стана... на другия ден колата запали. И обороти ми държи стабилни. Не е каквото беше преди да пропадат. Но ти си решаваш.

И защо някой трябва да ходи? Звънни по телефона в Милано Моторс и ги питай. 100% ще ти кажат да закараш колата на място.

BLUE1
12-08-2009, 21:56
oem то така ще стане най-накрая, въпроса е, че нямам свободно време и ми беше много интересно защо след толкова писаници, смяна на какви ли не части всъщност никой не е отишъл в сервиза на Алфа...? Освен това както съм писал по-нагоре аз им се обадих като им обясних какво са констатирали в бош сервиз и какво пишеше за отстраняването на този проблем, а именно -да се преинсталира софтуеъра на компа в сервиз на Алфа, а те след 30 минути ми казаха, че нямало такъв софтуеър. Снощи четох в италианският форум на алфа, че някакъв пич има проблем с оборотите на празен ход при същата кола като моята, беше писъл, че дебитомера и свещите ги е сменил, но пак не се оправила работата. В крайна сметка отговора на повечето от другите участници беше, че за този проблем най-добре е да иде в сервиз на Алфа за да го отстранят със сигурност.

fred
12-08-2009, 22:12
Преди бая време в тая тема писах, че като ползвах добавки за прочистване на дюзи и т.н нещата се оправиха, затова ви съветвам, първо да пробвате с добри добавки, има най различни на цени около 15-16 лева и тогава да ходите по ултразвуци, ако проблема е от това де
Отделно пък ми напрви впечатлени, че въпросния voxich ,който пусна тая тема не е написал нищо, след като щеше да ходи при Бобо, интересно ми е има ли резулат...

oem
13-08-2009, 00:57
Аз силно се съмнявам, че си преебах дюзите с тия добавки. Сипвах добавки уж за хубаво, а после се оказа май, че се прекарали всичките тези силиконови отлагания на пред до дюзите.

mitkomalki
17-08-2009, 16:13
Здравеите алфисти! Бях свикнал с клатенето на оборотите, но започна и да ми гасне по светофарите. На диагностиката ми имаше записана грешка в мпх (смяна 300лв). Допитах се и Бобо какво ще каже за пин 15, тои ми отговори:хората правят глупости! Измъкнах от буксата пина и вече не клати като убезумяла,направо спи. не сам сменял нищо и сам доволен

spe4elist
17-08-2009, 16:22
Здравеите алфисти! Бях свикнал с клатенето на оборотите, но започна и да ми гасне по светофарите. На диагностиката ми имаше записана грешка в мпх (смяна 300лв). Допитах се и Бобо какво ще каже за пин 15, тои ми отговори:хората правят глупости! Измъкнах от буксата пина и вече не клати като убезумяла,направо спи. не сам сменял нищо и сам доволен

Bobo е прав!

oem
17-08-2009, 16:31
Ми прав е. С махането на Пин 15 колата в движение не си дава газ сама и като си махнеш крака от педала и забива муцуна. А този Пин 15 дава информация на ЕКУ-то с каква скорост се движи автомобила. И като натиснеш съединителя в движение трябва да поддържа 1100 оборота. Същото е и като само си махнеш крака от педала. ТПС-а държи дросела леко отворен за да върви колата без да спира мигновено от моторна спирачка.

Когато клати оборотите тогава също не е на ред работата и пак така ви забива муцуна като махнете крак от педала и за това всеки си мисли, че като махне пин 15 и няма никаква разлика. Ама тръгни по магистралата на 5-та. Крака ти постояно ше седи на педала за да се движиш. А аз примено от време на време само подавам газ, махам си крака и тя продължава да си върви все едно е по инерция на свободна. Така трябва да работи нормално колата. За това е направена тази система.

В крайна сметка колите са си ваши. Правите си каквото решите с тях. Но това с рязането не оправя проблема.

mitkomalki
17-08-2009, 16:35
Да ама за него си. Аз не възнамерявам да сменям здрави части, парите не са ми в повече,а и ми е писнало от ходене по маистори, които ми казват: сменяме го това ако не стане продължаваме нататък.

алфа 156 2.0

oem
17-08-2009, 16:41
Аз като смених ТПС-а ей така щото всеки ми казваше да го сменя нищо не се получи. Клатеше пак. Разглобих дросела, почистих го и настроих клапата да затваря плътно. От тогава спря да ги мени толкова много. И след изчистване на дюзите на ултразвук спря изобщо да ги клати. Сега спирам държи 1100 оборота и чак когато колата спре тотално и след 1 секунда падат на 850. ТПС-а е за смяна когато неможе да държи обороти на място. Подаваш газ на място и те не могат да се стабилизират. Веднъж остават високи, веднъж ниски... Трябва и да му се измери съпротивлението в целя диапазон. Ако прекъсва или скача неравномерно... тогава има проблем също с ТПС-а.

И щом е имало записана грешка е ясно, че не наред ТПС-а. Той компютъра на колата ти го казва, ти решаваш, че е здрав....

mitkomalki
17-08-2009, 16:50
Не мисля че е здрав, но след смяна на моторчето с това на един приятел полужението беше същото, чистихме и дросела и не се получи.Наистина забива нос но се свиква.

oem
17-08-2009, 17:01
След чистене трябва да се адаптира за да получи ЕКУ-то правилната 0-лева стойност на дросела. Демек когато е напълно затворен тогава за него е 0. Когато е имало отлагания по дросела с времето и карането на колата на ЕКУ-то адаптивните стойности се променят. А това става с много време. И като изчистиш дросела може да стане дори по-зле. Да гасне повече или пък да поддържа по-високи обороти. Значение има как е регулирани и жилото на газта, колко е износен самия дросел или дали има нужда от пренастройка на самата клапа спрямо оста... все неща дето не стават еи така със смяна и готово.

Blade
18-08-2009, 01:00
Пффф и на мен тая вече ми излезе тоя проблем с 2000-те оборота на празен ход и се чудя защо реве като крака ми не е на педала и гледам оборотите скочили. Като натисна леко газта и пусна, се нормализират. Направи ми го два пъти за 1 час каране, но мисля, че едва сега е едва началото :cry:

За 2 години не ми е излизал такъв проблем, единствено, че откакто я купих си го имаше тоя проблем с припукването и мудното потегляне сутрин (вече почна и да припатква понякога и загряла като дам по-рязко газ), преди 1-2 седмици сипах и добавка за почистване на инжектори Liqui-Moli, дали тя нещо не е усрала пейзажа, не знам и аз вече.

