PDA

View Full Version : Как да използваме максимално климата в жегите?



R-156
11-05-2009, 23:32
Нека споделим колеги съвети как е най-добре да се използва климатика в жегите.
И хубаво ли е при студена кола, още сутрин като палим дали да го оставяме да работи или по-късно да го пуснем.
И като го пускаме дали има смисъл да е на най-студено и най-силно?!
Аз сега карам на 15-18 градуса и на авто режим с предни духалки/така духа най-силно май/

oem
11-05-2009, 23:46
Нека споделим колеги съвети как е най-добре да се използва климатика в жегите.
И хубаво ли е при студена кола, още сутрин като палим дали да го оставяме да работи или по-късно да го пуснем.
И като го пускаме дали има смисъл да е на най-студено и най-силно?!
Аз сега карам на 15-18 градуса и на авто режим с предни духалки/така духа най-силно май/

Аз моя го карам на 21 градуса на Ауто и да върти въздуха само вътре. духа на предни духалки и доли в краката. И по някога го качван на 23 градуса, че почвам да се схващам от студ. Тва на алфата климатика е много корав климатик. :)

SandoOne
12-05-2009, 00:05
Аз моя го карам на 21 градуса на Ауто и да върти въздуха само вътре. духа на предни духалки и доли в краката. И по някога го качван на 23 градуса, че почвам да се схващам от студ. Тва на алфата климатика е много корав климатик. :)

Аз само на дълго го пускам другото е само товарене висок разход и невървеж не ми хареса в града в минус е

R-156
12-05-2009, 00:10
Аз само на дълго го пускам другото е само товарене висок разход и невървеж не ми хареса в града в минус е
Вярни неща казваш колега, ама сега в жегите не се живее. Пък и не мисля, че е минус определено. Просто като ми трябва ряз го спирам, поне е на лесно място бутончето :)
А и не обичам да карам със свалени прозорци и да се чува музиката от колата... :mf_Flush:
Някой има ли идея защо като е спрян климатика и е на студено една такава миризма като на прах се получава понякога?!

nikolaaaay
12-05-2009, 00:16
Някой има ли идея защо като е спрян климатика и е на студено една такава миризма като на прах се получава понякога?!
Така си е. Редовна смяна на филтъра и пръскане с дезинфектиращи спрейове и не мирише.

digitalundgrd
12-05-2009, 00:22
Климатроника е много хубаво нещо...И аз гледам да го пускам само на дълъг път, а в града в краен случай, когато навън не се живее, иначе карам на отворени прозорци...С климата и тия 17-ки, колата не стига, че е умряла в ниските по рождение, ами като добавим и тез 2 фактора.. в града е много изнервящо да карам с клима, особено ако бързам за някъде...Аз за това и сложих фолио навсякъде (без предните стъкла)....И ефект има! В КОлата е значително по-хладно, от колкото преди (паркирам всеки път на едно и също слънчево място :( )

slav40
12-05-2009, 00:34
то сега се търпи без клима( е аз нямам и кола сега де :) па служебната таратайка няма такива екстри ) но лятото само сутрин докато е още хладно карам без клима, иначе не се живее.
Пускам го на АВТО на най студено, докато малко поохлади и след това го слагама на около 20 градуса!

digitalundgrd
12-05-2009, 00:41
Е кофти...Без клима не става..., но ползвам само когато е НАЛОЖИТЕЛНО, не заради друго, ами защото динамиката ми отива на кино... :( А когато работи климата е на 16,5 грауса...аз обичам да ми е клинч. Поне като работи, да работи на макс :)

fade
12-05-2009, 00:53
Така си е. Редовна смяна на филтъра и пръскане с дезинфектиращи спрейове и не мирише.
Има и по-лесен начин има колега! Лично аз малко преди да стигна крайната точка спирам климатика и оставям вентилатора да темперира и подсуши изпарителя в купето. Всички модерни домашни климатици я имат тази функция. По този начин значително се намалява скоростта на развъждане на плесени в изпарителя и съответно неприятни миризми. За къси растояния това разбира се не е много удобно, но пък аз и не карам много на къси разстояния. Нормално е температуртата на климатика да не се различава с повече от 7-8 градуса от външната, бях чел някъде, че по-големи разлики могат да предизвикват термичен шок. Моите лични наблюдения са, че при температурни разлики по големи от 5-6 градуса се изпотявам доста по-обилно като изляза от студено на топло и това съвсем не ми е приятно :coolio:

Dodo 155
12-05-2009, 08:43
Има и по-лесен начин има колега! Лично аз малко преди да стигна крайната точка спирам климатика и оставям вентилатора да темперира и подсуши изпарителя в купето. Всички модерни домашни климатици я имат тази функция. По този начин значително се намалява скоростта на развъждане на плесени в изпарителя и съответно неприятни миризми. За къси растояния това разбира се не е много удобно, но пък аз и не карам много на къси разстояния. Нормално е температуртата на климатика да не се различава с повече от 7-8 градуса от външната, бях чел някъде, че по-големи разлики могат да предизвикват термичен шок. Моите лични наблюдения са, че при температурни разлики по големи от 5-6 градуса се изпотявам доста по-обилно като изляза от студено на топло и това съвсем не ми е приятно :coolio:
Абсолютно подкрепям това мнение!
Изключване на климатика малко преди спиране, малки разлики в температурата и плавно регулиране на градусите.

