PDA

View Full Version : Въпрос относно шум при натиснат съединител, 156 SW 1,9JTD 8v



Peter_63
24-01-2010, 08:13
Здравейте колеги
Рядко пиша във форума, щото съм срамежлив :D , но го следя редовно.
Става въпрос за колата от подписа.
Първо да кажа че използвах търсачката, но не намерих нещо сходно.
Второ, знам и за хвърлянето на боб, но съм ходил на сервиз за този проблем, при човека, който по принцип ми обслужва колата и на когото безусловно вярвам. На този етап и той вдига рамене, макар че има съмнение за съединител.

Та за проблема. Когато колата е спряна, при натиснат педал на съединителя, независимо дали скоростния лост е в неутрална позиция или на предавка, се чува постоянен шум под формата на къррррррр :D. Не мога да локализирам откъде идва. Отвън шумът не се чува много, започва да се чува ако се доближи ухо до дясно предно колело и почти не се чува откъм ляво предно колело. Когато отпусна съединителя шумът изчезва. Всъщност шумът се чува и при движение, ако държа педала на съединителя натиснат, но се заглушава от звука на двигателя. Понякога, ако колата е в движение и върви по инерция (т.е. отпуснат съединител и неутрална предавка) и леко натисна и след това отпусна спирачката, същият шум също се чува за кратко 1-2 секунди.

Шумът го чувам от миналото лято насам и няма някаква динамика, т.е. не прогресира с времето.

Ще бъда благодарен на някакви предположения относно шума, които да подхвърля на моя майстор. Поздрави на всички.

CrazyElement
24-01-2010, 14:32
Колега, аз мисля , че е лагер-помпа на съединителя, при мен го имаше същото , но беше в обратен ред когато колата е на свободна се чуваше въпросния шум и като натисна педала се оправяше, но помня наскоро имаше подобна тема като твоята и излезна лагер-помпа.

rusiq86
24-01-2010, 17:01
Същият дразнещ шум при натиснат съединител се чуваше на една пунтара, локализира се че от от аксиалният лагер на съединителя! Продава се отделно само лагер също, като цената е някъде 15 лв! Вече може за твоята да е малко по-скъп.

mirchozo
24-01-2010, 17:17
Да приемем че е лагер-помпа(което е най-вероятното), но защо се чува отдясно въпросния шум? Отдясно са ангренажните ремъци + ролки + водна помпа, пистовия ремък + хидравлика + копресора на климатика + алтернатора. Какво общо има съединителя с изброените?

пп Колега направи едно клипче да чуем за какво става въпрос.

Peter_63
24-01-2010, 18:10
Доколкото знам, на мойто ЖТД има аксиален лагер, а не лагер-помпа. То дано да е аксиален лагер, щото другата вероятност, за която разбрах е демпферен маховик.

ПП. Клипче ще мога да запиша утре и тогава ще го пусна.

Засега благодаря колеги

cassillas
24-01-2010, 19:04
Ако е с лагер помпа както е при 2.0тс, за справка цената от Т&Н кар е ~190лв ама работата е към още 200лв.

barash
24-01-2010, 22:40
Колега за шума от дясно мисля,че може би чуваш как ти трака демпферната шайба,но поне при мене нямаше нищо общо с натискането на съединителя,на място като работи двигателя-включи климата,когато включи компресора шайбата се натоварва и почва да трака,така аз си устонових проблема.

Peter_63
25-01-2010, 07:41
Колега за шума от дясно мисля,че може би чуваш как ти трака демпферната шайба,но поне при мене нямаше нищо общо с натискането на съединителя,на място като работи двигателя-включи климата,когато включи компресора шайбата се натоварва и почва да трака,така аз си устонових проблема.

Не колега, това за демпферната шайба отдавна се отхвърли като възможност. Със сигурност не е това. Наистина е учудващо че се чува повече отдясно, логичното е да се чува повече отляво, ако е нещо от съединителя. Може би обаче е някакъв проведен шум, знам ли.

haljscho
25-01-2010, 21:13
Не колега, това за демпферната шайба отдавна се отхвърли като възможност. Със сигурност не е това. Наистина е учудващо че се чува повече отдясно, логичното е да се чува повече отляво, ако е нещо от съединителя. Може би обаче е някакъв проведен шум, знам ли.

