PDA

View Full Version : Смених тампони на стаб. щанга



oem
17-05-2009, 15:28
Колеги днес смених тампоните. Сложих полиуретанови. Тропането спря. Обаче голям *уй е смяната им. Събрах един кашон с болтове. Не съм смъквал нито носачи, нито магарета. Само Отпуснах магаретата 3 см. на долу и цялата щанга излезе. После на земята на спокойствие си избих тампоните. Щангата не беше износена.

Та това е. Исках да се похваля :) 3 часа ни отне. 3-ма души и подемник.

Bubuto
17-05-2009, 16:09
Поздравления колега за ентусиазма и майсторлъка..:)
И на мен ми предстои тази манипулация и ще ти бъда благодарен за по-обстойно описание на смяната, а ако има и снимков материал....:big_bow_down::big_bow_down:.

Linkestis
17-05-2009, 16:41
Колеги днес смених тампоните. Сложих полиуретанови. Тропането спря. Обаче голям *уй е смяната им. Събрах един кашон с болтове. Не съм смъквал нито носачи, нито магарета. Само Отпуснах магаретата 3 см. на долу и цялата щанга излезе. После на земята на спокойствие си избих тампоните. Щангата не беше износена.

Та това е. Исках да се похваля :) 3 часа ни отне. 3-ма души и подемник.

А центрирахте ли я?Че аз днес отново свалях почти всичко,понеже не обърнах внимание и от едната страна я бях дръпнал повечко.След 100 метра невероятно чукане и блъскане,се сетих какво не съм направил!

oem
17-05-2009, 17:01
Не ми беше никак до снимки. Иначе тя сама ли сегна на мястото. Първо качто закачиш биалетките и после стегнеш тампоните тя си е точно там на мястото.

Иначе голям филм беше. Разхлабват се магаретата, тампона на двигателя се развива, рахзлабват се болтовете от рейката преди това обаче, че тя е хваната за магаретата и не е хубаво да я дърпаш и нея на долу. Магарето се разхлабва от всякъде само без от носачите. Трябва да увисне на носачите. Друго. Махат се ламарините на ауспуга. Дето са над меката връзка. И след това се маха щангата. Абе немога да обесня подробно. За пръв път ми беше и не мога да обесня кое под ред се развива. Щото аз развивах пробвах, развивах пробвах. Общо взето много неща се развиват.

И важното е да имаш поне още 1 човек с теб. Сам няма как да извадиш щангата. И само на подемник. На канал не става.

Linkestis
17-05-2009, 17:11
Е аз бях сам,с крик и бира :crazy:
И на място разбробих планките на тампоните.Не съм свалял нищо.Измъчих се доста,с премазани пръсти на двете ръце..
Явно си късметлия щом имаш приятели да помагат:th_up::cheers:

Jicata
17-05-2009, 18:35
Браво колега заслужаваш поздравления за цялата тази работа:clap:Чака ме и мен този филм просто като мина през спяш полизаи при това намалям се Чува едно туп,бум и тн.

oem
17-05-2009, 18:48
Браво колега заслужаваш поздравления за цялата тази работа:clap:Чака ме и мен този филм просто като мина през спяш полизаи при това намалям се Чува едно туп,бум и тн.

При мен имаше голям луфт. Тампоните бяха станали пластмасови. По твърди от полиуретановите и поне с 2 мм луфт.

Няма спящ полицай. През фас да мина и тропаше. Сега стъпва много мазно и като, че ли завива и по рязко вече и по стабилно.

Jicata
17-05-2009, 19:06
При мен имаше голям луфт. Тампоните бяха станали пластмасови. По твърди от полиуретановите и поне с 2 мм луфт.

Няма спящ полицай. През фас да мина и тропаше. Сега стъпва много мазно и като, че ли завива и по рязко вече и по стабилно.

