PDA

View Full Version : вибрация на пистовия ремък



balev64
16-07-2009, 21:53
Много време загубих в нета за да открия как е решен проблема.В края на краищата се налага да пиша тук и търся колеги със сходен проблем които са го решили или се опитват да го решат.Накратко-вибрира ми пистовия ремък.От тази вибрация се усилва многократно шума на двигателя дори просто не е за вярване колко много увеличава,т.е.създава шум на празен ход.Звука е подобен на вибрираща пластмасова кора то и за това толкова време се опитвах да изолирам причинителя но без успех.Един ден обаче реших да полея ремъка с вода и...Нямате си на идея какво чудо стана.Абе по добре който го има този проблем да пробва и сам ще разбере за какво говоря.Ролките са ми подменени до последната.Имам чувствто че проблема е в тази 270 левовата тъй като с просто око се вижда че ремъка си подскача а тя се води обтяжна ролка с успокоител ама май че вместо да успокоява, повече изнервя.Ремъка на пипане е нормално натегнат.

giliev
16-07-2009, 22:21
Здравей колега, а смени ли демпферната шайба ?
П.С. Каква е колата, с какъв двигател ?

balev64
17-07-2009, 07:00
Колата е алфа 166 2,4 JTD.Демпферната шайба на вид е чисто нова.Изглежда като са сменяли в Германия ангренажа са сменили освен ролките,водната помпа и демпферната шайба.Интересното е че при изливане на малко водичка върху ремъка всичко "заспива".Почвам да си мисля дали не е от самия ремък но колеги от други форуми например ФИАТ със сходни проблеми са сменяли ремъци без да има ефект.

ACEHOB
17-07-2009, 08:55
Обтяжна ролка. Същите симптоми имаше моята февруари месец. Сменяш и забравяш за темата.

02.2009
Обтегач без ролката - 200 лв. + 30 лв. труд

gigi
17-07-2009, 11:31
Обтяжна ролка. Същите симптоми имаше моята февруари месец. Сменяш и забравяш за темата.

02.2009
Обтегач без ролката - 200 лв. + 30 лв. труд

Най-вероятно оптегача се е "изморил" и вече ремъка стои по клабав. Пробвай от ексцентричната ролка да опънеш ремъка така че на оптяжната ролка дупката да е съвсем малко под дупката в блока.

balev64
17-07-2009, 16:23
Значи ли че сега трябва да ида при продавачите и да им направя една рекламацийка.Ролката е на 2000 км пробег и на около месец и нещо експлоатация.Интересува ме обаче едно нещо.Тази ролка има една глава като на болт за ключ 32 и вътре в нея има вътрешен шестостен,може ли да се регулира нещо от там и всъщност това за какво е и каква работа върши.И въобще има ли някакви регулировки които може да се правят по тази успокоителна обтяжна ролка.Може ли да се натяга пружината и т.н.

gigi
17-07-2009, 16:40
От шестограма се развива целият механизъм към планката. От големият се дърпа ръчно механизма за отпускане и махане на ремъка. От тази ролка не може да се регулира нищо. Реглажа става както ти описах по нагоре, от ролката с изместен център на захват.
Ух по ясно не мога да го обясна:gruebel:

balev64
17-07-2009, 18:32
Благодаря колега.Питането ми е обаче е дали тази ролка която както и всичите останали е нова е възможно да е "заминала".Знаете ли за такива случаи,някой оплаквал ли се е за подобен проблем.

Pepko-Bepko
17-07-2009, 18:51
Колега проблема ти не е в ролките които са ти нови....А самия обтегач..... на които му искат 270 лева по магазините /в комплект с ролка и обтяжна пружина/ ....Трябва да се разглоби и да му се смянят втулките....
Те са бронзови и са износени......Поради тази причина обтяжната ролка стои изместена и затова ти свири ремъка....

balev64
17-07-2009, 18:57
Колега ролката с целия механизъм (пружина и амортесьор ) е сменена.

