PDA

View Full Version : Бял пушек,мирис на сурова нафта....



vnimavai
11-11-2009, 00:48
Здравейте,карам Алфа Ромео 166, 2.4, JTD, '99 г.,симптомите на болеста са следните-бял пушек,докато колата загрее и мирис на сурова нафта,предположението-проблем с дюзите или сегменти(за сегментите разбрах,че ако проблема е в тях,колата трябва да има ниска компресия,при мен този проблем го няма),въпроса ми е-сменя ли се разпръсквача на дюзата или се сменя цялата дюза и ориентировъчна цена на дюза,дочух нещо от рода на 400-600 лева на дюза,благодаря Ви предварително за вниманието!

RoMAN
11-11-2009, 02:17
Белия пушек ми мирише на турбина която гори масло...Но това е само според мен.

Chimev
11-11-2009, 09:39
Я загледай по-внимателно да няма лек синкав отенък белия пушек. Някой да я форсира и се взираш. Че по-скоро черния пушек е характерен за наще колици :roll:

vnimavai
11-11-2009, 09:48
Има син отенък,да,за черен съм гледал,не се появява или трябва много да я презоря за да пусне малко черно,но пък мириса на сурова нафта се долавя без проблем,и то доста осезаемо,иначе компресия си има,човека при когото си правя колите от години и ми е личен и много добър приятел е на мнение,че ако белия пушек си стои при загряла кола-са симерини,ако е само при студена,а после намалее или изчезне-дюзи,които не разпръскват качествено горивото,и пропускат малки капчици необработена нафта,която на свой ред излиза през аспуха като бяло-синкав пушек и мирише много,има още един вариант-проблем с аспуха или катализатора?!Та за това питах и за разпръсквачите-сменят ли се отделно или трябва цялата дюза,на 156-ците е цялата дюза и е около 500 лева едната.

Chimev
11-11-2009, 10:08
Ми аз до колкото знам синия пушек не е на нафта. А иначе дюзите се рециклират, че нови са цифра. Пробвай с търсачката, има писано. Ако мислиш, че може да е от тях можеш да пробваш с някаква добра добавка за почистване на дюзи

Galeano
11-11-2009, 12:30
Турбо recycle

RPWWD
11-11-2009, 12:36
Ново "Garett"-че...

vnimavai
11-11-2009, 18:45
Пробвах с добавка,една американска Lucas,пак си остана пушека,само не разбрах-турбо ли е проблема или дюзи?

Chimev
11-11-2009, 18:58
Имаше една тема на колега с прецакана дюза и доколкото си спомням колата пушеше много черно. Потърси в раздела:cheers:

Galeano
11-11-2009, 19:02
Пробвах с добавка,една американска Lucas,пак си остана пушека,само не разбрах-турбо ли е проблема или дюзи?

Виж тази тема може да ти е полезна. http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=25525&highlight=%EF%F3%F4+%F2%F3%F0%E1%E8%ED%EA%E0

myato
11-11-2009, 19:08
А как е антифризът?Държи ли ниво?

didod
11-11-2009, 20:01
И последно - от сурова нафта или масло? Е пушека?

Jivko7777
11-11-2009, 22:32
Турбо recycle

Точно чета темата и ми се въртеше в главата турбо и ето че ти си го споменал...
Май на там отива работата колега...

Galeano
11-11-2009, 22:39
Точно чета темата и ми се въртеше в главата турбо и ето че ти си го споменал...
Май на там отива работата колега...

Питай патило :)

vnimavai
12-11-2009, 12:04
Колеги,антифриз налях на 7000 км половин литър,а масло-за същите 7000 км 1 литър,и като имате впредвид,че е на макс сега,прегледах всички теми по този въпрос но пак не става ясно,а знаете че проверяването на всички възможни неща ще отнеме доста време(и не малко пари).Значи до тук-възможните проблеми може да са-сепаратор на маслените пари,турбо,гумички на клапаните,гарнитура на главата,свещ,аспух(катализатор).От мен-за антифриза и маслото казах,подгряваща свещ имам със сигурност,поне една за смяна-ще ги сменя и петте,спрях се на Denso,турбото се включва след около 1500-1600 оборота,колата си върви много добре,разхода на дълго ми е 5.8-6.3 на сто,за мириса всички ми казват,че е на сурова нафта,не вода,не масло,тва дето връща част от необработените газове,обратно в двигателя за дообработка не ми работи със сигурност,съветват ме да не го оправям,доста хора са си го спрели умишлено,та по тези факти можем ли да изключим някой от предположенията,да останат поне 1-2?!Благодаря пак на всички!

myato
12-11-2009, 17:49
При положение,че ЕГР-ра е затапен или повреден,нормално е да попушва повече.А миризмата може и от самата нафта да е,зависи от къде зареждаш.

