PDA

View Full Version : Общо м/у температура на водата и климатроник



popaay
12-12-2009, 09:34
Здравейте, имам няколко питания въпросно 166 JTD 2000 г. 136 к.с.

1.Климатроника имали нещо общо с температурата на водата(термостата и датчика за температурата),защото ония ден докато карах и температурата заби на 50 градуса и максимум отива на следващата чертичка.И от тогава почти спря да духа топло.

2.Лампата на таблото, която представлява като дюза която пръска на долу дали има общо с подгревателните свещи и температурата на водата ,защото имам проблем с една свещ

3.Климатроника как трябва да е настроен за да духа топло и студено ,само от нагласянето на градусите ли се прави или има друг чалъм.

4.ECON (компресора) кога е пуснат когато свети или обратното

Знам ще кажете Диагностика, но искам да чуя мнения по въпроса,защото това което мога сам да го направя да не давам пари за "МАЙСТОРИ"

Bobo
12-12-2009, 10:00
Здравейте, имам няколко питания въпросно 166 GTD 2000 г. 136 к.с.

1.Климатроника имали нещо общо с температурата на водата(термостата и датчика за температурата),защото ония ден докато карах и температурата заби на 50 градуса и максимум отива на следващата чертичка.И от тогава почти спря да духа топло.

2.Лампата на таблото, която представлява като дюза която пръска на долу дали има общо с подгревателните свещи и температурата на водата ,защото имам проблем с една свещ

3.Климатроника как трябва да е настроен за да духа топло и студено ,само от нагласянето на градусите ли се прави или има друг чалъм.

4.ECON (компресора) кога е пуснат когато свети или обратното

Знам ще кажете Диагностика, но искам да чуя мнения по въпроса,защото това което мога сам да го направя да не давам пари за "МАЙСТОРИ"

Климатроника има общо до толкова че като не ти загрява колата нямаш парно;)

От подгревни свещи инжекциона не свети но почва да мига реотана (жълтата лампа). Инжекциона свети ако температурата е ниска за по дълъг период;)

Климатроника се наглася само от градусите какво да духа.

Когато свети екон компресора не работи;)

От цялата работа има само един извод и той е смени си термостата ;) И колата ти не е GTD a e JTD ;)

EMo0o
12-12-2009, 10:32
И колата ти не е GTD a e JTD ;)

Може да е с ГоУфов мотор :spiteful:

old alfist
12-12-2009, 16:23
Климатроника има общо до толкова че като не ти загрява колата нямаш парно;)

От подгревни свещи инжекциона не свети но почва да мига реотана (жълтата лампа). Инжекциона свети ако температурата е ниска за по дълъг период;)

Климатроника се наглася само от градусите какво да духа.

Когато свети екон компресора не работи;)

От цялата работа има само един извод и той е смени си термостата ;) И колата ти не е GTD a e JTD ;)

Кефя се на такива точни отговори.

popaay
17-12-2009, 18:44
Климатроника има общо до толкова че като не ти загрява колата нямаш парно;)

От подгревни свещи инжекциона не свети но почва да мига реотана (жълтата лампа). Инжекциона свети ако температурата е ниска за по дълъг период;)

Климатроника се наглася само от градусите какво да духа.

Когато свети екон компресора не работи;)

От цялата работа има само един извод и той е смени си термостата ;) И колата ти не е GTD a e JTD ;)

А би ли трябвало като работи климатроника на топло(вече имам,смених термостата и заспа)и след време да ми светне ,че компресора е прян?

Bobo
17-12-2009, 18:48
А би ли трябвало като работи климатроника на топло(вече имам,смених термостата и заспа)и след време да ми светне ,че компресора е прян?

