PDA

View Full Version : Осветление Багажник



teodor80
06-12-2009, 17:19
Здравейте,не ми свети крушката в багажника а е нова смених я но не светна.Къде може да е проблема?

leketo84
06-12-2009, 19:12
И аз съм така !!! :dunno:

qpwo
07-12-2009, 07:47
И аз...:wallbash:

Ass
07-12-2009, 09:15
Мойта за сега свети, но си мисля, че зачистване на контактните повърхности маже да ви помогне ако проблема не е в устройството изключващо осветлението след известно време.

teodor80
07-12-2009, 10:53
Мойта за сега свети, но си мисля, че зачистване на контактните повърхности маже да ви помогне ако проблема не е в устройството изключващо осветлението след известно време.
Ами ако не се лъжа това устройство за плавното изгасяне след известно време е тази зелена кутийка под ИЦС-са където се пали на повечето алфи.

gigi
07-12-2009, 11:02
А на таблото работи ли за отворен багажник?

leketo84
07-12-2009, 12:20
А на таблото работи ли за отворен багажник?
При мен да ! :Suicide:

Ass
07-12-2009, 12:24
Ами ако не се лъжа това устройство за плавното изгасяне след известно време е тази зелена кутийка под ИЦС-са където се пали на повечето алфи.

Нямам никаква представа къде се намира!

EMo0o
07-12-2009, 13:23
.

balev64
07-12-2009, 13:43
Проблема най вероятно не е в крушката или в контактите на плафона където контактува,а в един микросуич, който е разположен в ключалката на багажника.Та значи,разглобява се ключалката(това дето е с емблемата)сваля се и на нея е закрепено въпросното ключе,едно черничко такова долу горе с размери 2 на 3 см.Това ключе е свързано с лостовата система на ключалката и когато отключиш с ключа или машинката, въпросната ключалка се завърта около оста си и освен че отключва механизъма също така бута лостчето на това ключе, което от своя страна дава контактите му на късо и лампата в багажника светва.Когато му заяде контакта,колкото и да отключваш пластините не могат да се съберат и лампата не светва.В такъв случай е необходима "операция".С един макетен нож много внимателно се разрязва пластмасовия корпус така че да има достъп до вътрешното пространство на ключето,там къдет са въпросните контакти.После се бърка с някоя финна отвертка и контактите се раздвижват,от там на татък няма ядове,почва да работи коректно,демек в багажника вече е светло по всяко време когато го отвориш.Длъжен съм да уточня че това ключе също така дава информация на таблото дали багажника е затворен или не.

Ass
07-12-2009, 14:28
Благодаря за полезната информация! Само искам да уточня, дали и усветлението в багажника не угасва след известно време както това в купето и на вратите? Имам в предвид като стои отворен.

balev64
07-12-2009, 14:36
Точно така,след определено време осветлението на багажника загасва автоматично.

EMo0o
07-12-2009, 14:36
И аз съм така !!! :dunno:


А на таблото работи ли за отворен багажник?



При мен да ! :Suicide:

Нещо се разминава .. на колегата му свети , че е отворен багажника , а лампата не ;)

balev64
07-12-2009, 14:51
Именно,точно това се получава когато ключът е заял.На таблото свети че багажника не е затворен а лампата не свети.

EMo0o
07-12-2009, 15:02
Именно,точно това се получава когато ключът е заял.На таблото свети че багажника не е затворен а лампата не свети.

