PDA

View Full Version : Някой да е сменял 2 водни помпи за 3месеца на JTD?



yori
30-01-2010, 14:00
И така колеги,преди около 3 месеца ми протече водната помпа(Valeo) ,която бе на 15-16 000 км и по-малко от година.Смених я с мисълта,че се случват такива работи и след смяната източихме всичката течност от системата и наляхме 6л антифриз и 3.5л вода.И така до днес сутринта,когато установих,че пак от страната на водната помпа прокапва по малко.А тази втората помпа е пак Valeo,но този път с доказано качество и т.н.(знаете ги тези от магазините).Та мисълта ми е да търся нередност в мотора или просто не мога да случа на водна помпа?Става въпрос за JTD 147,115 коня.

oem
30-01-2010, 14:45
И така колеги,преди около 3 месеца ми протече водната помпа(Valeo) ,която бе на 15-16 000 км и по-малко от година.Смених я с мисълта,че се случват такива работи и след смяната източихме всичката течност от системата и наляхме 6л антифриз и 3.5л вода.И така до днес сутринта,когато установих,че пак от страната на водната помпа прокапва по малко.А тази втората помпа е пак Valeo,но този път с доказано качество и т.н.(знаете ги тези от магазините).Та мисълта ми е да търся нередност в мотора или просто не мога да случа на водна помпа?Става въпрос за JTD 147,115 коня.

Да не би да ти прави голямо налягане в системата? На бензинките от голямо налягане избива и гарнитура на главата.

Преди да сложите помпата почистихте ли хубаво блока където ляга уплътнението на помпата? И от къде тече самата помпа? От уплътнението или от оста?

yori
30-01-2010, 14:49
Преди да сложим,тази която е в момента идеално почистихме всичко.А предишната теча беше между блока и помпата.А на тази още не знам къде е,в понеделник ще я гледаме.А ако прави голямо налягане не е на добре доколкото знам.

oem
30-01-2010, 15:51
Преди да сложим,тази която е в момента идеално почистихме всичко.А предишната теча беше между блока и помпата.А на тази още не знам къде е,в понеделник ще я гледаме.А ако прави голямо налягане не е на добре доколкото знам.

Сигурно и при тази е така. М/у нея и блока. Ми не е добре ако прави голямо налягане. Но то не е от помпата голямото налягане. Виж като е загряла си пипни маркучите. Ако са много твърди развии полека капачката на казанчето ама леко да не те пръсне. И ако изсъска прекалено вземи си смени капачката. При дизела незнам много или малкко е опасно това, но при бензинките от голямо налягане както казах издухва гарнитурата на главата.

yori
30-01-2010, 15:57
Това за маркучите го знам,като беше загряла одеве ги пробвах няколко пъти и са нормално твърди.Сега чакам да изстине да видя какво ще покаже.Мерси за съветите:)

oem
30-01-2010, 16:09
Това за маркучите го знам,като беше загряла одеве ги пробвах няколко пъти и са нормално твърди.Сега чакам да изстине да видя какво ще покаже.Мерси за съветите:)

Ако налягането в системата е нормално тогава търси причината около уплътнението на помпата/равността на блока. Явно не приляга добре. Ако там проблема мазни със силикон и готово :)

mirchozo
30-01-2010, 19:34
Само за протокола да попитам, с какъв антифриз се кара автомобила, щото има всякакви боклуци на пазара...

yori
30-01-2010, 20:20
Mobil(червен),но точно коя модификация ще кажа в понеделник.

mirchozo
30-01-2010, 21:45
Явно антифриза не е кофти, огледайте добре, да не би да изпуска от някъде другаде и да подлизва. Имаше едни течности дето се наливат в антифриза (напълно безопасни, разбира се) и после се виждат с жълтите очила, не мога да се сетя как точно се казваха(ползват се точно затова). Най-добре налейте нещо такова за да видиш къде точно е проблема, поразпитай за това в по-големите сервизи би трябвало да знаят.

Dodo 155
31-01-2010, 10:07
помпата от ангренажа ли се върти на дизелите?
Да, и не само дизелите.

Към колегата - чувал съм, че Бугати са добри помпи, но нищо не знам за Валео. Сигурен ли си, че частите са читави?

Не знам каква марка са оригиналните, тук може някой компетентен да се изкаже :)

yori
31-01-2010, 10:17
Да, и не само дизелите.

Към колегата - чувал съм, че Бугати са добри помпи, но нищо не знам за Валео. Сигурен ли си, че частите са читави?

Не знам каква марка са оригиналните, тук може някой компетентен да се изкаже :)
Ами колега,дават ги за едни от най-добрите уж,но дали е така.Утре като я отворим,ще видим точно какво е и дали евентуално силикона няма да играе.

Novachev
31-01-2010, 13:17
А да не би случайно да натягате прекалено много оптяжната ролка да заминават лагерите и това да убива водните помпи.

yori
31-01-2010, 17:09
А да не би случайно да натягате прекалено много оптяжната ролка да заминават лагерите и това да убива водните помпи.
Ами предишната беше прокапало между помпата и блока,а самата помпа беше здрава,това ме навежда на мисълта,че не е от ремъка(може и да греша).А днес наблюдавах много странно явление,като е студена колата капе антифриза,а загрее ли спира.От Хасково до София не изгуби и 10мл от течността(с изключение на това което изкапа пред блока докато загрее на място)странна работа.

myato
31-01-2010, 17:24
Няма нищо странно.Когато се загрее алуминият се разширява и детайлите се уплътняват.Като свалите помпата вижте да не е подбито леглото на фланеца или да не е изкривено челно.

mirchozo
31-01-2010, 17:36
Помпата не беше ли конусовидна, ако е така и е пренатегната веднъж, мисля че е нормално да прокапе все някога.
Ще играе силикона май...

pininfarina
31-01-2010, 17:36
Ами предишната беше прокапало между помпата и блока,а самата помпа беше здрава,това ме навежда на мисълта,че не е от ремъка(може и да греша).А днес наблюдавах много странно явление,като е студена колата капе антифриза,а загрее ли спира.От Хасково до София не изгуби и 10мл от течността(с изключение на това което изкапа пред блока докато загрее на място)странна работа.

Почти бях сигурен че е от капачката на разширителния съд, но с това което си написал няма логика да е тя.

голямата риба
31-01-2010, 18:03
А може просто помпата да не е монтирана като хората.
Аз съвсем скоро си прещипах гуменото уплътнение
и на другият ден ми прокапа.

Vanco
01-02-2010, 14:00
При поставяне на помпата трябва да намажеш уплътнението с грес и си готов.

yori
01-02-2010, 19:02
Днес след 2 часа ровене установихме,че не помпата е прокапала.Сега вариантите са 2- гарнитура на всмукателен колектор или пукнат блок.Напълно ще се изясни като се разглобят доста неща тъй като мястото е абсолютно недостъпно.

yori
12-02-2010, 12:04
И така развръзката на случая се оказа доста тривиална за италиянските автомобили,та причината за теча беше капачката на блока на 4-ти цилиндър от страната на купето.

pininfarina
12-02-2010, 12:53
Е добре де, къде е водната помпа, къде е тапата на 4-ти цилиндър:smoke:

yori
12-02-2010, 16:01
Моя грешка колега,тапата на 1-ви цилиндър,като го написах и излязох по работа и на бул.България се сетих каква глупост съм написал.

pininfarina
12-02-2010, 17:48
Моя грешка колега,тапата на 1-ви цилиндър,като го написах и излязох по работа и на бул.България се сетих каква глупост съм написал.


Така може ;-)
Добре че най-накрая сте решили проблема ;-)