PDA

View Full Version : Charger vs Turbo compressor



RUSEV-BGR
21-01-2010, 22:23
Значи снощи гледах едно предаване по дискавъри лондонски гараж-тунинговаха едно порше от тия модели с на ауди двигател. Монтираха компресор задвижван от ремък,освен това сложиха и по големи дюзи-ефекта беше от 165кс заводско на 298кс измерено на дино.Бих искал да чуя мненито на знаещите какви са плюсовете и минусите на тунинга с турбо компресор и само компресор,кой от двата вариянта е по-успешен,и по-евтин?!

Денис
21-01-2010, 22:33
1. Евтин вариант няма.
2. Турбо компресора има по-голямо КПД, защото се задвижва от изгорелите газове.
3. При компресора има загуби от порядъка на 20-30%, защото ремъка се задвижда от коляновия вал, при което му оказва допълнително натоварване(пример е компресора на климатика)

Ma7e4k0
21-01-2010, 23:46
Chop Shop - London Garage ли си гледал :wow:
Компресора е повече за ниските и средните, Турбото за средни и високи.
Най-добре според мен с турбо и с компресор, като ето тази Делта -

http://www.youtube.com/watch?v=ZXzkkGqv9Es

http://www.youtube.com/watch?v=CRt0epipxQI

---------- Post added at 01:46 ---------- Previous post was at 01:33 ----------

Ето го и епизода за които говориш - http://www.youtube.com/watch?v=b0kGGo5kpUQ

RUSEV-BGR
21-01-2010, 23:47
Chop Shop - London Garage ли си гледал :wow:
Компресора е повече за ниските и средните, Турбото за средни и високи.
Най-добре според мен с турбо и с компресор, като ето тази Делта -

http://www.youtube.com/watch?v=ZXzkkGqv9Es

http://www.youtube.com/watch?v=CRt0epipxQI

Точно това гледах-и си мисля че по-лесния вариант е комресор като монтаж-нека и други да кажат.

Flame
21-01-2010, 23:50
То и аз преди време се бях замечтал за един компресор за 155-цата,ма трябват стабилни финанси:sickness:

Bobo
22-01-2010, 02:22
По принцип турбината има доста по голямо кпд от чарджъра и затова в повечето случей се ползва турбо, освен това за монтажа и на двете са нужни доста преработки като дори за чарджър в някой случей е доста трудно заради задвижването от ремък. Доста хора предпочитат чарджъра защото там нещата с доста предвидими буста се определя само от оборотите на компресора и много лесно се изчислява дебита и налягането - съответно по-лесно се създават готови китове и колите си имат мощност от ниски обороти ;)
Тва се сещам питайте конкретно ;)

---------- Post added at 00:22 ---------- Previous post was at 00:20 ----------


Chop Shop - London Garage ли си гледал :wow:
Компресора е повече за ниските и средните, Турбото за средни и високи.
Най-добре според мен с турбо и с компресор, като ето тази Делта -

http://www.youtube.com/watch?v=ZXzkkGqv9Es

http://www.youtube.com/watch?v=CRt0epipxQI

---------- Post added at 01:46 ---------- Previous post was at 01:33 ----------

Ето го и епизода за които говориш - http://www.youtube.com/watch?v=b0kGGo5kpUQ

Че ние дори във форума имаме кола с турбо и компресор бе колега;) ето я http://www.clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=6990

RUSEV-BGR
22-01-2010, 17:52
По принцип турбината има доста по голямо кпд от чарджъра и затова в повечето случей се ползва турбо, освен това за монтажа и на двете са нужни доста преработки като дори за чарджър в някой случей е доста трудно заради задвижването от ремък. Доста хора предпочитат чарджъра защото там нещата с доста предвидими буста се определя само от оборотите на компресора и много лесно се изчислява дебита и налягането - съответно по-лесно се създават готови китове и колите си имат мощност от ниски обороти ;)
Тва се сещам питайте конкретно ;)

---------- Post added at 00:22 ---------- Previous post was at 00:20 ----------



Че ние дори във форума имаме кола с турбо и компресор бе колега;) ето я http://www.clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=6990

Конкретно става въпрос за фият 2000 20вентила аз ти бях писал за чип но тоя комресор не ми излиза от главата.Та въпроса ми е коя марка компресор модел е подходящ за този мотор и оригиналнато управление може ли да се настрои спрямо компресора!?

Bobo
22-01-2010, 17:54
Конкретно става въпрос за фият 2000 20вентила аз ти бях писал за чип но тоя комресор не ми излиза от главата.Та въпроса ми е коя марка компресор модел е подходящ за този мотор и оригиналнато управление може ли да се настрои спрямо компресора!?

Само искам да ми кажеш къде точно без флекс тунинг ще влезе компресор и всичките тръби в твоя кош?

RUSEV-BGR
22-01-2010, 18:04
Копресора на климатика го виждам навън а и предния капак ще се поореже-Бобо намисля ли нещо трудно се отказвам!!!

Bobo
22-01-2010, 18:07
Копресора на климатика го виждам навън а и предния капак ще се поореже-Бобо намисля ли нещо трудно се отказвам!!!

Така сега се заинтересувай какъв точно ремък трябва за да се задвижи едн малък компресор който евентуално и много невероятно ще се събере на мястото на климатика ти? Нали не забравяш какво върти ремъка на компресора на климатика ти в момента ;)

RUSEV-BGR
22-01-2010, 18:15
Май ще трябва да се смятат предавателни отношения-при теб е много интересно пускаш гатанки и сега ще търся отговора!

ФЕРАРИСТ
22-01-2010, 22:29
Аз живо се интересувам от темата, като се наиграя атмосферно, ще мина на един от тия два варианта, място ще намеря, климатиците ми отдавна ги изхвърлих, имам място и за турбо, и за чардж, много по ме върлува каква електроника ще управлява всичката тая гадост, и най вече дали стандартно Бошче МЕ2.1 може да се модне да бачка с кое да е от двете, щото още ми държи влага от тия меги.....