Ако зададете на климата да направи 16-17 градуса вътре и колата е тъмна, няма да изключи компресора никога! Личен опит. Следва висок разход, липса на вървеж и т.н. В противен случай слагайте на 22-24 със затворена клапа и много по-бързо ще темперира колата, както и няма да се товари постоянно.

Моят климатроник го държа на 22 градуса и когато стане топло - след 11/12 часа, пускам климатика.

KirilSol
12-05-2009, 09:01
Аз моя го карам на 21 градуса на Ауто и да върти въздуха само вътре. духа на предни духалки и доли в краката. И по някога го качван на 23 градуса, че почвам да се схващам от студ. Тва на алфата климатика е много корав климатик. :)


както казва колегата, климатика е много силен и почти не се отразява на вървежа на бензиновите алфи само след подходящ чип :shutup:....иначе си е мъка.

oem
12-05-2009, 09:33
както казва колегата, климатика е много силен и почти не се отразява на вървежа на бензиновите алфи само след подходящ чип :shutup:....иначе си е мъка.

Абе и с чипа се усеща в жегата при първоначално включване. После като направи налягане вече в цялата система не се товари толкова компресора респективно и мотора и му улеква.

rusiq86
12-05-2009, 09:53
четох литература по въпроса. пишат, че климата треа да се пуска малко като има градус колата, не студена, и първо на по-високи градуси, 22 и след това ако имаш желание и нужда на по ниски, и когато климата работи се пуска да циркулира въздуха в купето,не да засмуква въздух от вън, по този начин с циркулирането въздуха само се върти и минава през филтърът и е охладен, така се охлажда по добре и по малко натоварва климатика

spe4elist
12-05-2009, 09:55
Абе и с чипа се усеща в жегата при първоначално включване. После като направи налягане вече в цялата система не се товари толкова компресора респективно и мотора и му улеква.

Така е, като не сте си купили двулитрови ... :devil:

пп Хубаво всяка година веднъж да си проверявате системата, ако е небходимо, допълване с фреон.
Пълната система по-бързо достига оптималните параметри и не се усеща толкова фрапиращо включването на климатика!!!

dimo
12-05-2009, 10:15
Така е, като не сте си купили двулитрови ... :devil:

пп Хубаво всяка година веднъж да си проверявате системата, ако е небходимо, допълване с фреон.
Пълната система по-бързо достига оптималните параметри и не се усеща толкова фрапиращо включването на климатика!!!

ако някой майстор ти каже че климатика ти е за допълване му шибни един шамар зад врата защото такова чудо няма.Има само пълнене вади се целия фреон и се вкарва масло и се зарежда на ново всичло друго сие най долнопробна измама .

oem
12-05-2009, 10:29
Моя климатик имаше пропуск на фреон от гуменит еО пръстенчета на връзките на тръбите. След смяната на пръстенчетата заредихме климатика сас 700 грама спрей смес от фреон 134а, масло и лепило за дупки. От тогава климатика е много зъл. Прави страхотен студ няма пропуск. Но колкото и да е пълен то си има спецификация колко трябва да е. Остави колата на слънце един ден да се препичаи да се затопли хубаво радиатора от пред и бронята и после тръгни веднага на студен мотор и на пуснат клиамтик. И 2.5 ще усети натоварване. Не може да ме убедиш че с 2.0 не го усесщаш. Малко е и е за малко, но се усеща. После като се охлади радиатора от перката няма грижи. Но докато стане това си е зор. Газа в топлиа радиатор се е разширил докато се свие си е зор на компресора.

trustworthy
12-05-2009, 10:40
Така е, като не сте си купили двулитрови ... :devil:

Ами аз и от едно-и-девет литровите нямам оплаквания :devil: Даже имам едни съмнения, че твоята двулитрова в градски условия и при нормално каране е доста 'по-спъната' от компресора, отколкото моята малолитражка :devil:
А на рейсърите, които имат нужда и от хлад през жегите, мога да кажа, че ЕКУ-тата автоматично гасят климатика за кратко време при 'изрязване' на колата. Пише го в мануалите ;)
Ако компресорът е в добро здраве и има достатъчно фреон, няма никакви проблеми да си работи постоянно.
Това, което е далеч по-важно, е да се проветрява добре купето преди да се пусне климатика, ако се е било нагряло сериозно преди това. Температурата на охладения въздух на изхода на топлообменника в купето е почти постоянна и е около 10 и по-малко градуса, без значение какви градуса са били зададени от таблото. Достигането на желаната температура става в последствие, но след топлообменника. Температурните натоварвания на този топлообменник, когато тръгне да охлажда въздух с температура от около 50-60 градуса са доста сериозни и може лесно да даде фира. Затова е добре да се проветри добре купето преди да се пуска климатичето ;)

spe4elist
12-05-2009, 11:01
....Има само пълнене вади се целия фреон и се вкарва масло и се зарежда на ново ...

Точно това имам предвид. Идеята ми беше, че тази операция, се прави всяка година - като профилактика!

spe4elist
12-05-2009, 11:07
Ами аз и от едно-и-девет литровите нямам оплаквания :devil: Даже имам едни съмнения, че твоята двулитрова в градски условия и при нормално каране е доста 'по-спъната' от компресора, отколкото моята малолитражка :devil:
...

Едва ли е "по-спъната" ... Може би купето ми е по-тежко:naughty:

ФЕРАРИСТ
12-05-2009, 11:12
Черна кола да караш лятото е просто убийство......