Носачи долни са сменени преди 2000км единия от горните прави жгъц ,но това досадно потропване го усещам в краката и за тва се си мисля да ги сменя тампоните на стаб. щанга с полиуретанови та дано ми мирне главата:starwars:

Novachev
17-05-2009, 19:17
Носачи долни са сменени преди 2000км единия от горните прави жгъц ,но това досадно потропване го усещам в краката и за тва се си мисля да ги сменя тампоните на стаб. щанга с полиуретанови та дано ми мирне главата:starwars:
Ами то потопване в краката така проблема ти може да е по сериозен -Рейка но така или иначе ако не са сменяни тампоните на стабилизиращата щанга ги смени и сложи едни полиуретанови (ако сложиш някоя "италианска" марка с неизвестен произход ще ги сменяш през 5к км)

Jicata
17-05-2009, 19:22
Аз много изкам да ги сменям изчетох доста неща за тези тампони лоша дума не съм чул колко тампона има на тая щанга 2,3,4 ....Като влезна в магазин за авто части и попитам за тези тампони ме гледат като прокажен от каде ги купувате тези красавци?

Novachev
17-05-2009, 19:26
Аз много изкам да ги сменям изчетох доста неща за тези тампони лоша дума не съм чул колко тампона има на тая щанга 2,3,4 ....Като влезна в магазин за авто части и попитам за тези тампони ме гледат като прокажен от каде ги купувате тези красавци?
Тампоните са 2 бр има ги САМО в един магазин в София пращат ги без проблем с наложен платеж някъде около 50 лв са двата, но преди това трябва да си замериш диаметъра на щангата със шублер сащото са 3 размера
towa e sajta na magazina http://www.heed-auto.com/

Jicata
17-05-2009, 19:35
:big_bow_down::big_bow_down::big_bow_down:Хиляди длагодарности таакаа
50лв тампони 60лв труд на края на месеца пак в сервиза :crazy:

Bubuto
17-05-2009, 19:37
Не ми беше никак до снимки. Иначе тя сама ли сегна на мястото. Първо качто закачиш биалетките и после стегнеш тампоните тя си е точно там на мястото.

Иначе голям филм беше. Разхлабват се магаретата, тампона на двигателя се развива, рахзлабват се болтовете от рейката преди това обаче, че тя е хваната за магаретата и не е хубаво да я дърпаш и нея на долу. Магарето се разхлабва от всякъде само без от носачите. Трябва да увисне на носачите. Друго. Махат се ламарините на ауспуга. Дето са над меката връзка. И след това се маха щангата. Абе немога да обесня подробно. За пръв път ми беше и не мога да обесня кое под ред се развива. Щото аз развивах пробвах, развивах пробвах. Общо взето много неща се развиват.

И важното е да имаш поне още 1 човек с теб. Сам няма как да извадиш щангата. И само на подемник. На канал не става.

Благодарско и това е достатъчно..:-)

oem
17-05-2009, 19:49
Потропването от щангата е много странно. Не е баш в краката да го усещаш ами някак си в таблото го усещаш или го усещащ на колелетата. Но не в краката. Поне така ми се струва.

Свърши се този филм.

П.С. Днеска като се загледах от долу. Много се зачудих ако трябва да сеням съединител. Как подяволите се сменя съединител на тая кола? От долу ли излиза, кутиятя смъква ли се? Или само се охлабва и излиза от горе? Тва сядхме днеска тримата и се чудихме.

М/у другото алфичката я правих в сервиз на БМВ маняци. Оплюха я страшно като видяха за 2 тампона какво разчекване направихме. Само, че много ми беше интересно като я изкарах после пред сервиза как всички се накачулиха да я гледат през джама. И ми стана смешно чак. Трябваше да им направя една снимка. Ама не с лоши чуства де. Те са приятелчета и са пичове и ако не ми бяха услужили с подемника не знам на канала как щях да се гърча за което им благодаря безкрайно :)

Djalev
17-05-2009, 19:50
но преди това трябва да си замериш диаметъра на щангата със шублер сащото са 3 размера На всеки различно ли е или по размера на двигатела, за нашите 1.8 колко е ?

oem
17-05-2009, 19:53
На всеки различно ли е или по размера на двигатела, за нашите 1.8 колко е ?

Измери си я колега. Завърти волана в някоя посока до край и си я измери там до биалетката размера на цялата щанга е еднакъв.

П.С. Аз сложих тампони на SuperPro. Нено ми ги беше пратил преди 3, 4 седмици, но днес им дойде реда чак. Така, че и от него можете да си поръчате.

