PDA

View Full Version : За температурата на двигателя 156 2.4 jtd



ReLeFNIQ
11-05-2009, 21:06
Здравейте, колеги. От съвсем скоро и аз се сдобих с очарователна палава италянка - Алфа 156 2.4. Но понеже все още не съм наясно с своебразния и нрав, реших да попитам вас как варира температурата на двигателя, която е индицирана до часовника на таблото. Нормално ли е да седи на 75 градуса при положение че колата се е движела в продължение на 2 часа? Питам защото при немските кочини като залепне на 90 градуса и там стой и не мърда ако ще да я режеш ако ще по инерция да караш та затова питам. Днес си я взех с транзитни номера от друг град и по пътя забелязвам че като я режа опира чертичката на 90 а при по спокойно каране пада до 70 градуса.. Та въпроса ми е дали е нормално това или термостата е за смяна? Иначе изчислих че за 200 км изванградско и за 50 градско ми е изгорила 7 литра, при 140-160 по магистралата и педала до долу при изпреварване :th_up:, което смятам че е доста добре..Е хайде колеги помагайте?

newuser
11-05-2009, 21:23
честито колега.. моята при продължително каране стои някаде около 85 градуса. при настъпване или в задръстване минава савсем леко стрелката 90 градуса но е за малко ...

didod
11-05-2009, 21:26
Писано е доста по темата за градусите. Нормално е да стои около 90 по таблото.

Ако наистина е дала 7 литра за 250 км (2.8/1оо средно) - ти си шампион. :devil2:

ReLeFNIQ
11-05-2009, 21:43
7 на 100 :-P имах предвид. Е тоя доста варира сигурно ще се наложи смяна благодаря ви:th_up:

paco6676
11-05-2009, 21:49
страхотен разход , искам и моята да гори така:please:и да върви като 2.4:bowdown: ,а за стрелката, моята стои на 75 извън градско но като ми направиха диагностика се оказа че реалната е по висока т.е.датчика ми лъже

k1lcone
11-05-2009, 21:57
мойта е 1.9 и държеше 70 градуса. и скоро като смених термостата сега стои малко преди 90 градуса . можеби 85 се води. сменяй термостата и газ

trustworthy
11-05-2009, 21:57
страхотен разход , искам и моята да гори така:please:и да върви като 2.4:bowdown: ,а за стрелката, моята стои на 75 извън градско но като ми направиха диагностика се оказа че реалната е по висока т.е.датчика ми лъже

Че твоята би трябвало да дава доста по-нисък разход от този, макар и да не върви като 2.4.
Иначе дори и да ти отчита по-ниска температура датчикът, ако се колебае температурата и след като е загряла колата, значи пак има съмнения за термостат

paco6676
11-05-2009, 22:46
верно че е по нисък(5.5 извън градско) ама колегата се беше объркал и писа общо 7,та за това изразих това мнение :-P,но ми се струва че разхода му е долу горе добре

Lqnkata
11-05-2009, 22:55
Честито за Алфичката. За температурата: ще искараш лятото, но след това си смени термостата (ако имаш парички, направи го сега). За разхода: 7л/100км напълно нормално. Със здраве!

SandoOne
12-05-2009, 09:18
Дизела по принцип трябва да държи по висока темпереатура моя ако студено и няма задръствания седи 70 - 80 малко да има веднага 88,9 - 90 при големи задръсвания и като види голем баир каде 100 карай лятото така . Имаш супер разход 8 / 100 при нормално каране ми е на дълго иначе с твойта скорост 9 , 10 :)

ReLeFNIQ
12-05-2009, 09:48
Благодаря, отговорихте ми изчерпателно:waving:

archer
13-05-2009, 12:22
Здравейте, колеги. От съвсем скоро и аз се сдобих с очарователна палава италянка - Алфа 156 2.4. Но понеже все още не съм наясно с своебразния и нрав, реших да попитам вас как варира температурата на двигателя, която е индицирана до часовника на таблото. Нормално ли е да седи на 75 градуса при положение че колата се е движела в продължение на 2 часа? Питам защото при немските кочини като залепне на 90 градуса и там стой и не мърда ако ще да я режеш ако ще по инерция да караш та затова питам. Днес си я взех с транзитни номера от друг град и по пътя забелязвам че като я режа опира чертичката на 90 а при по спокойно каране пада до 70 градуса.. Та въпроса ми е дали е нормално това или термостата е за смяна? Иначе изчислих че за 200 км изванградско и за 50 градско ми е изгорила 7 литра, при 140-160 по магистралата и педала до долу при изпреварване :th_up:, което смятам че е доста добре..Е хайде колеги помагайте?
аз също карам 2.4 JTD. имах същият проблем, ниска работна температура и повишен разход. реших го със смяна на термостат. сега стрелката за температурата стои в долната половина на разстоянието от 70 до 90 градуса, т.е. около 80 градуса. единствено при продължително изкачване вдига на близо 90 градуса. а с разхода съм между 5.5 и 6 L на 100 км.

undy
22-05-2009, 11:50
моята стрелка стои на около 60,при много голям баир отива на 70-80.разхода ми е 9.5 градско и 6.5 извън.мисля,че е мн.добре.та се чудя дали не ми е преебан само датчика.какво ще кажете?или да сменям всичко.

