PDA

View Full Version : моята версия на разпънка



marian2784
14-07-2009, 22:48
Това роди главата ми за дизайн на разпънка,но не мога да преценя до каква степен трябва да се натегне.Чудех се и още нещо дали не ми трябват две контра гайки(лява и дясна)

Bobi_33
14-07-2009, 22:59
Това роди главата ми за дизайн на разпънка,но не мога да преценя до каква степен трябва да се натегне.Чудех се и още нещо дали не ми трябват две контра гайки(лява и дясна)

Сега ако можеш да обясниш и за какво ти е тая разпънка, темата ще придобие смисъл.

marian2784
14-07-2009, 23:02
да си призная няма голяма необходимост от нея,просто исках да проверя дали ще се промени поведението на колата в завой.И наистина има някаква разлика едни и същи завой преди пищяха гумите сега не(дано не е филм),а и да пробвам да отворя малко колелата,че яде гумите отвън а на стенда ми твърдят че е добре

голямата риба
14-07-2009, 23:12
конструктивно схемата е малко афиф
общо взето целият товар идва в болтовте
които ще работят на срязване

marian2784
14-07-2009, 23:17
ами те затова са 10.6 якост,предполагам визираш 15те мм повдигане

голямата риба
15-07-2009, 07:56
да но са 8мм

marian
15-07-2009, 08:08
Карах повече от 6 месеца с разпьнка но не намерих никаква разлика при никаква скорост.

156
15-07-2009, 12:15
конструктивно схемата е малко афиф
общо взето целият товар идва в болтовте
които ще работят на срязване

а и планките сякаш идват тънички за рамото, което се образува.

Bobo
15-07-2009, 12:49
а и планките сякаш идват тънички за рамото, което се образува.

Да и аз мисля така. Иначе като цяло си е добре и не са и нужни повече контра гайки ;) Само едно усилване на планките и трябва и да се увеличи контактната повърхност с ботуша малко за да спи рибата спокойно ;)

Ivo Skoklev
15-07-2009, 13:37
Това роди главата ми за дизайн на разпънка,но не мога да преценя до каква степен трябва да се натегне.Чудех се и още нещо дали не ми трябват две контра гайки(лява и дясна)
До колкото знам се настройва във вдигнато положение на колата,т.е да няма натоварване върху гумите.....

WhitePower
15-07-2009, 18:13
Карах повече от 6 месеца с разпьнка но не намерих никаква разлика при никаква скорост.


няма докато не я свалиш ;) и аз така си мислех и щях да изпусна един завои на шега

marian2784
15-07-2009, 20:07
благодаря за мненията на знаещите тук,за планките ще кажа че след заварката ги позакалих малко,и при опита ми да ги доогъна след това не оспях дори и с 50 тонната преса такаче там съм си вързал гащите,виж за болтовете вече не знам на колко ще поддадът,то ще се чуе.

marian
15-07-2009, 20:16
няма докато не я свалиш ;) и аз така си мислех и щях да изпусна един завои на шегаОтдавна я махнах,излишен разход е според мен.

acko88
15-07-2009, 21:05
Мен пък изпълнението ме впечатли,доста истинско изглежда,самоче и според мен планката трябваше да ляга изцяло на ботуша,но щом си я подсилил дано нямап проблеми!

PEPI-2ALFA
16-07-2009, 18:05
До колкото знам се настройва във вдигнато положение на колата,т.е да няма натоварване върху гумите.....
Ne0 беше обяснил в друга тема, че се настройва на стенд за реглаж на предница с товар, с който ще се кара колата - ако правилно съм разбрал от неговото описание.

pacho_kardana
17-07-2009, 13:44
Отдавна я махнах,излишен разход е според мен.

Няма никакъв смисъл от нея..:gruebel:и въобще не помага в завой..някои като сложат разпънка и после има да разправят колко по-устойчива ставала!:bash:

Bobo
17-07-2009, 13:46
Няма никакъв смисъл от нея..:gruebel:и въобще не помага в завой..някои като сложат разпънка и после има да разправят колко по-устойчива ставала!:bash:

Би ли обеснил на нас дет не разбираме теоретично що се правят тези разпънки и защо според теб не върши работа? Ако може да го подплатиш с изяви на писта за време и каране по завой?

pacho_kardana
17-07-2009, 13:47
Би ли обеснил на нас дет не разбираме теоретично що се правят тези разпънки и защо според теб не върши работа? Ако може да го подплатиш с изяви на писта за време и каране по завой?

