PDA

View Full Version : Вентилатора на климатика ми спря да работи!



radop
08-08-2009, 20:39
Здравейте,
Изненада в жегите - вентилатора на климатика ми спре да работи. Самият компресор си включва,охлажда, но перката не върти на никоя степен. Проверих всички бушони - добре са. Моля, помогнете - ше умрем от жега :)

Ilko Ivanov
08-08-2009, 20:54
Освен стандартнито да си провериш предпазителите....
Другия често срещан проблем е дефект в ел. регулатор на оборотите на вентилатора. Той се намира най-долу под жабката и е вкаран във въздуховода след мотора. Или се заменя или се ремонтира. Аз ги ремонтирам,ама не знам откъде си...
Обикновено този регулатор дефектира при проблеми с движението на мотора или затлачен поленов филтър.
Успех.

radop
08-08-2009, 21:34
Освен стандартнито да си провериш предпазителите....
Другия често срещан проблем е дефект в ел. регулатор на оборотите на вентилатора. Той се намира най-долу под жабката и е вкаран във въздуховода след мотора. Или се заменя или се ремонтира. Аз ги ремонтирам,ама не знам откъде си...
Обикновено този регулатор дефектира при проблеми с движението на мотора или затлачен поленов филтър.
Успех.

От СФ съм. Принципно къде се намира? Ветилатора знам къде е май -под жабката в краката на пасажерското място. Ако може някаква схема за този регулатор или снимка ли или и аз не знам какво. Колата ми беше в гараж да ми оправят малко ръждички и ми я върнаха с тънак слой прах в цялото купе. Така че идеята за дефектирането и филтъра ми звучи много...подходяща.

spe4elist
08-08-2009, 21:56
Ето го

http://media.snimka.bg/3906/014066635-big.jpg
http://media.snimka.bg/3906/014066637-big.jpg

Съжалявам за снимките, от телефон са...

radop
08-08-2009, 22:32
Ето го

http://media.snimka.bg/3906/014066635-big.jpg
http://media.snimka.bg/3906/014066637-big.jpg

Съжалявам за снимките, от телефон са...

Екстра са снимките, но къде се намира? Трябва ли да се сваля самият вентилатор?

spe4elist
08-08-2009, 22:36
Намира се на корпуса на вентилатора, отпред. Мисля, че го свалях...

Bobo
08-08-2009, 23:10
Намира се на корпуса на вентилатора, отпред. Мисля, че го свалях...

Ама той човека незнае къде е самия вентилатор бе колега ;)

spe4elist
08-08-2009, 23:21
...Другия често срещан проблем е дефект в ел. регулатор на оборотите на вентилатора. Той се намира най-долу под жабката и е вкаран във въздуховода след мотора. ..

@Bobo
Вече споменахме къде се намира :idea:

Bobo
08-08-2009, 23:35
@Bobo
Вече споменахме къде се намира :idea:

Опс моя грешка ма с такова впечатление останах от потребителя:blush:

Ilko Ivanov
08-08-2009, 23:36
Екстра са снимките, но къде се намира? Трябва ли да се сваля самият вентилатор?
Не се сваля вентилатора. Ама без снимка по-точно не може да се опише къде се намира. Имай предвид като го търсиш, че отвън се вижда само пластмасовата част с двете букси. Алуминият е вкаран вътре във въздуховода за да се охлажда. Както се вижда от снимките е закрепен на две места с винтове.

П.П. Схема не ти трябва - вътре има елементарна електроника и два полеви транзистора, които прекъсват(както най-вероятно е в твоя случай) или пробиват(тогава върти на макс. обороти).В повечето ТВ или аудио сервизи трябва да могат да го оправят.

totoza
09-08-2009, 00:18
по точно се казва степени за парно,ако искашми пи6и на лични и ще се разберем да се видим и да го оправим :thumbup:

Ilko Ivanov
09-08-2009, 00:40
Кое по-точно се казва така, че нещо не разбрах?
Ако можеш да го оправиш няма проблем - оправи го , ама не виждам защо трябва да пишеш безмислици.
Ако говориш за това на снимката и трябва да бъдем съвсем точни се казва електронен реостат,ама кво значение има, като се разбра за какво става въпрос отначалото.

radop
09-08-2009, 09:17
Мерси много момчета, мисля че разбрах къде е, ако в него влизат двете букси - значи ясно кое е. Ше се пробвам да го махна и да го оправя, ако не се справя, ще се възползвам от предложението за помощ.
Мерси много.
П.С. Ше се пробвам и снимки да направя, за да е лесно за някой със същия проблем в бъдеще :)

radop
09-08-2009, 12:43
Здравейте отново, след подробните описания намерих всичко много лесно. + Една подробност, въпросната джаджа е на два болта, но отдолу поне при мене се придържа и от една метална пластина с два винта :) Ккто и да е - свалих го занесох го на тв техник, той замери всичко и каза че елементите са ок, и ако има нещо което не бачка е самата интеграла. По негов съвет се върнах, свалих и мотора (един винт + завъртане обратно на ч. стрелка ;) ) и го включих директно към акомулатора - бачка. Върнах се пак към купето. Всички връзки работят и това което ми направи впечтление е че даже и при изключена от контакт кола 12 волта си има навсякъде. Но - закачам вентилатора и не работи и тва си е. Не знам вече какво да правя: бушоните са наред, ел. компоненти са наред и мотора на вентилатора работи. Очаквам помощ!