SandoOne
22-05-2009, 13:39
моята стрелка стои на около 60,при много голям баир отива на 70-80.разхода ми е 9.5 градско и 6.5 извън.мисля,че е мн.добре.та се чудя дали не ми е преебан само датчика.какво ще кажете?или да сменям всичко.

Термостата с датчика ... според мене ма зимата го сменяй летото е по-добре по принцип около 95 -98 градуса требва да е на голям баир продължително каране

Galeano
23-05-2009, 23:31
Моята стоеше на 70 градуса. Смених термостата и сега стои пак на 70 градуса. :cold:

SandoOne
23-05-2009, 23:34
Моята стоеше на 70 градуса. Смених термостата и сега стои пак на 70 градуса. :cold:

Менте термостат :) ... на старата кола 3 термостата смених ;) ....

rusiq86
24-05-2009, 00:12
колеги моята държи на 76-77 градуса, но денс си поръчах нов термостат, в вторник ще дойде и ще го сменя,и ще пиша чпечетления, иначе на някой ако му върви термостат на 77 градуса на колата от подписа да звънка

Bella
24-05-2009, 09:53
Смених термостат и вентилатор-резистор или там както се казва втората степен на перките за охлаждане на двигателя ...
Та след смяната на термостата и този датчик се оказа че колата при постоянни 100-120 км/ч. поддържа нормалните 90 градуса,но при по-висока скорост веднага се покачва на 100....при изкачване на баир стрелката стига до последното разделение преди навлизане в червената зона или т.е. последната черна чертичка на дисплея.
Едни ми казват,че всеки термостат работел оптимално при различна температура и това,че предният когато беше здрав закотвяше на 90 градуса не означава,че и новият работи оптимално на тези градуси.
Давайте съвети ... ако ли не и аз вече не знам.
Аааа за перката ... след смяната и тя отново се включва едва при достигане на 100 градуса или т.е. отново липсва първата степен която включва перката на 90 градуса.
И сега ако ме разбра някой ... :gayfight:

rusiq86
24-05-2009, 10:05
колега доколкото знам трябва да заковава около 90 градуса, а на пета предавка с 100-120 трябва дори да спадне температурата, не е нормално по мое мнение

trustworthy
24-05-2009, 10:12
Дизела по принцип трябва да държи по висока темпереатура моя ако студено и няма задръствания седи 70 - 80 малко да има веднага 88,9 - 90 при големи задръсвания и като види голем баир каде 100 карай лятото така . ...

Дизелът, както и всеки нормален двигател, на който му е изправна охладителната система и датчиците, си държи ПОСТОЯННА температура, когато загрее. Единствено зимата може да падне леко, ако се слускаш на скорост по баир надолу. Другото са прецакани датчици, термостати, радиатори и т.н. :lupe:

SandoOne
24-05-2009, 10:41
Дизелът, както и всеки нормален двигател, на който му е изправна охладителната система и датчиците, си държи ПОСТОЯННА температура, когато загрее. Единствено зимата може да падне леко, ако се слускаш на скорост по баир надолу. Другото са прецакани датчици, термостати, радиатори и т.н. :lupe:

Знам въпроса че държи по висока температура от бензина ;)

SandoOne
24-05-2009, 10:42
Смених термостат и вентилатор-резистор или там както се казва втората степен на перките за охлаждане на двигателя ...
Та след смяната на термостата и този датчик се оказа че колата при постоянни 100-120 км/ч. поддържа нормалните 90 градуса,но при по-висока скорост веднага се покачва на 100....при изкачване на баир стрелката стига до последното разделение преди навлизане в червената зона или т.е. последната черна чертичка на дисплея.
Едни ми казват,че всеки термостат работел оптимално при различна температура и това,че предният когато беше здрав закотвяше на 90 градуса не означава,че и новият работи оптимално на тези градуси.
Давайте съвети ... ако ли не и аз вече не знам.
Аааа за перката ... след смяната и тя отново се включва едва при достигане на 100 градуса или т.е. отново липсва първата степен която включва перката на 90 градуса.
И сега ако ме разбра някой ... :gayfight:

Като при мене 90 качва и на 100 отваря втория кръг :) на баир :)

BO
25-05-2009, 09:32
Знам въпроса че държи по висока температура от бензина ;)

:no: Ако всичко е наред и бензиновия, и дизеловия двигател трябва да работят при температура около 90 градуса.

