PDA

View Full Version : Мнения, предложения и др. за подобряване на работата и комуникацията - Модератор/Юзър



Dodo 155
10-01-2010, 13:00
Моля, пуснете анкетата:

Доволни ли сте от работата на модераторският екип?
1. Да, защото ... и предлагам ...
2. Не, защото ... и предлагам ...

за да можем да направим този форум по-добро място за всички и да заровим личностните си различия.

Моля, да не се приема като нападка, а като реална възможност и атестация на работата на всички - модератори и юзъри.
Да заровим ЕГО-то си и да бъдем хора един към друг!
Обикновено материалните интереси изместват всичко, но все пак ние сме същества с интелект и не трябва да допускаме подобни неща!

Моля, всеки който даде мнение, било то положително или не, да се аргументира! Важно е, за да помогнем на хората, които поддържат тази система, да работят добре и да подобряват своята ефективност.

Моля, Модераторите да не се настройват срещу юзърите, а да работим заедно, както и да не се трият мнения, ако не отговарят на личностни интереси!

Резултатът, който очаквам в близко бъдеще е да върнем разочарованите потребители, да намалим нападките един към друг, да си спомним КАК и ЗАЩО беше създаден клубът и форума, да подобрим духа и отношението в този виртуален свят и да възвърнем авторитета на марката Алфа Ромео, който последно време е доста потъпкан и изкривен!
Това е стара марка с традиции и стил, което ние няма да рушим с просташките си и първични действия и манталитет!

ВАЖНО:
Правилата на форума ще бъдат прилагани с пълна сила и в тази тема!

rusiq86
10-01-2010, 13:22
Здравейте! Ще бъда първият с мнение по темата.
Разбирирам правилата и работата на модераторският екип. Има няколко модератора, които си вършат чудесно работата, но има и такива, които просто се забавляват с предоставените им правомощия (изтъкват се все едно сме стадо овце, без капака уважение). Нека все пак да бъдат малко по-съвестни към нас юзърите, и найстина за някакви дребни неща, да не се действа директно, а да се предупреди. Вс сме разбрани по един или друг начин, и ще се измисли решение.
Не виждам пречка, когато ми трябва част по колата ми да не я закупя от форума, първо на по-добра цена, второ с доказан пройзход (виждал съм как хора предлагат да закупят част, тъй като се ползват с отстъпки например, това не е комерсиално). Все пак форума е за да си помагаме по мое мнение.
Поздравявам Григор за решението му, справедливо и взето мн на място и време. Евала! Аз лично обожавам да влезна и да разпусна, да прочета различна информация, а не да получавам разни от рода: Е що го написа сега това или мн се радвам за твоето мнение, ама не...

Galeano
10-01-2010, 14:12
Здравейте, аз плоучих предупреждение за 6 мерсеца поради това , че вдигнах обява по рано от 24 часа от въпросния модератор. Сега виждам ,че той самият не спазва това правило !!!!!! Ко праим?
Колегата "Додо" не го познавам, но го подкрепям с две ръце. Обявата му в никакъв случай не е правила впечетление на комерсиална. Нито е била с нещо по различна от останалите обяви в раздела. В случая има несправедливост и лични интереси, които нямат място тук.
Иначе болшинството от модераторите си вършат добре работата , дори мисля,че форума е доста по либерален от други.
Поздрави, Вива Алфа Ромео

MrX
10-01-2010, 16:19
Мнения, предложения и др. за подобряване на работата и комуникацията - Модератор/Юзър

И нека обърнем внимание на последната част от заглавието, не само на "модератор", както в първия пост!
Модераторите също са потребители на този форум и доброволно и безплатно са приели задължението да поддържат форума подреден и прегледен, и да налагат правилата приети от по-горна инстанция от тях.
Обаче, потребителите(юзърите) с регистрацията си декларират спазване на правилата и спазване на добрия тон, дреболийка, но на нея се крепи "мира" във форума. Противно на мнението по-горе "но има и такива, които просто се забавляват с предоставените им правомощия", вярвайте ми, никой не се забавлява с това всеки ден да влиза във форума и да намира кочина, вместо да ползва форума за информация, контакт с приятели съмишленици и т.н.
След като темата е двустранно насочена не видях текст
Доволни ли сте от потребителите:
ДА- защото
НЕ - защото

Знам, че е по-лесно да се гледа в канчето на шепа потребители и да се сочи с пръст след модераторска намеса, но се замислете защо е била нужна тази намеса.

Kris
10-01-2010, 17:21
Здравейте, аз плоучих предупреждение за 6 мерсеца поради това , че вдигнах обява по рано от 24 часа от въпросния модератор. Сега виждам ,че той самият не спазва това правило !!!!!! Ко праим?
Колегата "Додо" не го познавам, но го подкрепям с две ръце. Обявата му в никакъв случай не е правила впечетление на комерсиална. Нито е била с нещо по различна от останалите обяви в раздела. В случая има несправедливост и лични интереси, които нямат място тук.
Иначе болшинството от модераторите си вършат добре работата , дори мисля,че форума е доста по либерален от други.
Поздрави, Вива Алфа Ромео

Два последователни ъп-а за 1 час, който пък се пада 4ти, впоследствие става 6ти в рамките на 24 часа. Няма как да се случи по друг начин. Всеки ще се оплаква от мен за наказания които съм раздал, щото ситуацията ви е удобна. Ами насреща съм :)

sen7
10-01-2010, 19:53
Аз може ли да се оплача ?
Принципно мен, като човек, а и модерато, хич не ми харесва, когато потребителите си пишат ей така.Случвало ми се е да търся нещо в стара тема, до която съм стигнал чрез търсачката и изчитам толкова глупости докато намеря това, което ми трябва.Да разбирам, че докато пишете отговор на мнението на някого сте се сетил да го питате как е прекарал почивката, но го направете чрез лично, а не в темата.
Другото, което много ме дразни и не знам как да го обясня е, защо когато ви попитам нещо вие решавате, че се заяждам с вас ? Задавам най-обикновен въпрос и се почва "Защо, против правилата ли е" и т.н.Не , не е.Просто питам, защото искам да знам.........
Сигурно има и още неща, но сега друго не се сещам.