Добре де .. къде е логиката , че нещо не мога да хвана .. би трябвало като светне на таблото да светне и в багажника , щом едно и също ключе отговаря и за 2-те и ако е прецакано да не свети и на таблото

balev64
07-12-2009, 15:19
Ами до колкото си спомням ключето беше или със средна точка или с успоредни контакти.А бе ровете там дето ви казвам,там е проблема.Има си кабели проследявате ги и лекувате "заболяването".Така си оправих и плафона и светещия чек за багажника на таблото.

teodor80
07-12-2009, 18:18
Ами до колкото си спомням ключето беше или със средна точка или с успоредни контакти.А бе ровете там дето ви казвам,там е проблема.Има си кабели проследявате ги и лекувате "заболяването".Така си оправих и плафона и светещия чек за багажника на таблото.
Колега Балев-Наказан си.Всички колеги правим снимки а ти не!!!

vodolaz1
07-12-2009, 18:41
Здравейте колеги , аз имам друг проблем с багажника ... значи не мога да го отворя :( . Пробвах и с ключ и от копчето в жапката ...нищо ,някой имал ли е същия проблем ?

balev64
07-12-2009, 18:48
Едновременно със завъртането на ключа натисни по силно на долу и капака на багажника.Би трябвало да се отвори.Най вероятно това затруднение идва от факта че не ти работи машинката на капака на багажника.Може и да е откачено лостчето което издърпва заключващия механизъм.При това положение ще чуваш как машинката трака при натискане на бутона в жабкта или при завъртане на ключа.

vodolaz1
07-12-2009, 18:59
Не се чува нищо , нито протракване ,нито прискърцване . Пробвах с натискане и отново ще опитам

teodor80
07-12-2009, 19:01
Balev Изках де те питам-трябва и корите на багажника да сваля за тая ключалка или да разглобя това което се вижда като отвориш багажника само.Фактически само това където е резето ли?

balev64
07-12-2009, 20:33
Аз свалях и кората, защото иначе трудно ще имаш достъп до ключалката и машинката при обратния монтаж(при мен се наложи да си закрепвам машинаката защото се беше разкачила).Внимавай че работата е малко деликатна,но като цяло всеки може да си оправи проблема.А колегата който не може да отвори багажника да пробва по смело с натискането на капака,аз така отначало се панирах,беше при смяната на акумулатора,затворих по погрешка задния капак и после запецна.Отвори се с ключа но след по сериозно натискане на задния капак.Успех и на двамата!p.s.Теодоре,къде се загуби толкова време бе човек?

krasivl
07-12-2009, 20:51
За багажника бравата е електронна,тоез без захранване няма отваряне, нито с копчето в жабката и с ключа.Оправията е подаване на + и – при двигателя така отворих багажника акумулатора ми беше дал фира.

balev64
07-12-2009, 20:58
Има отваряне колега,преди една седмица при свален акумулатор отключих багажника,е с малко зор но го отключих.Вариянта който посочваш също е интилигентен изход от ситуацията.

teodor80
07-12-2009, 21:54
За багажника бравата е електронна,тоез без захранване няма отваряне, нито с копчето в жабката и с ключа.Оправията е подаване на + и – при двигателя така отворих багажника акумулатора ми беше дал фира.
Бъркаш се.Все едно като няма ток да не можеш да си отвориш вратата с ключа

krasivl
07-12-2009, 22:22
Вратите се отварят,багажника го мъчих доста но не се отвори.

teodor80
07-12-2009, 23:20
Вратите се отварят,багажника го мъчих доста но не се отвори.
Отваря се както ти е написал Балев

EMo0o
08-12-2009, 00:29
Както написах по-горе .. дори да нямаш акумулатор багажника СЕ ОТВАРЯ с ключа ;)

balev64
08-12-2009, 07:57
Да ключалката е електромеханична в случаите когато имаме захранване и боравим с бутона или ключа машинката върши "черната работа"а когато нямаме захранване "черната работа" вършим ние,т.е.полагаме малко повече усилие и малко в м....та и готово.

---------- Post added at 07:57 ---------- Previous post was at 07:49 ----------


Колега Балев-Наказан си.Всички колеги правим снимки а ти не!!!

Наистина съжелявам,че не съм направил снимки а можеше,но нали съм все припрян.Ей го сега ако имаше снимка можеше да не се чудя за това или онова как беше.Принуден съм да карам по спомен а то спомен в главата ми почти не остана...:)

ACEHOB
08-12-2009, 09:08
..