Blade
18-08-2009, 17:13
Сега се връщам от диагностика, казаха ми, че дебитомера е издал багажа, има много секунди забавяне на въздуха и карам с богата смес. Та този майстор не знам къде звъня и ми каза, че моя номер дебитомер оригинален бош струва 670лв!!!! Казах му лек ден и си тръгнах.
Иначе не откриха проблеми по ламбдата или МПХ, а и днес не ми се появи този проблем с оборотите :clapping:

fred
18-08-2009, 22:56
Ами направи още една две диагностики в София да видим какво ще излезе :)

Blade
19-08-2009, 01:03
Ако изчистя, измия дебитомера хубаво има ли шанс да се влоши работата му или ефектът ще е само положителен? Защото някъде тук четох, че след миене на дебитомера дните му са преброени.

oem
19-08-2009, 08:40
ми ако ще го миеш на чешмата, може и да са му преброедни и секундите дори.

Blade
19-08-2009, 09:13
Не е на чешмата, майстора ми каза, че ще го мие в някъв разтвор там...

oem
19-08-2009, 09:17
С бензин брато. Или с някакъв прей на спиртна основа. Да се изпарява и да не оставя остатъчни продукти по сензора.

veso22zk
20-08-2009, 20:28
Здравеите колеги.Аз също имах този проблем с клатенето на оборотите.При мен играеха от 0 до 2000 оборота .По принцип бях свикнал с това но алфичката ми даваше зверски разход от 18/100 реших да отида на диагностика и там излезе че ламбда сондата ми е здала багажа след смяната и все още несам засичал разход но това досадно клатене изчезна напално.успех и на всички

Stranger65
20-08-2009, 22:47
Ако изчистя, измия дебитомера хубаво има ли шанс да се влоши работата му или ефектът ще е само положителен? Защото някъде тук четох, че след миене на дебитомера дните му са преброени.
Не пипай дебитомера! Ако винчето на газта при клапата не е отрегулирано или пипано, ще ти играят оборотите или ще са над 1000 на празен ход

oem
20-08-2009, 22:55
Изобщо недеите да бутате винтчето на клапата. Ама изобщо! Винтчето се настройва когато ТПС-а е свален. И се настройва така, че да няма луфт механизма където се захваща жилото. При затворена плътно клапа да не може да се връща още назад.

svetlastf
21-08-2009, 08:46
Мойта що клати само на бензин ?? :gruebel: На газ оборотите почти не мърдат.

oem
21-08-2009, 09:30
На газ смесообразуването става по друг път. Логично е.

svetlastf
21-08-2009, 10:03
Що пък да е различно? С ГИ съм. Единствената разлика в двата случая са дюзите / газови или бензиови / и в тоя ред си мисля, че може да си прав като посочваш причина за клатенето запушени дюзи.

spe4elist
21-08-2009, 10:55
Що пък да е различно? С ГИ съм. Единствената разлика в двата случая са дюзите / газови или бензиови / и в тоя ред си мисля, че може да си прав като посочваш причина за клатенето запушени дюзи.

Що пък да не е различно? Според теб дали има някаква връзка между софтуера на Bosch Motronic M 1.5.5 и този на газовия ти инжекцион?!?:info:

svetlastf
21-08-2009, 11:22
Що пък да не е различно? Според теб дали има някаква връзка между софтуера на Bosch Motronic M 1.5.5 и този на газовия ти инжекцион?!?:info:
Газовия комп копира бензиновия. Бензиновия когато работи на газ държи стабилни обороти, като премине на бензин - клати. Единствената промяна е в дюзите.
Ламбди, тпс-та, мъпъсъта дебитомери и тънъсъта са си същите.

spe4elist
21-08-2009, 11:48
Газовия комп копира бензиновия. Бензиновия когато работи на газ държи стабилни обороти, като премине на бензин - клати. Единствената промяна е в дюзите.
Ламбди, тпс-та, мъпъсъта дебитомери и тънъсъта са си същите.

А според теб няма ли разлика в изгорелите газове от бензина и пропан-бутана? Ламбда сондата дали открива въглеродни и азотни окиси при горенето на пропан-бутан? Май не.

svetlastf
21-08-2009, 12:01
А според теб няма ли разлика в изгорелите газове от бензина и пропан-бутана? Ламбда сондата дали открива въглеродни и азотни окиси при горенето на пропан-бутан? Май не.
Май не , защото тя следи за количеството "неизгорял кислород в отработените газове" и от там косвено за съдържанието на окисите които спомена. А иначе показанията и при работа на газ и бензин се различават незначително.

spe4elist
21-08-2009, 12:23
Май не , защото тя следи за количеството "неизгорял кислород в отработените газове" и от там косвено за съдържанието на окисите които спомена. А иначе показанията и при работа на газ и бензин се различават незначително.

Тъй, незначително ...
Събери няколко незначителни причини и ще се получи едно значително следствие.

1.Ламбда -
2.Дебитомер
3.Бензинови дюзи, замърсени от регулярната им работа
4.Замърсена дроселова клапа
5.МПХ с нормално износване
6.Консумативи, свързани със запалването - бобини, кабели, свещи
7.Датчици, подаващи информация към екуто
8.....

Във всяко едно от тях да има по малко - ето ти отговора.

oem
21-08-2009, 12:40
Пропанбутана е много по-силно гориво от бензина. Там е почти невъзможно да имап детонации. Дори и при бедна смес на пропан бутан пак ще работи колата стабилно, но без мощност.

ЕКУ-то на газовото има връзка с Бошовското само и единствено като взема комутираните сигнали на бензиновите инжектори. Бошвското ЕКУ управлява и запалването и всичко останало. Но горивните карти на газовото са съвсем различни от тези на бошовското. ЕКУ-то на газовото взема сигналите от бензиновото за времето на впръскване. И от там вече или се прибавя време или се забавя. Вече както е нужно за правилната настройка.