Bobo
22-01-2010, 23:49
Аз живо се интересувам от темата, като се наиграя атмосферно, ще мина на един от тия два варианта, място ще намеря, климатиците ми отдавна ги изхвърлих, имам място и за турбо, и за чардж, много по ме върлува каква електроника ще управлява всичката тая гадост, и най вече дали стандартно Бошче МЕ2.1 може да се модне да бачка с кое да е от двете, щото още ми държи влага от тия меги.....

Има вариянти с леки преправки на 2.1-то да стане работата ;)

whorunit
23-01-2010, 12:37
мое мнение е че механичен компресор излиза по евтино от турбо компресора :)

При турбо компресора трябва да се купят :
1.Турбо-компресора
2.Нов изпускателен колектор
3.Интеркулер (зависи от това колко ще зобате колата)
4.Отделна електроника

При Механичния компресор трябва да се купят:
1.Компресор
2.Интеркулер(не е задължително защото го няма проблема с топла и студена част както е при турбото ... топлата част награвя студената и за това е нужен "едно време порше са правили експериметни с тези интеркулери и са установили че оптимална температура на въздуха е 90-95 градуса става въпрос за модела 917 дауер 1500 к.с. 12 цил. би-турбо 6000 куб. см.")
4.Отделна електроника

Dodo 155
23-01-2010, 12:57
мое мнение е че механичен компресор излиза по евтино от турбо компресора :)

При турбо компресора трябва да се купят :
1.Турбо-компресора
2.Нов изпускателен колектор
3.Интеркулер (зависи от това колко ще зобате колата)
4.Отделна електроника

При Механичния компресор трябва да се купят:
1.Компресор
2.Интеркулер(не е задължително защото го няма проблема с топла и студена част както е при турбото ... топлата част награвя студената и за това е нужен "едно време порше са правили експериметни с тези интеркулери и са установили че оптимална температура на въздуха е 90-95 градуса става въпрос за модела 917 дауер 1500 к.с. 12 цил. би-турбо 6000 куб. см.")
4.Отделна електроника
Така като ти чета поста се замислям и аз за един чарджър :crazy:
Малко да ме "вдигне" в ниските, не че имам и високи повече от 4500, но ... :roll2:

Я виж Бобо какво е написал за двата варианта и помисли кое наистина е по-евтино и най-важното - осъществимо ;)

Дали някой "донор" няма да реши интереса в полза на турбокомпресора, както обикновено става :lol:

whorunit
23-01-2010, 13:16
Така като ти чета поста се замислям и аз за един чарджър :crazy:
Малко да ме "вдигне" в ниските, не че имам и високи повече от 4500, но ... :roll2:

Я виж Бобо какво е написал за двата варианта и помисли кое наистина е по-евтино и най-важното - осъществимо ;)

Дали някой "донор" няма да реши интереса в полза на турбокомпресора, както обикновено става :lol:
Дали ?

Bobo
23-01-2010, 13:29
мое мнение е че механичен компресор излиза по евтино от турбо компресора :)

При турбо компресора трябва да се купят :
1.Турбо-компресора
2.Нов изпускателен колектор
3.Интеркулер (зависи от това колко ще зобате колата)
4.Отделна електроника

При Механичния компресор трябва да се купят:
1.Компресор
2.Интеркулер(не е задължително защото го няма проблема с топла и студена част както е при турбото ... топлата част награвя студената и за това е нужен "едно време порше са правили експериметни с тези интеркулери и са установили че оптимална температура на въздуха е 90-95 градуса става въпрос за модела 917 дауер 1500 к.с. 12 цил. би-турбо 6000 куб. см.")
4.Отделна електроника

Всъщност поста ти звучи интелегентно ма нъц няма нищо вярно;)
Начи викаш топлата част на турбото нагрява въздуха а? А да си чувал че при сгъстяване въздуха се нагрява? А да ти кажа че при 1500кс и 95 градуса на въздуха загубата в коне е в кс около 5-6 коли от тия дето ги караме за всекидневки :lol: Да не говорим че в списъка ти липсват толкова много неща че колата даже няма да запали ;)

Bobi_33
23-01-2010, 13:59
мое мнение е че механичен компресор излиза по евтино от турбо компресора :)

При турбо компресора трябва да се купят :
1.Турбо-компресора
2.Нов изпускателен колектор
3.Интеркулер (зависи от това колко ще зобате колата)
4.Отделна електроника


И от друго няма нужда? От по-големи дюзи? Блоу оф? Ремап или друга електроника? По-широка генерация? Нищо друго?

ФЕРАРИСТ
23-01-2010, 14:08
Има вариянти с леки преправки на 2.1-то да стане работата ;)
Това с турбо или чардж, или и с двете......леките преправки в хеед ли се правят, или може и другаде?

Bobo
23-01-2010, 14:09
Това с турбо или чардж, или и с двете......леките преправки в хеед ли се правят, или може и другаде?

Що в хеед може и другаде естественно ;)

whorunit
23-01-2010, 14:14
Всъщност поста ти звучи интелегентно ма нъц няма нищо вярно;)
Начи викаш топлата част на турбото нагрява въздуха а? А да си чувал че при сгъстяване въздуха се нагрява? А да ти кажа че при 1500кс и 95 градуса на въздуха загубата в коне е в кс около 5-6 коли от тия дето ги караме за всекидневки :lol: Да не говорим че в списъка ти липсват толкова много неща че колата даже няма да запали ;)
Знам че разбираш повече от мен защото си направил доста коли ..... но нека и аз да кажа нещо

Значи въздуха примерно при 1 бар налягане в 2 инча тръба няма а се нагрее над 90 градуса в никакъв случай :) ... Освен това турбината и компресора са на една ос и от там е неизбежно нагряването на компресора което води до награвяне на въздуха доста над 90 градуса интрекулери има с водно охлаждане списъка който съм дал е орязан знам не съм изпадал в подробности какво тряба да се вземе ако трябва да сме точни трябва да се вземе