Bobo
12-11-2009, 18:22
При положение,че ЕГР-ра е затапен или повреден,нормално е да попушва повече.А миризмата може и от самата нафта да е,зависи от къде зареждаш.

Ако е затапен причина да пуши няма ако е повреден може ;)

vnimavai
12-11-2009, 18:53
ЕГР-ра не е затапен,а някакво гумено уплатнение е извън строя,зареждам от Петрол по често,но от коментарите разбрах,че тва май не е удачен избор и започнах от Лукойл,иначе мириса е постоянно,независимо дали колата е загряла или студена,а пушека е повече когато е студена,като е загряла е по малко.

ACEHOB
12-11-2009, 20:27
Те и Лукойл са голяма стока пък аз да ти кажа....

trustworthy
12-11-2009, 20:35
Не знам какъв е тоя мирис на сурова нафта, но няма логика колата да харчи нормално, да няма колебания в оборотите и да хвърля сурова нафта през ауспуха. да не би да става дума за сурово масло случайно? :roll:

myato
12-11-2009, 21:10
Кото не ти се прави,затапи ЕГР-ра.Ще припушва повечко като я згазиш,ма голем праз.Иначе аз зареждам само от ЕКО и в екстренни случаи от големи Лукойлски,кадето зареждат автобуси и тирове.

Bobo
13-11-2009, 02:24
Кото не ти се прави,затапи ЕГР-ра.Ще припушва повечко като я згазиш,ма голем праз.Иначе аз зареждам само от ЕКО и в екстренни случаи от големи Лукойлски,кадето зареждат автобуси и тирове.

Колега моля те не пиши такива глупости за ЕГР-а защото изобщо не ти е ясно как работи ;)

balev64
13-11-2009, 08:01
Гледам че темата е активна, та да използвам случая.При диагностики постоянно ми дава грешка EGR и прекалено дълго време за подгряване(вече 4-5 пъти).След стартиране на двигателя сутрин при по студено време ми се включва и премигва лампичката за подгрев (реотанчето на таблото).Тъй като колата има печка,ако сутрин печката е включена и съответно двигателя е загрял, лампата за подгрева не се включва(не премигва).От вчера ми светна и дюзата на таблото,което свързвам с проблем индикиран от тази лампичка.Ясно ми е че трябва да отида на истинска диагностика в истински сервиз,но тук при мен няма такъв,а да отида в друг град за сега нямам време.Обаче като гледам, май в края на краищата ще се наложи да намеря и да отида.

hamel1
13-11-2009, 19:32
Какво значи според теб истинска диагностика.

balev64
14-11-2009, 16:21
Според мен,истинска диагностика означава, освен изчистване на грешки,изолиране и на причините за тези грешки а също така предприемане съответни и точни действия за отстраяване на въпросните причини.И всичко това без използване на боб,карти таро,кафе и други видове ясновидства.:)

vnimavai
17-11-2009, 17:47
Ами на сурова нафта си мирише,не на масло,а пък и 1л за 7000 км.....колкото до оборотите,като се загледахме и заслушахме-леко тресе на празен ход,а пък тампоните на двигателя са си добре,лампата на дюзата ми светка от време на време,но може да е от ЕГР-ра.Тия дни ще сменям подгряващи свещи,въздушен и горивен филтър....