Газовото ЕКУ има пряка връзка единствено с бензиновите инжектори и ламбда сондата. Самото ЕКУ си има порт за връзка с компютъ/лаптопа със сфотуер за редактиране на горивните му карти.

Искам да кажа, че това "копира" изобщо не е така. Вземат се сигнали, но те се преработват и крайната информация която се подава на газовите инжектори съвсем не е тази която бензиновото ЕКУ подава на бензиновите.

svetlastf
21-08-2009, 13:18
Темата се превръща в безмислено техническо надприказване без практическа стойност...Да спрем до тук.

oem
21-08-2009, 13:27
Нали те интересуваше защо на газ не клати? Обяснихме. Точно по темата си е. Сложи си чисто нови дюзи или си почисти твоите на ултразвук, пренастрой си дросела и го адаптирай и да видим дали ще клати на бензин.

plameus
22-08-2009, 21:37
pi4ove, i az imah problem s moqta 156-ca. tva oborotite e goliamo poniatie. smenqite na red debitomer, lambda sonda, temperaturen dat4ik i ako ne se opravi, smenqite i kompiutarnoto upravlenie na dvigatelq. 3 meseca se pobarkah s moqta 156-ca dokato q vkaram pak v patq!!!
----------------------------------------------------------
Пич, на кирилица, ако обичаш!
Това ти е за последен път!
mod edit

oem
22-08-2009, 22:36
И какво стана на края?

veso22zk
24-08-2009, 10:04
При мен стана нещо мн странно.Оборотите ми играеха и след смяна на ламбда сондата спряха напълно,но след диагностика и нолиране на компа почнаха да клатят пак и сега съм в шах.

AlfaMan
24-08-2009, 16:20
pi4ove, i az imah problem s moqta 156-ca. tva oborotite e goliamo poniatie. smenqite na red debitomer, lambda sonda, temperaturen dat4ik i ako ne se opravi, smenqite i kompiutarnoto upravlenie na dvigatelq. 3 meseca se pobarkah s moqta 156-ca dokato q vkaram pak v patq!!!
----------------------------------------------------------
Пич, на кирилица, ако обичаш!
Това ти е за последен път!
mod edit

Е, всичко го знам този лек - сменяш колата или всичко по нея, което си изброил и тя се оправя ;) Само че нещо е неприемлив. Аз лично подозирам или ABS централата или ECU-то. Просто само това вече не е сменено при една 156-ца, която продължава да клати оборотите. Даже от няколко дена е и с изчистени инжектори, има известно подобрение, но като цяло пак си клати оборотите. На човека вече съм му черен, че аз го убедих да си вземе 156-ца а той колко пари наля за този проблем, не е истина просто.
Въпроса е, че досега никой не може да каже какво причинява това клатене и в какво е повредата. Именно поради това започвам да си мисля, че причините за проблема може да са 101 и при всеки случай е строго индивидуално.

oem
24-08-2009, 16:24
Дросела пичове. Почиствате си дроселите, рагзлобявате ги на основните им компоненти, лъскате всико, настройвате и готово. Почиствате и клапанчето на байпаса на дросела, както и кондензатора на капака на клапаните от налепите и оборотите заспиват. Стига с тея дебитомери, ламбда сонди, ЕКУ-та и прочее. И аз бях така. Просто трябва да се регулира дросела правилно и всичко заспива.

AlfaMan
24-08-2009, 17:19
И точно след тази процедура при някой хора проблемите започват отново след няколко седмици.... Даже мисля, че има писано тук по въпроса. При теб ти е помогбнало - чудесно, но това не е гаранция, че на всички ще им помогне......., но все пак е нещо, откъдето да тръгне в неравната борба с оборотите на 156.

Fear
24-08-2009, 17:23
...но все пак е нещо, откъдето да тръгне в неравната борба с оборотите на 156.
Ти ако си мислиш, че само 156 е с тези проблеми... :tooth:

oem
24-08-2009, 18:58
И точно след тази процедура при някой хора проблемите започват отново след няколко седмици.... Даже мисля, че има писано тук по въпроса. При теб ти е помогбнало - чудесно, но това не е гаранция, че на всички ще им помогне......., но все пак е нещо, откъдето да тръгне в неравната борба с оборотите на 156.

Проблемите идват пак когато само напръскап дросела или го минеш с парцал. Аз говоря за настройка на самата клапа спрямо оста. Абе правете квото искате. Аз мойта си я оправих. Гадайте си, сменяйте си. Ако искаш ела да я видим дали няма да спре да клати обороти.

BLUE1
24-08-2009, 21:12
На моята всичко и е сменено, дросела е свалян и почистван перфектно даже няма видимо износване никъде и като каже, че ще клати няма спиране. Има дни в които не клати до момента в които не пусна климатика и се започва. Според мен проблема си е в софтуеъра както си го казаха и от Бош. Сега и запалването се скапа , но да речем, че ще се оправи с почистване на инжекторите- в което се съмнявам отново.

Novachev
24-08-2009, 21:20
На моята всичко и е сменено, дросела е свалян и почистван перфектно даже няма видимо износване никъде и като каже, че ще клати няма спиране. Има дни в които не клати до момента в които не пусна климатика и се започва. Според мен проблема си е в софтуеъра както си го казаха и от Бош. Сега и запалването се скапа , но да речем, че ще се оправи с почистване на инжекторите- в което се съмнявам отново.
освен почистване дросела понякога се нуждае и от настройка за да не клати обороти. настройката става след сваляне и перфектно почистване .
Попитай на лично колегата ОЕМ как го е направи или аз ще ти кажа ако той не ти каже. Не искам да пиша във форума защото може някой да прочете да пробва и да си разцнтрова дросела а като вземат много хора жда пипат дросела става весело. А това се прави много внимателно като се стараеш нда запаметиш първоначално положение така че ако имаш проблем да може да възстановиш първоначалното положение.

oem
24-08-2009, 22:06
Значи сега ще Ви кажа при мен какво беше. Миналата година купих колата. Вариатора и тракаше постояно. Сложих му ремонтен комплект, почистих дросела и сложих конус филтър. Смених и ламбда и дебитомер тогава и колата нито клатеше нито нищо.

