PDA

View Full Version : Така наречения oil heat exchanger



ФЕРАРИСТ
13-11-2009, 19:31
......предполагам знаете коя джаджа е, снимал съм го свален по долу в мнението......
От доста време ми е трън в очите, и мисля да го отстраня от служба......доколкото ми стига логиката, в едната тръба влиза вода от блока на двигателя, която се загрява по бързо от маслото при стартиране на двгто, преминава през оребренията във въпросната джаджа, и в началото помага за по бързо стопляне на маслото.....или поне така мисля......водата после влиза в долен отвор на термостата, който я вкарва в блока докато все още е затворен........значи при 4000обм задържани при 30 мин работа на двг на прав път, при външна темп 10 градуса, температурата на водата ми е 88-92 градуса, а на маслото не качва над 81.......това при положение че водата по горната логика минава през онова, през което минава и маслото докато обхожда масления филтър......значи излиза че водата отдава топлина на маслото......ся не знам как е по добре, но масълцето е основното плацикащо се нещо в двигателя, екуто не взима инфо и от него за темп на двг, и съответно да дава по богата смес ако е студено, за разлика от водата......кои знае какви негативни ефекти от това маслото да е с 5-10-15 градуса по студено не виждам при загряла вече кола, затова мисля да го махна, тъй като имам какво да сложа на негово място, за да се хваща филтъра както досега.......

Някакви мнения За и Против операцията?????

Предполагам че няма да е приятно за двг ако маслото стопля една идея по бавно поради липсата на вода която стопляйки се по бързо да му отдава температура, но аз избягвам да юркам над 3к обм поне 15-20 мин след като запаля колата......но пък водата ще стопля една идея по бързо, което е по добре......

Kuker
13-11-2009, 23:18
А дали маслото не отдава топлина на водата в даден момент, при товар или работа на място?Може да направиш един байпас на маркучите, и да следиш температурата.Ако го махнеш заедно с маркучите, може да се лишиш от около 200-300 грама охладителна течност.Май тия маркучи не бяха къси?

n_netov
13-11-2009, 23:21
Против.
Те конструкторите ако не е имало смисъл е нямало да го сложат. Освен това е щяла да бъде и една идея по-евтина. Аз специално пък много се кефя, че има такова подгряване.
А се и съмнявам, че ще загрява по-бързо.
Вероятно има и момент когато маслото се охлажда от охлаждащата течност която минава там.
Ако имаш обаче някаква специална идея за там си я реализирай.

ФЕРАРИСТ
13-11-2009, 23:34
А дали маслото не отдава топлина на водата в даден момент, при товар или работа на място?
То загрява и изстива по бавно, веднъж загряла колата, и при нормално каране само водата може да загрява допълнително маслото(ако мога да вярвам на показанията които виждам), тъй като то скача над 100С само при яко пържене за дълго време.....водата има какво да я охлади, маслото няма......

---------- Post added at 23:34 ---------- Previous post was at 23:33 ----------


Против.
Те конструкторите ако не е имало смисъл е нямало да го сложат. Освен това е щяла да бъде и една идея по-евтина. Аз специално пък много се кефя, че има такова подгряване.
Уж е така, ама аз изобщо не харесвам тоя принцип.....:wow::wow::wow:

Kuker
13-11-2009, 23:40
.водата има какво да я охлади, маслото няма......
Точно, това мисля че внася баланс в температурата на маслото.Това е моята логика.Напълно възможно е да съм на светлинни години от истината.
Байпас, това е истината.

oem
13-11-2009, 23:48
Незнам какви експерименти си правил, но това е охладителия на маслото. При някои модели на фиат да речем към него има и отделен радиатор. Това е топлообменник, не точно охладител и охлаждащата система минава през него за да го топли ли мислиш?

Направи си експеримента лятото. Сега в тоя стун е ясно, че няма да загрееш маслото кой знае колко.

Ти си знаеш все пак. твоя си е колата, но аз мисля, че ще сбъркаш. Освен ако не сложиш някакъв друг охладител с радиатор както споменаваш, че имаш нещо предвид.

Bobo
13-11-2009, 23:49
Точно, това мисля че внася баланс в температурата на маслото.Това е моята логика.Напълно възможно е да съм на светлинни години от истината.
Байпас, това е истината.

