PDA

View Full Version : Монтаж на аларма



kartell
19-06-2009, 11:08
Купих си ето тази аларма http://www.crazysales.com.au/index.php?productID=1065#desc. По принцип мисля сам да я монтирам, защото не познавам свестем майстор, та затова сега търся или жичкаджия който си разбира от работата или схема на централното и на контрол модулите за прозорците (мойте нямат автоматичен контрол, така че най-вероятно ще ми трябва и auto roll-up модул)

Коки
19-06-2009, 11:57
Купих си ето тази аларма http://www.crazysales.com.au/index.php?productID=1065#desc. По принцип мисля сам да я монтирам, защото не познавам свестем майстор, та затова сега търся или жичкаджия който си разбира от работата или схема на централното и на контрол модулите за прозорците (мойте нямат автоматичен контрол, така че най-вероятно ще ми трябва и auto roll-up модул)

Според мен Бобо може да ти свърши работа. Ако се налага да слагаш auto roll-up модул, по-добре е да го вземеш и да ги монтираш наведнъж. Аз също искам да сложа такъв и на предните, и на задните джамове, ама не ми се ще да е на отделно дистанционно, та затова още не съм предприел нищо.

kartell
19-06-2009, 14:10
Ами тя самата аларма има кабел за roll-up но предполагам, че щом на колата нямам автоматично вдъгане ще трябва да се монтира допълнителен модул. Незнам дали на всички 166 е така, но на мойта автоматичен на горе и на долу е само шофьорска, а пасажерската само на долу.

По принцип предпочитам да намеря схемите са централното и другите неща, но ако не ги намеря сигурно ще звънна в сервиза да видя какво ще кажат.

balev64
19-06-2009, 15:34
Ako става на въпрос за автоматично вдигане на стъклата при включвне на алармата от дистанционното се касае за система комфорт.При тази система алармата трябва да се настрои на "дълги времена" 28 сек.на заключване.Друг е въпроса дали обаче алфата има такава система за вдигане на ел стъклата при заключване.Пробата е лесна,при зключване с ключа задържаш самия ключ за по дълго време и ако стъклата са спуснати и има такава система би трябвало да се вдигнат до крайно горно положение.Отделен е въпроса че на алфа ромео ел.стъклата не са като на други италиянки.На предишната ми кола -Ланча Дедра управлението на ел.стъклата беше супер интилигентно и надежно.Просто за 10 години не съм имал никакъв проблем с него,но на алфата ми се струва че ще има ядове.

kartell
19-06-2009, 22:35
Ами мойта аларма го няма това със сигурност, но е е там въпросът, аз искам да знам как да вържа определени кабели, като има на алармата кабел за климатика кабел за rool-up 6 кабела за централно и там едни кабели за паленето и общо взето това е :comphits:
Утре ще снимам схемата на централното ако съм започнал да го връзвам :magic:

teodor80
20-06-2009, 06:22
Сещам се че пичовете вземаха информация за затворени врати и багажник от таблото.Намериха кабелите които дават инфо на крушките да светват коя врата е отворена оголиха ги малко вързаха алармата и това е.

