PDA

View Full Version : Check за изгоряла крушка



cyberhill
12-11-2009, 11:48
Здравейте колеги,
Нещо не намерих подобна тема ( като изключим една от 2005-та в форума за 155-ците ).

Та имам следния проблем:

При загасени светлини , ми свети чека. Нямам нищо изгоряло - крушки на номера,габарити,стопове и т.н.
Когато светна габарита - чека изгасва. Това е всеки път без промяна.

Та въпроса е от какво може да е това?
От различни крушки и т.н. може ли да е?

Доколкото знам, този чек не проверява къси / дълги светлини и предполагам, ако реша да сложа ксенон, няма да има проблем, нали?

rusiq86
12-11-2009, 12:01
Приятел ако ксенона е читав не трябва да свети чека! Вс друго е ниско-качествено. За чека, провери вс, свтваш габарита на запален двг и обикаляш колата и проверчваш, на мен ми светеше чека само като натисна спирачката, грушката за габарит е с две жички при мен, за габарит и за стопа. Провери вс, накарай някой да натиска докато ти следиш отзад как е, виж в купето, габаритите, отстрани на калниците, за маглата отзад, абе всичко. Успех

Panchev
12-11-2009, 12:07
Интересно как така свети при изключени светлини. Нормално светва на контакт и изгасва. Като включиш на габарити свети, ако имаш проблем по някоя от крушките. А за ксенони нямаш никакъв проблем. Фаровете не се проверяват от компютъра. Аз лично съм с ксенони на късите и на фаровете за мъгла. На дългите нямам нужда, а и имах идея да ги правя на дневни светлини. И тва дали е качествен или не, няма отношение към проблема. Чековете мерят консумацията на дадена верига, като тази на фаровете не е между тях. Сигурно трябва страшни смущения да вкарва, че да се обади някоя система.

cyberhill
12-11-2009, 12:17
@rusiq86 - оценявам желанието за помощ, но ВЪОБЩЕ не четеш какво съм писал...

@Panchev - Чека до колкто знам обхваща - габарити + спирачки. Така че според мен, единствения вариант да свети при изгасени светлини, е ако има изгоряла крушка на спирачките... а не е в моя случай...

Какво да проверявам ?

Panchev
12-11-2009, 12:26
Така че според мен, единствения вариант да свети при изгасени светлини, е ако има изгоряла крушка на спирачките...
Аз все си мисля, че ако имаш изгоряла крушка на спирачките, чекът ще светне, когато натиснеш педала. До този момент веригата на стоповете не е активна и гадината няма как да знае каква ще й бъде консумацията. Дано да не бъркам! Не се сещам какво би могло да се чеква при изгасени светлини, което пък да е ОК при запалване на габаритите. По принцип уредите по таблото имат лампи, които светят и без габарити, но не вярвам да се чекват. Това би обяснило обаче защо изгасва чека при запалване не фаровете -консумацията на лампите по таблото е нищожна, в сравнение с консумацията на габалитите. Говоря напосоки обаче! Просто разсъждавам.

slav40
12-11-2009, 12:33
Може да е от различни крушки на габаритите. Другия вариант е крушката на стоп/габарит. Третия вариант е да използваш по-умело търсачката,че има 50 теми и да не се държиш надменно с колегите като им викаш! Ако не ме разбираш какво съм написал, прочети правилата на форума ,за да ти стане ясно!

rusiq86
12-11-2009, 12:33
пич няма кво да ти изгори ако не светнеш габаритите или фаровете, едно и също е. Ако си с лед крушки някъде е възможно и от това да е. Но щом запалиш светлините и не свети не виждам проблема, чека може да си проверява няколко сек. Вътре в таблото съм имал изгорели крушки и никога не свети чек, че и то при загасени светлини.

jazzman
12-11-2009, 12:34
Колега провери дали ти свети слабо някой от задните габарити при изгасена кола. По-лесно ще го видиш на тъмно защото свети съвсем слабо...

oem
12-11-2009, 12:36
Да се огледат всички крушки да няма някоя почерняла. При мен така имаш крушка на стопа почерняла, но свети. И свети и чека като натисна спирачка. Уж свети, а чека и той свети. Смених я с нова и няма грижи.