Ако влажността е наред или компресора е работил достатъчно за да изсуши въздуха в купето трябва да се самоизключи ;)

popaay
17-12-2009, 20:03
Ако влажността е наред или компресора е работил достатъчно за да изсуши въздуха в купето трябва да се самоизключи ;)
Ам,де да знам след около(горе-долу) 3 мин.светва екон,и аз пак го пускам.
Но наистина термостата е голяма работа.Много бързо загрява и вече не свети оная лампа(дюза която пръска),ама за тожа светна друга ,все едно някоя бременна с колан нещо такова.

Bobo
17-12-2009, 20:10
Ам,де да знам след около(горе-долу) 3 мин.светва екон,и аз пак го пускам.
Но наистина термостата е голяма работа.Много бързо загрява и вече не свети оная лампа(дюза която пръска),ама за тожа светна друга ,все едно някоя бременна с колан нещо такова.

Това е лампата на еърбега за да се разбере що свети трябва да се закачи на комп ;)

vodolaz1
19-12-2009, 21:57
Здравейте колеги понеже сте повдигнали този въпрос какво означава "ЕКОН'' понеже на мен никога нищо не ми светва.
Карам винаги на включен компресор (така мисля )
Когато е студена колата и реша да я запаля как да разбера дали ми работят подгяващите свещи ( на таблото нищо не свети ) така де светват си всички лампички за 2/3 сек. и изгасват .
На диагностика съм ходел доста пъти ,но не ми е отчитало никакви грешки ...така де отностно свещите ,иначе има ще я правя февруари и дано се оправи :)

Bobo
19-12-2009, 23:57
Когато свети екон компресора не работи;)


Това не се ли чете ?

---------- Post added at 21:57 ---------- Previous post was at 21:56 ----------


Здравейте колеги понеже сте повдигнали този въпрос какво означава "ЕКОН'' понеже на мен никога нищо не ми светва.
Карам винаги на включен компресор (така мисля )
Когато е студена колата и реша да я запаля как да разбера дали ми работят подгяващите свещи ( на таблото нищо не свети ) така де светват си всички лампички за 2/3 сек. и изгасват .
На диагностика съм ходел доста пъти ,но не ми е отчитало никакви грешки ...така де отностно свещите ,иначе има ще я правя февруари и дано се оправи :)

За да ти свети трябва да натиснеш копчето ЕКОН!

Когато нищо не свети и не мига значи всичко си работи ако НЕ работи ще почне да ти мига лампата за подгряването.

SoHm
20-12-2009, 00:57
Светва си ECON, но трябва да натиснеш бутона CLIMA за да го видиш, докато на MAIN винаги си пише FULL, AUTO или MAN, освен ако не натиснеш самия бутон ECON.

vodolaz1
20-12-2009, 07:56
Благодаря ви много :) сега ми олекна понеже все си мислех че не работи подгряващото :)

Yureti
20-12-2009, 09:00
От как настана зима, нещо не ще да загрее като хората...
Гледам стрелката на температурата, преди сравнително бързо стигаше 90градуса и не мърдаше от там...
Сега въобще не ще да качи до 90...
Иначе духа топло, ... колкото е загряло де ..
От студа ли е така ?
Термостат ли е ???
Коко е ?

vodolaz1
20-12-2009, 09:42
Термостат :( мисля че е около 70лв ,а за смяната... не мисля че ще е много трудно и ако ти се играе може и сам да си го смениш :)
Пък и предполагам ,че има колеги които са сменяли и ще ти дадат по подробна информация за смяната :)

pr_00f
21-12-2009, 19:02
@Yureti - зависи на какво разстояние караш.
Аз в тези снегове ( няма как да сръчкаш колта) и студове (-5 -7 при яко пуснато парно и за 20 километра не може да достигне 90С. Спрях парното само за една минута , успя да достигне 90 и после не мръдна, на мен си ми работи термостата.
При -10 изминах обичайният си маршрут от 25 км до работа и след като паркирах в подземния гараж си проверих редиатора и маркучите към него - ледени. А по стрелка на таблото беше успяла да достигне 90.

Ако за по-голямо разстояние не можеш да достигнеш 90 - отива на термостат.

Yureti
25-12-2009, 09:57
Даммм...
отива...
вчера се прибрах от извънградско...
определено не ралти термостата...
дано да не е нешо друго...
нагоре към Юндола за нула време качи 90 градуса и се зарадвах...
Ама на връщане по нанадолнището стрелката направо спадна... Дейш..
Начи ..
1. Има ли вариант тва да става зарад некъв проблем с парното ?? периодично ми излиза "оня" надпис, да ходя в уършопа...
2. Ако до нова година покарам така, какъв е шанса да се прее.е нещо по сериозно ?

---------- Post added at 07:57 ---------- Previous post was at 07:56 ----------

Даммм...

myato
25-12-2009, 11:32
Даммм...
отива...
вчера се прибрах от извънградско...
определено не ралти термостата...
дано да не е нешо друго...
нагоре към Юндола за нула време качи 90 градуса и се зарадвах...
Ама на връщане по нанадолнището стрелката направо спадна... Дейш..
Начи ..
1. Има ли вариант тва да става зарад некъв проблем с парното ?? периодично ми излиза "оня" надпис, да ходя в уършопа...
2. Ако до нова година покарам така, какъв е шанса да се прее.е нещо по сериозно ?

---------- Post added at 07:57 ---------- Previous post was at 07:56 ----------

Даммм...

Със сигурност нямаш никакъв шанс да я прегрееш.

Christweil
30-12-2009, 11:31
Колеги,
Има един сигурен начин да се разбере дали термостат е за смяна (измервание или друго) или не ??

Моята е 166 ЖТД и също от зимата много рядко виждам стрелката да достигне до 90град - по скоро стой на околу 70град и ако я напъвам малко догава се качи до 90град. Не карам със парно на макс и карам доста леко (под 2000 об, и повече околу 1500).
Обаче като пускам парното явно духа топлои и става лято вув купето ;)
През жегите стигаше до 90град.

Сега вапрос е дали е за смяна този термостат или просто заради ниските температури и начин на каране е нормално да не се качи до 90град?
Не е скъп този термостат но все пък ако не е за смяна не ми се хвърли пари на вятара...

myato
30-12-2009, 22:32
Колеги,
Има един сигурен начин да се разбере дали термостат е за смяна (измервание или друго) или не ??

Моята е 166 ЖТД и също от зимата много рядко виждам стрелката да достигне до 90град - по скоро стой на околу 70град и ако я напъвам малко догава се качи до 90град. Не карам със парно на макс и карам доста леко (под 2000 об, и повече околу 1500).
Обаче като пускам парното явно духа топлои и става лято вув купето ;)
През жегите стигаше до 90град.

Сега вапрос е дали е за смяна този термостат или просто заради ниските температури и начин на каране е нормално да не се качи до 90град?
Не е скъп този термостат но все пък ако не е за смяна не ми се хвърли пари на вятара...

Щом не пада под делението,където си мислиш,че е 70/реално е около 80/градуса,термостатът ти е здрав.Хубаво е да я караш в диапазона на обороти м/у 2000 и 3000, 1500 са под оптималните.

popaay
31-12-2009, 08:59
Колеги,
Има един сигурен начин да се разбере дали термостат е за смяна (измервание или друго) или не ??

Моята е 166 ЖТД и също от зимата много рядко виждам стрелката да достигне до 90град - по скоро стой на околу 70град и ако я напъвам малко догава се качи до 90град. Не карам със парно на макс и карам доста леко (под 2000 об, и повече околу 1500).
Обаче като пускам парното явно духа топлои и става лято вув купето ;)
През жегите стигаше до 90град.