Linkestis
08-12-2009, 14:39
Жокер колеги,за бушончето и една схемичка :)

35486 35487

kpmaster
08-12-2009, 15:01
Обсъждайки задният капак, някои слагал ли е хидравлични машинки (или както се наричат) така, че като се натисне бутончето в жабката, отвори се с ключа или от дистанционното на алармата (както при мен) да се отваря капака догоре автоматично? Каква е цената на тази глезотия?:afro:

rodeff
08-12-2009, 19:37
Колеги,
Има едни кабели, които стърчат от лявата страна на багажника на всички 166-ци и дразнят всички от нас предполагам :-)
При затворен багажник, пак се виждат показвайки се от уплатнението.
Та относно тези кабели, понеже се прекъсват с времето, и правят проблем точно със светлината в багажника, централното и други дреболии.
Свети на таблото че не е затворен багажника например...

Та ако размърдате малко кабелите и гледате дали гасне/светка лампичката докато отваряте/затваряте багажника, може да видите дали има някакъв ефект.
Та номера е да срежете гумата която ги пази и да видите кой е скъсания.

Зелената "кутийка" отпред мисля че не оказва влияние в случая.

ACEHOB
09-12-2009, 08:48
Гумата не се реже в никакъв случай...

vodolaz1
09-12-2009, 09:52
Здравейте колеги , благодаря за помоща наистина се отваря с малко пове4е сила :) а каде се намират бушоните или от каде попринцип идва този проблем

Ass
09-12-2009, 09:58
Здравейте колеги , благодаря за помоща наистина се отваря с малко пове4е сила :) а каде се намират бушоните или от каде попринцип идва този проблем

Виж първият пост от тази страница! Не знам дали има значение от двигателя или по-скоро оборудването, но при мен бушона за ключалката е първият жълт от ляво на дясно. Така или иначе бушоните се намират там - над десният заден калник.

vodolaz1
09-12-2009, 10:18
Благодаря след малко ще отида да проверя :)

rodeff
16-12-2009, 21:40
Гумата не се реже в никакъв случай...

Поправял ли си си кабеляка там за да знаеш :-)

Дори и при "големият" мегдан който са оставили за да ги издърпаш, пак неможеш да ги извадиш до средата където е скъсването.

umax
17-12-2009, 01:05
Незнам при големия мегдан как е :indian:, ама Асенов сигурно от личен опит ти го казва. А и аз май ти го бях казал някъде тук. Вервай ми пробвал съм! Нищо не се реже :-) :idea:

p3shku
17-12-2009, 12:26
Незнам при големия мегдан как е :indian:, ама Асенов сигурно от личен опит ти го казва. А и аз май ти го бях казал някъде тук. Вервай ми пробвал съм! Нищо не се реже :-) :idea:

Ами колега изглежда е от кола до кола... при мен нямаше как да се измъкне без рязане... просто някой беше поправял преди мен и кабелите не излизаха!!!

Linkestis
17-12-2009, 12:43
Явно при всеки е различно мястото!!!
При мен лично и на двете 166-ци беше на едно и също място...там където колкото и да дърпаш,жиците не стигат.
А и като срежеш шлауха какво?Ще изгние коша на резервната гума ли??
Нали после се бандажира.
Като не ви се реже теглете цялата инсталация на багажника на ново.

p3shku
17-12-2009, 12:45
А и като срежеш шлауха какво?Ще изгние коша на резервната гума ли??



:big_bow_down:

vodolaz1
19-12-2009, 11:39
Ами да ви кажа и при мен не става без да се реже :( пробвах ,но кабелите са много къси . А за проблема с багажника , при мен няма бушонче там :( а и проверих всички останали...здрави са и най-лошото вчера ме удариха отзад ;( направо ми се плаче

balev64
19-12-2009, 16:19
Лошо колега,каквото и да ти кажем за успокоение няма да хване ред, вярвам че ти ври и кипи от вътре.Дано да ти платят поне добре за щетата и да оправиш автомобила качествено.Нашите автомобили спират много добре и това явно много пъти прави лоша услуга на пътя...Аз вчера пътувах от Ловеч до В.Търново в условия на обилен снеговалеж и покрито платно със сняг,особено по стария път за Севлиево.Обаче това се оказа че не са никакви прблеми за Автомобила.Просто такъв кеф при пътуване в зимни условия не бях изпитвал.Господ да поживи инженерите дето са конструирали тракшън контрола и ABS.

