PDA

View Full Version : Защо няма секунди на главните кръстивища?



Nasko
14-10-2009, 09:12
Защо няма секунди по светофарите на главните кръстовища, като пред статуята на София, Орлов мост и други? Според мен е направено или умишлено, за да събират парите на водачи, които не са преценили на зелено дали ще минат от нехайство. При всички, апелирам да се сложат секундарници на тези важни кръстовища.

DarkKnight
14-10-2009, 09:41
Защо няма секунди по светофарите на главните кръстовища, като пред статуята на София, Орлов мост и други? Според мен е направено или умишлено, за да събират парите на водачи, които не са преценили на зелено дали ще минат от нехайство. При всички, апелирам да се сложат секундарници на тези важни кръстовища.

Защото на тези крастовища светофарите се контролират от катаджии според трафика. Ако се загледаш, ще забележиш, че на тези светофари отсрани има униформени в едни кабинки. Затова ;)

detelazurno
14-10-2009, 10:46
И все пак причината не е само ръчно управляваните светофари. На доста места махнаха броячите, а светофарите не се управляват от униформен. Плюс това ръчно управляемите светофари не се контролират от катаджия нон-стоп, а само в пиковите часове, случаите, в които трябва да се осигури зелена вълна за някоя клечка и някои други случаи изизкващи ръчен контрол. Според мен трябва да се сложат броячи, които при преминаването на ръен режим се изключват. Не е rocket science!

DarkKnight
14-10-2009, 11:00
И все пак причината не е само ръчно управляваните светофари. На доста места махнаха броячите, а светофарите не се управляват от униформен. Плюс това ръчно управляемите светофари не се контролират от катаджия нон-стоп, а само в пиковите часове, случаите, в които трябва да се осигури зелена вълна за някоя клечка и някои други случаи изизкващи ръчен контрол. Според мен трябва да се сложат броячи, които при преминаването на ръен режим се изключват. Не е rocket science!

Главните кръстовища, за които ставаше въпрос, е за това. Пиковите часове в София са от 7:30 сутринта до 19ч. А имайте предвид че има доста светофари, които се предвижда да бъдат дистанционно управлявани, чрез наблюдения от камерите ;)

А иначе тъпо беше да махнат броячите над светофарите (на доста места не само в центъра), а зелена вълна няма на доста места, а е нужно за намаляване на задръстванията - но това няма общо със секундите. Може да се направи и както беше преди - със знак над светофара, който упоменава с каква скорост да се движиш за зелената вълна ;)

Bonev
14-10-2009, 16:22
Аз пък си мисля, че ги махнаха за да ни цакат с камерите. Преди 10 дни си карам по Сливница и приближавам Опълческа. Нямах късмет и точно преди пресичането на кръстовището светна жълто. Предполагам, че на камерите излиза, че съм минал на червен светофар и сега чакам честитка.
Без часовниците на светофарите си е чист късмет ако не те ковнат...

alfa_erazor
14-10-2009, 17:06
Удобни са, но не е хубаво да се разчита изцяло на тези броячи.
Защото има и някой бъгнати, примерно на Шипченски проход на кръстовището до SkyCity, има един дето на червено стига до 0, и после пак почва от 2 да брои, така няколко пъти :cussing:

PEPI-2ALFA
14-10-2009, 18:16
В Сандански е същото. Има 3(три) светофара и точно на най-широкото кръстовище, където се пресичат 2 булеварда, секундарник няма. Познайте на кое от трите ми написаха акт за преминаване на неразрешен сигнал на светофара.:devil:

detelazurno
14-10-2009, 19:25
Главните кръстовища, за които ставаше въпрос, е за това. Пиковите часове в София са от 7:30 сутринта до 19ч. А имайте предвид че има доста светофари, които се предвижда да бъдат дистанционно управлявани, чрез наблюдения от камерите ;)

А иначе тъпо беше да махнат броячите над светофарите (на доста места не само в центъра), а зелена вълна няма на доста места, а е нужно за намаляване на задръстванията - но това няма общо със секундите. Може да се направи и както беше преди - със знак над светофара, който упоменава с каква скорост да се движиш за зелената вълна ;)

Не съм съвсем съгласен. Задръстване не означав пиков час. Прави разлика. Плюс това като казвам зелена вълна имам предвид в случаите в които е необходима (преминаване на линейка или пожарна например). Освен това зелената вълна има много общо със секундите. Представи си, че си хванал зелена вълна, но на първия светофар минеш към края й или на някой междинен се забавиш порадя някаква причина. От къде ще знаеш, че ти остава малко време до края на вълната?