1.Турбокомпресор
2.Изпускателен колектор
3.Въздуховоди и силиконови съединения
4.Нови дюзи(по-големи)
5.нова бензинова помпа(за екстремно зобане повече барове на турбината повече барове на горивото за придържане към 12>1 смес :) същото се отнася и за дюзите)
6.Нова електроника + широколентова ламбда сонда
7.Блоу оф+ Waste Gate (пак за екстремно зобане)
8.Интеркулер

надявам се не се дразниш че те цитирам :)

cmok3
23-01-2010, 15:08
Знам че разбираш повече от мен защото си направил доста коли ..... но нека и аз да кажа нещо

Значи въздуха примерно при 1 бар налягане в 2 инча тръба няма а се нагрее над 90 градуса в никакъв случай :) ... Освен това турбината и компресора са на една ос и от там е неизбежно нагряването на компресора което води до награвяне на въздуха доста над 90 градуса интрекулери има с водно охлаждане списъка който съм дал е орязан знам не съм изпадал в подробности какво тряба да се вземе ако трябва да сме точни трябва да се вземе

1.Турбокомпресор
2.Изпускателен колектор
3.Въздуховоди и силиконови съединения
4.Нови дюзи(по-големи)
5.нова бензинова помпа(за екстремно зобане повече барове на турбината повече барове на горивото за придържане към 12>1 смес :) същото се отнася и за дюзите)
6.Нова електроника + широколентова ламбда сонда
7.Блоу оф+ Waste Gate (пак за екстремно зобане)
8.Интеркулер

надявам се не се дразниш че те цитирам :)

недей така, че хората ще си помислят, че е много лесно и после не можем да се отървем от алфи-драгстери!

П.С. а какво разбираш под "екстремно зобане?

Dodo 155
23-01-2010, 15:12
Дали ?
Аха :crazy:

Донор решава ситуацията много по-лесно ... иначе нещата от списъка ти могат да надхвърлят 10 000 лв. и мерси ти за тунинга :lol:

btw: Забравяш спирачки, окачване, скорости ... ще са ти нужни повече от вода по кулера ;)

Bobo
23-01-2010, 15:25
Знам че разбираш повече от мен защото си направил доста коли ..... но нека и аз да кажа нещо

Значи въздуха примерно при 1 бар налягане в 2 инча тръба няма а се нагрее над 90 градуса в никакъв случай :) ... Освен това турбината и компресора са на една ос и от там е неизбежно нагряването на компресора което води до награвяне на въздуха доста над 90 градуса интрекулери има с водно охлаждане списъка който съм дал е орязан знам не съм изпадал в подробности какво тряба да се вземе ако трябва да сме точни трябва да се вземе

1.Турбокомпресор
2.Изпускателен колектор
3.Въздуховоди и силиконови съединения
4.Нови дюзи(по-големи)
5.нова бензинова помпа(за екстремно зобане повече барове на турбината повече барове на горивото за придържане към 12>1 смес :) същото се отнася и за дюзите)
6.Нова електроника + широколентова ламбда сонда
7.Блоу оф+ Waste Gate (пак за екстремно зобане)
8.Интеркулер

надявам се не се дразниш че те цитирам :)

Май пак не четеш - искам да ми кажеш при 100 коня и 90 градуса на въздуха според теб ще има ли загуби и колко?

Sunny
23-01-2010, 16:23
Май пак не четеш - искам да ми кажеш при 100 коня и 90 градуса на въздуха според теб ще има ли загуби и колко?

Без да разбирам ~80+ ;)

whorunit
24-01-2010, 01:36
Май пак не четеш - искам да ми кажеш при 100 коня и 90 градуса на въздуха според теб ще има ли загуби и колко?
При 100 коня мотор едва ще има някакви загуби или ако има такива ще са нищожни защото вероятно налягането ще е 0.4-0.5 бара и пак зависи колко е голям мотора като обем :) ... разбрах те какво искаш да кажеш :drunk:

Bobo
24-01-2010, 10:32
При 100 коня мотор едва ще има някакви загуби или ако има такива ще са нищожни защото вероятно налягането ще е 0.4-0.5 бара и пак зависи колко е голям мотора като обем :) ... разбрах те какво искаш да кажеш :drunk:

Ясна е работата ако имаме 100 коня и 90 градуса на въздуха загубите ще са толкова големи че по добре да хвърлиме нагнетяващото устройство и да си караме атмосверка ;)

търтей
24-01-2010, 10:42
За кви загуби говорите?
Щото термичната ефективност на ДВГ е бездруго смешна :))))
А после имало глобално затопляне
хихи

А и за къф тип механичен компресор говорим - винтов или бутален?
Щото нещата са доста различни

whorunit
24-01-2010, 12:38
Ясна е работата ако имаме 100 коня и 90 градуса на въздуха загубите ще са толкова големи че по добре да хвърлиме нагнетяващото устройство и да си караме атмосверка ;)
Добре щом така мислиш няма проблем аз няма да споря с теб :) просто в горния пост вметнах това за порше заради интеркулерите ... те инженерите им знаят по добре от нас кое колко и как ... все пак въпросния двигател е V12 би-турбо 6000 куб.см. с турбо-копресори ККК и с надув на 1.4 бара с електроника на Бош и турбините са управлявани механично с Waste gate-a и Blow Off-a и е разработен 70-те години :)

А по въпроса за интеркулерите не са 100% за дължителни при кварталния тунинг който се прави в повечето случаи защото там се правят малки налягания от порядъка на 0,5-0,6 бара ... някой ги ползват за успокояване на пулсациите на въздуха създвани от компресора пълна глупост е това... компресора създава линейно налягане това не е бутален компресор
И по горе някой се изцепи че всички Алфи ще станели на драгстери от всяка кочина драгстер не става и темата е турбо вс механичен копресор

Механчните са няколко чешита:
1.Центробежни(като компресорната част на турбо-компресора)
2.Винтов(напирмер обемен компресор на Рут)
3.Лопатен(подобно на лопатите на старите параходи тип Компрекс такива монтират на мерцедесите дето ги означават компресор)

Бутални няма :)

надявам не се дразните от писаниците ми

търтей
24-01-2010, 14:29
Бутални няма :)

