PDA

View Full Version : Партизани, паметници и прочие



Pepo
21-06-2009, 20:08
Спираме да отморим. И пак ...
Другият път, ако не нося тротил, поне две, три кирки, със сигурност ще взема

Много ли пречат паметниците, кога газите с жипките планината?

Темата произлиза от тук:
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=36054

търтей
21-06-2009, 20:22
Много ли пречат паметниците, кога газите с жипките планината?

Много пречат, да. Ако не ти е ясно що, няма смисъл да си говорим

venko
21-06-2009, 20:43
много хубави снимки,ама за паметниците мога да кажа само че са от историята на България и невиждам какво ти пречат!

Old Fox
21-06-2009, 20:44
От' си бос на първата снимка? :-) Тъй ли карат истинските офроудъри?

търтей
21-06-2009, 20:45
От' си бос на първата снимка? :-) Тъй ли карат истинските офроудъри?

Тъй мчи къ :grandpa:

И ний като т.нар партизани, тез първопроходци на офроуда в България, нямаме пари за чорапи. Ма не върви да крадна чорапетки от злия капиталист магазинер, нал тъй :Р

търтей
21-06-2009, 20:47
много хубави снимки,ама за паметниците мога да кажа само че са от историята на България и невиждам какво ти пречат!

Благодаря за снимките.

А какво им пречат ли ...
Разделът за политика е малко по-нагоре. попитай там.

И един съвет от мен - това че милееш за историята на България е чудесно, но ако проявиш повече уважение и към езика на страната ни няма да сбъркаш, дори напротив.

Pepo
21-06-2009, 22:05
Много ли пречат паметниците, кога газите с жипките планината?


Много пречат, да. Ако не ти е ясно що, няма смисъл да си говорим
Има едни, които ходят с кирки по еврейските, арменските и разни такива гробища, че им пречели камъните. Нещо?

търтей
21-06-2009, 22:17
Има едни, които ходят с кирки по еврейските, арменските и разни такива гробища, че им пречели камъните. Нещо?

Както вече казах, темата за политиката е по-нагоре. Попитай там.

И само за протокола:
Нали не бъркаме надгробна плоча и няква изцвъкня насред гората?
Изобщо знаем ли що е то социализъм?
Кои са видните представители на бригада чавдар?

fred
21-06-2009, 22:26
Да снимките са хубави, а човек винаги трябва да си носи тривонче, както казваше един приятел, чук и тел.:wow:
Та и две думи за историята, така и така я има в темата- тя е ясна, за тези, които я познават, разбират и тълкуват, а не за бетонираните глави, както ги определи навремето Бочаров.
А не срещнах те ли и призрака на другаря Янко, който носи пита кашкавал забързано по склона :horror:

old alfist
21-06-2009, 22:30
Кои са видните представители на бригада чавдар?
Армейски Генерал Добри Джуров.

търтей
21-06-2009, 22:33
Армейски Генерал Добри Джуров.

Има и други, още по-видни.
Примерно Димитър Станишев ...

Всъщност, единственият заслужаващ уважение е Веселин Андреев.

old alfist
21-06-2009, 22:37
Имало е заблудени идеалисти, но впоследствие доста от тях са били избити и пратени по лагери.

търтей
21-06-2009, 22:49
На колегата олд алфист, неясно защо, мнението стана в предната тема. А то обясняваше защо тези "паметници" нямат място.

old alfist
21-06-2009, 23:19
Според мен, не трябва да се махат - все пак това е част от историята на България, колкото и извратено да е било всичко.
Човек не може да избяга от миналото.
Времето лекува.

търтей
21-06-2009, 23:24
Ам от една страна да. Историята трябва да се помни.
Просто ние сме претрупани с такива "паметници". Е виж за един ден на колко попаднах.
Най-добре всичките подобни да се съберат в един парк на соца, да му сложат входна такса и да се водят туристи на принципа - "не правете като тях, да не станете за смях."

venko
21-06-2009, 23:33
Претрупани или не трябва да ги има.Нали не ти седят под балкона да ги гледаш всеки ден!И пак ще се повторя, че това е част от историята и народ без история е като дърво без корен.

търтей
21-06-2009, 23:43
А тук др. Живков се запознава с партизаните ...

http://www.mtc.government.bg/upload/docs/NRB4/44_41.jpg

История, нали
Ама моля Ви се, колеги ...

Pepo
21-06-2009, 23:44
Както вече казах, темата за политиката е по-нагоре. Попитай там.

И само за протокола:
Нали не бъркаме надгробна плоча и няква изцвъкня насред гората?
Изобщо знаем ли що е то социализъм?
Кои са видните представители на бригада чавдар?
Аз тука не видях никой да политикантства, освен само един ;-)
'Що ме пращаш в темата за политиката? Аполитичен съм, не ме влече...non-sens

old alfist
21-06-2009, 23:57
История, нали
Ама моля Ви се, колеги ...
Камъните не са проблем - проблем са хората.

търтей
22-06-2009, 00:02
Камъните не са проблем - проблем са хората.

Е, тъй де. На хората трябва да им се обяснява. Бавно и напоително. И да се повтаря и потретва.

Щото май никой не се учи от историята.

Я обяснете защо, например, Димитър Талев е бил в лагер?

old alfist
22-06-2009, 00:14
Я обяснете защо, например, Димитър Талев е бил в лагер?
Защото не се съгласява с бутафорната действителност.

търтей
22-06-2009, 00:21
Защото не се съгласява с бутафорната действителност.

И това е причина да те пратят в мина?
Ма разбира се ...

Е те затва си мисла, че некси не е мноо редно да има паметници на престъпници навред из страната.

old alfist
22-06-2009, 00:26
И това е причина да те пратят в мина?
Ма разбира се ...

Е те затва си мисла, че некси не е мноо редно да има паметници на престъпници навред из страната.

Май се завъртаме в порочния кръг за яйцето и кокошката.

търтей
22-06-2009, 00:29
Абе просто ми се вижда идиотско тия %="% да имат повече памчетници от Ботев и Левски взети заедно.

old alfist
22-06-2009, 00:34
Абе просто ми се вижда идиотско тия %="% да имат повече памчетници от Ботев и Левски взети заедно.
Така е, но Ботев и Левски са в сърцата на хората, въпреки количеството на паметниците.

търтей
22-06-2009, 00:37
Така е, но Ботев и Левски са в сърцата на хората, въпреки количеството на паметниците.

Да. За щастие, някои неща са вечни.

fred
22-06-2009, 09:32
Паметниците на социализма /както и на фашизма, за който никой не реве или почти никой де, че това било история и т.н-е къде има фашистки паменти бре?!,а?/ са плод на пропагадната машина.Натрапва се в главата на народонаселението, че едва ли не цялият народ се е борил срещу капитализма и прочее клишета .
Ако някой отвори официалните учебници по БКП, чиято история се изучаваше задължително в първи курс на всички университети навремето, ще разбере, че партизаните и ятаците са били 20 хиляди.Така пише там.Е това е от 5-6 милионно население.Смятайте проценти.
Това беше написано 40 години след 1944 от прогадния отдел на ЦК, значи са били неповече от 5-6 хиляди реално, ако не и по малко.
С други думи-манипулация и лъжа.Харктерни практини на тоталитарните общества, за които историята започва и свършва с тяхната собствена история.
След 50 години надали някой ще се интересува от този исторически период, а от тия паметници няма да има и следа най вероятно.

търтей
22-06-2009, 10:56
След 50 години надали някой ще се интересува от този исторически период, а от тия паметници няма да има и следа най вероятно.

А дано. Ама като гледам тука децата как скочиха, че, видите ли, това било история, лекинко се притеснявам

morfius
22-06-2009, 11:12
Чудно защо някои хора не се усещат, че пропагандната машина изобщо не е спирала да работи?
А една голяма част от тези "паметници" всъщност са паметници на чужда армия... а не на наша история.

fade
22-06-2009, 12:10
Аре ся аз пък да се явя като един агент провокатор и да сложа тука едни други паметници (http://www.youtube.com/watch?v=2R6IRT20qtk&feature=related):bouncing_smiley:
Не че нещо... ама ми стана смешно каква дискусия заформихте.
Или аз нещо не съм в час или... ми се струва, че първо трябваше да се съборят каменните паметници, а не тези които са в линка (той наистина е само забавна провокация)
И лично мое мнение е, че в такива дискусии не трябва да се споменават имена на светци като Левски и Ботев, но колкото и пошло да прозвуча ще си позволя да цитирам Ботев дословно:

“Вярвам в единната обща сила на человеческия род на земното кълбо, за да твори добро.
И в единний комунистический ред на обществото, спасител на сички народи от вековни тегла и мъки чрез братски труд, свобода и равенство.
И в светлий животворящ дух на разума, укрепляющ сърцата и душите на сички хора за сполуката и тържеството на комунизма чрез революция.
И в единното и неделимо отечество на сички хора и обща собственост върху сички имоти.
Изповядвам единний светъл комунизъм, поправител недъзите на обществото.
Чакам събуждането на народите и бъдащий комунистический строй на целия свят.
Галац, 20 април 1871 г.
Хр. Ботев”

След този цитат, по вашата логика мисля че е справедливо да съборим и паметниците на Ботев?
Сега очаквам едно "Бавно и напоително" обяснение... да видим колко сте толерантни към различно мнение. ;)
Накрая искам да кажа... това са паметници на хора които са умрели за идеите в които са вярвали, искам да попитам колко от разгорещилите се в тази дискусия са готови да умрат за това в което вярват в днешно време?
Лично аз няма да дискуртирам повече...
Колега fred, много харесвам вашите постове и мога да ви разбера, но пък хора които са били в несъзнателна възраст да говорят за онова време... ами... несериозно е според мен.
А, че онова беше една извратена утопия която не води до прогрес съм съгласен, но пък се дишаше по леко въпреки грозните стоки в магазините и панелките около нас. За съжаление както съм казвал и в друг пост и както и Вие казахте във вашия след 50 години никой няма да помни това... и отново за съжаление не мога да припозная нито един Моисией за пътешествието из пустинята в днешно време... и така...
Нещо ми престърга стомаха след това словоизлияние отивам в стола... ъъъъ... пардон близкия ресторант.