Сега вапрос е дали е за смяна този термостат или просто заради ниските температури и начин на каране е нормално да не се качи до 90град?
Не е скъп този термостат но все пък ако не е за смяна не ми се хвърли пари на вятара...
Аз откакто смених термостата заковава на 90 и не мърда,без значение дали е на макс.вентилатора

souze
31-12-2009, 13:25
Щом не пада под делението,където си мислиш,че е 70/реално е около 80/градуса,термостатът ти е здрав.Хубаво е да я караш в диапазона на обороти м/у 2000 и 3000, 1500 са под оптималните.

Колега, не бъди толкова убеден, стреелката трябва да показва 90 градуса, ни повече, ни по-малко. По мой лични впечатления поне..



Аз откакто смених термостата заковава на 90 и не мърда,без значение дали е на макс.вентилатора

;-)

myato
31-12-2009, 15:30
Колега, не бъди толкова убеден, стреелката трябва да показва 90 градуса, ни повече, ни по-малко. По мой лични впечатления поне..




;-)

Мърдането на стрелката е функция,не само на работата на термостата,а и на датчика.Понякога се сменя само термостатът и то няколко пъти,без да се отчита,че и датчика има определен живот.Също така и индикаторът на панела се заиграва с времето.Щом в студът на колегата му държи подобна температура,значи има хляб в термостата.

Christweil
07-01-2010, 17:33
Нещо не ми е ясно за купуване на термостат - има ли със и без дачик че виждам разлика във цената (и то яка) при ахм ауто примерно ?? или само се продава със дачик ?
Ако има и без, откаде се разбира дали дачик също е за смяна или не ? :wallbash:

myato
07-01-2010, 17:46
Продава се както само термостат,така и комплект от термостат и датчик.Второто е естественно по-скъпо.
Колкото до датчика,няма начин да не разбереш,кога даде фира.Като ти тръгнат вентилаторите на радиатора с даването на контакт и светне дюзата-сигурен мъртвец.

Yureti
07-01-2010, 22:34
Даммм...
отива...
вчера се прибрах от извънградско...
определено не ралти термостата...
дано да не е нешо друго...
нагоре към Юндола за нула време качи 90 градуса и се зарадвах...
Ама на връщане по нанадолнището стрелката направо спадна... Дейш..
Начи ..
1. Има ли вариант тва да става зарад некъв проблем с парното ?? периодично ми излиза "оня" надпис, да ходя в уършопа...
2. Ако до нова година покарам така, какъв е шанса да се прее.е нещо по сериозно ?

---------- Post added at 07:57 ---------- Previous post was at 07:56 ----------

Даммм...
днес смених термостата и датчика ...
за по-малко от два километра закова 90 градуса ....

Иначе заран, като тръгна за 6 километра зорлем качва едно деление... Вярно, тогава е по-студено...
Ама, колко да е по-студено. ???

genko1982
07-01-2010, 23:06
е ква му е работата на тоя датчик на термостата,отваря големия кръг или е за лампата при стрелката

Bobo
08-01-2010, 02:41
е ква му е работата на тоя датчик на термостата,отваря големия кръг или е за лампата при стрелката

Тоя датчик дава всички температурни данни на колата и на всичкото отгоре пуска и перката, а освен това пък и показва на задкормилното у-во каква е температурата на двигателя ;)

SoHm
08-01-2010, 08:40
А възможно ли е прецакан датчик, но здрав термостат, да е причината за бавно загряване?
Ама много бавно - десет километра са ми нужни да загрея.

Bobo
09-01-2010, 03:39
А възможно ли е прецакан датчик, но здрав термостат, да е причината за бавно загряване?
Ама много бавно - десет километра са ми нужни да загрея.

Датчика само отчита температурата на мотора не я управлява - освен ако не ти работят перките постоянно, което пък няма да пречи много ако термостата е здрав и затворен ;)

SoHm
09-01-2010, 17:39
Перките уж си работят нормално.
Термостата трябва да е здрав, защото веднъж стигне ли 90 градуса, температурата не мърда повече. Стария термостат беше постоянно отворен и даже да е загряла, веднага щом изляза извън града и включа на щеста с 1500 оборота падаше на 70 градуса, а тоя нищо такова не прави.
Антифриза го смених преди две седмици,запалих на място да си обезвъздуши, долях малко, после покарах 30 километра и долях още малко, колкото да стигне точно преди чертичката за максимум и оттогава не е мръднал.

