PDA

View Full Version : Волан?



purko
28-08-2009, 00:41
Здравейте! Искам да попитам някой знае ли дали при положение че заводски воланът не е мултифункционален може ли да се сложат копчета за радиото на него и ако да каква е процедурата ( целия волан ли се сменя, как става окабеляването, дали няма да има проблем с компютъра :? ) Колата е 2001г 2.4 jtd 140 коня ( не че е важно, но все пак :D )

Edit: Никой ли не знае? :(

sanata
20-10-2009, 20:02
здравейте колеги,
относно въпроса по-горе на колегата-някой запознат ли е с заготовките по отношение на окабеляването,дали с нов волан само ще стане

Коки
21-10-2009, 12:11
Колеги, не се филмирайте с тия волани, че няма да се оправите с еърбезите.

EMo0o
21-10-2009, 21:34
Мен пък новия волан ме дразни .. стои ми като изс*ан :pp:

sanata
21-10-2009, 22:32
a po princip dali stava,nqkoi znae li dali ima kabeli za muzukata polojeni,6toto ako nqma za kakvo da go smenqam.



----------------------------------------
Писането на кирилица е Задължително !!!
pr_00f

EMo0o
21-10-2009, 23:01
a po princip dali stava,nqkoi znae li dali ima kabeli za muzukata polojeni,6toto ako nqma za kakvo da go smenqam.

Мисля , че няма на тези заготовка за това , защото тая екстра влиза чак след 2003-та .. демек от 2004-та :) Пък и може да стане някой гаф със Еърбега , както каза Коки .. по-добре не се захващай , какво не ти харесва на този?

sanata
21-10-2009, 23:49
екстра си е,ама с копчетата си е по удобно :).питам информативно,че ми седи един такав в къщи,а ми е бонус.

EMo0o
21-10-2009, 23:53
екстра си е,ама с копчетата си е по удобно :).питам информативно,че ми седи един такав в къщи,а ми е бонус.

Коя година е твоята?

sanata
22-10-2009, 15:44
5/2000

nightroller
22-10-2009, 17:45
Стига сте плюли по новите волани, като сте ги виждали само на снимка :) старият волан също има бутони те стоят острани под хоризонталните спици и са готини според мен :) не съм сигурен но ако колегата има такъв волан какво му пречи да го смени и да сложи съществуващия ербег от стария си волан ? и да елиминира евентуални проблеми ... под стар волан имам предвид същия като на GTV, а под нов - такъв като моя, който прилича на този на ГТ/147

Bobo
23-10-2009, 22:42
Стига сте плюли по новите волани, като сте ги виждали само на снимка :) старият волан също има бутони те стоят острани под хоризонталните спици и са готини според мен :) не съм сигурен но ако колегата има такъв волан какво му пречи да го смени и да сложи съществуващия ербег от стария си волан ? и да елиминира евентуални проблеми ... под стар волан имам предвид същия като на GTV, а под нов - такъв като моя, който прилича на този на ГТ/147

Както написа коки филма започва когато почне да сменя гривната и да слага еърбезите ;)

sanata
24-10-2009, 19:34
аз говоря за този,на който копчетата са отдоло от двете страни,не за този за който са отгоре.той май си е съшия волан,просто има отдоло копчета,ама на въпроса за ел инсталацията,никой нищо не каза,само за еър бега.има ли кабели,който отиват до музиката или не,аз това питах?

leketo84
24-10-2009, 20:36
Според мен има ли кабелите няма да имаш никакъв проблем нито с аербеци нито с нищо щом е същия ! Аз бих си го сложил дори и да нямам просто за красота дет се вика , ако не го искаш звънкай !!! :plane:

leketo84
26-10-2009, 00:02
:director:Колега трябва да има кабели , колегата EMoOo е проверил и каза че има окабеляване до волана !

P.S. Аз още го искам !!! :smoke:

Коки
26-10-2009, 10:15
....какво му пречи да го смени и да сложи съществуващия ербег от стария си волан ...

Пречи му, че за смяната му трябва нещо повече от водопроводчик, въоръжен с чук, клещи и свински опашки.


...той май си е съшия волан,просто има отдоло копчета...


Според мен има ли кабелите няма да имаш никакъв проблем нито с аербеци нито с нищо щом е същия ! Аз бих си го сложил дори и да нямам просто за красота дет се вика , ако не го искаш звънкай !!! :plane:

Майко мила, какво ТНТМ пада! Ей затва не бих си купил кола, карана в БГ - ще си рискувам аз живота, за да имам копчета на волана отдолО... ебах ти приоритетие!

nightroller
27-10-2009, 16:51
[QUOTE=Коки;581123]Пречи му, че за смяната му трябва нещо повече от водопроводчик, въоръжен с чук, клещи и свински опашки.


Абе Коки не си спомням да съм правил връзка между еърбег и водопроводни инсталации :D ама айде де, като знаете що не казвате какъв е филма :) не че завися от тази нформация по някакъв начин ама ми стана интересно :)

Коки
27-10-2009, 19:22
Пречи му, че за смяната му трябва нещо повече от водопроводчик, въоръжен с чук, клещи и свински опашки.