nightroller
22-06-2009, 12:31
:)

fred
22-06-2009, 12:33
E и аз да обобщя, за тези, които са писали след мен /благодаря и на колегата fade/, та - децата скочиха, защото това е плода на пропагандата естествено, която и сега не спира, както са отбелязали и други колеги.
Ако родителите му не са осъзнали, че са с пердета, то и крушата няма как да стигне по-далече във възгледите си:wow:На такива разчита и БСП, която е ръководена от най-върли капиталисти, но това не пречи да ронят крокодилски сълзи за бедните.
Ботев е друго нещо-човека чул за комуната и я възприел по някакъв начин, ние сме си били под османско, а прародителя на Андрей Луканов по това време е поп и съратник на Левски, а В.И. Ленин не е бил роден./По тоя повод се появиха и писания, че може той да е бил попа предател, а не поп Кръстю, ама това е друга тема/
Има вече литература написана за тези неща, ще има и още и по сериозна, който е грамотен-ще я прочете, а неграмотния няма памет, рано или късно ще потъне в забравата.

koolio
22-06-2009, 12:36
Раздвоен съм по темата. От една страна, няма нужда да описваме колко погрешна и исторически обречена е била каузата на партизаните. От друга, разрушаването на паметник е варварство, както и да го погледнеш.
Може би най-резонна е идеята на Търтея - такива паметници да бъдат събрани в музей и който има желание, да ги посещава - дали от поклонничество или от любов към историята.

А по темата се сетих за един забавен случай с мой роднина. Мой прадядо е бил "знатен" човек в малко подбалканско градче - Угърчин. Мисля, че е бил и кмет по едно време, но не съм сигурен. Та въпросният дядо глеал строежа на някакъв партизански паметник, приближил се и рекъл на майстора: "Абе я тука в основата оставете една малка дупчица, колкото пръста ми." "Защо бе, дядо?" "Ами като му дойд времето, да турим фитила".

Pepo
22-06-2009, 12:58
От цялата история, не стана ясно с какво точно пречат (чисто физически, майната и на цялата идеология, каквато и да е и независимо от гледната точка). Някой няма ли свежа идея да събере и панелките в някой музей, че те пък на мен много ми пречат? ;-)

morfius
22-06-2009, 13:42
Колеги, нека не бъркаме идеите/идеалите с реалноста/пропагандата.
Понеже в рода ми ги има всякакви - от партизани и ятаци, до репресирани от тоталитарния режим, та мисля имам база на която да преценявам.
Цвъкането на грозен бетон наляво и надясно не е история - пропаганда е... и да слушам как трябва да си пазим историята от хората заменили я точно с тая пропаганда (не визирам никой от форума) хич не ми е драго.
А в същото време истинските ни културно-исторически обекти се съсипват оставени на произвола на съдбата.
Мерси от такава история.
Не, че трябва да взривим всичко... и това не е вариант, даже прословутия мавзолей можеше да послужи перфектно за други цели.
Един музей на безумието тоталитарсоциализъм е далеч по-добре от колкото да се спъваме в останките му навсякъде.

zloster
22-06-2009, 16:06
E и аз да обобщя, за тези, които са писали след мен /благодаря и на колегата fade/, та - децата скочиха, защото това е плода на пропагандата естествено, която и сега не спира, както са отбелязали и други колеги.
Ако родителите му не са осъзнали, че са с пердета, то и крушата няма как да стигне по-далече във възгледите си:wow:На такива разчита и БСП, която е ръководена от най-върли капиталисти, но това не пречи да ронят крокодилски сълзи за бедните.
Ботев е друго нещо-човека чул за комуната и я възприел по някакъв начин, ние сме си били под османско, а прародителя на Андрей Луканов по това време е поп и съратник на Левски, а В.И. Ленин не е бил роден./По тоя повод се появиха и писания, че може той да е бил попа предател, а не поп Кръстю, ама това е друга тема/
Има вече литература написана за тези неща, ще има и още и по сериозна, който е грамотен-ще я прочете, а неграмотния няма памет, рано или късно ще потъне в забравата.

Кратка историческа корекция: другарят Улянов е роден 1870г. Справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Lenin


Колеги, нека не бъркаме идеите/идеалите с реалноста/пропагандата.
Понеже в рода ми ги има всякакви - от партизани и ятаци, до репресирани от тоталитарния режим, та мисля имам база на която да преценявам.
Цвъкането на грозен бетон наляво и надясно не е история - пропаганда е... и да слушам как трябва да си пазим историята от хората заменили я точно с тая пропаганда (не визирам никой от форума) хич не ми е драго.
А в същото време истинските ни културно-исторически обекти се съсипват оставени на произвола на съдбата.
Мерси от такава история.
Не, че трябва да взривим всичко... и това не е вариант, даже прословутия мавзолей можеше да послужи перфектно за други цели.
Един музей на безумието тоталитарсоциализъм е далеч по-добре от колкото да се спъваме в останките му навсякъде.
Имам въпрос: как да разделим културно-историческите обекти на "истински" и неистински?
Не е ли по-добре да ги оставим всичките и да се грижим еднакво за тях, а бъдещите поколения да решат какво е било пропаганда и какво не е било. Защото ние колкото и да си говорим никога няма да стигнем до разумно решение кое как е било, а след като мине повече време и "пушилката" се разнесе ще може да се каже "кой сват и кой на булката брат".

търтей
22-06-2009, 16:27
Имам въпрос: как да разделим културно-историческите обекти на "истински" и неистински?

По съвест, колега, по съвест.

А т.нар. паметници на соца - ами в музея. Даже може да се организира специален музей в Сибир.

Pepo
22-06-2009, 17:10
А защо, когато не може да се гради, трябва да се разрушава? Защо сили и желание за трошене винаги се намират, а за обратното - никога?
К'ва пропаганда, к'ви пет лева - та тези "камънаци" отдавна не значат нищо за никого. Забравени някъде по шубраците, кой го е грижа за тях? Поколението, което расте не знае Ботев, Левски, а тука си говорим, че паметниците по горите били пропаганда?
По-горе някой спомена за Мавзолея - и какво, спим ли по-спокойно откакто го събориха, живем ли по-добре, държавата ли се оправи, що ли? Все търсим под вола теле, все нещо пречи и не ни е наред.
Всичко идва от главата, географското положение, народо-психологията. ''Камънаците'' немат нищо общо.
Много лоши били - да, такива са (лично за мен не. Не ми носят нищо, но и нищо не ми отнемат). Лоши са и Аушвиц, Брендок, Бухенвалд, Дахау, Вършавското гето...списъкът е доста дълъг. Всичко е останало, че дори и възстановено, за да има кой да го види, за да се запомни, а нека всеки сам направи преценка за себе си. Добро или лошо, то се е случвало, не може е да се скрие, не бива да отнемаме възможността на идващите след нас - нека знаят.

Знам че се повтарям, ама има ли ентусиасти да изместят панелките някъде, че много ме дразнят 'начи :-)

Май скоро ще станем за ключ :innocent:

търтей
22-06-2009, 17:18
А защо, когато не може да се гради, трябва да се разрушава? Защо сили и желание за трошене винаги се намират, а за обратното - никога?

Ми първо не може всичко от миналото да се пази. Щото ти не живееш в кирпичена къща, нали. В Рим има модерни сгради пък където копнеш всичко е история. В София и Пловдив също.

Второ - не са забравени тия боклуци в горите. За съжаление.

Трето аз ги виждам. Доста често. Явно не само аз. Някои заблудени може и да им поварвят.

Четвърто. Дахау е музей. Нямаме проблем да имаме музей на комунизма. Дори би бил полезен.

Пето. Панелките полека лека изчезват. В Пловдив бавно - защото градът се развива бавно и защото няма много панелки. В София още по-бавно щото все още има кретени готови да си купят панелка на старо.

И последно - твоята теза малко ми се губи

sen7
22-06-2009, 18:10
Само не разбрах загиналите партизани, борели се за избавление от фашизма, какво общо имат с провалите на соца ?

old alfist
22-06-2009, 18:21
Ми първо не може всичко от миналото да се пази.
Почти всичко може, ако е ценно. А кое е ценно - времето ще покаже. Говоря по принцип - не конкретно за случая.
Има обекти и растителни видове, заради които заобикалят пътища и се съобразява проектирането на сгради.
Погледнато от комерсиална гледна точка, демонтирането на такива шедьоври и съхранението им като експонати не е безплатно - естествено, че плащаме всички ние от нашите данъци.
Предлагам Търтея, ако му пречат /морално или физически/ да си ги демонтира, транспортира и съхранява - на мен не ми се дават пари за тази идея. Не, че някой ще ме пита. А и като знам, колко пари, ще откраднат покрай една такава процедура.

zloster
22-06-2009, 18:21
По съвест, колега, по съвест.

А т.нар. паметници на соца - ами в музея. Даже може да се организира специален музей в Сибир.
Съгласен съм, че трябва да е по съвест. Много точно казано. Но обществото ни в момента не стимулира проявите на съвест, даже гледа да ги наказва. Затова твърдя, че е рано още да се прави нещо по-мащабно със "паметниците на соца".