SandoOne
25-05-2009, 09:56
:no: Ако всичко е наред и бензиновия, и дизеловия двигател трябва да работят при температура около 90 градуса.

Няма как да бачкат на 90 градуса - качва се поне до 100 в големи задръствания термостатите имат 2 кръга единия мисля след 90 до 2 отваря малкия а големия каде 98 градуса тогава е нормално на 90 може да леко задръства баир лек продължителен карай прим.Асеновград смолян 3та,4та :) тогава в баира най - качва ....

Old Fox
25-05-2009, 11:04
А можем просто да прочетем тук без да гадаем 98 градуса и т.н.
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=9365

BO
25-05-2009, 22:47
Няма как да бачкат на 90 градуса - качва се поне до 100 в големи задръствания термостатите имат 2 кръга единия мисля след 90 до 2 отваря малкия а големия каде 98 градуса тогава е нормално на 90 може да леко задръства баир лек продължителен карай прим.Асеновград смолян 3та,4та :) тогава в баира най - качва ....
Хайде да пробваме на който искаш баир да ми качиш над 90-94 градуса макс.
В задръстване най-голямата отчетена температура е около 98.
А с пуснат климатик твърдо 90!

haljscho
26-05-2009, 00:06
Смених термостат и вентилатор-резистор или там както се казва втората степен на перките за охлаждане на двигателя ...
Та след смяната на термостата и този датчик се оказа че колата при постоянни 100-120 км/ч. поддържа нормалните 90 градуса,но при по-висока скорост веднага се покачва на 100....при изкачване на баир стрелката стига до последното разделение преди навлизане в червената зона или т.е. последната черна чертичка на дисплея.
Едни ми казват,че всеки термостат работел оптимално при различна температура и това,че предният когато беше здрав закотвяше на 90 градуса не означава,че и новият работи оптимално на тези градуси.
Давайте съвети ... ако ли не и аз вече не знам.
Аааа за перката ... след смяната и тя отново се включва едва при достигане на 100 градуса или т.е. отново липсва първата степен която включва перката на 90 градуса.
И сега ако ме разбра някой ... :gayfight:
Аз само не разбрах, след като старият термостат ти е заковавал 90гр. що си го сменил?
Само ще кажа, че след като смених термостат който е комплект с датчик показанията на уреда на таблото бяха +5/6гр. от реалните. Монтирах старият датчик и всичко е ОК.
Във връзка с това, сигурен ли си, че при показание 100гр. ти включва 2 а не 1 степен?
За да разбереш дали ти работи 1 степен, запали двигателя, включи климатика и премери напрежението на клемите на вентилатора, ако е около 7волта значи 1степен работи.

rusiq86
27-05-2009, 08:06
смених вчера термостата, доволен съм мн, бързо загрява, държи малко под 90 градуса постоянно, на вернет е, ще пиша кка се е отразило на рахода и дали след няколко дена :)

trustworthy
27-05-2009, 09:04
Знам въпроса че държи по висока температура от бензина ;)

И двата вида двигатели държат почти еднакви температури. Друг въпорс е, че дизелът като цяло грее по-малко и достига работна температура по-бавно от бензина. За сметка на това прегряването при дизелите е доста по драматичен момент :)

haljscho
27-05-2009, 21:55
смених вчера термостата, доволен съм мн, бързо загрява, държи малко под 90 градуса постоянно, на вернет е, ще пиша кка се е отразило на рахода и дали след няколко дена :)
И моята стрелка стои малко преди 90гр. Предполагам, че това е 87гр. кадето е максималното отваряне не термостата. Всъщност го дават 86-90гр. макс.:th_up:
Представяш ли си сега 5/100 градско.:bouncing_smiley:

rusiq86
27-05-2009, 22:04
хехе мечти, мисля че с 0.5 може да спадне, преди ми загряваше два пъти по-бавно, тъкмо четях в едно сайтче за теврмостатите при алфа, пише че сензора на таблото показва не осреднена температура както при 90% от марките, а моментно състояние което се отчита в периао от 3 сек. затова може да се наблюдава покачване и спад мн бързо, охлажда се бързо просто, веднага след като направя замерването на горивото ще пиша дали се е отразило, но тъй като работната температура на двг е 90 приблизително, а моята повече от 77 не се качваше, доколкото съм запознат в зависимост от темп. се регулира впърскването, и сега по-бързо загряване, по-добра темп. по-нисък разход,сега е 6.63л/100км градско, ако падне на 6, ще се напия от щастие