Нещо силно сте се убъркали че няма какво да охлажда маслото ;) Погледнете си внимателно картерите и помислете защо ли така са ги конструирали ;)

Kuker
13-11-2009, 23:55
Нещо силно сте се убъркали че няма какво да охлажда маслото ;)Не знам къде прочете да съм написал подобно нещо.:)

Bobo
13-11-2009, 23:59
Не знам къде прочете да съм написал подобно нещо.:)

Сорри просто ти ползвах поста ;)

ФЕРАРИСТ
14-11-2009, 01:07
Направи си експеримента лятото. Освен ако не сложиш някакъв друг охладител с радиатор както споменаваш, че имаш нещо предвид.
Ми ще сложа сега само маслен термостат(уж отварял на 80С), но без да го вързвам към радиатор за целта, мисля само лятото да го правя.....затапвам го с 2 болта и само го ползвам като преходник, мисля че зимата не е чак толкова нужно, като беше още топло веднъж ми качи 98С маслото, но все пак беше доста юркане тогава.....

---------- Post added at 01:07 ---------- Previous post was at 01:05 ----------


Нещо силно сте се убъркали че няма какво да охлажда маслото ;) Погледнете си внимателно картерите и помислете защо ли така са ги конструирали ;)
Въпроса е че не го охлажда принудително при достигане на определена темп, както при водата......и при липса на ойл кулер.....че са оребрени картерите помага, но все пак.....

fiore
14-11-2009, 16:58
Абсолютно против! Трябва да затапиш и термостата и тръбата която излиза от главата. Вярно е че ти имаш датчик за температурата на маслото и можеш да я следиш, та не изпадаш в състояние на руска ролетка, но според мен колкото и смешно да е си върши работа. А и не виждам какво ще спечелиш ако го "уволниш"

ФЕРАРИСТ
14-11-2009, 18:26
Пътник е, но така или иначе ще пиша тука какъв е резултата с промените на температурите, сега още е променливо времето, искам да си изградя една твърда представа за това при какво каране, при какви външни температури, доколко се нагрява масло и вода, и прочее......
Не знам какво ще спечеля, но тия ребърца вътре са толкова нифиливи като ги погледнеш отблизо, че все си мисля че една възможност по малко да ми влезе вода в маслото ако това се пукне там си струва, дори и температурно да няма разлика - пък и в крайна сметка мога да върна всичко за час обратно.....

Bobo
15-11-2009, 23:43
Пътник е, но така или иначе ще пиша тука какъв е резултата с промените на температурите, сега още е променливо времето, искам да си изградя една твърда представа за това при какво каране, при какви външни температури, доколко се нагрява масло и вода, и прочее......
Не знам какво ще спечеля, но тия ребърца вътре са толкова нифиливи като ги погледнеш отблизо, че все си мисля че една възможност по малко да ми влезе вода в маслото ако това се пукне там си струва, дори и температурно да няма разлика - пък и в крайна сметка мога да върна всичко за час обратно.....

Знам за 1-2 случея на смесване от там но не е често срещано и се случва при корозия в елемента в следствие на вода вместо антифриз ;)

mirchozo
17-11-2009, 10:56
А тоя топлообменник дали няма за цел да изравни (доколкото е възможно, разбира се) градусите на водата и маслото, т.е. по малки температурни разлики в главата спрямо смазочните и охлаждащи канали?
Ако ще правиш нещо подобно, мисля че ще е по-добре ако сложиш един радиатор за маслото точно зад водния (не че има много място), така пак ще запазиш горе долу този принцип за топлообменност.
Това е само мое мнение(некомпетентно, разбира се)

ФЕРАРИСТ
17-11-2009, 12:53
Отпред водния ще е радиатора дето съм взел, но ще го слагам само лятото......

nesh
17-11-2009, 23:37
Колко въздух минава над кората та да охлажда картера? Като знам как с повечето масла-ментета щоцовете ни тракат като на дизели се замислям за маслен радиатор! Това бе встрани от темата на Ферарист,но ще ми е интересен резултата ;-) Аз преди година и нещо си байпаснах горещата вода на дросела и не виждам негатив!

Bobo
18-11-2009, 10:17
Колко въздух минава над кората та да охлажда картера? Като знам как с повечето масла-ментета щоцовете ни тракат като на дизели се замислям за маслен радиатор! Това бе встрани от темата на Ферарист,но ще ми е интересен резултата ;-) Аз преди година и нещо си байпаснах горещата вода на дросела и не виждам негатив!

Ами колкото въздух минава и през водния радиятор колега те толко;)

nesh
18-11-2009, 23:26
Ами колкото въздух минава и през водния радиятор колега те толко;)

Да прав си,но не всичкият въздух влязъл в коша минава през картера.Аз съм за маслен радиатор ако ще се подготвя колата за голямо натоварване!

ФЕРАРИСТ
04-12-2009, 15:31
Изтърбуших я тая гад, обаче все още не мога да сложа преходника с масления термостат, щото се оказа че резбите у са различни с тая на оригиналния......става дума за преходничето дето се завива масления филтър за него, това е една цилидрична гадост, с резба и от вътрешната страна, която се навива към мас помпа и държи в случая масления термостат - затва на тоя етап само резнах тръбите, и байпасирах водата директно към термостата - на теория можеше и да запуша тия отвори, но съществува вероятноста да се затормозят водните потоци, тъй като тогава водата от термостата ще циркулира през сумарно по малко сечение.....
Ще цъкна и снимка като стане сичко готово....
http://i1020.photobucket.com/albums/af327/ferrarist75/th_IMG_4149.jpg (http://s1020.photobucket.com/albums/af327/ferrarist75/?action=view&current=IMG_4149.jpg)
http://i1020.photobucket.com/albums/af327/ferrarist75/th_IMG_4150.jpg (http://s1020.photobucket.com/albums/af327/ferrarist75/?action=view&current=IMG_4150.jpg)

oem
04-12-2009, 15:46
А това увиване на чугунен колектор с термолента за къв чеп? Да не го пукнеш?

ФЕРАРИСТ
04-12-2009, 17:35
Имам бол излишна, а щом оригинално има алум щит там, значи е добре да не се разкарва жега из района......

Bobo
05-12-2009, 11:17
А това увиване на чугунен колектор с термолента за къв чеп? Да не го пукнеш?

Къв е тоя мотор че реши че е с чугун ;)

oem
05-12-2009, 11:30
Къв е тоя мотор че реши че е с чугун ;)

От какво е колектора?

Bobo
05-12-2009, 11:44
От какво е колектора?

Е от какво от къде да знам като гледам мотора е 16В ТС което значи че е с тръбен колектор ;)

oem
05-12-2009, 12:36
Е от какво от къде да знам като гледам мотора е 16В ТС което значи че е с тръбен колектор ;)

И не му пречи тази изолация?

Bobo
07-12-2009, 18:02
И не му пречи тази изолация?

Даже му помага;)

didod
07-12-2009, 18:05
Запазва жегата вътре :)

ludkanar
17-01-2010, 20:18
Добре де,в крайна сметка по-добре или по-зле е с тоя байпас.Че аз получих проблем на едната тръбичка проби на запресовката и да знам какво да правя сега???

ludkanar
18-01-2010, 20:21
Така и аз да напиша че направих байпас между тръбичките преди сепаратора.Че едната тръбичка много лошо изби.....да си кажа мнението-засега е добре,не прегрява,но ми направи впечатлението,че когато бачка парното неможе да вдигне 90 градуса.При спряно си ги вдига,подминава,пуска се перката и пак падат-всичко както и трябва да е.Утре пак ще има тестове да видиме дали няма да има промени.

ФЕРАРИСТ
18-01-2010, 20:55
Обезвъздушил ли си......

ludkanar
18-01-2010, 21:09
Обезвъздушил ли си......

Тя нали сама се обезвъздушава?Исчаках я доста време на отворена капачка и даже видях че превърта водата в казанчето,преди да я запаля със надуване в казанчето докато не потече плътна струйка от връщащия маркуч.

ФЕРАРИСТ
18-01-2010, 22:00
Отвърти и през пропката на радиатора.....

ludkanar
18-01-2010, 23:24
Отвърти и през пропката на радиатора.....

Само не съм много сигурен дано миналия път не съм я замазал,утре ще я проверя и от там.Мисля да я заредя с антифриз и да покарам така малко.А тръбичката от която цъкаше антифриз я напънах съвсем малко да я кривна да сложа байпаса и тя взе че се счупи???Незнам и аз как се счупи толкоз лесно,но засега е добре.

голямата риба
18-01-2010, 23:57
ако може да дадеш снимка на това което искаш да сложиш и наричаш маслен термостат
да не е мотора да закове преди да си видял температурата:)

а определено, целта на топло обменика е водата да охлажда маслото

ludkanar
20-01-2010, 21:20
Отвърти и през пропката на радиатора.....

Та одеве сипах антифриза и отворих и пробката.После вдигна за момент 90' и се стабилизира,струва ми се че не съм нанесъл друга щета по мотора само топлообменника,но засега той отпада.Понататък може да го сложа.