PDA

View Full Version : Питане за действието на имобилайзера.....



ФЕРАРИСТ
26-05-2009, 11:49
Интересува ме точния принцип на работа на имобилайзера.
Питам поради следното - събирам кола с части от няколко - волана ще е от една, по таблото на рамата всичко си стои от старата кола без да е разглобявано, двигател с еку ще се слага от трета и прочее - в тая връзка ме интересува дали инфото от чипа в ключа се чете само от екуто, или онази кутиика дето е в таблото също има някакво значение? Щото ако няма да не си играя да я сменям.....друг въпрос - на ключалката има ринг с четец който явно чете инфото от чипа - понеже волана и ключалката ще са едни, ключа съвсем друг, проблем ли ще е ако тоя ринг го извадя, и просто лепна чипа който е в ключа и е към това си Еку, а за запалване ползвам ключа към ключалката - това се налага щото волана не е от колата на която е екуто, и ключа ще е различен.....абе сложна работа......

nblagoev
26-05-2009, 14:01
Колега, без черната кутийка в таблото няма да минеш.
Точно тя е имобилайзера. Трябва Еку-то и имобилайзера да са от една и съща кола, в противен случай няма да стане.
Колкото до графитния пръстен, няма проблем да му лепнеш чипа от другия ключ и да работи с него. Аз на моята така съм направил.

ФЕРАРИСТ
26-05-2009, 14:35
Благодарско - и аз така си го представях.....

nblagoev
26-05-2009, 14:38
:thumbup: Успех!

търтей
26-05-2009, 14:55
Колкото до графитния пръстен, няма проблем да му лепнеш чипа от другия ключ и да работи с него.

Това не е вярно.

Ники, можеш да премахнеш имобилайзера, ако не ти трябва.

nblagoev
26-05-2009, 15:04
Това не е вярно.



Не зная дали е вярно, или не, но при мен работи!
:cheers:

търтей
26-05-2009, 15:24
Не зная дали е вярно, или не, но при мен работи!
:cheers:

късмет
радвай се :cheers:

ФЕРАРИСТ
26-05-2009, 18:58
Това не е вярно.

Ники, можеш да премахнеш имобилайзера, ако не ти трябва.
Със сигурност ще го махам, казаха ми че носиш екуто, и за 40-50 лв го изключват, проблема е че първо за да регна колата трябва да сложа един 1.8 двг, на който няма номера, съответно неговото еку и нужните имоби боклуци за да запали и да го довлека до КАТ.....после чак ще връщам стария ми 2.0 обратно, като тогава вероятно ще дам да ми махат имобито......
Така че за момента зора ми е да наглася еку от 1.8,ЦФ2 двг, с волан и ключалка и ключ от 1.8ЦФ3 двг, като само трябва да знам въпросния пръстен само ролята на проводник между чипа в ключа и имобилайзерната кутия и екуто ли играе, или има и нещо повече......
Иначе за окончателния вариант имобито го махам.....