Dodo 155
11-01-2010, 12:03
Аз може ли да се оплача ?
Принципно мен, като човек, а и модерато, хич не ми харесва, когато потребителите си пишат ей така.Случвало ми се е да търся нещо в стара тема, до която съм стигнал чрез търсачката и изчитам толкова глупости докато намеря това, което ми трябва.Да разбирам, че докато пишете отговор на мнението на някого сте се сетил да го питате как е прекарал почивката, но го направете чрез лично, а не в темата.
Другото, което много ме дразни и не знам как да го обясня е, защо когато ви попитам нещо вие решавате, че се заяждам с вас ? Задавам най-обикновен въпрос и се почва "Защо, против правилата ли е" и т.н.Не , не е.Просто питам, защото искам да знам.........
Сигурно има и още неща, но сега друго не се сещам.
Това е интересен въпрос и едно от решенията, които ми идват на ум е да се ограничи или временно да не е активна опцията да пускаш тема или възможност да отговаряш.
Има форуми, където, за да пуснеш тема, трябва да си изпълнил определени условия.
Не е лошо да се помисли в тази посока, така ще се накарат индиректно хората да четат повече преди да питат или пишат разни неща.
Мога да дам пример със себе си: наложи ми се тези дни да търся една GPS карта. Намерих няколко сайто, регистрирах се, но за да пиша се изискват определени условия - продължително време престой във форума (единият от тях). Затова започнах да търся и чета темите наред. В крайна сметка намерих каквото ми трябваше без да се налага да пиша "Имам един какво си и не тръгва, примерно". Да! Отнеми 3-4 часа докато изровя нещата, но със сигурност не съм ядосал някой с въпрос, на който има решение.

п.с. Друг пример е в определени раздели да не можеш да пускаш тема, а тя да минава през модератор, който я одобрява и публикува.

JORDI
11-01-2010, 13:21
Чудесна тема! Преди години бях споменал,че тогава беше актуална, но сега малко закъсняла!!!
Първо:Модераторите...доволен или не??? Абсолютно не! Оставени са от админите като банда анархисти с ръце в празните джобове...и на какво са способни?... Само на престъпления!!! Стоп! Сега ще се обоснова с примери:
Не дай си боже някой( нов или стар юзър) да "съгреши" с неправилен въпрос,с повтаряне на тема, с една правописна грешка пък ако щете и с "неудобен въпрос" и какво става?... Почва един модератор,после продължава друг и накрая всичките модератори вкупом одюкват човечеца и той... Ето това за мен е престъпление!
А ето какво трябва да направи модератора: Да не се пъчи " в ефир" и да трие теми и мнения,а дипломатично на лични да обясни на юзъра каква е грешката! Да не пищи "Има търсачка" защото нов потребител може и да не може да се справи с нея, а тактично да пусне на новака едно линкче и да му дообясни нещата!И т.н... Да внася респект с организаторски качества и след постовете на тези модератори ще има винаги думата "мерси"! И не забравяйте, че хората са различни и неблагодарни,но вие трябва да сте еднакво отзивчиви,откровенни и компетентни и тогава и неблагодарните ще ви благодарят!
Второ: Юзърите ...доволен или не...? От юзърите никой няма да е доволен, дори и самите ние не сме доволни от себе си! Но можем да сме поне малко по-добри и повече да си помагаме! И примера: Един дава мнение...друг го критикува заради мнението ...трети и той критикува и спам...до дупка! Ами всеки има право на мнение...Щом има мнение човека е генератор а другите са критиканти! И е крайно време критикантите да станат генератори,да доусъвършенстват мненията на другите или да дадат нови такива! И да си благодарят накрая!
Ами това е от моя скромен опита да се работи с хора!
Винаги съм помагал "некомерсиално" ! Успех!!!

trustworthy
11-01-2010, 17:27
Чудесна тема! Преди години бях споменал,че тогава беше актуална, но сега малко закъсняла!!! Първо:Модераторите...доволен или не??? Абсолютно не! Оставени са от админите като банда анархисти с ръце в празните джобове...и на какво са способни?... Само на престъпления!!! Стоп! Сега ще се обоснова с примери: Не дай си боже някой( нов или стар юзър) да "съгреши" с неправилен въпрос,с повтаряне на тема, с една правописна грешка пък ако щете и с "неудобен въпрос" и какво става?... Почва един модератор,после продължава друг и накрая всичките модератори вкупом одюкват човечеца и той... Ето това за мен е престъпление! А ето какво трябва да направи модератора: Да не се пъчи " в ефир" и да трие теми и мнения,а дипломатично на лични да обясни на юзъра каква е грешката! Да не пищи "Има търсачка" защото нов потребител може и да не може да се справи с нея, а тактично да пусне на новака едно линкче и да му дообясни нещата!И т.н... Да внася респект с организаторски качества и след постовете на тези модератори ще има винаги думата "мерси"! И не забравяйте, че хората са различни и неблагодарни,но вие трябва да сте еднакво отзивчиви,откровенни и компетентни и тогава и неблагодарните ще ви благодарят! Второ: Юзърите ...доволен или не...? От юзърите никой няма да е доволен, дори и самите ние не сме доволни от себе си! Но можем да сме поне малко по-добри и повече да си помагаме! И примера: Един дава мнение...друг го критикува заради мнението ...трети и той критикува и спам...до дупка! Ами всеки има право на мнение...Щом има мнение човека е генератор а другите са критиканти! И е крайно време критикантите да станат генератори,да доусъвършенстват мненията на другите или да дадат нови такива! И да си благодарят накрая! Ами това е от моя скромен опита да се работи с хора! Винаги съм помагал "некомерсиално" ! Успех!!! Стоп!!! Нека се изкажа и аз от позицията на 'анархист с ръце в празните джобове', иначе казано - един от престъпната шайка разбеснели се дрипльовци (щото нали са им празни джобовете). :) На първо време има една молба да се поспреш с категоризациите, ако не ти е проблем евентуално, разбира се ;). Ако не ме лъже паметта, ти имаше някаква драма с модераторите от време оно. Помня го покрай някои от твоите коментари на мои мнения, които така и не съм питал от какво са продиктувани, поради слабия интерес от моя страна. Но в случая далеч не визирам твоите апострофи на мои мнения. При всички положения е несериозно да се отхвърля с лека ръка работата, която се върши 'зад кулисите'! За пример мога да дам, когато преди няколко години беше ни налазил бот, който генерираше стотици теми на час. Беше по Коледа и няколко от модовете онлайн трихме в продължение на няколко часа. Не си спомням някой от потребителите да благодари тогава ...не че сме го правили с тая цел, но това е просто един от много примери за работата на модовете, които остават незабелязани и се приемат за даденост. Отделно, нека вдигнат ръка всички от потребителите, които имат реален опит в модерирането, които са модерирали високопосещаван форум с 500+ юзъра онлайн пред повечето време, и кажат дали е лесно! Но нека видим колко такива има от тук регистрираните първо! Далеч съм от мисълта да оневинявам нито администрацията на форума (това включва модове и админи, от които за момента съм част и аз), нито потребителите, но предлагам да шернем отговорността за неразбориите в някакво процентно отношение, а ;)