А за място на музея аз предлагам да помолим някои от по крупните реститути. Ще бъде много благородно от тяхна страна, ако се съгласят да отпуснат малко местенце за няколко камъка с червени петолъчки по тях. Мисля си, че някъде из Рила ще е изключително подходящо ;). Хем на чист въздух, хем се образоваме, хем ако сме се напили, ще ни минава бързо махмурлука.

търтей
22-06-2009, 18:22
Само не разбрах загиналите партизани, борели се за избавление от фашизма, какво общо имат с провалите на соца ?

Що рече? :shocking:
Фашизъм?
В България?
Ма четете история, много моля.

търтей
22-06-2009, 18:24
Предлагам Търтея, ако му пречат /морално или физически/ да си ги демонтира, транспортира и съхранява - на мен не ми се дават пари за тази идея. Не, че някой ще ме пита.


Чудно. И експозиция ще спретна. Разрешиха ли частните музеи? Сериозно питам.

venko
22-06-2009, 18:38
Е какво искаш да кажеш, че през втората световна не е имало фашистко правителство в България ли?

търтей
22-06-2009, 18:39
Е какво искаш да кажеш, че през втората световна не е имало фашистко правителство в България ли?

Да. Чети повече. Не вреди.

old alfist
22-06-2009, 18:40
Чудно. И експозиция ще спретна. Разрешиха ли частните музеи? Сериозно питам.
Не питай, скоро няма да забогатееш от тази идея.

venko
22-06-2009, 18:40
Да. Чети повече. Не вреди.
А кога мислиш че се е създала бригадата Чавдар?

търтей
22-06-2009, 18:43
Не питай, скоро няма да забогатееш от тази идея.

Не съм и очаквал да забогатея. Но пък ще има образователен ефект. Което си струва.


А не като колегата да пита имало ли е фашизъм или не.

fred
22-06-2009, 18:44
От цялата история, не стана ясно с какво точно пречат (чисто физически, майната и на цялата идеология, каквато и да е и независимо от гледната точка). ...)

Пречат с това, че са паметници на глупостта. Пречат също с това, че няма паметник на много видни българи, които не са били съгласни с идеите на комунизма или са се борили с тая подтисническа система и по тази причина са почти непознати на съвремените българи.
Да не говорим за оня толуп в центъра на София, на Цървената армия, която не е дала нито една жертва тук/ако не броим разстреляните от съветската армия техни служащи за мародерство и пиянство, има такъв във Варна май само/.Като дете все ми стърчеше през прозореца на кухнята.
В тая точка в една от прибалтийските държави натириха такъв паметник на подобно място, въпреки воплите на руснаците.

venko
22-06-2009, 18:48
Не мисля ,че паметника на червената армия е паметник на глупостта

търтей
22-06-2009, 18:50
Не мисля ,че паметника на червената армия е паметник на глупостта

Прав си. Той е паметник на националния нихилизъм и националното предателство.

Което е много по-страшно от обикновената глупост.

venko
22-06-2009, 18:58
Много добре знаеш поради какви причини е издигнат този паметник,затова не знам за какво предателство говориш!

sen7
22-06-2009, 18:59
търтей не мога да разбера в какво се опитваш да ни убедиш.Че това да рушиш паметници е нещо хубаво, че няма такова нещо като загинали хора, защото всъщност те не са съществували ? Може и на pm да минем.Както решиш.

търтей
22-06-2009, 19:01
търтей не мога да разбера в какво се опитваш да ни убедиш.

Опитвам се да ви убедя, че е добре да се чете повече. Всеки ден виждам резултатите от неграмотността и още по-страшно, от повърхностното познаване на нещата.

търтей
22-06-2009, 19:02
Много добре знаеш поради какви причини е издигнат този паметник,затова не знам за какво предателство говориш!

Може пък да не знам. Я пробвай да обясниш, моля.

venko
22-06-2009, 19:03
Чел съм доста и затова не съм съгласен с твоите твърдения и с нищо не можеш да ме убедиш ,че си прав

venko
22-06-2009, 19:03
Може пък да не знам. Я пробвай да обясниш, моля.
като не знаеш защо спориш тогава!

търтей
22-06-2009, 19:04
Чел съм доста и затова не съм съгласен с твоите твърдения и с нищо не можеш да ме убедиш ,че си прав

Ми сподели някой довод и с нас де, току виж пък ти си убедил някого в правотата на твоята теза.

venko
22-06-2009, 19:16
Може червената армия да е докарала комунизма в България,но в края на Втората световна война заедно с руснаците и други народи сме се били рамо до рамо с тях против фашизма.Само заради загиналите в тази война руснаци трябва да сме им благодарни ,защото сега в България, а може би и в други държави щеше да има фашистки концлагери.Така че червената армия е спасила Европа от най-голямото зло-фашизма!Само заради това би тябвало да уважаваме паметника им!

търтей
22-06-2009, 19:21
фашистки концлагери

Мнда, вместо фашистки имаше комунистически.
Голям кеф ...

И ще си позволя да цитирам Захари Стоянов:

Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка!

И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила над България, възможно ли ще да бъде да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша освободителка, покровителка и доброжелателка! Мълчете и не говорете, защото и природните стихии ще да въстанат и протестират срещу подобно едно престъпление! По-малък грях е да обереш черква и манастир, отколкото да клеветиш пред олтара на историята и на събитията, че руското правителство имало братски, честни и благородни намерения, когато е стъпило в земята ни да ни освобождава.

venko
22-06-2009, 19:29
За цитата съм напълно несъгласен,защото ако не бяха руснаците още щяхме да сме турски вилает.Но не отричам ,че най-голямото петно и извращение на комунизма са концлагерите.Но докато ние премахнахме концлагерите ,то германците нямаше да го сторят и експериментите с хора още щяха да продължават.

Old Fox
22-06-2009, 19:56
1) Венко, бъркаш руснаците с комунисти. Търтея говори за вторите.
2) Освен това бъркаш руско -турската война с втората световна. От първата сме имали пряка полза от рнамесата на руските войски.
3) Правителството на Царство България не е било фашистко.

venko
22-06-2009, 20:21
За руснаците говоря във връзка с цитата на Захари Стоянов,който отрича Русия като наша спасителка и освободителка.Комунизмът го свързвам с идването на червената армия в края на втората световна война.Но в България държавните структури не са управлявани от германци.До смъртта на Борис III сме били неутрални,а след това правителството ,което идва на власт влиза в съюз с Германия и затова казвам ,че правителството ни е фашистко,а не че е имало фашизъм в България.В други държави като Чехословакия и Полша е имало германски служби и агентури ,които са управлявали тези държави ,а в България не е имало такива.

old alfist
22-06-2009, 20:24
Паметници на комунизма има, обаче някой сеща ли се за някой на фашизма - може и да има, но не мога да се сетя в момента.

mordohy
22-06-2009, 20:30
Отдавна не съм се месил тука,ама ме засърбяха ръцете:comphits:Търтея изобщо не го разбрахте,а той говореше не само за втората,но и за първата световна война и преди нея.Ако за втората нещата са ясни и се говори за чист комунизъм,то през първата става въпрос само за руската политика на балканите.Спомнете си Тутракан и епопеята му.Влезте във Военно историческия форум и ще научите потресаващи неща за тоя период.Трябва да се прави рязка граница между руския мужик,тръгнал да освобождава братята славяни и имперската политика.И Венко и Старата лисица правят важни грешки.Анализите показват,че и априлското въстание и руско-турската война имат за народа ни само негативен резултат.Много негативен.Преди това,като турски вилает , имаме такава икономическа,духовна и политическа свобода,която я нямаме и днес.България е богата и просперираща страна с уважаван паспорт и конвертируема валута.Всичко зависи от сравнението.Сравнете другите държави по света и свободите им по това време.Фенерлиите,нищо,че са оплювани от Ботев в много негови публикации,все пак се оказаха прави.Колкото за концлагерите,те са си руски патент и по-точно на Лев Н. Толстой!Но това е друга,много дълга и тежка тема!

fred
22-06-2009, 20:35
Паметници на комунизма има, обаче някой сеща ли се за някой на фашизма - може и да има, но не мога да се сетя в момента.

Е това казвам и аз/за фашистки паметници/, да не говорим, че не са нацвъкани във всяко градче, село и по баирите, дека броди търтея;

old alfist
22-06-2009, 20:42
Е това казвам и аз/за фашистки паметници/, да не говорим, че не са нацвъкани във всяко градче, село и по баирите, дека броди търтея;
То между едното и другото е една крачка, ама все пак да се знае.

търтей
22-06-2009, 20:53
Оставете фашизма. Такъв така или иначе в България не е имало.

Ма то читав паметник на всички знайни и незнайни герои, загинали в борбата срещу комунизма и избити по лагерите на смъртта, има ли?

mordohy
22-06-2009, 21:03
Има!Намира се в село Могиляне,общ Бенковси окр,Кърджали.Вярно за едно момиченце е,но все пак е жертва на комунизма.Иначе не се сещам за друг.Дори и такава светла личност,като Списаревски е обречена на забвение.

old alfist
22-06-2009, 21:04
"Паметниците трябва да са видими. Не разрушени, претопени, погребани. По-големите трябва да останат по местата си, по-малките да постъпят в музеите. Трябва да ги съхраняваме. Защото само така ще оразличим времето, в което живеем, от времената, в които новите властници рушат статуите на предходниците и сменят главите им върху постаментите със своите глави".


Това е един цитат от тази статия :

http://liternet.bg/publish/yeftimov/monuments.htm

търтей
22-06-2009, 21:05
Уау, цял един ...
Някак си не е много справедливо, а?