Началото на това лято започна да клати обороти. Ама много. По инерция държеше стабилно, но при спиране пропадаха до 500 и скачаха до 1500. И няма оправяне.

Реших да сваля дросела. Разгллбих го на състваните му части. Почистих, смазах, регулирах го прецизно и сложих нов ТПС (от който нямаше нужда се установи впоследствие). Щом клата стигнеше 60 градуса оборотите заспиваха и. Чистих дюзи след това и положението почти се оправи на 100%. Само при първоначално палене първите 2, 3 минути поклащаше при спиране.

На скоро смених вариатора. И край на клатенето на обороти. Няма веднъж да клати, веднъж не. Никога не клати. Студена, топла, по инерция или в какъвто и да е момент не заклаща изобщо. Като се движа държи 1100 оборота по оборотомер. Щом спра тотално да се движа секунда след това падат до нормалното на празен ход.

Вие решете какво да правите от тук нататък. М/у другото като извадих стария вариатор и го отворих шайбата се беше износила може би с микрони. Просто беше една все едно е настъргана от шкуртка.

Това са ми впечатленията. Мисля, че това с вариатора беше финния ремонт от който вече изчезна и най-малкия помен от клатенето.

И за финал да кажа, че големия ад с оборотите се оправя с правилното регулиране на дросела. Оста му трябва да се върти много леко във втулката. С годините м/у оста и втулката се е наслагвало масло което е станало като налеп. От там и по трудното въртене. С крака на педала не се усеща това, но явно моторчето го усеща. Знам ли. Аз така си оправих колата. Ако някой смята, че не е по силите му този ремонт. Мога да му помогна.

И най-важното! Сменяйте компоненти по инжекциона единствено и само тогава когато се установи нарушение в работата на някои от тях. Така на слука и защото просто сте прочели тук... е смешно да го правите.

Stranger65
26-08-2009, 00:13
Да допълня - клатенето може да се получи и от разместено винтче на газта при клапата - ако е натегнато играят над 1000, ако е отхлабено - падат до 500. Или тази вечер го установих от клапана за отдушника, намиращ се след дроселовата клапа, щото има и един преди нея отдушник

Bobo
26-08-2009, 02:47
Да допълня - клатенето може да се получи и от разместено винтче на газта при клапата - ако е натегнато играят над 1000, ако е отхлабено - падат до 500. Или тази вечер го установих от клапана за отдушника, намиращ се след дроселовата клапа, щото има и един преди нея отдушник

Недей пипа отдушниците че ще се наиграеш ;)

Stranger65
26-08-2009, 13:15
Недей пипа отдушниците че ще се наиграеш ;)
Знам, той е един вид самоблокиращ

oem
26-08-2009, 14:27
Ако успееш да го извадиш здрав само почисти клапанчето от налепа и това е. Вътре има една пружинка която го натиска на вън. Когато мотора е в идъл режим няма достатъчно вакум и клапанчето е отворено. Понеже дросела тогава е съвсем леко отворен от този клапан се вентилира картера. Когато натиснеш педала и се качиш в обороти вакума засмуква клапанчето на вътре и го затваря. И картера започва да се вентилира през маркуча преди дросела. Това му е ролята. Той също играе роля при оборотите на празен ход. Трябва обаче да се внимава при ваденето. Корпуса му се чупи лесно. И трудно се намира после. Гоямо търсене търсих за един познат дето беше решил да си го чисти и се наигра много сериозно. Така, че внимателно там.

М/у другото тогава първото клапанче което намерихме беше различно от неговото. Явно от ЦФ3 мотора. И пружинката му беше по-висока и самото клапанче беше много рязко отсечено в горната му част, а негово беше под конус. И така вакума не стигаше да се затвори и се усещаше огромна загуба на мощност. До 4000 оборота колата неоткъсваше. Дърпа въздух от картера, който е логично неизмерен от дебитомера и... се наиграхме, но така си я караше поне докато намерим същото клапанче. Ще питате защо не сме позлвали старото клапанче и пружинката? Защото ги загубихме в небитието :)

BLUE1
26-08-2009, 19:49
Защо ли проблема и решението му описани от Бош не се коментира изобщо? Аз смятам , че това е сигурното решение. Още повече, че направих труда да се регистрирам в английският форум http://www.alfaowner.com и там такава тема няма. Просто когато някои напише , че има този проблем го съветват преди да сменя каквото и да е да отиде в сервиз на алфа и след това повече постове няма.

oem
26-08-2009, 19:59
Колега. Аз съм точно с ЕКУ-то което описват БОШ за проблемно. На мен не ми играят обороти. На ламбдата не и се наслагват никакви сигнали! Измерено и потвърдено!

BLUE1
26-08-2009, 20:13
Аз не го разбирам така, на моята ламбда също не се отчита грешка, но работата на ламбдата вероятно наистина смущава работата на компа. Вероятно за това като и се откачи подгряването и колата пали без грешка. Между другото днес пробвах следното. Паля двигателя тои криво ляво тръгва и го спирам след около 30 секунди работа , след около 5 минути паля пак и вече няма проблем- пали и държи високи обороти постепенно намаляващи до 800, има леко поклащане но много малко.

oem
26-08-2009, 20:43
А що не пробваш преди да палиш да размърдаш дросела. Подай газ на място няколко пъти. Раздвижи педала. И след това пали. Току виж е запалила от първия път. :)

spe4elist
26-08-2009, 20:46
Колега. Аз съм точно с ЕКУ-то което описват БОШ за проблемно. На мен не ми играят обороти. На ламбдата не и се наслагват никакви сигнали! Измерено и потвърдено!

Извинете, че Ви се намесвам в разговора...

@oem
Ники, ти не си ли смени мпх-то с ново...?

oem
26-08-2009, 20:57
Да, смених го... бадева си дадох парите...