надявам не се дразните от писаниците ми

дали? :devil:

Bobo
24-01-2010, 14:56
Аз се предавам ще :pain:
Търтейчето има нерви ще се оправи :-)

Kuker
24-01-2010, 15:07
Не се предавай.До този момент не е казано почти нищо.Само се правите на загадъчни.:)Следим с интерес.:)

cmok3
24-01-2010, 16:38
И по горе някой се изцепи че всички Алфи ще станели на драгстери от всяка кочина драгстер не става и темата е турбо вс механичен копресор


дали не става... при досатъчно знания, средства и "кочина", всичко е възможно :grin:
А по темата, тя е излишна - има достатъчно книжки, гугъл та дори и уикипедия ако искате. Там си пише всичко, а това което не го пише е личното предпочитание на майстора :grin:
Безплата вечеря няма никъде :grin:

RUSEV-BGR
24-01-2010, 18:16
Аз се предавам ще :pain:
Търтейчето има нерви ще се оправи :-)
Точно сега ли намери да се откажеш?

дали не става... при досатъчно знания, средства и "кочина", всичко е възможно :grin:
А по темата, тя е излишна - има достатъчно книжки, гугъл та дори и уикипедия ако искате. Там си пише всичко, а това което не го пише е личното предпочитание на майстора :grin:
Безплата вечеря няма никъде :grin:

Нещо не разбирам кое е излишно всяко мнение по-въпроса е ценно за мен!

CrazyElement
24-01-2010, 19:03
Аз отначало си мислих , че Турбото излиза по-скъпо като реализация , но като се разчетох ... май и компресора и той си излиза бая парички или кажи речи, каквото по-лесно намериш него монтирай.

П.П. Но мисля , че компресорът има по-малко неща за баране поправете ме ако греша.

търтей
24-01-2010, 19:34
Уточнете няколко неща
- какъв мотор ще се доработва
- в каква кола
- какво се иска да се постигне точно
- какво ще се слага - ни турбото е един вид ни компресора

прочете малко за термичната ефективност, кое как прегрява - алуминия и чугуна имат различни характеристики - демек трябва и съпромат и т.н.

после може и по-сериозно

CrazyElement
24-01-2010, 19:44
Уточнете няколко неща
- какъв мотор ще се доработва
- в каква кола
- какво се иска да се постигне точно
- какво ще се слага - ни турбото е един вид ни компресора

прочете малко за термичната ефективност, кое как прегрява - алуминия и чугуна имат различни характеристики - демек трябва и съпромат и т.н.

после може и по-сериозно

Ми например моя мотор на 0.4-0.5 налягане говорим за компресор.

търтей
24-01-2010, 19:47
Ми например моя мотор на 0.4-0.5 налягане говорим за компресор.

защо 0.4?
какво искаш да постигнеш?
какъв компресор?

CrazyElement
24-01-2010, 19:54
защо 0.4?
какво искаш да постигнеш?
какъв компресор?

Говорим за компресора от мини купър eathon нещо си беше , ми целта ми е да се постигни 1 прилично вървяща ежедневка без някакви ултиматни боостове и да сменям всичко в двигателя.

V_A_N_K_A_T_A
24-01-2010, 19:58
В Мини Купър S,мисля,че беше Eaton M45.Има и по-голям,М62.А има и друг вариант: http://www.rotrex.com/ ;) който е центробежен,а не винтов и според мен е по-удачен...

П.П
Поляците направиха демо кола на клуба си със такъв компресор - 156 3.0 Compressore ;)

търтей
24-01-2010, 20:20
ми целта ми е да се постигни 1 прилично вървяща ежедневка без някакви ултиматни боостове и да сменям всичко в двигателя.

ако успееш ще почерпиш
ако не може да научиш нещо :mrgreen:

CrazyElement
24-01-2010, 21:12
ако успееш ще почерпиш
ако не може да научиш нещо :mrgreen:

Ми затова е хубаво в тази тема да се даде 1 пример примерно за 2.0 ТС с турбо какво що трябва да се смени и направи и с компресор пак и хората да знаят :)

Bobo
24-01-2010, 23:59
Ми затова е хубаво в тази тема да се даде 1 пример примерно за 2.0 ТС с турбо какво що трябва да се смени и направи и с компресор пак и хората да знаят :)

Ами за моята кола имаше тема която даже реших и да подновя ма се има отворковци дето да ти скапят кефа ... както и да е там всичко бяхме описали с голямата риба, ако си направите труда да прочетете ще разберете а за новини и развитие явно в тоя форум няма да има данни ;)

drigata
25-01-2010, 16:17
Тука гледам станало интересно,аре и аз да се намесим манечко.

Ето ви графики на най малкия ИТЪН

http://www.capa.com.au/eaton_m45data.htm

Та за да стане ясно,за да развъртиш този компресор на 14000 оборота и 5psi налягане ти трябват 20 конски сили(от мотора -).

А температурата на въздуха е 40 градуса,но ако искаме буст равен на 10psi тогава нещата изглеждат така :

14000 обр,10psi
-25кс.

и темп = 88 градуса.

Оттук нататък си правете извода за по големи чарджъри и по големи бустове.

oem
25-01-2010, 16:47
Тука гледам станало интересно,аре и аз да се намесим манечко.

Ето ви графики на най малкия ИТЪН

http://www.capa.com.au/eaton_m45data.htm

Та за да стане ясно,за да развъртиш този компресор на 14000 оборота и 5psi налягане ти трябват 20 конски сили(от мотора -).

А температурата на въздуха е 40 градуса,но ако искаме буст равен на 10psi тогава нещата изглеждат така :

14000 обр,10psi
-25кс.

и темп = 88 градуса.

Оттук нататък си правете извода за по големи чарджъри и по големи бустове.

Демек правиш, струваш и на края колата си е пак същия куц кон. :) Или поне с 80% загуби...

