PDA

View Full Version : смяна на маншон на полуоска - АР 33



hammar
02-11-2009, 18:32
Здр.колеги,вчера като сменях гумите гледам маншона на полуоската се е скъсал , та реших да попитам първо тук -
какъв е реда за змяната и да ми препоръчате какъв маншон
да купя - с какви размери. маншона е външен. предварително благодаря

mordohy
02-11-2009, 19:15
Намираш тънкостенен камък №36.Отвиваш гайката на карето.Вдигаш на крик и сваляш гумата.Избиваш шарнира,или ако си с болтове на шарнира,ги отвиваш.Завиваш максимално волана на тая страна,на която е карето.Ако е на лявото на ляво,ако е на дясното-на дясно.Дърпаме макферсона и избутваме карето.Срязваме стария маншон и започва веселата част.Трябва да си нагласиме карето така,че да можем да удариме много здраво по вътрешната му част.Гадно е ,но така се избива.Удара трябва да е силен.Има вътре зегерка и не излиза лесно.Иска един,но як удар.Слагаме новия маншон,но без скобите.Измиваме карето и го пълниме със свежа грес.Поставяме карето и накрая пак го начукваме,за да влезе зегерката.Слагаме и маншона на място ,както и скобите и по обратния ред.
Нервозните места.Гайката №36.Добре е да имаме нова.Тя е М24Х1.5 със защита против саморазвиване.Греста е графитна и трябва да я има в комплекта,както и скобите.Не се слага допълнително грес,колкото и да ни се струва,че е малко.Ако гайката не се отвива с тръба дълга 1 метър,се отвива с 2 метра тръба,ако...3 метра.
Успех!

McNicko
02-11-2009, 20:33
Момента с избиването на карето може и да си го спестиш с тея "модерните" неопренови(или силиконови бяха) маншони. Тогава обаче ти трябва и конус(фуния го наричат някой, но то си е буквално конус) на който най-широката част е малко по-голяма от най-широката на карето. Поставяш я върху карето, обръщаш маншона с лицето навън и с малко по-силно дърпане се нанизва през карето на полуоската. След което вече нанизано го обръщаш както трябва да си стои и слагаш скобите(след като го напълниш с греста разбира се).

hammar
02-11-2009, 20:53
колеги,благодаря за отговорите,но какво мислите ако се сменя
от към двигатела няма ли да е по лесно?
виждал съм такива силиконови маншони ,даже са на добри
цени ,но не знам точния размер??

mordohy
02-11-2009, 20:56
Момента с избиването на карето може и да си го спестиш с тея "модерните" неопренови(или силиконови бяха) маншони. Тогава обаче ти трябва и конус(фуния го наричат някой, но то си е буквално конус) на който най-широката част е малко по-голяма от най-широката на карето. Поставяш я върху карето, обръщаш маншона с лицето навън и с малко по-силно дърпане се нанизва през карето на полуоската. След което вече нанизано го обръщаш както трябва да си стои и слагаш скобите(след като го напълниш с греста разбира се).

Колега, и неопреновите маншони са много добри,както и слагането им и избягването на излишни на пръв поглед операции.НО...
Няма как да измиеш карето .Няма как да оправиш резбата на карето,която винаги се разваля.Както и други дребни простотийки.Иначе за други модели съм за с две ръце.

McNicko
02-11-2009, 21:30
Мдам, знаех си аз, че като си взема 33 и трябва да забравя всичко което съм знаел :D

Коя резба всъшност се разваля?

mordohy
02-11-2009, 21:48
Мдам, знаех си аз, че като си взема 33 и трябва да забравя всичко което съм знаел :D

Коя резба всъшност се разваля?
Е това винаги съм го казвал на новите във форума.Забравете,каквото знаете и почнете на ново!:tooth:
Говорих за резбата на карето,дето се завива голямата гайка.Голяма простотия е.По дълга е резбата и ръждясва в началото и после посуква резбата на гайката и ....
Сега за колегата.
Да може и да свалиш задното каре.С почукване излиза капачката от зад и има само една зегерка,която трябва да свалиш и карето излиза.Всъщност,ако си хванал маншона веднага е за предпочитане тоя вариант.Ако обаче ,карето е замърсено,трябва да го свалиш и измиеш.

hammar
03-11-2009, 12:29
Е това винаги съм го казвал на новите във форума.Забравете,каквото знаете и почнете на ново!:tooth:

Сега за колегата.
Да може и да свалиш задното каре.С почукване излиза капачката от зад и има само една зегерка,която трябва да свалиш и карето излиза.Всъщност,ако си хванал маншона веднага е за предпочитане тоя вариант.Ако обаче ,карето е замърсено,трябва да го свалиш и измиеш.

ето за това става въпрос, на предишните си алфи 6 , по този
начин съм ги сменял-бяха отзад. а що се отнася до ,резбата
няма ръжда но хамалогията е по голяма.
сега за маншоните - моля за размерите ,че намерих едни бели-полупрозрачни ...

McNicko
03-11-2009, 15:18
Относно маншона, днес сутринта си купих от тези неопреновете, че други нямаше в магазините покрай нас, а не ми се разхождаше(пък и за 5-6 лв по-ниска цена примерно не си заслужава обикалянето и изгореното гориво). Цената - 14лв, магазина няма да пиша тук кой е, че да не излезе като реклама, ако някой иска да ме пита на ЛС.
Имаше я колата в каталога, два вида са. Единия маншон е по-малък(на 1.3 1.4) а другия по-голям(на 1.5 1.7 и 1.8TD). Аз си бях с карето в ръцете и излезе, че моя е от по-големия размер. Може би не им е много точен каталога или просто моята е с по-големи карета понеже е комби.

А на въпроса за точния размер, ще измеря и карето ако искаш колко е диаметъра му и данните на маншона, но малко по-късно че ги оставих работите в колата.

TishO
03-11-2009, 17:07
14лева ли ама това комплекта+греста и скобите ли е?Защото аз си намерих за 50 кинта целия комплект

McNicko
03-11-2009, 18:09
Да, комплекта, маншон, грес + 2 скоби. Неопренов маншон който както писахме по-горе може да се наниже и през карето. Произведен от Bailcast Англия.

Номера на маншона по каталога им е DBC100(това е по-големия размер)

П.С. Диаметъра на маншона в широката част е 8.3 см приблизително(меря в инчове, че нямам шублер а само линийка с инчове и малко може да има минимални разлики от приближаването и леко криво мерене) :) ) Това е външен диаметър, вътрешния на същата широка част която всъшност ляга върху карето е 7.6 см(т.е. там гумата е дебела около 7мм)
Диаметъра на самото каре е приблизително 8.6 см.

hammar
05-12-2009, 19:33
най сетне, смених го , благодаря на колегата mordohy за точния ред на смяната,не бях го правил до сега, благодаря и на McNiko,Boris037, абе много е лесно .....