BLUE1
26-08-2009, 21:06
Да приятел това с размърдването на дросела ми е станало навик въпреки, че няма никаква полза. Раздвижвал съм го и на ръка и пак нищо. Дросела преди малко повече от месец беше най-старателно разглобен и почистен въпреки, че нито имаше нужда от почистване нито имаше видими следи от износване.

oem
26-08-2009, 21:14
Ам то трябва да се прави нещо бе пич. Не става с писане във форума. Трябва да се мери. Да се види сместа как е при палене. Най-просто е да застанеш зад колата след като запалиш и да подушиш на какво мирише. При мен когато го имаше проблема навирам си носа в ауспуха и мирише на цветя пич. Свеж въздух. Сега вече при палене си мирише на бензин. Не може да се стои на 2 метра от колата. И газанализатора го потвърди. Прекалено бедна смес. Провери си налягането на горивото при палене. Закарай дюзите на стенд да им измерят дебита. Моите дюзи примерно са за смяна. Чистихме ги и се подобриха, но са си за смяна. Едната не пръска въобще като хората. Другата е по-добре, а другите 2 уж са в нормите.

Stranger65
26-08-2009, 22:55
Както вече писах има едно клапанче на отдушника влизащ след клапата. Целият проблем идва от него, но снощи не ми остана време да го изследвам. Мисля, че Бобо знае за какво става въпрос. Ако той не каже, ще го изследвам при пръв удобен момент защото то ебава паленето на студено, а и оборотите на празен ход също. Поне за сега така мисля, но още не съм на 100% сигурен

BLUE1
26-08-2009, 23:00
Мисля , че го бях писал някъде, колата ми седя при майстор на които имам доверие по негово желание точно с тази цел да разбере от къде идва проблема. Абсолютно всичко е проверено и всичко е изправно. Колата ми макар, че е декември 99 година е на под 150000 километра купувана е от човек и беше много добре гледана, книжки, фактури от ремонти и т.н. но беше ударена , когато правих пробката на маслото свалихме картера- беше огледало никакви отлагания. Аз просто питам защо след като Бош описват точно този проблем - трудно палене и колебание на оборотите при празен ход и дават решението на проблема аз трябва да сменям части, да почиствам дюзи и дросели и т.н. Искам просто да я закарам в шибан сервиз на Алфа и да си я взема оправена, независимо каква цена ще ми искат , а като не могат да я оправят да я продам за без пари ида си взема една скучна японска кола и да забравя.

Stranger65
26-08-2009, 23:15
Мисля , че го бях писал някъде, колата ми седя при майстор на които имам доверие по негово желание точно с тази цел да разбере от къде идва проблема..........
Тоя клапан е на отдушник, ама няма общо с маслото така да се каже. И май малко хора го знаят, а той прави мизерии

oem
26-08-2009, 23:22
За канистъра ли говориш? Клапана под дросела? Той не отваря на празен ход мой човек. Само в обороти се отваря. Когато има силен вакум. Тоя клапан, ако седи постояно отворен може да прави проблем. И най-лесно се проверява като духнеш в началото на тръбичката. Той отваря и пуска бензиновите пари от резервоара.

До BLUE1: Ми какъв ти е проблема не мога да разбера? Щом искаш отиваш в официалния сервиз на Алфа и си готов.

Stranger65
27-08-2009, 09:22
[QUOTE=oem;549728]За канистъра ли говориш? Клапана под дросела? Той не отваря на празен ход мой човек. Само в обороти се отваря. Когато има силен вакум. Тоя клапан, ако седи постояно отворен може да прави проблем. И най-лесно се проверява като духнеш в началото на тръбичката. Той отваря и пуска бензиновите пари от резервоара.
Не, не. Виж по-добре Изпод декоративния капак излизат два маркуча като отдушник - единия влиза след дебитомера, а другият тръгва към купето до дюзата на 4ц., до кабелите и влиза през едно удебеление след дроселовата клапа отгоре. Ето това удебеление също е клапан на вакуум

oem
27-08-2009, 09:26
[QUOTE=oem;549728]За канистъра ли говориш? Клапана под дросела? Той не отваря на празен ход мой човек. Само в обороти се отваря. Когато има силен вакум. Тоя клапан, ако седи постояно отворен може да прави проблем. И най-лесно се проверява като духнеш в началото на тръбичката. Той отваря и пуска бензиновите пари от резервоара.
Не, не. Виж по-добре Изпод декоративния капак излизат два маркуча като отдушник - единия влиза след дебитомера, а другият тръгва към купето до дюзата на 4ц., до кабелите и влиза през едно удебеление след дроселовата клапа отгоре. Ето това удебеление също е клапан на вакуум

Ми нали за него говорихме по-напред в темата и Бобо дето ти каза, да не буташ да не се наиграеш там. Почисти си го само и ще усетиш подобрение оборотите.

Stranger65
27-08-2009, 09:42
[QUOTE=Stranger65;549818]

Ми нали за него говорихме по-напред в темата и Бобо дето ти каза, да не буташ да не се наиграеш там. Почисти си го само и ще усетиш подобрение оборотите.
Ама той не е за бензиновите пари. И се намера отгоре,веднага след дросела, пластмасов е

oem
27-08-2009, 09:51
[QUOTE=oem;549820]
Ама той не е за бензиновите пари. И се намера отгоре,веднага след дросела, пластмасов е

Е не е. Ти не четеш ли по на горе в темата? Той е за одушника когато мотора работи на празен ход.

Stranger65
27-08-2009, 10:13
[QUOTE=Stranger65;549827]

Е не е. Ти не четеш ли по на горе в темата? Той е за одушника когато мотора работи на празен ход.
Чета го. Но за какво е тогава, като той е свързан и с другия маркуч на отдушника. Ето тук ми куца

oem
27-08-2009, 10:18
Прочети тук: http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=549448&postcount=193

Stranger65
27-08-2009, 10:24
А ако го разкарам и запуша тези отвори? Картера ще се вентилира през другия и малкия отвор на дроселовата

oem
27-08-2009, 10:29
А ако го разкарам и запуша тези отвори? Картера ще се вентилира през другия и малкия отвор на дроселовата

Освен, че всичкия ти масларник ще отиде по дросел друго не виждам да стане.

Според мен. Отвори го внимателно. Корпуса му е щипнат с едно чопче от страна на купето, С една отверка наддигни от долу внимателно и ще излезе. Почисти клапанчето от налепа и го затоври пак. И ще почустваш подобрение в оборотите на празен ход. Разбира се ако клапанчето е било затлачено преди това.

Stranger65
27-08-2009, 10:34
Освен, че всичкия ти масларник ще отиде по дросел друго не виждам да стане.