Old Fox
22-06-2009, 21:11
Отдавна не съм се месил тука,ама ме засърбяха ръцете:comphits:Търтея изобщо не го разбрахте,а той говореше не само за втората,но и за първата световна война и преди нея.Ако за втората нещата са ясни и се говори за чист комунизъм,то през първата става въпрос само за руската политика на балканите.Спомнете си Тутракан и епопеята му.Влезте във Военно историческия форум и ще научите потресаващи неща за тоя период.Трябва да се прави рязка граница между руския мужик,тръгнал да освобождава братята славяни и имперската политика.И Венко и Старата лисица правят важни грешки.Анализите показват,че и априлското въстание и руско-турската война имат за народа ни само негативен резултат.Много негативен.Преди това,като турски вилает , имаме такава икономическа,духовна и политическа свобода,която я нямаме и днес.България е богата и просперираща страна с уважаван паспорт и конвертируема валута.Всичко зависи от сравнението.Сравнете другите държави по света и свободите им по това време.Фенерлиите,нищо,че са оплювани от Ботев в много негови публикации,все пак се оказаха прави.Колкото за концлагерите,те са си руски патент и по-точно на Лев Н. Толстой!Но това е друга,много дълга и тежка тема!

България по това време не е страна изобщо. Сам го пишеш по горе. За каква духовна и политическа свобода иде реч въобще. За обида на султана те бесят. Кви свободи. Изпадаш в крайност противоположна на венковата.,

П.П. всяка златна валута е била конвертируема, по простата причина че е .... златна;-)

mordohy
22-06-2009, 21:21
Уау, цял един ...
Някак си не е много справедливо, а?
Може да има и други,но съм емоционално свързан с него.Той е като кинджал забит в съвеста ми.Доказва само безсилието на една система,стигнала до там да воюва с деца.Има и още един,който е за комунистическа акция,но хората го свързват с масовото убийство на интелигенцията в Кюстендилска околия.

търтей
22-06-2009, 21:23
Може да има и други.

Да де, мисълта ми еу че не е нацвъкана (не се сещам за по-подходяща дума) цялата страна - и градове и села и дори планината.

Е аман.

ПП Чудя се, защитниците на соц паметниците що не си ги приберат дома? Пък да си ги лъскат и да им се любуват ...

mordohy
22-06-2009, 21:54
Лисицо,изобщо не изпадам в противоречие.Ние така или иначе след Борила не сме оная държава.Имал съм достъп до историческите архиви на Турция.Там има страшни неща.Не е за всеки да ги чете.Резюмето е,че ако не са били двете простотии,сега да сме около 25 милиона народ и едни от най-богатите в Европа.Погледни голите факти и помисли,колко пъти Турската империя,след Освобождението ни е била нелоялна към нас,като комшии.Комшията е важна част в турската култура.Батак,Брацигово,Перущица и други градове,бледнеят пред зверствата извършвани в Европа по същото време и то без въстания по същото време и то от единоверци.Да и аз съм се впечатлявал и негодувал от зверствата на башибозука,но сравнявайки със зверствата в Британия,Франция,Австроунгарската империа,индия,ЮАР,САЩ и Русия-допълни ме!

Old Fox
22-06-2009, 22:10
Да не се отнасяме;-)
България тогава не е страна в смисъла на тази дума.
Къде другаде е имало зверства е ирелевантно, мен ме вълнува какво се се случвало в моята страна и кой го е правил. Какво значение има, че някъде някому му е било по зле? Трябва ли да съм доволен от това?
От самото освобождение Турция изнася култура насам, адски добре организирана и държавно поддържана политика. Пътуващите сюнетчии са само един пример.
Теростите бомбаджии са друг.
Студената война я прескачам изобщо като период. Там нещата са малко по-различни но никак не са били лоялни и тогава.

След освобождението до ПСВ(това е едната простотия предполагам) се наблюдава икономически подем и без османската империя.

old alfist
22-06-2009, 22:11
Чудя се, защитниците на соц паметниците що не си ги приберат дома? Пък да си ги лъскат и да им се любуват ...
Никой не иска да ги прибере, но недей с лека ръка да унищожаваш нещо, с което дори и да не се съгласяваш - знаеш, че е създадено с труд и някакви идеи. Всички мислим сега, че тези идеи са сбъркани, но това не обезмисля напълно направеното на времето. След време някой може да каже, че в момента създаваме глупости и с лека ръка да махне на всичко, създадено от нас.

търтей
22-06-2009, 22:16
Никой не иска да ги прибере, но недей с лека ръка да унищожаваш нещо, с което дори и да не се съгласяваш - знаеш, че е създадено с труд и някакви идеи. Всички мислим сега, че тези идеи са сбъркани, но това не обезмисля напълно направеното на времето. След време някой може да каже, че в момента създаваме глупости и с лека ръка да махне на всичко, създадено от нас.

Е унищожавам. Аз ако можех да унищожавам, дори нямаше да видите снимки на тези чудесии на извънземните.
Затова и предлагам цивилизовано решение - да се приберат в музей.

Ако музеят е в Сибир, би било чудесно :drool:

old alfist
22-06-2009, 22:34
Ако музеят е в Сибир, би било чудесно :drool:
Това е само една утопия.

morfius
22-06-2009, 22:52
Пропагандата не прощава...
Първо - в България фашизъм не е имало, националсоциализъм също (двете не са еквивалент ако не знаете)... прословутата думичка - монархофашизъм е абсолютна кретения, фашизма отрича монархията, монархическата управленска система противоречи на фашистката.
Българските власти и население не са имали конфликт по еврейските въпроси, напротив - прословутото извозване на евреите към Германия е нарочно дезорганизирано и бавено, а действията на партизани и други групи умело са ползвани за оправдание на това, че наши евреи не са стигали до концлагерите.
Та толкова за борбата с/у монархофашизма...
На фона на килотонажните глупости дето ги говорите за фашизма, след 9 септември у нас, се затрива на килограм интелигенцията, бизнеса, военната класа, лекарското съсловие (разстрели без съд, народен съд и т.н.).
След 9 септ. у нас се създава нещо което уж фашисткото управление не е - КОНЦЛАГЕРИ!
След 9 септ. се унищожава нещо на което дори друговерска империя не е посегнала - вярата и религията ни!
След 9 септ. у нас управлението се поема от неграмотни ибрикчии на чужда империя - СССР - като резултат Българин е срамна дума в Чехия, Унгария и Полша.

Е равносметката каква е другари и другарки, че не вдявам?!?

търтей
22-06-2009, 22:55
Пропагандата не прощава...

Е равносметката каква е другари и другарки, че не вдявам?!?


Равносметката ли - ами явно промиването на мозъци е било успешно.

Цялата страна е нацвъкана с безумни паметници на соца - дори в дън горите тилилейски да не можеш да дишаш спокойно. Партията и нейните верни синове са се погрижили.

Е по-хубаво от това - на къде? ...

Пък се чудим що ни такова тройната коалиция ...

old alfist
22-06-2009, 22:57
Всички говорим едно и също, само, че всеки влага своите нюанси.

morfius
22-06-2009, 22:58
Пък се чудим що ни такова тройната коалиция ...

Щото пропагандата не е спирала и не спира... а не заради камъняка, той е следствие от това, че не осъзнаваме каква подигравка е бил социализма ни.
Партизанин си изхвърля пред ГК на БКП книжката, 10 години след 9 септ... какво ли му е било.

търтей
22-06-2009, 23:04
Ей как да не пречи каминяка?

Вярно, тия в гората не са толко депресиращи като оня в Борисовата градина, където войникът покорител е хванал местната жена (нашата родниа един вид) за задника ... Символика, колелета, та дрънка.

Ма ората ем го гледат ем не вдяват.

Нема се оправим скоро :comphits:

morfius
22-06-2009, 23:05
Ей как да не пречи каминяка?

Вярно, тия в гората не са толко депресиращи като оня в Борисовата градина, където войникът покорител е хванал местната жена (нашата родниа един вид) за задника ... Символика, колелета, та дрънка.

Ма ората ем го гледат ем не вдяват.

Нема се оправим скоро :comphits:

Пречи камъняка в главите, ако него го нямаше оня в полята и градинките отдавна да е отпътувал към някой музей.

old alfist
22-06-2009, 23:15
Завиждам ви на елемeнтарното мислене.

koolio
22-06-2009, 23:20
Само това, че не е имало профашистко управление в България недейте да го казвате, че е смешно. Филов, Габровски, Алекандър Белев нали не са анимационни герои?!
Другата глупост, която прочетох, беше, че не е имало концлагери преди 9-ти септември. Дядо ми е бил в такъв - край Сандански, тогава Свети Врач. Та недейте да викате, че такова животно нема...

търтей
22-06-2009, 23:23
Завиждам ви на елемантарното мислене.

Не те разбрах

old alfist
22-06-2009, 23:29
Не те разбрах
Хващате си едно и си повтаряте като латерни. Струва ми се, че изобщо не подлагате под съмнение това, което твърдите, или поне не се опитвате да си зададете въпроса - абе джанъм, дали не греша.

morfius
22-06-2009, 23:32
Само това, че не е имало профашистко управление в България недейте да го казвате, че е смешно. Филов, Габровски, Алекандър Белев нали не са анимационни герои?!
Другата глупост, която прочетох, беше, че не е имало концлагери преди 9-ти септември. Дядо ми е бил в такъв - край Сандански, тогава Свети Врач. Та недейте да викате, че такова животно нема...

Монархофашизъм има ли и с що се аджаба яде?
Пронационалсоциалистическо или профашистко?
Св. Врач не е ли известен с това, че другарята натирват там Димитър Талев 1945 година... или има предистория?