ПС - Поленовият ми филтър беше много повече от задръстен!

---------- Post added at 09:43 ---------- Previous post was at 09:28 ----------

Апропо, някой знае ли кой е точно бушона на тоя вентилатор, защото доколкото разбрах от книжката това е вторият от дясно на ляво, на 2-ри ред отгоре надолу 15А.

victtorbg
09-08-2009, 12:45
Хмм...Що не премериш с мултицет какво напрежение идва на буксата на вентилатора спрямо маса.Да не би да се губи масата щом всички елементи са ок.

radop
09-08-2009, 13:36
Хмм...Що не премериш с мултицет какво напрежение идва на буксата на вентилатора спрямо маса.Да не би да се губи масата щом всички елементи са ок.

12-12,4 показва - и на клемата към платката и на клемата към вентилатора. Като включа клемата във вентилатора замервам жиците, кото са отвътре и нема никой.

Проблемът ми вече е по-голям - без да искам обърнах полюсите, при което вентилатора се развъртя като луд, и оттам на сетне вече:
- НЕ МИ РАБОТЯТ ЕЛ СТЪКЛАТА
- НЕ МИ РАБОТИ ЗАПАЛКАТА
- НЕ МИ ВКЛЮЧВА КОМПРЕСОРА НА КЛИМАТРОНИКА (ПОНЕ ТОВА ПРАВЕШЕ)

Погледнах бушоните вляво от волана изглеждат ок, както и тези големите отпред под капака. Моля ПОМАГАЙТЕ!

digitalundgrd
09-08-2009, 14:04
Батенце отиди на сервиз с все колата, докато не си направил още някоя поразия...Едно момче със 147 пак беше направил така някакъв токов удар и беше си прецакал ел стъклата, ел огледалата, мисля и температурата на въздуха не му отчита правилно...

radop
09-08-2009, 14:12
Батенце отиди на сервиз с все колата, докато не си направил още някоя поразия...Едно момче със 147 пак беше направил така някакъв токов удар и беше си прецакал ел стъклата, ел огледалата, мисля и температурата на въздуха не му отчита правилно...

Тва е лесен отговор. Куца по няколко точки:
-Трябва да стане бързо - пътувам към морето
-Трябва този, който го прави да разбира - пълно е с такива, които казват няма проблем остави я, а после не работи съвсем нищо, щото се е учил на "грешки" на моята кола, а нямам време да експерементирам
-Ако на тебе ти се беше случило в момент, в който колата ти трябва в изправност, а аз ти кажа иди в сервиз, нямаше да ти е добре, повярвай ми.

Т.е Моля ако някой помага, да помага. Ако ше ме праща при некой да говори с конкретни имена и телефони. А не изказвания от сорта на "трябва ти едно нещо, което някой да ти оправи, на едно място, така че следвай тези инструкции, и нещата все ше се оправят"

Ilko Ivanov
09-08-2009, 14:44
Май вече е късно,ама да ти кажа че тези мощните полеви транзистори вътре много трудно се хващат, когато са прекъснали. Трябвало е с колегата дето сте ги мерили да прежалите 10-15лв. и да ги смените.След като си обърнал буксата, най-вероятно вече са пробили така че ще е по-лесно да се хванат. Интегралата мн.рядко дефектира, ама може пък ти да си късметлия...
Сега вече наистина трябва да търсиш изгорели предпазители. Може би и отпред при мотора - над АБС-а.
Успех.

П.П. Има вариант да е дефектирал блока за управление(цялата конзола с врътките за парното), ама ме съмнява. Иначе и това се хваща с мултицет на малката букса долу може да се премери управляващото напрежение дали се променя.

radop
09-08-2009, 15:13
Илко, жалко че си в Монтана, защото точно такъв човек ми трябва в случая, че като си представя кво ме чака... Мога ли да ти задам два въпроса:
1-во. Може ли да съм изгорил платката на централната конзола, а часовника там да си работи. Забравих да спомена че понеже бях включил за тест платката към буксите без пластмасата (с нея няма как да стане грешка с посоките но уви), а и вече се бях бая поизнервил обърнах и двете букси - и захранващата и една по-малка с около 4 жички, по които си тече и неква дата явно. Та възможно ли е оттам чак и стъклата да не ми работят
2-може ли да ми помогнеш малко с бушоните, защото в книжката дават две кутии под капака - там всичко е ок, едни 3 реда по 5 бушона влаво от волана, още едни бушони до самия волан, доста трудно достъпни и едни в жапката, под ено капаче. В аутодатата гледам още 100 милиона бушона и почвам вече да се бъркам къде да гледам

Ilko Ivanov
09-08-2009, 17:13
За съжаление с бушоните конкретно не мога да ти помогна. Не ги знам наизуст - трябва търсене и така...
От това, че си обърнал малката букса трудно може да изгориш цялото управление на климатика. Имах предвид, ако ти е наистина здрава долната платка за упавление на оборотите, тогава да имаш евентуално някакъв проблем нагоре...
На малката букса не е дата, аналогово се упавлява (от 1 до 5 волта) ако си спомням правилно, затова ти казах че може да се измери.
Бих ти предложил да вземеш от някоя морга един такъв регулатор за проба, след като отстраниш другите проблеми(най-вероятно със смяната на някой бушон). Явно ще ти е по-лесно отколкото да ремонтираш твоя, а и ще си сигурен дали е в него проблема.

radop
09-08-2009, 17:51
На жена ми е 145/1,6ТС 2000-ната с климатроник. Мислех да търся нещо такова при нея, но като гледам по-добре не че да не стане зле...

