PDA

View Full Version : Почистване на кулера



Linkestis
20-04-2009, 15:43
Здравейте колеги,понеже ме сърбят ръцете,реших да изчистя всичко което отива или излиза от турбината.До тук добре,свалих всичко,разглобено е и почистено до блясък.Но винаги има едно но....ето тази част/незнам как се казва/..
1660716608
в която имаше и масълце разбира се.Та след като я почистих се оказа че има цепка малка по цялата си дължина.Сега мога да се опитам чрез разтопяване да я залепя,което сигурно ще е добре.Но ако я оставя така какво става?
Благодаря

teodor80
21-04-2009, 19:09
Здравейте колеги,понеже ме сърбят ръцете,реших да изчистя всичко което отива или излиза от турбината.До тук добре,свалих всичко,разглобено е и почистено до блясък.Но винаги има едно но....ето тази част/незнам как се казва/..
1660716608
в която имаше и масълце разбира се.Та след като я почистих се оказа че има цепка малка по цялата си дължина.Сега мога да се опитам чрез разтопяване да я залепя,което сигурно ще е добре.Но ако я оставя така какво става?
Благодаря
Според мен е обезшумител на филтъра.Мисля че му казваха алтернаторна кутия.

Linkestis
21-04-2009, 19:48
Както и да е ...свалих и турбината почистена и проверена.Сега има чувствителна разлика в поведението на двигателя :)

П.П Даже свалих и целият дросел за санитарен полуден :) ....е няма такава гняс.Преди време бяхме дискутирали една тема за оборотите сутрин.На самият дросел има клапан с тънко маркученце,беше извадено.Сега е сложено и оборотите не играят.Може би е съвкупност от това което правих два дни.Ако някои иска помощ,да свирка :)

ACEHOB
21-04-2009, 23:51
Linkestis да вземеш да отвориш един сервиз ли?!:strong:
Ще те напъплим като оси на мед ;)

Linkestis
22-04-2009, 06:54
Смелост не ми липсва,но нямам чак толкова технически познания...да разглобя двигателя :spiteful:

ACEHOB
22-04-2009, 09:58
За двигателя ще ходим при Бобо бря ;)

p3shku
22-04-2009, 12:16
Както и да е ...свалих и турбината почистена и проверена.Сега има чувствителна разлика в поведението на двигателя :)

П.П Даже свалих и целият дросел за санитарен полуден :) ....е няма такава гняс.Преди време бяхме дискутирали една тема за оборотите сутрин.На самият дросел има клапан с тънко маркученце,беше извадено.Сега е сложено и оборотите не играят.Може би е съвкупност от това което правих два дни.Ако някои иска помощ,да свирка :)

Извинявай за дросела на кое говориш? Четох някакви теми за блоу-офф клапи(онова дето прави псссс) при дизели и пише че не са нужни защото дизела няма дроселова клапа а оборотите се регулират само и единствено от подаването на нафта към двг ... тоест няма какво да спре въздуха от турбото като пуснеш газта както при бензинките(дросела)

didod
22-04-2009, 12:21
По-новите имат дросел. Ама работи с ЕГР заедно. Вероятно за 2001 колата става дума тук.

Linkestis
22-04-2009, 12:24
Хммм а маркуча идващ от кулера?Всъщност..де да знам аз му кавам дроселна клапа,ама да не се излагам.Поне е същото като на бензинката,а според твоя коментар вече незнам каква роля изпълнява.Да щракна набързо да видите на кое му казвам дросел?

Linkestis
22-04-2009, 12:25
По-новите имат дросел. Ама работи с ЕГР заедно. Вероятно за 2001 колата става дума тук.

За пореден път се намесваш на място :clap:

didod
22-04-2009, 12:25
Дай де. :)

Linkestis
22-04-2009, 12:27
Дай де. :)

Снимка ли?

didod
22-04-2009, 12:29
Да. Ако се намират на лесно.

Linkestis
22-04-2009, 12:40
1681216813
16814

didod
22-04-2009, 14:32
Мда. Това е тялото, в което стои дроселовата клапа. А металната тръбичка, която влиза в него, е от ЕГР. Двете неща работят заедно. Това е изпълнението при евро 3 варианта.