Panchev
12-11-2009, 12:43
Той колегата не вярвам да се държи надменно, а се ядосва, щото е убеден, че не му четат писаното! А чека му свети при изключени светлини -това е невероятното. Каквито и светлини и крушки да има, сини, бели, изгорели, те не се чекват до момента, в който не запалиш лампите! Освен в началото на контакт, ама чека после си гасне. А щом пък загасва при включване на габарити, значи лампите са му ОК.

краси
12-11-2009, 12:56
Да не е крушката в жабката или на огледалцето на сенника ....

slav40
12-11-2009, 12:58
Тук сме се събрали да си помагаме кой, с каквото може.На мен това ми беше първото нещо което ми мина през главата като прочетох мнението/критиката, но пак се почна със спама! Дано се открие проблема!

Panchev
12-11-2009, 13:03
Да не е крушката в жабката или на огледалцето на сенника ....
Тези неща си имат отделни копчета, от които се включват и не биха могли да бъдат проверявани. Което ме навежда на мисълта да не би някое от тези копчета да не е наред (респ. включено), а съответната лампа да е изгоряла и това да е причината. Естествено, ако този лампи се чекват!

cyberhill
12-11-2009, 13:08
Хм... ако проверява лампата над сенника на пътника до шофьора, е възможно... защото със сигурност не работи нещо самото ключе и не знам евентуално може да окъсява нещо...
Силно се съмнявам да се чекват, но ще го проверя, знае ли човек. В книжката не пише че се проверяват...

Казаха ми че има проблем, когато крушките са с различни ватове примерно, възможно е както каза и колегата, ако е проблемна самата крушка. Но странното тук е че свети при всичко изгасено. И да карал съм ТИПО едно време и при изгоряла крушка на спирачките, светваше моментно , при затваряне на веригата...

П.С. Ако съм обидил някой, се извинявам, но все пак съм описал някакви положения в които - работи/неработи.

П.С.2 - Сега поне ми напомня да си включа фаровете :)

jazzman
12-11-2009, 13:48
Хм... ако проверява лампата над сенника на пътника до шофьора, е възможно... защото със сигурност не работи нещо самото ключе и не знам евентуално може да окъсява нещо...
Силно се съмнявам да се чекват, но ще го проверя, знае ли човек. В книжката не пише че се проверяват...

Казаха ми че има проблем, когато крушките са с различни ватове примерно, възможно е както каза и колегата, ако е проблемна самата крушка. Но странното тук е че свети при всичко изгасено. И да карал съм ТИПО едно време и при изгоряла крушка на спирачките, светваше моментно , при затваряне на веригата...

П.С. Ако съм обидил някой, се извинявам, но все пак съм описал някакви положения в които - работи/неработи.

П.С.2 - Сега поне ми напомня да си включа фаровете :)

Чека не проверява крушки в интериора. Провери каквото съм ти написал по-горе...

cyberhill
12-11-2009, 14:20
Ще го проверя довечера.
Благодаря на всички за съветите.

myato
12-11-2009, 17:20
Провери и плафона в багажника.А иначе си свети нон стоп,като дадеш на контакт,докато не намериш проблема.

Dodo 155
12-11-2009, 21:31
Я провери крушките на габаритите, защото при мен ситуацията е същата, но аз съм сложил SMD диоди на габаритите.
Чекът свети преди да запаля фаровете. Пусна ли ги, изгасва, както е при теб ;)

rusiq86
12-11-2009, 23:26
пост 7, първият ред в черно!

cyberhill
13-11-2009, 09:13
Провери и плафона в багажника.А иначе си свети нон стоп,като дадеш на контакт,докато не намериш проблема.