1,9JTD не е с лагер помпа.
Маховик тресе доста при потегляне.

JoroTD
25-01-2010, 22:06
Колега при мен има същия шум колата я взех преди 2 седмици.До сега бях с Алфа 146 2.0 тд сега съм с 2.4JTD.Предишния собственик ми каза че шумът се е появил след смяна на съединителя.При рязко потегляне колата тресе но без да се смъкне съединителя не може да се диагностицира нищо поне така ме увери човек който разбира доста но е много трудоемко за сега щте карам така.Нямало да има проблеми.

Peter_63
26-01-2010, 07:36
1,9JTD не е с лагер помпа.
Маховик тресе доста при потегляне.

Да, и аз така знам и затова писах по-горе, че няма лагер помпа :thumbup:. Тресене няма при потегляне, дано наистина да не е маховик, че там работата става дебела. Остава да е аксиален лагер, но и това означава доста разглобяване и работа. Мъка-мъка.

Благодаря за идеите колеги.

AlfaMan
26-01-2010, 17:57
Колегата е с дизел, и там няма лагер-помпа, ами аксиален лагер и две външни помпи.
Демферната шайба може да се провери. Има един прорез на нея откъдето се определя състоянието й - майсторите знаят къде е

Bobo
26-01-2010, 21:40
Не колега, това за демпферната шайба отдавна се отхвърли като възможност. Със сигурност не е това. Наистина е учудващо че се чува повече отдясно, логичното е да се чува повече отляво, ако е нещо от съединителя. Може би обаче е някакъв проведен шум, знам ли.

Да вметна една идея ако коляновия вал направи аксиален луфт е възможно шумовете да се появят откъм ремъците така че проверка му е майката ;)

Peter_63
27-01-2010, 07:26
Колегата е с дизел, и там няма лагер-помпа, ами аксиален лагер и две външни помпи.
...

Благодаря колега, и аз няколко пъти вече да казвам на колегите, че няма лагер-помпа, а аксиален лагер :D


... Демферната шайба може да се провери. Има един прорез на нея откъдето се определя състоянието й - майсторите знаят къде е

Точно така, и вече е проверено от моя майстор, не е от демпферната шайба. Освен това, ако е оттам, шумът и вибрациите няма да имат общо с натискане на съединителя, а ще са постоянни. И освен това този шум и вибрации ще се чуват ясно като се отвори капака на двигателя, а това не е така. Пък и ремъкът ще вземе да заминава, пък той си е като нов. Е това е мое мнение де, пък аз не съм много компетентен. :D


Да вметна една идея ако коляновия вал направи аксиален луфт е възможно шумовете да се появят откъм ремъците така че проверка му е майката ;)

Благодаря Bobo, това е нещо ново за мен. Ще подхвърля идеята на моя майстор. Таз проверка за колянов вал свързана ли е с голямо разглобяване?

CrazyElement
07-02-2010, 19:49
Тука правя 1 голям офф-топик и се извинявам , но не искам и да пускам нова тема, та от извесно време се чудя, защо на дизела ( конкретно карах 1.9 JTD 105 к.с.) съединителят е доста по-твърд от моя (2.0 ТС) ? То е ясно , че сигурно нещо скоростните кутии са виновника, но е доста кофти просто 1 път като свикнеш с мек съединител , и после мускулна треска ...

haljscho
07-02-2010, 20:16
Тука правя 1 голям офф-топик и се извинявам , но не искам и да пускам нова тема, та от извесно време се чудя, защо на дизела ( конкретно карах 1.9 JTD 105 к.с.) съединителят е доста по-твърд от моя (2.0 ТС) ? То е ясно , че сигурно нещо скоростните кутии са виновника, но е доста кофти просто 1 път като свикнеш с мек съединител , и после мускулна треска ...
Като смених моя съединител педала стана мек като памук.
Преди това беше мноооого твърд.
Притискателя беше мноого зле.......
Но след една седмица стана пак твърдичък, е не като преди де........
Цилиндъра е сменян, помпата не.