PDA

View Full Version : резистор за степените на вентилатора



bobiatanasov
28-09-2009, 12:45
Здравеите! Имам едно питане относно резистора за степените на перката за радиатора. По магазините продават такъв със съпротивление 50 ом. Атози който извадих от радиатора на колата е 30 ом. Дали ще бъде проблем ако го сменя с този с по-голямото съпротивлвние ?

А колата е от посписа

myato
28-09-2009, 14:49
Кратко казано - да.По-голямо съпротивление - по-ниска скорост на вентилатора,по-лошо охлаждане.

Zeppelin
28-09-2009, 17:16
Смених въпросния резистор преди седмица тъй като стария беше нагорял, а резистивните пластинки - откъснати от едната страна. Ако измериш всяка от тях ще видиш че са между 1.1 Ohm и 2 Ohm което означава, че свързани паралелно (както са) правят около 0.3Ohm. И мен ме стреснаха с въпросното 50Ohm което е напълно невярно. Пишат го така, тъй като върху керамиката пише 50R, направих си труда да отида до магазина с мултицет и да си го измеря и какво да видя - 0.3Ohm! Резистора е с такава малка стойност поради факта че при 12V мощността идва предимно от голям ток, ако беше 30Ohm то P=I^2 . R и дори при 3А ток резистора трябва да разсейва 270W което както сами разбирате е безумие. Допускам че в много магазини са направили същата грешка така че вероятно говорят за същия елемент като твоя. Ако имаш мултицет вземи го и го измери преди да го купиш, но не забравяй да видиш първо какво е съпротивлението при допряни сонди и да го извадиш от това което измериш (освен ако нямаш наистина добър мултимер). Поздрави!

bobiatanasov
28-09-2009, 21:15
мерси за инфото. днес се разходих по магазините и намерих точно 30 ом. резистор с същия каталожен номер егати късмета срещу 24 лв. Човека се беше постарал да достави точния резистор за нашите колци.

svetlastf
28-09-2009, 21:22
мерси за инфото. днес се разходих по магазините и намерих точно 30 ом. резистор с същия каталожен номер егати късмета срещу 24 лв. Човека се беше постарал да достави точния резистор за нашите колци.
Последно тоя резистор с каква стойност е 30 ИЛИ 0,30 ОМА?

Stranger65
28-09-2009, 23:26
точка30R - .30R или 300 милиОма

svetlastf
29-09-2009, 09:02
точка30R - .30R или 300 милиОма
С милиОмите се престара малко... В микроОмове моиш ли го пресметна ?? :calc:

dimo
29-09-2009, 10:37
И при мен преди няколко дена спря да върти перката поради хлабава връзка беше се стопила буксата и въпросния резистор не бачкаше .Дори взех от друг колега назаем за проба с неговия въртеше и така тръгнах да търся
30 ома ама никъде не намерих .Реших да отида в един радиотеливизионен сервиз да видим какво ще се мисли и човека там ми го измери оказа се че всичко си бачка :) преди това щателно го бях почистил да не ми цапа джобовете и да не се излагам по магазините. След което само замених едната букс с кабелна обувка която ми подариха и всичко се нареди

Stranger65
29-09-2009, 12:06
С милиОмите се престара малко...:calc:
Мислиш ли????

bobiatanasov
29-09-2009, 16:19
от моята свалих 30 ом. резистор и такъв сложих мисля че така е най-добре

Zeppelin
29-09-2009, 17:10
Добре бе хора, помислете при 12V и съпротивление 30Ohm на ограничаващия резистор тока ще стигне ли да се върти тази перка... колкото и малко съпротивление да има самата тя...

Stranger65
29-09-2009, 17:29
Добре бе хора, помислете при 12V и съпротивление 30Ohm на ограничаващия резистор тока ще стигне ли да се върти тази перка... колкото и малко съпротивление да има самата тя...
Да ти кажа и на мен ми писна от пишман специалисти по електроника. Но пишат ли пишат и не се усещат, че заблуждават другите