balev64
20-06-2009, 07:57
Щом си тръгнал на вариянт направи си сам трябва да те предупредя за някои тънки моменти.Първо в снопа кабели на алармата трябва да има един кабел (най често е жълто зелен и в схемата пише +15v)който да бъде захранен с + след даване на контакт.Ако не го захраниш този кабел имай на пред вид че е възможно да ти се включва сирената по време на движение.Освен това ми се струва че като си вържеш алармената система ще се наложи да си изключиш датчика за консумация.Ако не го направиш можеш да имаш ядове в първите минути след включването на ал.система.Другия ми съвет е да не се опитваш да прекъсваш запалването на автомобила.Той и сега си има имобилайзер и ако питаш мен най сигурния блокаж на запалването е ако го прекъснеш посредством накакво ключе чието местоположение да бъде известно само на теб.Освен това според мен е по добре да се вгради клапан за прекъсване на горивото.На края в резюме.Намираш кабелите за мигачите заголваш леко и запояваш съответните кабели от алармата,захранваш от постонянен плюс след предпазител,намираш стабилна маса и запояваш кабела на масата,намираш двата кабела за управление на Ц.З.мериш с мултицета или с пробна лампа определяш с какъв сигнал е управлението +или- съответно захранваш кабелите които са дадени по схема с такъв сигнал а другите два ги вързваш към кабелите на машинката.Самото управление се извършва по следния начин.В блока на алармата има две релета с норм.отв.и норм. затв. контакт,за това ти илизат 6 кабела.На теб ще ти трябват общите кабели на които да подадеш упр. сигнал и кабелите излизащи от норм. отв. конт.Конкретно за модула за управление на ел.стъклата съм малко песимист.Не случайно писах че на алфата ел.стъклата ми се струва че са недомислени.Най малкото което ме води до тази мисъл е че нямат крайни изключватели.Като натиснеш бутона за вдигне на стъклото и то е в същия момент е вдигнато започва едно щракане не ти е работа.Т.е.имат защита от претоварване а не са им сложили по едно крайно изключвателче което е много тъпо.Ако имаха въпросния кр.изкл.просто и с едно елементарно реленце щеше да минеш :(.Следа като всичко е вързано и ЗАПОЕНО! изолирваш добре и бандажирваш кабелите като вимаваш да не са в близост с движещи се части - педали и кормило.И още една подробност,от зад в багажника в дясно е местото на заводската аларма.Там до капака с предпазителите.Провери да не би от алфа да са се опитали да ти помогнат в начинанието ;).Другото за което се сещам е да си поставиш един двузонов микровълнов датчик и да елиминираш тъсенне на бутони на врати,капаци и още ред други неща.Успех.

kartell
20-06-2009, 13:58
Възможно ли е буксата в дясно на снимката да е за аларма? 21850

kartell
20-06-2009, 22:15
Днес вързах захранването и централното, но се развали времето и прекратих работа :ranting:. Утре евентуално продължавам .
Ето снимка на схемата на алармата. http://media.snimka.bg/3391/013036398-big.jpg

balev64
21-06-2009, 15:01
Taka,от това което виждам макар че не е много ясно е възможно да имаш имобилаизер който се обучава.Например преди запалване натискаш два пъти педала на спирачката после сваляш ръчната и запалването е възстановено.Другия вариянт е да имаш дистанционно запалване на двигателя.Колкото до букста от снимката мога да кажа че не съм проверявал какво има на нея.Но не изключвам да е буксата за фабричната аларма.

kartell
21-06-2009, 21:27
Taka,от това което виждам макар че не е много ясно е възможно да имаш имобилаизер който се обучава.Например преди запалване натискаш два пъти педала на спирачката после сваляш ръчната и запалването е възстановено.Другия вариянт е да имаш дистанционно запалване на двигателя.Колкото до букста от снимката мога да кажа че не съм проверявал какво има на нея.Но не изключвам да е буксата за фабричната аларма.

Колега благодаря ти за отговорите, ако искаш дай email да ти пратя снимката на схемата с по висока резолюция.

Значи алармата има дистанционно палене. Нещата които за сега не са ми ясни са: има единичен кабел на който пише "air conditioner" и още един на който пише "immobilizer by pass". Нямам идея какво трябва да ги правя. Този за имобилайзера предполагам, че по някакъв нячин трябва да излъже имобилайзера, че съм сложил ключа, но как незнам. А този за климатика може би трябва да се върже към копчето OFF на климатроника или на ECON.

За буксата в багажника - тя най-вероятно е за алармата но мисля че там е само захранването и кабелите за мигачите, другите кабели на нея не ги разбрах за какво са, но май не са за централното. Аз вече намерих място на алармата отпред зад пластмасовата преграда в краката на пасажера.

Така за прозорците: от алармата излиза само един кабел на който пише "window rolling up". Не вярвам този кабел да е силов а само оперативен. В нета намерих ето това http://www.topspeed.bg/view_product.php?pid=1661 дали ще свърши работа в моя случай?

