PDA

View Full Version : Оборотомер - разл. показания



annihilator
22-04-2009, 22:10
Гледах в нета едно клипче , където алфа 145 1,9 жтд вдига 200 км/ч . Оборотомера показва 4400 об/мин.Забелязял съм , че на моята 200 км/ч са при 4100 оборота . Модела е 156 1,9 жтд . Защо така ? Двигателите не са ли идентични ?!?

to_lose_HEART
22-04-2009, 22:18
Гледах в нета едно клипче , където алфа 145 1,9 жтд вдига 200 км/ч . Оборотомера показва 4400 об/мин.Забелязял съм , че на моята 200 км/ч са при 4100 оборота . Модела е 156 1,9 жтд . Защо така ? Двигателите не са ли идентични ?!?двигателите може би но скоростните кутии със сигурност не са еднакви

spe4elist
22-04-2009, 22:19
Вероятно по-малката бегачка е с по-малки гуми...

Kuker
22-04-2009, 22:33
Вероятно по-малката бегачка е с по-малки гуми...:thumbup:

Djalev
22-04-2009, 22:43
Дай и на нас да го изгледаме тоя клип !

qpwo
23-04-2009, 00:18
Вероятно по-малката бегачка е с по-малки гуми...
Аре пак тия гуми... Размера на гумите нямат никакво значвение за показанията на скоростта...

annihilator
23-04-2009, 10:03
Възможно е да е от гумите . Аз съм на 16" . А сигурно и кутиите са различни...
Благодаря за мненията !

annihilator
23-04-2009, 10:06
Дай и на нас да го изгледаме тоя клип !
http://vbox7.com/play:557515cc - това е клипчето .

spe4elist
23-04-2009, 10:54
Аре пак тия гуми... Размера на гумите нямат никакво значвение за показанията на скоростта...
Дали?

Novachev
23-04-2009, 11:39
Абсолютно скотоста се отчита от километража на база оборотите на колелата Т.Е ако колелото се движи с 500оборота за минута скоростта на автомобила е 90км/ч винаги. Размера на гумата ше влияе на истинската скорост на авттомобила ако се променя диаметъра а не се променят оборотите на гумите.

AlfaMan
23-04-2009, 12:25
Тоест, като продължение на колегата Novachev - разликата в скоростта, която оказват гумите може да се отчете единствено или с GPS или с радар. Скоростомера ще показва едни и същи километри независимо дали си с гуми на детско камионче или на джуган, защото той мери ъглова скорост, която умножава по един коефициент (отразяващ радиаса на гумите по каталог) и изплючва като краен резултат линейна скорост.

annihilator
23-04-2009, 13:10
Тоест, като продължение на колегата Novachev - разликата в скоростта, която оказват гумите може да се отчете единствено или с GPS или с радар. Скоростомера ще показва едни и същи километри независимо дали си с гуми на детско камионче или на джуган, защото той мери ъглова скорост, която умножава по един коефициент (отразяващ радиаса на гумите по каталог) и изплючва като краен резултат линейна скорост.
Тогава , приемаме че е от ск. кутия . Така ли ?
Дали не са еднакви на двата модела ?!?
И може ли да има трети фактор - напр. износване на двигателя или нещо такова ... Не зная , просто питам .:?:

Old Fox
23-04-2009, 13:13
която умножава по един коефициент (отразяващ радиаса на гумите по каталог) и изплючва като краен резултат линейна скорост.

Ето ви го отговора. Дали размера на гумите е по каталог?
И още повече защо си мислите, че и на двете коли скоростомерите отчитат еднакво(тоест 200км при реални 200км)или дори вярно?

annihilator
23-04-2009, 13:14
Мисля , че Old Fox e прав - защо в сайтовете на фирми за продажба на гуми винаги има калкулатор , който показва каква ще е разликата в скоростта , при различните размери ?!?
Като че ли тук се крие отговора !

annihilator
23-04-2009, 13:21
Дай и на нас да го изгледаме тоя клип !
Колега , като гледах по-внимателно клипа , забелязах че 156-цата отпред има като твоя спойлер . Да не би да си единия от участниците ... ?!?

Kris
23-04-2009, 13:21
Едва ли при 156 ще е по-различно от масовата практика - цолажа и профила на гумата определят оборотите на колелата ... като естествено цолажа и профила могат взаимно да се погасят и да се намалят разликите в скороста до минимум.

Kuker
23-04-2009, 19:10
Тук ставаше въпрос за разлика в оборотите при еднаква скорост.При два еднакви автомобила с еднаква скорост но с разлика във външния диаметър на гумите няма начин да нямат разлика в оборотите.

mirchozo
23-04-2009, 19:18
ако забелязвате автомобилите които се сравняват за 145 и 156 и кутийте сигурно се различават, предавателни числа,гуми,гориво,наклон на пътя и т.н.

Kuker
23-04-2009, 19:52
ако забелязвате автомобилите които се сравняват за 145 и 156 и кутийте сигурно се различават, предавателни числа,гуми,гориво,наклон на пътя и т.н.С всичко съм съгласен но не и с наклона на пътя и горивото.

ReLeFNIQ
23-04-2009, 21:40
Става дума за един и същ двигател но на различен модел алфа.В 145 може би са по къси скоростите и от там идва разликата.А за наклон на пътя не може да се говори като причина поради факта, че дали е по надолнище или по нагорнище, оборотите за дадена скорост винаги са еднакви за конкретната кола.

DiabL0
24-04-2009, 01:24
Само да вмъкна.....

Това е моята кола,
Отпред е колегата Каз Свилен
Отзад е Pinifarina

лично според мен скоростите трябва да са еднакви.... нооо не съм сигурен :)
а ако за вас имат значение гумите..... 205/50/15, които нямат отклонение от заводското (т.е. е спазен диаметара)
ама според мен няма значение :)

mirchozo
24-04-2009, 01:46
Тва за наклона си беше базик, то ясно че няма как да стане.Aбе всъщност може ама ако боксува съединителя :lol:

Djalev
24-04-2009, 18:18
Колега , като гледах по-внимателно клипа , забелязах че 156-цата отпред има като твоя спойлер . Да не би да си единия от участниците ... ?!?

Колегата Диабло поясни че несъм аз !
Пак и моята не може да вдигне толко :drinking:

DiabL0
24-04-2009, 22:33
Колегата Диабло поясни че несъм аз !
Пак и моята не може да вдигне толко :drinking:

емиии нормално.... и 3-те коли сме дизели ....

(шИгувам се )

SandoOne
24-04-2009, 23:56
емиии нормално.... и 3-те коли сме дизели ....

(шИгувам се )

Разликата е че малко по бавно се дигат 200 от бензинките иначе всички алфи си пълнат километражите .... аз на 3 цилиндъра 190 на околовръстното дигнах с преебана бобина

annihilator
25-04-2009, 17:49
Разликата е че малко по бавно се дигат 200 от бензинките иначе всички алфи си пълнат километражите .... аз на 3 цилиндъра 190 на околовръстното дигнах с преебана бобина

О-оп , оп , оп ! Сигурно и 5-та не можеше да включваш !!!:coolio:

zimin
27-04-2009, 21:06
с какъв размер гуми е 156-цата?
по-малък диаметър-по-по високи обороти при дадена скорост.
стана ясно че 145та е с 15ки,предполагам че алфата на колегата е с 16 или 17 може от там да идва разликата,а може и от профила на гумите.
Ако не е от там ще е от разлика в скоростната кутия.

едит: сега видях в един от постовете,че колегата с 156та е с 16'' джанти,най-вероятно от там идва разликата

Novachev
27-04-2009, 22:28
Вчера като се видяхме с Нено в сервиза на радо ставаше въпрос на скоростни кутии на JTD и Нено разпрявяше че фиата са с малки кутии които се развъртат по бързо и нямат място за Q-2 докато при алфите кутията е по голяма (разбирайте по размери) и при алфа вече има място за Q-2. В този ред на мисли много в възможно и 145 и 156 да са с различни предавателни числа.

stiliyan66
27-04-2009, 22:36
с какъв размер гуми е 156-цата?
по-малък диаметър-по-по високи обороти при дадена скорост.
стана ясно че 145та е с 15ки,предполагам че алфата на колегата е с 16 или 17 може от там да идва разликата,а може и от профила на гумите.
Ако не е от там ще е от разлика в скоростната кутия.
сега видях в един от постовете,че колегата с 156та е с 16'' джанти,най-вероятно от там идва разликата

не разбирам,имате алфи а говорите глупости като голфари:no: двигател,скоростна кутия,колела се вартят заедно и разликата може да е при приплъзване на съединителя.по-големите гуми ще покажат реално по-висока скорост, но само на радара на куката.колелата се въртят със същата ъглова скорост и скоростомера отчита точно нея.Калкулатора за гуми ви помага да пресметнете дали скоростомера ще показва реалната скорост. мерси за вниманието.;-)

Kuker
27-04-2009, 22:55
с какъв размер гуми е 156-цата?
по-малък диаметър-по-по високи обороти при дадена скорост.
стана ясно че 145та е с 15ки,предполагам че алфата на колегата е с 16 или 17 може от там да идва разликата,а може и от профила на гумите.
Ако не е от там ще е от разлика в скоростната кутия.
сега видях в един от постовете,че колегата с 156та е с 16'' джанти,най-вероятно от там идва разликата

не разбирам,имате алфи а говорите глупости като голфари:no: двигател,скоростна кутия,колела се вартят заедно и разликата може да е при приплъзване на съединителя.по-големите гуми ще покажат реално по-висока скорост, но само на радара на куката.колелата се въртят със същата ъглова скорост и скоростомера отчита точно нея.Калкулатора за гуми ви помага да пресметнете дали скоростомера ще показва реалната скорост. мерси за вниманието.;-)Ти май не си разбрал нещо!

qpwo
27-04-2009, 23:04
с какъв размер гуми е 156-цата?
по-малък диаметър-по-по високи обороти при дадена скорост.
стана ясно че 145та е с 15ки,предполагам че алфата на колегата е с 16 или 17 може от там да идва разликата,а може и от профила на гумите.
Ако не е от там ще е от разлика в скоростната кутия.
сега видях в един от постовете,че колегата с 156та е с 16'' джанти,най-вероятно от там идва разликата

не разбирам,имате алфи а говорите глупости като голфари:no: двигател,скоростна кутия,колела се вартят заедно и разликата може да е при приплъзване на съединителя.по-големите гуми ще покажат реално по-висока скорост, но само на радара на куката.колелата се въртят със същата ъглова скорост и скоростомера отчита точно нея.Калкулатора за гуми ви помага да пресметнете дали скоростомера ще показва реалната скорост. мерси за вниманието.;-)
поне някои е наясно

stiliyan66
27-04-2009, 23:07
кое по-то4но? Чудят се може ли поради различни гуми да се получи разлика в показанията на скоростомера при еднакви обороти и обратно - при еднаква скорост - различни показания на оборотомера.Разбрал съм ясно и ясно отговарям.НЕ, защото скоростомера отчита ъгловата скорост и я пресмята в км/ч по дадена формула,съдържаща оригиналния размер гуми.Скоростомера не знае ти 13 или 19 цола гуми си сложил,той знае оборотите им. Хо!

DiabL0
28-04-2009, 01:09
аз като сложа 14-ки с ниски гуми.. почва да превърта километража
пък оборотите все еднакви деа мааму

Като сложа 17 и повече от 150 неиска ХАхаХаХаххахаХ

qpwo
28-04-2009, 01:28
кое по-то4но? Чудят се може ли поради различни гуми да се получи разлика в показанията на скоростомера при еднакви обороти и обратно - при еднаква скорост - различни показания на оборотомера.Разбрал съм ясно и ясно отговарям.НЕ, защото скоростомера отчита ъгловата скорост и я пресмята в км/ч по дадена формула,съдържаща оригиналния размер гуми.Скоростомера не знае ти 13 или 19 цола гуми си сложил,той знае оборотите им. Хо!
Именно за това говорим - цолажа не играе, както сме споменавали в 100 теми . И пак -по интересно е какви километри показва при определени обороти, напр.3000