Bobo
10-01-2010, 04:02
Перките уж си работят нормално.
Термостата трябва да е здрав, защото веднъж стигне ли 90 градуса, температурата не мърда повече. Стария термостат беше постоянно отворен и даже да е загряла, веднага щом изляза извън града и включа на щеста с 1500 оборота падаше на 70 градуса, а тоя нищо такова не прави.
Антифриза го смених преди две седмици,запалих на място да си обезвъздуши, долях малко, после покарах 30 километра и долях още малко, колкото да стигне точно преди чертичката за максимум и оттогава не е мръднал.

Колега от мненията ти разбрах само едно или си купи бензин или се научи да караш дизела ;) Дизела си загрява бавно ако искаш по-бързо загряване го поразтривай повечко и ще загрява по-бързо;)

Christweil
10-01-2010, 21:24
Ето сега този термостат усети че ще го ритна и реши сега да ми покаже 90град вместу 70град както до сега...
Тези дни вярно е малко по топло (околу 13град вСофия) и карам само вграда но сега не знам дали е достатъчно. Споръд вас заради високи температури + каране вграда или от чудо този термостат се е съживил :popesmiley: ??

Bobo
10-01-2010, 21:32
Ето сега този термостат усети че ще го ритна и реши сега да ми покаже 90град вместу 70град както до сега...
Тези дни вярно е малко по топло (околу 13град вСофия) и карам само вграда но сега не знам дали е достатъчно. Споръд вас заради високи температури + каране вграда или от чудо този термостат се е съживил :popesmiley: ??

Имаш ли карти ТАРО?

SoHm
10-01-2010, 23:53
Колега от мненията ти разбрах само едно или си купи бензин или се научи да караш дизела ;) Дизела си загрява бавно ако искаш по-бързо загряване го поразтривай повечко и ще загрява по-бързо;)
То разтриването е приятно занимание, ама ще вземат да ме определят за неофициален спонсор на КАТ вече.
На мен просто не ми се струва нормално тая сутрин при 6 градуса околна температура да са нужни 7 километра точно, за да стингне до 90 градуса, като втора и трета ги карам до 3000 оборота, един вид бавничко, ама и не съвсем пенсионерската.

ACEHOB
11-01-2010, 10:53
Що си мисля че това е нормално? Колко по-бързо искаш за загрее?

em4o1
11-01-2010, 11:45
С дедрата ми в рамките на 5-6 мин. от запалването и, без да има особено значение каква е външната температура и без да има значение дали я карам или седи на място (докато почиствам снега) в колата започва да духа топъл въздух а температурата която ми показва е някъде между средата. За около 10-тина мин. вътре е сауна !
Алфата преди няколко дена беше цялата обледена и тъй като не разполагах със стъргалка или каквото и да било средство за почистване реших да я запаля и да седна вътре да я изчакам да се затопли и да разтопи леда. Чаках-чаках..... на 10-тата мин. виждайки че нищо не става реших да и дам малко газ и започнах да я държа на 2000 оборота. И така няколко минути (около 5-6). И изведнъж чудото стана !!! Стрелката се отлепи с около половин милиметър !!! :):):):) При което започна да духа не по-топъл въздух, а по-малко студен ! :) Реших че процеса за "разледяване" е започнал и излязох на вън за да помогна с една ръкавица и да се пробвам да остържа леда. Трудна работа ! Връщайки се 1 мин. по-късно в купето със "задоволство" установих че половината милиметър е нараснал с още толкова ама в обратната посока !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):))
И така цялата процедура продължи 45 мин. !!!!!!!!!!!!!!!
А просто трябваше да отида да купя хляб от фантастико.............................