Аз пък си мисля, че ги махнаха за да ни цакат с камерите. Преди 10 дни си карам по Сливница и приближавам Опълческа. Нямах късмет и точно преди пресичането на кръстовището светна жълто. Предполагам, че на камерите излиза, че съм минал на червен светофар и сега чакам честитка.
Без часовниците на светофарите си е чист късмет ако не те ковнат...

В това вече, според мен, има доза истина! Иначе споко. И на мен ми се е случвало да преминавам по този начин не малки кръстовища, но честитки нямам, а камери на съответните места бол. Те снимат ако навлезнеш в кръстовището при сигнал, който не позволява, а не ако вече си бил навлезнал. Все пак така си е и по правилник. Иначе да не предизвикваме съдбата, но дори и в такива ситуации никой не е застрахован. Винаги можеш да се окажеш нечия жертва.


Удобни са, но не е хубаво да се разчита изцяло на тези броячи.
Защото има и някой бъгнати, примерно на Шипченски проход на кръстовището до SkyCity, има един дето на червено стига до 0, и после пак почва от 2 да брои, така няколко пъти :cussing:

И все пак макар и бъгнати е по-добре с тях отколкото без тях.

AntiLuuP
14-10-2009, 19:26
Аз пък си мисля, че ги махнаха за да ни цакат с камерите. Преди 10 дни си карам по Сливница и приближавам Опълческа. Нямах късмет и точно преди пресичането на кръстовището светна жълто. Предполагам, че на камерите излиза, че съм минал на червен светофар и сега чакам честитка.
Без часовниците на светофарите си е чист късмет ако не те ковнат...
Няколко пъти ми се случва нещо подобно пред университета, а броячите ги махнали понеже били ПРЕДПОСТАВКА ЗА ПТП, като аз не мога да си обясня как могат да бъдат такива при положение,че си караш виждаш 2 или 3 секунди преценяваш че няма да минеш и спираш... по лошото е караш и се чудиш ще светне червено или няма да светне и точно когато вече си на 3м пред светофара с 50 светва жълто и шансати да спреш в средата на кръстовището е 100% или да минеш на жълто/червено ...
Според мен ги махнаха понеже им намалели нарушенията .... :thumbup::ph34r:

hunter1989
14-10-2009, 19:33
На Тодор Александров светофарите са с радар , в зависимост от трафика. За другите кой знае как ги оправляват , ако въобще го правят

fred
14-10-2009, 20:22
И аз смятам, че основната идея е да се прекарат шофьорите, затова и тия светофари със секунди намаляха, а по другите се кара предимно на заложени програми, това с катаджиите, които висят вътре почти умря, има ги тук там само

fade
14-10-2009, 21:12
..., а броячите ги махнали понеже били ПРЕДПОСТАВКА ЗА ПТП, като аз не мога да си обясня как могат да бъдат такива при положение,че си караш виждаш 2 или 3 секунди преценяваш че няма да минеш и спираш... по лошото е караш и се чудиш ще светне червено или няма да светне и точно когато вече си на 3м пред светофара с 50 светва жълто и шансати да спреш в средата на кръстовището е 100% или да минеш на жълто/червено ...
Според мен ги махнаха понеже им намалели нарушенията .... :thumbup::ph34r:

Айде и аз да взема участие и да ви покажа гледната точка на един мой приятел чужденец от една страна с един от най-натоварените трафици и с еднин от най-ниските проценти на ПТП на глава от населението в Европа, а може би и в света. Та той, макар, че е обикалял по целия западен свят беше много учуден на нашите секундарници и отначало го смяташе са много умна идея, но се наложи да му обясня че японците са по умни от нас (те са ги измислили) ;)
Та моя приятел каза: "Разбирам защо това не го слагат при нас... защото когато един японец види че остават 2 сек ще натисне спирачките... а ние ще натиснем газта!" :devil:

fred
14-10-2009, 21:21
Замязъл съм на японец:ph34r:, лошото е, че съм българин и живея тук:flowers:

DarkKnight
15-10-2009, 09:29
Не съм съвсем съгласен. Задръстване не означав пиков час. Прави разлика. Плюс това като казвам зелена вълна имам предвид в случаите в които е необходима (преминаване на линейка или пожарна например). Освен това зелената вълна има много общо със секундите. Представи си, че си хванал зелена вълна, но на първия светофар минеш към края й или на някой междинен се забавиш порадя някаква причина. От къде ще знаеш, че ти остава малко време до края на вълната?

A какво означава час пик? Не е ли когато има най-голям трафик заради това че едни отиват на работа, други обедна почивка, трети се връщат от обедна почивка и т.н. Аз поне така го разбирам. Вече в София има много коли по-различно време ходят на работа, обедна и т.н. и се получава доста по-голям диапазон за час пик. Че на места ги махнаха от незнам к'ъв х*й е така. Но както каза колегата @fade и не знам до колко помагат и до колко пречат. Ако караш с 50 можеш да спреш, а ако няма да успееш то си много навътре и ще имаш време да се изнесеш навреме от кръстовището (т.е. преди да е светнало червено). Сега ми кажете колко от вас карат наистина с 50. Аз съм пробвал няколко пъти и е така.

Не ме разбирайте погрешно и на мен ми е по удобно където има броячи (както е по Борис 3-ти), да карам малко (или не толкова малко) над ограничението да направя и някоя друга забранена маневра и да се изнеса по-бързо. Т.е. опитвам се да кажа че и на мен са ми по-удобни, но където ги няма правя много по малко нарушения ;)

Sm0k
15-10-2009, 12:20
....броячите ги махнали понеже били ПРЕДПОСТАВКА ЗА ПТП, като аз не мога да си обясня как могат да бъдат такива при положение...



Та моя приятел каза: "Разбирам защо това не го слагат при нас... защото когато един японец види че остават 2 сек ще натисне спирачките... а ние ще натиснем газта!" :devil:


Замязъл съм на японец:ph34r:, лошото е, че съм българин и живея тук:flowers:

И аз се зачудих, като чух, че били предпоставка за ПТП, ама историята с японците показва, че наистина са. Повечето хора като видят 1-2 секунди, при положение, че на такова разстояние от кръстовището, че им е по-лесно да спрат отколкото да минат, дават газ до дупка понеже имат време. В тоя смисъл наистина мога да се тълкуват като предпоставка. Иначе и на мен са ми се смяли приятели, че не давам газ като видя две секунди. Явно наистина японците не са мода ;)

DerMeister
15-10-2009, 12:39
Бях чел някакво изследване, че наистина увеличават риска от ПТП. И това като се замисля е така. Представете си кръстовище, от едната страна остават 2 секунди до зелено, от другата 2 секунди до червено. Какво става с двете коли приближаващи с 50-60-70км/ч към кръстовището?
1. С таймер: Единия дава газ, за да мине преди червеното, другия не намалява, защото ще му светне зелено.

2. Без таймер: Единия намалява, защото му е червено, а другият и да не намали, като се изненада от жълтото, може и да набие спирачки или най-малкото, както е логично, ще намали малко преди кръстовището, защото не знае няма ли да светне червено.

А таймерите по БГ кръстовищата ги сложиха, защото се нагушиха с много парички от поръчката и поставянето и поддръжката. Никой не е мислил как да ни улесни живота. :holiday2:

Sm0k
15-10-2009, 12:44
Бях чел някакво изследване, че наистина увеличават риска от ПТП. И това като се замисля е така. Представете си кръстовище, от едната страна остават 2 секунди до зелено, от другата 2 секунди до червено. Какво става с двете коли приближаващи с 50-60-70км/ч към кръстовището?
1. С таймер: Единия дава газ, за да мине преди червеното, другия не намалява, защото ще му светне зелено....