търтей
27-05-2009, 23:15
алоуу
кой датчик показва осреднена температура?
сигурно има вграден процесор за смятане ли що ли?
тва градските легедни са големо нещо

rusiq86
28-05-2009, 00:01
http://www.alfa156.net
Това е сайта, потърси сам и се убеди с очите си, на англ.език е само, хората са си пойграли и са го написали, склонен съм да вярвам, защото както са го описали, на моята алфа с нов термостат и датчик от вчера и на един колега с алфа е както описаният начин, аз съм с вернет, колегата е с оригинален, и двата работят безупречно. питах и в сервиз на алфа, те ми огтовориха същото, когато търсих термостат.

поздрави

rusiq86
28-05-2009, 10:07
проучих въпроса, и отговора е: от сайтове, хора с опит, сервизи за италианки, магазини за италианки, дори попитах в един италиански форум свързан с пройводителя е следничт: на таблото се показва моментна темп.на двг, измерва с на всеки 3 секунди, и варира в наколко градуса,а на таблото ако работи термостата а датчика не работи правилно може да има отклонение,италианките са и с това си качество по-горе от останалите :)

Panchev
03-11-2009, 13:44
Ще ползвам темата на колегата, за да споделя и моите наблюдения относно температурата на двигателя. Моята кола е 1.9JTD 2001г. и според мен поддържа доста ниска температура. И като беше топло, и сега, като загре двигателя, стрелката в купето си стои между 50 и 70 градуса, точно там, където трябва да са 60. И си ги държи постоянно. Имах съмнения относно термостата, но направих няколко опита ги отхвърлих поради 2 причини:
1. Парното в колата тръгва да духа топло едва няколко минути след запалване на колата (2-3 минути). Ако беше отворен термостатът, парно нямаше да има толкова скоро.
2. След 10-15 минути каране дебелите маркучи на вход и изход от радиатора са студени, което значи, че термостатът не отваря, т.е. не се стига до температура, на която той да отвори. Разбира се, точно след термостата маркучът е топъл, но това е поради близостта му със самия термостат. Малко по нататък, на входа на радиатора маркучът е студен, което значи, че по него не тече гореща вода, т.е. термостатът е затворен.
Имах съмнения относно датчика за температурата, но направих измервания с датчик на мултицет (опрян на корпуса на термостата). След 20 минутно каране показваше 60 градуса, на място работеше още 20 минути и стойностите не се промениха. Значи стрелката в купето показва вярно.
Карал съм колата и на по-дълъг път. Не съм пипал маркучите, но стрелката не е показвала по-високи градуси. А перката на радиатора не съм я виждал включена, освен в случаите на работещ климатик. Що е толкова студена тая кола, не ми е ясно!

RPWWD
03-11-2009, 14:52
И все пак е термостатът, при мен също бе така след като я купих, и след като си смених термостата колата си загрява чинно до 90 градуса. Така че, сменяй ;-)

Lqnkata
03-11-2009, 17:32
Ще ползвам темата на колегата, за да споделя и моите наблюдения относно температурата на двигателя. Моята кола е 1.9JTD 2001г. и според мен поддържа доста ниска температура. И като беше топло, и сега, като загре двигателя, стрелката в купето си стои между 50 и 70 градуса, точно там, където трябва да са 60. И си ги държи постоянно. Имах съмнения относно термостата, но направих няколко опита ги отхвърлих поради 2 причини:
1. Парното в колата тръгва да духа топло едва няколко минути след запалване на колата (2-3 минути). Ако беше отворен термостатът, парно нямаше да има толкова скоро.
2. След 10-15 минути каране дебелите маркучи на вход и изход от радиатора са студени, което значи, че термостатът не отваря, т.е. не се стига до температура, на която той да отвори. Разбира се, точно след термостата маркучът е топъл, но това е поради близостта му със самия термостат. Малко по нататък, на входа на радиатора маркучът е студен, което значи, че по него не тече гореща вода, т.е. термостатът е затворен.
Имах съмнения относно датчика за температурата, но направих измервания с датчик на мултицет (опрян на корпуса на термостата). След 20 минутно каране показваше 60 градуса, на място работеше още 20 минути и стойностите не се промениха. Значи стрелката в купето показва вярно.
Карал съм колата и на по-дълъг път. Не съм пипал маркучите, но стрелката не е показвала по-високи градуси. А перката на радиатора не съм я виждал включена, освен в случаите на работещ климатик. Що е толкова студена тая кола, не ми е ясно!