balev64
21-06-2009, 22:51
Значи като ти писах че има нещо гнило в ел.стъклата трябва да знаеш че със съгурност е така.Самите ел.стъкла трябва да се управляват от модул който да ги има тези работи като защита от претоварване,крайни изключватели и т.н.Уви обаче при наще алфи тия работи са спестени,т.е има ги но не в работещ вид който да ми хареса.Чудно ми е само, защо в къде морално по стари модели ги има а при нас не.Именно този кабел от алармата е за система комфорт т.е.подава сигнал в рамките на 30-на сек.и после сигнала отпада.Видях обаче че имаш в комплекта микров.д-к това е хубаво и върши добра работа особено ако двузонов.Видях изхода за имоб.байпас но ще ми трябва още малко инфо.Някъде в книжката е описано тази функция за какво е.Може да е свързано с дистанционното запалване.Но така ми е малко трудно да кажа със сигурност.Колкото до ел.стъклата си спомних че преди време на една фиат регата си бях направил собствена схема за упр. на ел стъкла.Тъй като съм работил с GAMMA autoalarm си бях взел модел който да има доп.универсален изход и на този изход надградих схема с управление на затваряне на ел.стъклата с бутон от дистанционното.По този начин можех да ги регулирам и да ги затварям по желание или напълно или частично за проветряване на колата ;).Като е необходимо пиши на stojan_balev@yahoo.com.

kartell
23-06-2009, 21:22
Днес навързах доста неща и дори я запалих дистанционно :afro:. остана ми да свържа прозорците, датчиците от вратите и кабелът за байпаса на имобилайзерът, който изобщо нямам идея как да се направи, защото сега мога да я запаля дистанционно само ако чипът на ключа е на ключалката :bangin:.
Връзването на датчиците също нещо ме тормози и незнам от къде да взема сигнала, понеже всяка врата е сама за себе си.
Доста бавно става монтажът, но понеже гледам да си прекарам добре кабелчетата и да си запоя всичко. Сигурно има сервизи при които ще я навържат за 2 часа, но незнам дали след няколко месеца няма да почне - това не работи онова също и т.н., а й удоволствието като я приключа също не е за пренебрегване :BBQ:

hristo 156
23-06-2009, 22:24
Колега дай малко инфо. или снимки как да свържа въпросния модул от Топ спиид.Става въпрос за 4 ел.стъкла.Благодаря предварително.

balev64
23-06-2009, 23:13
Сигнала от вратите отива най вероятно в една централа която командва плафоните.От това което видях поне на багажника включвателя на лампата е един микроключ предполагам че и на вратите са така.Търси общ сигнал,сега при новите аларми може да е или +или- което е хубаво и улеснява монтажа.А шок датчика си се захранва и кореспондира със самата аларма.Колкото до заплаването,може би кабела за байпас на имобилайзера е точно за тази цел,но сигурно ще трябва да се бърка по надълбоко.Сам по себе си имобилайзера е платка с няколко релета които имат задача да прекъснат захранването на възли от запалителната система ,стартера и т,н,.Управлението е чрез честотен приемник и предавател който обаче в края на краищата върши едно нешо а именно да включи или изключи групата релета които прекъсват запалването и ако се вържи кабела за байпас така че да възстанови захранването при изключването на алармата то значи че работата е свършена до някъде.Говоря нещата по принцип защото почти вече 7-8 години не съм се занимавал с тази материя и като всичко което не се практикува и това се забравя.едно време истинските фирми даваха книжки с описание и инструкции за монтаж на аларми по всички видове коли.А в кижката на бившата ми кола ланча дедра имаше специално отделено място за схема и начин на вързване на ал.система.

kartell
24-06-2009, 08:53
Колега дай малко инфо. или снимки как да свържа въпросния модул от Топ спиид.Става въпрос за 4 ел.стъкла.Благодаря предварително.

Аз още не съм го купил този модул, защото незнам дали ще ми свърши работа. Колкото до връзването - модула си има схема, но трудното е да намериш точните кабели на самата кола. Както вече писах на Алфа 166 модулите за задните и предните прозорци са на различни места което е кофти. Другият по трудоемък начин е да разглобиш корите на вратите и да видиш кои са захранващите кабели на моторчетата за стъклата.

balev64
24-06-2009, 18:36
Не не, модула би трябвало да си има релета със силови контакти и евентуално от блока с бутоните на шофьорската врата да вържеш всичко.На всеки бутон има по три кабела единия е общ и в зависимост от това на къде включваш се задейства моторчето за отваряне или за затваряне.Сега,хубаво е да има защита от претоварване т.е.при затваряне на съответното стъкло и след натоварване на задвижката му да изключи захранването.Това обаче при нас го няма а след като се затоври напълно стъклото започва едно щракане не ти е работа.

kartell
24-06-2009, 21:44
...Сега,хубаво е да има защита от претоварване т.е.при затваряне на съответното стъкло и след натоварване на задвижката му да изключи захранването.Това обаче при нас го няма а след като се затоври напълно стъклото започва едно щракане не ти е работа.