По-добре валове, чип, малко олекотяване и газ :)

От няколко дни водя преговори с Коломбо и Бариани за закупуване на валове и се чудя сега Медиум серията ли да купя или Макс серията. Не ми се знаимава с турбини и прочее. Вземам валовете и при Бобо да пише софта :) Той още не знае де ама ще научи :)

WhitePower
26-01-2010, 12:17
говориш така защото никога не си карал турбо бегачка
нещата са мнооого далеч от атмосферките

oem
26-01-2010, 12:39
говориш така защото никога не си карал турбо бегачка
нещата са мнооого далеч от атмосферките

Карал съм. Но не ме влекат турбо колите особено. Предимо заради поддръжката. Ако я купувам чисто нова може и с турбо да е, но иначе не :)

oem
26-01-2010, 14:40
Незнам само Медиум серията ли да избера или Макс. Ако избера макс да не стане на празен ход да и броя цилиндрите?

Някой да препоръча нещо?

И някой по-вещ може да хвърли едно око тук и да си каже мнението:
http://www.colombo-bariani.com/catalogo_pdf.php?lang=eng

Графа 1800-2000 16v Twin Spark

Гледам макс серията има по-голямо припокриване на фазите, по-дълго държи клапаните отворени, лифта е по-голям... незнам оригинално как е и не мога да сравня....

CrazyElement
26-01-2010, 14:51
Тука гледам станало интересно,аре и аз да се намесим манечко.

Ето ви графики на най малкия ИТЪН

http://www.capa.com.au/eaton_m45data.htm

Та за да стане ясно,за да развъртиш този компресор на 14000 оборота и 5psi налягане ти трябват 20 конски сили(от мотора -).

А температурата на въздуха е 40 градуса,но ако искаме буст равен на 10psi тогава нещата изглеждат така :

14000 обр,10psi
-25кс.

и темп = 88 градуса.

Оттук нататък си правете извода за по големи чарджъри и по големи бустове.

-25 кс. но колко ще получиш като цяло , че нещо ми се губи сметката?


ЕДИТ: Какво получаваш отгоре с въпросните валове, някой , който ги разбира нека драсне с 1-2 реда и да обесни точно какво става?

kolev
26-01-2010, 16:14
40% пише за чарджъра

WhitePower
26-01-2010, 17:49
Карал съм. Но не ме влекат турбо колите особено. Предимо заради поддръжката. Ако я купувам чисто нова може и с турбо да е, но иначе не :)

нема да спориме , поддръжката е като на хатмосферка + една турбина
само дето за атмосферка за 40 коня вкарваш 2-3000 лева , а за турбо кола 300-500 лева

Sunny
26-01-2010, 23:30
Добре обаче никой не споменава за поддръжката на компресорите което си е доста съществен фактор .

thecleaner
26-01-2010, 23:45
нема да спориме , поддръжката е като на хатмосферка + една турбина
само дето за атмосферка за 40 коня вкарваш 2-3000 лева , а за турбо кола 300-500 лева

За 300-500 лв. съм съгласен за турбокола, но за средностатистически TS. как се вдигат 40коня за 2-3000лв. я ни разкажи. :kicking:

Zhivkov
26-01-2010, 23:54
мисля, да прекратя спора с малко реалисти4ен хумор а именно проблема(в слу4ая турбо или компресор) "МОЖЕ" и са реши само с 1 лев4е като пуснете тото.... и много усмивки за вбъдеще :bouncing_smiley:

drigata
27-01-2010, 09:40
Ааааааа,на мен ми е ясно ,че повечето тука си чешат езиците(клавиатурите).

RUSEV-BGR
27-01-2010, 13:17
Ааааааа,на мен ми е ясно ,че повечето тука си чешат езиците(клавиатурите).

И да искам не мога да направя нищо в това време,не че и хубаво да е ще направя нещо-както казват в днешно време информацията е най скъпото нещо!Аз искам да я получа в този форум моят както се изразявам на ум за което съм благодарен на всички които споделят по-нещо!Между другото ще ходя да пускам тото-снощи сънувах че съм си купил алфа 159.

Bobo
27-01-2010, 13:19
Незнам само Медиум серията ли да избера или Макс. Ако избера макс да не стане на празен ход да и броя цилиндрите?

Някой да препоръча нещо?

И някой по-вещ може да хвърли едно око тук и да си каже мнението:
http://www.colombo-bariani.com/catalogo_pdf.php?lang=eng

Графа 1800-2000 16v Twin Spark

Гледам макс серията има по-голямо припокриване на фазите, по-дълго държи клапаните отворени, лифта е по-голям... незнам оригинално как е и не мога да сравня....

Аз като те гледам май не знаеш кво искаш :dance: Ако искаш ефект ти трябва макс,обаче няма начин да караш бегачка и да имаш читав празен ход ;)

CrazyElement
27-01-2010, 14:14
Аз като те гледам май не знаеш кво искаш :dance: Ако искаш ефект ти трябва макс,обаче няма начин да караш бегачка и да имаш читав празен ход ;)

Добре аз хич си нямам понятие от тези работи , които ги пише в сайта, ако сложа макс серията колко кончета г/д вземаш и нМ?

whorunit
27-01-2010, 14:32
Добре аз хич си нямам понятие от тези работи , които ги пише в сайта, ако сложа макс серията колко кончета г/д вземаш и нМ?
Нютони от валове не чакай ... ще паднат надолу най-вероятно спрямо мошноста ... Нютони най-много идват от Апаратите за Изкуствено Дишане демек турбото :)

CrazyElement
27-01-2010, 14:37
Нютони от валове не чакай ... ще паднат надолу най-вероятно спрямо мошноста ... Нютони най-много идват от Апаратите за Изкуствено Дишане демек турбото :)

Е то това ако стани , то по-лошо с тези валове значи.