vodolaz1
19-12-2009, 17:42
При мен не беше причината спирачките ...просто си карам и по едно време ...драннннн и полетяхме напред ;( но какво да се прави човека не карал бързо. Пък аз не съм от късметлиите които имат екстрата тракшън контрол , но автомобила наистина се държи невероятно в зимни условия :) истинско удоволствие от шофирането .

rodeff
05-01-2010, 16:02
Ами да ви кажа и при мен не става без да се реже :( пробвах ,но кабелите са много къси . А за проблема с багажника , при мен няма бушонче там :( а и проверих всички останали...здрави са и най-лошото вчера ме удариха отзад ;( направо ми се плаче

Кофти за удара, дано добре да ти я оправят.

Иначе провери ли всички кабелчета там?
Като оправиш скъсаните, би трябвало да ти се оправи проблема.

pi_el
16-11-2011, 09:36
Здравейте колеги,темата е малко стара,но понеже става въпрос за багажници искам и аз да се оплача от моя и някой ако може да даде съвет какво да правя.
Проблемът е че багажника ми се отваря сам когато си поиска,някой път машинката освобождава и когато включа на габарити,но най често се отваря сам...често го намирам отворен сутрин,добре че крадците още не са ме усетили :)

to_lose_HEART
16-11-2011, 10:37
Нарушена изолация на кабелите в гумения маншон, който е връзка между капака и купето.
Има доста изписано по темата
И моята лампичка не свети трябва някой ден и аз да се занимавам с тия кабели

kiko73
16-11-2011, 11:56
Моята така я купих - с отворен багажник, провери първо релето - намира се в багажника отдясно. Не помня първото или второто беше, ама ако някой ти натисне бутона или завърти ключа ще го усетиш по цъкането. Ако ти окъсява така жестоко от шлауха отзад трябва да си "цветомузика"

trop4i
16-11-2011, 20:15
И при мен имаше случаи когато не искаше да се отвори, преди време забелязах че при отворена врата на купето при натискане от ключа или от жабката багажника винаги се отваря без проблем.

lordliness
17-11-2011, 00:20
И при мен имаше случаи когато не искаше да се отвори, преди време забелязах че при отворена врата на купето при натискане от ключа или от жабката багажника винаги се отваря без проблем.
Може ли да се отваря дистанционно от ключа и как ако може?

leketo84
17-11-2011, 02:01
Може само , ако ключа ти е от по-новите които са сгъваеми и си имат копче за багажника ! :busted_cop:

lordliness
17-11-2011, 07:08
Може само , ако ключа ти е от по-новите които са сгъваеми и си имат копче за багажника ! :busted_cop::( Моя е хубав, стар, червен ключ с едно копче ,иначе си сменете всички кабели в шлауха с такива със силиконова изолация и няма проблеми.

to_lose_HEART
20-11-2011, 17:20
Днес най- после светна и моят багажник. Отдавна се канех да рушна тези проблемни кабели в шлауха. Като го издърпах нещата бяха направо трагични, незнам как досега съм се разминал само с неработешо осветление имаше 2-3 кабела направо без изолация и се опираха един в друг, отделно имаше и прекъснати и всичко яко корозирало. Откачих си акумулатора и направо прерязах всичко, извадих шлауха и доизрязах кабелите до здраво. Пропуснах да кажа че трябва да се свали тапицерията на капака и да се откачат всички букси за да може да се изрърпа аванс на целия сноп. Намерих подходящи проводници (колкото по меки по добре) отрязах 10 броя около 40-50 см предварително ги намуших в шлауха, който вече бях свалил. Свързах кабелите един по един по цветове. Местата със снадки остават едната навътре под задния прозорец другата в капака.
Интересното беше че и преди мен е имало намеса.