Сменяй колега без да се съмняваш. Само ще те посъветвам да не си изхвърляш стария датчик, защото аз като смених моя термостат се оказа, че датчика му не показва истинската температура. Показваше много повече от колкото е всъшност. Върнах си стария датчик на новия термостат и всичко "заспа" ;)

Jivko7777
03-11-2009, 18:18
Аз при положение че си го смених термостата, защото при мене не мърдаше от 50 градуса, с новия сега зимата стои на 75 градуса и там ги държи ако я оставя на място чак тогава вдига 90 и малко след това вклучва перката...т.е датчика в купето го приемаме че е верен...иначе в движение дори някой път да я сръчкам и да вдигне близо 90 и веднага пада на 70 и нещо...какво правим сега...някъде във фиат форума пишеше че след сменяне на някакъв температурен датчик на термостата май беше и всичко се оправило...т.е да си държи все 90 или айде малко преди това, но не и 70...Та кажете как се казваше този датчик че не мога да си спомня, че всичко да си бъде нормално...

Panchev
03-11-2009, 22:05
Бе, аз термостата ще го сменя, ама от любопитство и заради експеримента! Щото не виждам сериозно обоснование за това. Обичам да си обяснявам нещата, а мнения от сорта "Аз така направих и при мен това се получи" не ми звучат много научно. Да не се обиди някой от думите ми -не целя това, затова съм поискал и мнението на хората тук. Простоискам да намеря обяснение защо се получава даден резултат.
Като помисли човек по въпроса, един термостат се разваля по 3 начина:
1. Отваря рано
2. Стои напълно отворен
3. Стои напълно затворен
При първите 2 случая колата няма да загрява или ще го прави много бавно. Радиаторът ще се стопля доста рано, а парно ще духа топло колкото да не е без хич. Като цяло температурата на двигателя ще е ниска.
При третият вариянт радиаторът ще е винаги студен, а двигателят в един момент ще почне да прегрява. Парното ще е повече от добро.
Е, при мен хем колата загрява доста бързо, хем има парно, хем двигателят не стига изобщо до високи температури. Радиаторът си е студен.
Обикновено си карам колата по 20-30 минути сутрин и вечер, колкото до работа и обратно. Или до магазин и пр. пак на къси разстояния. Според мен, би било нормално да позагрее за това време повечко. Иначе колата в това сисъстояние загрява по-бързо от досегашните ми автомобили и има по-добро парно.

Panchev
12-11-2009, 09:50
Малко ъпдейт по въпроса. Смених термостата с нов - EPS, доста солен, но се оказа, че за моята версия няма Верне. Имаше и датчик на него, но се оказа 4-пинов, а старият ми беше с 2 пина и проверено показваше правилно, така че си сложих него. Смених и радиатора. Сложих KALE. Сега не загрява по-бързо от преди до 55-60 градуса (преди само до толкова можеше!) но оттам до към 80 (според стрелката) ги вдига доста бързо и като зелепне там, не мърда нито нагоре, нито надолу. Държи си ги доста стабилно. Парното духа още по-топло.
Смятам, че това е очакваният резултат.

rusiq86
12-11-2009, 10:36
Старият ми термостат държеше 50 градуса. Никога не бях чувал перката. Смених го преди около 6 месеца с Вернет, държи постоянно на 80 градуса, и качва на горе до 90 в задръствания, и на място. доволен съм в студена вечер преди няколко дена темп външна бе 3 градуса, след 2км, имаше вече парно :) преди мръзнех. Моята е 1.9 дизелче. При 2.4 май малко по-бавно се вдига градуса.

Panchev
12-11-2009, 11:58
И аз търсих Верне, ама за моя модел нямаше. Имаше Верне за 1.9JTD, ама беше различен от моя - явно на 115 коня са различни от масовите, дето са за под 50 лева. А за Беер не проверих, защото при представителите им не ползвам отстъпки. Затова грабнах EPS в момента, в който ми го предложиха. Поне е италиански. 119 мисля, че му беше клиентската цена.
Иначе и преди не мръзнех. Парното си беше достатъчно силно.

Bottata
13-11-2009, 19:29
Италианците слагали термостати които отваряли рано - по 70градуса (може и от датчика да е това). И моя така беше а си е оригинален - с колата. Тествал съм го много пъти и единственото е че отваря при 65-70градуса. А при 80 започваха да въртят перките докато стигне малко под 70.
Смених го и сега при малко над 90 включва перките и сваля за 20 сек до малко под 90. (говорим са 1мм отклонение от чертата на 90). Абе гони си 90-те градуса.

rusiq86
13-11-2009, 20:10
Колега термостата, който си ползвал, каква марка е?

rusiq86
11-02-2010, 20:24
Малко да възобновя темата: днес ходих на диагностика, от нас до мястото са около 3км, темп. на въздуха бе около 0, до там бе дигнала по показание малко след 50 градуса. На диагностиката показа 67 градуса. Уреда на таблото не показва правилно! Това добре, но как мога да отремонтирам това!?

plamen76
11-02-2010, 21:08
Малко да възобновя темата: днес ходих на диагностика, от нас до мястото са около 3км, темп. на въздуха бе около 0, до там бе дигнала по показание малко след 50 градуса. На диагностиката показа 67 градуса. Уреда на таблото не показва правилно! Това добре, но как мога да отремонтирам това!?
По-добре го засечи при 90гр. по уред да добиеш реална представа дали дава отклонение

rusiq86
11-02-2010, 21:33
Дам ще трябва да го направя, но това може ли да се оправи?!

renyx
11-02-2010, 21:42
Уреда на таблото не показва правилно! Това добре, но как мога да отремонтирам това!?[/QUOTE]

При мен този датчик се намира на самия термостат.След смяната ми показва много точно.


Аз си мисля , че ти показва правилно , защото чертичката между 90 и 130 не е 110, а 100 градуса.Съответно чертата между 90 и 50 трябва да е 80-но не съм сигурен.За другата черта съм 100 процента сигурен , защото я включвах на комп.

spe4elist
11-02-2010, 22:02
Малко да възобновя темата: днес ходих на диагностика, от нас до мястото са около 3км, темп. на въздуха бе около 0, до там бе дигнала по показание малко след 50 градуса. На диагностиката показа 67 градуса. Уреда на таблото не показва правилно! Това добре, но как мога да отремонтирам това!?

Не можеш, контролните прибори имат само информативен характер и точността им не е голяма.

Jivko7777
11-02-2010, 22:29
Добре де на мен ми стои на около 75 градуса...И мисля че е вярно, защото когато чертата задмине 90 и стане 92-93 и първата степен на перката се включва, следователно си правя изводите че това 75 си е реално. Поправете ме ако греша...

rusiq86
11-02-2010, 23:06
Малко след първата чертичка беше и на компа показа 67 градуса! След нея има още една чертичка и после е тази за 90 градуса!

ReLeFNIQ
11-02-2010, 23:20
Е значи всичко е наред, както казаха колегите това е приблизително показание...

rusiq86
12-02-2010, 00:29
Излиза, че винаги колата си е работила добре и си е държала градус както треба!

haljscho
12-02-2010, 23:39
Уреда на таблото не показва правилно! Това добре, но как мога да отремонтирам това!?

При мен този датчик се намира на самия термостат.След смяната ми показва много точно.


Аз си мисля , че ти показва правилно , защото чертичката между 90 и 130 не е 110, а 100 градуса.Съответно чертата между 90 и 50 трябва да е 80-но не съм сигурен.За другата черта съм 100 процента сигурен , защото я включвах на комп.[/QUOTE]

Абсолютно точно, колега: 50-80-90-100-130 са чертите.
+-2,3градуса предполагам, че не са фатални.

rusiq86
12-02-2010, 23:56
Е добре де но на малко лсед първата чертичка, на мм или два мм, показа на компа 67 градуса, а ти казваш, че е 50, не съответства нещо. Някой има ли данни за тези чертички колко градуса са!?

търтей
13-02-2010, 00:08
Ей всяка година еднакви теми ...
Тая температура се мери с термометър, за да се знае колко е в действителност, а не с диагностика, която взима инфо от датчик - 99% изфирясал

И поне 7463 пъти е писано тва

haljscho
13-02-2010, 09:15
Е добре де но на малко лсед първата чертичка, на мм или два мм, показа на компа 67 градуса, а ти казваш, че е 50, не съответства нещо. Някой има ли данни за тези чертички колко градуса са!?
Ми точно де.

rusiq86
13-02-2010, 11:54
Има 100 теми, и в нито една един точен, ясен отговор!
Темата е стара, просто я обновяваме, а датчика на термостата е нов. И найстина ми е интересно на колко градуса отговарят чертичките, които не са обозначени!

Jivko7777
13-02-2010, 13:48
Аз си мисля , че ти показва правилно , защото чертичката между 90 и 130 не е 110, а 100 градуса.Съответно чертата между 90 и 50 трябва да е 80-но не съм сигурен.За другата черта съм 100 процента сигурен , защото я включвах на комп.




Абсолютно точно, колега: 50-80-90-100-130 са чертите.
+-2,3градуса предполагам, че не са фатални.