JORDI
11-01-2010, 19:55
Стоп!!! Нека се изкажа и аз от позицията на 'анархист с ръце в празните джобове', иначе казано - един от престъпната шайка разбеснели се дрипльовци (щото нали са им празни джобовете). :) На първо време има една молба да се поспреш с категоризациите, ако не ти е проблем евентуално, разбира се ;). Ако не ме лъже паметта, ти имаше някаква драма с модераторите от време оно. Помня го покрай някои от твоите коментари на мои мнения, които така и не съм питал от какво са продиктувани, поради слабия интерес от моя страна. Но в случая далеч не визирам твоите апострофи на мои мнения. При всички положения е несериозно да се отхвърля с лека ръка работата, която се върши 'зад кулисите'! За пример мога да дам, когато преди няколко години беше ни налазил бот, който генерираше стотици теми на час. Беше по Коледа и няколко от модовете онлайн трихме в продължение на няколко часа. Не си спомням някой от потребителите да благодари тогава ...не че сме го правили с тая цел, но това е просто един от много примери за работата на модовете, които остават незабелязани и се приемат за даденост. Отделно, нека вдигнат ръка всички от потребителите, които имат реален опит в модерирането, които са модерирали високопосещаван форум с 500+ юзъра онлайн пред повечето време, и кажат дали е лесно! Но нека видим колко такива има от тук регистрираните първо! Далеч съм от мисълта да оневинявам нито администрацията на форума (това включва модове и админи, от които за момента съм част и аз), нито потребителите, но предлагам да шернем отговорността за неразбориите в някакво процентно отношение, а ;)

Бе ти верно не си пораснал ама хич!!! Що спамиш! Не ти прилича ако си админ някакъв! Ми последно с теб си "стиснахме ръцете" на лични и мисля по мъжки беше и то защото ви давах акъл, ама нейсе! Его сега опитваш се да критикуваш и направо хленчиш, не говориш по темата и не четеш какво пиша! Ами това е защото никога няма да бъдеш великодушен да си признаеш, че е полезно и на теб да дават безплатни съвети за общото ни благо!И пак казвам виж какво съм ти писал по темата и особено последното изречение! И нека всички пишат по темата, това е много важно да се види,кой е ЗА и кой Против благоразумното съжителство в този форум!:grandpa:

Sunny
11-01-2010, 20:02
Отделно, нека вдигнат ръка всички от потребителите, които имат реален опит в модерирането, които са модерирали високопосещаван форум с 500+ юзъра онлайн пред повечето време, и кажат дали е лесно!

+1
-----------------------------------
Форумна статистика
Общо мнения 1096739
Общо регистрирани 168495
-----------------------------------

Стаж като мод 5+ години .
Ядове до припадък и никаква благодарност от потребителите .
В неедна от другите теми съм заявявал ,че не е лесна модераторската/админската работа защото ми е минало през главата . Не случайно не се кандидатирах за мод тук - защото и така почти не ми остава време .

Много пъти ми е минавало през ума да предложа и тук варианта най-недоволните от модераторите потребители да им се дадат права за известно време (седмица или месец) за да разберат как е от другата страна на бариерата . Пробвано е и работи и съответните недоволни стават в последствие едни от най-примерните , то си и до човека де ама ...

trustworthy
11-01-2010, 21:44
Бе ти верно не си пораснал ама хич!!! Що спамиш! Не ти прилича ако си админ някакъв! Ми последно с теб си "стиснахме ръцете" на лични и мисля по мъжки беше и то защото ви давах акъл, ама нейсе! Его сега опитваш се да критикуваш и направо хленчиш, не говориш по темата и не четеш какво пиша! Ами това е защото никога няма да бъдеш великодушен да си признаеш, че е полезно и на теб да дават безплатни съвети за общото ни благо!И пак казвам виж какво съм ти писал по темата и особено последното изречение! И нека всички пишат по темата, това е много важно да се види,кой е ЗА и кой Против благоразумното съжителство в този форум!:grandpa:

Дали съм, порастнал или не, не е въпрос от твоята компетенция.
Ако не ме лъже паметта, стискането на ръцете беше по моя инициатива, защото това е част от моя метод на работа. Продължавам да смятам, че мъжката ни уговорка си важи все още. Напомням ти, че аз проблем с теб конкретно нямам и никога не съм имал, включих се в темата, за да ти покажа, че е меко казано несериозно да се отхвърля с лека ръка 'полезната работа' на модовете. Примерът, който дадох, бе не за да си 'похленча', а за да илюстрирам на потребители, които нямат 2 минути стаж като модератори какво включва работата им. БТВ, ти имаш ли опит като такъв?
Съвети от потребители (били те безплатни или платени) са полезни единствено и само, когато са дадени безпристрастно.
99.9% от редовите потребители си мислят, че единственото занимание на модовете е да ги 'секат', да ги обиждат, тормозят и гонят. Еми не е така. Далеч съм от мисълта, че сме перфектния мод-екип, ама чак банда разпищолени модераторчета не сме със сигурност ;)
Аз лично се надявам веднага след общото събрание на клуба да се пристъпи към официален избор на управа на форума и евентуалните оплаквания и похвали до момента да бъдат взети под внимание при избора.