Pepo
11-01-2010, 12:22
С дедрата ми в рамките на 5-6 мин. от запалването и, без да има особено значение каква е външната температура и без да има значение дали я карам или седи на място (докато почиствам снега) в колата започва да духа топъл въздух а температурата която ми показва е някъде между средата. За около 10-тина мин. вътре е сауна !
Алфата преди няколко дена беше цялата обледена и тъй като не разполагах със стъргалка или каквото и да било средство за почистване реших да я запаля и да седна вътре да я изчакам да се затопли и да разтопи леда. Чаках-чаках..... на 10-тата мин. виждайки че нищо не става реших да и дам малко газ и започнах да я държа на 2000 оборота. И така няколко минути (около 5-6). И изведнъж чудото стана !!! Стрелката се отлепи с около половин милиметър !!! :):):):) При което започна да духа не по-топъл въздух, а по-малко студен ! :) Реших че процеса за "разледяване" е започнал и излязох на вън за да помогна с една ръкавица и да се пробвам да остържа леда. Трудна работа ! Връщайки се 1 мин. по-късно в купето със "задоволство" установих че половината милиметър е нараснал с още толкова ама в обратната посока !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):))
И така цялата процедура продължи 45 мин. !!!!!!!!!!!!!!!
А просто трябваше да отида да купя хляб от фантастико.............................
Относно незагряването на алфата, Бобо беше писал нещо тук (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=611925#post611925) и има резон. Другият вариант е знаеш - термостатът да си стои постоянно отворен.

Christweil
12-01-2010, 17:56
Имаш ли карти ТАРО?

Аз се ориентирам по към гледане на кафе ;-)

бих искал гледане на бира но там ништо не се вижда...:big_beer: :lol_sign:

myato
12-01-2010, 19:18
Аз се ориентирам по към гледане на кафе ;-)

бих искал гледане на бира но там ништо не се вижда...:big_beer: :lol_sign:
Шо бе?Види се дъното и то често.:devil:

Bobo
12-01-2010, 22:29
С дедрата ми в рамките на 5-6 мин. от запалването и, без да има особено значение каква е външната температура и без да има значение дали я карам или седи на място (докато почиствам снега) в колата започва да духа топъл въздух а температурата която ми показва е някъде между средата. За около 10-тина мин. вътре е сауна !
Алфата преди няколко дена беше цялата обледена и тъй като не разполагах със стъргалка или каквото и да било средство за почистване реших да я запаля и да седна вътре да я изчакам да се затопли и да разтопи леда. Чаках-чаках..... на 10-тата мин. виждайки че нищо не става реших да и дам малко газ и започнах да я държа на 2000 оборота. И така няколко минути (около 5-6). И изведнъж чудото стана !!! Стрелката се отлепи с около половин милиметър !!! :):):):) При което започна да духа не по-топъл въздух, а по-малко студен ! :) Реших че процеса за "разледяване" е започнал и излязох на вън за да помогна с една ръкавица и да се пробвам да остържа леда. Трудна работа ! Връщайки се 1 мин. по-късно в купето със "задоволство" установих че половината милиметър е нараснал с още толкова ама в обратната посока !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):))
И така цялата процедура продължи 45 мин. !!!!!!!!!!!!!!!
А просто трябваше да отида да купя хляб от фантастико.............................

Цялата работа със разликата в загряването на двете е че едното е дизел с предкамерно горене и той си грее и даже често си прегрява като го предобриш ;) А 166 ако искаш да загрее на място си сложи печка колата си изтива намясто ;) А сега де :devil:

genko1982
25-01-2010, 23:49
колеги тоя пич термостата бил голяма работа бе,днес сутринта паля колата и на втория км.започна парното да духа хладко,на 6 км.стрелката застана много малко под 90 градуса и повече не мръдна на никаде,а в колата АФРИКА