PDA

View Full Version : Нещо като репортаж от Бачквския манастир



fred
05-05-2009, 08:19
Вчера минах покрай Бачковския манастир.Честно да ви кажа се отвратих от обстановката.
Природата е идеална, манастира е красив, но веднага може да се разбере защо Христос е изгонил търговците от храма, и какво е на състоянието на БПЦ.
Не знам дали сте ходили, ама ето набързо какво видях.
Паркинг, на който ти взимат веднага такса от 3 лева, добре е че дават уж някакви билети поне.Тоалетна 0,50 ст=
По пътя към манастриа, от паркинга е сигурно 500 метра се тътрят тълпи от народ, а от двете страни са наредени сергии с какво ли не-ножове, дрехи, кебапчета, сладка, остветени сувенири и т.тнОтдясно, под пътя за манастира има кръчма с много голяма външна част също приканва с любимити на народа чалга звуци.За тези, които са решили да не заслабнат и искат да се наврат точто пред манастирската врата с колите си, се събира пък друга такса, на една външна порта на манастира.
Самията манастире е изпълен с народ-има всякакви, често може да се видят дебелокраки млади и не толкова млади жени с къси поли и високи токове, без токове, с лачени ботуши /нали е празник/, всеки е обул новото си.Народа се върти из двора, като шугав другаде не дават да се ходи, купува си свещи и чака на една голяма опашка да види чуодтворната икона и да палне свеща. В средата на двора има фонтанче с трева /само там може да се снимаш, другаде не/ насред тревата дебел свещенник косеше с ел. косачка, а по напред пък е опнат националния флаг.Точно срещу входа на църквата, под чардака на втория етаж пък има закачени ценни християнски символи-рога на елен и коруба на костенурка. Не можеш да видиш и цялата сграда, сакън сигурно да не нарушиш молитвата на монасите, може би-или на гостите платили да спят там, не става ясно.
Вързани са и две агнета, които трябва да бъдат заклани утре на Гергьов ден и изядени на курбан, много важен обичай препоръчван от Светото писание и лично от Спасителят.
Има и две три маси, където са поставени листове с ценоразпис и вярващите трепетно записават и плащат в зависимост от желанията си, само и само да кажат че са ги споменали евентуално в литургия на Бачковския манастир-там нещата са на принципа на поточната лента, важното е да дадеш таксата.
Много добро впечатление ми наприваха трима души над 50 г, две жени и един мъж, които като влязоха, след кратък разговор се обърнаха и излязоха.
И в заключение-ако някой е дошъл да види освен една камара камани, елемент на вяра, духовност, мъдрост, да се потопи в свят в който суетата и ежедневния ритъм са силно пречупени и намалени /ясно е че не може да изчезнат/, то в Бачковския манастир няма да го видите.Точно обратното, на това място ще видите човешката простотия и суета в пълния им блясък.
Накрая, като се връщах видях една малка сергия и една бабка, която се моткаше около нея.Спрях се и попитах колко струва рачела-тиквено сладко.Бабката ми каза 4 лв, дадох и 5 лева, тя се прекръсти и прибра парите.Ресто нямаше.
-Ама нали беше 4 лв, питам, аз,
-ААА, не, 5 лева, каза важно бабката.Мдаааа, е тръгнах си с рачела.

Ранобудниче
05-05-2009, 09:10
мдам..

затова не ходя и на Великден по нощите да обикалям църкви.

нито на големи празници по манастири.. когато някой е решил да удари кьоравото.

преди няколко години се случи да съм в близост до Роженския манастир (инак - хубаво местенце) около християнски празник (може би пак по това време - първите дни на май).
същата история, макар съвсем да не е в тоя мащаб и с такъв размах, за какъвто говориш.

показността и търговската месомелачка не са оставили непокътнат къс от човешкото съществуване, мир и бит - дори вярата и нейните храмове са погълнати от ненаситната паст на комерсиалното.

но, като се замислиш - остават ни собствените избори.
в такива моменти предпочитам затънтени, тихи местенца, където човешки крак рядко стъпва, а непосредствеността не е безвъзвратно загубена :)

Absente_
05-05-2009, 10:19
вярата и нейните храмове са погълнати от ненаситната паст на комерсиалното.

всъщност то това е ненаситната паст на комерсиалното

sen7
05-05-2009, 12:17
Случайно реших да си припомня, къде точно се намираше манастира и отворих http://bg.wikipedia.org/wiki/Бачковски_манастир Още първите няколко реда описват това, което и ти.:bg:

nhg
05-05-2009, 14:10
мдам..

затова не ходя и на Великден по нощите да обикалям църкви.

нито на големи празници по манастири.. когато някой е решил да удари кьоравото.

преди няколко години се случи да съм в близост до Роженския манастир (инак - хубаво местенце) около християнски празник (може би пак по това време - първите дни на май).
същата история, макар съвсем да не е в тоя мащаб и с такъв размах, за какъвто говориш.

показността и търговската месомелачка не са оставили непокътнат къс от човешкото съществуване, мир и бит - дори вярата и нейните храмове са погълнати от ненаситната паст на комерсиалното.

но, като се замислиш - остават ни собствените избори.
в такива моменти предпочитам затънтени, тихи местенца, където човешки крак рядко стъпва, а непосредствеността не е безвъзвратно загубена :)

дам, и аз така мисля
ситуацията е подобна навсякъде, само мащабите са различни...
@fred: колега,аз съм ходил само един път на манастира - преди около 5 г. на връщане от едно ходене на гости в Чепеларе; всичко описано от теб си го имаше и тогава, може някои детайли да не са били съвсем същите...
какво да кажа: после ходихме на гости още няколко пъти, но не повторихме да спрем на манастира.... така като гледам няма и скоро да стане (все се надявам, че един ден нещата щесе променят - нали поне вече имаме само един синод)

old alfist
05-05-2009, 14:21
За съжаление тази цигания я има около почти всички манастири в страната. Направило ми е впечетление в Гложенският, че е в най-малка степен, може би защото е по-трудно достъпен.

milenamr
05-05-2009, 15:24
Напълно разбираемо е всичко, което казваш колега.Разбирам разочарованието ти.
Бачковският манастир за съжаление отдавна се превърна в комерсиална кебапчийница и чалгаджийница, от които на мен лично ми се повдига.

Затова от доста време съм се отказала да посещавам такива места, защото подобна осквернена атмосфера ме изтощава адски много и ме натоварва с негативи, а идеята по принцип е точно обратната.

Затова предпочитам по спокойни и уютни местенца и по възможност, ако е манастир да е някъде в гората или на високо, където мързеливите кебапчасали задници ще ги мързи да се изкачат, а до там с кола трудно се стига.

Едно такова невероятно местенце, което посетих скоро беше манастира Св.Петка.
Там е едно прекрасно райско кътче и като атмосфера за окото и като усещане за душата, лъха невероятно спокойствие и се изпълваш с желание и порив за живот.

И на подобно място(като манастира Св.Петка) със сигурност поне за малко човек може да се отърси от ежедневната простотия и пошлотия и да се потопи в зеленина, свежест , спокойствие и красота.

Този манастир се намира между Асеновград и с.Червен, отбива се в дясно и там се изкачва по една пътека(или може да се нарече и път) в една горичка, страхотно е за ходене пеша, лично за мен изкачването с кола до горе губи на половина, че и повече ефекта от това начинание.
Хора там почти няма, освен някои ентусиасти, които също като нас имат желанието да си направят разходка и да съчетаят полезното с приятното.

Единствено на връщане не ни се размина частичния сблъсък с простотията-един джип слизаше от манастира по пътя и слязоха 2-3ма човека да се изпикаят и да си изхвърлят боклуците на средата на пътя(обелки от кренвирши, семки, пластмасови бутилки и т.н).

Но на фона на всичко останало, което беше балсам за окото и душата , този момент бе поносим.
Ето и малко снимки от манастира и от пътя, по който се стига до него.

П.П.А също много красиви и все още приятни местенца са Кукленски манастир(над с.Куклен,Пловдивско), Белащенски манастир(над с.Белащица, Пловдивско), Араповски манастир(на 10-тина км от Асеновград)

Balagan
05-05-2009, 15:48
По принцип отдавна съм отчужден от религията и не вярвам в нищо ,само в себе си

такива чудотворни икони ала бала молитви това е само един пиниз да ти лапнат мангизите и после лапачите не се облагат с данъци как да е но нали господ нарочно с малка буква , е всемогъщ вижда чува и има всичко закво аджеба не си напечата мангизи да си ги фърля а зима парите на хората и то ако той наистина съществува !!!

