PDA

View Full Version : Въпрос с повишена трудност :-)



ChOvEkA_KoLa
22-07-2009, 17:03
Колеги, въпроса ми е следния: Когато карам с над 100 и натисна спирачка започва да ми тресе волана - все едно има крив диск... Слагам си главата, че не е от дисковете, защото и четирите ги смених с чисто нови. Ако някой има предположения от какво може да е - ще съм му много благодарен, ако сподели. :-) Благодаря предварително.

didod
22-07-2009, 17:24
Теоретично може и от накладки да е.

adv_petrov
22-07-2009, 18:12
Често се получава когато вътрешния отвор на джантите не ляга плътно на пъпката на главината, например с ляти джанти с по-широк централен отвор и без "уплътняващи фланци", или пък когато тея фланци/пръстени не са за тая джанта. Тресенето се получавана като натиснеш силно спирачка около 100-те км/ч - колкото по-рязко натиснеш, толкова по-осезаемо е. Това от опит, ще се изненадам много ако греша. Дисковете не вярвам да са криви, лично не си спомням някога да съм виждал крив диск на неблъсната кола.

digitalundgrd
22-07-2009, 23:10
Това, че си ги сменил, не е гаранция че не може да са се изкривили! Особено, ако са били "ментета" или пък си скачал в локви, докато дисковете са ти били горещи!

thecleaner
22-07-2009, 23:38
Това, че си ги сменил, не е гаранция че не може да са се изкривили! Особено, ако са били "ментета" или пък си скачал в локви, докато дисковете са ти били горещи!

Подкрепям!!!
Какви дискове си сложил колега?

pinko
23-07-2009, 00:16
Това, че си ги сменил, не е гаранция че не може да са се изкривили! Особено, ако са били "ментета" или пък си скачал в локви, докато дисковете са ти били горещи!

Ментетата се измятат и провлачват и без локва - достатъчно е едно екстремно спиране от 160-180 км/ч - и дисковете вече са за боклука.

При горещи дискове и локва по-често се пукат и цепят - и тогава става страшно:hehe:

Chimev
23-07-2009, 09:06
И мойте дискове бяха нови на вид, но криви. Смених ги и сега не тресе. Ако не ти се сменят нови дискове, чух, че стругар може да ги мине по 1-2мм и се оправяли. Друг е въпроса, че ако са ментета ефекта ще е краткотраен...:choice:

mr.kostov
23-07-2009, 10:42
Спасението е нови нормални дискове, не е от джантите (аз с това се занимавам) защото ако централниа отвор на джантата е по голям от главината може да тресе, но няма да е само на спирачка, ще тресе постоянно. А новите дискове ако са ментета, то със сигурност е от тях, или са били криви или са се изкривили.

souze
23-07-2009, 23:47
И мойте дискове бяха нови на вид, но криви. Смених ги и сега не тресе. Ако не ти се сменят нови дискове, чух, че стругар може да ги мине по 1-2мм и се оправяли. Друг е въпроса, че ако са ментета ефекта ще е краткотраен...:choice:

И да не са ментета стругаря е крайно неразумен вариант, пробвал съм много пъти, когато преди години дисковете бяха достатъчно скъпи(или аз значително по-безпаричен), но ефекта е нулев...:spoko:

Bobo
24-07-2009, 16:15
И да не са ментета стругаря е крайно неразумен вариант, пробвал съм много пъти, когато преди години дисковете бяха достатъчно скъпи(или аз значително по-безпаричен), но ефекта е нулев...:spoko:

Ефекта от кьопав стругар е като ок калпав майстор - така че просто ви трябва читав стругар ;) Аз си имам един дето досега няма издънка ;)

ChOvEkA_KoLa
28-07-2009, 13:13
Мисля, че дисковете не са ментета. За предните дискове съм дал по 150 лв. на диск - беше най-доброто, което намерих. Не си спомням марката точно... Помня, че беше англииска и ме уверяваха, че дисковете са много добри. А другото интересно е, че след като ги сложих веднага щом я изкарах колата и като спирах тресеше. Не знам от какво може да е. Сменил съм и 4-те диска, заедно с накладките, спирачните апарати, лагерите... само главините не съм сменял отпред, но мисля, че ако беше от тях щеше да ми тресе постоянно волана, а не само при спирачка.

BO
28-07-2009, 14:08
Изчисти ли до блясък повърхнината, върху която ляга диска?

ChOvEkA_KoLa
29-07-2009, 10:20
Естествено. Даже я напръсках с меден спрей за да не хваща курозия. А и, ако не беше легнал диска както трябва мисля, че щях да усещам и вибраций на педала, а при мен се усещат само по волана.

Bobo
29-07-2009, 10:26
Естествено. Даже я напръсках с меден спрей за да не хваща курозия. А и, ако не беше легнал диска както трябва мисля, че щях да усещам и вибраций на педала, а при мен се усещат само по волана.

Кажи все пак какви са дисковете и накладките ? И надявам се не караш с гуми на 100 години с балони по тях?

ChOvEkA_KoLa
05-08-2009, 14:19
Ще погледна какви са марките на дисковете и накладките, защото съм ги забравил. А гумите са на половин година някъде. Май трябва да проверя да нямам крива джанта, колкото и да не ми се вярва да е от това...

RPWWD
05-08-2009, 22:43
И аз имах подобен проблем, от накладките е. След като ги смених нямам вече подобни грижи. Имаше драскотини по дисковете, но с новите накладки се изгладиха.

bate.vi.dido
09-08-2009, 01:38
Ментетата се измятат и провлачват и без локва - достатъчно е едно екстремно спиране от 160-180 км/ч - и дисковете вече са за боклука.

При горещи дискове и локва по-често се пукат и цепят - и тогава става страшно:hehe:


Напълно подкрепям това мнение.....
Мойте ги загрях доста една вечер и цопнах в една голяма локва и на сутринта не повярвах на очите си........
И на двата предни диска по една красиво изваяна пукнатина :D :D :D последва и якото тресене с скорост над 60 км/ч.
Докато дойде ред да ги сменя ги покарах малко и преди седмица ги смених единия беше се пукнал на още едно место....Много страшна гледка и се радвам че не стана най лошото...

spe4elist
09-08-2009, 01:52
Колега, проверихте ли кормилните накрайници. Ако са заминали, при спиране ефекта е като от криви дискове. Имах подобен случай преди време...

ChOvEkA_KoLa
18-09-2009, 21:04
Кормилните накрайници сигурно са единственото нещо, което не съм прегледал по колата... Ще проверя дали са си отишли и ще пиша какво е станало... :-) Благодаря много за идейката.