mordohy
11-01-2010, 22:40
Нещо гледам се закучи мухабета!:rotfl:
Така е,като не може да се каже нищо ново!
Най-ми хареса,предложението,най-"примерните"да се слагат задължително по една седмица за модове,та да видят как е!
После едва ли ще могат да си отворят устата и да се оплачат.Проблема е,какво ще насътворят през това време.
Предложението за измяна на правилата за посване ,ми се струват доста консервативни и неотговарящи на духа на форума.
Разберете,че ако я няма свободата,която я имаме сега,форума ще заприлича на мумия,какъвто е гръцкия.
Свободата изисква обаче от нас и една по-голяма отговорност.
Съществува и взаимното изискване юзер-мод.
Забравя се,че модовете са продукт на юзерите и същевременно са и юзери!
Малко сложно става,ама се замислете!
В крайна сметка:каквото почукало-такова отговорило.
Ние си правиме форума такъв,какъвто е!

pr_00f
11-01-2010, 23:00
Яка идея,
Примерно да дадеш мод права на потребител който не може да си напише името правилно. Зарибих се.

BillyBoy`
11-01-2010, 23:20
Или пък мод да спами като един обикновен потребител да речем.Какъв пример дава тогава пред един новорегистрирал се потребител да речем примерно?

sen7
11-01-2010, 23:47
Колеги модове, дайте да чуем и другите колеги де.Аз лично мн. обичам градивната критика, а до тук..........Най-добре ще е , ако се говори конкретно и се обсъжда даден проблем, че така пак само си говорим общо за всички и нищо не става ясно.Поне на мен де.
Единственото нещо което видях до сега като предложение беше


Да не се пъчи " в ефир" и да трие теми и мнения,а дипломатично на лични да обясни на юзъра каква е грешката! Да не пищи "Има търсачка" защото нов потребител може и да не може да се справи с нея, а тактично да пусне на новака едно линкче и да му дообясни нещата!


Ммммм да.Така написано звучи много добре, но ако се умножи по 30, дали ще стигне времето и ще му издържат нервите на модератора да поства линкове и да обяснява на лично ? Не смятам.Добре звучи , но не мисля че е приложимо.АЗ лично прекарва по 10 мин на влизане, ако нямам какво да разчиствам, само за да прочета актуалните мнения.Ако пък имам да чистя ....пффф.Не ми се мисли какво ще стане, ако трябва и да обяснявам да всеки на лично.


99.9% от редовите потребители си мислят, че единственото занимание на модовете е да ги 'секат', да ги обиждат, тормозят и гонят. Еми не е така. Далеч съм от мисълта, че сме перфектния мод-екип, ама чак банда разпищолени модераторчета не сме със сигурност


И сам съм на това мнение.

Някой друг да има градивна критика към някой от мод екипа и да желае някаква промяна ?!

pr_00f
11-01-2010, 23:52
А накрая кой обиждал ?
Отивам да си загащя пищовчето , че да не го изпусна без да искам.

JAMAL
12-01-2010, 09:45
Понякога влизам и в други авто-форуми и мога да кажа, че нашият е на едно много прилично ниво. Подреден, спретнат. Навсякъде където има правила, личности, следящи правилата и такива като мен, водещи се по правилата, ще има неразбирателства и противоречия. Напълно нормално! Не очаквам с промяна на нещо, да се разреши този проблем.
Като един футболен запалянко;-), си правя аналогия с позицията на вратаря. За цял мач може да отрази много положения, но ще направи една грешка и ще стане черната овца в очите на другите.

ФЕРАРИСТ
12-01-2010, 13:53
Скромния ми 10годишен опит из форуми и прочее, ме е докарал до непоклатимото мнение че най - вредното нещо което може да се случи на един утвърден форум, с твърди юзъри, и голяма база мнения и прочее матрял е ДЕМОКРАЦИЯТА........реда във един форум не се подържа с демокрация - тя е вредна.......повечето са наясно че модовете не са на заплата, правят тва на добра воля, грешат, престарават се, но без тях не може.......тогава по лошо......ако(и когато) на върха стои един човек, (може и двама, но без различия и преплитане на интереси), и той посочи правилните модове, и им има доверие, с чиста съвест мое да им разреши да не се обясняват за решенията и действията си, в случайте на проблем, един човек трябва да вземе решение, а не да се точат локуми из целия форум.......за някой може и да не звучи правилно, но съм в положението на всеки един от модовете тука, на сичкото отгоре в форум с 3 пъти повече юзъри, където страстите и интересите са много по разпалени понякога оттука, и вече 8 години нещата си вървят така, както са си били в началото......и никви ядове......
Това е само мнението ми.....

Dodo 155
12-01-2010, 16:23
Понякога влизам и в други авто-форуми и мога да кажа, че нашият е на едно много прилично ниво. Подреден, спретнат. Навсякъде където има правила, личности, следящи правилата и такива като мен, водещи се по правилата, ще има неразбирателства и противоречия. Напълно нормално! Не очаквам с промяна на нещо, да се разреши този проблем.
Като един футболен запалянко;-), си правя аналогия с позицията на вратаря. За цял мач може да отрази много положения, но ще направи една грешка и ще стане черната овца в очите на другите.
Не съм много съгласен - форумите www.fiat.org и www.lancia.bg са доста по-добри от този - мое мнение!
Аналогията с футбола и запалянкото ми харесва :)
Винаги, когато чуя футбол и запалянко правя асоциация с агресия, алкохол, простотия и т.н., но явно заради ситуацията по родните стадиони ...

Не искам да започвам темата в негативна насока, затова бих направил следните предложения:
1. ЪП-ването на обявите да стане на 168 часа при безплатните обяви. Така ще намалее циркът в посочения раздел.
2. Платените обяви да се заключват, като достъп до тях да имат само самите търговци, за да си ги актуализират свободно. Целта е да се избегнат неща като "Имаш ли ....?", "Колко ще излезе ....?", "Дали ще стане за ....?" и т.н. За целта си има телефони, ЛС, СМС-и, лични срещи, Скайп и т.н. Влизам като потребител и чета платена обява за климатици (примерно) - ами то има сумати страници простотия, а само в началото смислена информация - цена на услуга, телефон за контакт и т.н.
3. Да не се допускат нови потребители с мнения под 50 да публикуват обяви, освен ако не са платени и да не могат да мажат в безплатните. Влиза някой с 2 мнения, отваря обява за гуми (примерно) и пише: "Много са скъпи", "Какви са тия галоши" и т.н. Все пак в правилата на форума няма означение или ограничение за качество на стока, защото това е субективен елемент. За мен едни гуми, които са карани, дори и 5 000 км са галоши, за някой колега може да му се сторят страхотни ... давам отново пример.
4. Обявите в раздел Купува/Продава задължително да минават през модератор, който да ги оторизира и тогава публикува. Така ще се избегнат ситуациите с "почистване", "предупреждаване", "нападки" и т.н. Искам да си пусна обява, изпращам я в статут "чакаща", модератор я разглежда и ако всичко е наред и слага отметка и тя се публикува. Ако не, изпраща инфо към юзъра с обяснение какво е необходимо да се направи, за да бъде публикуване ... без да навлиза в полемика "Не четеш ли правилата", "К'ва е тая обява" и т.н.
5. Всеки нов юзър, за определен срок - време престой във форума, да бъде с ограничени права в определен раздел и да може само да чете. Моето предложение е за "Млад техник". Така, както се бях аргументирал по-горе, всеки нов юзър ще си направи труда да прочете малко темите и после да пуска нова или да коментира.
6. Да не се навлиза в излишна полемика, дълги обяснения и винаги да се казва точно, ясно и кратко защо един юзър е наказан, предупреден или му е изтрито мнението.
Пример: Направил съм офф в някаква тема, пуска ми се ЛС, че не се придържам към темата и мненията ми са изтрити и при повторно нарушение ще получа бан за Х време - кратко и ясно!
7. Да се махне броят на постнатите мнения, а да остане някаква скала, ранг и т.н. Напоследък доста хора си дрискат в разделите, модераторите зачистват и се получават дразги. Ако се замислите ще видите, че юзър с над 3000 мнения си е 100% спамер, включително и аз :) От моите около 3000 мнения, сигурно не повече от 500 са смислени. И в крайна сметка - Какво като имам 3000 или 5000 мнения? Какво ми дава това? Нищо ...
8. Рангът под ника да не може да се сменя от самия юзър. Преди, когато беше създаден форумът, това не беше възможна екстра и само се добавяше "Член на клуба", а сега е някаква страшна боза - (пример) "Узурпатор", "Тенекиджия", "Рацер" и т.н. Много ми е смешно, но ... все пак това е мое мнение и давам предложение.

Нека всички предложения от юзърите да се синтезират, да се пуснат в анкета и да се види мнението и на останалите потребители. След това да се гласуват пред УС и да се въведат или не като факт.

Смятайте, че много от нещата, които правите срещат критика не защото са лоши или неподходящи, а защото са индивидуално решение!

Някой ме критикува, че съм бил против правилата и спазването им ... е, бих попитал: с моите предложения дали наистина искам анархия или повече дисциплина?
Дали утре ще се сърдя, ако наруша нещо от предложените неща?

BTW: Модераторите са представителни лица, дори и като част от юзърите и се приемат на сериозно от всички хора! Когато, обаче някой се държи като селянин или тарикат, нормално е да отключи ответната страна и да се стигне до конфликт ... както обикновено става ...
Добрият модератор не е онзи, който е зачистил най-много теми или хората не го харесват защото е "строг", а онзи, който знае как да борави с моркова и пръчката ;)

Предложение: Бъдете по-дипломатични, конкретни, използвайте нормален тон (не с едни "как си пич", а към други "какви ги вършиш" ...), бъдете себе си ;)
Някой по-горе беше написал, че юзърите правят модераторите, а всички форума така, че каквито сме всички, такъв ще е този сайт :)

morfius
12-01-2010, 16:24
Форумите като сравнение извън виртуала не пасват на площадка пред блока, а на частен клуб (дали за танци, къркане или парапланеризъм все тая).
Е както в такъв клуб така и във форум за да влезеш трябва да си съгласен да спазваш нормите на тоя клуб.
Другото което често се пропуска във форумите е, че зад никовете все пак стоят живи хора, а не някакви наши негативни или позитивни представи.

Е това не го разбират повечето хора тук (и от двете страни на барикадата) ... форума не е площадката пред блока или стадиона. А хората общуват с хора.

Old Fox
12-01-2010, 16:36
4. Обявите в раздел Купува/Продава задължително да минават през модератор, който да ги оторизира и тогава публикува. Така ще се избегнат ситуациите с "почистване", "предупреждаване", "нападки" и т.н. Искам да си пусна обява, изпращам я в статут "чакаща", модератор я разглежда и ако всичко е наред и слага отметка и тя се публикува. Ако не, изпраща инфо към юзъра с обяснение какво е необходимо да се направи, за да бъде публикуване ... без да навлиза в полемика "Не четеш ли правилата", "К'ва е тая обява" и т.н.


Контра предложение: Твърдо съм против модераторите да се товарят с излишна работа. Правилата са си точни и ясни и адски лесни за прилагане. Всеки се е съгласил да ги спазва при регистрацията си. Модераторите не са бавачки или начални учителки. Четеш правилата и пишеш - просто е. Ако не можеш да схванеш такива лесни правила ти трябва лекар, а ако не искаш да ги спазваш си заслужаваш наказанието. Ако чак толкова се затрудниш може да пуснеш ЛС на мода. Потребители вече са ме питали преди да пуснат обява и на всички съм отговорил. Но това да стане практика -тц. Да не казвам и още колко мода ще трябват за да няма забавяне във времето за публикуване на обява.

Gh0stRider
12-01-2010, 18:43
Ама нали и сега като се пусне нова обява вие задължително разглеждате всяка 1 от тях, и ако е ОК я оставяте, ако не е ОК предприемате някакво действие... предложението на Додо мисля не ви обвързва с повече работа, а просто нещата стават по-лесно контулируеми. Когато ако някой потребител с 1 мнение пусне някаква комерсиална обява ей така без да е плащал .... тя си стои 1-2 часа докато някой мод не я види... а така никога няма да се побликува такава обява. И защо да са нужни повече хора, ако в правилата се заложи, че за одобряване са нужни до 24 часа за одобрение... всеки ше изчака търпеливо, пък ако има късмет може и до час да му се одобри обявата :)

sen7
12-01-2010, 18:45
За това с многото мнения само да уточня, че има rep power, което сигурно ще е от reputation, къде всеки може да гласува дали определено мнение на потребителя е било полезно.

Dodo 155
12-01-2010, 20:40
Контра предложение: Твърдо съм против модераторите да се товарят с излишна работа. Правилата са си точни и ясни и адски лесни за прилагане. Всеки се е съгласил да ги спазва при регистрацията си. Модераторите не са бавачки или начални учителки. Четеш правилата и пишеш - просто е. Ако не можеш да схванеш такива лесни правила ти трябва лекар, а ако не искаш да ги спазваш си заслужаваш наказанието. Ако чак толкова се затрудниш може да пуснеш ЛС на мода. Потребители вече са ме питали преди да пуснат обява и на всички съм отговорил. Но това да стане практика -тц. Да не казвам и още колко мода ще трябват за да няма забавяне във времето за публикуване на обява.
Абсолютно съм съгласен, че не е необходимо 30 мода за раздел Купува/Продава и няма смисъл настоящите да се товарят с работа, но с това предложение ще си спестите доста излишна комуникация с потребителите.
Ако към това предложение прибавим и ЪП-то на всеки 168 часа, а не 24 часа както е до момента, нещата ще изглеждат много по-добре ;)
Ти колко обяви на ден гледаш, примерно?
Доколкото знам, може да се нагласи системата така, че да не се ъпва преди да изтече някакво време и така няма да се налага модовете да гледат часовника :)

old alfist
12-01-2010, 20:43
Този форум е интересен - има в него почти всичко.
Сред потребителите има чешити всякакви, но това го прави колоритен.
Служебните лица са разбрани момчета - имат дебели нерви, щом още не са ме секвестирали.
Основният проблем е, че все още няма форумна култура у всички пишещи.

Dodo 155
12-01-2010, 20:58
Контра предложение: Твърдо съм против модераторите да се товарят с излишна работа. Правилата са си точни и ясни и адски лесни за прилагане. Всеки се е съгласил да ги спазва при регистрацията си. Модераторите не са бавачки или начални учителки. Четеш правилата и пишеш - просто е. Ако не можеш да схванеш такива лесни правила ти трябва лекар, а ако не искаш да ги спазваш си заслужаваш наказанието. Ако чак толкова се затрудниш може да пуснеш ЛС на мода. Потребители вече са ме питали преди да пуснат обява и на всички съм отговорил. Но това да стане практика -тц. Да не казвам и още колко мода ще трябват за да няма забавяне във времето за публикуване на обява.
Ето за какво ти говоря: http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=43201

Какво се забелязва в тази тема:

1. Тя е публикувана свободно, а е в разрез на правилата, липсва конкретика - марка на пружините, от/за какъв модел кола са и т.н.
2. Потребител, който се интересува, несъзнателно ЪП-ва темата на ... 5-та минута.
3. Потребител, който нищо не знае, не мисли и дрънка глупости, ЪП-ва темата на около 30-та минута.
4. Потребител (Аз ;) ), който се опитва да уточни нещата, ЪП-ва темата за пореден път.

До тук имаме 3 спама и 1 нередовна тема, нали?
Вече над 24 часа Модератор не е коригирал това, защото има и други тема, а не му е професия да седи 24 часа във форума с пръст върху "Refresh page", нали?

Как биха изглеждали нещата, ако имаше предварителен контрол на обявите и невъзможност да се ЪП-ва 168 часа?
1. Обявата щеше да не бъде публикувана, преди колегата да я коригира и добави необходимата информация.
2. Нямаше да се пълни със спамерски постове - визирам и своя!
3. Модераторът нямаше да излежда все едно не си е свършил работата, защото нещата щяха да изглеждат ОК ;)

Сега успях ли да те убедя в правотата на думите ми и ефективността на предложенията? ;)

mordohy
13-01-2010, 11:29
@Додо 155,предложението ти и много добро,но приложимо само за купува-продава.Ъпването на 168 часа ,ще намали безумието само количествено,но не и качествено.Все пак,спама ще е по-малко.Няма как,модовете да разрешават всеки пос,защото понякога един безсмислен пос,може да отвори съвсем смислена тема.Освен това,както се е случвало и в нашия,а и в други форуми,тема която е просто за коша,а автора за бан,в последствие се е оказала особенно важна.Модовете не може да сме компетентни по всичко и да знаеме всичко.Такива гении ги има само по филмите.Едно такова нещо,най-малкото ще доведе до там,че интелектуалното и техническо ниво на форума,ще се определя и реже от нивото на некомпетентност на мода,а не от общия интелект на юзерите.Това е много опасна за развитието ни територия.Самоя факт,че обсъждаме такава тема,вече говори,че всички са заинтересовани от прогреса,а не от запазване на статуквото.Юзерите се делят на няколко типа,в зависимост от предпочитанията им.Ще се опитам да ги изброя.Такива,които влизат главно в общи приказки.Там са хората,които единственото нещо ,което ги обединява е марката Алфа Ромео.Там са както най-големите спамери,така и хората които се интересуват от духовното начало и са по-общителни.Тука цензурата си е направо престъплени,стига да не се неподтиква към такова.
Техническите раздели са най-пъстри.Тука се наблюдават начини на мислене от "направи си сам" в раздела на 33 ,до "аз си обслужвам колата само зад граница в оторизиран сервиз" и прочие.Посват се всевъзможни неща.повечето конкретни въпроси,на които понякога мода е трудно да отговори и да прецени за какво точно иде реч.
В "Тунунг-рацинг" нещата са най- зле!Има теми,които са ..... Да ама на юзерите им харесва да се налагат с мними и реални подобрения,както и да цитират до припадък,различни тунинг фирми от цял свят.Особено става напечено,като почнат да се налагат виртуалните клики във форума.Мода какво да прави!?Поразтърве ги малко,а те след известно време си започват пак.Тука единствено тоягата оправя нещата.
Минаваме на купува-продава.Тука по правило,юзерите от техническите влизат само при нужда,а понякога трябва и мода да ги насочи,защото те пак си питат и търсят по съответния им раздел и не без основание.В раздела бъка от никове,които е трудно да ги срещнеш другаде.Е точно тука стават и най-сериозните скандали.Защото има иконмически интереси и нещата загрубяват при липса на ясни правила и особенно,когато те не се спазват.
Все пак ,аз бих сложил някъде на видно място един надпис:"Като нещо не ти е ясно,дали може или не-питай мода"

Alfa User
13-01-2010, 11:35
Мда, темата е интересна и наболяла наистина. Та да се изкажа и аз по предложенията от колегата Dodo :
по т.1 - идеята е много добра, но срока ми се вижда дългичък - според мен по-редно е да е някъде около 72-та часа. Казвам го най-вече в предвид на това, че за седем дена темата, която би ме заинтересувала, ще е заминала нейде на майната си впредвид на честотата на публикуване на обяви ... ;
по т.2 - съгласен съм на 100% ;
по т.3 - също много добро предложение, но освен публикуването на обяви, би следвало да се поограничи малко и писането изобщо (за определено време), защото напоследък сме свидетели на абсолютно мазало във форума. Вероятно ще е добре новорегистрирания потребител да може да чете всички общи раздели, а да може да пише примерно в "общи приказки" или нещо подобно. В някои форуми ограничението по време относно писането на нови потребители върши страхотна работа ! Вярно, че не е демократично, но в съзнанието на нашего брата бугарина ДЕМОКРАЦИЯ = АНАРХИЯ както вече беше казано ;
по т.4 - модераторите наистина ще се натоварят, но и сега има доста теми за оправяне, които просто плачат за операция от мод. Така че няма да е кой-знае колко претоварването, а това че обявата може да се забави с един ден според мен не е фатално ;
по т.5 - мнението си го включих малко по-горе, към т.3 ;
по т.6 - 100% ЗА - както беше написано, всеки би следвало при регистрацията си да е прочел правата и задълженията си - макар, че типично по нашенски, всички се интересуват само от правата си ... ;
по т.7 - не съм съвсем съгласен, най-вече защото прочитайки мнение от типа на "Хм, ами да, верно..." или "Не бе, шегувам се" и виждайки, че потребителя има над 2000 мнения за последните 6 месеца (да речем), ми става ясно, че това е просто спамер. Такива хора често ползват темите, за да се дразнят с някого, или просто да се опитват да "блеснат" с неясни познания. Съответно автора на темата няма да се издразни (поне не много) и няма да се впусне в излишни спорове със спамера.
И тука ми блесва една идейка - предлагам на потребител, който надхвърли някакво средно допустимо количество мнения за седмица примерно, да му бъде налагано ограничение за писане за определено време, и да му бъде изпращано предупреждение. Може би ще е добре това да може да става автоматично, с възможност за контрол от админите ;
по т.8 - хубаво е под ника наистина да има ранг според стажа на потребителя, но и възможност към него да се добавя нещо - има забавни идеи, и не смятам че трябва да се спира тази опция - просто да се промени, както казах.
По въпроса със RepMeter-а - много от потребителите не схващат какво точно е тва, яде ли се, и дали може да си начукаш орехите с него (сори за символиката). Хубаво ще е, след като форума си има версия БГ, и този "параметър" да бъде с някакво лесносмилаемо наименование на български, за да е ясно за какво иде реч.
Малко дългичък стана поста, но се надявам да е конструктивно полезен :)

JORDI
13-01-2010, 12:57
...
по т.7 - не съм съвсем съгласен, най-вече защото прочитайки мнение от типа на "Хм, ами да, верно..." или "Не бе, шегувам се" и виждайки, че потребителя има над 2000 мнения за последните 6 месеца (да речем), ми става ясно, че това е просто спамер. Такива хора често ползват темите, за да се дразнят с някого, или просто да се опитват да "блеснат" с неясни познания. Съответно автора на темата няма да се издразни (поне не много) и няма да се впусне в излишни спорове със спамера.

:th_up:

...
Малко дългичък стана поста, но се надявам да е конструктивно полезен :)

Абсолютно полезен!:handshake:

cyberhill
13-01-2010, 14:14
Аз лошо не съм видял от модератор/админ до момента.
Даже мога да кажа, че доста от тези хора, са писали и отговаряли на зададени въпроси от мен. Което е похвално и абсолютно противоречи, на това че чакали,само със секирата...
В много форуми съм регистриран , в някой съм много активен, в друге почти не, но смея да твърдя, че тук модераторите са на ниво и форума е доста прилично подреден, като се има в предвид, че за 12 часа има 16 страници с ъпнати/нови теми, а не е ясно колко още са изтрити, преди да цъкна бутнона New Posts.

Впечатление ми прави единствено комерсиалната част на форума, явно там има някаква заигравка , която не не ме и интересува в интерес на истината.

Евала за форума! Недоволни винаги ще има.

Dodo 155
14-01-2010, 10:26
Мда, темата е интересна и наболяла наистина. Та да се изкажа и аз по предложенията от колегата Dodo :
.........................
.........................
Малко дългичък стана поста, но се надявам да е конструктивно полезен :)
Алекс,
подобренията по всички мои предложения са по-интересни от самите тях :th_up:
Особено ми хареса идеята с автоматично ограничаване на мнения или ЛС ;)

mordohy:
Виждам, че промяната във форума е назряла и би донесла до нещо положително, но ... дали ще бъде направено нещо или ще се окажат поредните добри идеи и ... дълги локуми?
Сам знаеш, че всяка идея е подтикната от някакъв импулс и бива променяна, модернизирана и т.н., докато стане факт, но в същността тя си запазва корена, т.е. трябва да се развива, за да стане работеща и полезна за всички.

Колкото до Демокрацията ... ами доста демокрация има в момента, а както колегите от мод екипа споменаха: при такава маса от хора трябва дисциплина - морков и пръчка :)

Както се приема правило да не се спами в тема или да не се обиждат потребителите, така ще се приеме правило да се ЪП-ва на Х време, да не може да се пише от нови юзъри, да не могат да се пускат повече от Х мнения на ден и ЛС ... т.н.

Ето ви ред и дисциплина с нотка на военно положение, каквото явно е необходимо ... вече ;)

Но тук възникват няколко други въпроси, на които мод екипа трябва да си отговори:
Можем ли да го постигнем?
Имаме ли капацитета?
Сега ли е времето да го направим?
Какво бихме променили?
Как ще се отрази на потребителите и форума?

Ако няма отговори на тези въпроси, по-добре да не се прави нищо - ще бъде обречено на провал ...!

п.с. Помнете, че една промяна не е едностранна и тя включва освен промяна на правилата и тези, за които са гласувани, но и промяна в тези, които ги съблюдават!!!

mordohy
14-01-2010, 14:15
Идеи са давани много пъти и все добри!Основния проблем,според мене е,че огромна част от нас не са свикнали на дисциплина.Спомена за казармен ред.За мнозина устава е (както впрочем и правилника на форума) само една тегоба,която трябва да прецакаме.Всъщност,добре информирания използва тия правила за собствена защита и изгода.Спомни си само за неприкосновенността на постовия на пост.На пръв поглед тъпотия,но който знае правилата е бетон.
Давал съм и аз,както и други доста предложения,но много от тях са за сега,технически неизпълними.
Струва ми се по-важно и от там трябва да се тръгне,да се спазват поне сегашните правила.Защото ако нямаме културата да спазваме тия,няма никаква гаранция,че ще се спазват новите.Каквито и да са те!
Основното е да се опитваме поне да сме малко по-толерантни и добри!А това не се наблюдава напоследък.Всеки знае и може,а като му зададеш конкретен въпрос ,се гъне или го завоалира с безмислици!
Ние първо трябва да се променим.Всичките!
Иначе знаеш лафа за новия бардак.Ако не се пооправим,няма да стане!

fiore
14-01-2010, 16:33
Нямам много време в момента да изтъкна мотивите си но ПОДКРЕПЯМ с няколко ръце предложенията на Додо. В някой по късен пост ще се аргументирам.

Alfa User
20-01-2010, 18:17
И сега какво ?
Пописахме си, поспорихме, и накрая ?

vikoalfa
20-01-2010, 21:51
И сега какво ?
Пописахме си, поспорихме, и накрая ?


Много правилно Алекс,само ще те допълня-Всяко чудо за три дни.:gives[1]:

Dodo 155
20-01-2010, 22:33
И аз не знам какво става, но се надявам да се обсъждат нещата в раздела за членовете.
Може да се гласуват и на ОС, което няма как да разберем дали е свикано.

Pinky
21-01-2010, 11:09
И сега какво ?
Пописахме си, поспорихме, и накрая ?

Кой е казал, че нещо ще последва?

Темата по дефиниция се превърна в по-голямата си част в оплюване. Има и добри идеи, на които ще бъде обърнато внимание, естествено.

пп Общо събрание беше проведено, УС биде избран, чакаме вписване в съда за да се започне активна дейност, ако няма други пречки.

fiore
22-01-2010, 15:24
И аз не знам какво става, но се надявам да се обсъждат нещата в раздела за членовете.
Може да се гласуват и на ОС, което няма как да разберем дали е свикано.

Членовете знаят дали е свикано. А и ОС не се занимава със форума..

KGB
22-01-2010, 21:33
НЕ забравяйте, че форума няма нищо общо с клуба от много, много време...около 2 години...

sen7
22-01-2010, 22:38
Ъъъъ...........ако няма тогава парите от платените реклами , примерно, отиват в .................

pr_00f
22-01-2010, 22:56
@оффтопик
Всъщност за да има форума нещо общо с клуба , би следвало да има клуб. А той къде е?

bager
22-01-2010, 23:59
Не е тук мястото за обсъждането на клуба!
А форума все пак е на някой и ние всички които сме тук, сме длъжни да се съобразяваме с правилата измислени от него(или тях). Те(правилата) не са толкова строги, че да пречат на нормалната комуникация между потребителите. Тук демокрация няма и не трябва да има!
Аз проблеми с модовете нямам, даже им съчувствам за постоянното ровене, ама щом ги влече...:respect:

Dodo 155
23-01-2010, 12:01
Абе защо винаги всички се захващате за думата "ПРОБЛЕМ"?

Защо си купуваме по-нова кола или нещо друго?
Защото ни прави проблем или искаме по-ново, по-хубаво, по-различно?

Хайде сега помислете позитивно върху това "КАКВО МОЖЕМ И КАК ДА ПРОМЕНИМ" :)

Не съм съгласен, че нещо, което работи добре, трябва да остава така във времето!

Както се променят потребителите, нуждите, културата и т.н., така трябва да се променя и средата във форума.

Go on :rockon:

acko88
26-01-2010, 21:12
Аз също имам една идейка,найстина длъжноста на модератора не е лека,и нека има някакъв мандат,след като той изтече да се набират нови за постовете,така и така досегашните модове,несе знае как и по какъв критерий са набирани но няма значение.

п.с. Специални целувки на мойте любимци,лятото идва :)

mordohy
26-01-2010, 23:37
Четох пак от начало и Додо е основно прав за едно.Нужно е ние да се променим.По принцип структурата на форума е само скелета.Месото,кожата и останалото е от нас.Ако промениме някой кокал,това не ни гарантира,че ще сме с чисти и избръснати сурати.Най-много да доведе до още по-голяма инвалидност.До сега прочетох предложения , общо взето само за ограничаване на нещо ,тоест за забрани.От мъдри хора знам,че винаги,дори и да възпитаваш или да съдиш,както и да променяш нещо, се използват положителни неща.