PDA

View Full Version : Проблем с джантите



blagun
12-03-2006, 19:52
Колеги, Значи вчера си купих лети джанти - 15ки с гумите към тях и днес ги монтирах и имам следните няколко въпроса:
1. Размерът на гумите ме притеснява - 195 55 R15 Стават ли или трябва да ги сменям с други??? Това го питам, защото след като ги монтирах се появи един шум - като виене - дали е лагер или се трият гумите в нещо?
2. Нормално ли е да има чак такава разлика във вървенето на колата с 14ките и с 15 ките - доста тромава е. Също така има и разлика във усилието за въртене на волана???
3. Откъде да си купя болтове за джантите и секретни също и цена(ориентировачна)
Благодаря!!
А ето и снимчица на хубавиците ми :wink:
http://bgphoto.net/photos/13035/o632777899110156250.JPG
http://bgphoto.net/photos/13035/o632777899636562500.JPG

Bobo
12-03-2006, 20:19
За виенето сигурно е лагер :wink:

За размера - перфектен е за теб :wink:

За вървенето и волана съвсем нормално е като сложиш по-широки гуми волана да се втвърди, а за тромавото така става обикновенно :wink:

blagun
12-03-2006, 20:32
Bobo значи да си я оставя с тези гуми. 100% не може да закача някъде, така ли? Мерси!

Bobo
12-03-2006, 20:37
Bobo значи да си я оставя с тези гуми. 100% не може да закача някъде, така ли? Мерси!

Споко тоя размер го дават по книжка :wink:

valjo
12-03-2006, 23:06
пич тия джанти са супер, мен много ме радват :)
195/55/15 както ти казва бобо е размера по книжка, така че ...

леле супер са, чеситти да са ти :))

Patsimir
12-03-2006, 23:41
Колега ако не е тайна за колко пари ги купи - гуми и джанти? хубави са :)

valjo
12-03-2006, 23:44
Тия са като на насо нали :?:
ахъ, от QV '99=2000
и като се има предвид че ги е зел за 350лв с гумите, направо супер сделка

valjo
14-03-2006, 08:22
хм. аз сега като повечко се замислих, има и някои детайли по отношение на тия джанти, които може и да влияят при теб:
1. Те са с ЕТ 49.5, което е доста голямо и гумата влиза много навътре в калника - при QV то това е решено с малко по-широката "стъпка", а при мойта - с фланци (които си мисля че са стандартно) - така че виж да не опират наистина някъде отвътре

2. при мен на задните главини има едни шайби, които помагат на джантата да легне - и ако ги няма колата се побърква - от опит от знам :)

това ми хрумна сега докато си мислех ... :) може и да не съм прав, ако е така, все някой ще ме поправи :)

gigi
14-03-2006, 12:46
Така, чисто технически нещата седят по следният начин - на QV и 1.8 стъпката отзад е с 13мм по малка от тази на другите, защото само на тях е дадена широчина на гумите 195 и за да не опират в калниците е намалена общо стъпката.. Обаче дефакто на мойта кола със 195 гуми и стоманени джанти от алфа 164 с по голямо изнасяне от мойте ми опират отзад гумите. На Шокса Алфата беше отзад с фланци и да каже дали опираха гумите (не помня да се е оплаквал), а Бобо (доколкото си спомням) твърди че със 205 гуми не са му опирали. Та като натовариш отзад колата и минеш по бързо през пропаднало ще се разбере. Иначе така тука само догатки правиме :wink:

Та бат Вале незнам каква по широка стъпка те гони при Ку ве-то :wink:

ShoxXx
14-03-2006, 13:18
Yesss...
Черната перла беше с фланци OMP с изнасяне 1,5см на колело и съм голям глупак, че не ги махнах преди да я продам. Никога не са ми опирали гумите. Отзад бях със стандартния за QV размер 195/55/15, а отпред с 195/50/15. Дори и на пръв поглед си личаха много ясно тези 3см на ос и колата беше наистина много стабилна. :wink:

blagun
14-03-2006, 13:19
хм. аз сега като повечко се замислих, има и някои детайли по отношение на тия джанти, които може и да влияят при теб:
1. Те са с ЕТ 49.5, което е доста голямо и гумата влиза много навътре в калника - при QV то това е решено с малко по-широката "стъпка", а при мойта - с фланци (които си мисля че са стандартно) - така че виж да не опират наистина някъде отвътре
valjo отвътре я погледнах и има по-малко от 1см. разтояние. Това достатъчно ли е? И ако опира някъде няма ли да мирише на гума като се кара? Аз имам чувството че опира, но става въпрос само за предницата. Отзад пасват идеално!