Колеги нали знаете че сега с тези мнение решихте проблема на половината форум!!!!!!!!!!!!
И че всички си мислим че тази чертичка означава 70, а то сега се оказа че това е 80 градуса....
На повече от форума стрелката стои ето така:

http://picbg.net/u/50942/34798/401889.jpg

И ние си мислим че е около 75 а сега се оказа че това е около 85 което е напълно нормално...

vankata_ll
13-02-2010, 13:49
Има 100 теми, и в нито една един точен, ясен отговор!
Темата е стара, просто я обновяваме, а датчика на термостата е нов. И найстина ми е интересно на колко градуса отговарят чертичките, които не са обозначени!

Отиваш на диагностика където имат и безконтактен инфрачервен термометър, гледаш показанията, които дава ЕКУ-то, тези по табло и тези от термометъра, насочен към термостата, и сравняваш ;-)

търтей
13-02-2010, 19:44
(130-50)/4=20

Gh0stRider
13-02-2010, 19:59
(130-50)/4=20

Мда... иска им се на колегите да е 80 тази черта, ама не е! Повярвайте...

Jivko7777
13-02-2010, 20:01
(130-50)/4=20


Мда... иска им се на колегите да е 80 тази черта, ама не е! Повярвайте...

Е кое вярното в крайна сметка??? Точно взех да се радвам :D

Gh0stRider
13-02-2010, 20:09
Ся вярно че темата е за 156,а аз съм 147... вярно че е за 2.4JTD, а аз съм 2.0ТС.. но датчиците не вярвам да са много различни. Проследих 1 пълно загряване на мотора със закачен лаптоп.. и си имаше пълно съответствие на цифрите на лаптопа и отчитането на уреда на таблото... 1 стрелка-50, 2ра-70, 3та-90. Считам че когато са наред датчицитем, такова трябва да е и показанието. Пълното загряване при температура -2-3 стана за около 5 мин на място без форсиране

haljscho
13-02-2010, 20:10
Колеги нали знаете че сега с тези мнение решихте проблема на половината форум!!!!!!!!!!!!
И че всички си мислим че тази чертичка означава 70, а то сега се оказа че това е 80 градуса....
На повече от форума стрелката стои ето така:

http://picbg.net/u/50942/34798/401889.jpg

И ние си мислим че е около 75 а сега се оказа че това е около 85 което е напълно нормално...
Абсолютно точно колега, просто уреда показва много по-точно между 80 и 100градуса което всъщност е важно да знаем.
Другото е просто ориентир.
На 70г. е още студена, а на 110г. вече прегрява, защо ни трябва да ги знаем?????
Аз преди бях писал в една тема какво и как съм мерил, но някой добър самарянин беше по-почистил...........

renyx
13-02-2010, 22:14
Колегата haljsho е напълно прав.Лаптопа стоеше на предната ми седалка и наблюдавах градусите.СТЕЛКАТА МЕЖДУ 90 И 130 ГРАДУСА Е 100 А НЕ 110. При 147 незнам как е , но при мен е така.
Колата е от подписа.Сервиза в който бях е един от форума.

Jivko7777
13-02-2010, 23:09
Добре незнам на кой да вярвам...Реално погледнато от както съм я взел все си мисля че е е така 50/70/90/110/130...Но после като ми казахте че е 50/80/90/100/130 и се замислих че наистина може да е така, защото на много коли съм забелязвал че акцентират на около 90...Погледнете има примери в които наистина се показва само това около 90:

http://picbg.net/u/50942/34905/402095.jpg

http://picbg.net/u/50942/34905/402097.jpg

http://picbg.net/u/50942/34905/402101.jpg

Примери могат да се дадът много, но в крайна сметка само знам едно че се обърках тотално :mrgreen:

И ето един пример точно показване на температурата от 50 до 130 и това е фолксваген...

http://picbg.net/u/50942/34905/402102.jpg

AlfaMan
18-02-2010, 00:58
Днес след като изчетох темата си правих експеримет и закачих лаптопа на бензинката и на печката да видя какви са точните показания. На бензина ситуацията беше, че на чертичката преди 90 градуса, по компютър беше 82C. На делението след 90 градуса, на лаптопа показваше 104 градуса. На печката на делението преди 90 градуса отчиташе 79 градуса. За жалост на следващото деление след 90 не можах да я проверя, че е скапан термостата и не може да загрее даже и до 90 градуса. Не претендирам, че са точни, защото за точност може да се говори чак след мерене с инфрачервен термометър, но поне това което показват уредите ми за сега се се покрива с твърдението, че деленията са 80-90-100. Най-добре е повече колеги да замерят какво показват техните уреди и да го публикуват тук, за да ги сравним. Това поне има шанс да даде отговор на згадката.

P.S На времето именно поради тази причина смених напълно здрав термостатм като се заблудих, че нещо не е наред, защото стрелката едвам подминаваше делението преди 90 градуса. След смяната положението не се промени, но на диагностиката отчете 84 градуса.

rusiq86
18-02-2010, 11:34
Евала колега, браво, поздравявам те за теста и информацията, дано още някой колега с възможност и малко свободно време да направи тестче и да се потвърди информацията!

