PDA

View Full Version : Чувствителност на спирачките



Conqueror
07-02-2010, 17:07
Здравейте, колеги!
Напоследък забелязвам, че от време на време спирачките ми стават по-твърди, все едно има въздух в системата. Например като пускам спирачката на светофар съвсем бавно (1-2 км/ч) при нормални условия при натискане на спирачката колата спира много рязко, а в такъв момент спира по-бавно. Усещането е съвсем различно, сякаш няма серво. Струва ми се, че го прави по-често, когато е по-студено времето. Предните ми накладки са на 6 месеца (TRW - уж навсякъде много ги хвалят), задните напролет са за смяна. Спирачната течност не съм я сменявал никога.
Имате ли идея на какво може да се дължи този проблем и съответно как може да се реши.
Благодаря предварително за отговорите!

myato
07-02-2010, 17:18
Провери и вакумите.

CrazyElement
07-02-2010, 17:42
Здравейте, колеги!
Напоследък забелязвам, че от време на време спирачките ми стават по-твърди, все едно има въздух в системата. Например като пускам спирачката на светофар съвсем бавно (1-2 км/ч) при нормални условия при натискане на спирачката колата спира много рязко, а в такъв момент спира по-бавно. Усещането е съвсем различно, сякаш няма серво. Струва ми се, че го прави по-често, когато е по-студено времето. Предните ми накладки са на 6 месеца (TRW - уж навсякъде много ги хвалят), задните напролет са за смяна. Спирачната течност не съм я сменявал никога.
Имате ли идея на какво може да се дължи този проблем и съответно как може да се реши.
Благодаря предварително за отговорите!

Ми то и аз качили имам сходен проблем, и аз така просто някой път усещам как колата не иска да спре... скороста не е голяма , при което натискам спирачките още надоло но нямат ХОД(а би трябвало да има) :?!?! накладки/дискове всичко е сменяно по колата прицнипно го няма този проблем...

Conqueror
07-02-2010, 17:54
Това с вакумите не ми е съвсем ясно как да го проверя.
Иначе, както каза CrazyElement, ходът става по-малък а педалът по-твърд.

myato
07-02-2010, 18:15
Това с вакумите не ми е съвсем ясно как да го проверя.
Иначе, както каза CrazyElement, ходът става по-малък а педалът по-твърд.

Ако педалът е твърд и не спира,проблема е във вакумния усилвател ими някъде по вакумната система.Като натиснеш по-ячко и ще спре.Във всеки сервиз може да огледат за този проблем.Тъй като не си написал каква е колата,повече не мога да кажа.
Ако педалът е с малък ход,субективно се усеща като твърд,но колата трябва да спира рязко.При положение,че са сменени накладките,раздвижени апаратите и редовни дисковете,проблемът е в стари спирачни маркучи.

CrazyElement
07-02-2010, 18:20
Ако педалът е твърд и не спира,проблема е във вакумния усилвател ими някъде по вакумната система.Като натиснеш по-ячко и ще спре.Във всеки сервиз може да огледат за този проблем.Тъй като не си написал каква е колата,повече не мога да кажа.
Ако педалът е с малък ход,субективно се усеща като твърд,но колата трябва да спира рязко.При положение,че са сменени накладките,раздвижени апаратите и редовни дисковете,проблемът е в стари спирачни маркучи.

Ще го видим мерси колега за съветите, иначе този вакуум свързан ли е по някакъв начин със сервото на волана? Защото напоследък имам чуството , че волана се върти по-трудно....