Не можах много да разбера какво имаш в предвид, но плафона си работи само като отворя багажника.
Проверих и плафончето над сенника , работи , няма проблем.


пич няма кво да ти изгори ако не светнеш габаритите или фаровете, едно и също е. Ако си с лед крушки някъде е възможно и от това да е. Но щом запалиш светлините и не свети не виждам проблема, чека може да си проверява няколко сек. Вътре в таблото съм имал изгорели крушки и никога не свети чек, че и то при загасени светлини.

Не съм с лед светлини.


jazzman
Колега провери дали ти свети слабо някой от задните габарити при изгасена кола. По-лесно ще го видиш на тъмно защото свети съвсем слабо...

нищо не свети...

В Събота ще сменя всички круши - габарит / стопове.
Ако не се оправи проблема явно ще е в самия чек...
Ако имате други предложения , ще се радвам да ги чуя.
Утре ще я разглобя :)

slav40
13-11-2009, 09:29
Виж да няма клеясало гнездо/фасонка на стоп-габарита! Осветлението на багажника няма общо с чека

cyberhill
13-11-2009, 10:17
Ще ги проверя обстойно... само че ще е утре , че сега няма как...
Направо ще сменя всички крушки, пък да видим...

Panchev
13-11-2009, 10:46
Не се заканвай толкова много на крушките, щото на предните габарити са доста специални и не се намират под път и над път! И не стига това, ами смяната им е пък бамбашка работа, ако не си го правил. Предвиди си повечко време!

cyberhill
13-11-2009, 12:51
Нарязах си ръцете... при смяна на лявата предна... ( само нея съм сменял ) :)
А въобще не знам как на левия фар ще стигна до крушката на дългите , която не свети в момента... Това на тъмно , ако ти изгори и скаш да я смениш.. ужасссс ;)

Имаш в предвид, че пъпките на крушката не са разположени на 180 градуса , а на 120, нали?Доста трудно намерих, но в магазин 4х4 ( до Румекс-а ) мисля че има...

btw... Но им хванах цаката... поне на габарита :)

Pepo
13-11-2009, 12:52
Предните габарити са халогенни крушки тип "H6W" - за по 11 лв/бр (или както ги намериш)
Смяната на двете отнема 5 минутки :baby:

cyberhill
13-11-2009, 12:54
Ми два лева ми я хванаха в един сервиз, викам така и така съм там ,д а земат да свършат нещо :D

Pepo - а смяната да дългите ? :D

Pepo
13-11-2009, 13:05
Ми два лева ми я хванаха в един сервиз, викам така и така съм там ,д а земат да свършат нещо :D

Pepo - а смяната да дългите ? :D
Ми 2 лв за H6W няма как. Някой се е объркал :-)
За дълги светлини е H1 :online2long:

fiore
13-11-2009, 13:24
Колега ако си с ксенони е възможно и от това да свети. Зависи как са монтирани.

rusiq86
13-11-2009, 13:50
За левият фар на 156-цата аз разкачам едно протекторче което е закачено за калника от вътрешната страна откъм двг. като го махнеш имаш достъп до фара. Относно габаритите съм с такива на осрам за 1.5лв двата, свети чудесно и не свети чек. няма да дам 11 лв за крушчица като тази. Покрива част от една тръба.

Pepo
13-11-2009, 14:31
Относно габаритите съм с такива на осрам за 1.5лв двата, свети чудесно и не свети чек. няма да дам 11 лв за крушчица като тази
H6W би трябвало да дава по-силна светлина. Да, принципно можеш да сложиш всякакви, но цокълът е различен, което означава че при слагането на 'О, Срам" от 1,50 лв е имало изнасилване на фасунгата :hump:

cyberhill
13-11-2009, 15:18
Хм... ми аз не съм сигурен между другото колко вата крушка са ми сложили на преден ляв габарит... щом казвате има разлика онази , ако се окаже 5 вата... , може и от там да е... знам ли?!
Но си беше с правилното разположение на пъпките ( 120 градуса според мен :) ) и останах с впечатлението че е правилната. А ми взеха 2лв+ цената за дебитомера :D

P.S. Намам ксенон ( още ) и не смятам да слагам за сега. До като не сложа лупи...