Абе Коки не си спомням да съм правил връзка между еърбег и водопроводни инсталации :D ама айде де, като знаете що не казвате какъв е филма :) не че завися от тази нформация по някакъв начин ама ми стана интересно :)

Просто голяма част от БГ майсторите, и почти 100% от феновете на движението ТНТМ имат толкова познания в областта на еърбезите, колкото и обикновен водопроводчик.

leketo84
27-10-2009, 23:18
Аз имам хора които могат да го монтират без проблем , така че колегата да ми го дава че станах нетърпелив вече !!! :static:

savoibul
14-09-2011, 11:20
Здравейте.Реших да възродя малко тази тема, защото четох и в крайна сметка не става ясно 166-те (мойта е 2001, ако има значение) имат ли подготовка за мулти-волан (става вапрос за този, който копчетата са му отдол, а не за волана от новия фейс), защото на мен воланите ми изглеждат абсолютно еднакви, дори се чудя дали неможе да се саложат само ботоните на моя. Но най-вече ме интересува как стоят нещата с инсталацията: трябва ли друг лентов кабел, всеки ли ICS може да се командва от вън и ако да трябвали му някакъв софтоерен ъпдейт, прекарва ли се кабел с някаква специална букса до ICS или евентуално трябва само лентов кабел и волан. Абе с една дума всякаква информация, също при евентуално откачане на Airbag-а , ако не се дава на контакт трябва ли диагностика, дали ще зпише грешка (едва ли, но все пак да попитъм).

savoibul
15-09-2011, 16:10
Здравейте.Реших да възродя малко тази тема, защото четох и в крайна сметка не става ясно 166-те (мойта е 2001, ако има значение) имат ли подготовка за мулти-волан (става вапрос за този, който копчетата са му отдол, а не за волана от новия фейс), защото на мен воланите ми изглеждат абсолютно еднакви, дори се чудя дали неможе да се саложат само ботоните на моя. Но най-вече ме интересува как стоят нещата с инсталацията: трябва ли друг лентов кабел, всеки ли ICS може да се командва от вън и ако да трябвали му някакъв софтоерен ъпдейт, прекарва ли се кабел с някаква специална букса до ICS или евентуално трябва само лентов кабел и волан. Абе с една дума всякаква информация, също при евентуално откачане на Airbag-а , ако не се дава на контакт трябва ли диагностика, дали ще зпише грешка (едва ли, но все пак да попитъм).Айде де колеги, никой ли не знае. Не се стискайте кажете, как стоят нещата!

PSAVOV
15-09-2011, 17:20
Здравейте! Искам да попитам някой знае ли дали при положение че заводски воланът не е мултифункционален може ли да се сложат копчета за радиото на него и ако да каква е процедурата ( целия волан ли се сменя, как става окабеляването, дали няма да има проблем с компютъра :? ) Колата е 2001г 2.4 jtd 140 коня ( не че е важно, но все пак :D )

Edit: Никой ли не знае? :(
Значи колега филм както твърдят всички НЯМА ! Трябва ти волан с бутони и възглавница и лентов кабел за волана! Трябва да имаш в предви обаче, че управлението на бутоните е по кан и ако аудиото ти не е по кан ще ти трябва преходник за, който би дал поне още 50 лева за волана във възглавницата минимум 200 и кабела 50 за 300 лева в най-добрия случай и си с новия вола. Според мен не си заслужава ако ти трябва схемата намери eLEARN за твоята кола можеш да го изтеглиш и от форума и там са схемите елементарно е но частите са скъпи на фона на колата !

Pepko-Bepko
15-09-2011, 23:14
Има значение от каква кола е свален волана.Давам пример /от дизелова феис-лифт/слагаме мулти волана на бензинов феис-ливт и функциите на бутоните се разминават.ИЦСа не обича заигравки от бензинова към дизелова и обратно.Същата работа беше описал колега които сложи усилвател от дизелова на бензинова кола.Които иска да се заиграва!Караите си колите и не се занимаваите с глупости.

PSAVOV
16-09-2011, 10:26
Има значение от каква кола е свален волана.Давам пример /от дизелова феис-лифт/слагаме мулти волана на бензинов феис-ливт и функциите на бутоните се разминават.ИЦСа не обича заигравки от бензинова към дизелова и обратно.Същата работа беше описал колега които сложи усилвател от дизелова на бензинова кола.Които иска да се заиграва!Караите си колите и не се занимаваите с глупости.
Колега това са глупости ! Аз съм с волан от бензинова селе 147 с навигация и телефон (има по четири бутона от всяка страна, а не както стандартните три ) на дизелова ръчна 156 значи виж това, което бях написъл по-горе там съм написъл, че ти трябва ЕLearn за да видиш кой кабел къде трябва да се закачи за твоята кола ! А не да го вземеш и да го пляснеш така ! и още нещо предполагам, че колегата не е Фейслифт така, което ме навежда на информацията, че трябва да си пусне три кабелчета след като сложи мултиволана и лентовия кабел и не го бърка от каква кола му е волана, поже ще го прави без да е имал окабеляване!