Според мен. Отвори го внимателно. Корпуса му е щипнат с едно чопче от страна на купето, С една отверка наддигни от долу внимателно и ще излезе. Почисти клапанчето от налепа и го затоври пак. И ще почустваш подобрение в оборотите на празен ход. Разбира се ако клапанчето е било затлачено преди това.
И аз това мисля да направя, ама по-добре първо да попиташ. Мерси

Bobo
28-08-2009, 01:12
И аз това мисля да направя, ама по-добре първо да попиташ. Мерси

Абе я не пипай а направи един прост тест с някви блокиращи клещи или чираци защипи маркуча и ако не те кефи резултата от това (демек резултат няма) по добре не рови където не ти е мястото ;) И нямоа да разбера що като в алфаоунър пише да ходите на сервиз вие не ходите :D

Stranger65
28-08-2009, 08:37
Абе я не пипай а направи един прост тест с някви блокиращи клещи или чираци защипи маркуча и ако не те кефи резултата от това (демек резултат няма) по добре не рови където не ти е мястото ;) И нямоа да разбера що като в алфаоунър пише да ходите на сервиз вие не ходите :D
Бобо, точно това мисля да пробвам. А и Боби 33 ме познава и знае, че не съм от ... простите все пак ;)

spe4elist
28-08-2009, 10:00
....по добре не рови където не ти е мястото ;) И нямоа да разбера що като в алфаоунър пише да ходите на сервиз вие не ходите :D

Екзактли!

vata13
28-08-2009, 19:18
Оборотите ми играеха и при изкл. от скорост в движение,и на място 600/1200,като последния ден ми загасна 2 пъти на светофар.и понеже съм си тарикат па и ми е 3-та алфа,си дигнах гъза и се затътрих при бат Бобо.след диагностиката ми смениха ламбда сондата,но бях предупреден,че МПХ ми е за смяна.няколко пъти след това им досаждах и момчетата се опитаха да не ме набутват,напротив-опитаха с повторна адаптация,ресетваше нещо на компа,сложи ми нов дебитомер(само за проба)чистиха дросела,човъркаха нещо,но резултата беше само временно подобрение.държа да отбележа,че за цялата тази гимнастика не ми земаха и 1 лев.
след около седмица каране и 2 инфарктни спирания без серво и хидравлика преди 5 дена в понеделник цъфнах пред сервиза 9ч сутринта(с още няколко колеги):))добре че Бобо не беше там та излъгах ония големия русия сладур,че имам записам час та ми земаха колата:))
следобяд отидох да си взема колата,дадоха ми старите части,показаха ми новите,направиха и диагностика,земаха ми парите и ме изпатиха по живо по здраво:))
5 дена вече си карам колата с огромно удоволствие,а не както преди с едното око в оборотомера.
та разправям ви целата таа история,ако сте като мене без особенни технически познания-хич и не слушайте кой кво ви говори за шибаните обороти-отивайте при бат Бобо&Co или при друг добър майстор и си спестете много нерви и пари.
та тва е от мене,колеги,дано съм ви бил полезен.
с много кеф и разум да си карате бегачките. и... на бат Бобо и на ония русия пич големи благодарности за професионалното и коректно отношение.ше ви черпя сладолед некои път,ама като ми се строши пак колата:))

BLUE1
29-08-2009, 09:22
Всъщност какво са сменили?

oem
29-08-2009, 09:37
ТПС

vata13
30-08-2009, 07:39
колега ОЕМ,радваш ме изключително много.и по другите ти постове съдя,че си много технически грамотен.евала!
дам,от толко приказки забравих да кажа какво ми смениха и каква ми е колата:)
ТПС ми беше заминал,колата е АР156 1.8 ТС 2000г.
350 лв ми струваше удоволствието.
това са ми най-добре похарчените 350 лв!
(ако не броим оная манекенка от "Visages"):wallbash:
ама па тя харчеше като лада на градско,та я продадох с печалба:stumm:

успех и умната,колеги:)

oem
30-08-2009, 11:08
Да отбележа, за колегата BLUE1, че проблемните неща описани в BOSCH ESI Tronic са: Възможни проблеми при празен ход докато тече фазата на подгряване! Демек когато запалиш и ламбдата се подгрява може да имаш такива проблеми. Но при загрял мотор трябва да ги няма. И това го казват така "ако сигналите от подгряването се пренесат" само тогава. Демек трябва да имаш окъсяване м/у подгряването и ламбдата. Демек може и от прецакана ламбда или просто от утечка да ти прави проблеми при празен ход. Но това със сигурност не е масовата болест при нас. Измерено е и потвърждавам, че поне при мен нищо не се наслагва никъде! А ЕКУ-то като гледам започва да взема сигнал от ламбдата едва след 40 градуса на мотора

Другия проблем е глъхненето над 1500 оборота, което наистина се оправя с ремап на софтуера. При мен го имаше това глъхнене и след смяна на софтуера вече го няма. Сутрин паля и гаааз. А преди първите 5 минути неможеше да се изфорсира.

Но играенето на обороти със сигурност ти казвам, че не е проблема в ЕКУ-то. И няма да ти помогне друг софтуер за това. Търси причината около дросела!

Stranger65
30-08-2009, 12:26
Aха, съгласен. Аз така си оправих моите без да купувам нищо, ама нищичко. И без сервиз. Вярно е и тоа,че ламбдата не се чете веднага от ЕКУ-то. Иначе колата ще загасне. Сега проблема ми е това, че като запаля на студено първите няколко оборота са никакви. Но ако я загася веднага и запаля - няма проблем. И мисля, че е от онова клапанче на отдушника, защото това става само ако колата хептем изстине (през ноща). Иначе пали веднага

oem
30-08-2009, 16:49
Не е от клапанчето. Но може да си го изчистиш. Ще имаш подобрение при преминаване от работен към идъл режим на мотора.

Stranger65
30-08-2009, 21:18
Не е от клапанчето. Но може да си го изчистиш. Ще имаш подобрение при преминаване от работен към идъл режим на мотора.
Абе точно от него си е май. Правих проби, но още не съм го обработил за чистота

oem
30-08-2009, 21:20
Виж. Аз съм този който е изтествал всичко тоя мотор. И ти казвам, че не е от него. Всички чистения и подбни траят няколко паления на мотора. Докато адаптивните параметри се променят и всичко пак се върне по старо му. Просто го почисти и толкова. Не си прави експерименти да го запушваш или нещо подобно.