SoHm
23-12-2009, 09:03
При мен пък се появи още по-странно явление, пуши на място но след десетата минута. Вчера запалих в гаража - нито изпуши, нито мирише - изкарах я на улицата и запалих една цигара докато гледам комшията как се мъчи с ключалката на фиестата.
До тоя момент колата си работи като часовник и на около десетата минута започна да пуши и да мирише осезаемо и даже комшията ме пита "Кво стана с тая кола бе, кво се разпуши?".
Излиза синкав пушек все едно гори масло, отворих вратата, никаква предупредителна лампа не свети. Натиснах и бутона Check и всичко си изгасна, обаче продължава да прави димна завеса отзад.
Мен най-много ме притеснява това, че започва да пуши след десетата минута работа, защото все си мисля, че ако има нещо скапано е нормално да пуши още като я запаля, а тя обратно на всякаква логика.
Маслото според щеката не е мръднало, антифриза си е точно посредата между минимума и максимума, EGR-а е затапен и хардуерно и софтуерно.
Катализатора го махнах миналото лято и оттогава си мирише леко, но никога толкова много и никога с цвят, ремапа ми е от блак ейнджълс, маслото е на 6 000км, MOTUL 8100 X-cess 5W-40 от Проспийд та предполагам, че е истинско, въздушния филтър също е на 6000км от последното (то му беше и първото) "пране".
Изобщо в пълен шах съм и аз, и единствения монтьор, който питах дали е попадал на такъв случай.

trustworthy
23-12-2009, 09:51
Ами на сурова нафта си мирише,не на масло,а пък и 1л за 7000 км.....колкото до оборотите,като се загледахме и заслушахме-леко тресе на празен ход,а пък тампоните на двигателя са си добре,лампата на дюзата ми светка от време на време,но може да е от ЕГР-ра.Тия дни ще сменям подгряващи свещи,въздушен и горивен филтър....

защо не погледнете и дюзите? Имаше една тема с показан прост метод за проверка.

alex37
24-12-2009, 20:47
[QUOTE=SoHm;612793]При мен пък се появи още по-странно явление, пуши на място но след десетата минута. Вчера запалих в гаража - нито изпуши, нито мирише - изкарах я на улицата и запалих една цигара докато гледам комшията как се мъчи с ключалката на фиестата.
До тоя момент колата си работи като часовник и на около десетата минута започна да пуши и да мирише осезаемо и даже комшията ме пита "Кво стана с тая кола бе, кво се разпуши?".
Излиза синкав пушек все едно гори масло,QUOTE]

Турбо двигателите на празни обороти не е добре да работят много , това правило важи и за бензиновите и за дизеловите турбо мотори , преди 2 години аз през зимата 30 мин загрявах V6 turbo to след 2 3 седмици пак тъй 20 30 мин загрявам , и дойде един топъл ден излаязох на магистралата на 3 км една димна завеса (аз го виждам през огледалото) ширина 10 метра височина 5метра дължина 50 метра тъкмо в овербоост ускорявах, че ме схвана страх другите след мен дане правят катастрофа ---- след туй от западни веб сайтове разбрах че на празни обороти ако работи много време чрез Вакума
-1 бар отрицателно налягане се измуква доста солидно масло от оста на турбото което изгаря при първа възможност , затова палиш колата и след 20 30 сек тръгваш аз тъй правя вече и немам проблеми :static:

trustworthy
24-12-2009, 23:11
Мирисът на сурова нафта може да няма общо с пушекът от ауспуха :idea:
Виж си все пак за течове в двигателния отсек ;)

vnimavai
30-05-2010, 15:39
Здравейте отново, подновявам темата защото проблема още е налице, бяло синкавия пушек и смрадта на сурова нафта са налице, при работа на празен ход след 10-15 мин изчезва, разхода обаче ми е перфектен- 5.6-5.8 извън градско при скорост 110-120, 9-10 градско на 2-ра, 3-та, рядко 4-та, тва и компа и доливането го показват, масло доливам най-много 600-700 грама на 9000 км, нормално, от време на време спортно каране, егр-затапен, черно леко изпушва след 2500 оборота,като я настъпя, но тва е за 1-2 секунди, после го чисти, катализатора май е махнат, но и да не е искам дюзите да ги проверя, човека с който се занимаваме по колата, като сложи ръка отзад на аспуха казва, че не работи напълно равномерно, а и двигателя като гледаме-има малко повече вибрации от нормално( сравнявали сме и с друга такава, перфектна от всякъде), сипвах добавки за чистене-не помагат,притесняваме факта, че е възможно компа да пуска невярна информация и тва да бърка цялата работа, колата не гасне, не забива муцуна, само ми се струва че след 3000 оборота сякаш има дупка в набирането, усеща се как набира от 1500 до 3000 и после сякаш нещо набирането се забавя осезаемо, пак казвам-преди мен никой нищо не е правил по горката кола, та за това-дайте съвет за профилактика на дюзи, къде, колко кинта, тук в Плевен ми казаха по 30-40 лв на дюза (ако се сменят разпръсквачите), ама много нямам вяра, в Ловеч един известен специалист-200-300 на дюза, чух и за Бургас-100-200 на дюза, искам проверен човек да ги прави, а не само да лапат мангизи!