Bravo_
17-09-2011, 22:40
Пепко- бепко е много прав. Аз си смених обикновения волан с мултифункционален. Наложи се да сменя и лентовия кабел. Става лесно. Всичко си е на букси. Само че... ох, изненада. Само усилването и намалянето на звука отговарят на копчетата. Другите са абсолютно безполезни. Моята е бензин. Донорите са от дизел.

PSAVOV
18-09-2011, 09:27
Пепко- бепко е много прав. Аз си смених обикновения волан с мултифункционален. Наложи се да сменя и лентовия кабел. Става лесно. Всичко си е на букси. Само че... ох, изненада. Само усилването и намалянето на звука отговарят на копчетата. Другите са абсолютно безполезни. Моята е бензин. Донорите са от дизел.
Значи колега ако не си го оправил това пиши на ЛС ще ти помогна да го оправиш не е кой знае какво ! :drive:

leketo84
08-05-2012, 18:23
И така след толко време вече знае ли се на 100% какво е положението с тия волани стария и новия с копчетата(не на фейса) заменими ли са че нещо се насметох от тая тема ! И за какъв лентов кабел става на въпрос от 50 лева ? :starwars:

endeavour
09-05-2012, 09:41
На мене ми стана ясно, че ако имам излишен волан от новите, най-добре да си търся фейслифтова 166 без волан и готово :mrgreen:

leketo84
11-05-2012, 01:00
Айде колеги дайте съвет поне усилването ще бачка ли , и разбирасе аербега да не е да записва грешка , защото донора е дизел ? :boxed:

chiko111
23-05-2012, 11:47
Момчета имам драма, вързал съм си еирбега всичко е ок, остава буксата която е за копчетата, волана си е от 166 дизел 2001 копчетата са отдолу под спиците. Излиза кабел доста дълъг с жълта облицовка както е за еърбега. Който нямам идея къде трябва да се включи, ако ме препращате в eLearn-а няма шанс гледах четох всичко. Вчера изкубах табло ицс, бушони клиукарка нищо там. Кабела завършва с четирикабелна букса в eLearn е с номер H16 от едната страна и от другата е същата. Е някой ако се е сблъскал да ми кажа къде да я включа не ми се вчрва да е в централата на бега защото само там не съм ровил. По схемите в ицс влизат на пин 16 и 18 от тази букса два кабела а другите два си мисля че е 12в на контакт и маса за осветлението им, но тази букса все трябва да влезне някъде. Моля не ми обяснявайте за КАН и тн. Защото не ми се слушат тъпотии нито за гривни сигурност и тн. еирбега работа сигурност има волана си работи. Трябва букса или някой да ми каже кой тъп кабел къде да сложа.

chiko111
06-06-2012, 10:17
Пепко- бепко е много прав. Аз си смених обикновения волан с мултифункционален. Наложи се да сменя и лентовия кабел. Става лесно. Всичко си е на букси. Само че... ох, изненада. Само усилването и намалянето на звука отговарят на копчетата. Другите са абсолютно безполезни. Моята е бензин. Донорите са от дизел.

Може ли да ми кажеш къде си вързал кабелите за управление на волана, при мен са 4, 2 са за ток осветление и два за управление който никои не знае къде се връзват 166 йтд 99 година стария волан под спиците с бутоните. В и леарн пише 16 - 18 пин в Е60Б но там не става това е зелената букса на навигацията.

chiko111
20-08-2012, 18:26
Може ли да ми кажеш къде си вързал кабелите за управление на волана, при мен са 4, 2 са за ток осветление и два за управление който никои не знае къде се връзват 166 йтд 99 година стария волан под спиците с бутоните. В и леарн пише 16 - 18 пин в Е60Б но там не става това е зелената букса на навигацията.

Явно разбирате колко да си пишете само във форума, питах всеки един от вас и никои не обясни къде да го вържа даже и тоя които го продаде. Бравооооо ръкопляскане..(разбирачи)

Iltcho
03-03-2013, 15:20
Да ъпна малко тази тема.
Сдобих се с такъв волан и аз.
Някой успя ли да подкара това чудо?

Адаптери правят ли се, или направо се ръчка някъде в ICS-а?
Ето я схемата, която откривам в eLearn-а.
Сега ще моля за една открита дискусия около това.
http://storage4.album.bg/42c/untitled_ae5f9_30415797.bmp

ecotronic
03-03-2013, 15:40
Да ъпна малко тази тема.
Сдобих се с такъв волан и аз.
Някой успя ли да подкара това чудо?

Адаптери правят ли се, или направо се ръчка някъде в ICS-а?

Погледни схемата в е-learn. Там е показано, че двата проводника за управляващата верига от волана са закачени на пинове 16 и 18 от буксата B на ICS - а. Същата тази букса (и част от буксата А на ICS - а) служи за връзка с навигацията.
Тъй че според мен на буксата B трябва да се опроводят въпросните пинове (16 и 18) и да се пуснат към волана.

Iltcho
05-03-2013, 21:13
Да допълним темата - за статистика и ново постижение.
Волана с копчетата РАБОТИ!
Преди час съм се качил от при колата.
Пробвал съм увеличаване, намаляване, търсене на станции напред и назад.