DerMeister
12-05-2009, 11:19
А на рейсърите, които имат нужда и от хлад през жегите, мога да кажа, че ЕКУ-тата автоматично гасят климатика за кратко време при 'изрязване' на колата. Пише го в мануалите ;)

Това за кои двигатели важи или e за всички? Че аз не съм го забелязал май на моята, но ще се ослушвам.

Furious 155
12-05-2009, 11:29
Това за кои двигатели важи или в за всики? Че аз не съм го забелязал май на моята, но ще се ослушвам.

ами щом и на 155 в мануала пише че при нужда от сила, еку-то изключва компресора, трябва и на следващите коли да го има, но и аз май не съм го пробвал!:doctor:
Хубави са новите климатични системи в колите които работят на доста по-ниско налягане и не са такъв тормоз за мотора. Отделно че като го пуснеш направо веднага започва да вкарва студ!

trustworthy
12-05-2009, 11:33
:coolio:
Едва ли е "по-спъната" ... Може би купето ми е по-тежко:naughty:

Едва ли е по-тежко ;) По-скоро не ти достига мощност при оборотите, в които се кара обичайно в градски условия :naughty:
Може за някои това да са шокиращи разкрития, но като цяло двигателят с по-голям въртящ момент, при едни и същи обороти , разполагат с повечко мощност ;) Понеже и бензините, и дизелите тръгват да се развъртат от почти равни обороти на празен ход, то мощността дори и при двулитровите бензинки идва по-късно, отколкото при слабичките жтд-та :naughty: Това най-добре се усеща при градско каране.
Та в обобщение, дизелът в градски условия разполага с повече мощност, но за сметка на това пък харчи доста по-малко и климатикът почти не влияе на разхода:coolio::dance:

didod
12-05-2009, 11:34
Важи за повечето дизели изключването.

Аз лично на напечена кола пускам климатика, отварям прозорец и забранявам да затваря външния въздух. Както каза колегата по-горе - тогава въздуха в колата е 60 и нагоре градуса (измервал съм до 70 почти от духалките) и за изпарителя е доста трудно да охлажда тогава (щото климатроника гони температура на продухване от 5-10 градуса). А навън е не повече от 35-40. След като проветри добре, си я оставям на авто и да си прави каквото иска.

Колкото за 'спъването' от компресора на климатика- на всяка бензинова кола ще се усеща повече, отколкото на дизела; имаше нещо там за външни товарни характеристики на двата вида мотори :)

Lqnkata
12-05-2009, 11:36
Алфата ми е първата кола с климатик. За това като си я взел се разрових и попрочетох това-онова за автоклиматиците и тяхната употреба, за да няма после непредвидени разходи.
Когато се качвате в колата и температурата в купето е висока се отварят прозорците за да се проветри спарения въздух. При запалване и потегляне не се пуска климатика веднага а се изчаква двигателя да поработи. Преди пускането на климатика се включява духалката да избута топлия и застоял въздух по тръбите на таблото, чак тогава се вдигат прозорците. След всичко това най-накрая се пуска климатика на температура не по-ниска от 7-8 градуса от външната.
При спиране се прави всичко в обратен ред. Спира се климатика, оставят се духалката да поработи толкова, че да ограничи конденза в трабите на таблото, оттам и появата на плесен и мухал (лошата миризма!) на отворени прозорци. Това се прави няколко мин. преди да се пристигне на крайната точка.
По този начин като се слезне отколата не се получава топлинен удар за тялото и то не реагира с обилно изпотяване.
Това е оптималния начин на ползане на автомобилен климатик, но имам набюдение че 95% от хората не го спазват целия.

spe4elist
12-05-2009, 11:49
:coolio:

Едва ли е по-тежко ;) По-скоро не ти достига мощност при оборотите, в които се кара обичайно в градски условия :naughty:
Може за някои това да са шокиращи разкрития, но като цяло двигателят с по-голям въртящ момент, при едни и същи обороти , разполагат с повечко мощност ;) Понеже и бензините, и дизелите тръгват да се развъртат от почти равни обороти на празен ход, то мощността дори и при двулитровите бензинки идва по-късно, отколкото при слабичките жтд-та :naughty: Това най-добре се усеща при градско каране.
Та в обобщение, дизелът в градски условия разполага с повече мощност, но за сметка на това пък харчи доста по-малко и климатикът почти не влияе на разхода:coolio::dance:

Мисля, че се опитваш да изместиш (оспамиш :devil2:)темата, но като дойде време за климатици, движението във Варна е такова, че нито въртящ момент, нито мощност ти трябва в тези задръствания...
Освен това, разхода на малолитражния дизел се доближава до многолитражния бензин, пък и като нафтицата е по-скъпа - така, че това не е много за хвалба:shutup:

trustworthy
12-05-2009, 11:58
Освен това, разхода на малолитражния дизел се доближава до многолитражния бензин, пък и като нафтицата е по-скъпа - така, че това не е много за хвалба:shutup:

С тази разлика, че малолитражният бензин с климатик трябва да слизаш да го буташ по светофарите, за да тръгне, но нека не оспамваме темата наистина :priest:

Jivko7777
12-05-2009, 12:09
Алфата ми е първата кола с климатик. За това като си я взел се разрових и попрочетох това-онова за автоклиматиците и тяхната употреба, за да няма после непредвидени разходи.
Когато се качвате в колата и температурата в купето е висока се отварят прозорците за да се проветри спарения въздух. При запалване и потегляне не се пуска климатика веднага а се изчаква двигателя да поработи. Преди пускането на климатика се включява духалката да избута топлия и застоял въздух по тръбите на таблото, чак тогава се вдигат прозорците. След всичко това най-накрая се пуска климатика на температура не по-ниска от 7-8 градуса от външната.
При спиране се прави всичко в обратен ред. Спира се климатика, оставят се духалката да поработи толкова, че да ограничи конденза в трабите на таблото, оттам и появата на плесен и мухал (лошата миризма!) на отворени прозорци. Това се прави няколко мин. преди да се пристигне на крайната точка.
По този начин като се слезне отколата не се получава топлинен удар за тялото и то не реагира с обилно изпотяване.
Това е оптималния начин на ползане на автомобилен климатик, но имам набюдение че 95% от хората не го спазват целия.

Ето това е най-вярното използване на климатика...:biggrin::biggrin::biggrin: А пак относно за градски условия аз лично не усещам разлика в ускорението с пуснат и изключен климатик...:grin::grin::grin:

spe4elist
12-05-2009, 12:17
С тази разлика, че малолитражният бензин с климатик трябва да слизаш да го буташ по светофарите, за да тръгне, но нека не оспамваме темата наистина :priest:
И за да се върна в темата само ще кажа, че в момента на включване на компресора, само се чува реленцето. Цяло лято си карам на включен климатик, всъщност не го изключвам. Не съм усетил да ми се е вдигнал разхода. Кефа е голям!

didod
12-05-2009, 13:11
А някой играл ли си е да мери температури? Вън, вътре, колко градуса духа и т.н.?

fred
12-05-2009, 13:28
Аз също не отварям въобще прозорците, мнооого рядко

digitalundgrd
12-05-2009, 15:59
Черна кола да караш лятото е просто убийство......

Хихи на мен ли го казваш ..... Като седна първоначално и имам чувството, че съм във фурна...Особено и кожата като се напече, абе направо БОМБА :bored: Затова се научих да паркирам под дебели сенки :) и сега всичко е тип топ :)

Alfoso
12-05-2009, 17:46
А някой играл ли си е да мери температури? Вън, вътре, колко градуса духа и т.н.?

Да,имаше някаде такива тестове във форума...доколкото си спомям темп. на охладения въздух трябва да е в границите 4-7 градуса...

търтей
12-05-2009, 18:24
купувате си 2.4 и на него му е се тая дали е с пуснат климатик или не ;)

krasy k
12-05-2009, 18:35
купувате си 2.4 и на него му е се тая дали е с пуснат климатик или не ;)

:lol:

Не се набутвайте с нова кола , на 1,9 също и е се тая дали е с клима или без/особено ако е с чипче/

:super:

spe4elist
12-05-2009, 20:56
купувате си 2.4 и на него му е се тая дали е с пуснат климатик или не ;)

Е ко сеа, ние с бензиновите, да не ги пускаме, така ли? :pp:

DiStefano
12-05-2009, 21:10
уфф земи си 2.4 земи си 1.9 малолитражки
требе се бутат по светофарите .. бахти ...
ела ти покажа 1.6 ТС дали требе да го бутам
по светофарите с пуснат климат
сичкото дизелджии сте големите разбирачи ...
и пак окензахте темата ..

spe4elist
12-05-2009, 21:23
уфф земи си 2.4 земи си 1.9 малолитражки
требе се бутат по светофарите .. бахти ...
ела ти покажа 1.6 ТС дали требе да го бутам
по светофарите с пуснат климат
сичкото дизелджии сте големите разбирачи ...
и пак окензахте темата ..

Както неведнъж ...

trustworthy
12-05-2009, 21:31
Бате Стефчо е прав! Пооспамихме темата, но поне истината се роди в спора :oops:

А прозорците аз също почти не отварям заради мръсотията и шума. Също така, когато стане достатъчно топло, че да се налага ефективно охлаждане, затварям и клапата да върти на вътрешна циркулация.

търтей
12-05-2009, 21:37
Е въртящ момент при ниски обороти и бензин не са много съвместими
еле па твинспарк фиатск

spe4elist
12-05-2009, 21:43
Пост #11 - до там всичко беше добре. Нооо ... колегата KirilSol вкара (неволно надявам се) вълшебната думичка "бензин" и .... айдааа - темата отиде в зоната на здрача

fade
12-05-2009, 21:47
Бате Стефчо е прав! Пооспамихме темата, но поне истината се роди в спора :oops:
И каква е тя колега, че КПД на дизеловия двигател е по-високо от това на бензиновия ли?...
Че това се знае от почити 100 години!


Е въртящ момент при ниски обороти и бензин не са много съвместими
еле па твинспарк фиатск

Е пааа.. то има и бензинови мАтори с голям въртящ момент в ниските обороти колега...
Аз предлагам да не водим повече "екзистенциални" спорове тука!
Всеки даде съвети за добри практики и оптимално ползване на климатичните системи в автомобилите... мисля, че темата си беше твърде хубава и съм сигурен, че много хора научиха много вкл. и аз... не знаех например, че "презрените" фиатски инженери са се сетили да изкл. климатика когато ти потрябва мощност... мислех си, че само инженерите на VAG ги знаАт тия тънкости ;)

n_netov
12-05-2009, 22:59
а не сте ли си мислили че изключвнето на компресора на климатика/климатроника при високи обороти е заради самите обороти -в смисъл инерционно претоварване на механизма на компресора. Защото това изключване май беше някъде към 6000оборота. И е нормално ако ти трябва мощност тя да ти е под ръка при ниските обороти, а там компресора не се спира. Не знам как е при дизелите но там мощноста и момента са при по ниски обороти, а вероятно компресора на климатика/климатроника не се спира.