Разпънката е направена да не се кривят роговете от дупките (според мен) може ли да ми обясниш каква роля играе в завой?

drigata
17-07-2009, 14:10
Разпънката е направена да не се кривят роговете от дупките (според мен) може ли да ми обясниш каква роля играе в завой?

Опа,те тука си в огромна заблуда.......те точно тея разпънки се слагат при екстремно каране по завои,а повечето от вас си ги слагат за красота.

А пък ти дето си тенекиджия се излагаш,ти трябва най добре да знаеш на какво усукване е подложено купето при завой,или по точно да се изразя ,при системно прехвърляне на тежеста на 2 от 4-те колела.

Вземи си вдигни колата отпред с два крика и примери растоянието от едното бомбе до другото,после я пусни от криковете и премери пак и кажи къффффф е резултата.???

Bobo
17-07-2009, 14:20
Разпънката е направена да не се кривят роговете от дупките (според мен) може ли да ми обясниш каква роля играе в завой?

Смятам че дригата ти го обесни ;) И повярвай ми ония дет са я измислили разпънката въобще не ги бригат твоите дупки :idea:

PEPI-2ALFA
17-07-2009, 14:29
Ne0 беше обяснил в друга тема, че се настройва на стенд за реглаж на предница с товар, с който ще се кара колата - ако правилно съм разбрал от неговото описание.

А за монтирането правилно ли съм разбрал? Далече съм от слагане на такава, но понеже имаше въпрос, та...

mitaka_cs
17-07-2009, 14:34
Разпънката е направена да не се кривят роговете от дупките (според мен) може ли да ми обясниш каква роля играе в завой?

Да бе...за лунни кратери се правят разпънките:dark2:
Просто при взимане на завой с висока скорост много коли без разпънки са нестабилни заради усукването на цялото купе...

Пример: Алфа 155 се кълчи, скърца и усуква дори при обратен завой с нормална скорост(от опит знам), а да не говорим какво се случва ако се влезе в обратен завой с изкачване с по-висока скорост(например на Витоша):bash:

П.П: на Типо базираните...може би без 156/147 освен разпънка/и им трябва и твърдо окачване.

marian2784
17-07-2009, 20:54
за окачването съм съгласен,но не мога да разбера защо колата ми има по меко окачване отзад оптколкото отпред,не че разбирам но така ми се струва особено след като сложих нови амортисьори(газови)

mitaka_cs
17-07-2009, 21:45
за окачването съм съгласен,но не мога да разбера защо колата ми има по меко окачване отзад оптколкото отпред,не че разбирам но така ми се струва особено след като сложих нови амортисьори(газови)

Правилно си я усетил! Спокойно....и 155 и Типо отзад са мекици.
Проблемът е главно в твърдостта на стандартните пружини.

П.П Сега се сетих, че отзад амортисьорите на Пунтото ми
са като на Типо и са газови...за пружините трябва да проверя, но липсва онова люляне и клякане след бабуни.
То е ясно...на Пунтото задницата е много лека, а и моста е максимално назад.

trustworthy
17-07-2009, 22:51
...и 155 и Типо отзад са мекици...

145 и 146 също :yes:

slav40
17-07-2009, 23:02
па за 156 да не говорим :oops:

bager
17-07-2009, 23:32
па за 156 да не говорим :oops:

Е да, ама ако напълниш багажника с музика, плажни чадъри, федърбал, въдици, спални чували, кутия с инструменти и...не си спомням още какво (останалото слагам на задната седалка), става доста по стабилна! ;)

п.п.От разпънката има нужда наистина само при агресивно каране. При пенсионери като мен и Профа няма никаква полза.