3 кабела се пускат към Б буксата на навигацията - черната. Четвъртият от тях отива на маса.

Та по същество :
Първото и най-важно - трябва ви волана пълен комплект! С копчета (само копчетата е невъзможно да се монтират. на 150 коньовата след 2003-та волана се разглобява на 2 парчета а на 136 и 140 коньовата преди 2003-та не), кабели, гривната отзад и по възможност буксата посока ICS-а на колата. Ако ви липсва буксата посока ICS-а, и ако сте като мен без окабеляване за каквато и да е екстра, ще трябва да проявите малко въображение. Трябват ви пинове от вентилатор на компютър за буксата от волана. Трябват ви 4 броя. Аз ползвах двужилен, многожичен проводник от най-тънкия, който намерих в магазинната мрежа.
Направих му броня от 1.5 метра UTP кабел за компютърна мрежа, като му извадих жилата и натъпках този вътре.
От единия край му запоих пиновете, изолирани с термошлаух и ги набутах със зор в буксата.

Трябваше да премеря обаче кой е пин1, пин2, пин3 и пин4.
В eLearn-а е дадена буксата, която е присъединител на пътя към ICS-а. Е, аз естествено я обърнах огледално, и надписах пиновете на хартиено тиксо - кой къде трябва да отиде.

Пин 1 отиде на букса Б на краче 2 (черната на вход от навигацияна, всички необходими пинове са празни!).
Пин 2 отиде на маса - взех я от стойката та релетата за индикация на мигачите за таблото)
Пин 3 отиде на букса Б на краче 18 на черната букса Б на входа от навигацията
Пин 4 отиде на букса Б на краче 16.

Събрах колата, като не очаквах да проработи.
Пуснах радиото и - О ЧУДО!
Малките бутони не съм ги пробвал, щот умрях от студ - нямам гараж - а и се мръкна и ми се разчекна устата да си светя с фенерчето на телефона (бях го захапал).

Та това е!
Мерси на ecotronic, който за пореден път ми вдъхна доверие.

п.п. Колата ми е 166 без навигация и чейнджър... за сега :drinking::shock::respect:

rusiq86
06-03-2013, 00:18
Евала!

Bobiuzunov
07-03-2013, 18:35
Хубаво де аз да питам моия волан си е оригинален с копчетата,но незнам тези отдясно за какво са и как да търсят станции?

Iltcho
07-03-2013, 19:29
Хубаво де аз да питам моия волан си е оригинален с копчетата,но незнам тези отдясно за какво са и как да търсят станции?

Ами натискаш и задържаш - все едно работиш с другите копчета на ицс-а - стрелките.

gorbi
09-03-2013, 07:18
На мен пък копчетата ми са протрити и ми седи грозно. Откъде мога да намеря само копчета или трябва да търся цял волан...?

Zafo_84
12-03-2013, 20:50
Колеги а в крайна сметка може ли някой да пусне една снимка на въпросния Лентов кабел ЗА МУЛТИ волан?

Мисля че са еднакви всички,просто този за мултито има 2 кабела повече?

така ли е или не,днес си отворих плочката и там на самия лентов кабел има 2 писти които са свободни,и сега ако не се лъжа там ако се запоят по едно кабелче и се закарат до сд то и една маса и ще се получи,Така ли е?

помогнете че такъв не мога да си намеря а си купих вече мулти волан,със вътрешен феис съм,волана и бега са еднакви просто има бутони!

Помогнете със снимки и решения :prescription:

Iltcho
13-03-2013, 12:13
Колеги а в крайна сметка може ли някой да пусне една снимка на въпросния Лентов кабел ЗА МУЛТИ волан?

Мисля че са еднакви всички,просто този за мултито има 2 кабела повече?

така ли е или не,днес си отворих плочката и там на самия лентов кабел има 2 писти които са свободни,и сега ако не се лъжа там ако се запоят по едно кабелче и се закарат до сд то и една маса и ще се получи,Така ли е?

помогнете че такъв не мога да си намеря а си купих вече мулти волан,със вътрешен феис съм,волана и бега са еднакви просто има бутони!

Помогнете със снимки и решения :prescription:

Абе моят съвет е баш там недей запоява, а си намери гривна с букси, пистички и т.н.
Ще поровя до довечера из телефона дали нямам снимки на гривната, от го забравих в къщи сутринта.

п.п. - обърни внимание - жиците са 4 броя, не 2 или 3 (виж схемата, която съм постнал).
Пин 1 отиде на букса Б на краче 2 (черната на вход от навигацияна, всички необходими пинове са празни!).
Пин 2 отиде на маса - взех я от стойката та релетата за индикация на мигачите за таблото)
Пин 3 отиде на букса Б на краче 18 на черната букса Б на входа от навигацията
Пин 4 отиде на букса Б на краче 16 на черната букса Б на входа от навигацията.