Само предположение де, и тема за нови спорове :rotfl:.

nikolaaaay
12-05-2009, 23:27
При мен компресорът не се изключва при рязко подаване на газ. Това е проблем на извънградско, ако трябва да изпреваря бързо се налага да изключвам климата... Доколкото съм чувал (не съм карал старата) двузоновият климатроник спъва динамиката повече от стария, въпреки че са с еднакви компресори. Само управлението е различно.
Освен това не е зъл, никога не прави супер студено.

digitalundgrd
12-05-2009, 23:32
Ми на моята 147-ца двузоновия не бих казал, че е ЗЪЛ....на най-студено като го пусна си духа доволно студено, ама не и непоносим студ...

CrazyElement
12-05-2009, 23:45
Гледам по-нагоре е писано , че на включен климатик дава същия разход и като се кара без него колата. Някой друг да е засичал с/без климатик? Че тя сега си гори като ламя :).

digitalundgrd
12-05-2009, 23:56
Според мои скромни наблюдения с включен климатик ми се вдига разхода поне с 1литър, да не кажа 1,5л на 100км в ГРАДА!!! За извънградско почти не усещам много покачване на разхода ( максимум 0,5л нагоре ), тъй като си я карам колата в обороти и не се мъчи в ниските...

търтей
12-05-2009, 23:59
климатика изкючва при определоно натоварване
мързи ме да ви вадя точните стойности а и не мисля че някой реално го вълнуват
колкото е по малък мотора/респективно по-нисък въртящ момент толкова повече се вдига разхода като се включи климатика
на голям дизелов мотор тази разлика обаче е пренбрежимо малка

nikolaaaay
13-05-2009, 00:14
Според мои скромни наблюдения с включен климатик ми се вдига разхода поне с 1литър, да не кажа 1,5л на 100км в ГРАДА!!! За извънградско почти не усещам много покачване на разхода ( максимум 0,5л нагоре ), тъй като си я карам колата в обороти и не се мъчи в ниските...
Е сега, 100 км. градско са 5 часа работа на компресора, а 100 км. извънградско са 30-40 минути с нашите изтребители...

R-156
13-05-2009, 00:17
Колкото и да не върви, и да дига разхода климатроника- предпочитам да съм на по-хладно, от колкото изпотен и спестил 2лв. :on_da_beach::pancake:

raiders
13-05-2009, 11:58
Много полезна тема, докато духа студено климатика няма да го пипам, макар, че ми тече фреон...

Иначе в града отначало докато заработи и стане хладно в колата спъва вървежа, не знам дали е така, но след това вече не го усещам, че е включен, дали свиквам или наистина не товари толкова, извън градско е много приятно, найстина когато правиш изприварвания се съобразяваш, че работи, една идея като цяло е по-бавна, поне при мен 2.0 155коня

Ще засека разхода как е, просто сега не мога да карам на климатик сутрин или вечер, иначе си представям на 2.0 как влияе, а какво остава за 1.8 или 1.6...

DiStefano
13-05-2009, 20:40
Е въртящ момент при ниски обороти и бензин не са много съвместими
еле па твинспарк фиатск

еле па ела виж моя в ниските как е
и после приказвай ...

по темата :
имам наблюдение и на бензиновия и на дизеловия
че при и двата спъват в по-високите скорости осезаемо
аз лично го ползвам винаги на около 24 градуса студено
заради бронхита ми ама като цяло избягвам да го включвам
освен ако не съм тръгнал на дълъг път
иначе по въпроса за локалната циркулация не съм особено сигурен
ама се ми се струва че прекалено изсушава въздуха .. а това не е гот

trustworthy
13-05-2009, 21:32
...
иначе по въпроса за локалната циркулация не съм особено сигурен
ама се ми се струва че прекалено изсушава въздуха .. а това не е гот

Специално за тука (около морето) е добре дошло това изсушаване, щото въздухът си е прекалено влажен и без това ;)

digitalundgrd
14-05-2009, 00:01
Ако зададете на климата да направи 16-17 градуса вътре и колата е тъмна, няма да изключи компресора никога! Личен опит. Следва висок разход, липса на вървеж и т.н. В противен случай слагайте на 22-24 със затворена клапа и много по-бързо ще темперира колата, както и няма да се товари постоянно.

Моят климатроник го държа на 22 градуса и когато стане топло - след 11/12 часа, пускам климатика.