moniiii
30-05-2010, 17:17
не съм голям специалист колега ,но преди време имах подобен проблем,а именно -ускорява до около 3000 оборота и започва да тъпче на едно място и понякога ми светваше индикатора дюза на таблото.Проблема си го реших като закарах колата на диагностика и от данните се оказа ,че геометрията на турбото е "запекла" и съответно демонтаж ,почистване ,регулиране и монтаж.Сега спокойно си набирам обороти с лекота до към 4500 без никакво напрягане.По отношение на дюзите :този който ти е казал ,че ше ти направи профилактика със сменяне на разпръсквач за 40 - 50 лева те пързаля ,щото само разпръсквача е 90 кинта.Поздрави
Очаквам и ВОВО да се включи за да даде разяснения по въпроса

vnimavai
30-05-2010, 17:54
Благодаря за съвета, колега! И аз се надявам тези дни включване от Бобо и други колеги! На първо място се съмнявам за дюзи, а след това за турбо, а може би и двете, но разбрах, че може би управлението дава грешна информация за подаването на гориво и/или въздух към двигателя. На диагностика - всичко е наред. Само по едно време даваше някаква грешка за датчика на коляновия вал, но нищо не ми е светело, с изключение на оранжевата дюза, което изчезна след смяна на термостата.

moniiii
31-05-2010, 18:18
Кой номер са ти дюзите колега?ако номера завършва на 002 имам 4 броя свалени от фиат БравоЖТД и ако имаш мерак може да ги сложиме за проба на Алфата ти.

vnimavai
31-05-2010, 20:41
Ще проверя, най-рано събота,неделя, но ми се искаше мойте да пробвам, дали ще станат

п.п.
Колеги,едва ли аз съм първия който се сблъсква с този проблем, и едва ли всички сте купували нови дюзи, ако не искате да правите реклама/антиреклама-просто пишете на лични-град, адрес, фирма,сервиз, както за фаровете например - Стрелча, едва ли в БГ, във всеки град има страшни специалисти по дюзи, все има няколко дето са най-препоръчвани, и все има защо, в моя регион има един в Ловеч и един, в едно село до Плевен-Долна Митрополия, единия май вече не се занимава активно, а за другия, плюсовете са колкото и минусите, дайте някакво инфо, пък ако сте сигурни че най-вероятно е турбо-кажете него къде мога да го пратя и да съм максимално доволен от резултата, като за рециклирано турбо.

moniiii
01-06-2010, 18:27
Незнам,чувал съм ,че ремонта на дюзите е околко 150-170 кинта на брой.Правят го в София Гара искър - сервиз Бош.Друго незнам колега

Bobo
02-06-2010, 22:23
Ама защо решихте да ремонтирате дюзите - според мен е по-добре първо да се проверят тия дюзи което да покаже дали въобще проблема е в тях ;) После да се направи читава диагностика за да се разбере дали тая кола си държи всички стойности правилно и най-накрая минаваме на компресия и турбина ;)

vnimavai
03-06-2010, 16:43
Значи мощност си има, масло не пипа, пушеци-много малко и за 1-2 сек при определени обороти, после го чисти, значи турбо май отпада за сега, утре ще проверим всички възможни стойности, а за дюзите ми препоръчаха БОШ-Пловдив, бил първия в страната и уж много добър, пълно рециклиране (ако се наложи) за около 160 лв на дюза, ама приятелчето ме пита все пак дюзите ми команрейл ли са или не, ако не са само едната имала някакъв датчик и била по различна, другите 4 били нормални, ако обаче била колата команрейл, нещата били по различни. Пак казвам-ако не искате да правите реклама, просто пишете няколко предложения за сервиз-дюзи на лични съобщения (ако все пак се наложи).
п.п.
В Екстриим, правят ли се тези неща?

---------- Post added at 16:43 ---------- Previous post was at 16:42 ----------

След диагностиката ще напиша всички стойности, да си кажете мнението, вече след някаква по конкретна информация от моя страна.