Ми логично звучи. В България и без таймери често се случва в кръстовищата да се оказват две коли в момент в който и на двете не им е там мястото (и двамата са на жълто, но на различно жълто :) ). А таймера на подобни шофьори им идва дюшеш - така им е по-лесно да си изчислят маневерата, че да са вътре точно на жълто, което явно им е любимия цвят за преминаване :)

soldier
15-10-2009, 14:28
Жълтото на единия светофар светва чак след като червеното на другия светне. Т.е. не би трябвало и двата светофара да светят едновременно жълто, ако не бъркам де, поне с такова впечатление съм останал. Даже мога да дам пример с крастовището Опълченска-Сливница (там минавам почти всеки ден), където светофарът седи по 2-3 секудни на червено, което пак е предпоставка за катастрофа, ако познаваш кръстовището. Веднъж един бакшиш ме караше към нас и понеже знае, че червеното държи, тръгна да минава на червено, а пък един друг башиш тръгна на червено, защото знае, че държи и щеше да има бум :repuke:

Но таймерите са още по-опасни, защото не е задължително да познаваш крастовището, че да минеш на червено. Един приятел на скоро на светофар с таймер се изчаска в кола, която вижда 2-3седкунди и спира, а той виждайки 2-3 секунди настъпва и беше спрял в нея.

AntiLuuP
15-10-2009, 14:35
...
1. С таймер: Единия дава газ, за да мине преди червеното, другия не намалява, защото ще му светне зелено.
....
И това е така но може да се измисли,
Пример имаш 2 секунди оставаща зелена светлина ама всъщност на другия не му пише 2 сек до зелено а примерно 5 или 6... :roll:
За мен специално таймера си беше удосбство, докато имаше таймери на мен не се беше случвало да мина на жълто, за разлика от сега когато ги махнаха ;) :starwars:

bass
15-10-2009, 16:16
Ми то тва с брояча е точно за да не даваш газ като ти остават 2 секунди, а да спреш човешки.
Когато някой е олигифрен, обаче, тва е завинаги - и със, и без брояч ша са бухне в мелето, па квото стане.

Мнго мразя тази порода хора, които гледат да вземат 120% от всяка житейска ситуация, в резултат на което някой друг все трябва да ги пази и да се съобразява с тях. Не че имат зор нещо - просто така, за принципа ще пробват да хванат последните 2 милисекунди зелено или ша изхарчат до последната стотинка десетте допустими процента надвишение на бюджета (в който предварително са си заложили 20% отгоре за по-сигурно) :-)
Ганьовска раута...

detelazurno
15-10-2009, 16:37
Идиота си е идиот с и без брояч. Така че не гледайте тая ситуация в която при 2 секунди настъпва газта. Ами като няма брояч и се е засили да не мислите, че намалява защото нближава кръстовище и евнтуално може да ги хване чевено? Глупости! При тая порода шофьори няма рвномерно шофиране. Те са винаги на газта. А разминаването на зеления и червения сигнал на светофарите е факт и няма нужда тепърва да се измисля! И пак казвам идиота си е идиот. Когато свети жълто или са последните секунди на зеленото той пак ще прелети. Недейте да съдите дали са полезни или не по това как джигитите шофират! Аз съм за броячите!

Sm0k
15-10-2009, 21:26
Жълтото на единия светофар светва чак след като червеното на другия светне.