marian2784
17-07-2009, 23:59
абе и аз не съм рейсър 30 дена в месеца я карам под 2500 оборота,но когато ми дойде факса у главата пощурявам,така че по-добре да я има пък и направих за 2 поредни обедни почивки на работата,струва ми 80 цента за болтовете че нямахме такава дължина,сега са наред твърди прожини но става ли да ги сменя само тях без амортисьорите,че на боксьора са ебати пачката, а и са на 30К все пак.от всички 145 ли стават

pacho_kardana
18-07-2009, 12:03
Аз съм много доволен от 156цата в завой с 80км е мн устойчива..а относно разпънките според мен няма как да ги усетиш на пътя на писта е друго..

dimo
18-07-2009, 13:16
Да бе...за лунни кратери се правят разпънките:dark2:
Просто при взимане на завой с висока скорост много коли без разпънки са нестабилни заради усукването на цялото купе...

Пример: Алфа 155 се кълчи, скърца и усуква дори при обратен завой с нормална скорост(от опит знам), а да не говорим какво се случва ако се влезе в обратен завой с изкачване с по-висока скорост(например на Витоша):bash:

П.П: на Типо базираните...може би без 156/147 освен разпънка/и им трябва и твърдо окачване.

Това за 155 е баси и дезинформацията .

ФЕРАРИСТ
18-07-2009, 16:40
Аз съм много доволен от 156цата в завой с 80км е мн устойчива..а относно разпънките според мен няма как да ги усетиш на пътя на писта е друго..
Ний по завоите ръчкаме със 120, затва ни трябва......
За това дали разпънката върши работа - последната ми "англичанка" я взех с Момовата предна разпънка, и на път от СТЗГ за Априлци през Шипка(любимия ми участък за фиеста), на отиване карах със, на връщане я махнах - аз още мое да не моем да намираме горна мъртва точка, но със сигурност моем да фащаме и най малката промяна в поведението на колата, и мога кажа с чиста съвест че стабилноста се увеличава значително, предницата става по приятна за управление.......ся това не е панацея дето да вдигне скороста в завоя с 30кмч, но определено си струва......

WhitePower
19-07-2009, 23:31
Аз съм много доволен от 156цата в завой с 80км е мн устойчива..а относно разпънките според мен няма как да ги усетиш на пътя на писта е друго..
е нали виде какво бях написал че мислех че няма разлика докато не я махнах и колата почна да не дозавива във завоя и чак тогава усетих разликата
ако вчера си взимал завой със 100 след като я махнеш със 80 трудно се взима


НО , пак да кажа НОО

ако икачването - пружини и амортесиори носачи и .... не са във час не си мисли че ще усетиш разпънката

pacho_kardana
20-07-2009, 12:05
Аз съм си доволен от спортното окачване и ми стига..няма да споря..съглясен съм с вас!

MUROMAN
20-07-2009, 14:03
Е да, ама ако напълниш багажника с музика, плажни чадъри, федърбал, въдици, спални чували, кутия с инструменти и...не си спомням още какво (останалото слагам на задната седалка), става доста по стабилна! ;)

п.п.От разпънката има нужда наистина само при агресивно каране. При пенсионери като мен и Профа няма никаква полза.

За Профа или добро или нищо.:grin:

boian
20-07-2009, 14:29
Може би вече стана една година след като сложих разпънка и нямам намерение да я махам. Преди без нея Девненския баир с големия завой го качвах със 120-130км/ч, след като я сложих 150-160км/ч не са никакъв проблем. С амортисьори Кони FSD съм, 16-ки джанти. Разликата веднага я усетих, но не като стабилност а повече като директност във волана.

k1lcone
22-07-2009, 12:33
Искам и аааааааааааз

WhitePower
23-07-2009, 16:47
Искам и аааааааааааз
какво искаш ???

---------- Post added at 13:47 ---------- Previous post was at 13:45 ----------

за 156 еи така изглежда и има и предна и задна ;)

имам човек във асеновград дето да ти я напвай
той ми е правил генерацията и колекторите на моята

http://forum.fiat-bg.org/files/156front_685.jpg

diapper
24-07-2009, 00:31
Аз съм си доволен от спортното окачване и ми стига..няма да споря..съглясен съм с вас!

JTD-o със спортно окачване ли е ?

pacho_kardana
24-07-2009, 15:02
JTD-o със спортно окачване ли е ?