търтей
22-06-2009, 23:32
Хващате си едно и си повтаряте като латерни. Струва ми се, че изобщо не подлагате под съмнение това, което твърдите, или поне не се опитвате да си зададете въпроса - абе джанъм, дали не греша.

Не точно - имаш позиция защитаваш я

morfius
22-06-2009, 23:34
Завиждам ви на елемантарното мислене.

И ти ли Бруте?
Или щом не е по официоза е елементарно?

old alfist
22-06-2009, 23:46
И ти ли Бруте?
Или щом не е по официоза е елементарно?
Не съм привърженик да се хвърлят твърдения с такива похвати, като че ли това е абсолютната истина.
Говорим за неща свързани с историята, а знаем, че едни и същи факти и събития, могат да се тълкуват по различен начин. И не значи, че ако някой мисли по-различно е някаква отрепка, олигофрен и т.н.
В случаят всички мислим еднакво по отношение на тези паметници, но всеки си влага някакви негови тълкувания - нека ги уважаваме и не си вадим фантасмагорични заключения.

Pepo
23-06-2009, 00:13
Ми първо не може всичко от миналото да се пази. Щото ти не живееш в кирпичена къща, нали. В Рим има модерни сгради пък където копнеш всичко е история. В София и Пловдив също.

Второ - не са забравени тия боклуци в горите. За съжаление.

Трето аз ги виждам. Доста често. Явно не само аз. Някои заблудени може и да им повярат.

Четвърто. Дахау е музей. Нямаме проблем да имаме музей на комунизма. Дори би бил полезен.

Пето. Панелките полека лека изчезват. В Пловдив бавно - защото градът се развива бавно и защото няма много панелки. В София още по-бавно щото все още има кретени готови да си купят панелка на старо.

И последно - твоята теза малко ми се губи

Да, не живеря в кирпичена, но не можеш да си представиш колко много хора живеят в такива все още и не е по "любов" (а какво общо с темата за "каменяка"?)
Ако някой е заблуден и можело да им вярва, то проблемът ще да е в главата му, едва ли в "каменяка".

Мислиш ли закупуването на панелка е лелеяната мечта и личният избор на т.нар. по-горе "кретени". Аз пък мисля, че това е единственото, което могат да си позволят, а причините са ясни.

Тезата ми...хм, изморих се, но все пак за ...надесети път - неприемливо е да троша неща, които не притежавам, някой друг е създал, не ми пречат, а и дори да ме дразнят, едва ли е основателна причина да организирам Ленински съботник и да 'одиме с кирки и динамит да ги бутам. Това просто няма да доведе до нищо градивно. Хабите енергия в гонене на несъществуващи призраци.



Оставете фашизма. Такъв така или иначе в България не е имало.

Ма то читав паметник на всички знайни и незнайни герои, загинали в борбата срещу комунизма и избити по лагерите на смъртта, има ли?

На прима виста, веднага се сещам поне за един в Пловдив, но ако ще гоним голова разлика - да прав си, доста по-малко са, което също е обяснимо


Пропагандата не прощава...
Първо - в България фашизъм не е имало, националсоциализъм също (двете не са еквивалент ако не знаете)... прословутата думичка - монархофашизъм е абсолютна кретения, фашизма отрича монархията, монархическата управленска система противоречи на фашистката.

Да, кретения е, но е факт. Както и в момента, така и винаги в тази държава всичко е с главата надолу и няма нищо, което да подлежи на каквато и да е логика.


Мнда, вместо фашистки имаше комунистически.
Голям кеф ...

Темата за лагерите винаги ми е била интересна. Казвам за германските от IIWW, защото се споменаха в темата - официално признати от Правителството на ФРГ са 22 и това за период от шест години 1939—1945. Германия, Литва, Латвия, Полша, Франция, Естония, Фунландия, Дания...За повече инфо, вижте при чичко Гугъл

Белене казвате - да сигурно е ужасно. Би ми било да чуя разказите на съвремениците му, а не да чета ''история''.


Та по тоя повод, като заговорихме за лагери и колко зле били в България, дайте да видим какво правят отрочетата на най-демократичната страна в света, а тогава да си говорим какво общо имат паметниците с политиката, комунизма, социализма, капитализма и всичките му там режими. Снимките са едни от най-безобидните, сетете се на останалите за какво става въпрос.
Ако модераторите преценят, нека ги изтрият, защото наистина не са от най-приятните.
А дали Abu Ghraib и Guantanamo са лагери? Сигурно не са, 'щото там нема комунизъм, нема соц, нема фашизъм. Там ще да е демокрация и свобод- а/ия.



Махнах снимките - едно че САЩ е извън темата, но най-вече защото са гадни. Все пак форумът се посещава и от деца. Не вярвам да се набутат в раздел политика, но знае ли човек.
Ако искаш да обсъдим доколко САЩ са демократична страна, моля, отвори нова тема.

koleff
23-06-2009, 00:37
не смятам 4е трябва да се премахват паметници и про4ие а напротив да се пазят за да се помни и да не се греши!!
Дори трябва да се стъроят нови за да се повдига националния дух 4е станало вакханалия и башибузук само !!!

sen7
23-06-2009, 02:00
Търтей ако е нямало фашисти как да нарека хората пребили сина и жената на човека на когото съм кръстен пред очите му, за да го издадът ? За разлика от теб аз не се осланям на учебниците по история, който не веднъж са били променяни.Мога да ти кажа че през 57 година арестуват и друг един мой дядо и го пращам за към Белене, но го спасяват, а човека на когото съм кръстен малко след смяната на режима се оплъчва и на хората от "новата" власт поради една или друга причина и отново е принуден да прекарва живота си в мизерия, заедно със 7-те си деца.Защото няма значение дали е демокрация , комунизъм фашизъм и т.н. при условие че хората са рядко човеци.Не знам дали съм прав , дали ти си прав , дали всички останали са прави.Предполагам всеки си е прав сам за себе си и така ще си остане, но едно нещо нещо ако съм научил от историята е да бъда "прав" спрямо нормалните човешки отношение.

Pepo
23-06-2009, 08:03
Защото няма значение дали е демокрация , комунизъм фашизъм и т.н. при условие че хората са рядко човеци...

...но едно нещо нещо ако съм научил от историята е да бъда "прав" спрямо нормалните човешки отношение.

Ето с това това трябва да започва и завършва всичко, а останалото е плява!

morfius
23-06-2009, 09:54
Тук даже не става въпрос за история в чистия и вид, а за наложени до подсъзнателно ниво представи за нещата.
Интересно ми е всеки да вземе и да слага + и - на управлението преди 9 септември, след 9 септември и след 10 ноември... да видим какво ще се получи накрая.

RAT
23-06-2009, 10:52
Тук даже не става въпрос за история в чистия и вид, а за наложени до подсъзнателно ниво представи за нещата.
Интересно ми е всеки да вземе и да слага + и - на управлението преди 9 септември, след 9 септември и след 10 ноември... да видим какво ще се получи накрая.

Всичко отнасящо се до история и нейното тълкуване малко или много е заложено подсъзнателно. Аз не мога да знам, човекът загинал на това място, дали е бил с промит мозък, дали е бил с покварени лоши мисли, дали е бил честен и прям идеалист. Всичко е относително, всичко в човешкото съзнание е плод на някаква манипулация, а когато говорим за политически идеологии съм убеден, че е така.
Хитлерофашистите са били убедени, че това, което правят е правилно, но убедени за себе си. Няма кауза, която да се харесва от всички.
Паметниците са нещо, което лично на мен не ми пречи. Това е паметна плоча все пак.
:big_heat:

fade
23-06-2009, 10:54
Тук даже не става въпрос за история в чистия и вид, а за наложени до подсъзнателно ниво представи за нещата.
Интересно ми е всеки да вземе и да слага + и - на управлението преди 9 септември, след 9 септември и след 10 ноември... да видим какво ще се получи накрая.
Уж нямаше да дискутирам в темата, но ме провокирахте колега morfius с предложението Ви за тези +/-...
Та искам да Ви задам едно простичко въпросче:
Вие как бихте правили оценка на това което е било преди 10 ноември при положение, че да кажем сте бил на 13 години? Хайде няма да питам за преди 9 септември. ;) Може би по това което е написано в книгите?... Моля Ви се това звучи несериозно...
Мен по-скоро ме притеснява това, че хора видели и трите периода (доколкото са останали живи) говорят едни работи които въобще няма да Ви е приятно да чуете специално Вие и колегата Търтей! Не става въпрос за реваншисти които са пострадали от "народната" власт (макар че и моят род е пострадал от национализацията през 1947), или за бивши партизани и "борци против фашизма", а за обикновени хора които са изкарвали прехраната си по нормален начин с честен труд и са живели според законите във всички системи.
Незнам ... мисля, че подобен начин на мислене като вашия е деструктивен. Както каза някой по-горе като не ви харесват паметниците пък махнете ги със собствени усилия и средства унищожете ги или ги съберете в музей.. мисля, че никой няма да ви потърси отговорност... то и без това може да се каже, че държава НЯМА!

morfius
23-06-2009, 10:58
По разкази на очевидци колега ... по разкази на очевидци.
Ясно е, че не са били идеални и не са и трите периода, въпроса е кое е подобрено, кое усрано и най-вече кое пропаганда до промиване на мозъците.

bager
23-06-2009, 11:23
Mного мразя някой да руши, каквото и да е!
И най-често такива напъни имат хора, несъздали и неизградили нищо! Защото ако си вложил малко в изграждането на нещо, няма с лека ръка да желаеш унищожаването на изграденото от друг.
Тук не става въпрос само за чисто физическо изграждане, но и идеологическо такова. Това с бутането на паметници ми прилича на паленето на книги, идиотизма е налице.

fred
23-06-2009, 11:43
Това звучи добре, но къде са възстановените сгради на църкви /изоставени, съборени и неподържани/ и както и други паментници, които бяха унищожени от комунистическата партия, чиито синове управляват сега?Партийният дом и хотел Балкан, сега Шератон са изградени на мястото на много стари сгради, на богати търговци и евреи, е къде са сега тези сгради?
Не съм се занимавал с проучвания по въпроса, но давам веднага пример-в градинката на НДК имаше паметник на загиналите военни /е не са комунисти, това им е вината/, който беше премахнат при строежа на НДК. След като се напрвия тази сграда се издигна така нареченият шестокрилен петохуйник, а плочите не видяха повече бял свят, но пък беше запасено стрелбището, където бил разстрелян Вапцаров-това е пример на пропаганда и опити за манипулиране на историята.

morfius
23-06-2009, 11:45
Mного мразя някой да руши, каквото и да е!
И най-често такива напъни имат хора, несъздали и неизградили нищо! Защото ако си вложил малко в изграждането на нещо, няма с лека ръка да желаеш унищожаването на изграденото от друг.
Тук не става въпрос само за чисто физическо изграждане, но и идеологическо такова. Това с бутането на паметници ми прилича на паленето на книги, идиотизма е налице.