Jicata
17-05-2009, 19:59
И като стана въпрос за размера на щангата до колко то си спомням няма значение дали в края или посредата да измериш , пък да проверя дали не е износена знам ли ?:prescription:

oem
17-05-2009, 20:01
И като стана въпрос за размера на щангата до колко то си спомням няма значение дали в края или посредата да измериш , пък да проверя дали не е износена знам ли ?:prescription:

Няма как да провериш дали е износена. Тя се износва под самия тампон. Моята беше само надрана от боклуците дето са влизали под тампона. Но като измерих на диаметър си беше 22мм. Има вариант ако е износена и си взел на 22мм тампон. Той по принцип е зарязан и може да му отнемеш да речем 0,5 мм от него за да стегне по-добре. Но при мен нямаше нужда.

Jicata
17-05-2009, 20:07
Благодарности за изчерпателния отговор:big_bow_down:

ФЕРАРИСТ
17-05-2009, 20:17
Нещо съм се амбицирал на колата дето сглобявам в момента отзад да сложа твърда връзка вместо биалетка....предполагам че така тампоните може и да заминат по бързо, но съм твърдо решен да опитам.....като за начало - ако няма проблеми директно правя това и отпред.....ама като за начало ще покарам експериментално без тая щанга отзад че ми е любопитно......

oem
17-05-2009, 20:45
Нещо съм се амбицирал на колата дето сглобявам в момента отзад да сложа твърда връзка вместо биалетка....предполагам че така тампоните може и да заминат по бързо, но съм твърдо решен да опитам.....като за начало - ако няма проблеми директно правя това и отпред.....ама като за начало ще покарам експериментално без тая щанга отзад че ми е любопитно......

Защо твърда връзка? Тя сега кое и е мекото? И как твърда? Нали трябва да се движи щангата? Те се движи чрез шарнира на биалетката. Като пружинира колелото какво ще стане? Ще напъва под напрежение!?!

toshko69
17-05-2009, 22:03
Не ми беше никак до снимки. Иначе тя сама ли сегна на мястото. Първо качто закачиш биалетките и после стегнеш тампоните тя си е точно там на мястото.

Иначе голям филм беше. Разхлабват се магаретата, тампона на двигателя се развива, рахзлабват се болтовете от рейката преди това обаче, че тя е хваната за магаретата и не е хубаво да я дърпаш и нея на долу. Магарето се разхлабва от всякъде само без от носачите. Трябва да увисне на носачите. Друго. Махат се ламарините на ауспуга. Дето са над меката връзка. И след това се маха щангата. Абе немога да обесня подробно. За пръв път ми беше и не мога да обесня кое под ред се развива. Щото аз развивах пробвах, развивах пробвах. Общо взето много неща се развиват.

И важното е да имаш поне още 1 човек с теб. Сам няма как да извадиш щангата. И само на подемник. На канал не става.
браво колега и аз я правих тая манипулация само дето бях сам и на канал,който на всички останали мъки ми беше плитък,смятам се сещаш в какви празници бях изпаднал:wallbash:

ФЕРАРИСТ
17-05-2009, 22:31
Защо твърда връзка? Тя сега кое и е мекото? И как твърда? Нали трябва да се движи щангата? Те се движи чрез шарнира на биалетката. Като пружинира колелото какво ще стане? Ще напъва под напрежение!?!
Пак ще се движи, само че няма да има това подобие на шарнир.......друго ще е.....

oem
17-05-2009, 22:57
Пак ще се движи, само че няма да има това подобие на шарнир.......друго ще е.....

Какво друго? То освен на ябълка няма какво друго да е?!?!

ФЕРАРИСТ
17-05-2009, 23:08
Има поне 3 неща който могат да станат, и едното е колкото и странно да звучи пружина.....яка....с болтове в двата края.......жалко че не мога да намеря в нета снимката дето видях.....но просто придобих идея как да си го направя.....

oem
17-05-2009, 23:10
Има поне 3 неща който могат да станат, и едното е колкото и странно да звучи пружина.....яка....с болтове в двата края.......жалко че не мога да намеря в нета снимката дето видях.....но просто придобих идея как да си го направя.....

Брато по тази щанга вървят аксиални сили от едното колело към другото. Как пружината ще ги прeдава тея сили? Сложиш ли пружина е равносилно да махнеш щангата изобщо.