BLUE1
30-08-2009, 21:27
oem окончателно съм решил да сменя моторчето защото само то остана. Много се надявам със смяната му всичко да се оправи, още повече, че се появи и нова странност -като паля двигателя загрят понякога задържа директно на 800 оборота сякаш заяжда, а друг път задържа на 1200. Тези дни отивам в Бош сервиз и слагам едно ново пък да видим.

oem
30-08-2009, 22:19
Мога да ти пратя едно моторче да си тестваш с него. Ако искаш пиши ми на лично.

Stranger65
31-08-2009, 10:47
Намерих му цаката на палене - натискам педала на газта и го пускам преди да дам на контакт, след което давам на контакт и паля на пушка без нищо да пипам и без никакви клатения на оборотите и т.н.

oem
31-08-2009, 11:14
Намерих му цаката на палене - натискам педала на газта и го пускам преди да дам на контакт, след което давам на контакт и паля на пушка без нищо да пипам и без никакви клатения на оборотите и т.н.

Виж какво съм писал по-рано в темата: http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=549631&postcount=197

Не си открил топлата вода. Точно поради тази причина си разковах дросела на съставните му части.

Stranger65
31-08-2009, 16:05
Виж какво съм писал по-рано в темата: http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=549631&postcount=197

Не си открил топлата вода. Точно поради тази причина си разковах дросела на съставните му части.
Пропуснал съм го

BLUE1
31-08-2009, 20:10
Тъй като утре ще карам колата в сервиза с надеждата, че като и сменя МПХ то проблема с оборотите ще се оправи, реших, че трябва да свържа отрязаният пин 15 за да е без "подобрения" от мен. Речено-сторено и настана истински ужас , оборотите играят нагоре надолу като луди и нямат спиране, пусна ли я по инерция веднага забиват почти до нула и гасне. Като спра на място и трябва повече от минута за да се стабилизират, това честно казано много ме плаши и не мога да намеря логическа връзка между разваленото МПХ, ПИН 15, климатик и нестабилни обороти, все ми се струва, че ще е от шибания софтуеър. Ако утре не се оправи ще и дам последен шанс в сервиза на Алфа в София и ако това не помогне, като едни възпитани хора тихо ще си кажем сбогом и авантюрата ми с марката Алфа Ромео ще приключи за винаги.

oem
31-08-2009, 21:54
Колега. Спокойно бе. Ще видиш утре с новото МПХ ще е друго положението :)

BLUE1
31-08-2009, 22:24
Пич, много ме изнерви тази кола готов съм да дам колкото кажат само да я оправят и без друго я "купих" от приятел на символична цена, а още повече ме е яд, че моя приятелка си купи Хонда Акорд 2.0 и за две години как нищо не и се развали само кара и сипва бензин.

Fear
31-08-2009, 22:31
И аз да те успокоя, че е от МПХ. ;)
Откакто го смених моя, се родих, хем си взех на старо, че кризата ме беше ударила, баш когато съвсем се скапа, гадината. :oops:

oem
31-08-2009, 23:13
Обикновено все ни се струва, че на другите хора колите им нямат проблеми, защото или те самите не ги виждат и не споделят за тях, или им се струват нормално нещо, или просто си ходят по сервизи и не се оплакват за да не се чустват прецакани.

Имам познат пред чиито сервиз е винаги пълно със всякакви коли. От немски, до японски, американски... всякъкви. Не мисли, че само твоята има проблем. Защото ти имаш само един проблем. Оборотите. То това е проблема поради който всеки църка от тези коли. Нямаш си представа другите марки какви проблеми имат.

Проблема е там, че си купуваме трошките които иначе са ги изхвърлили и искаме да са като от магазина. Ми за да стане така хвърляш пари. Няма как.

BLUE1
01-09-2009, 19:46
Чак ме е страх да го напиша, но с новото моторче оборотите заспаха никакво клатене, единственият проблем е, че в началото се задържаха високи, но майстора каза да я покарам и ако не се оправи да отида още веднъж на адаптация. В последствие започнаха да си падат плавно , но доста мудно според мен. Утре сутринта ще вида как е паленето на студен двигател.

oem
01-09-2009, 19:58
Чак ме е страх да го напиша, но с новото моторче оборотите заспаха никакво клатене, единственият проблем е, че в началото се задържаха високи, но майстора каза да я покарам и ако не се оправи да отида още веднъж на адаптация. В последствие започнаха да си падат плавно , но доста мудно според мен. Утре сутринта ще вида как е паленето на студен двигател.

Те точно така мудно трябва да си падат ;)

BLUE1
02-09-2009, 10:44
Тази сутрин колата запали от вторият път. Първото врътване беше нестабилно, изгасих и веднага запалих втори път- този път идеално , държа си 1200 оборота без да трепната и като загря мъничко си тръгна идеално. Обаче преди да загрее малко и липсва мощност. Всъщност този проблем е описван и преди. Когато се движи оборотите не играят изобщо, ако не гледам оборотомера всичко е идеално, но ми прави впечатление, че по инерция не винаги стрелката е точно на 1200, обикновено е около 1000 оборота +- 100.
Въпроса ми е към знаещите- ако си чипирам двигателя ще се оправили запалването и мудният вървеж преди загряването на двигателя?

oem
02-09-2009, 10:48
Само мудния вървеж ще се оправи с чипването. Запалването е друг проблем! При мен след чистене на дюзите се оправи. 2 месеца минаха от тогава. На скоро пак ми запали от 2-рия път, но само веднъж.

ФЕРАРИСТ
02-09-2009, 11:26
Тази сутрин колата запали от вторият път. Първото врътване беше нестабилно, изгасих и веднага запалих втори път- този път идеално , държа си 1200 оборота без да трепната и като загря мъничко си тръгна идеално. Обаче преди да загрее малко и липсва мощност. Всъщност този проблем е описван и преди. Когато се движи оборотите не играят изобщо, ако не гледам оборотомера всичко е идеално, но ми прави впечатление, че по инерция не винаги стрелката е точно на 1200, обикновено е около 1000 оборота +- 100.
Въпроса ми е към знаещите- ако си чипирам двигателя ще се оправили запалването и мудният вървеж преди загряването на двигателя?
Замалко да си кажете сбогом заради едно МПХ ей......:devil:

BLUE1
02-09-2009, 23:08
Приятел, честно казано се подведох до голяма степен от форума, преди години карах един форд който правеше същият проблем, тогава просто смених МПХ и се оправи, този път не знам защо смених ламбда , дебитомер и най-накрая МПХ. В крайна сметка си имам перфектна алфичка и в резерва ламбда и дебитомер - все още с живот в тях. Голям кеф е да шофираш без да гледаш оборотомера....

oem
03-09-2009, 09:22
Приятел, честно казано се подведох до голяма степен от форума, преди години карах един форд който правеше същият проблем, тогава просто смених МПХ и се оправи, този път не знам защо смених ламбда , дебитомер и най-накрая МПХ. В крайна сметка си имам перфектна алфичка и в резерва ламбда и дебитомер - все още с живот в тях. Голям кеф е да шофираш без да гледаш оборотомера....

Оправи ли се паленето?

Novachev
03-09-2009, 20:43
Оправи ли се паленето?
Може и да се е оправило то запладня напоследък сега ще има едно забравяне на паленето от втория път докато не стане пак топло т.е. другото лято.

BLUE1
03-09-2009, 21:40
Паленето преди да сменя МПХ беше кошмар т.е. гаснеше и не държеше обороти. Сега вече си е нормално за алфа, ако врътнеш веднага се шашка, но като врътнеш вторият път няма никакъв проблем, другият вариант е давам контакт изчаквам малко връщам пак и отново давам контакт, тогава пали веднага, номера с педала на газта също става, но като карам няма никакъв проблем с оборотите. Днес минах през сервиза за да направим още една адаптация на МПХ заради задържането на 2000 оборота -оправиха се, напълно, но ме притеснява че датчика за движение (пин 15) отново беше отчел грешка макар и свързан. Някаква идея?

BLUE1
03-09-2009, 21:40
Паленето преди да сменя МПХ беше кошмар т.е. гаснеше и не държеше обороти. Сега вече си е нормално за алфа, ако врътнеш веднага се шашка, но като врътнеш вторият път няма никакъв проблем, другият вариант е давам контакт изчаквам малко връщам пак и отново давам контакт, тогава пали веднага, номера с педала на газта също става, но като карам няма никакъв проблем с оборотите. Днес минах през сервиза за да направим още една адаптация на МПХ заради задържането на 2000 оборота -оправиха се, напълно, но ме притеснява че датчика за движение (пин 15) отново беше отчел грешка макар и свързан. Някаква идея?

oem
03-09-2009, 21:47
А дросела бутахте ли го нещо или само сменихте ТПС-а? Като махнате ТПС-а седеше ли плътно затворен?

Моя за да затвори плътно трябва да врътна винтчето назад с цял оборот. Иначе зее малко. И незнам как трябва да е. незнам нещо износено ли има или просто така трябва да седи леко отворен. Говоря при демонтиран ТПС. Като я наглася клапата да е плътно затворена (демек да върна оборот на зад). Голямо клатене на обороти става. И с нов ТПС съм. Навивам обратно 1 оборот както си е било и даже навивам още съвсем малко. Тогава няма никакво играене. При всяка операциа съм адаптирал. ТПС-а се адаптира адки бързо иначе. 2 пъти го чувам да изчагърка, пауза, изчегърква още 1 път и е готов.

Тука малко не ми е ясна работата. Защо без тпс-а трябва да седи пак леко отворен? Ако го наглася да е плътно затворен от винтчето се скъсява свободния ход на клапата който се движи иначе от моторчето.

Stranger65
03-09-2009, 22:07
А дросела бутахте ли го нещо или само сменихте ТПС-а? Като махнате ТПС-а седеше ли плътно затворен?

Моя за да затвори плътно трябва да врътна винтчето назад с цял оборот. Иначе зее малко. И незнам как трябва да е. незнам нещо износено ли има или просто така трябва да седи леко отворен. Говоря при демонтиран ТПС. Като я наглася клапата да е плътно затворена (демек да върна оборот на зад). Голямо клатене на обороти става. И с нов ТПС съм. Навивам обратно 1 оборот както си е било и даже навивам още съвсем малко. Тогава няма никакво играене. При всяка операциа съм адаптирал. ТПС-а се адаптира адки бързо иначе. 2 пъти го чувам да изчагърка, пауза, изчегърква още 1 път и е готов.

Тука малко не ми е ясна работата. Защо без тпс-а трябва да седи пак леко отворен? Ако го наглася да е плътно затворен от винтчето се скъсява свободния ход на клапата който се движи иначе от моторчето.
Ами ако ти прави впечатление, например при 33 има отделно вкарване на въздух за празен ход. Даже има и малък отвор байпасираш дроселовата клапа. При 156 го няма това и затова трябва да е леко отворена дроселовата клапа, Иначе няма откъде да влиза въздух, защото и клапанчето на отдушника се затваря. Ако напълно затвориш клапата моторчето я отваря, взема повече въздух, затваря я и така отначало. При мен това се получава. А и не знам какво положение е заложено като начало на дроселовата клапа. Това може евентуално Бобо да каже

oem
03-09-2009, 22:21
Оффф. Ако може избягвай да отговаряш на мотие питания моля те. Как ще няма 156-цата байпас? И как ще е затворено клапанчето като е точно обратното. Отворено е. И по принцип дросела си седи отворорен не защото механично така е нагалсен, а защото моторчето го отваря. При покой трябва да е затворен. Дадеш ли на контакт моторчето отваря дросела за да може да запали.

Айде моля те като не си сигурен в нещо недей да отговаряш толкова самоуверено. Нищо лично ама поне на мен не ми давай такива отговори.

BLUE1
03-09-2009, 22:22
Аз дросела съм го виждал при не работещ двигател и тогава е плътно затворен. Преди и след смяната на МПХ все си е затворена, нищо не е барано по дросела.