Колега преди малко по този повод пробвах да видя дали има защита от претоварване и се оказа, че на всеки прозорец като задържа да го затворя и като напъне леко и в кутията за прозорците нещо щраква, продължавам да държа копчето, но повече нищо не се чува от кутийката. Това ме навежда на мисълта, че има защита и реле който спират когато се затвори прозореца.
Въпросът ми е как с един кабел който идва от алармата и подава сигнал за 20 и няколко секунди да накарам всички прозорци и огледалата да се затворят.

ACEHOB
25-06-2009, 12:44
Не знам какво ще правите с тези стъкла зимата когато замръзнат...!? Същото се отнася и за прибиращите огледала... :screwy:

Коки
25-06-2009, 14:17
Не знам какво ще правите с тези стъкла зимата когато замръзнат...!? Същото се отнася и за прибиращите огледала... :screwy:

Ами зимата не караме с отворени прозорци :bouncing_smiley:

qpwo
25-06-2009, 20:14
А пък аз зимата си карам с прибрани огледала :bouncing_smiley:
Е ми кофата с топла вода или няма да се прибират...

balev64
25-06-2009, 21:49
Сигурен ли си че след като се натоварят моторчетата и се изключва подаването на захранване.При мен ситуацията при напълно затворен прозорец е едно щракане до без край.Аке не пусна ключа си щрака до ....Коя година ти е колата,мойта е 98 г да не би да са оправили проблема на по късен етап.Колкото до схемата мился че ще успееш да вържеш .Значи най бабешкия начин е да вземеш сигнал от Ц.З.като може да пробваш с дългите времена.Ако става ще трябва да размножиш контактите на две релета или трябва да имаш 4 норм.отворени контакти които при заключване на колата да се задействат и да затворят ел.стъклата и съответно след 28 сек да отпадне управляващия сигнал и се избегне някоя инфекция с падане на акумолатора и ли с проблеми в ел.стъклата.На кратко:заключваш колата,започват да се вдигат стъклата,вдигнатите натоварват и техните моторчета изключват другите се вдигат и след като натоварят и те съответно се изкл.Всички стъкла са вдигнати,междувременно изтича времето за сработването на Ц.З.и оперативния сигнал отпада,стъклата вече са без захранване и остават неактивни.Използвай импровизирани предпазители при пробите за да не повредиш нещо.

kartell
25-06-2009, 22:20
Сигурен ли си че след като се натоварят моторчетата и се изключва подаването на захранване.При мен ситуацията при напълно затворен прозорец е едно щракане до без край.Аке не пусна ключа си щрака до ....Коя година ти е колата,мойта е 98 г да не би да са оправили проблема на по късен етап....

Значи в интерес на истината не съм мерил захранването, но след като се вдигнат до горе в модула на прозорците някое реле цъка веднъж и колкото и да държа ключът за вдигане, нищо повече не се чува.
Колата ми е 99-та, но след диагностика при Бобо се оказа, че софтуера е на 2001-а каквото и да означава.

Така, по повод връзването: самата аларма подава минусов сигнал ( roll-up ) за опколо 20 секунди.
Значи аз свързах този минусов сигнал кум реле, което да подаде 12V захранване към модула на прозорците през тези 20 и няколко секунди и към реле което да подаде минус към предните две стъкла. Реших да захраня замо прердните стъкла с roll-up функция защото на алфа 166 задните стъкла страдат от изкривяване на уплътненията които задържат стъклото в затворено полужение. Така, минусовият сигнал от алармата захранва реле което да подаде маса на управлението на предните два прозореца. Но вместо 2 релета използвах 2 диода след релето, един за шофьорския и един за пасажерското стъкло след които са кабелите за минусово управление на стъклата.
За съжаление не се получи, незнам защо. Утре ще опитам с 2 релета които да захранят оперативния минус на двете предни стъкла.

kartell
25-06-2009, 22:25
Не знам какво ще правите с тези стъкла зимата когато замръзнат...!? Същото се отнася и за прибиращите огледала... :screwy:

Хмм това е доста инерестно... но зимата ще го мислим :gay[1]:

balev64
25-06-2009, 22:27
Ами може би причината е че не си на контакт.Функцията за вдигане на стъклта работи само когато ключа е в положение на контакт.Ако не си го взел в пред вид може би това е проблема.

kartell
26-06-2009, 21:53
Ами може би причината е че не си на контакт.Функцията за вдигане на стъклта работи само когато ключа е в положение на контакт.Ако не си го взел в пред вид може би това е проблема.