ФЕРАРИСТ
17-05-2009, 23:25
Брато по тази щанга вървят аксиални сили от едното колело към другото. Как пружината ще ги прeдава тея сили? Сложиш ли пружина е равносилно да махнеш щангата изобщо.
Като се приеме че пружината е изключително твърда и на практика няма да мръдне с повече от милиметър по дължината си дори и при най големия натиск оказан от по тънката от кутрето ми задна стаб. щанга, като същевременно може с също минимално огъване да компенсира факта че болковете я държат неподвижно към макферс и щангата......
Другия вариант е нещо като това на сниммката, но засега тоя с пружината ме влече повече, четох в едно форумче за един дето беше постнал и снимки - близо 3 години ги е лашкал, направил си ги е в гаража.....

sp_romeo1
18-05-2009, 11:19
Нещо съм се амбицирал на колата дето сглобявам в момента отзад да сложа твърда връзка вместо биалетка....предполагам че така тампоните може и да заминат по бързо, но съм твърдо решен да опитам.....като за начало - ако няма проблеми директно правя това и отпред.....ама като за начало ще покарам експериментално без тая щанга отзад че ми е любопитно......
Както и да я направиш ще е добре,само не я махай щангата за постоянно че така по-лесно се прокъсват втулките на напречните щанги.Между другото кво стана с рязането и съответно с разпънката,че ми е интересно

ФЕРАРИСТ
18-05-2009, 12:47
Както и да я направиш ще е добре,само не я махай щангата за постоянно че така по-лесно се прокъсват втулките на напречните щанги.Между другото кво стана с рязането и съответно с разпънката,че ми е интересно
Мда, на тоя етап не мисля да я махам.......макар че и тия кирливи напречни щанги нещо ми са трън в очите с тия втулки, но засега нямам време да се занимавам с друго решение....все се чудя дали на мястото на тия тампони не могат да се побългарят някакви по приспособими и издържливи лагери......щяло да друса, ама това не ме кахъри особенно....
Иначе рязането върви добре, досега към 40 кила съм махнал от задницата най- вече, гледам да не съм особенно брутален, като уж оставих гредичката на която се фащат възглавничките на задните седалки, но след като видях че при спортвагона мое и без тях, ще я махам и нея.....все още ми е чудно как едни италианчета са успели да махнат 200 кила от тая кола, но аз и на 100 ще съм доволен......ще има разпънка на задните ботуши, Новачев лекичко ми я тунингова, пък и знаеш че това са си поне 5 коня отгоре......

sp_romeo1
18-05-2009, 18:57
:th_up:

stenli
18-05-2009, 19:51
П.С. Днеска като се загледах от долу. Много се зачудих ако трябва да сеням съединител. Как подяволите се сменя съединител на тая кола? От долу ли излиза, кутиятя смъква ли се? Или само се охлабва и излиза от горе? Тва сядхме днеска тримата и се чудихме.


Сменя се лесно - сваляш магарето с все носачи и след това кутията си слиза надолу без проблем. Отгоре махаш конзолата на акумулатора, малко въздуховоди, малко кабели, стартера го оставяш да си седи на кабелите, жилата на скоростите, тръбичката към аксиалния лагер помпа /после има една тънкост по обезвъздушаването/ и си готов. Задължително ти трябва подопра за двигателя защото той остава само на един тампон.

ФЕРАРИСТ
18-05-2009, 19:59
Това с магарето нужно ли е - чак и то да се маха не е ли излишно.....

stenli
18-05-2009, 21:45
По лесничко е като се махне даже май е невъзможно без да се демонтира - правих един път опити за 15 мин се изнервих и смъкнах магарето набързо.

ФЕРАРИСТ
18-05-2009, 22:20
Мда, нямам впечатления ако трябва да се свали ск.кут надолу кое ще пречи, и не направих връзка че аз двг и скут ги махама накуп, но нагоре......

oem
18-05-2009, 22:50
Сменя се лесно - сваляш магарето с все носачи и след това кутията си слиза надолу без проблем. Отгоре махаш конзолата на акумулатора, малко въздуховоди, малко кабели, стартера го оставяш да си седи на кабелите, жилата на скоростите, тръбичката към аксиалния лагер помпа /после има една тънкост по обезвъздушаването/ и си готов. Задължително ти трябва подопра за двигателя защото той остава само на един тампон.

Ясно. Пак е голям ядец. Ще го ям и него някой ден, но дай боже италианеца да го е сменил, че да е ми се налага скоро.

undy
22-05-2009, 11:36
Измери си я колега. Завърти волана в някоя посока до край и си я измери там до биалетката размера на цялата щанга е еднакъв.

