PDA

View Full Version : Напускане на работа по време на изпитателен срок



Walker
10-11-2009, 19:46
Здравейте,

интересува ме какви санкции мога да понеса ако напусна работата си по време на изпитателния срок?

търтей
10-11-2009, 19:51
Договора си чел ли си го? Щото там си пише.

Walker
10-11-2009, 20:01
Нищо не пише за напускане от служителя по време на изпитателен.
Пише само, че срока на изпитание е в полза на Работодателя, което не съм сигурен, че знам какво значи.

Derry
10-11-2009, 20:03
Ако нямаш никакви допълнителни клаузи никои нищо не може да ти направи, още повече, че си и на изпитателен срок.

---------- Post added at 18:03 ---------- Previous post was at 18:02 ----------


Нищо не пише за напускане от служителя по време на изпитателен.
Пише само, че срока на изпитание е в полза на Работодателя, което не съм сигурен, че знам какво значи.

Ми... според мене ще работиш без пари:devil:.

По кой член е назначаването?

soldier
10-11-2009, 20:04
Има различни варианти спрямо договора, но при всички положения с едномесечно предизвести не трябва да имаш проблеми.

Walker
10-11-2009, 20:09
по чл. 67 ал.1 във връзка с чл. 70 от кодекса на труда.
Има и друго... длъжностната ми характеристика не отговаря на това което правя в момемнта ( при подписването това ми казаха, че това било най-близко до моите задължения ).

Освен това има клауца от форума която ме задължава, ако работодателя ме е пратил на обучение съм длужен да работя 1г при него, и ако напусна трябва да изплатя сумата по обучението.

Тъй като една от служителките ми каза, че съм се явил за сертификат, то аз трябвало да си го платя ако напусна по-рано от 1г., но реално явяването за сертификат няма общо с обучението, или?

търтей
10-11-2009, 20:09
Отваряме КТ и четем (не хапе)

Трудов договор със срок за изпитване
Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.
Прекратяване на договора със срок за изпитване
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.)

Накратко - духаш супата :)

Walker
10-11-2009, 20:16
Отваряме КТ и четем (не хапе)

Трудов договор със срок за изпитване
Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.
Прекратяване на договора със срок за изпитване
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.)

Накратко - духаш супата :)

Благодаря за цитата!

Или по-скоро те? :)

търтей
10-11-2009, 20:21
Не духа работодателят, защото ти не можеш да напуснеш. ;)

Speeder
10-11-2009, 20:46
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.

Това означава ли , че другата страна може да прекрати договора С предизвестие?

търтей
10-11-2009, 20:58
Това означава ли , че другата страна може да прекрати договора С предизвестие?

Ми четете бе. Пак да кажа не боли. Добре е да си знаете правата. Понякога е добре и задълженията да си знаете ама аре да не ставам нахален.