Днес се придържах точно по обяснението на Додо....И о ЧУДО, колата се охлади доста бързичко, и не се спъна, както обикновенно....Само в началото (5мин) беше леко по-мудна, докато охлади....Явно наистина, ако дадем на градуси под 20, компресора бая ще има да се къса да работи....Затворих и клапата и всичко беше ОК :bg:

Dodo 155
14-05-2009, 13:42
Днес се придържах точно по обяснението на Додо....И о ЧУДО, колата се охлади доста бързичко, и не се спъна, както обикновенно....Само в началото (5мин) беше леко по-мудна, докато охлади....Явно наистина, ако дадем на градуси под 20, компресора бая ще има да се къса да работи....Затворих и клапата и всичко беше ОК :bg:
Нали видя вчера в джипа колко хладно беше, а температурата е на 22 8)
Същото се получава и в помощение на сграда. Някои колеги пускат клмата на 16 и чакат да ги направи, а компресора само се мъчи.
Аз го слагам на 24 (сутринта) и 22 (по обяд) и целият ден е супер приятно - нито се потиш, нито ти е студено ;)
С климатроник нещата са още по-добри, защото не набива духалката на макс, за да ти прохлади мозъка :laughing1:

п.с. Клапата задължително да е затворена, докато не охлади, защото иначе вкарва горещ въздух отвън, който изстудява, а не обратното.

didod
14-05-2009, 14:01
п.с. Клапата задължително да е затворена, докато не охлади, защото иначе вкарва горещ въздух отвън, който изстудява, а не обратното.

Това не го разбрах, честно. Разяснете, моля.

didod
14-05-2009, 14:04
Това ясно, ама какво вкарва, какво изстудява и кое е обратното?

oem
14-05-2009, 14:26
Абе клапата затворена значи да циркулира само въздуха вътре. На средната врътка бутончето да свети. Иначе вкарва топлия въздух от вън и температурата в купето се понижава много по трудно. А така като циркулира само вътрения въздух се охлажда много по-бързо.

И аз практикувам тази стратегия. Слагам на 23 градуса и да циркулира в купето и за 2 км разстояние в купето вече се живее.

Много важно е дупката на термодатчика в централната конзола да се проверява и чисти от праха влязал там. Аз с прахосмукачката го издърпвам ако видя, че се затлачва.

Между другото имам много готини спрейчета за дезинфекция и почистване на изпарителя на климатика. Едното е на спиртна основа. Първо се пръска във въздуховода преди след филтъра на купето. После с другия спрей (той има една дълга сламка на него се бърка през духалките и се стига до изарителя) се напръсква обилно изпарителя за премахване на миризмите и мухала.

Държи цяло лято. Мой близък има сервиз за климатици и ако някой има желание да ги пробва мога да го питам за цена.

Също и флакони за зареждане на климатици. 700 гр. фреон 134а + лепило за запушване на дупки по системата + масло за компресора в 1. Има и такива от 100 грама лепило и масло. Флакона си има щуцер бърза връзка. Щраква се на щуцера на климатика пали се колата и той си изсмуква всичко от флакончето.

Вече на много коли е слагал такива включително и на моята и от миналото лято до сега и грам фреон не е изпуснал. Вчера теглихме с кантара количеството в системата.

Ако има желаещи цените са хубави. Флаконите са на Кастрол.

Dodo 155
14-05-2009, 14:40
Това ясно, ама какво вкарва, какво изстудява и кое е обратното?
Когато пуснеш климатика, трябва да затвориш клапата, която вкарва въздух отвън. Целта е да върти въздуха вътре, докато стигне зададената температура. Така става по-бързо, иначе постоянно вкарваш топъл (отвън) въздух и компресора бичи като ненормален.
При климатроника няма подобен казус, защото "той" избира тази опция и затваря автоматично клапата. При него само задаваш градуси и :pizza:

spe4elist
14-05-2009, 14:45
Това ясно, ама какво вкарва, какво изстудява и кое е обратното?

Все едно, в къщи да си пуснеш климатика и да отвориш широко вратите и прозорците на помещението:screwy:

didod
14-05-2009, 16:46
Разбрах. :) Този вариант не го препоръчвам след престой на колата на слънце. Тогава така охлажда по-бавно.

digitalundgrd
14-05-2009, 17:31
То някъде по-нагоре в темата беше написано, че ако колата е стояла на слънце ПЪРВО се отварят всички прозорци и се кара така малко, докато се попроветри малко от нажежения въздух в купето (1-2 мин са достатъчни) като в същото време сме пуснали духалките да избутат топлия въздух по въздуховодите ...ВТОРАТА стъпка е да пуснем климатика/климатроника на около 21-22 градуса и затваряме клапата за циркулация на въздуха в купето...Те това е системата лейдис енд джентълмен :)

SFINKS
14-05-2009, 17:32
Алфата ми е първата кола с климатик. За това като си я взел се разрових и попрочетох това-онова за автоклиматиците и тяхната употреба, за да няма после непредвидени разходи.
Когато се качвате в колата и температурата в купето е висока се отварят прозорците за да се проветри спарения въздух. При запалване и потегляне не се пуска климатика веднага а се изчаква двигателя да поработи. Преди пускането на климатика се включява духалката да избута топлия и застоял въздух по тръбите на таблото, чак тогава се вдигат прозорците. След всичко това най-накрая се пуска климатика на температура не по-ниска от 7-8 градуса от външната.
При спиране се прави всичко в обратен ред. Спира се климатика, оставят се духалката да поработи толкова, че да ограничи конденза в трабите на таблото, оттам и появата на плесен и мухал (лошата миризма!) на отворени прозорци. Това се прави няколко мин. преди да се пристигне на крайната точка.
По този начин като се слезне отколата не се получава топлинен удар за тялото и то не реагира с обилно изпотяване.
Това е оптималния начин на ползане на автомобилен климатик, но имам набюдение че 95% от хората не го спазват целия.