dobromirski
27-05-2009, 08:00
Първо да кажа, че въобще си нямам представа как точно е при ALFA, но едва ли тази система се различава с нещо от другите коли.
Въпросният пръстен е просто една антена (в действителност е бубина) Предполагам и буксата която отива в него е с 2 кабела. На някой коли слагат и усилвателче вградено в нея и буксата е с 3 кабела, но това съм го виждал единственно на rav-ката ми. И в двата случая , О-ринга просто прочита имото на ключа, без да взима каквото и да е участие в декодирането му. От там нататък , кода на имото от ключа се декодира от "кутийката" (ECU-то на имобилайзера), а тя пък от своя страна има регистриращ код с ECU-to на колата (така е при японците).
При VAG групата , въпросната "кутийка" e вградена в таблото, но принципа е същият.
ECU-to на колата може да се "ОБУЧИ" към ецу-то на имото с оригинален софт.
Демек , ако имаш комплект "кутийка +ключ" слагаш ги , отиваш на екзаминер и си готов.
Ецу-то на имото (въпросната кутийка) може да добави ключ, само ако имаш master key, или знаеш PIN кода на имото.
Пак с 2 думи системата работи така:
Бубинката се захранва от ЕЦУ-то на имото (Оринга) като съсздава електромагнитно поле около ключа. В него също има миниатюрна бубинка в която се индуцира електродвижещо напрежение което е достатъчно да захрани чипа въпре. Той от своя страна почва да "окъсява" индуцираният ток в точно определена последователност (това демек е кода на имото ). Това окъсяване индуктивно се предава обратно на бубината и в напрежението което я захранва се получават пулсации пропорционални на тези предизвикани от чипа в ключа. Така всъщност се предава кода от ключа към колата. Тези пулсации (кода демек)се прочита от ЕЦУ-то на имото и ако въпросният код съвпада с този който имото очаква, изпраща регестриращият си код към ЕЦУ_то. Този регистриращ код е винаги един и същ , и не зависи от ключа. (при някой коли ИМО-кода от ключа се чете директно отЕЦУ-то и таз кутийка липсва, или е просто усилвателче).
Ецу-то няма да запали , докато не получи рег кода от имото. Най-лесният вариант е просто да рефлашнеш ЕЦУ-то и той да не чака този рег код , а да си пали веднага с нещо като това :)
http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=104305 (http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=104305)
ПП: Пак се улях с тия 2 думи , сори :-?

oem
27-05-2009, 10:04
При алфата няма отделна кутиика. Имото е в ЕКУ-то. И нямам представа дали може да се прочете кода от него и да се обучи на ново, но ще питам.

М/у другото ферариста можеш да сложиш ЕКУ-то от 2.0 на 1.8 и с ключа на 1.8 и да се придвижиш до кат така. 1.8 трябва да запали с ЕКУ-то на 2.0 и даже и да върви с него. Колкото да си свършиш работа. Не мисля, че ще има проблеми.

n_netov
27-05-2009, 22:45
При алфата няма отделна кутиика. Имото е в ЕКУ-то. .........
Грешиш. Кутийката се пада някъде зад панелчето което е в ляво на волана. Но се вижда трудно.:cheers:

digitalundgrd
27-05-2009, 23:25
А приемника за централното къде се намира...Питам не за друго, ами защото дистанционното ми хваща от не повече от метър и половина от колата... (според мен мисля, че е някъде около левият преден калник, защото като го насоча ключа на там и винаги хваща, в противен случай по-трудно)...Та днес реших да сменя батерията с нова и да видя какво ще стане...Ами с новата батерия получих + 0,5метра по-добър обхват?!?!
С заводския имобилайзер и централно съм...Нямам пищяща аларма! Идеи защо се получава така?

dobromirski
28-05-2009, 08:12
:)
Дистанционното не е с IR ,а с радиовълни. Предавателчето няма антена, а вълните се изпращат директно от бубината на генератора (въпросната бубина е една малко по дълга извита писта на платката). Сам разбираш, че няма как да го насочиш. Просто е доближаваш до приемника, който ако се поровиш в EPER може да успееш да видиш къде седи. Иначе малкият обхват май се е по default. Таз алфа при мен и тя ловеше от полвин метър :(

oem
28-05-2009, 09:29
Как бе? При мен дистанционното на ключа хваща от 15-тина метра.