Глава шестнадесета.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Раздел I.
Прекратяване на трудовия договор
Общи основания за прекратяване на трудовия договор
Чл. 325. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;
2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) когато уволнението на работника или служителя бъде признато за незаконно или бъде възстановен на предишната му работа от съда и същият не се яви да я заеме в срока по чл. 345, ал. 1;
3. с изтичане на уговорения срок;
4. със завършване на определената работа;
5. със завръщане на замествания на работа;
6. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) когато длъжността е определена за заемане от бременна или от трудоустроен и се яви кандидат, който има право да я заеме;
7. (отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.);
8. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) с постъпване на работа на работника или служителя, който е избран или е спечелил конкурса;
9. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при невъзможност на работника или служителя да изпълнява възложената му работа поради болест, довела до трайна неработоспособност (инвалидност), или по здравни противопоказания въз основа на заключение на трудово-експертната лекарска комисия. В този случай прекратяването не се допуска, ако при работодателя има друга работа, подходяща за здравното състояние на работника или служителя и той е съгласен да я заеме;
10. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) със смъртта на лицето, с което работникът или служителят е сключил трудовия договор с оглед на личността му;
11. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) със смъртта на работника или служителя;
12. (нова - ДВ, бр. 67 от 1999 г., в сила от 27.08.1999 г.) поради определянето на длъжността за заемане от държавен служител.
Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя с предизвестие
Чл. 326. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок по ал. 2, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Предизвестието може да се оттегли, ако работникът или служителят съобщи за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.
(5) (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя без предизвестие
Чл. 327. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
1. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи;
2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;
3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работодателят промени мястото или характера на работата или уговореното трудово възнаграждение освен в случаите, когато има право да извърши такива промени, както и когато не изпълни други задължения, уговорени с трудовия договор или с колективния трудов договор, или установени с нормативен акт;
3а. (нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) в резултат на извършена промяна по чл. 123, ал. 1 значително се влошат условията на труд при новия работодател;
4. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) преминава на платена изборна работа или постъпва на научна работа въз основа на конкурс;
5. постъпва за отбиване на редовната си военна служба. Когато повиканият бъде отложен или освободен от редовна военна служба, трудовият му договор по негово искане се смята за непрекратен, ако в 1-месечен срок от отлагането или освобождаването му, но не по-късно от 3 месеца от напускането на работата се яви, за да я заеме отново;
6. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна докторантура;
7. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работи като заместник на отсъствуващ работник или служител и премине на друга работа за неопределено време;
8. е възстановен на работа по съответния ред поради признаване на уволнението за незаконно, за да заеме работата, на която е възстановен;
9. (нова - ДВ, бр. 67 от 1999 г., в сила от 27.08.1999 г.) постъпва на държавна служба.
Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, а за професори, доценти, старши научни сътрудници I и II степен и доктори на науките - при навършване на 65-годишна възраст;
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Освен в случаите по ал. 1 служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието. Уволнението може да бъде извършено след започване на изпълнението по договора за управление, но не по-късно от 9 месеца.
Чл. 328а. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., отм., бр. 2 от 1996 г.)
Чл. 328б. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., отм., бр. 2 от 1996 г.)

Speeder
10-11-2009, 21:37
Не духа работодателят, защото ти не можеш да напуснеш. ;)

Тук май ти не си чел.
Това подчертаното го опровергаваш със следващият ти пост.


Чл. 326. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя

Чл. 325. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Човека може да си напусне с предизвестие или по взаимно съгласие.


П.П. Като те провокира човек си можел и полезни постове да пускаш :afro:
Ето научих някои нещица ...

търтей
10-11-2009, 21:42
Тук май ти не си чел.
Това подчертаното го опровергаваш със следващият ти пост.

Дали не съм чел?
Може да му подпишат взаимно, ама може и да не му подпишат. Ако са толкова ларш нямаше да има клауза "в полза на работодателя"

Чети още

Рано тебе ездить верхом :devil:

koolio
10-11-2009, 22:44
Накратко - ако напуснеш преди изтичане на срока на предизвестието дължиш обезщетение за неспазения срок, т.е. ако напуснеш веднага дължиш една месечна заплата. И отделно това за обучението.
М/у другото винаги съм се чудел доколко са валидни тия клаузи за "обучението". Можеш да питаш Инспекцията по труда какво мислят. :devil:

Walker
10-11-2009, 22:47
Накратко - ако напуснеш преди изтичане на срока на предизвестието дължиш обезщетение за неспазения срок, т.е. ако напуснеш веднага дължиш една месечна заплата. И отделно това за обучението.
М/у другото винаги съм се чудел доколко са валидни тия клаузи за "обучението". Можеш да питаш Инспекцията по труда какво мислят. :devil:

Ми имало е случаи в които са били обжалвани точно тези клаузи и делата са спечелвани, но в моя случай аз си мисля, че изобщо не ме касае ( въпкери, че те друго ми казват ), защото обучението ми не бе платено, а взимането на сертификата е нещо съвсем различно.