tweety
24-10-2012, 17:08
Ето и при мен резултата (снимките). Не ми светеше лампата в багажника и на таблото не ми отчиташе когато е отворен. Откачих кората и всичките букси на кабела след което издърпах кабела от гуменият шлаух. Останах удивен. 4 скъсани кабела и още 4 с нарушена изолация. Изобщо не знам как съм имал светлините на капака и не съм изгорил нещо. Прерязах оголените кабели и превързах и запоих всичко отново. Сега всичко е супер и работи както трябва.

P.S. Да имаш осветление в багажника било голям кеф..., още не мога да му се нарадвам.

kabamitov
22-01-2014, 09:54
точно сега си оправих осветлението в багажника :) масата се беше изгубила хванах си маса и всичко е ок изчаках го да видя дали ще изгасне след определно време - изгасна значи вс е ок :)

Marin74
22-01-2014, 23:06
да прав си едно ключе е и за двете крушки свали плафона от багажника и хубаво изчисти клеимите където влиза крушката.другото е измери със мултицет дали идва ток до крушката.ако не идва провери кабелите които влизат от купето във задния капак там наи често се прекълцват

kabamitov
23-01-2014, 10:01
най лесното-
1.сваляте плафона
2.махате буксата
3.с мултимер замервате 2-те дали идва +12 ако не идва, слагате единия кабел на мултимера на по тънката жичка тя е +-са а другата на маса на купето някъде ако ви дойде + 12 сте ок режете -са и си хващате някъде от купето и вече имате осветление (поне при мен такъв беше проблема)

iveli
25-02-2014, 13:58
Относно осветлението Писна ми да купувам какви ли не скъпи крушки и едвам да мъждукат Взех от тези диодни светещи ленти 1метър защото консумацията се равнява на 10вата колкото трябва да е крушката Разделих я на две и я залепих Свързах я махнах крушката от плафона и вярвайте багажника дори и през деня като го отворя се вижда светлина Вечер е като стая Но имам друг проблем Постоянно правя корекции на гумите механизмите който са в двата края на капака Ако ги навия докрай при натискане на бутона магнита чука но няма кой да изтласка капака Ако ги развия повече от необходимото капака неможе да се отвори от бутона в купето Чува се глухо тропане но не отваря Имам чувството че тока не стига В същият момент с ключа отварям електрически капака Като ги наглася тези гуми хем да отваря хем да отблъсква капака като се смени околната температура и пак или не отваря или не оттласква Къде може да умаля тока което според мен е причина за неотваряне Лятото бях принуден дори да извадя металните части от гумите за регулиране защото постоянно трябваше да отварям с ключа дори при навити докрай гуми

ecotronic
25-02-2014, 14:14
Относно осветлението Писна ми да купувам какви ли не скъпи крушки и едвам да мъждукат Взех от тези диодни светещи ленти 1метър защото консумацията се равнява на 10вата колкото трябва да е крушката Разделих я на две и я залепих Свързах я махнах крушката от плафона и вярвайте багажника дори и през деня като го отворя се вижда светлина Вечер е като стая Но имам друг проблем Постоянно правя корекции на гумите механизмите който са в двата края на капака Ако ги навия докрай при натискане на бутона магнита чука но няма кой да изтласка капака Ако ги развия повече от необходимото капака неможе да се отвори от бутона в купето Чува се глухо тропане но не отваря Имам чувството че тока не стига В същият момент с ключа отварям електрически капака Като ги наглася тези гуми хем да отваря хем да отблъсква капака като се смени околната температура и пак или не отваря или не оттласква Къде може да умаля тока което според мен е причина за неотваряне Лятото бях принуден дори да извадя металните части от гумите за регулиране защото постоянно трябваше да отварям с ключа дори при навити докрай гуми

Странното в това с отварянето на капака е, че независимо откъде отваряш (от бутона в жабката или от ключалката - електрически) винаги се задейства едно и също реле - в багажника вдясно. Това реле подава напрежение на мотора на бравата. Т.e - не би трябвало да има разлика в начина по който се отваря в зависимост от това откъде се прави това.