П.С. Аз сложих тампони на SuperPro. Нено ми ги беше пратил преди 3, 4 седмици, но днес им дойде реда чак. Така, че и от него можете да си поръчате.
здравей,колега,как мога да се свържа с въпросния човек-Нено

oem
22-05-2009, 11:40
В общия раздел при сервизите в темата на Екстрийм Тунинг му има телефона. Във форума се пише Neo

undy
22-05-2009, 11:52
В общия раздел при сервизите в темата на Екстрийм Тунинг му има телефона. Във форума се пише Neoмерси за бързия отговор:)

undy
29-05-2009, 23:28
сам,на канал,едвам я иазвадих шибаната стаб,щанга.няма и 15 болта са,незгодията е голяма.утре монтаж.пожелавам си късмет както и на всички Вас.:)благодарности на Нено(за тампоните)

oem
29-05-2009, 23:37
Майка си ебало с тва окачване. Днес ходих на реглаж. Задния мост няма оправия. В канала ексцентрика се набил прхоляк и кал и не може да превърти. Няма и махане тоя прах от там. Задно дясно колело пак остана малко затворено. Ще сменям едната щанга от зад и ще мъча да почистя леглото на болта... :( Мамка му и резервоар как пречи да извадя целия болт.

undy
31-05-2009, 09:07
пак тропа и след смяната на тамп.на стаб. щанга.сега почвам да си мисля за шарнирите на долните носачи,значи движат се свободно но нямат грам луфт,така на ръка като опитвам,от друго невиждам от какво може да е.всички тампони по носачите съм сменил плюс и на стаб.щангата.а .....всички останали шарнири се движат трудно и стегнато(биалети и горни носачи)МОЛЯ дайте идея,че се потроших сам два дена(сменях и тамп. на носачите)

undy
31-05-2009, 09:50
и друго което ме озадъчи,значи щангата е 22мм и тампоните също,след монтажа като погледнах там където са сцепени тампоните има около 2мм разстояние.скобите са легнали плътно и всичко е стегнато.предполагам че не трябва да е така.защо се получава така???

oem
31-05-2009, 12:18
Амортесьори? Тампони на амортесьорите? Гледал ли си ги как са? Как тропа?

undy
31-05-2009, 22:40
всичко е наред ,колега,аз пуснах друга тема,но проблема се оказа в главата ми ,а не в колата.алфата сега върви като по масло.

ФЕРАРИСТ
01-06-2009, 03:39
Мамка му и резервоар как пречи да извадя целия болт.
Че махни резервоара ако имаш начин - 6 болта са.....

oem
01-06-2009, 09:21
Че махни резервоара ако имаш начин - 6 болта са.....

Пффф, по-добре да смъкна моста :)

Mury
01-06-2009, 19:21
Майка си ебало с тва окачване. Днес ходих на реглаж. Задния мост няма оправия. В канала ексцентрика се набил прхоляк и кал и не може да превърти. Няма и махане тоя прах от там. Задно дясно колело пак остана малко затворено. Ще сменям едната щанга от зад и ще мъча да почистя леглото на болта... :( Мамка му и резервоар как пречи да извадя целия болт.

Срежи го,и после новия го сложи наобратно,гайката да е отзад:coolio::coolio::coolio::coolio:

oem
01-06-2009, 19:42
Срежи го,и после новия го сложи наобратно,гайката да е отзад:coolio::coolio::coolio::coolio:

Изчистих го аз и без да го махам. То си има каналче да пада от долу. Проблема е в щамгата обаче. Някой преди мен ги е сменял тия щанги и е сложил по-къси. Ексентрика е на макс и пак задно дясно ми е отворено с 1 мм. Лявото се регулира понеже сложих там нова шанга. Пффф баси... ше купувам още една.

ФЕРАРИСТ
01-06-2009, 22:55
Пффф, по-добре да смъкна моста :)
Махал ли някога си долния болт на задната главина.....от тая гледна точка го казвам, макар че не обърнах внимание за какво точно го правеше......

oem
01-06-2009, 23:23
Махал ли някога си долния болт на задната главина.....от тая гледна точка го казвам, макар че не обърнах внимание за какво точно го правеше......

Долния болт? Дето държи шангите ли?

ФЕРАРИСТ
02-06-2009, 15:33
Долния дълъг болт дето е между главината и мака........

oem
02-06-2009, 15:44
Долния дълъг болт дето е между главината и мака........

Ми ваден е.