Zafo_84
13-03-2013, 19:19
ама колега какъв ICS аз съм със 156 и оригинален блаупункт

ecotronic
13-03-2013, 20:32
ама колега какъв ICS аз съм със 156 и оригинален блаупункт

Илчо сега е набрал скорост със 166 - ците. Не го разсейвай с други модели :)

Zafo_84
13-03-2013, 20:47
Илчо сега е набрал скорост със 166 - ците. Не го разсейвай с други модели :)

ОК, явно нямате желание да помогнете

ecotronic
13-03-2013, 21:15
ОК, явно нямате желание да помогнете

Само се пошегувах.
Имам желание да помогна, но прерових цялата ел. инсталация за колата ти в E-learn и нищо не намирам по въпроса с управлението от волана.

Zafo_84
13-03-2013, 21:22
Само се пошегувах.
Имам желание да помогна, но прерових цялата ел. инсталация за колата ти в E-learn и нищо не намирам по въпроса с управлението от волана.

Знам че няма нищо и аз съм ровил там,но искам ако някой има снимка на въпросната плочка само да видя колко кабела излизат и каква е буксата,както казах отворих я и на самия лентов кабел(като елемент) има заложени 2 празни писти които предполагам за управлението от волана.

или ако някой знае кой продава да каже в крайна сметка да си я купя да не ми седи волана като пожарникар в багажника :grandpa:

ecotronic
13-03-2013, 21:29
Единственото, което изнамерих по въпроса е това:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bfi1363202914a.jpg

Пинове 1 и 2 от конектор "A" на задния панел са за контрола от волана.

Iltcho
13-03-2013, 22:36
ама колега какъв ICS аз съм със 156 и оригинален блаупункт

Не видях с каква кола си - ще сменям волана на малкия скоро сигурно, че мънка, че му износен от едната страна и ще разгледам и ще помисля - обещавам (156 2.4 жтд).


Илчо сега е набрал скорост със 166 - ците. Не го разсейвай с други модели :)

Амииииииииии, бъркаш се.
Виж подписа - и трите дедо попе.

Пускам ти една тема на лично да видиш другата ми сърдечна тръпка!

crash79
14-11-2013, 19:24
Здравейте колеги,вместо да пускам друга тема реших да ползвам тази.
Та проблема ми е следният: Днес смених волана и ЦД-то на алфата понеже доиде без оригиналното ЦД а и волана ми беше обикновен.Смених и лентовия кабел, мулти волан и ЦД и...... ми светна VCD-то.За мен няма логика от това да светне ама това са фактите.
Моля по-разбиращите да дадат някво мнение,колата е АЛФА 156 2004 пълен фейслифт 2.4 жтд 175 к.с

linkos
03-07-2016, 05:24
:scherzkeks::scherzkeks:
Да допълним темата - за статистика и ново постижение.
Волана с копчетата РАБОТИ!
Преди час съм се качил от при колата.
Пробвал съм увеличаване, намаляване, търсене на станции напред и назад.

3 кабела се пускат към Б буксата на навигацията - черната. Четвъртият от тях отива на маса.

Та по същество :
Първото и най-важно - трябва ви волана пълен комплект! С копчета (само копчетата е невъзможно да се монтират. на 150 коньовата след 2003-та волана се разглобява на 2 парчета а на 136 и 140 коньовата преди 2003-та не), кабели, гривната отзад и по възможност буксата посока ICS-а на колата. Ако ви липсва буксата посока ICS-а, и ако сте като мен без окабеляване за каквато и да е екстра, ще трябва да проявите малко въображение. Трябват ви пинове от вентилатор на компютър за буксата от волана. Трябват ви 4 броя. Аз ползвах двужилен, многожичен проводник от най-тънкия, който намерих в магазинната мрежа.
Направих му броня от 1.5 метра UTP кабел за компютърна мрежа, като му извадих жилата и натъпках този вътре.
От единия край му запоих пиновете, изолирани с термошлаух и ги набутах със зор в буксата.

Трябваше да премеря обаче кой е пин1, пин2, пин3 и пин4.
В eLearn-а е дадена буксата, която е присъединител на пътя към ICS-а. Е, аз естествено я обърнах огледално, и надписах пиновете на хартиено тиксо - кой къде трябва да отиде.

Пин 1 отиде на букса Б на краче 2 (черната на вход от навигацияна, всички необходими пинове са празни!).
Пин 2 отиде на маса - взех я от стойката та релетата за индикация на мигачите за таблото)
Пин 3 отиде на букса Б на краче 18 на черната букса Б на входа от навигацията
Пин 4 отиде на букса Б на краче 16.

Събрах колата, като не очаквах да проработи.
Пуснах радиото и - О ЧУДО!
Малките бутони не съм ги пробвал, щот умрях от студ - нямам гараж - а и се мръкна и ми се разчекна устата да си светя с фенерчето на телефона (бях го захапал).

Та това е!
Мерси на ecotronic, който за пореден път ми вдъхна доверие.

п.п. Колата ми е 166 без навигация и чейнджър... за сега :drinking::shock::respect:браво колега но ако имаш схема или снимки ще е супер макар да е стар поста е мн полезен

shtrapuliak
05-02-2018, 17:20
Да допълним темата - за статистика и ново постижение.
Волана с копчетата РАБОТИ!
Преди час съм се качил от при колата.
Пробвал съм увеличаване, намаляване, търсене на станции напред и назад.