BatVas
14-03-2006, 13:47
Аха - значи моите са като на QV защото на 1.8 и на QV дават стандартно 15" ки 195/55/15 а на другите им дават 14"-ки :idea: :idea: :idea:
Ама сега като съм със зимните гуми - които са 185/60/15 и са с 8 мм по голям диаметър от предписаното - като я натоваря с багаж отзад и още 3-ма души и на разни скокчета(вълнички) съм чувал да опира :?

blagun
15-03-2006, 01:23
Не знам дали има нещо общо с гумите и джантите, но днес забелязах, че като навия волана на пълен ляв или десен нещо почва да чегърта-не от хидравликата и мотора започва да се мъчи, падат и оборотите :shock:

MONI
15-03-2006, 09:00
Не знам дали има нещо общо с гумите и джантите, но днес забелязах, че като навия волана на пълен ляв или десен нещо почва да чегърта-не от хидравликата и мотора започва да се мъчи, падат и оборотите :shock:

Нормално....не се коси и аз бях пускал тема преди много време(може би е изчезнала на профилактиката) и обяснението беше че просто е нормално когато волана е навит до край да се отразява и на мотора щото натоварването е по-голямо. Ма да кажат и другите кво мислят по въпроса.

BatVas
15-03-2006, 10:23
Това е което казва Мони - няма да се плашиш :D :D :D

Dexer
15-03-2006, 13:09
и един практически съвет за тея хидравлики - никога не форсирайте яко при двете крайни положения на волана, щото ще ви изхвърчат маншетите на рейката и отивате на ремонт веднага....

Mury
15-03-2006, 16:50
Не знам дали има нещо общо с гумите и джантите, но днес забелязах, че като навия волана на пълен ляв или десен нещо почва да чегърта-не от хидравликата и мотора започва да се мъчи, падат и оборотите :shock:При напълно навъртян волан натоварването не помпата е най-силно и затова се затормозява мотора и падат оборотите

Crusader
15-03-2006, 21:19
Извинявам се че се намесвам в темата на колегата, обаче днес възникна проблем, като се опитах да си сложа летите джанти и :shock: :shock: :shock: , оказа се че суперкрасивичките ми джантета са 4Х100, което е малката беля /мисля да реша тоя проблем с ексцентрични болтове/, голямата е че централния отвор не пасва с около 2 мм /а може и да са 3/ още не съм мерил, от яд просто захвърлих всичко така както си е в гаража!
Сега дайте акъл и то по специално бат Венци, че скоро и той май е брал същите ядове, тоя централен отвор може ли да се престърже на нещо /струг или фреза/ за да се докара до тия 58 мм. че не ми се сменят джантите.

Yon
16-03-2006, 09:31
По-добре ги продай и вземи други. Разходите по препасването ще са по-големи от препродажбата... Има по обявите доста добри предложения за оригинални ал. джанти за алфа 145/6 даже и от 33 - ка 14 и 15 цола... супер красиви / телефонна шайба/ :D :D

BatVas
16-03-2006, 10:34
По-добре ги продай и вземи други. Разходите по препасването ще са по-големи от препродажбата... Има по обявите доста добри предложения за оригинални ал. джанти за алфа 145/6 даже и от 33 - ка 14 и 15 цола... супер красиви / телефонна шайба/ :D :D

Абе оригинални 15" ки да ти кажа няма баш много - щом от октомври до декември търсих и не намерих - е вярно тези които взе колегата Благун са добри - ама това е случайност. Иначе 4х98 15" оригинални за Алфа не се намират току така :D

MONI
16-03-2006, 11:02
Ама и къв е зора да са оригинални.......аз даже да си призная харесвам само тези като на благун и като на Вальо иначе не съм голям фен на другите(имам предвид от по-старите)

П.С. Иначе джанти изпадат ако си търпелив за приемер давам благун и малко по-назад пумукъл даваш чисто нови 14ки на дора цена.

Yon
16-03-2006, 11:11
Не е по темата сори за оффа

Има доста красиви ал. джанти на известни производители но лично за мене е друго на джантите да пише Алфа Ромео все пак... :D

MONI
16-03-2006, 13:34
Не е по темата сори за оффа

Има доста красиви ал. джанти на известни производители но лично за мене е друго на джантите да пише Алфа Ромео все пак... :D

Да прав си, но на колегата рали на джантите RH на капачките лепенките са толкова добри, че са си като оригинални и мисля се продават в ТиН поне така каза Алфаманиака на Италфеста.

Crusader
16-03-2006, 21:21
Е проблема май ще се реши!
Спазарих 16 болта с ексцентрични конуси за 32 лв. и за 20 лв. ще ми паснат централния отвор до 58 мм, на струг + транспортните разходи = 60 лв. всичко!
Ама как я отварят точно тия джанти - не е истина! Скоро гледах такива в един швейцарски сайт на Алфа Ромео и беше с почти същите джанти.....кукла!

Mury
17-03-2006, 09:34
Е дай да ги видиме де :wink: :wink:

Yon
17-03-2006, 10:07
Пак спам сори

Що ли ми се струва , че колегата Crusader ще черпи за 4х98 15 - ки много яки :D