За бачковският манастир наблизо ми е знам за кфо стааа на въпрос Джамура е идеално място за хапване :)


Но по интересното е какво се случва на РИЛСКИЯТ манаастир ...


Отивам със цялата рода на разходка и когато решхме да посетим музея една любезна дибилана ни каза че е затворен за външни посетители и в същия момент цяла група китайци немци и секфи чужденци срещу 15 ойро на човек влезнаха да гледат ама ние българите сме си чужди и външни хора кфо ли правехме там незнам белкем Господ беше видял цялата случка !


Отдавна се говори за ГОЛИТЕ ХОРА ЗА ПЕДАЛИТЕ МОНАСИ и всички извръщения на българската ПАТРИАРШИЯ !!! Още се чуда хората за кфо вярват в нещо което се осквернява всяка една секунда!

И да не забравяме че за 2007 година приходите на Патриаршията възлизат на 1,8млрд. лева правете си сметка колко растат на година !!!

old alfist
05-05-2009, 17:08
Отдавна се говори за ГОЛИТЕ ХОРА ЗА ПЕДАЛИТЕ МОНАСИ и всички извръщения на българската ПАТРИАРШИЯ !!! Още се чуда хората за кфо вярват в нещо което се осквернява всяка една секунда!

Според мен хората, които са вярващи не трябва да се разколебават от всичко това. Всеки си носи отговорност за деянията.

Balagan
05-05-2009, 19:34
Бе те хубаво казаха в една друга тема гледайте филма ZEINGEIST- Духът на времето и после ми говорете има ли ДЖИЙЗЪС щото май май си е бясната измислица или няма никакви доказателства за съществуването му освен Библията !

Transvaal Premier
05-05-2009, 21:03
Колеги, аз днеска бях там и да си призная съм в потрес от това, което видях...насред двора на този иначе толкоз стар манастир е цъфнал един безобразен фонтан с палма и идиотски градински фигури на джуджета и костенурки, брутално просто...и на въпроса що т'ва нещо е там отговора беше, че игумена имал думата...е така я е отимал думата, че не знам какво да кажа просто...

Ранобудниче
05-05-2009, 23:11
...

Миленче, страхотни снимки.
От кое от местата, за които говориш, са?

milenamr
06-05-2009, 00:07
Миленче, страхотни снимки.
От кое от местата, за които говориш, са?
Снимките са от манастира Света Петка(между Асеновград и с.Червен), ако са ти харесали имай впредвид, че на живо е много по красиво и ефектно.
Така, че заповядай, няма да съжаляваш:razz:
А ако имаш нужда от компания и нещо като екскурзовод, :-Dза мен ще е удоволствие да отскоча до там отново:static:

pr_00f
06-05-2009, 00:13
Кога?

Ранобудниче
06-05-2009, 00:15
Снимките са от манастира Света Петка(между Асеновград и с.Червен), ако са ти харесали имай впредвид, че на живо е много по красиво и ефектно.
Така, че заповядай, няма да съжаляваш:razz:
А ако имаш нужда от компания и нещо като екскурзовод, :-Dза мен ще е удоволствие да отскоча до там отново:static:

тази вечер се прибрах от 3-дневна почивка във вашия район (очарователно хотелче на 5 км от Пловдив), та, ако бяхме наченали темата по-рано, можеше дори да сме си спретнали отскачането :)

но пък нищо не се губи - следващия път :)

milenamr
06-05-2009, 01:55
тази вечер се прибрах от 3-дневна почивка във вашия район (очарователно хотелче на 5 км от Пловдив), та, ако бяхме наченали темата по-рано, можеше дори да сме си спретнали отскачането :)

но пък нищо не се губи - следващия път :)
Ами да :) офертата важи занапред, при удобен за теб случай :):holiday:
А ако има и други желаещи -добре сте дошли :thumbup::grin:

Кога?
Когато кажеш :static:
Защо не около 23-24 май например, когато ще е международното авиошоу на летище Пловдив ;)
Много се извинявам, ако заспамихме темата :blush:

fred
06-05-2009, 08:01
Понеже се събраха много мнения няма да пиша на всички, а ще продължа.
Вярно е че на много места е така за съжаление и това е лошото, че и църквата която е духовна институция в крайна сметка е загърбила духовното в това бездуховно време.
Ами може би трябва да се потърси сметка на тези игумени, тоест, като има обществен натиск, може поне малко да се промени вида на подобни места, да не бъдат панаирджийски гледки, а да вдъхват даже на невярващия някакъв респект и да го накарат да се замислят.Не че ще стане бързо, ама...
Дали да се почнем например да пишем оплаквания къв синода, владиката, плюс медиите например?:gruebel:

Transvaal Premier
06-05-2009, 14:10
Колега, едва ли ще подейства, защото то и тия дето са над игумените са същите като тях предполагам. Очевидно на въпросното място дето и ти разказваш за него си връткат някъв бизнес, защото ситуацията там е безумна...Инак за медиите, вярно че понякога са решение на доста проблеми, но за конкретния случай едва ли нещо ще успеят и те да направят, защото както и на теб са ти казали и на мен, там е забранено да се снима, само безобразния фонтан и то не повече от 1 снимка, щотоооооо да не им окраде някой сигурно идеята за "великото" архитектурно творение.
Инак аз по един друг казус за едни окрадени пари за ремонт на пътна настилка се ъбръщах преди месец към медиите ама нищо не стана, нула движение по темата, в момента на дневен ред са им предизборните кампании. Предполагам ако изчакаме да мине тази шумотевица би могло да се направи нещо по темата...

old alfist
06-05-2009, 14:58
Пошлостта е голяма. Наистина църквата трябва да се променя в някакви тесни граници, за да бъде актуална и разбираема, но трябва да запази консервативният си характер, защото ценностите са едни и са вечни. Дори божиите хора се поддават на съблазън и това е най-голямата трагедия. Но съм почти сигурен , че хората, които наистина вярват, приемат това като отклонение присъщо на всеки земен човек и не ги разколебава във вярата им. Дано да не се лъжа.

fred
07-05-2009, 10:28
Мдааа, трудно е, наистина с обществен натиск да се променя нещо..въобще промените са трудни.
Вярно е че и църквата не може да бъде институция, която се променя много често, съгласен съм че консервативния характер е гаранция за основните и функиции.
Лошото е, че сегашното и ръководство е на практика от 1958 година, като възгледи и манталитет и че целия висш клир е доста корумпиран.Замени със земи, далавери, злоупотреби.
Може ли да се сравнят сегашните висши духовници да се сравнят със патрирах Кирил и епископ Стефан през Вт световна войно, когато се изправят срещу цялата официална власт и се борят против екстрадацията на евреите, съвсем открито и явно.

dido76bg
08-05-2009, 15:32
Отдавна не съм ходил там и това е дна от причините... Особенно, когато изкарват иконата... Всякакви дебеловрати с мозъци по гладки от самолетна писта се правят на света вода ненапита и носят иконата... А тази смрад на кебапчета - ужас...
Това обаче за жалост е не само при този манастир... Почти при всички обекти го има... Всичко е бизнес за нас българите, а от този бизнес не остана природа, но пък нали точно тя ни пречи на изгледа...

dimo
11-05-2009, 18:21
Моето мнение е че всъщност проблема не е в кебабчетата и сувенирите защото храна напитки и сувенири има на всякъде по света около подобни места, а в манталитета
на предлагщите ги ( и търсещите ги )и начина на предлагането (консумирането им)както и в културата на българите,които в голямата си част са точно токова интелигентни и възпитани колкото и циганите.
Точно поради тази причина тук толкова лесно се налагат ориенталски привички и чалга простотии.

Ранобудниче
11-05-2009, 23:02
... и начина на предлагането (консумирането им)...

пошъл..

fred
11-05-2009, 23:31
Вярно е, че всъщност не са виновни сергиите а начина и наистина обществото е виновно.Ама поне църквата да се стремеше да прави нещо по различно, ама и там е май мрак и полумрак

Transvaal Premier
12-05-2009, 18:46
Какво да направи църквата, та самата тя е част от това гнило общество и съответно е същата като него...и сега като се замисля няма ко да се чудиме що...

old alfist
12-05-2009, 19:01
Какво да направи църквата, та самата тя е част от това гнило общество и съответно е същата като него...и сега като се замисля няма ко да се чудиме що...

Ето тук е разковничето - дали обществото е част от църквата или църквата е част от обществото.

fred
13-05-2009, 11:43
В момента определено църквата е част от обществото явно