Значи, ето схемата по която свързвам нещата( не е много добре начертана, но се разбира) 22642

Когато алармата подаде минусов сигнал оt roll-up функцията, всички релета едновременно сработват, което се оказва и основният проблем, защото след като се подаде захранване на модула за стъклата, трябва да се изчака около 1 секунда преди да се подаде сигнал за затваряне на прозорците, в противен случай те просто не се вдигат.
въпросът ми е - по какъв начин да забавя сигналът за вдигане?
Не може да свържа модула за прозорците с постоянно захранване, понеже консумира около 0.4А в покой, което си е много.

balev64
27-06-2009, 21:43
Значи номера е в тази секунда.Виж дали имаш функция която да се командва с втория бутон на дистанционното.Мисълта ми е че ако имаш изход който да се задейства от някой бутон то може вдигането на ел стъклата да стане много елегантно.Или иначе казано при включване на алармата само ако натиснеш съответния бутон ще се задействат ел стъклата.Това за сега е идеа в суров вид но може и да стане щото някога съм правил такива изпълнения и става много ефектно това с регулирането на ел стъклата.

kartell
28-06-2009, 09:28
Схванах идеята, сега остава само да се измисли как да стане.

balev64
28-06-2009, 14:39
Обикновенно на дистанционно има 1-2 и повече бутона.Един от тях е за паник функция(задействане на сирената принудително от дистанционното).Обикновенно в първите 20-30 сек.(светодиодиода свети постоянно)алармата е в тест режим ,именно тогава може би някой от бутоните може би подава на някой кабел захранване ( +или-).Просто пробвай в първите 30 сек какво излиза на кабелите при натискане на някой бутон.Ако имаш кабел "аксесоари" най вероятно това ще е твоя кабел.

leketo84
17-02-2010, 12:54
Колеги да върна малко стара тема ! Въпроса ми е има ли някай с 166-ца въпросната екстра за автоматично дигане на прозорците и как се задейства ! След 1 година и половина чак сега разбрах че го имаме на другата кола въпросното супер заключване !!! :new_Eyecrazy:

Коки
17-02-2010, 18:32
Колеги да върна малко стара тема ! Въпроса ми е има ли някай с 166-ца въпросната екстра за автоматично дигане на прозорците и как се задейства ! След 1 година и половина чак сега разбрах че го имаме на другата кола въпросното супер заключване !!! :new_Eyecrazy:

Иди в Равена и ще ти го направят. Направиха ми го на Дедрата и на предишната ми кола.

http://www.ravena-bg.com/showpage.php?PageID=2

leketo84
17-02-2010, 18:41
Иди в Равена и ще ти го направят. Направиха ми го на Дедрата и на предишната ми кола.

http://www.ravena-bg.com/showpage.php?PageID=2
Мерси Коки , а възможност да го има фабрично като на други коли някоя 166 има ли ? :whip:

balev64
17-02-2010, 19:59
Някъде по напред в темата съм го описал как става.Касае се за система "комфорт".

leketo84
18-02-2010, 01:37
Някъде по напред в темата съм го описал как става.Касае се за система "комфорт".

Да прочетох го за ключа и "комфорт модула " но не става така , а дали има някой с такава екстра фабрично ми е питането и дали това е начина за активиране !!!:question:

Коки
18-02-2010, 11:18
Да прочетох го за ключа и "комфорт модула " но не става така , а дали има някой с такава екстра фабрично ми е питането и дали това е начина за активиране !!!:question:

Няма такова нещо като "активиране" - или го има, или го няма. Аз лично не съм виждал 166 с функция комфорт, моята също няма, затова отиваме на вариант да ти сложат. По-рано цената беше около 50 лв на чифт джамове, така че не е нещо скъпо.

kartell
19-02-2010, 19:41
А ако си по-сръчен и можеш да си го сложиш сам, има на илиенци се продават само модулите :prescription: