PDA

View Full Version : Глобализацията - що е то и има ли почва у нас?



Derry
05-01-2010, 23:45
Като чета та се сетих, че имаше едно руско филмче по тая книга, пък може и да не беше едно филмчето.

Интересно ми е групата за бранене на личното пространство, глобалисти ли сте или обратно?

търтей
06-01-2010, 00:21
Като чета та се сетих, че имаше едно руско филмче по тая книга, пък може и да не беше едно филмчето.

Интересно ми е групата за бранене на личното пространство, глобалисти ли сте или обратно?

Има, само дето му липсва философския момент на книгата и бяха наблегнали онли/только на екшъна ...

за втория въпрос - Кво трябва да се разбира под глобалисти?

Mind_Control
06-01-2010, 11:25
Има, само дето му липсва философския момент на книгата и бяха наблегнали онли/только на екшъна ...

за втория въпрос - Кво трябва да се разбира под глобалисти?


Фен ли си на глобализацията?

bouncer
06-01-2010, 14:08
а имаме ли друга алтернатива на глобализацията??! от както го има интернетя вече всички сме едно голямо село. Има един постулат на антропологията, че обществото отхвърля тези индивиди, които не се вписват в правилата и нормите на поведение в него. Глобализацията е факт и ако не я приемаш си довиждане. Смешното е, че дори другарите анархисти и антиглобалисти са един вид глобализирани от стремежа си да протестират - идват от различни държави, но комуникират помежду си и изграждат едно общество от индивиди, защиващи дадена цел и подчиняващи се на дадени техни си норми и правила. Факт...

Коки
06-01-2010, 14:18
...Интересно ми е групата за бранене на личното пространство, глобалисти ли сте или обратно?

"аз не съм това-ист,
аз несъм онова-ист..."

Всъщност, може би не я помниш тази песен, но нищо.

Не можеш да ме вкараш в калъп, защото не съм правен по калъп.

---------- Post added at 14:18 ---------- Previous post was at 14:15 ----------


Фен ли си на глобализацията?

На този въпрос бих отговорил, ако го пуснеш като отделна тема. Тука много ще разводним нещата.

БТВ, какво общо има глобализацията с узаконяването на полицейщина, за каквато бай Тошо не е и мечтал?

Коки
06-01-2010, 14:58
Е, много бърза реакция! Веднага променихте темата :) (Търтей, ти ли беше? Признай!) Ся ше се наложи да обяснявам ...

Ами няма еднозначен отговор - както казах не съм правен в калъп. Глобализацията има + и -, но като цяло предоставя много повече възможности за развитие на всеки от нас, отколкото ако нямаше глобализация. Друг е въпросът, че не всеки иска да се развива.

Коки
06-01-2010, 15:18
а имаме ли друга алтернатива на глобализацията??! от както го има интернетя вече всички сме едно голямо село. Има един постулат на антропологията, че обществото отхвърля тези индивиди, които не се вписват в правилата и нормите на поведение в него. Глобализацията е факт и ако не я приемаш си довиждане.

+1


Смешното е, че дори другарите анархисти и антиглобалисти са един вид глобализирани от стремежа си да протестират - идват от различни държави, но комуникират помежду си и изграждат едно общество от индивиди, защиващи дадена цел и подчиняващи се на дадени техни си норми и правила. Факт...

Това ми напомня на една следната случка:

Диоген (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%B3%D0%B5%D0%BD_%D0%A1%D0%B8% D0%BD%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8) отишъл на прием у Платон и илюстрирайки собствената си философия (цинизма, който изповядва някои идеи, подобни на тези на антиглобалистите) влязъл с два пръста кал по обувките си и започнал да се разхожда върху скъпия килим, заявявайки пред всички: "ето как тъпча суетата на Платон с калните си обувки". Платон невъзмутимо отвърнал: "да, просто с друг вид суета".

vens
07-01-2010, 14:23
Едно от хубавите неща на процеса на глобализация (както на всеки един процес бтл) е, че върви с паралелния процес на глокаликация. Така че, нема се плашиме от претопяване на ценният ни балкански ген ... :)

ФЕРАРИСТ
07-01-2010, 14:31
Глобализацията е най - лошото нещо което някой мърсоли правят на човечеството.....

Коки
07-01-2010, 18:46
Глобализацията е най - лошото нещо което някой мърсоли правят на човечеството.....

Модераторите веднага да му променят ника на Анархист! :)

ФЕРАРИСТ
07-01-2010, 18:51
Мда, някой дали има спомен или знание че в края на 70те години масово по света се е пропагандирало и тръбяло за глобалното захлаждане(аз не го помня това, ама тате ми го каза, а аз вярвам на тате, особенно ако и баща му каже същото).......някой ще рече че науката е напреднала и сега са установили друго.......ама разбира се - установили са какво им отърва.......преди е било ладно, сега топло.....след 20-30 години мое да е друго......