Изобщо не иде реч за рушене, а за мислене... включително и за последствията.
А някои идеологически камъни в главите и най-вече на вратовете е крайно време да ги махнем!

PEPI-2ALFA
23-06-2009, 12:12
... Дядо ми е бил в такъв - край Сандански, тогава Свети Врач. ...
Я кажи повече за това, че аз не знам нищо за такъв лагер. Може и на ЛС да не разтягаме темата.

bager
23-06-2009, 12:36
Я кажи повече за това, че аз не знам нищо за такъв лагер. Може и на ЛС да не разтягаме темата.

Това май е първия лагер направен в България от БКП. Направен е януари 1945-та и функционира до март 45-та, след това е преместен край Дупница.
А между другото лагерът в Белене не е построен от комунистите, просто се използва и от тях(което пък не значи, че не са построили много други лагери)!

Pepo
23-06-2009, 12:45
А някои идеологически камъни в главите и най-вече на вратовете е крайно време да ги махнем!

Тежи ли ти някой идеологически камък в главата или на на врата?
Много се споменава напоследък тази дума 'пропаганда', чета я вече безброй пъти.
Хората като разправят, че не им пречи 'каменякът' в гората, ти що пропагандираш, че е вреден.
Напомня ми като да слушам за 'вредата' от пропагандите на капитализма- дънките, рокендрола, дъвките бибип, ''коката кола'', брадите, обеците, дългите коси и бла-бла ;-)

fred
23-06-2009, 13:31
Тежи ли ти някой идеологически камък в главата или на на врата?
Много се споменава напоследък тази дума 'пропаганда', чета я вече безброй пъти.
Хората като разправят, че не им пречи 'каменякът' в гората, ти що пропагандираш, че е вреден.
Напомня ми като да слушам за 'вредата' от пропагандите на капитализма- дънките, рокендрола, дъвките бибип, ''коката кола'', брадите, обеците, дългите коси и бла-бла ;-)
Това дето им пречи на хората е вследствие на тези, които туриха "каменяк" в гората.А пропагандата е тази, която ги е накарала да загубят връзката между двете неща.

koolio
23-06-2009, 13:32
Я кажи повече за това, че аз не знам нищо за такъв лагер. Може и на ЛС да не разтягаме темата.
Трябва да да се заровя в архивите и ще има какво да ти разкажа. Дядо не обичаше много да говори за това, но съм виждал снимки, които са доста красноречиви.

Pepo
23-06-2009, 13:34
Това дето им пречи на хората е вследствие на тези, които туриха "каменяк" в гората.А пропагандата е тази, която ги е накарала да загубят връзката между двете неща.
С горното отговаряш на въпрос номер? :yawn:

morfius
23-06-2009, 14:01
Тежи ли ти някой идеологически камък в главата или на на врата?
Много се споменава напоследък тази дума 'пропаганда', чета я вече безброй пъти.
Хората като разправят, че не им пречи 'каменякът' в гората, ти що пропагандираш, че е вреден.
Напомня ми като да слушам за 'вредата' от пропагандите на капитализма- дънките, рокендрола, дъвките бибип, ''коката кола'', брадите, обеците, дългите коси и бла-бла ;-)

Я се огледай пък сам си отговори дали не ни тежат бая такива камъни.
И като цитираш цитирай коректно, защото не пропагандирам, че камъняка в горите е вреден, а казвам, че тоя в главите е вреден - тоя в горите е просто следствие!

RAT
23-06-2009, 14:26
Всичко около нас е пропаганда. Дори рекламите са силна пропаганда. Типът жени, които сега се харесват са резултат на пропаганда. Животът, който водим и неговите порядки са вследствие на пропаганда (т.н. възпитание). Дрехите, които носим трябва да имат крачоли при мъжете, пак заради пропаганда.
Хората, които смятат, че някой инакомислещ има камък в главата водят пропаганда, за да му го избият от главата, и така докато свят светува.:bangin:
Напълно подкрепям колегата Pepo.


Темата за пропагандата не е тази. Много моля да се ограничаваме максимално да не спамим.

PEPI-2ALFA
23-06-2009, 15:38
Трябва да да се заровя в архивите и ще има какво да ти разкажа.
Отворих Уикито - наистина не знаех (аз съм от повърхностните, както Търтей казва).

fred
23-06-2009, 16:53
С горното отговаряш на въпрос номер? :yawn:

Ето на този въпрос:


Тежи ли ти някой идеологически камък в главата или на на врата?

fred
23-06-2009, 17:01
Имало е концлагери и преди 1944.Но аз лично съм чел спомените на някакъв, забравих му името, да речем СЛ.Трънски, който е бил в концлагер, така го е написал, така ги наричаха и в учебниците по БКП и избягва.Как става бягството-полицаите ги завели да ги изкъпят на реката, че било много топло и докато се къпели, той избягал....
Е не съм чул някой да е изябягал така от германските концлагери или българските такива след 1944.
Не случайно Жельо написа книгата Фашизма, двете тоталитарни системи са идентични.

koolio
23-06-2009, 18:08
Имало е концлагери и преди 1944.Но аз лично съм чел спомените на някакъв, забравих му името, да речем СЛ.Трънски, който е бил в концлагер, така го е написал, така ги наричаха и в учебниците по БКП и избягва.Как става бягството-полицаите ги завели да ги изкъпят на реката, че било много топло и докато се къпели, той избягал....
Е не съм чул някой да е изябягал така от германските концлагери или българските такива след 1944.
Не случайно Жельо написа книгата Фашизма, двете тоталитарни системи са идентични.

За това, че са идентични поне на 90% никой не спори. Но концлагери е имало. И Закон за защита на нацията е имало. И убийства на деца е имало. Надявам се, че това никой не го отрича.

fred
23-06-2009, 18:09
За това, че са идентични поне на 90% никой не спори. Но концлагери е имало. И Закон за защита на нацията е имало. И убийства на деца е имало. Надявам се, че това никой не го отрича.

E имало е, лошото е, че след това са продължили с още по голямо усърдие, по закон и без закон.

търтей
23-06-2009, 18:12
Чакайте сега, ЗЗН е срещу евреите насочен, да не говорим че не е спазван.

ПП Частта, засягаща невреи, мога да я пусна тук. Интересно е, че не вярвам някой да се възпротиви срещу точно тези клаузи.

ППП Мале, нещо не мога да пиша правилно днес :(

koolio
23-06-2009, 18:18
E имало е, лошото е, че след това са продължили с още по голямо усърдие, по закон и без закон.

Мда, то стига т.нар. "Народен съд", който е доизтрепал интелигенцията след събитията през 20-те години и е видял сметката на кадърни хора като Светослав Помянов, Павел Груев, Атанас Буров.
А за убийствата на деца не съм чувал след 44-та. Или поне не за такива зверства като преди това.

търтей
23-06-2009, 18:23
А за убийствата на деца не съм чувал след 44-та. Или поне не за такива зверства като преди това.

За съжаление, това че не си чувал (или пък си) нищо не значи.

koolio
23-06-2009, 19:31
За съжаление, това че не си чувал (или пък си) нищо не значи.

За съжаление да. Но наистина такива неща не са се разкривали дори след падането на режима.
Не че не стига това да опропастиш бъдещео на едно дете,понеже има "народен враг" в рода си. Но поне изродщини като Ястребно не е имало.
Освен ако някой не представи информация за противното?

fred
23-06-2009, 19:37
Всички репресии срещу комуниситте у нас идват в отговор на терора и атентатите, които извършва БКП.Партизани в някои области също режат глави и прочее.
Да не забравяме и това, сега и преди 1944 г не са избити хиляди деца има няколко жертви, което не е практика.И това все пак да отбележим.
Не ги оправдавам, но не можем да твърдим че това било честа практика.

търтей
23-06-2009, 19:43
Специално за Ястребино имам доста информация, че поне 98% от историята е изфабрикувана след 9.ІХ.
Което не би ме учудило.
Разбира се може и информацията ми да е погрешна.