най-пълното мнение по въпроса
малко допълнение , при първоначалното пускане се пуска да духа на max сила на вентилатора и на вътрешна циркулация , естествено след като е проветрено малко купето .
Ако е читав климатроника температури под 24-25 градуса е безумие да се задават , освен ако не си ескимос

Gh0stRider
14-05-2009, 21:00
а според вас кое принципно е по добре (когато не се ползва авто режима) - при двата примера в колата се постига горе долу 1 и съща темп... кога се товари по малко компресора... кога работи по малко и т.н.
1- голяма скорост на перката, но въздух примерно ~22-25
2- много по бавна скорост на перката , но температурата сложена на минимум,

trustworthy
14-05-2009, 21:41
Автоматичният режим неслучайно е измислен. От него се очаква да осигурява т.нар. 'комфортно климатизиране' - достигане на желаната температура така, че да не ти отвее перуката вентилатора, но и да не се припотиш 5 пъти, докато стане това.
Аз не виждам разлика в това, дали ще сложиш климатика на минимални или 22 градуса, след като влезеш в нагорещено купе. Ако температурата вътре е стигнала 40+ градуса, няма да има никаква разлика - и в двата случая вентилаторът ще тръгне на макс, климатикът - също. Вътрешната циркулация в подобен случай е много по-ефективна за достигане бързо на желаната температура, а и облекчава работата на компресора.
Един друг тънък момент е, че правилната екплоатация на климатика е целогодишно мероприятие. Дори и да се щади през жегите, ако не се пуска редовно и през студените месеци, за да развърти маслото и да посмаже гумените уплътнения, пак ще даде фира лесно ;)

@Gh0stRider (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=4166)

За климатика е по-добре вентилаторът да духа възможно по-силно, но за хората пък не е много здравословно. Колкото е по-добро обтичането на вътрешния топлообменник, толкова по-добре. Даже при влкючен и работещ климатик, вентилаторът никога не спира нацяло, дори в положение '0", че тогава не е здравословно за копмресора :)

Gh0stRider
14-05-2009, 22:43
мхммм.. така и предполагах :)

digitalundgrd
14-05-2009, 22:56
АБе хора възможно ли е от "заминали" лагери на компресора(тези на шайбата, която върти ремъка) на климатика да ми товари повече мотора, от колкото ако са сменени....??!
Забелязах, че при тръгване от място с нормално газ (1000-1100оборота) колата просто забива! Все едно не съм натиснал газта въобще....Дори и да надъна педала до ламарината...Трябва да изключа първа и да я включа отново, но да дам повечко газчица при отпускането на съединителя (2000-2500оборота)...И тогава си тръгва нормално...!>?!
При изключен климатик още от 1000 оборота и си тръгва да набира доволно и педала е доста по-чувствителен така да се каже....
Та от тук съдя, че нещо зверски много товари мотора....като аз още от както я купих колата имах съмнение за тия въпросните лагери на компресора, защото като се включи компресора и колата започва леко да се тресе..., като го изключа и няма и помен от вибрации...

oem
15-05-2009, 12:36
АБе хора възможно ли е от "заминали" лагери на компресора(тези на шайбата, която върти ремъка) на климатика да ми товари повече мотора, от колкото ако са сменени....??!
Забелязах, че при тръгване от място с нормално газ (1000-1100оборота) колата просто забива! Все едно не съм натиснал газта въобще....Дори и да надъна педала до ламарината...Трябва да изключа първа и да я включа отново, но да дам повечко газчица при отпускането на съединителя (2000-2500оборота)...И тогава си тръгва нормално...!>?!
При изключен климатик още от 1000 оборота и си тръгва да набира доволно и педала е доста по-чувствителен така да се каже....
Та от тук съдя, че нещо зверски много товари мотора....като аз още от както я купих колата имах съмнение за тия въпросните лагери на компресора, защото като се включи компресора и колата започва леко да се тресе..., като го изключа и няма и помен от вибрации...

Ако я изчакаш да поработи на климатик на място 2, 3 мин тръгването ти ще е много по-лесно, защото когато колата е стояла топло фреона се е разширил и създава обранто налягане на компресора и той се товари адски много, респективно и мотора. Това е нормално и ако ще тръгваш веднага с климатик просто и подавай повече газ.

hektor
16-05-2009, 11:46
Колеги, аз при моята бензинка 147 такива явления не наблюдавам. С или без клима вървежа си един и същ и то с 17ки на 225 гуми. Разхода си е еднакъв. Миналото лято натоварен 2300 км до БГ си играех да видя дали има някаква разлика - ТЦ.

digitalundgrd
16-05-2009, 12:29
Е значи проблема е в моя телевизор ;(

oem
16-05-2009, 12:43
Е значи проблема е в моя телевизор ;(

Нямаш проблем бе човек. На дълъг път не се усеща климатика наистина. Усеща се натоварване само когато се е напекла колата и запалиш и веднага тръгнеш. Нали ти обесних защо? Батко ми има сервиз за климатици, автоклиматици и мога да ти кажа, че това е 100% нормално да е така. Когато лагера на климатика замине започва да стърже страшно. Може да ти натоварва повече от нормалното когато климатика е бил изпуснал и само са го дозаредили с ферон без да му допълнят масло. Тогава буталцето и лагера на биелката на компресора може да спече и да затегне, но тогава или съединителя на компресора ще изключи или ще свири ремъка. Но това ще ти го прави постояно.

spe4elist
16-05-2009, 15:22
Е значи проблема е в моя телевизор ;(
Ходил ли си скоро на профилактика?