Pepko-Bepko
17-07-2009, 18:59
Добре де ролката ,пружината и амортиьора са сменени....А алуминиевото тяло което ги държи сменено ли е?

balev64
17-07-2009, 19:01
Ами то не е ли комплект всичко

balev64
17-07-2009, 19:03
Не е ли това тяло една планка с май че бяха 4 отвора за болтовете които го крепят към корпуса на двигателя.Моля те ако има някаква тънкост казвай да оправям нещата овреме.Предварително благодаря.

giliev
17-07-2009, 19:32
Колега при мен ситуацията беше същата. Смених всички ролки, включително обтяжната комплект с механизма, ремонтираха ми алтернатор, помпа на хидравликата, накрая смених ремъка и спря да свири, но само за хиляда километра. Реших, че е от ремъка и смених още два. След което смених демпферната шайба заедно с ремъка - този беше четвъртият и засега няма проблем / да не чуе дявол /. Шайбата и при мен видимо беше идеална, но вкарваше ремъка с 2-3 мм. по - навътре към мотора и нямаше съосие. Ремъка триеше в болта закрепващ обтяжната му ролка. Поне при мен беше така.

Pepko-Bepko
17-07-2009, 20:02
http://axm-auto.com/prod_img/1155129747_cr3502.jpg
Това цялото смени ли го с ново...?
Вътре в алуминиевото тяло има 2-ве алуминиеви бронзови втулки....Които като се износят почва да скърца ужасно!

balev64
17-07-2009, 21:40
Смених го изцяло.Така както е на картинката в такъв вид е и това което е монтирано на колата.Преди малко си направих труда да натегна ексцентриковата ролка.Мръдна доста да речем 40-на градуса.Сега не вибрира чак толкова но не е и без вибрации.Шума намаля доста,даже може да се каже че почти изчезна .Ремъка ми се струва все така нормално натегнат.Ще покарам ден два и ще видим какво ще покаже.

Pepko-Bepko
18-07-2009, 19:37
Ми да тази ексцентрична ролка която си натегнал трябва да си е натегната докраи ,да на не ти подскача ремъка....и обтегача...От там също се получават такива вибрации...

balev64
19-07-2009, 09:35
Е не съм я затегнал до край.Може още.И си мисля че трябва да натегна още малко,просто сега оставих така за проба.Иначе лесно се натяга с едни клещи тип "човки" си натягаш колкото си искаш.Има обаче косвен ефект върху другите възли.Например компресора на климатика работи далеч по приятно от преди и форсирането е малко по друго а и дрънченето на веригата на помпата се измени.А бе май тоя пистов ремък държи ключа към много проблеми дето си блъкаме главата с тях.

balev64
14-08-2009, 17:41
Ta колеги продължаваме с впечатленията.Мина време през което аз натегнах ексцентриковата обтяжна ролка още малко в момента при фронтален поглед двете дупки са на "2" часа.Не се измени с нищо ситуацията от предишното натягане.Ремъка си е все така нормално обтегнат.Има леки вибрации но те вече идват от леко колебаене в оборотите сутрин след запалване.При работа на място след минута всичко утихва и става музика за ухото.Но след изминаване на 1000 км започна пак да трака.Даже си помислих че проблема е пак в калпавата нафта тъй като съм имал случаи след сипване на добавка в нафтата да се получава поразителен положителен ефект в работата на двигателя, но тази сутрин след като шума се усили пробвах пак старата техника - поливане с вода.И съмненията ми в лошите горива изчезнаха тутакси.Пак имах щастието да чуя оня хубав звук който е почти като на бензинов автомобил.Е,полях малко по обилно дето се вика поизкъпах го и на първо четене вибрациите пак изчезнаха,но пипнах и ролката и установих че вече има луфт а е само на 5000 км.Май че ще спирам да се втелясвам и додето си върви колата няма да пипам нищо щото при всяка подмяна е сигурно само едно сменяш нещо амортизирано за да сложиш нещо ОПАСНО.Недопустимо е да сложиш нещо дето струва камара пари и да береш постоянно ядове с него.