Ilko Ivanov
09-08-2009, 18:07
Същото е вътре , но дали съвпадат буксите не съм сигурен.

nikolamilchev
11-08-2009, 11:42
Няма ли кой друг да сподели опит и да помогне относно проблема? Оказа се, че не е прецедент при 156.

spe4elist
11-08-2009, 12:50
Кое не ти е ясно, колега?

nikolamilchev
11-08-2009, 16:20
Кое точно е проблемно, при условие, че спря да включва компресорът на климатика, запалката не работи и задните габарити не светят.

spe4elist
11-08-2009, 16:34
Провери си бушоните. Ако са ок - бягай на електричар!

cezar
08-06-2012, 21:21
Здравейте,и аз имам същия проблем като колегата radop,всеки казва да се ходи на електричар,бихте ли ми препоръчали някои в София

NightRider
08-06-2012, 22:23
Здравейте,и аз имам същия проблем като колегата radop,всеки казва да се ходи на електричар,бихте ли ми препоръчали някои в София
Аз, ако искаш

cezar
09-06-2012, 08:32
kolega dai nekakaf telefon za vrazka,i se isvinqvam che pisha taka no cakam ot telefon

NightRider
09-06-2012, 10:25
kolega dai nekakaf telefon za vrazka,i se isvinqvam che pisha taka no cakam ot telefon
Имаш ЛС ;)

BatGergi
03-07-2012, 10:22
Здравейте и от мен ,и моя вентилатор се разби, въпроса ми е мога ли да го заменя с някой вентилатор от друг модел алфа?

NightRider
03-07-2012, 10:26
Здравейте и от мен ,и моя вентилатор се разби, въпроса ми е мога ли да го заменя с някой вентилатор от друг модел алфа?Те са еднакви и със 147

BatGergi
03-07-2012, 12:17
Ок благодаря ,но и той е 200ииии имах в предвид по старите модели ,но както и да е поръчах си вече втора употреба.

haljscho
03-07-2012, 17:25
Можеш да го смениш с всеки на който перката му прилича на твоя......

ktrankov
26-09-2012, 19:12
Здравейте много Алфисти пишат че имат проблеми с вентилатора на купето но никой не написа как го е отстранил.При мен от слаб акумулатор ми пищя алармата 2 дена мен ме нямаше и няма ток смених батерията с друга и тя свърши .Двете батерии са Бош купувани по едно и също време и двете свършиха почти едновременно.Никога повече Бош акумулатор.Не ми работеше вентилатора на купето , компресора ,клапите-като моторчетата бръмчат, не светеше диода за клапата на купето.Смених управлението , смених контролера на оборотите на вентилатора -нищо.Върнах си моите.Свлях вентилатора незнам колко пъти пробвах извън колата с Тес-работи.Накрая го разглобих до основи - оправих колектора смазах лагерите почистих четките обрах му луфта и го сложих не работи.На следващият ден тръгна сам и всичко останало после пак спря и така още 2 пъти.Според мен за този проблем има варианта.1-Вентилатора остарява итрябва да се ремонтира или смени.2-Заяла клапа на вентилацията поради боклуци и други подобни фактори. 3-Контакт лош по връзките клатете бутайте и пробвайте по жици и бушони.За мен нито Управлението нито регулатора на бушоните могат да се повредят без някаква сериозна причина ако ги сменяте напосоки само ще си загубите времето и парите.

Galeano
17-06-2014, 22:05
Колеги кажете къде да търся бушона на вентилатора в купето или каква може да е причината да няма 12v на буксата на релето?

stoqnkoto
26-06-2014, 19:25
Колега,виж четките дали се движат свободно

ngbauns
30-06-2014, 22:22
Колеги да питам и аз.Имали бушон за вентилатора в купето.Вентилатора работи(тестван)конзолата с вратките сьщо сменена и тоя вентилатор не работи зака4ен на мястото му.

ecotronic
01-07-2014, 09:36
Колеги да питам и аз.Имали бушон за вентилатора в купето.Вентилатора работи(тестван)конзолата с вратките сьщо сменена и тоя вентилатор не работи зака4ен на мястото му.

Има. Намира се при акумулатора и се води B6 за модели произведени преди 1999 и B99 за модели произведени след 1999. И в двата случая е 40 амперов. Ако бушонът е здрав на единия от двата извода на буксата на вентилатора трябва да има +12V винаги.