Така или иначе терорът си е терор. Затова и паметници на подобни безумни и човеконенавистни режими трябва да има само и единствено в музеите.

fred
23-06-2009, 19:55
Прогандата /която е в отделна тема/ си е свършила работата и аз знам за тази история само от това, което беше издадено по времето на соца.

mordohy
23-06-2009, 23:05
Деца са убивани и преди и след 44-та година,но действително,историята за ястребинчетата е изфабрикувана точно както за Панфиловци,Млада гвардия и прочие.
Друго исках да ви разкажа.Бях малък,но аз помня подробностите.Мозъка ми е като гъба и попива всичко.Майка ми имаше една приятелка,която е била само на 15 години,когато са арестували баща и,защото е имал малко магазинче за немски бои.Малко по-късно я арестуват и нея и я изпращат в Белене.За надзирателките лесбийки,побоищата с маркучи и поливането със студена вода зимата не ми се говори,но едно нещо ми се наби много силно в главата.Повечето млади момичета и тя включително за били кастрирани.Тогава знаех как се скопяват прасетата,но нямах представа как се прави при жените и за това ми се наби в главата.Тя нямаше деца.Зверството има много измерения!

fred
24-06-2009, 10:51
Така е, вчера попаднах на един сайт със снимки за престъпленията на комунизма, изобщо, е едвам изгледах няколко, отвратително.Има снимки от насилията в Русия след революцията още, зверства на червената армия при предвижването и, абе гадост...Комунизма и фашизма са най отвратителните човешки идеологии.И сред фашистите е имало идеалисти, някои не знаели и т.н, едни и същи оправдания.Разликата е, че фашизма е всепризнато оплют, докато комунизма не съвсем, поради факта, че СССР е бил съюзник във Втората световна война, дефакто, поради историческия период през който са съществували, комунизма е бил на власт повече години и е изтребил много повече хора, отоклокото фашизма.
И пропагандата е тази, която продължава да привлича разни наивници и всякакви други към подобни кретенски учения.

RAT
24-06-2009, 11:53
Така е, вчера попаднах на един сайт със снимки за престъпленията на комунизма, изобщо, е едвам изгледах няколко, отвратително.Има снимки от насилията в Русия след революцията още, зверства на червената армия при предвижването и, абе гадост...Комунизма и фашизма са най отвратителните човешки идеологии.И сред фашистите е имало идеалисти, някои не знаели и т.н, едни и същи оправдания.Разликата е, че фашизма е всепризнато оплют, докато комунизма не съвсем, поради факта, че СССР е бил съюзник във Втората световна война, дефакто, поради историческия период през който са съществували, комунизма е бил на власт повече години и е изтребил много повече хора, отоклокото фашизма.
И пропагандата е тази, която продължава да привлича разни наивници и всякакви други към подобни кретенски учения.

Колега fred, ако имахме възможност да видим снимки от Великата френска революция, и всичко, което се е случило след това сигурно бихме останали отново погнусени и отвратени. Аз много пъти съм си задавал въпросът, защо по време на революции и войни хората са способни на подобни жестокости и то хора, които не са и допускали, че биха играли подобна роля.
Ако се върнем до римската империя отново бихме видели същите жестокости, можем да продължим пътуването и да погледаме жестокости по време на прочистването на северна америка от коренното и население. Жестокости има и е имало навсякъде, а аз мисля, че най големите жестокости предстоят да се случат. Някой набожен би казал: "защото така е писано в светото писание"

Pepo
24-06-2009, 12:10
Така е, вчера попаднах на един сайт със снимки за престъпленията на комунизма, изобщо, е едвам изгледах няколко, отвратително.Има снимки от насилията в Русия след революцията още, зверства на червената армия при предвижването и, абе гадост...Комунизма и фашизма са най отвратителните човешки идеологии.И сред фашистите е имало идеалисти, някои не знаели и т.н, едни и същи оправдания.Разликата е, че фашизма е всепризнато оплют, докато комунизма не съвсем, поради факта, че СССР е бил съюзник във Втората световна война, дефакто, поради историческия период през който са съществували, комунизма е бил на власт повече години и е изтребил много повече хора, отоклокото фашизма.
И пропагандата е тази, която продължава да привлича разни наивници и всякакви други към подобни кретенски учения.


Колега fred, ако имахме възможност да видим снимки от Великата френска революция, и всичко, което се е случило след това сигурно бихме останали отново погнусени и отвратени. Аз много пъти съм си задавал въпросът, защо по време на революции и войни хората са способни на подобни жестокости и то хора, които не са и допускали, че биха играли подобна роля.
Ако се върнем до римската империя отново бихме видели същите жестокости, можем да продължим пътуването и да погледаме жестокости по време на прочистването на северна америка от коренното и население. Жестокости има и е имало навсякъде, а аз мисля, че най големите жестокости предстоят да се случат. Някой набожен би казал: "защото така е писано в светото писание"
Ако сте чели постовете по-горе, няма как да не сте видели, че онзи ден качих снимки от Guantanamo и Abu Gharib, но търтей ги свали и с право, защото наистина не са за гледане, да не кажа, макар че бяха детска работа с другите, които спестих (чакам го да ми отвори тема за САЩ от сорта на "Как да разбираме и прилагаме идеите на Свободата, Демокрацията и Опазването на човешките права 18+) ;-)
Иска ми се да видите неща, които се случват в момента и после да коментираме, в кой режим начините на насилие са били по-жестоки и изобретателни.
Един чул че някога и някъде нещо се е случило, друг имал информация... А къде отиде фактологията и изобщо им ли смисъл да да пускаме постове от такъв тип?

търтей
24-06-2009, 13:26
чакам го да ми отвори тема за САЩ от сорта на "Как да разбираме и прилагаме идеите на Свободата, Демокрацията и Опазването на човешките права 18+) ;-)

Е отвори си сам, де. какво ти пречи?

fred
25-06-2009, 13:28
Ако сте чели постовете по-горе, няма как да не сте видели, че онзи ден качих снимки от Guantanamo и Abu Gharib, но търтей ги свали и с право, защото наистина не са за гледане, да не кажа, макар че бяха детска работа с другите, които спестих (чакам го да ми отвори тема за САЩ от сорта на "Как да разбираме и прилагаме идеите на Свободата, Демокрацията и Опазването на човешките права 18+) ;-)
Иска ми се да видите неща, които се случват в момента и после да коментираме, в кой режим начините на насилие са били по-жестоки и изобретателни.
Един чул че някога и някъде нещо се е случило, друг имал информация... А къде отиде фактологията и изобщо им ли смисъл да да пускаме постове от такъв тип?

Така е, сега не смятам, че трябва да правим конкурс по жестоки снимки.Насилието го е имало и ще го има.
Но каквото и да говорим САЩ е едно, а Русия съвсем друго.И сега в Русия цари някакво полуфеодално общество, което никога не си е отивало.

morfius
25-06-2009, 14:00
Така е, сега не смятам, че трябва да правим конкурс по жестоки снимки.Насилието го е имало и ще го има.
Но каквото и да говорим САЩ е едно, а Русия съвсем друго.И сега в Русия цари някакво полуфеодално общество, което никога не си е отивало.

Лошото е, че подобно е и у нас в по-малките населени места!

Pepo
25-06-2009, 17:46
И сега в Русия цари някакво полуфеодално общество, което никога не си е отивало.
Е, сега те хванах неподготвен. Признавай веднага, че не си бил, не си видял, а говориш наизуст :tooth:
Знам какво е там, ходих неотдавна :-P

търтей
25-06-2009, 17:53
Е, сега те хванах неподготвен. Признавай веднага, че не си бил, не си видял, а говориш наизуст :tooth:
Знам какво е там, ходих неотдавна :-P

И какво е?
Щото и аз съм бил, пък мнението ми съвпада с това на фред.

Pepo
25-06-2009, 18:03
И какво е?
Щото и аз съм бил, пък мнението ми съвпада с това на фред.
Хорошо е!

Old Fox
25-06-2009, 20:55
Хорошо е!

Интересно за последно бях в Русия този февруари. Верно много е хорошо. Но только в Москве и Питере.
Тях нали не ги бъркаш с цяла Русия? Другите градове дори и големите ми напомнят на Шумен или Сливен или нещо такова преди 20 години:-)

Pepo
25-06-2009, 21:22
Интересно за последно бях в Русия този февруари. Верно много е хорошо. Но только в Москве и Питере.
Тях нали не ги бъркаш с цяла Русия? Другите градове дори и големите ми напомнят на Шумен или Сливен или нещо такова преди 20 години:-)
Не, не бъркам. Точно там бях и впечатленията ми са 'убави.
Русия е голяма страна нали ;-)
Няма ли тук някой от "полуфеодалните" градове Сливен и Шумен, че да сподели впечатление? :-P

Old Fox
25-06-2009, 23:22
Няма ли тук някой от "полуфеодалните" градове Сливен и Шумен, че да сподели впечатление? :-P
Я виж кво ми пише под аватара:-) Не си ги изсмуквам от пръстите като пиша

fred
26-06-2009, 17:26
Хубаво е, ама да го видиш,който харесва начина на живот в Русия, значи трябва да харесва и този в България.За щастие у нас нещата са малко по различни в положителен план от тези в Русия, но плода на 50 години съветска власт у нас се усеща във всичко, който не го разбира си е негов проблем.

търтей
14-07-2009, 20:54
Току що ми се наложи да показвам снимка на паметника на Васил Левски.

Ми много невзрачен ... в сравнение с т.нар. братска могила (е не са ми братя тия изверги) или паметника на последния окупатор на България - съветската армия...

Поне на Левски не можаха да посегнат. За щастие.

Ха, има и руски паметник, който не пречи е не дразни - Руски паметник. Щото не е натрапчиво помпозен и стресиращ.

Истинските неща няма нужда от тонове бетон. Истинскита неща не всяват страх (или казано по модерному - шок и ужасТ).

Бобби
18-07-2009, 18:43
Тоя руски паметник....много ме дразни:bash:...като бях на 16г. за първи път катастрофирах там....ебати шибанато кръгово движение:))...иначе нищо лично към братята освободители:))

Z:)m
23-07-2009, 15:42
За съжаление да. Но наистина такива неща не са се разкривали дори след падането на режима.
Не че не стига това да опропастиш бъдещео на едно дете,понеже има "народен враг" в рода си. Но поне изродщини като Ястребно не е имало.
Освен ако някой не представи информация за противното?

