PDA

View Full Version : навигация на лаптоп



Stefan Caromov
26-04-2009, 14:31
Както вече може би сте чели ,ще участвам в голямото шофиране . За тази цел си инсталнах навигация на лаптопа ,посредством външен гпс ,който обаче не е от тия джаджи скъпите ,ами просто телефона ми играе тая роля. Та питането ми е ,някой рутирал ли е с такава навигация на лаптоп, как се държи и до колко е вярна. Става въпрос за гармин за пц с последната карта на бг

Dodo 155
26-04-2009, 14:48
Както вече може би сте чели ,ще участвам в голямото шофиране . За тази цел си инсталнах навигация на лаптопа ,посредством външен гпс ,който обаче не е от тия джаджи скъпите ,ами просто телефона ми играе тая роля. Та питането ми е ,някой рутирал ли е с такава навигация на лаптоп, как се държи и до колко е вярна. Става въпрос за гармин за пц с последната карта на бг
Можеш ли да ми кажеш коя версия на Гармин и карта си качил или от къде мога да ги сваля?
Точността е см и зависи от GPS приемника, а не от картите. Поне така е при навигациите и телефоните. Дори показва скоростта по-точно, отколкото скоростомера на колата :)

Stefan Caromov
26-04-2009, 15:00
Можеш ли да ми кажеш коя версия на Гармин и карта си качил или от къде мога да ги сваля?
Точността е см и зависи от GPS приемника, а не от картите. Поне така е при навигациите и телефоните. Дори показва скоростта по-точно, отколкото скоростомера на колата :)

изтеглих навигацията от официалния сайт на продукта
http://www.megaupload.com/?d=UVWB3P9J

Друг е въпроса с картата ..... трудна за откриване ,но не невъзможна.
Отселно от това ти трябват и разни файлове за говорене на български език и навигиране на кирилица ,както и програма ,с която да излъжеш лаптопа ,че телефона ти е външен гпс приемник

Dodo 155
26-04-2009, 21:54
изтеглих навигацията от официалния сайт на продукта
http://www.megaupload.com/?d=UVWB3P9J

Друг е въпроса с картата ..... трудна за откриване ,но не невъзможна.
Отселно от това ти трябват и разни файлове за говорене на български език и навигиране на кирилица ,както и програма ,с която да излъжеш лаптопа ,че телефона ти е външен гпс приемник
Благодаря ти ;)
Ще сваля Гармин-а и след това ще потърся карт.

sen7
26-04-2009, 22:19
Качи си Google Earth

detelazurno
26-04-2009, 22:49
Не те съветвам да се доверяваш. За съжаление картите за България са зле независимо от софтуера.Точността на самия GPS ще е в зависимост от видимостта ти към открито небе, наличието на високи сгради и планини и тем подобни, но в случая това не те бърка. Както вече казах картите не са много точни. За съжаление в България няма много пазар за тези глезотии и съответно никой не се е захванал да прави карта. Общо взето ще ти свърши работа (горе долу) в някои по-големи градове. Ползвай навигацията като вторичен фактор за определяне на маршрута си. Поиграй си малко със софтуера...опознай методите му за изсичление на маршрути, направи няколко теста на сухо и тогава прецени кой вариант би ти се сторил най-удачен. Мисля, че на пъвро време точно изчисляването на маршрутите ще те интересува, а не толкова допълнителните глезотии. Имай предвид, че един от главните критеии, по които софтуера изчислява маршрута е по зададено ограничение на скоростта в съответни отсечки от пътя, а тези ограничения са силно неизвестни за хората правили картите. А често като за капак на всичко останало се случва да не те намира въобще на пътя и съответно да не може да ти изчисли маршрут, защото около теб се оказва, че няма път или пък да те прекарва през несъществуващи пътища. Ако имаш още въпроси питай. Насреща съм :)

alfamicin
27-04-2009, 07:08
За "Garmin mobile" има доста добри карти на България!
Последните версии на Гармин "OFRM Bulgaria" 4.70 и 4.80 са много добри!
Виж тук има доста информация за навигации и карти.Предимно са за мобилни телефони но мисля че ще ти e от полза!
http://www.all4smartphone.com/forum/viewforum.php?f=74

DimIl
17-03-2010, 11:31
Здравейте!
За да не пускам нова тема, реших да ползвам тази.
Бях решил да си купувам някаква навигация, ама се отказах.
Свалих iGo 8 на лаптопа, взех си инвертор DC 12V - AC 220 V, сега се оглеждам за външен GPS приемник и съм почти готов, ама не съвсем.
Чуденката ми сега е какво да направя/някаква стойка ли/, за да си монтирам лаптопа в колата. Мисля РС-то да е някаде пред мястото на пътника до водача, леко извъртяно под ъгъл спрямо шофьора.
Ако имате идеи, моля споделете!
И специално към phoenix/който ми помогна с фаровете/ ти какво ще кажеш по този проблем?
Благодаря предварително на всички, които се опитат да помогнат!

detelazurno
17-03-2010, 11:42
Ами освен стойка няма какво друго да направиш. Другото е да си преправиш малко таблото над голямата духалка отгоре, но това в случай, че лаптопа ти е малък иначе ще ти пречи.