Както и да е - очевидно на мотора не му стига сила да отвори. Това може да се дължи на влошена ел. верига между релето в багажника и мотора или на проблем в самия мотор.

Лошата верига може да се установи, като се мери напрежението на клемите на мотора и се съпостави с това на акумулатора. Ако има разлика от повече от 100 - 200 mV. трябва да се търси лошата връзка (окислени контакти на релето, лоша междинна букса или кабелния сноп между капака и купето. Ако няма съществена разлика между двете напрежения, проблемът е или в самия мотор или чисто механичен в бравата.

iveli
25-02-2014, 15:57
Бутона съм го преместил от жабката на кората на шофьорската седалка за удобство За целта съм удължил кабелите от инсталацията Може ли това удължаване да дава някакви съпротивления и това да е причина за слаб ток Кабелите са удължени с около 1,5метра Този мотор не съм го разглеждал и мисля сега да сваля кората и да погледна какво се случва там Ще премеря и тока

ecotronic
25-02-2014, 16:16
Бутона съм го преместил от жабката на кората на шофьорската седалка за удобство За целта съм удължил кабелите от инсталацията Може ли това удължаване да дава някакви съпротивления и това да е причина за слаб ток Кабелите са удължени с около 1,5метра Този мотор не съм го разглеждал и мисля сега да сваля кората и да погледна какво се случва там Ще премеря и тока

Не, това че си го преместил не е проблем. Щом цъка релето в багажника, независимо откъде го задействаш, очевидно проблемът не е в точките от които го задействаш а във веригата от релето до мотора, в самия мотор или в бравата.

tonov
25-02-2014, 16:20
Температурата влияе на твърдостта на амортисьорчетата на капака. Тогава силата с която заключалката държи бравата би трябвало да се променя от променената "тежест" на капака. Дали не може от там да идва проблема а не от мотора (евентуално в комбинация с "уморено" и смачкано уплътнение на багажника)

ecotronic
25-02-2014, 16:25
Температурата влияе на твърдостта на амортисьорчетата на капака. Тогава силата с която заключалката държи бравата би трябвало да се променя от променената "тежест" на капака. Дали не може от там да идва проблема а не от мотора (евентуално в комбинация с "уморено" и смачкано уплътнение на багажника)

Това ме подсеща да уточним нещо:

Трябва ли капакът да се отваря сам догоре след отключването му? При мен не е така, но може би това да се дължи на възрастта на колата.

iveli
25-02-2014, 17:17
Разхвърлих кората и не виждам нищо нередно Много е студено и не ми се играеше но утре ще замеря токовете Мисля че най вероятно тока умаля в релето Тез релета в багажника преди време ги човърках незнам за какво но си мисля че оттам ще ми е проблема Щом друг няма такива проблеми с отварянето значи не е някаква фабрична недомислица Няма логика постоянно да въртя врътките

---------- Post added at 17:17 ---------- Previous post was at 17:14 ----------

За отварянето някой искаха да си ги правят да се отварят сами но незнам дали успяха Иначе повдигаш донякъде и капака се доотваря Колкото по слаби са амортисьорчетата до по голяма височина трябва да помагаш с ръка за отварянето

ecotronic
25-02-2014, 17:57
.....За отварянето някой искаха да си ги правят да се отварят сами но незнам дали успяха Иначе повдигаш донякъде и капака се доотваря Колкото по слаби са амортисьорчетата до по голяма височина трябва да помагаш с ръка за отварянето


Ясно. И при мен е така. Помагам му да се отваря до около 1/4 от хода и след това продължава сам.

Това мисля, че изключва състоянието на амортисьорчетата, като фактор за проблема при теб.
Виж, кое е релето, почисти му контактите и пробвай преди да се занимаваш с мотора и бравата.