3 кабела се пускат към Б буксата на навигацията - черната. Четвъртият от тях отива на маса.

Та по същество :
Първото и най-важно - трябва ви волана пълен комплект! С копчета (само копчетата е невъзможно да се монтират. на 150 коньовата след 2003-та волана се разглобява на 2 парчета а на 136 и 140 коньовата преди 2003-та не), кабели, гривната отзад и по възможност буксата посока ICS-а на колата. Ако ви липсва буксата посока ICS-а, и ако сте като мен без окабеляване за каквато и да е екстра, ще трябва да проявите малко въображение. Трябват ви пинове от вентилатор на компютър за буксата от волана. Трябват ви 4 броя. Аз ползвах двужилен, многожичен проводник от най-тънкия, който намерих в магазинната мрежа.
Направих му броня от 1.5 метра UTP кабел за компютърна мрежа, като му извадих жилата и натъпках този вътре.
От единия край му запоих пиновете, изолирани с термошлаух и ги набутах със зор в буксата.

Трябваше да премеря обаче кой е пин1, пин2, пин3 и пин4.
В eLearn-а е дадена буксата, която е присъединител на пътя към ICS-а. Е, аз естествено я обърнах огледално, и надписах пиновете на хартиено тиксо - кой къде трябва да отиде.

Пин 1 отиде на букса Б на краче 2 (черната на вход от навигацияна, всички необходими пинове са празни!).
Пин 2 отиде на маса - взех я от стойката та релетата за индикация на мигачите за таблото)
Пин 3 отиде на букса Б на краче 18 на черната букса Б на входа от навигацията
Пин 4 отиде на букса Б на краче 16.

Събрах колата, като не очаквах да проработи.
Пуснах радиото и - О ЧУДО!
Малките бутони не съм ги пробвал, щот умрях от студ - нямам гараж - а и се мръкна и ми се разчекна устата да си светя с фенерчето на телефона (бях го захапал).

Та това е!
Мерси на ecotronic, който за пореден път ми вдъхна доверие.

п.п. Колата ми е 166 без навигация и чейнджър... за сега :drinking::shock::respect:
Здравейте колеги!
Разгледах темата за мултиволана, но се оказва, че при мен на въпросната черна букса пинове 2,16 са заети от изводи на навигацията, а само пин18 е свободен. На схема 1 са изводите на всички букси, но никъде не е описано управление за волана. Има някакво разминаване в схемите. Да не става въпрос за зелената букса? Някой има ли идея къде се включват изводите от мултиволана?

ecotronic
05-02-2018, 17:50
Здравейте колеги!
Разгледах темата за мултиволана, но се оказва, че при мен на въпросната черна букса пинове 2,16 са заети от изводи на навигацията, а само пин18 е свободен. На схема 1 са изводите на всички букси, но никъде не е описано управление за волана. Има някакво разминаване в схемите. Да не става въпрос за зелената букса? Някой има ли идея къде се включват изводите от мултиволана?

Да, за зелената букса става въпрос. Илчо да си поправи фермана :)

Отделно има сбъркано означение в дясната картинка. Двете букси на ICS - а, според схемата (лявата картинка) са "A" - черната и "B" - зелената. Това "C" нямам идея откъде са го измислили.

shtrapuliak
05-02-2018, 19:38
Да допълним темата - за статистика и ново постижение.
Волана с копчетата РАБОТИ!
Преди час съм се качил от при колата.
Пробвал съм увеличаване, намаляване, търсене на станции напред и назад.

3 кабела се пускат към Б буксата на навигацията - черната. Четвъртият от тях отива на маса.

Та по същество :
Първото и най-важно - трябва ви волана пълен комплект! С копчета (само копчетата е невъзможно да се монтират. на 150 коньовата след 2003-та волана се разглобява на 2 парчета а на 136 и 140 коньовата преди 2003-та не), кабели, гривната отзад и по възможност буксата посока ICS-а на колата. Ако ви липсва буксата посока ICS-а, и ако сте като мен без окабеляване за каквато и да е екстра, ще трябва да проявите малко въображение. Трябват ви пинове от вентилатор на компютър за буксата от волана. Трябват ви 4 броя. Аз ползвах двужилен, многожичен проводник от най-тънкия, който намерих в магазинната мрежа.
Направих му броня от 1.5 метра UTP кабел за компютърна мрежа, като му извадих жилата и натъпках този вътре.
От единия край му запоих пиновете, изолирани с термошлаух и ги набутах със зор в буксата.

Трябваше да премеря обаче кой е пин1, пин2, пин3 и пин4.
В eLearn-а е дадена буксата, която е присъединител на пътя към ICS-а. Е, аз естествено я обърнах огледално, и надписах пиновете на хартиено тиксо - кой къде трябва да отиде.

Пин 1 отиде на букса Б на краче 2 (черната на вход от навигацияна, всички необходими пинове са празни!).
Пин 2 отиде на маса - взех я от стойката та релетата за индикация на мигачите за таблото)
Пин 3 отиде на букса Б на краче 18 на черната букса Б на входа от навигацията
Пин 4 отиде на букса Б на краче 16.