Да:drool:!Заводското му най-високия вариант на спортно окачване..понеже ми казаха че има 3 нива и моето е 3то!

lulin racing
24-07-2009, 16:28
Да бе...за лунни кратери се правят разпънките:dark2:
Просто при взимане на завой с висока скорост много коли без разпънки са нестабилни заради усукването на цялото купе...

Пример: Алфа 155 се кълчи, скърца и усуква дори при обратен завой с нормална скорост(от опит знам), а да не говорим какво се случва ако се влезе в обратен завой с изкачване с по-висока скорост(например на Витоша):bash:

П.П: на Типо базираните...може би без 156/147 освен разпънка/и им трябва и твърдо окачване.


Това са напълно необосновани глупости!Ако тая 55-ца е била цялата ръждива като Орелче може и така да е било... лош късмет при покупката. Ела да покараш мойта да видиме дали при обратен завой на витоша :D ще се разскърца :tequilla: или пък дали се кълчи в завой! За съвсем пресен пример мога да ти дам онзи ден с пътя ми до Самоков. Тоя модел 155 влиза супер нормално и излиза със скорост от 120/130 км/ч ,а предполагам си пътувал до там ;) Поздрави и трябва да се добавят факти към нещото,за което твърдиш,че е така.

mitaka_cs
24-07-2009, 19:29
Това са напълно необосновани глупости!Ако тая 55-ца е била цялата ръждива като Орелче може и така да е било... лош късмет при покупката. Ела да покараш мойта да видиме дали при обратен завой на витоша :D ще се разскърца :tequilla: или пък дали се кълчи в завой! За съвсем пресен пример мога да ти дам онзи ден с пътя ми до Самоков. Тоя модел 155 влиза супер нормално и излиза със скорост от 120/130 км/ч ,а предполагам си пътувал до там ;) Поздрави и трябва да се добавят факти към нещото,за което твърдиш,че е така.

Мини през голяма бабуна под ъгъл първо с едната предна гума и слушай как корите на вратите скърцат и обират луфта, когато две от гумите по диагонал са на бабуната, а другите две са наравно! Най е готино като вътре има 5 човека, а отзад 60 кила багаж!
Друго интересно предложение...вдигни я на крик максимално(с нейния си) от едната страна отзад с отворени 4 врати и се разходи после да й ги затвориш да видиш каква изненада те чака!
Нямам зор да ти карам колата, но ако настояваш...

k1lcone
25-07-2009, 01:21
ако някой може да ми даде такова нещо да го пробвам да вида дали пак ще недозавива на един завой и ако има разлика ши купа и ши черпа

BLUE1
25-07-2009, 12:14
Като един лаик искам до попитам. Ако от тази тръба имаше такава голяма полза нямаше ли да я слагат серийно? Още повече, че колегата с печката твърди, че неговата кола е с най-високият клас спортно окачване, а няма такава разпънка- аз си мисля, че в заводски условия тази тръба ще има изключително ниска стойност за да се икономисва от нея.

pooh
25-07-2009, 14:15
...

WhitePower
25-07-2009, 21:46
Това са напълно необосновани глупости!Ако тая 55-ца е била цялата ръждива като Орелче може и така да е било... лош късмет при покупката. Ела да покараш мойта да видиме дали при обратен завой на витоша :D ще се разскърца :tequilla: или пък дали се кълчи в завой! За съвсем пресен пример мога да ти дам онзи ден с пътя ми до Самоков. Тоя модел 155 влиза супер нормално и излиза със скорост от 120/130 км/ч ,а предполагам си пътувал до там ;) Поздрави и трябва да се добавят факти към нещото,за което твърдиш,че е така.

не си прав 155 цата се кълчи във завоя това че не ти скърца и не ти тропа не значи че не се усуква
аз поне на моята забелязвам кога се усуква тъй като бравата ми е хлабава и врата не се затваря плътно и при завой конито я държи на пътя но понякога вратата прихлопва - което е признак че купето се усуква ;)
за пунтото важи същото със разпънката му бях свикнал после я махнах да да я копирам и започна да ендо леко недозавиване - стана по мека във завоя