"На 26 декември 1984 година край с. Могиляне загиват 17-месечната Тюркян Фейзулах Хасан от с. Каялоба, Айше Мюмюн Молахасан от с. Каялоба и Муса Мюмюн Якуб от с. Китна. В памет на малката Тюркян след 1989 г. е издигната чешма"

"И когато командващият конвоя извика: “Ние търсим главатарите”, търпението на хората преля и всички се провикнаха в един глас, продънвайки ушите на неканените “гости”: “Убийци! Фашисти! Варвари! И да ни убиете, няма да си дадем имената! Долу БКП!”. Възпитаните в омраза към турците войници насочиха своите автомати “Калашников” срещу крещящите и размахващите юмруци от първите редици. Последва оглушителна стрелба. Сред тълпата настана объркване..."
Из “Още за жертвите на “Възродителния процес"

koolio
05-09-2009, 12:22
Ето едно интересно становище по темата за партизаните:

Палаузов, обирджията на мандри
Бойко Ламбовски
След прозрението на Оруел, че политиката пише историята всеки ден както си поиска, можем смело да перифразираме Маркс, че опиум за народите е именно историята.

Т. нар. "Битка при Жабокрек" (24.08.1944) наскоро събра симпатизанти на БСП на честване и пак се заспори дали акцията е "героично унищожаване на хитлерофашисти" или "бандитско нападение срещу невъоръжени и болни хора".

Тезата, която доминираше в официалната историческа версия по тоталитарно време, беше, че това е най-голямата партизанска акция преди 9.09.1944 г., при която Рило-Пиринският партизански отряд, командван от Демиревски, напада Кочериновската почивна станция. Там има трийсетина немски военнослужещи. Отрядът се бие с охраната им в село Жабокрек, с взвод войници в местността Пчелина и с ловната рота от село Пастра. И след сражение противникът е унищожен. За това по-късно има филм, построен е и паметник.

Другата теза, например в статия на ст. н. с. В. Ангелов, е, че "социалистите се опитват да внушат и поддържат спомена за "въоръжената антифашистка съпротива". И че при Жабокрек са избити невъоръжени немци, които се лекували. (Спасил се само един, защото бил в тоалетната по време на нападението). Че е убит и техническият директор на др-во "Гранитоид" - Райнхард Томаник - немец от Австрия, свален от атакуван автобус с пътници, а дъщеря му е изнасилена от шумкарите. Че акцията е чист тероризъм, защото е срещу държава, с която в момента сме в съюз и дружба (Германия).

Самите шумкари пък сред поддръжниците на партизанското развенчаване са характеризирани като "подпалвачи и обирджии на мандри",


необразована и криминална паплач


От първия лагер опонират, че там не са били просто лекуващи се, а немски разузнавателен взвод, който е печатал пари, а немците вътре са притежавали фалшиви паспорти за всички балкански страни. От втория лагер, че всичко това е измислица, че не е имало никаква съпротива срещу партизаните, а са избити невъоръжени хора, след което партизаните подпалили сградата, а после, уплашени - бързо избягали.

Надявам се не очаквате от мене да кажа как точно е било - нито съм историк, нито съм бил там. Съдейки по доста натрапливата героизация на партизанското движение допреди двайсетина години и усиленото митотворчество с повече риторика отколкото факти, допускам, че някои от данните на г-н Ангелов са верни. А че е вярно всичко, се съмнявам, защото и неговият патос е обилно публицистичен, в духа на пропагандата и агитацията отпреди, само че с обратен знак.

Това означава, че се нуждаем от трезв и обективен подход към тази част от историята ни, наречена "Партизанско движение".

Донякъде такъв е социологическото проучване на проф. Д. Дочев: "Партизаните - мит и реалност". Дочев е изследвал 1660 от партизаните на случаен принцип, тоест - точно една шеста от общия брой хора, излезли с оръжие в гората преди 09.09.1944 г.

Представата, че "шумкарлъкът" е бил нещо като пикник с отмъкнати пити кашкавал в очакване на Съветската армия и началнически постове след това под дебели букови сенки, не изглежда много убедителна при този анализ. Защото 22% от изследваните лица са загинали в бой или са пленени, като по-голямата част от пленените са убити. Убити са без съд, след мъчения и гаври, вкл. изнасилвания (за партизанките). Тоест силно рисковано тото, ако си бил движен от желанието за по-сетнешен пост. (Животът срещу евентуална власт в бъдеще не изглежда много разумен облог със Съдбата.)

Другата представа, че е хващала гората най-необразованата и малокултурна част от населението, привлечена по-скоро от възможността за разбойничество, също е невярна. Според проф. Дочев обобщеният образ на партизанина е 19-20-годишен селски младеж, силно свързан с града било като ученик, студент или работник, а най-често - като занаятчийски работник (селският произход съответства на тогавашната демографска картина в България - 80% към 20%.). Този "обобщен човек"


има 2.5 пъти по-високо образование


от средното образователно равнище в страната, а немалка част са учители и хора с висше образование.

Бойният опит на тези хора е нищожен, голяма част от тях не са били отслужили войници, (имало е и 12-годишни деца като Митко Палаузов*), което е причина за големия брой жертви (над 2000).

Имали ли са право да нападат тези предимно млади и неопитни хора с оръжие немски войници? Които освен това се оказват невъоръжени? И да ги убиват? По тогавашните закони на страната, разбира се, че не. И - както справедливо отбелязва г-н Ангелов, особено войници от страна, с която България официално е в приятелски и съюзнически отношения.

Но питал ли ги е някой тях - тези младежи или родителите им - дали желаят България да е в "приятелски и съюзнически" отношения с Хитлер? Може би ги е питал всенароден референдум?

Или лично господата Борис III и Богдан Филов?

Желаели ли са България да обяви война на Англия и САЩ, да извозва евреите към газовите камери на Треблинка и Аушвиц?

Че то и партии официално нямаше по това време, царят прие, че те вредят на демокрацията. Как при такава ситуация да кажеш, че си против?

Следва да признаем - тъкмо партизанското движение у нас легитимира възможността след войната на България да не се гледа като на безропотен Хитлеров послушковец, със съответните териториални и морални последствия. Това, че после ни дадоха на Сталин, а не на Чърчил и Рузвелт, не означава, че фашизмът е бил допустима алтернатива за България - в който и да е момент.

търтей
05-09-2009, 22:21
Следва да признаем - тъкмо партизанското движение у нас легитимира възможността след войната на България да не се гледа като на безропотен Хитлеров послушковец, със съответните териториални и морални последствия. Това, че после ни дадоха на Сталин, а не на Чърчил и Рузвелт, не означава, че фашизмът е бил допустима алтернатива за България - в който и да е момент.

Много глупава поръчкова статия, а поантата й е направо трагикомична и смешна.

koolio
06-09-2009, 01:19
Много глупава поръчкова статия, а поантата й е направо трагикомична и смешна.
Не ми звучи като поръчкова. За първото изречение, което си цитирал. съм съгласен, че е глупост, но второто е абсолютно вярно.

fred
02-12-2009, 23:26
Партизанското движение легетимира у нас властта на каскета и калпака, тоест на простака.
Ако беше жив дядото на мадридския крадец, мони 2 или 3беше, у нас не би стъпил съветски ботуш и сега щяхме да имаме поне удвоения жизнен стандарт на Гърция, а не да мислим, дали партизанкото движение е допринесло за нещо си уж.То е доприснесло за само средновевоковната простотия, феодална зависимост и отмъстителност, чиито плодове берем и днес още.

търтей
02-12-2009, 23:31
мадридския крадец

Агент борисов имаш предвид, нали? Е сам се сети що. А вероятно и дедо му и баща му се обръщат в гроба ...

koolio
03-12-2009, 12:07
Агент борисов имаш предвид, нали? Е сам се сети що. А вероятно и дедо му и баща му се обръщат в гроба ...

Мне, радват се отгоре, че имат достоен наследник.

търтей
03-12-2009, 12:11
Мне, радват се отгоре, че имат достоен наследник.

Тука не си прав

fred
03-12-2009, 14:10
Агент борисов имаш предвид, нали? Е сам се сети що. А вероятно и дедо му и баща му се обръщат в гроба ...

А и той е плод, да:-D

Stoyan Georgiev
04-12-2009, 13:16
по-добре да се запази един, като предупреждение от историята.

изродената схема, която са си направили с цел угаждане на шепа партио-угодни некадърници не е нито "комунизъм" нито помогнала по някакъв начин на нашия народ, изключая необразованите лумпени, които не са могли дори крави да доят.


на онзи австрийски урод, дали му пазят паметниците със свастики? той поне си е бил чисто умопобъркан... а гадориите дето са ги правили тук, са ги правили с хладна организацийка ;)

fred
04-12-2009, 14:35
Така е, всъщност комунизма за времето, което просъществува /имам предвид и СССР и Китай/ успя да избие десетки милони повече хора отколкото фашистите за 10-15 години, и да навреди десетилетия наред на още повече.Не случайно в Европарламента е гласувана декларация преди години, че това е един престъпен строй.
Най големите последствия от него са увредената ценностна система на поколения-мързел, отчуждение от труда, деградила морална система и т.н.А на второ място е изостаналост на икономиката и нисък стандарт.

търтей
06-12-2009, 22:30
Имената на некои дейци падат от стените. Явно няма особена нужда да бъдат помнени.

http://htftp.domainbg.com/turtey/06122009/48.jpg