Събрах колата, като не очаквах да проработи.
Пуснах радиото и - О ЧУДО!
Малките бутони не съм ги пробвал, щот умрях от студ - нямам гараж - а и се мръкна и ми се разчекна устата да си светя с фенерчето на телефона (бях го захапал).

Та това е!
Мерси на ecotronic, който за пореден път ми вдъхна доверие.

п.п. Колата ми е 166 без навигация и чейнджър... за сега :drinking::shock::respect:


Да, за зелената букса става въпрос. Илчо да си поправи фермана :)

Отделно има сбъркано означение в дясната картинка. Двете букси на ICS - а, според схемата (лявата картинка) са "A" - черната и "B" - зелената. Това "C" нямам идея откъде са го измислили.
Благодаря колега! А за клема D195 имаш ли представа как точно са подредени пиновете, защото на самата клема няма никакви означения? Ако нещо се разменят ще има ли някакви повреди?

ecotronic
05-02-2018, 20:13
D195:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/cqs1517854337n.jpg

shtrapuliak
03-03-2018, 18:38
Да, за зелената букса става въпрос. Илчо да си поправи фермана :)

Отделно има сбъркано означение в дясната картинка. Двете букси на ICS - а, според схемата (лявата картинка) са "A" - черната и "B" - зелената. Това "C" нямам идея откъде са го измислили.
Здравей колега.
Благодаря за отговорите. Оказва се обаче,че като отворих и зелената букса, пинове 2,16 и18 имат изходящи проводници. Това означава ли, че имам подготовка за мултиволан? За съжаление около волана никъде не открих свободна букса, която да се включи към буксата за волана. Имаш ли някакви по-подробни схеми и цветовата маркировка на проводниците? Опитах да намеря схеми, но не успях.

ecotronic
03-03-2018, 20:30
Цветовете на проводниците трябва да са, както следва:

пин 16 - розов
пин 18 - розов с черна ивица
пин 2 - оранжев с черна ивица

shtrapuliak
04-03-2018, 19:26
Цветовете на проводниците трябва да са, както следва:

пин 16 - розов
пин 18 - розов с черна ивица
пин 2 - оранжев с черна ивица

Точно такива излизат от въпросните пинове на зелената букса. Обаче никъде не можах да открия другия край на тези проводници заедно с буксата, която ми трябва.

ecotronic
04-03-2018, 19:45
Точно такива излизат от въпросните пинове на зелената букса. Обаче никъде не можах да открия другия край на тези проводници заедно с буксата, която ми трябва.

Изтеглянето на нови кабели до волана вероятно ще ти отнеме доста по-малко време.

PEPI-2ALFA
07-03-2018, 10:19
Някой може ли да помогне със схема за разглобяване на бутоните на волана? Едното централно копче липсва, но през дупката бъркам и си натискам, а от другата страна отказа да работи бутона за намаляване на звука.

shtrapuliak
13-03-2018, 23:48
Изтеглянето на нови кабели до волана вероятно ще ти отнеме доста по-малко време.

Здравей колега.
Изтеглих нови проводници до зелената букса. Пробвах всички варианти на свързване на проводниците, но управлението не сработи. Единствения ефект, който се получи е, че като махна проводниците на пинове2, 16 и 18 се губи нощния режим на дисплея. Пробвах да замеря връзките към волана. Между пинове 1 и 4 на букса D195 дава верига само в едната посока, без значение дали е натиснат бутон или не. Предполагам, че това е за осветлението на бутоните. Между пинове 2 и 3 дава верига и в двете посоки, но само, когато се натисне някой бутон. Според теб възможно ли е волана да се свързва на други пинове освен тези на схемата? Иначе от пинове 2,16 и 18 излизат точно такива на цвят проводници, каквито ми каза на предходния пост. Имаш ли идея какво да направя за да тръгне управлението от волана? Ще съм ти много благодарен за всяка схема или идея, която би ми помогнала!

ecotronic
14-03-2018, 12:04
Пин №4 от бутониерата на волана (H16) свърза ли го към шаси?

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=162592&d=1517843916

shtrapuliak
14-03-2018, 22:41
Пин №4 от бутониерата на волана (H16) свърза ли го към шаси?

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=162592&d=1517843916

Не съм. При първа възможност ще пробвам!

ecotronic
15-03-2018, 10:40
Без тази връзка няма как да работи.

shtrapuliak
05-08-2018, 17:51
Не съм. При първа възможност ще пробвам!

Здравей колега! Съжалявам, че отново те занимавам, но управлението от волана така и не ще да тръгне. След като свързах пин 1 и 4 на волана, с пин 2 на зелената букса и маса, и при включени светлини работи осветлението на бутоните. Другите два пина 2 и 3 ги свързвам съответно към пинове 16 и 18 на зелената букса, но няма никакъв ефект. Какъв може да е проблема? Както по-рано ти казах на моята кола въпросните пинове 2,16 и 18 са опроводени, но не можах да открия буксата, която да се свързва към волана. Затова изтеглих нови проводници, които свързах по описания начин. Единствения ефект е, че бутоните вече светят! Възможно ли е да се свързват на други пинове или е някъде другаде проблема. Ще съм ти благодарен за някаква насока или съвет![COLOR="Silver"]