Ми по принцип трябва да е така. Трябва да има един момент в който на всички да свети червено и когато светне жълтото на едните, на другите отдавна да е изгаснало. Но не на всички места е така, забелязвал съм доста кръстовища на които няма много буфер. Пък и както си се убедил на Ганьо и това не му пречи - вместо на два жълти сигнала, бакшишите са устроили среща на два червени :)

DarkKnight
16-10-2009, 09:04
Идиота си е идиот с и без брояч. Така че не гледайте тая ситуация в която при 2 секунди настъпва газта. Ами като няма брояч и се е засили да не мислите, че намалява защото нближава кръстовище и евнтуално може да ги хване чевено? Глупости! При тая порода шофьори няма рвномерно шофиране. Те са винаги на газта. А разминаването на зеления и червения сигнал на светофарите е факт и няма нужда тепърва да се измисля! И пак казвам идиота си е идиот. Когато свети жълто или са последните секунди на зеленото той пак ще прелети. Недейте да съдите дали са полезни или не по това как джигитите шофират! Аз съм за броячите!

Ами аз не гледам 120% да взимам, като няма брояч намалявам за да мога да спра при евентуално червено, но като има брояч редовно минавам на жълто (все пак не карам самолет и вдигам по булевардите до 80, като изключим цариградско и българия, та за това редовно си минавам на жълто по борис ;) )

georgyg
16-10-2009, 09:29
Ето един прост пример.
Пред 2-3 дена бързам защото имах среща сутрента рано и на светофара на Сливница и Константин Величков в посока центъра и светва съответно жълто, има брояч и т.н. спирам и зад мен такси (втора кола). След 10-тина секунди но той реши, че не може да ме чака и минава в лентата за ляв завой, при което се издразних, защото е втора кола, а не 66-та, но както и да е. И дава малко напред за да мине направо, като ме засече. Светва жълто и той тръгва, обаче и аз тръгвам и в този момент веждам как от ляво на червено прави лява завой автобус и познайте какво стана :wow: Аз набих спирачки за да може този малумник да мине пред мен, а не да се запознае с автобуса отблизо и съответно да ме нацели и мен и така със броячите и другите неща.
А bass е много прав, винаги има терикати и карането в София е една постоянна надпревара, как да прецакаш другия, а това че ще пристигнеш 1 минута по-рано е друг въпроса.

Bonev не искам да те засягам, но българите винаги сме склонни да намерим провокацията в едно решение, а не да се съобразим с него.
Като не ни харесва, ми пускаш жабла до общината, КАТ и т.н., пък може и да има някакво развитие в положителна насока.

SPEEDY-SD
16-10-2009, 10:00
Секундарници слагат на места където не е толкова наповарено а на големите кръстовища с изключително многото двежение не.Защо ли ... защото там са набили яко камери та ти като минеш на жълто или "дълго жълто" да ти доиде честитката.....Но май ще е по добре да се слагат и от двете на светофарите.

georgyg
16-10-2009, 10:29
Ето и малко четиво

Правят „зелена вълна" по булевардите в София

Таймерите на светофарите на няколко кръстовища в София не работят, тъй като се прави "зелена вълна" по столичните булеварди. Това установи проверка на Дарик след подадени сигнали от слушатели.

Целта на "зелената вълна" е, ако шофираш с 50 км в час, да минаваш от единия до другия край на булеварда без спиране на светофарите. Заради това трябва да се синхронизират и таймерите, което се оказва, че ще отнеме време, тъй като се засягат и таймерите на съседните кръстовища - това обясниха за Дарик от Столична община.

Светофарните уредби и таймерите се поддържат от фирма „Пътностроителна техника", част от Холдинг „Пътища".

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=366299

Имаше е цени за това, колко струва за София, но не мога да ги намеря.

@SPEEDY-SD прочети какво е писал bonev на предишната страница.

fred
17-10-2009, 15:29
И аз се зачудих, като чух, че били предпоставка за ПТП, ама историята с японците показва, че наистина са. Повечето хора като видят 1-2 секунди, при положение, че на такова разстояние от кръстовището, че им е по-лесно да спрат отколкото да минат, дават газ до дупка понеже имат време. В тоя смисъл наистина мога да се тълкуват като предпоставка. Иначе и на мен са ми се смяли приятели, че не давам газ като видя две секунди. Явно наистина японците не са мода ;)

Но средната им продължителност на живота е най вискоа :)