AlfaMan
16-05-2009, 20:40
... Може да ти натоварва повече от нормалното когато климатика е бил изпуснал и само са го дозаредили с ферон без да му допълнят масло.
Ъъъъ, намират ли се още такива майстори, работещи с първобитни техники - както се казва "на око"?
То вече всичко се прави автоматично с мобилен стенд с микроконтролерно управление, който ти изтегля старата смес от фреон и масло, филтрира я, след което добавя необходимото количество фреон и масло (както и UV оцветител) до каталожната стойност и обратно пълни климатика - всичко това за нашите коли е около 30мин. ;)

oem
16-05-2009, 21:34
Ъъъъ, намират ли се още такива майстори, работещи с първобитни техники - както се казва "на око"?
То вече всичко се прави автоматично с мобилен стенд с микроконтролерно управление, който ти изтегля старата смес от фреон и масло, филтрира я, след което добавя необходимото количество фреон и масло (както и UV оцветител) до каталожната стойност и обратно пълни климатика - всичко това за нашите коли е около 30мин. ;)

Повярвай много малко са сервизите които имат такива машини с кантар. Тук в нашия район например няма такава. Тук пълнят по показание на манометъра. И примерно знаят, че като дръпнат фреона колкото е останал при нормално показание на монометъра се предполага, че влиза да речем 900 грама колкото е по книжка и за тези 900 слагат масло, да речем 100 грама.

София не е България!!!

spe4elist
16-05-2009, 22:06
Повярвай много малко са сервизите които имат такива машини с кантар. Тук в нашия район например няма такава. Тук пълнят по показание на манометъра. И примерно знаят, че като дръпнат фреона колкото е останал при нормално показание на монометъра се предполага, че влиза да речем 900 грама колкото е по книжка и за тези 900 слагат масло, да речем 100 грама.

София не е България!!!

Тез "машини с кантар", не струват милиони. "Майстор", дето ще обслужва климатици, поне една машина трябва да има.
Повярвай ми, все повече собственици предпочитат да отидат в сервиз, оборудван с необходимата техника, отколкото при тротоарни майстори, със съмнителна техника и познания.
Вярно, че София не е България, но освен София има и други градове...

AlfaMan
16-05-2009, 22:19
Абе ясно, ама не са толкова скъпи - 4-5К лв. струват (и на лизинг могат да се вземат) и тук и гаражните сервизи вече започват да се оборудват с такива. Както и да е...... то ясно, че сме аборигентска държаваца.

Между другото колеги, добре би било перманентно на пароструйка да се чисти и отпред радиатора, че се натъпква с какви ли не боклуци и размазани насекоми и това силно влошава топлообмена, а оттам ефективността на климатика. Особено ако се пътува често извънградско в пролетно/летния сезон.

digitalundgrd
17-05-2009, 08:54
Ходил ли си скоро на профилактика?

НЕ! И това е лошото! От както я имам колата ( 05.2008 ) 1 година вече, смених де що има по нея, ама за климата все не оставаха финанси...Пък и къде ти, зимата да пускам климатика и сега проблема лъсна в жегите.... :naughty:

Ще отида при колегата Виктор от форума, който се занимава с климатици да я погледне! почти 99% съм сигурен, че има някаква драма с компресора/фреона/маслото на компр. :gruebel:

spe4elist
17-05-2009, 12:56
НЕ! И това е лошото! От както я имам колата ( 05.2008 ) 1 година вече, смених де що има по нея, ама за климата все не оставаха финанси...Пък и къде ти, зимата да пускам климатика и сега проблема лъсна в жегите.... :naughty:

Ще отида при колегата Виктор от форума, който се занимава с климатици да я погледне! почти 99% съм сигурен, че има някаква драма с компресора/фреона/маслото на компр. :gruebel:

Ами да, уж четете и пишете по форумите, ама ...

Климатика трябва да се пуска дори и през зимата от време на време - за профилактика. Ако го беше правил, щеше да знаеш за проблема на време. Сега, като почват жегите, всички се сещат за климатиците и в сервизите е лудница. Затуй, климатик се обслужва по хладното време.

didod
17-05-2009, 19:34
То добре по хладното, ама първо ако е студено въобще няма да тръгне, второ - в студено време в системата се получават съвсем други налягания. Така ако има проблем, той се наблюдава при топло време. :)

spe4elist
17-05-2009, 20:52
То добре по хладното, ама първо ако е студено въобще няма да тръгне, второ - в студено време в системата се получават съвсем други налягания. Така ако има проблем, той се наблюдава при топло време. :)

Тъй де, за хладното става въпрос. Не говорим за дълбоката зима хиляда деветстотин и балканската ...

trustworthy
17-05-2009, 21:40
Не става дума да се пуска климатика на -10 градуса външна температура, а когато е малко по-топло или в някой подземен гараж/паркинг. Иначе в менюала си пише и под колко градуса въобще няма да тръгне компресорът. По съвет на майсторът, който ми прави моя преди 3 години, добре е с студените месеци да се пуска поне веднъж месечно за около 10-15 мин.

spe4elist
18-05-2009, 09:07
Не става дума да се пуска климатика на -10 градуса външна температура, а когато е малко по-топло или в някой подземен гараж/паркинг. Иначе в менюала си пише и под колко градуса въобще няма да тръгне компресорът. По съвет на майсторът, който ми прави моя преди 3 години, добре е с студените месеци да се пуска поне веднъж месечно за около 10-15 мин.

Именно. Става въпрос за +4*С!