Коки
07-01-2010, 19:00
......някой ще рече че науката е напреднала и сега са установили друго.......ама разбира се - установили са какво им отърва.......преди е било ладно, сега топло.....след 20-30 години мое да е друго......

Тя нАуката през 10-тина години обръща резбата по почти всички въпроси. Обаче безспорен факт е, че светът от край време се стреми към глобализация. От дълбока древност се раждат империя след империя и всяка следваща "глобализира" все по-голяма част от света. После Мрачните векове, Реформацията и Ренесанса променят нещата като форма, но не и по същество. И така ... до ден днешен. Напредъкът на технологиите обаче направи комуникациите глобални в буквалния смисъл на думата и затова сега глобализацията се смята за факт и е осезаема за голяма част от човечеството.

ФЕРАРИСТ
07-01-2010, 19:13
Обаче безспорен факт е, че светът от край време се стреми към глобализация.
Не съм съгласен с израза - светът не се стреми към глобализация, един тесен кръг хора се стремят към глобализация, щото това им дава повече власт и влияние......и един от най - готините начини е като се създадат някакви екстри и удобства за обикновенния юзър, за да реши той че това е нещо което е в негова полза.......както стана и с тероризма и сигурноста - взривиха си 2 сгради, обявиха един враг, и накараха маса народ по света да жертва част от личната си свобода, за сметка на уж някаква сигурност......като са присъствието или липсата на кое да е от двете, вина имат все едни и същи хора.....

Коки
07-01-2010, 19:31
Не съм съгласен с израза - светът не се стреми към глобализация, един тесен кръг хора се стремят към глобализация, щото това им дава повече власт и влияние.....

Е, да де, ама точно тоя тесен кръг хора управлява света. И те го бутат натам. Не виждам никакво разминаване в твърденията ни.


......и един от най - готините начини е като се създадат някакви екстри и удобства за обикновенния юзър, за да реши той че това е нещо което е в негова полза.....

Това си е от край време: дай им хляб и зрелища.


......както стана и с тероризма и сигурноста - взривиха си 2 сгради, обявиха един враг, и накараха маса народ по света да жертва част от личната си свобода, за сметка на уж някаква сигурност......като са присъствието или липсата на кое да е от двете, вина имат все едни и същи хора.....

Едни и същи са преките извършители, ама вината си е в стадото, което търпи.

Абе няма пълно щастие, просто много хора хранят илюзии. Но не можеш да отречеш, че глобализацията има и плюсове. По Тошово време щеше да видиш Англия на най, а камо ли да внесеш каквото и да е оттам. А пък да го продадеш? Абсурд! Веднага ставаш долен гаден капиталистически спекулант с "нетрудови доходи" и те арестуват.

koolio
07-01-2010, 22:25
Глобализацията е започнала с преместването на едно племе в по-добра за него земя, минала е през Великото преселение, през откриването на Америка и н виждам причина да свърши точно днес.
Колкото до анархистите, коитто адаша спомена, като ученик се увличах по тях и съм прочел това-онова. Та те всъщност са най-големите глобалисти.

fred
07-01-2010, 22:56
Да, така е, при това съвременните антиглобалисти са смесици от анархисти, разни леви групи, еколози и какви ли не-с крайни възгледи.Ако погледнем в миналото комунизма също искаше глобализация-износ на революция и т.н.
Та като изключим крайностите, глобализма си е нормален процес на движение на хора, стоки и капитали, който ще се разширява все повече, с всички плюсове,които носи, а като всяко явление ще има и негативни последици, но като цяло те са по-малко от плюсовете.

Derry
07-01-2010, 23:43
Абе не е много нормален щото с група хоро водени от мотото "Да отъкртим някои долар в повече" си изнесоха заводите в Китай, Мексико, Севлиево и каде ли не. Отиват някаде почват да цапат, дават малки заплати в сравнение с печалбата която докопват. Пазарите трябва да са си локални, какви са тия глупости с търговия с другия край на света. Купуваш си телевизор Philips, преди 20 години това е било символ на качество, сега е поредното нещо сглобено в Китай. Взимаш си телефон SE - той пак Китай.

Пък ония шматки анархистите и те ако знаят какво искат.

Stoyan Georgiev
08-01-2010, 10:45
единствените 2 проблема с глобализацията, които виждам са загубата на идентичност и малко по-ограничени възможности за определени типове малък бизнес ;)

ФЕРАРИСТ
08-01-2010, 10:52
Предполагам се опитвате да направите разлика между отваряне на граници, търсене на по добър начин на живот, обединяване и общи стандарти, с националните ценности, национална култура история, бит и обичай на всеки отделен народ.....щото редом със всички тия екстри който се пробутват, някак си незабелязано се налага и второто....което е и основната цел......и което уж някак си изглежда неизбежно и едва ли не искано от обикновенния пипъл, щото видите ли той си мисли че покрай това неудобство, е къде къде по добре да му предоставят едни екстри дето уж да му направят живота по добър......