Jivko7777
13-11-2009, 15:21
H6W би трябвало да дава по-силна светлина. Да, принципно можеш да сложиш всякакви, но цокълът е различен, което означава че при слагането на 'О, Срам" от 1,50 лв е имало изнасилване на фасунгата :hump:

Не е изналилвал нищо...Моят габарит е от 80 стотинки и свети по силно от тея от 11 лв...И за да влезне без проблем просто едното ушенце го махаш и нямаш проблеми ;)

cyberhill
13-11-2009, 15:28
За това не съм се замислял... :D
Изобретателни сме :) Но 11лв наистина е доста. Но те пък не горят като пуканки все пак.

Какви H7 и H1 препоръчвате?

Pepo
13-11-2009, 15:29
Не е изналилвал нищо... за да влезне без проблем просто едното ушенце го махаш и нямаш проблеми ;)
И това ако не е изнасилване :wow:

rusiq86
13-11-2009, 16:05
Нищо не съм махал или "изнасилвал", цокълът е същият, и свети еднакво, едни ватове са с оригиналната от 11лв. Едната още работи и я имам. Ако ще слагаш някакви нови къси и да не е ксенон пробвай има едни крушки на филипс, с о 40% повече светлина от нормалните халогенни. цената е около 30лв на крушка. И имаше някакви на осрам пак подобни силвърстар - 20лв броя. тези габарити са на 10 месеца вече и още си работят.пъпките си бяха както трябва. Локализира ли проблема все пак! Интересно е!

cyberhill
13-11-2009, 16:08
Утре ще се отдам на крушко-монтажки работи :D
Ще пиша, какъв е резултата...
Мисля да сменя предни габарити , задни стоп/габарити , на номера и дългите...

Между другото много е удобно в момента ... имам чек за не светнати фарове :)

Pepo
13-11-2009, 16:11
Утре ще се отдам на крушко-монтажки работи :D
Ще пиша, какъв е резултата...
Мисля да сменя предни габарити , задни стоп/габарити , на номера и дългите...

Между другото много е удобно в момента ... имам чек за не светнати фарове :)
И нали знаеш да не пипаш балончетата с пръсти :drinking:

cyberhill
13-11-2009, 18:35
Колега провери дали ти свети слабо някой от задните габарити при изгасена кола. По-лесно ще го видиш на тъмно защото свети съвсем слабо...

Колега удари джакпота :D
Значи не личи да свети нещо , но като извадих джаджите отзад, се вижда, че съвсем леко е нажежена жичката на габарита...
Как да реша проблема ?

btw... купих аз и две H1 сменям и единия пак не тръгва...
До колкото видях нямам изгорял бушон...
На кой ред е бушона за дългите? Първите два на горната редица в дясно?
Онези които са в едни кошнички за какво са? Няма ясно обяснение в книжката....
Идей ?

Jivko7777
13-11-2009, 21:10
За това не съм се замислял... :D
Изобретателни сме :) Но 11лв наистина е доста. Но те пък не горят като пуканки все пак.

Какви H7 и H1 препоръчвате?

Естествено че сме изобретателни :)
Иначе какво ще рече какви препоръчваме: Н7 са за късите, а Н1 са за дългите ;)

cyberhill
14-11-2009, 18:08
Къде да търся проблема... ?

kkkrisss
14-11-2009, 18:48
Къде да търся проблема... ?