JORDI
17-03-2010, 12:18
Струва ми се нефункционално,за да не кажа ненужно използване на лаптоп, след като не е необходимо да го поглеждаш по време на движение!:!:

M.Gruev
17-03-2010, 12:23
Като цяло навигационните системи за България не са много добри. Понякога те води точно там за където си тръгнал друг път не съвсем. Доста често ми се е случвало ако се отклоня от първоначалния маршрут даден от навигацията, тя да преизчисли и да ме прекара буквално по кози пътеки от където с нормален автомобил преминването е или трудно или дори невъзможно. При въвеждане не на адрес, а на координати точността е плюс-минус 1-2 километра в радиус. Разбира се ако местноста е равнинна точността е по-голяма. В моя случай говоря за навигация от високия клас на Гармин, както и фабричната от Ситроена от подписа ми. Като цяло в заключение мога да кажа, че ако се следва точно навигацията без да я караш да преизчислява, ще стигнеш там за където си тръгнал, но винаги трябва да си имаш и едно на ум. Затова нека навигацията води, но при първи съмнения е добре човек да отвори картата на България и да види как стоят нещата. ;) През телефона може да имаш проблеми с връзката до сателита. Като цяло сигнала е малко по-слаб.

DimIl
17-03-2010, 15:12
Най-напред, Благодаря на тези които взеха отношение!
Но все пак питанката ми беше за идеи за някаква стойка, а не дали е функционално ползването на лаптопа или за предимствата и недостатъците на различните навигации.:smile:
п.п. А между другото моите дами ще могат и да се забавляват по време на движение, напр. да гледат някой филм и т.н.

detelazurno
17-03-2010, 15:26
Ами....отваряме google.com. Дава ме му да търси images и пишем laptop car stand например. По-нагледни идеи от това на дали ще видиш. Ето и какво изкавра като резултати http://images.google.bg/images?hl=bg&source=hp&q=laptop+car+stand&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

На мен грозничко ми се вижда, заради големината на лаптопите, но ти ако имаш някое мъничко може и да се направи доста прилично. Всичко зависи от това какъв визуален ефект искаш да постигнеш.

DimIl
18-03-2010, 08:34
Благодаря, detelazurno!
Ако реализирам идеята ще пробвам да ви я покажа.

Pepo
18-03-2010, 09:52
Струва ми се нефункционално,за да не кажа ненужно използване на лаптоп, след като не е необходимо да го поглеждаш по време на движение!:!:
Абсолютно вярно.


Като цяло навигационните системи за България не са много добри. Понякога те води точно там за където си тръгнал друг път не съвсем. Доста често ми се е случвало ако се отклоня от първоначалния маршрут даден от навигацията, тя да преизчисли и да ме прекара буквално по кози пътеки от където с нормален автомобил преминването е или трудно или дори невъзможно. При въвеждане не на адрес, а на координати точността е плюс-минус 1-2 километра в радиус. Разбира се ако местноста е равнинна точността е по-голяма. В моя случай говоря за навигация от високия клас на Гармин, както и фабричната от Ситроена от подписа ми. Като цяло в заключение мога да кажа, че ако се следва точно навигацията без да я караш да преизчислява, ще стигнеш там за където си тръгнал, но винаги трябва да си имаш и едно на ум. Затова нека навигацията води, но при първи съмнения е добре човек да отвори картата на България и да види как стоят нещата. ;) През телефона може да имаш проблеми с връзката до сателита. Като цяло сигнала е малко по-слаб.
Колега, навигационни системи за България няма, има карти на България. Няма вариант един път да те води натам, където си тръгнал, а друг път не. Дали ще те кара по 'кози пътеки' или не, е въпрос не само на правилна карта а и на настройка на устройството.
Тъй като си споменал Garmin (и ако става въпрос за ползването му в БГ), гарантирам ти, че ако отделиш необходимата сума, за да си купиш необходимата карта, ще си повече от доволен.
Относно това, че при зададени на кординати точността е плюс-минус 1-2 км...Освен да кажа, че е пълен абсурд, няма да коментирам :-D
Фабричната навигация на ситроена ти ползва карта на NAVTEQ (http://www.navteq.com/) и изобщо няма карта на БГ (изключвам няколкото основни булеварда в големите градове, магистралата в непълен вид и няколко на брой второстепенни пътища), така че от нея няма какво да очакваш в тук.
Най-добрата БГ карта (поне до момента) е за софтуер на Garmin, като се прави от определена фирма (изключвам няколкото безплатни карти, които изготвят определени хора в БГ). Като казвам добра, имам предвид не само това, че е точна, подробна и т.н; а и с най-пълно съдържание на POI.
За слабата връзка при ползване на мобилен телефон - също е много условно, като факторите са също ся няколко и много различни.
DimIl, хората са решили проблемът много отдавна. Всяко устройство си има специфика и е пригодено според нуждите на собственика. Навигация за кола, или туристически (ръчен) приемник, просто прецени какво ти е необходимо и задължително с добра карта
Категорично е, че използването на лаптоп за целта е най-малкото неудобно по ред причини.

JORDI
18-03-2010, 10:03
Точно поради горепосоченото ми се наложи да си купя Garmin 250W с карта на БГ и Европа за да стигна до аерогарата в Букурещ в 11 през нощта с точност 10-15 метра! Уникално полезна вещ, все едно,че имаш "жив" човек до себе си!:-)