164 td
22-04-2009, 14:47
ЕГР-клапана кара ТД-то да си яде лаината.Трябва да го забранят със закон!

didod
22-04-2009, 15:22
Е трябва, ама екология гонят хората...

p3shku
22-04-2009, 16:54
Takaaaaa.. при мен е 136 коня двигателя и е по различно.. маркуча влиза направо в двгто... няма го дросела и егрто влиза от предната страна на двг а не отзад...

Linkestis
22-04-2009, 17:19
Маркуча от кулера сменял ли си го или си го избърсал?
Иначе гледам имаш и ти гняс на смукателния:naughty:

А и свалил ли си малкия маркуч,или липсва?

Bobo
23-04-2009, 03:31
Маркуча от кулера сменял ли си го или си го избърсал?
Иначе гледам имаш и ти гняс на смукателния:naughty:

А и свалил ли си малкия маркуч,или липсва?

Са остава да свалиш колектора да видиш там ква гняз има ;)

Linkestis
23-04-2009, 07:43
Са остава да свалиш колектора да видиш там ква гняз има ;)

Погледнах,и ми стана лошо..все едно съм сипвал мазут да го е...

p3shku
23-04-2009, 09:14
Маркуча от кулера сменял ли си го или си го избърсал?
Иначе гледам имаш и ти гняс на смукателния:naughty:

А и свалил ли си малкия маркуч,или липсва?

Маркуча се спука и го смених с нов... този на снимката е спукания. първата снимка както я гледаш там всичко е качено и нищо не е сваляно. На втората снимка е откачен САМО маркуча м/у двг и кулера. Тоест липсва ми така наречения дросел... малко маркуче ако говориш за това желязното което е при теб отзад при мен мисля че съответства това което е отпред (за ЕГРто става на въпрос)...
При мен стои много зле въпроса с маркуча който е м/у турбото и кулера... както гледам там долу особено при тоя разширител дето си го свалил всичко е мазало а не мога да бръкна да го зачистя да видя дали не е пукнато някъде

Linkestis
23-04-2009, 10:14
Ми ако имаш време сваляй всичко наред :)

BO
23-04-2009, 14:03
Само където дросела е по между другото там и няма много общо с Евро-3 :)

p3shku
23-04-2009, 15:08
Само където дросела е по между другото там и няма много общо с Евро-3 :)

Добре де имах предвид че на неговите снимки има нещо което при мене го няма... Доста четох за така наречения блоу офф клапан и навсякъде пише че дизела няма дроселова клапа която да се затваря и да кара турбината да нагнетява чрез инерцията си въздуха м/у нея и дросела.... НАВСЯКЪДЕ е ОБЯСНЕНО ТОВА... има блоу офи за дизели но се управляват чрез вакуми а не просто като стане налягането над някакво определено ниво и той да се отваря.... ок може би не съм наясно и има "дросел" но не от типа на бензинките който затваря пътя на въздуха.... не съм много наясно но като чета нещо го попивам... повярвай ми много ми харесва звука "пссссссссст" при превключването на предавките но на дизела (доколкото знам не се слага) изчел съм сички теми които съм докопал на анхлийски и сички теми в тунинга.... има един дизел с блоу офф (форд сенатор) ама той е доста къстъм и доколкото четох просто и човека не знае защо се получава така ама се налага използването( а не само за звука... при това пак с вакуми някви)... другото което имаше там е една такава джаджа като аларма дето над определени обороти издава тоя звук :pokey:... както и да е ако някой ми разясни точно понятието дросел и има ли почва у нас ще съм му благодарен щото не ми се рови да търся :)

Speeder
23-04-2009, 15:19
Мдаа и аз доста търсих за тоя дросел.
До колкото разбрах входа на ЕГР е между всмукателния колектор и дросела.
Когато колата е на скорост и газта е отпусната, клапата се притваря (мисля, че не се затваря напълно), ЕГР се отваря и в двигателя влизат отработени газове.

p3shku
23-04-2009, 16:07
Мдаа и аз доста търсих за тоя дросел.
До колкото разбрах входа на ЕГР е между всмукателния колектор и дросела.
Когато колата е на скорост и газта е отпусната, клапата се притваря (мисля, че не се затваря напълно), ЕГР се отваря и в двигателя влизат отработени газове.

Ок тва най вероятно е така ама полемиката е друга :) ..... чакам включване от Бобо :)

didod
23-04-2009, 17:30
А каква вече е полемиката? :)

И между другото преминаването от обикновена ЕГР клапа, управлявана с вакуум (за двигатели евро 2), към електрически управлявана такава, вероятно с позициониране според нужните проценти изгорели газове, добавяне на дросел и отделно топлообменник за изгорелите газове има много общо с евро 3 нормите. Според мен де.

p3shku
23-04-2009, 22:39
А каква вече е полемиката? :)

И между другото преминаването от обикновена ЕГР клапа, управлявана с вакуум (за двигатели евро 2), към електрически управлявана такава, вероятно с позициониране според нужните проценти изгорели газове, добавяне на дросел и отделно топлообменник за изгорелите газове има много общо с евро 3 нормите. Според мен де.
Полемиката би трябвало да е има ли дросел или не дизеловия двг :).... 136, 140, 150 кс

didod
23-04-2009, 22:45
За работата на двигателя няма нужда от дросел. Ако това ти е питането. :Tease:

p3shku
23-04-2009, 23:27
За работата на двигателя няма нужда от дросел. Ако това ти е питането. :Tease:

Да благодаря... просто дросела очевидно се ползва и на други места :)

p3shku
25-04-2009, 14:09
Тъи като тази тема е за кулер да питам нещо.... Мисля че от някъде изпуска въздух като надува турбината и имам опасения че е от кулера... как точно може да се разбере и отремонтируемо ли е?

Linkestis
25-04-2009, 14:19
Има някакъв начин да се надуе с компресор да се види от къде изпуска.Ако е пробит трябва някои да го залепи..

didod
25-04-2009, 15:54
Сваля се интеркулера, правят се тапи за двата отвора за маркучите, пълни се с вода например и се надува. Ако потече - ясно е какво става. :)

164 td
26-04-2009, 16:12
По скоро се надува и се потапя във вода.Ако тръгнат бълбуци-ясна работата.

p3shku
26-04-2009, 20:53
По скоро се надува и се потапя във вода.Ако тръгнат бълбуци-ясна работата.

как точно да го надуя?

164 td
27-04-2009, 16:12
Затапваш го от двата края,правиш дупка на едната тапа за пистолета на компресора,плясваш го в един леген с вода и надуваш.

ACEHOB
18-05-2009, 11:49
Здравейте колеги,понеже ме сърбят ръцете,реших да изчистя всичко което отива или излиза от турбината.До тук добре,свалих всичко,разглобено е и почистено до блясък.Но винаги има едно но....ето тази част/незнам как се казва/..
1660716608
в която имаше и масълце разбира се.Та след като я почистих се оказа че има цепка малка по цялата си дължина.Сега мога да се опитам чрез разтопяване да я залепя,което сигурно ще е добре.Но ако я оставя така какво става?
Благодаря
Аз направих същата процедура заедно и със кутията на въздушният филтър така и радиатора за студеният въздух.
И при мен въпросната пластмаса също беше цепната отдолу и с поялника си поиграх. След това сложих и малко черен силикон и стана като ново.
Промяната при мен е че турбото почна да се чува повече и колата върви повече.
След няколко дни махнах маркуча долу при турбото за да проверя как е положението - чистота - беше като болница.
Я ми кажи масло откъм дросела или към радиатора имаше ли преди процедурата?

Linkestis
18-05-2009, 13:33
....
Я ми кажи масло откъм дросела или към радиатора имаше ли преди процедурата?

От към радиатора.Маслото капеше върху въздушният филтър.
Иначе както и при теб,така и при мен имам осезаема разлика в поведението на двигателя.
П.П Май щяхме да се виждаме за по кафенце????

ACEHOB
18-05-2009, 14:16
За кафето нямаш грижи.... ще се разберем по скайпа.
Между другото всички маркучи са ми почистени и кората отдолу даже и няколко дни проверявах дали ще има теч от някъде но за сега всичко е ок.