Грешиш. Кутийката се пада някъде зад панелчето което е в ляво на волана. Но се вижда трудно.:cheers:

Ами там има някакъв модул ама в него ли е записан кода на ключа? Бяха ми казали, че е в ЕКУ-то записан.

stenli
28-05-2009, 22:07
Съвсем накратко за това как работи цялата система. Модула наречен имо блок чрез бобината която се намира до патрона за контактния ключ обменя информация с чипа в ключа първоначално прави сравнение на кодовете и ако всичко е наред подава код към ЕКУ то на двигателя самото ЕКУ го сравнява с това което е записано в него и при съвпадение разрешава запалването на двигателя. При CODE 2 при всяка устойчива връзка между ключ и имо блок се генерира нов код от имото и се записва в ключа и при следващо стартиране се търси новия код. Поради липса на възможност за каквато и интервенция по ЕКУ то заради хибирдната му изработка / като чип / се изпозлват емулатори които генерират кода към ЕКУ то при стартиране без да е необходим чип в ключа.

undy
17-09-2009, 18:26
Съвсем накратко за това как работи цялата система. Модула наречен имо блок чрез бобината която се намира до патрона за контактния ключ обменя информация с чипа в ключа първоначално прави сравнение на кодовете и ако всичко е наред подава код към ЕКУ то на двигателя самото ЕКУ го сравнява с това което е записано в него и при съвпадение разрешава запалването на двигателя. При CODE 2 при всяка устойчива връзка между ключ и имо блок се генерира нов код от имото и се записва в ключа и при следващо стартиране се търси новия код. Поради липса на възможност за каквато и интервенция по ЕКУ то заради хибирдната му изработка / като чип / се изпозлват емулатори които генерират кода към ЕКУ то при стартиране без да е необходим чип в ключа.
здравей,колега.няква информация за код 3.един път паля,друг не.с един ключ съм и е много кофти.къде може да е проблема,в ключа или в графитения ринг или някъде другаде.мерси предварително:)

svetlastf
27-10-2009, 09:18
Грешиш. Кутийката се пада някъде зад панелчето което е в ляво на волана. Но се вижда трудно.:cheers:
Къде точно е кутийката. Няколко пъти ми прави проблем, като не разпознава ключа. Мисля си, че не прави добър контакт именно там / ако е на букса разбира се /. Оправя се чрез издърпване и прибиране на волана.

ФЕРАРИСТ
27-10-2009, 16:35
Кутииката е монтирана над панела на който са многото бушони под волана вляво......шибано място......

BO
28-10-2009, 10:20
Съвсем накратко за това как работи цялата система. Модула наречен имо блок чрез бобината която се намира до патрона за контактния ключ обменя информация с чипа в ключа първоначално прави сравнение на кодовете и ако всичко е наред подава код към ЕКУ то на двигателя самото ЕКУ го сравнява с това което е записано в него и при съвпадение разрешава запалването на двигателя. При CODE 2 при всяка устойчива връзка между ключ и имо блок се генерира нов код от имото и се записва в ключа и при следващо стартиране се търси новия код. Поради липса на възможност за каквато и интервенция по ЕКУ то заради хибирдната му изработка / като чип / се изпозлват емулатори които генерират кода към ЕКУ то при стартиране без да е необходим чип в ключа.

Ако работата на Код-2 е точно такава, както го описваш, то колата как би запалила ако я палиш постоянно с два ключа примерно.
Има там едни малко по-различни неща, за да запали правилно и малко се различава от описания от теб начин.

stenli
28-10-2009, 22:04
Ако работата на Код-2 е точно такава, както го описваш, то колата как би запалила ако я палиш постоянно с два ключа примерно.
Има там едни малко по-различни неща, за да запали правилно и малко се различава от описания от теб начин.

При стария CODE ключовете са с различен код по един за нормалните ключове и един за сервизния. Предполагам че при CODE 2 е при същия начин на всеки ключ е записан с текущия си код в момента в който някой ключ е вкаран и разпознат се променя кода му. На другия ключ си остава непроменен до използването му. Така мисля че се получава.

Stranger65
29-10-2009, 20:19
При стария CODE ключовете са с различен код по един за нормалните ключове и един за сервизния. Предполагам че при CODE 2 е при същия начин на всеки ключ е записан с текущия си код в момента в който някой ключ е вкаран и разпознат се променя кода му. На другия ключ си остава непроменен до използването му. Така мисля че се получава.
Аха