Проблема ще ти се реши като си смениш оборотомера.
Вземи си един втора употреба...само гледай да не е от кола със същия проблем :)
Става въпроса за проблема с чека и задния габарит.

cyberhill
14-11-2009, 19:20
Оборотомера ли прави мизериите ? Не мога да повярвам....

cyberhill
18-11-2009, 14:08
Развитието :D

Днес колата е цял ден на майстор и още не може да се открие проблема...

Кое причинява това светене на крушката ? Къде окъсява? Всичко е проверил и продължава да търси някаква платка, но няма резултат. :shocking:

Bobo
18-11-2009, 18:55
Оборотомера ли прави мизериите ? Не мога да повярвам....

Ще повярваш като го смениш ;)

cyberhill
18-11-2009, 19:01
Ами открил е проблема , някаква платка. Оправил я е. Но утре щял да проверява и още нещо си ... Та дано проблема да се реши.

Не че не вярвам , макар да ми се струва страно , но все пак това е "алфа"... знам ли...
Но дори да е от това , как ще съм сигурен дали оборотомера който купувам ще е читав?
Явно знаете за проблема , кажете поне какво общо им оборотомера с заден габарит?

Bobo
18-11-2009, 19:04
Ами открил е проблема , някаква платка. Оправил я е. Но утре щял да проверява и още нещо си ... Та дано проблема да се реши.

Не че не вярвам , макар да ми се струва страно , но все пак това е "алфа"... знам ли...
Но дори да е от това , как ще съм сигурен дали оборотомера който купувам ще е читав?
Явно знаете за проблема , кажете поне какво общо им оборотомера с заден габарит?

Чек контрола на светлините е на платката на оборотомера ;)

cyberhill
18-11-2009, 19:06
Значи се надявам да е открил правилната платка :D
Благодаря за разяснението!

cyberhill
19-11-2009, 11:16
Update по проблема.
Платката е тази която каза Bobo. Бил изгорял един от 6-те чипа, които били отговаряли за check-a. Сега търсят чип...

Panchev
19-11-2009, 14:37
А няма ли да е по-лесно да намерят оборотомер, заедно със шестте чипа, дето са му на платката?

cyberhill
19-11-2009, 15:32
Намериха ЧИП , но искат минимално 50бр. по 5лв да се закупят. Така че за сега нищо не става... ;)
Явно ще трябва да търся оборотомер... та ако някой има... ( ще пусна обява :) )
Поне имам пълно ревизиране на цялата ел система :D
Довечера ще я взимам колата.
K'во да ви говоря...

Ще си запиша номера на чипа и ще си пробвам късмета в ebay :)

Panchev
19-11-2009, 16:01
Що се занимаваш с глупости не мога да се сетя, като още преди време ти казаха да си търсиш нов оборотомер? И като пари е по-малко, и като нерви!

cyberhill
19-11-2009, 19:03
Казвам веднага :
Ако бях си купил оборотомер преди разяснението на Бобо и откритието на майстора , беше напълно възможно да си купя оборотомер без платкта отзад , нали ? Т.е. щях да си имам стрелкички... не си ли съгласен?

П.С. Чипа e VND810M

Bobo
20-11-2009, 00:42
Казвам веднага :
Ако бях си купил оборотомер преди разяснението на Бобо и откритието на майстора , беше напълно възможно да си купя оборотомер без платкта отзад , нали ? Т.е. щях да си имам стрелкички... не си ли съгласен?

П.С. Чипа e VND810M

Имам оборотомери ако имаш зор звънкай ;)

dobromirski
20-11-2009, 10:16
Вземи си VND830SP-E от http://bg.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=500002+1004404&Ntk=gensearch_001&Ntt=vnd&Ntx=
Мисля, че ще работи , ако не- турни по един резистор паралелно на крушката за да вдигнеш тока.

cyberhill
20-11-2009, 11:35
Това ли са съвместимите чипове ?
VND810M
VND810MSP-E
VN5012AK-E
VN5050AJ-E
VND5050