Благодаря на колегите, които се отзоваха! :)

търтей
10-11-2009, 22:59
Накратко - ако напуснеш преди изтичане на срока на предизвестието дължиш обезщетение за неспазения срок, т.е. ако напуснеш веднага дължиш една месечна заплата.

три месеца.

Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.

koolio
10-11-2009, 23:12
три месеца.

Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.

Правилно. Не прочетох, че е със срок за изпитване . :-)

Derry
10-11-2009, 23:15
Вероятно работодателя ще се съгласи да пусне работника, в повечето случай се разбират, работника може да нанесе доста вреди на шефа си докато е на работа и повечето началници са наясно с това.

търтей
10-11-2009, 23:28
Също така многа зависи какво пише в договора за обучението относно компенсациите.
Абе колеги четете си договорите преди да ги подписвате. Първо четеш. После като не ти е ясно питаш. Чак тогава подписваш. Малки букви, запетайки, това онова. Ако имаш съмнения отиваш при адвокат.
А не юрбулишката - аре юрууш.

Изобщо ако българинът мислеше малко повече с главата си нямаше ни бсп, ни герб, ни ндсв, да ни урпавляват, ни щяхме да сме на това дереже последни в Европата.

Ама на.
Верно трябват копачи и чистачи на септични ями. Ама що все ние?

koolio
10-11-2009, 23:48
Също така многа зависи какво пише в договора за обучението относно компенсациите.
Абе колеги четете си договорите преди да ги подписвате. Първо четеш. После като не ти е ясно питаш. Чак тогава подписваш. Малки букви, запетайки, това онова. Ако имаш съмнения отиваш при адвокат.
А не юрбулишката - аре юрууш.

Изобщо ако българинът мислеше малко повече с главата си нямаше ни бсп, ни герб, ни ндсв, да ни урпавляват, ни щяхме да сме на това дереже последни в Европата.

Ама на.
Верно трябват копачи и чистачи на септични ями. Ама що все ние?
Е ся, те адвокатите мноу скъпо зимат - тва си е една съботна вечер в чалготеката.
Па и кво му е на бат Бойко?:devil::afro::hehehm:
П.С. Нищо към автора на темата - разсъждаваме по принцип. :)

Derry
11-11-2009, 07:47
За един договор чак адвокат, но виж трябва да се чете какво се подписва, това никои не го прави. Забелязал съм, че когато почнеш да си четеш внимателно какво подписваш в повечето случаи те гледат с неодобрение и все бързат да подпишеш.

pr_00f
11-11-2009, 11:25
Ами подпишеш ли - мърдане няма.
За това се чете ВСИЧКО.
Търтея си е прав, нищо че е седнал.
Примерно като започвах сегашната работа подписах 2 отделни договора на Български и Английски, и въпреки че беше упоменато че са еднакви съм ги чел и сравнявал до последната буква.
Друг въпрос е дали в България договор сключен на Английски е много валиден, но така или иначе няма голямо значение, бяха напълно еднакви :)

soldier
11-11-2009, 13:50
Ами подпишеш ли - мърдане няма.
За това се чете ВСИЧКО.
Търтея си е прав, нищо че е седнал.
Примерно като започвах сегашната работа подписах 2 отделни договора на Български и Английски, и въпреки че беше упоменато че са еднакви съм ги чел и сравнявал до последната буква.
Друг въпрос е дали в България договор сключен на Английски е много валиден, но така или иначе няма голямо значение, бяха напълно еднакви :)

В мойта фирма понеже предлагаме услуги за други фирми и сключваме договри на български и английски и най-долу и на двата езика пише, че ако има разминаване между двете версии на договора се взима под внимание текстът на български, което ти спестява четенето и сравняването. Английският е ако има чужденец, който чете договора, за негово улеснение.

Walker
18-11-2009, 21:57
A някой няма ли идея дали клаузата от договора, която ме задължава, ако работодателя ме е пратил на обучение съм длужен да работя 1г при него, и ако напусна трябва да изплатя сумата по обучението не може да се избегне?

В моя случай става дума за взет сертификат...