WhitePower
27-01-2010, 14:54
За 300-500 лв. съм съгласен за турбокола, но за средностатистически TS. как се вдигат 40коня за 2-3000лв. я ни разкажи. :kicking:

ми едни прости сметки
800Е за валове -1600 лева ( Щото са 2 )
500 E олекотен маховик- 1000 лева ( ако не си го разпилваш ти - за некви пари и каквото стане щото треба и да се балансива наново )
600-800 лева колектори нови
600 лева генерация
300-500 лева чипчета
е са удари чертата и всичко това за толкова малко кончета - а за тия пари кола можеш да си купиш

Bobo
27-01-2010, 16:07
ми едни прости сметки
800Е за валове -1600 лева ( Щото са 2 )
500 E олекотен маховик- 1000 лева ( ако не си го разпилваш ти - за некви пари и каквото стане щото треба и да се балансива наново )
600-800 лева колектори нови
600 лева генерация
300-500 лева чипчета
е са удари чертата и всичко това за толкова малко кончета - а за тия пари кола можеш да си купиш

Тя сметкатаси е ясна ма каде ги видя тия 40 коня от тия модификации??? Тва имаше предвид чистача ;)

WhitePower
27-01-2010, 19:04
Тя сметкатаси е ясна ма каде ги видя тия 40 коня от тия модификации??? Тва имаше предвид чистача ;)



сметката е съвсем приблизителна и ориентировачна

Bobo
27-01-2010, 20:01
сметката е съвсем приблизителна и ориентировачна

И пак не ми отговори на въпроса :chair: ;)

thecleaner
27-01-2010, 20:08
сметката е съвсем приблизителна и ориентировачна

Хахахаха ни на пари ни на коне ги изкарваме. Извода е че атмосверката да правиш бИгачка, е неблагодарна и ниско ефективна работа особено след като няма акциз а Фиат имат доста турбо агрегати подлежащи на трансплантация в Алфите.

Flame
27-01-2010, 20:24
Чакай,чакай не слагай всичкото атмосферки под един знаменател,ако е нещо над 2.5-3.0 стават по-различни нещата(но пък там са си бегачки и без друго)

Доко
27-01-2010, 20:35
А бе толкова ли е кекъв туйн спарка, че никой не мисли за нитро ? Само за има-няма една хилядарка имате 40-50 коня и поне десетина яки старта , кви са тия компресори-момпресори ...:wow::smoke::biggrin::crazy::lol:

Bobo
27-01-2010, 20:37
А бе толкова ли е кекъв туйн спарка, че никой не мисли за нитро ? Само за има-няма една хилядарка имате 40-50 коня и поне десетина яки старта :wow::smoke::biggrin::crazy::lol:

Няма никъв проблем с това ;) Само дето закво ти е нитро освен за 400 метра;)

Доко
27-01-2010, 20:38
Няма никъв проблем с това ;) Само дето закво ти е нитро освен за 400 метра;)

М чи от светофар до световар колко е ?:new_Eyecrazy:

Sunny
27-01-2010, 20:39
М чи от светофар до световар колко е ?

В софия на места няма и 20м ;)

Bobo
27-01-2010, 20:40
М чи от светофар до световар колко е ?

Ми ела да ти сложа на ГТВ-то :Bolt:

Доко
27-01-2010, 20:45
Ми ела да ти сложа на ГТВ-то :Bolt:

Тва го обмислям от известно време, ма май като се стопли ша ма ухапе вируса .:wow:

п.с. Па ко роди ще мислим нещо хатмосверно англичанско от 3.0 нагоре .

WhitePower
27-01-2010, 21:59
И пак не ми отговори на въпроса :chair: ;)

приблизително 40 кончета можеш да кажиш със тези модификации , и ако се наложи кованите буталца + шлайфа на главичката - да позгъстиш мотора

а за литровата мощност бобо си знае
най важното е колата да има кончета във излишък + да е достатъчно лека за да сатане сфетофарна бегачка има хора със кола горедолу 240 кончета , със много килца по лека какъв беше резлтата
не си мислете че от кола 1500 кг и със 3 литрова атмосферна мощност става бегачка


а и друго нерабрах , що да си насаждаш двигател от фиат купе като можеш да караш купе пък си остави алфата за кеф и красота

CrazyElement
28-01-2010, 00:10
приблизително 40 кончета можеш да кажиш със тези модификации , и ако се наложи кованите буталца + шлайфа на главичката - да позгъстиш мотора

а за литровата мощност бобо си знае
най важното е колата да има кончета във излишък + да е достатъчно лека за да сатане сфетофарна бегачка има хора със кола горедолу 240 кончета , със много килца по лека какъв беше резлтата
не си мислете че от кола 1500 кг и със 3 литрова атмосферна мощност става бегачка


а и друго нерабрах , що да си насаждаш двигател от фиат купе като можеш да караш купе пък си остави алфата за кеф и красота

Е защото хем да си бърз хем да си красив едновременно :)

WhitePower
28-01-2010, 10:15
темата се извтрати малко идеята беше че съм за турбото като идея и начин на каране и фън който ти доставя
със компреса нещата не седят баш така

CrazyElement
28-01-2010, 22:36
темата се извтрати малко идеята беше че съм за турбото като идея и начин на каране и фън който ти доставя
със компреса нещата не седят баш така

Я обесни повече , че аз досега за компресора разбрах само , че за да се развърти му трябват 25 коня.

kimif2008
28-01-2010, 23:06
а най добре с двете

Sunny
28-01-2010, 23:50
Малко образователен материал , сравнение турбо <> супер чарджер ТУК (http://www.youtube.com/watch?v=MGdg2Fd2WQY)

WhitePower
29-01-2010, 11:18
не е въпроса колко коне му трябват или каквото и да е
удоволсвието което ти достава турбото , като надуе и като издиша не може да се сръвни със онази пищялка компресора , дето е и една кофа пари навсичкото отгоре

---------- Post added at 09:18 ---------- Previous post was at 09:16 ----------


Малко образователен материал , сравнение турбо <> супер чарджер ТУК (http://www.youtube.com/watch?v=MGdg2Fd2WQY)

тоя е леко сектант и маняк на компреса, 5 филма за компреса и , некво смешно за турбото ;))със почти никво инфо

Kuker
29-01-2010, 19:25
На тази как са и паднали конете, да ми я подаряват няма да я взема.:tooth: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=121814850&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=900&makeModelVariant1.modelId=9&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=185&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=1

Sunny
29-01-2010, 22:23
тоя е леко сектант и маняк на компреса, 5 филма за компреса и , некво смешно за турбото ;))със почти никво инфо