търтей
18-02-2010, 12:52
Купувате си мултицет който има и термодвойка - струва около 10-15 лв и си мерите реалната температура и тва е решението.

oem
18-02-2010, 16:00
Ма това за температурата е писано, писанооооо и аз съм давал инфо от мои тестове, а и не само аз... ама кой да ползва търсачката и да чете? Мерил съм и с мултицет както предлага и колегата, и инфрачервен термометър... но просто все трябва да се пускат нови теми за щяло и нещяло.

rusiq86
18-02-2010, 16:38
Е колега търсачката ако сработваше като хората, нямаше да е така, но уви...мъчим се. Ако може да помоля за линк към твойте данни или да ги постнеш, да се събере малко инфо за нас :)

търтей
18-02-2010, 17:36
Ма това за температурата е писано, писанооооо и аз съм давал инфо от мои тестове, а и не само аз... ама кой да ползва търсачката и да чете? Мерил съм и с мултицет както предлага и колегата, и инфрачервен термометър... но просто все трябва да се пускат нови теми за щяло и нещяло.

С инфрачервен не става щото мери темп на блока/главата, а тя не е баш като на водата вътре :chair:

Bobo
18-02-2010, 17:43
С инфрачервен не става щото мери темп на блока/главата, а тя не е баш като на водата вътре :chair:

Ми аз имам лазерен дето мери и на червата и на л...а в тях :hump::-D

oem
18-02-2010, 17:54
Ми незнам как му се вика. Пуска един червен лъч и мери. И показва 1:1 със сондата дето е пусната в казанчето и със датчика на колата. Отклонението между 3-те е +/- 4 градуса някъде.

Като пистолет е. Подобно на това.

http://www.chemlab.hit.bg/images/350-ST652.gif

търтей
18-02-2010, 18:02
Отклонението между 3-те е +/- 4 градуса някъде.




4 градуса да не е малко бе :new_Eyecrazy:

---------- Post added at 18:02 ---------- Previous post was at 18:02 ----------


Ми аз имам лазерен дето мери и на червата и на л...а в тях :hump::-D

Термодвойката струва 15 лв - лазАрния ти ще ни просветлиш ква му е цената :tongue:

oem
18-02-2010, 18:25
4 градуса да не е малко бе :new_Eyecrazy:

---------- Post added at 18:02 ---------- Previous post was at 18:02 ----------



Термодвойката струва 15 лв - лазАрния ти ще ни просветлиш ква му е цената :tongue:

Еми не мислиш ли, че все пак в казанчето температурата е една, на блока на термостата е друга и на течноста където е топнат датчика също? Според мен 4 градуса не е много. Сега на мен като меря не ми трябва да меря с точност до градус. Когато се наложи мерене се мери по принцип главно да се види дали термостата е заминал или датчика мери грешно или уреда в купето мери грешно. Мен 4 градуса разлика ме устройва напълно за да разбера какво е положението.

plamen76
19-02-2010, 00:53
Малко инфо и от мен.
Колата от подписа по-миналото лято я карах почти винаги до лампата(не я оставях да светне,постоянно пусках по инерция или спирах) до 130гр.-причината запушен радиатор.
Никога през това време водата не завря-не знам защо.Бях се принудил да изключа единия датчик от термостата за да работят перките постоянно
Накрая радиатора просто се пръсна(по коледа текна от всякъде) и след смяната всичко си показва в нормите,държи ми 90гр.включва ми първата степен малко след 90гр.,загрява си като за дизел и няма поражения по мотора

djaka90
06-02-2014, 18:39
zdraveite imam podobniq problem kato va6iq samo4e pri men darji gradusi nad 90 i poka4va i parnoto ot toplo mina na studeno dneska smenih termustata kato si misleh 4e e ot nego no uvi pak sa6toto samo4e sega parnoto duha toplo a temperaturata ne spada sedi si nad 90 i nagore pomognete mi ako znaeete ne6to

КОЛЕГА, МОЛЯ ПОЛОЖИ МАЛКО СТАРАНИЕ И ПИШИ НА КИРИЛИЦА!

DJ Vladic
06-02-2014, 21:36
Аз имам проблем, който само може да хвърляме боб, но според мен е термосатта. Нека някой който се е сблъсквал с подобен да каже. Колата трудно загрява в сегашните зимни условия. Купето доста бавно се стопля. При цял следобед обикаляне из града вдига малко над 50 гр и, парното е пуснато на 32.5, а духа леко топло, колкото да не е студено в купето. Термостата, или датчика, или и двете? :)