Conqueror
07-02-2010, 18:29
Колата е 147 1.9 JTD 2001
Педалът по принцип няма голям ход, но спира рязко. Когато се появи този проблем педалът се натиска по-трудно (според мен и хода се намалява), при по-силно натискане колата спира, но не така рязко както обикновено.
Сега слизах до колата и спирачките бяха идеални, но ми нарави впечатление следното нещо:
при работещ двигател, като напомпам 4-5 пъти педала, последните 1-2 натискания става по-твърд. Ако го натискам да речем през 2 секунди е мек при всяко натискане, но ако е по-интензивно леко втвърдява.

myato
07-02-2010, 18:49
Ще го видим мерси колега за съветите, иначе този вакуум свързан ли е по някакъв начин със сервото на волана? Защото напоследък имам чуството , че волана се върти по-трудно....

Вакумният усилвател няма нищо общо със сервото на волана.Едното работи от създаването на отрицателно налягане от смукателните колектори.Другото е с помпа,която се върти от ремък.На сервото му е дошло време за смяна на маслото.


Колата е 147 1.9 JTD 2001
Педалът по принцип няма голям ход, но спира рязко. Когато се появи този проблем педалът се натиска по-трудно (според мен и хода се намалява), при по-силно натискане колата спира, но не така рязко както обикновено.
Сега слизах до колата и спирачките бяха идеални, но ми нарави впечатление следното нещо:
при работещ двигател, като напомпам 4-5 пъти педала, последните 1-2 натискания става по-твърд. Ако го натискам да речем през 2 секунди е мек при всяко натискане, но ако е по-интензивно леко втвърдява.

От това което си написъл се убеждавам,че имаш проблем във вакумната система.Проследи маркучето,което излиза от главата,пред термостата и върви назад към купето.От него има разклонение за ЕГР-а.

ФЕРАРИСТ
07-02-2010, 19:36
Спирачната течност не съм я сменявал никога.
Така или иначе трябва да го направиш, няма да е лошо да започнеш първо от това.....като за начало.....

RUSEV-BGR
07-02-2010, 21:41
Здравейте, колеги!
Напоследък забелязвам, че от време на време спирачките ми стават по-твърди, все едно има въздух в системата. Например като пускам спирачката на светофар съвсем бавно (1-2 км/ч) при нормални условия при натискане на спирачката колата спира много рязко, а в такъв момент спира по-бавно. Усещането е съвсем различно, сякаш няма серво. Струва ми се, че го прави по-често, когато е по-студено времето. Предните ми накладки са на 6 месеца (TRW - уж навсякъде много ги хвалят), задните напролет са за смяна. Спирачната течност не съм я сменявал никога.
Имате ли идея на какво може да се дължи този проблем и съответно как може да се реши.
Благодаря предварително за отговорите!

Гледам писал си по-надолу че е дизел!Ами колега какво бих направил аз-вземаш от някой или си купуваш един вакумер! На маркуча от вакумпомпата до серво апарата има едно разклонение тоест едно малко маркуче което отива някъде в купето е вадиш го и закачаш вакумера!Гледаш какво подналягане има мисля че под 0,6 бара вакум помпата е зле или имаш пропуски по-маркуч или сервоапарат-да ти кажа и двигателното масло е от значение за работата на вакум помпата!

Vanco
09-02-2010, 14:45
Не е лошо колегата да види дали спирачната течност не се връща в резервоарчето. Ако се връща, може и ABS да прави проблем.

Conqueror
16-02-2010, 22:05
Колеги, добавям още два симптома: при първото палене за деня, спирачките обикновено са перфектни, първите 3 - 4 спирания ще ме изхвърли през стъклото и после започва да поотслабва. Вторият симптом е, че като мина през дупка или нещо подобно, понякога при първото натискане на спирачката след това ABS-a малко рита без причина (на сух асфалт при намаляване).

napoli
16-02-2010, 23:04
Преди да смениш накладките спирачките си бяха :th_up: така ли.Според мен чеп за зеле не става от предните накладки,кофти марка.Първо обезвъздуши системата и никак зле няма да е да смениш спирачното масло.

digitalundgrd
16-02-2010, 23:33
Колеги, добавям още два симптома: при първото палене за деня, спирачките обикновено са перфектни, първите 3 - 4 спирания ще ме изхвърли през стъклото и после започва да поотслабва. Вторият симптом е, че като мина през дупка или нещо подобно, понякога при първото натискане на спирачката след това ABS-a малко рита без причина (на сух асфалт при намаляване).

Принципно при мен абс-а рита, когато "прелетя" през някоя бабунка или мина през малка дупка, ако по същото време съм натиснал дори и леко педала на спирачката...Явно нещо се шашка...Ама веднага почва да рита, а не като при тебе чак при първото натискане...

Dodo 155
16-02-2010, 23:40
Принципно при мен абс-а рита, когато "прелетя" през някоя бабунка или мина през малка дупка, ако по същото време съм натиснал дори и леко педала на спирачката...Явно нещо се шашка...Ама веднага почва да рита, а не като при тебе чак при първото натискане...
Напрежението е много голямо, когато натискаш спирачка и преминаваш на бабуна или влизаш в дупка!
Винаги отпускай педала преди това, за да не стане някой фал.
Преди няколко години четох тема, при която колега е набил спирачки заради дупка, влиза така в нея и от удара изкача възглавницата :death:
Не мога да се сетя дали не беше във форума на Тойота или Рено ...

trustworthy
17-02-2010, 09:32
Аз залагам 50 стотинки на сервото на спирачките :calc:

Това с абс-а ми се струва отделен проблем.

Conqueror
17-02-2010, 10:31
Аз залагам 50 стотинки на сервото на спирачките :calc:

Това с абс-а ми се струва отделен проблем.

Давам ти 1 лв да си оттеглиш залога...
Иначе и аз пускам спирачката, ако видя, че влизам в дупка.
Един колега спомена, че предните накладки не били стока, но преди да ги взема четох доста и отвсякъде ги хвалеха (пък и струваха 98 левчета). Иначе и с миналите наклади ми се е случвало това, но много много по-рядко и съвсем за кратко.
Ще е добре, ако някой горд притежател на такава алфа от София се съгласи да се видим някъде, да сравним поведението на спирачките.

688757
17-02-2010, 19:41
Колега защо не си провериш предните спирачни маркучи да не са частично разложени отвътре.Пробвай да откачиш маркуча от апарата но да е завит горе в тръбичката,от маркуча направо трябва да тече течността.Ако само капе през няколко секунди или изобщо не излиза на самотек е за смяна.Също виж добре ли се връщат на ръка предните спирачни цилиндърчета и дали накладките не заяждат в супорта.Казвам ти това защото и аз имах разни аномалии с моите и се оказа един полузапушен преден маркуч.

digitalundgrd
17-02-2010, 22:29
Ще е добре, ако някой горд притежател на такава алфа от София се съгласи да се видим някъде, да сравним поведението на спирачките.

Аз съм твоя човек, само обаче ми пиши на ЛС да се разберем кога ;)

CrazyElement
29-03-2010, 19:00
Да използвам темата, нещо не ми харесва как спира колата , натискам педала уш няма ход повече , а не спира( смисъл спира но бавно сравнение с преди) , на място като запаля колата и почна да помпя спирачките се чува как изпускат въздух така ли трябва да е ? Иначе и колкото да напомпя педала потъва нормално всески път... Сменях накладки и дискове на всички колела преди има няма 10-12 хил. км.

spe4elist
29-03-2010, 19:12
Не трябва да е така, огледай си сервосистемата

CrazyElement
29-03-2010, 19:57
Не трябва да е така, огледай си сервосистемата

Не трябва да се чува едно съскане ( изпускане на въздух като ги помпя на място при запален мотор?), къде по точно да гледам , че хич не ми харесва как спира колата и си е голяма приключение да се кара...

myato
29-03-2010, 20:44
Не трябва да се чува едно съскане ( изпускане на въздух като ги помпя на място при запален мотор?), къде по точно да гледам , че хич не ми харесва как спира колата и си е голяма приключение да се кара...

От написаното по-горе и в този пост,мисля че клапанчето на сервото ти е дало фира.

CrazyElement
29-03-2010, 20:48
От написаното по-горе и в този пост,мисля че клапанчето на сервото ти е дало фира.

Утре без колата , значи , колко горе долу е този клапан , че вече почвам да се изнервям всичко ми се развали по тази кола :surrender:

myato
29-03-2010, 20:56
Нямам точна представа за цената.Гледам,че в axm-auto е около 6 лв. комплекта за ремонт на сервото,но дали ...?

ФЕРАРИСТ
29-03-2010, 21:00
Виж няколко часа след като изгасиш колата и извадиш серво клапана дали ще смукне въздух - демек дали държи клапана......

CrazyElement
29-03-2010, 22:54
Виж няколко часа след като изгасиш колата и извадиш серво клапана дали ще смукне въздух - демек дали държи клапана......

Утре трябва да мина през сервиз , ще пиша ако има развитие.

CrazyElement
31-03-2010, 14:55
Само едно се чудя колега това, нормлано ли е главно го усещам като е на място колата защото няма никакъв шум , запалена е колата , и като натисна спирачките се чува едно съскане или как изпуска въздух? Иначе като дадох кръгче на познат вика ковът много добре , обаче аз си я карам всеки ден и нещо каточе ли не спира така както преди , та затова се чудя дали това изпускане на въздух е проблем или така си правят?

---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:52 ----------


Не трябва да е така, огледай си сервосистемата

Можеш ли да ме насочиш къде точно да гледам , и за какво?

spe4elist
31-03-2010, 14:57
Сервоаапарат, маркучи, скоби ...

oem
31-03-2010, 15:04
Само едно се чудя колега това, нормлано ли е главно го усещам като е на място колата защото няма никакъв шум , запалена е колата , и като натисна спирачките се чува едно съскане или как изпуска въздух? Иначе като дадох кръгче на познат вика ковът много добре , обаче аз си я карам всеки ден и нещо каточе ли не спира така както преди , та затова се чудя дали това изпускане на въздух е проблем или така си правят?

---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:52 ----------



Можеш ли да ме насочиш къде точно да гледам , и за какво?

Виж. Като е изгасена колата напомпай докато педала се втвърди. Запали я после и със запалването трябва педала да умекне веднага. Натискаш спирачката и палиш. Още с врътването трябва да умекне. Помпай докато мотора работи. Педала трябва да е мек. Изгаси колата и напомпай спирачката пак. Трябва да можеш да напомпаш поне 3, 4 пъти докато педала втвърди. Ако всичко се случи по този начин значи няма проблем.

CrazyElement
31-03-2010, 16:00
Виж. Като е изгасена колата напомпай докато педала се втвърди. Запали я после и със запалването трябва педала да умекне веднага. Натискаш спирачката и палиш. Още с врътването трябва да умекне. Помпай докато мотора работи. Педала трябва да е мек. Изгаси колата и напомпай спирачката пак. Трябва да можеш да напомпаш поне 3, 4 пъти докато педала втвърди. Ако всичко се случи по този начин значи няма проблем.

Така , изпомпах въздуха , запалих я с натисната спирачка и педала умеква , напомпах ги на работеш двигател , изключих го , и на 3тото натискане вече е доста твърд , 4тото кажи речи го няма .

Jimy
12-07-2010, 16:05
Ми то и аз качили имам сходен проблем, и аз така просто някой път усещам как колата не иска да спре... скороста не е голяма , при което натискам спирачките още надоло но нямат ХОД(а би трябвало да има) :?!?! накладки/дискове всичко е сменяно по колата прицнипно го няма този проблем...


Това с вакумите не ми е съвсем ясно как да го проверя.
Иначе, както каза CrazyElement, ходът става по-малък а педалът по-твърд.

Има ли развитие по темата?