Всеки с болеста си , нали знаеш ;)
Ето ти се кефиш на турбо надув-а , аз се кефя на един компресиран Опел от време на време .
Карал съм и турбо бензин и компресорен бензин .
А ми се кара нещо което да ги има и двете .
:rockon:

Ma7e4k0
30-01-2010, 01:08
Всеки с болеста си , нали знаеш ;)
Ето ти се кефиш на турбо надув-а , аз се кефя на един компресиран Опел от време на време .
Карал съм и турбо бензин и компресорен бензин .
А ми се кара нещо което да ги има и двете .
:rockon:

Делта С4 или Голф 5 мисля че беше .... :metal:

ФЕРАРИСТ
30-01-2010, 10:02
Четох някакво мнение че на по малък мотор е по добре турбо, на по голям компресор......но колкото повече соднирам мнения, май ще трябва да се слага Мега, щото дебитомера почти може би няма как да се излъже.....

whorunit
30-01-2010, 10:34
Всички нови мотори на ФВ са с механичен и турбо тези които ги означават TSI (не старите означения TFSI) един познат има новата шкода суперб с 1.4 ТСИ мотор 122 к.с. и гледах под капака много странно излгежда

Bobo
30-01-2010, 13:02
Четох някакво мнение че на по малък мотор е по добре турбо, на по голям компресор......но колкото повече соднирам мнения, май ще трябва да се слага Мега, щото дебитомера почти може би няма как да се излъже.....

Въобще не е нужно да се лъже !

Zhivkov
30-01-2010, 13:43
ма никои нещо не се похвалва с 8ц... зна4и тото не го е фанало и тоя път....:???: продалжавайте да пускате....

Jivko7777
31-01-2010, 09:14
Малко образователен материал , сравнение турбо <> супер чарджер ТУК (http://www.youtube.com/watch?v=MGdg2Fd2WQY)



тоя е леко сектант и маняк на компреса, 5 филма за компреса и , некво смешно за турбото ;))със почти никво инфо

Ето едно друго видео...малко по обективно...
http://www.youtube.com/watch?v=GyZ0r-CbXbg&feature=related

kimif2008
31-01-2010, 13:02
Всички нови мотори на ФВ са с механичен и турбо тези които ги означават TSI (не старите означения TFSI) един познат има новата шкода суперб с 1.4 ТСИ мотор 122 к.с. и гледах под капака много странно излгежда
jтой е само с турбо,ето ти с двете

---------- Post added at 13:02 ---------- Previous post was at 13:00 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=aqMySTgUPGo

fade
31-01-2010, 22:29
Въобще не е нужно да се лъже !

Е да... ако можеш да си пренапишеш картата а и се сменят дюзите. Но ако го правиш с пети инжектор задължително трябва да го лъжеш което при MAF сензорите... айде няма да изпадаме в "лирични отклонения" и подробности. ;)
По скоро искам да те питам, мислил ли си да пробваш с "вълнов обменик на налягане" по популярен е като COMPREX. Бустът е в целият обхват и реакцията е мигновена. Има ги в дизеловите Мазди и в някой стари Сенатори (ако не ме лъже паметта) Старите конструкции се задвижват от коляновия вал, но пък в съвременните разработки са си с електромотор... така може да се напасне много по точно скоростта им на въртене. Мисля, че за Low Pressure Charge, това е едно добро решение. Даже съм си заплюл една система, която не можаха да подкарат от една 626-ца, Основният проблем с тия обменици е, че задължително трябва и сериозен междинен охладител.
Ако имаш някакви наблюдения или съображения ще ми е приятно да дискутираме по въпроса за плюсове и минуси.

П.П.
Забравих.... ето ви един евтин "ROTREX" (http://www.auto-turbo.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=4) ;)

Bobo
01-02-2010, 11:36
Е да... ако можеш да си пренапишеш картата а и се сменят дюзите. Но ако го правиш с пети инжектор задължително трябва да го лъжеш което при MAF сензорите... айде няма да изпадаме в "лирични отклонения" и подробности. ;)
По скоро искам да те питам, мислил ли си да пробваш с "вълнов обменик на налягане" по популярен е като COMPREX. Бустът е в целият обхват и реакцията е мигновена. Има ги в дизеловите Мазди и в някой стари Сенатори (ако не ме лъже паметта) Старите конструкции се задвижват от коляновия вал, но пък в съвременните разработки са си с електромотор... така може да се напасне много по точно скоростта им на въртене. Мисля, че за Low Pressure Charge, това е едно добро решение. Даже съм си заплюл една система, която не можаха да подкарат от една 626-ца, Основният проблем с тия обменици е, че задължително трябва и сериозен междинен охладител.
Ако имаш някакви наблюдения или съображения ще ми е приятно да дискутираме по въпроса за плюсове и минуси.

П.П.
Забравих.... ето ви един евтин "ROTREX" (http://www.auto-turbo.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=4) ;)

Мдаа това нещо е идейно но като конструкция е доста ниско надеждно и от опит знам че в БГ ремонт на такова нещо няма кой да ти направи. Освен че е рядкост и не е с много високо КПД затова и няма силни коли които да го използват :hmm: Да можеби за ниски налягания и малко коне ще е добре, обаче ме притеснява факта че механичните преправяния са доста за да го монтираш а и не е особенно компактно ;) Тва са малкото ми наблюдения върху тази извънземна инерционно-газово-ролково задвижвана джвъга:mrgreen:

morfius
02-02-2010, 00:04
И един (вероятно тъп) въпрос...
Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?

drigata
02-02-2010, 09:53
И един (вероятно тъп) въпрос...
Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?

Ами и отговора е много прост.

На компресора кривата на буста нараства порпорционално спрямо оборотите на мотора,тоест,неможе да имате 1 бар на 2000 оборота и това налягане да се запази в диапазона 2000-4000,докато с турбокомпресор може.

Турбините се делят на три категории ,small ,medium,high, и има един клас който може да обедини две категории в една и това е variable ,тоес променливата геометрия на дизелите и не само.

fade
02-02-2010, 14:59
И един (вероятно тъп) въпрос...
Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?

