PDA

View Full Version : Движение на скоростен лост Алфа 147



jazzman
01-09-2009, 17:17
Имам проблем при местенето на скоростния лост от ляво на дясно. Мести се трудно и определено има напрежение. Самите скорости влизат без проблем, няма хъркане или каквото и да било. Лостът не се и центрира, което мисля, че идва от проблем в самата конзола под лоста, но затрудненото движение от ляво надясно не знам от къде идва. Дали е пак от въпросната пластмасова конзола или е от металната част, която е върху скоростната кутия и в която се защипват кабелите.
Някой да е срещал същия проблем при 147?

myato
01-09-2009, 18:32
Най-вероятно се е счупила пластмасата.По избирача върху кутията е малко вероятно да се счупи нещо.

dimo
01-09-2009, 23:11
Ако съединителя е ок то вероятно става дума за корпуса на скоростния лост който е пластмасов

digitalundgrd
02-09-2009, 00:22
и цялата конзола за скоростния лост е 180лв...аз съм го гледал тоз филм! Не може да се смени само пластмасовото!

jazzman
02-09-2009, 09:26
Ако съединителя е ок то вероятно става дума за корпуса на скоростния лост който е пластмасов

Колега мисля, че съединителя е ок. Нямам никакви проблеми с включването на самите скорости. Просто движението на лоста от ляво на дясно е много затруднено. Точно по средата на оста има, като че ли нещо, което го запъва.



и цялата конзола за скоростния лост е 180лв...аз съм го гледал тоз филм! Не може да се смени само пластмасовото!

Колега видях, че ти си я сменял въпросната част. При теб имаше ли затруднено движение на лоста от ляво на дясно или само луфт???

ФЕРАРИСТ
02-09-2009, 10:26
При 156, понякога се чупи едно кръгло пластмасово уплътнение(ако може така да се каже), което движи второто жило, и влиза в една метална планка, вдясно от механизма на лоста.....като се махне гуменото се вижда - но то като се счупи движението на лоста става много лесно и някой скорости се избират по трудно, при мен в случая беше задна и шеста(за В6 говоря), така че мисля че при 147 ще е нещо подобно, макар че само давам някакъв пример......

digitalundgrd
02-09-2009, 11:26
Нямах затруднение при превключване, само много голям луфт, който ме дразнеше!

jazzman
02-09-2009, 11:33
Нямах затруднение при превключване, само много голям луфт, който ме дразнеше!

То затруднението идва при движение на ляво и на дясно. При превключване на скоростите няма проблем...

digitalundgrd
02-09-2009, 11:51
Ами не колега...нямах затруднение при движение на ляво/на дясно. Проблемът беше при мен чисто козметичен и ме дразнеше как въпреки, че съм на скорост лостът "играеше кючек" подобно на лост на Икарус :)
След смяната скоростите влизат като по пътечки - много мазно и точно

Bobo
03-09-2009, 01:05
То затруднението идва при движение на ляво и на дясно. При превключване на скоростите няма проблем...

Проблема ти е във "вертикалното" жило на избирача ;)

jazzman
03-09-2009, 09:37
Проблема ти е във "вертикалното" жило на избирача ;)

Аз реших, че проблема идва от избирача върху скоростната кутия....мисля, че има нужда от смазване...но може и да е от жилото както казваш...

KamenR
17-08-2011, 19:51
дали някой ще види тази остаряла тема?
има ли развитие т.е. решение на описания в първия пост проблем?

при мен на 156ца В6, е абсолютно същото - лоста върви много трудно и не се връща сам на нулева. иначе няма проблем с влизането на скоростите или съединителя... когато е студена колата лоста се движи малко по-лесно, от когато е загряла. Целия проблем е че 3 и 4 се целят много трудно така.. 1,2 и 5,6 са по-лесни тъй като са крайните положения..

някой с конкретно решение?

Bobo
18-08-2011, 16:04
Проблема ти е във "вертикалното" жило на избирача ;)

тук го пише

---------- Post added at 13:04 ---------- Previous post was at 13:03 ----------


дали някой ще види тази остаряла тема?
има ли развитие т.е. решение на описания в първия пост проблем?

при мен на 156ца В6, е абсолютно същото - лоста върви много трудно и не се връща сам на нулева. иначе няма проблем с влизането на скоростите или съединителя... когато е студена колата лоста се движи малко по-лесно, от когато е загряла. Целия проблем е че 3 и 4 се целят много трудно така.. 1,2 и 5,6 са по-лесни тъй като са крайните положения..

някой с конкретно решение?

Както вече съм писал, жилото е проблема ако не е ръждясало се смазва и готово ако е зле жилото се сменя ;)

atos85
07-11-2011, 19:23
Колеги знае ли някой дали се продава само елемент номер 14 от снимката?
При мен този пластмасов елемент е износен и от там идва луфта в лоста!:lupe:

Liminat
26-11-2011, 13:31
Колеги знае ли някой дали се продава само елемент номер 14 от снимката?
При мен този пластмасов елемент е износен и от там идва луфта в лоста!:lupe:

Намерихте ли такъв чарк, колега и на каква цена? Днес се сблъсках с подобен "феномен" и мисля, че точно това е причината за свободното движение на скоростния лост, та ме интересува на каква цена се решава този (малко неприятен) проблем.

InFlames
02-02-2012, 08:55
И при мен е същото... На моменти лоста започва да ствава един "схванат" ..И като го дръпнеш на ляво и пуснеш, не се връща сам в централно положение...Но пък скоростите си се сменят нормално... Интересно :))) Става на моменти само... :))

NightRider
02-02-2012, 10:22
И при мен е същото... На моменти лоста започва да ствава един "схванат" ..И като го дръпнеш на ляво и пуснеш, не се връща сам в централно положение...Но пък скоростите си се сменят нормално... Интересно :))) Става на моменти само... :))
Махни кожения калъф на лоста и погледни като го дадеш в крайно ляво положение ябълката му отдясно дали не се измъква от планката

InFlames
02-02-2012, 10:34
Ще проверя и ще пиша какво е положението..
Благодаря!

slik4eto
27-05-2012, 21:48
От скоро и на мен лоста ми е много дървен, на всички посоки се движи много трудно и си трябва малко със сила, а ако го оставя в крайно ляво, или дясно остава там. Tрябва да се ходи при Бобо. Някой имал ли е такъв проблем ?

mod edit:
Колега, моля положи малко старание в писането. Постът ти е почти неразбираем. Поне някой препинателен знак да беше сложил...

NightRider
27-05-2012, 21:55
от скоро и на мен лоста ми е много дървен на всички посоки се движи много трудно и си трябва малко със сила а ако го оставя в краино ляво или дясно остава там трябва да се ходи при бобо някои имал ли е такъв проблем ?Братле, не си бил само ти на клона. Може да ти е ябълката, може жила.
И Бобо се пише с главна буква, имай малко уважение. А сега и единият модератор ще те сяде ;)

tonov
28-05-2012, 00:16
Като най-лесно може да пръснеш малко течна грес отгоре на ябълката. Ако не се подобри, тогава отивай на скъпите варианти.

NightRider
28-05-2012, 06:16
Като най-лесно може да пръснеш малко течна грес отгоре на ябълката. Ако не се подобри, тогава отивай на скъпите варианти.
Тони, тая процедура май е напълно излишна. Може да му е спукана основа, ябълка

tonov
28-05-2012, 10:26
Може, тъкмо ще се види като свали маншона ;)

Ама нищо няма и да навреди спрея. Имал съм такъв случай на 147-цата на един приятел - при него помогна.

monie
28-05-2012, 11:28
На мойта 147 имах този проблем. Като сипах отгоре малко масло се оправи

NightRider
28-05-2012, 15:32
Дано помогне, иначе си е приключение. Да погледне с пълно ляво положение на лоста дали не му излиза дясната "ябълка" от "влагалището" си

Chr74
06-06-2012, 13:20
И при мен го имаше този проблем, лоста се клати, 3 -та скорост трудно се избира. При мен го оправиха след като свалиха лоста с цялата пластмаса ( оказа се че не е разбита) и след това почистиха и смазаха жилата. Преди това си бях купил лоста с пластмасата за 147, та ако някой има нужда да пише, остана ми излишен. Втора употреба е, но е здрав.

perrier
06-06-2012, 17:24
Изглежда проблемът е описан доста добре в Англиѝския форум и даже си има и описание как да си го поправите.
http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-147-156-and-gt/317383-how-to-fix-stiff-sticky-gear-problem-bushes.html

Chr74 (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=11219) за коѝ лост с пластмаса става дума?

NightRider
06-06-2012, 19:29
И при мен го имаше този проблем, лоста се клати, 3 -та скорост трудно се избира. При мен го оправиха след като свалиха лоста с цялата пластмаса ( оказа се че не е разбита) и след това почистиха и смазаха жилата. Преди това си бях купил лоста с пластмасата за 147, та ако някой има нужда да пише, остана ми излишен. Втора употреба е, но е здрав.
За жилата има един тънък момент - клеясали и ръждясали ли са всичко е временно. А ако не е силиконово грес, то другото при влага отново гренясва и при студ запича

MarioHristov
19-11-2013, 14:09
Колеги въпросните пластмасови втулки, който е показал човека от alfaowner, някой има ли идея от бг могат ли да бъдат закупени? Аз търсих но засега, където питах няма.
Поздрави :)

dansguardian
21-11-2013, 08:05
Колеги въпросните пластмасови втулки, който е показал човека от alfaowner, някой има ли идея от бг могат ли да бъдат закупени? Аз търсих но засега, където питах няма.
Поздрави :)

Тези втулки ги има в магазина на АХМ АУТО.
http://axm-auto.com/index2.php?brand=3&model=49&modif=208&cat=24&subcat=197

digitalundgrd
21-11-2013, 09:21
На 147 се сменя мисля цялата конзола и не се продават втулки. За 156 става и има втулки по магазините.

MarioHristov
22-11-2013, 19:20
Тези втулки ги има в магазина на АХМ АУТО.
http://axm-auto.com/index2.php?brand=3&model=49&modif=208&cat=24&subcat=197

Става въпрос за тези втулки :
123545
Стоят на избирача на скоростите в двигателния отсек.Серийния им номер е 46467103 и в AXM не ги намирам,даже и по телефона звънях и такава част не предлагат.

Yavor
01-12-2013, 13:23
Става въпрос за тези втулки :
123545
Стоят на избирача на скоростите в двигателния отсек.Серийния им номер е 46467103 и в AXM не ги намирам,даже и по телефона звънях и такава част не предлагат.

Такива втулки намерих в Авто+, самоче ги поръчах оня ден за доставка след 12-15 дни. Междувременно вчера разглобих и почистих там мястото, при мене си беше всичко здраво - втулките излезнаха цели. Шкурнах и гресирах е сега лоста пее.
Та като дойдат втулките, мога да ти ги препродам на покупна цена - обявиха ми 5лв и стотинки на бройка ония обирджии...

MarioHristov
03-12-2013, 15:13
Такива втулки намерих в Авто+, самоче ги поръчах оня ден за доставка след 12-15 дни. Междувременно вчера разглобих и почистих там мястото, при мене си беше всичко здраво - втулките излезнаха цели. Шкурнах и гресирах е сега лоста пее.
Та като дойдат втулките, мога да ти ги препродам на покупна цена - обявиха ми 5лв и стотинки на бройка ония обирджии...

Мерси колега за предложението, но аз ги поръчах от ebay, аз питах в Авто+ във Враца и казаха , че не предлагат такива. Викам докато търся ще дойдат. :biggrin:

automaniac
04-12-2013, 19:01
100% са сам сигурен 4е не е това .моита беше така и се оказаха втулките плесмасовите долу на избира4а на кутията те са 2. след смяната си4ко е ок. в ибея са 5 паунда.и аз се бех хванал за тожа горе на лоста но не е то и неса кабелите за превкл. нямам снимки да ти ги показжам. успех

---------- Post added at 17:01 ---------- Previous post was at 16:59 ----------

тея каде миро тие обяснил там е проблема

MarioHristov
04-12-2013, 21:12
100% са сам сигурен 4е не е това .моита беше така и се оказаха втулките плесмасовите долу на избира4а на кутията те са 2. след смяната си4ко е ок. в ибея са 5 паунда.и аз се бех хванал за тожа горе на лоста но не е то и неса кабелите за превкл. нямам снимки да ти ги показжам. успех

---------- Post added at 17:01 ---------- Previous post was at 16:59 ----------

тея каде миро тие обяснил там е проблема

При мен проблема е в тези, който съм показал на снимката.Оста, която лагерува на тези втулки е на въжето за неутрален ход на лоста. Явно с времето самата гума се е раздула и задържа лоста , след леко изпилване с финна пиличка, чистене и гресиране е по добре, но трябва да се сменят. Аз също ги поръчах от там и чакам.
Поздрави :waving:

Yavor
04-12-2013, 23:42
Там се напълва с прахоляк и направо се запича. При мене се прояви с първото застудяване.
Разглобяване, почистване, смазване и айдеееее...
Сега е като на релси!

zombiran
26-01-2014, 19:33
Този корпус на скоростния лост съвместим ли е при 156 и 147 01г. бензин?

Yavor
27-01-2014, 17:34
Този корпус на скоростния лост съвместим ли е при 156 и 147 01г. бензин?


За съжаление не...
На 156 ги има евтино и щеше да е прекрасно ако ставаха, ама на 147 са комплект с конзолата.