[

ecotronic
05-08-2018, 17:55
Премери, какво напрежение има на пинове 1 и 2 от буксата на волана спрямо шаси, когато не е натиснат съответния бутон и когато е натиснат.

shtrapuliak
06-07-2020, 19:50
Премери, какво напрежение има на пинове 1 и 2 от буксата на волана спрямо шаси, когато не е натиснат съответния бутон и когато е натиснат.
Здравей колега. Съжалявам, че отново подхващам тази тема, но досега не ми оставаше време да се занимавам със свързването на мулти волана. Ако ти е възможно би ли ми пратил цялата схема за свързването на волана, защото не можах от никъде да си изтегля e-learn-а. Преди известно време като сменя централата на еърбег открих една букса, на която проводниците са със същите цветове, които ми беше писал, че са за волана. Обаче като премеря на три от пиновете излиза +12в спрямо маса. Ще съм ти благодарен за по-подробна информация за схемите!

ecotronic
06-07-2020, 20:43
Схемата е тази, която съм постнал по-горе. Объркването идва от цвета на въпросната букса. Иде реч не за зелената а за черната. Илчо го е описал в пост № 34 от темата.

shtrapuliak
23-09-2021, 22:49
Схемата е тази, която съм постнал по-горе. Объркването идва от цвета на въпросната букса. Иде реч не за зелената а за черната. Илчо го е описал в пост № 34 от темата.

Здравей колега. Отново подхващам темата за мултиволана. Както говорихме по-рано, при мен споменатите цветове проводници излизат от пинове 16,18 и 2 на зелената букса. На черната букса, от въпросните пинове , излизат съвсем друг цвят проводници. Съвсем случайно, при подмяна на централата на еърбега, открих свободна букса , на която влизат проводници със същите цветове, като тези на пинове 16, 18 и 2 плюс черен, който е маса. Проследих тези проводници и те наистина излизат от зелената букса. Направих кабел със съответните букси и свързах волана по схемата, която ми прати. За съжаление единственото, което работи е осветлението на бутоните. Въпроса ми е дали има значение от каква кола е волана? Моята е 2.0 ТС 2001г 150кс., а волана не знам дали е от бензинова или дизелова. Може ли да има разминаване във пиновете на бензиновите и дизеловите версии. Бутоните би трябвало да работят понеже при натискането на различните бутони мултицета отчита различно съпротивление. Ще ти бъда много благодарен за някакви идеи или насоки.

shtrapuliak
20-11-2021, 20:38
Здравей колега. Би ли качил снимки на това, което си направил. Интересува ме към коя точно букса си свързал проводниците от волана, черната или зелената?

shtrapuliak
20-11-2021, 20:43
Да допълним темата - за статистика и ново постижение.
Волана с копчетата РАБОТИ!
Преди час съм се качил от при колата.
Пробвал съм увеличаване, намаляване, търсене на станции напред и назад.

3 кабела се пускат към Б буксата на навигацията - черната. Четвъртият от тях отива на маса.

Та по същество :
Първото и най-важно - трябва ви волана пълен комплект! С копчета (само копчетата е невъзможно да се монтират. на 150 коньовата след 2003-та волана се разглобява на 2 парчета а на 136 и 140 коньовата преди 2003-та не), кабели, гривната отзад и по възможност буксата посока ICS-а на колата. Ако ви липсва буксата посока ICS-а, и ако сте като мен без окабеляване за каквато и да е екстра, ще трябва да проявите малко въображение. Трябват ви пинове от вентилатор на компютър за буксата от волана. Трябват ви 4 броя. Аз ползвах двужилен, многожичен проводник от най-тънкия, който намерих в магазинната мрежа.
Направих му броня от 1.5 метра UTP кабел за компютърна мрежа, като му извадих жилата и натъпках този вътре.
От единия край му запоих пиновете, изолирани с термошлаух и ги набутах със зор в буксата.

Трябваше да премеря обаче кой е пин1, пин2, пин3 и пин4.
В eLearn-а е дадена буксата, която е присъединител на пътя към ICS-а. Е, аз естествено я обърнах огледално, и надписах пиновете на хартиено тиксо - кой къде трябва да отиде.

Пин 1 отиде на букса Б на краче 2 (черната на вход от навигацияна, всички необходими пинове са празни!).
Пин 2 отиде на маса - взех я от стойката та релетата за индикация на мигачите за таблото)
Пин 3 отиде на букса Б на краче 18 на черната букса Б на входа от навигацията
Пин 4 отиде на букса Б на краче 16.

Събрах колата, като не очаквах да проработи.
Пуснах радиото и - О ЧУДО!
Малките бутони не съм ги пробвал, щот умрях от студ - нямам гараж - а и се мръкна и ми се разчекна устата да си светя с фенерчето на телефона (бях го захапал).

Та това е!
Мерси на ecotronic, който за пореден път ми вдъхна доверие.

п.п. Колата ми е 166 без навигация и чейнджър... за сега :drinking::shock::respect:

Здравей колега. Би ли качил снимки на това, което си направил. Интересува ме към коя точно букса си свързал проводниците от волана, черната или зелената?