Колега както винаги отговорът не е еднозначен!
Най-същественото предимство на така наречените турбо-компресори е, че за задвижването си използват енергията на изгорелите газове които се разширяват допълнително в топлата страна на турбо-агрегата. Това представлява нещо като "виртуално" увеличение хода на буталото и по пълно използване и по-добро преобразуване на топлинната енергия в механична. Ако не ми изневерява паметта така се увеличава индикаторният КПД на двигателя.
Докато при механично задвижваният компресор (бил той центробежен, руут, или винтов) просто отнемате механична енергия която вече е "създадена" (преобразувана от химическа в топлинна и механична) за извършване на работата по увеличаване на налягането на входящият въздух и компенсиране на помпените загуби в двигателя. Предимствата на турбо-компресорите са очевидни, за съжаление до преди 20 години технологичното ниво ги правеше ненадеждни, но с развитието на технологиите и натрупването на Know-How станаха надеждни и достъпни. Имат разбира се и недостатъци, примерно, че за да направят големи над налягания и дебити се нуждаят и от високи обороти (примерно 60К) което си е едно сериозно изпитание за повечето евтини и достъпни материали. Напоследък чувам, че ги правят с керамични търкалящи лагери което съществено би трябвало да увеличава срока им на използване.
Разбира се има още много както положителни така и отрицателни неща, но при добро желание можете да потърсите в нета ;)
Успех!


Ами и отговора е много прост.

На компресора кривата на буста нараства порпорционално спрямо оборотите на мотора,тоест,неможе да имате 1 бар на 2000 оборота и това налягане да се запази в диапазона 2000-4000,докато с турбокомпресор може.
...

Не съм много съгласен колега, просто в конкретният случай, може би един редуциращ вентил ще свърши тази работа и ще държи каквото налягане сте му задали, пък ако ще двигателя, респективно компресора да се върти и с 10к оборота.

Stoyan Georgiev
02-02-2010, 18:01
Не съм много съгласен колега, просто в конкретният случай, може би един редуциращ вентил ще свърши тази работа и ще държи каквото налягане сте му задали, пък ако ще двигателя, респективно компресора да се върти и с 10к оборота.

за друго не се обаждам щото бъкел си немам от такива неща, ама тук простата логика ме кара да си мисля, че с тоя редуциращ вентил, ще поддържаш някакво налягане, но на по-ниски обороти ще е на много по-малък обем, т.е. ти ще създадеш еди кво си налягане, но "дебит"-а или там не го знам какво трябва да се нарича няма да е достатъчен

JJJ
02-02-2010, 21:28
И един (вероятно тъп) въпрос...
Компресора е по-ефективен при ниски обороти, докато турбината във високите.
Защо тогава дизелите не ги помпят с компресори, те въртящ момент да ги въртят си имат, но обороти кой знае колко не... но пък ползват турбини?

Проблема с оборотите на дизеловите двигатели не се крие е в използваните компресори, турбокомпресори и други, а в смесообразуването и организирането на ефективен работен процес при високи обороти... :blah: :blah: :blah:


...Ако не ми изневерява паметта така се увеличава индикаторният КПД на двигателя....

Изобщо не ти изневерява тя.

fade
03-02-2010, 09:03
за друго не се обаждам щото бъкел си немам от такива неща, ама тук простата логика ме кара да си мисля, че с тоя редуциращ вентил, ще поддържаш някакво налягане, но на по-ниски обороти ще е на много по-малък обем, т.е. ти ще създадеш еди кво си налягане, но "дебит"-а или там не го знам какво трябва да се нарича няма да е достатъчен

Зависи от конструкцията на вентила колега! Редуциращ на български означава ограничител на налягане! Ползват ги в Инди-карт там максималното над-налягане на компресорите беше ограничено мисля на 2.4бара. и тези вентили се поставят преди състезание от съдиите и са еднакви за всички пилоти. Намира се отзад зад ролбара над главата на пилота. И се чува ясно как се отваря по време на състезания.

drigata
03-02-2010, 10:51
Не съм много съгласен колега, просто в конкретният случай, може би един редуциращ вентил ще свърши тази работа и ще държи каквото налягане сте му задали, пък ако ще двигателя, респективно компресора да се върти и с 10к оборота.

Добре,но я се замисли какъв трябва да е компресора за да потдържа примерно 1 бар в целия работен диапазон ,а камоли да е по високо налягането и колко загуби ще доведе това.

Има една тема точно за това в" перформанса",за малък мотор и голям РУТ и 1,5 бара,изводите клоняха към много високи загуби от прекомерно загряване на въздушния поток и задвижването му,с две думи безмисленно.

batico
03-02-2010, 12:30
Ако желаете потърсете книжката "Maximum boost" на Корки Бел, мисля че има отговори на много от поставените тук въпроси. (има я из нета)

fade
03-02-2010, 13:24
Добре,но я се замисли какъв трябва да е компресора за да потдържа примерно 1 бар в целия работен диапазон ,а камоли да е по високо налягането и колко загуби ще доведе това.

Има една тема точно за това в" перформанса",за малък мотор и голям РУТ и 1,5 бара,изводите клоняха към много високи загуби от прекомерно загряване на въздушния поток и задвижването му,с две думи безмисленно.

Колега, няма какво да мисля, за мен механично задвижваният компресора е отживелица и съм го изложил по горе в поста си. Въпросът беше принципен и доколкото виждам от архива сте казали:

неможе да имате 1 бар на 2000 оборота и това налягане да се запази в диапазона 2000-4000,докато с турбокомпресор може
Просто аз казвам може да се направи и с механичен компресор!... какъв и колко голям е компресора, какви са загубите и какви ползите няма значение в конкретният случай, особено ако говорим за "силни" двигатели, при които разхода на гориво и КПД нямат никакво значение. Дал съм и достатъчно красноречив пример от моторните спортове.
Единственото нещо което си мисля е, че няма нужда от увъртане и излишно чесане на пръстите!
За мен спора е приключен! :beer: