PDA

View Full Version : нормално ли е .. ?



Stoyan Georgiev
09-02-2010, 15:47
летните гуми на 25 хил. км са за хвърляне, поне предните.... (което ми е странно при положение, че на друга кола, почти идентични пирелита са на 50 хил. и имат още 3мм до протектора)

стандарните 17" пирели, които идват с колата, та те имат по средата едни грайфери, като дъгички които пресичат всяка следваща ... та въпросните са заминали, само като леки вдлъбнатинки стоят, да имат 1-2 мм, не като на задните където са поне 3-4....

до протектора на гумите има още поне 4 мм и самите гуми изглеждат в добро състояние, нито са напукани нитп нищо ... ама тези грайфери по средата ме притесняват, да не стане някоя инфекция на по-мокър път ...

знам, че в UK има проблем с прекомерно износване на предните гуми, но ми е интересно при вас колеги какво е положението ?

съвети са добре дошли, като имам възможност ще ги щракна да видите предните и задните за сравнение

alfamicin
09-02-2010, 18:42
По принцип прекалено напомпани гуми се износват в средата!

kgs159
09-02-2010, 22:09
Нормално е,аз за 62000км купувам 3ти комплект 17ки летни.Колата износва равномерно основно предните.Незнам как е ако се кара с 16ки.

Stoyan Georgiev
10-02-2010, 08:10
Нормално е,аз за 62000км купувам 3ти комплект 17ки летни.Колата износва равномерно основно предните.Незнам как е ако се кара с 16ки.

мерси за инфото, колега :)

иначе за прекаленото напомпване, може и там да е клюа, защото в книгата пише да ги карам на 2.3 когато не е натоварена и 2.5-2.7 когато е, а аз я карам предимно на 2.4 2.5

Dodo 155
10-02-2010, 09:42
Според мен износването може да идва и от стила на каране, както и тежината на колата :tank:

Ако са меки или твърди, тогава ще се износят неравномерно, но колегата твърди, че са еднакво изтъркани.

Преди години един познат си купи нови гуми Дънлоп на много добра цена - бяха стари, някъде на 3-4 години, като ДОТ. Кара ги един сезон и на 2-рия се изтъркаха за 5000 км :puke: Явно при стареене каучукът си губи свойствата.

При вас това няма как да се случи, защото са ви нови колите и надали са ги обули с гуми ДОТ 2002 г.

Какви марки са въпросните гуми, които се изтъркват бързо?

Stoyan Georgiev
10-02-2010, 09:51
моите са пирели

MUROMAN
10-02-2010, 09:52
Това е защото колата се кара или предимно в рацерски стил или като кола за балове .:tooth:

Stoyan Georgiev
10-02-2010, 11:01
Това е защото колата се кара или предимно в рацерски стил или като кола за балове .:tooth:

hahaha :notworthy::notworthy:

Mury
10-02-2010, 12:08
моите са пирели

Треа се загледам в моите Пирелита на летните 17-ки,аз ги извлачих само кат купувах колата,ма не им обърнах особено внимание,само видях че имат грайфер за още поне едно лято и са ДОТ 06:flex::flex::flex::flex:

Sev
10-02-2010, 20:34
... та въпросните са заминали, само като леки вдлъбнатинки стоят, да имат 1-2 мм, не като на задните където са поне 3-4....

до протектора на гумите има още поне 4 мм и самите гуми изглеждат в добро състояние, нито са напукани нитп нищо ... ама тези грайфери по средата ме притесняват, да не стане някоя инфекция на по-мокър път ...



точно тези "вдлъбнатинки" са мярката за износена гума

Stoyan Georgiev
11-02-2010, 10:17
вдлъбнатинки наричам грайферите по средата, които са като вълнички

а мярката за износена гума не са ли протекторите в ламелите ;)

Sev
11-02-2010, 11:42
може да не сме се разбрали :)

индикатора е отливката, в най-долната част на протектора

Stoyan Georgiev
11-02-2010, 12:01
е аз не говоря за тях ;)

Jivko7777
11-02-2010, 16:05
Аз пък си мисля че за 25 х. км. гумите трябва да са си много добре...Аз с мойте нови гуми съм минал 18 000 км и се различават много малко от задните...При положение че само предните са ти така, значи много мачкаш JTD-то :) Пък и принципно знам как е в Бургас :) А и също предните си заминават и от резките спирания, а не само по-агресивното шофиране...

Stoyan Georgiev
11-02-2010, 16:56
както каза колегата, не е само до ръчкането (обичам светофарите ;D ) ами и спирането си казва думата, налагало ми се е на няколко пъти на сухо да кова до ABS а колегите които имат 159 знаят колко е трудно да се стигне до абс...

а това за налягането, зависи от гумата, на по ниско профилниете нали уж по високо налягане трябва ;)

Stoyan Georgiev
11-02-2010, 17:06
Ама.. то не може уя до края и душата в рая :Д


а, да не може да не може ;D

Jivko7777
11-02-2010, 20:31
както каза колегата, не е само до ръчкането (обичам светофарите ;D ) ами и спирането си казва думата, налагало ми се е на няколко пъти на сухо да кова до ABS а колегите които имат 159 знаят колко е трудно да се стигне до абс...


Точно това! Защото при рязко или аварийно спиране точно тогава цялата тежест отива на предните колела...Отделно на това там на сфетофарите сте и малко луди всичките :) затова са нормални тези 25 хил. :)

plamen76
11-02-2010, 21:44
летните гуми на 25 хил. км са за хвърляне, поне предните.... (което ми е странно при положение, че на друга кола, почти идентични пирелита са на 50 хил. и имат още 3мм до протектора)

стандарните 17" пирели, които идват с колата, та те имат по средата едни грайфери, като дъгички които пресичат всяка следваща ... та въпросните са заминали, само като леки вдлъбнатинки стоят, да имат 1-2 мм, не като на задните където са поне 3-4....

до протектора на гумите има още поне 4 мм и самите гуми изглеждат в добро състояние, нито са напукани нитп нищо ... ама тези грайфери по средата ме притесняват, да не стане някоя инфекция на по-мокър път ...

знам, че в UK има проблем с прекомерно износване на предните гуми, но ми е интересно при вас колеги какво е положението ?

съвети са добре дошли, като имам възможност ще ги щракна да видите предните и задните за сравнение

Същия проблем с летни гуми LASSA 205/60/15 за 25х.км.
Купих най-скъпия модел на марката и станаха галоши при основно магистрално каране за по-малко от година.
Естествено не ми признаха гаранцията въпреки че бяха супер еднакво износени.Сега съм с една Debica Furio и имам чувството че не са мръднали за 10х.км.
Единствения плюс в LASSA-та бе че имаха супер сцепление и явно за това заминаха така бързо.
Едни нови гуми е нормално да изкарат по 60-80х.км.

rady156
11-02-2010, 23:03
Реших да направя сметка коя гума колко оборота прави:
избрах сравнение между гуми за 147 и 159, като за 147 взех моя размез летни гуми 215/45/17 (които са и за 156), а за 159 225/50/17! За 10000км пробег 215-ките правят 5 094 200 оборота (за по-лесно с думи това са 5 милиона 94хиляди.... оборота), а 225-иците правят 4 847 300 оборота (с думи 4милиона 847хил.....), тоест разлика от 246900 хиляди оборота! За 25 хиляди, за колкото става въпрос в темата това са 617250 повече завъртания при по-малката гума. На фона на милионите обороти, това са 4.9%! По тази логика би трябвало по-големите гуми да се износват по-малко, заради по-"рядкото" триене на дадено сечение. Но от друга страна 159 е тежка кола над 15% по-тежка от 147, тъй че това компенсира разликата в по-малкото обороти на гумите!
Та според мен Стояне, съвсем нормално е да се износват за 25к! Тази кола е тежка и е явно е с толкова перфектно пътно поведение, че извлича максимума от гумите! Обръщал съм внимание, че колите от по-висок клас рядко са със гуми с голям грайфер макар и нови!

V_A_N_K_A_T_A
11-02-2010, 23:13
Предполагам,че е нормално.И аз купувах нови за БМВ-то.225/45/17 Vredestein Ultrac Sessanta...добра гума,но същата работа,25 хиляди.За един сезон замнинаха :wallbash: Просто е комплексно,тежест,ускорение,спиране,размер...

голямата риба
12-02-2010, 08:56
1. ниско профилната гуми има плитък протектор
2. за да има добро сцепление една гума трябва да е мека, което рефлектира върху износването

съвсем нормално е гума 17-ка да изкара 25 000км

Stoyan Georgiev
12-02-2010, 10:51
ама четете половината самои, не са стигнали до протектора, а само по средата... ще щракна по-късно днес и ще покажа какво имам предвид

Stoyan Georgiev
12-02-2010, 17:08
в книжката на колата май друго пишеше

между другото, те видех вчера с някакъв твой човек на паркинга докато бърникаше в колата, ама тъкмо се бях прибрал от работа и бях леща - вече се приготвяхх да спа , иначе щех да слезна да се запознаем :)

Stoyan Georgiev
12-02-2010, 17:41
Някаква пара се показа през решетката и да погледнем дали тече ама...няма нищо всичко сухо .. загадка за медицината :Д Се видим сега като се постопли малко по се мяркам навънка :Д

бцолютно :)

Sev
13-02-2010, 19:48
в книжката:
предни и задни на 2,5
при натоварване отпред 2,9, отзад 2,7

...при зимни гуми - всички стойности + 0,2

Bobo
14-02-2010, 15:26
сори за цапането..
Ммм зимни гуми + .. ок аз зимата от стари шофиьори уж съм чувал ,че с малко по-меки гуми се кара ама знам ли :)
Иначе незнам и в мойта книжка има разлика но в ауто дата дават варианти на гума като размер и като означението за скорост (незнам точно как се води) Y,W,V и т.н.
Но си мисля ,че най голямо значение в случая има...
Стояне,по-плавно със съединителя и газта на светофари :Д

Старите шофьори са много прави но има едно друго нещо тези данни се дават поради това че лятото разширяването на въздуха е по голямо в загрялата гума докато зимата все си е студена и затва е добре да се кара малко по твърда;)

Stoyan Georgiev
14-02-2010, 15:43
Старите шофьори са много прави но има едно друго нещо тези данни се дават поради това че лятото разширяването на въздуха е по голямо в загрялата гума докато зимата все си е студена и затва е добре да се кара малко по твърда;)

дам, летоска ми се е налагало даже да ги изпускам в най-горещите дни (по обяд) щото от 2.4 последно проверено бяха станали на 2.7 - или са им развалени машините :)

Bobo
14-02-2010, 15:48
дам, летоска ми се е налагало даже да ги изпускам в най-горещите дни (по обяд) щото от 2.4 последно проверено бяха станали на 2.7 - или са им развалени машините :)

Мери се с един и същи манометър в еднакви условия - ако си карал колата ще бъде различно от това да е стояла в покой;)

Stoyan Georgiev
14-02-2010, 16:31
Мери се с един и същи манометър в еднакви условия - ако си карал колата ще бъде различно от това да е стояла в покой;)

мхм, разбирам го това, ама не винаги имаш възможността за съжаление :)

hristiqn
15-02-2010, 14:34
Аз предни задни гуми ги върта на около 15000 , на алфата даже на под 10к ,ако искате да ги изнодите по равномерно . Все пак най-добре е да се сменят 4-те заедно . Иначе при нормално каране и въртене около 40000 е нормално да изкарат.

Stoyan Georgiev
15-02-2010, 19:40
днес се наблюдавах как карам и нищо чудно честно казано...

като се прибави и едно коване на АБС защото една тъпа лелка реши да пресича на червено ... май нещата си идват на мястото

dilian alfa gtv
18-02-2010, 05:31
Аз карам с 4 нови гуми и ги карам на 2.5 bar и колата се държи много добре но имам чуство че 159 -ката ще яде гумите заради окачването си и тежеста незнам мое мнение на пролет ще видим като сваля зимните макар че досега извосване не съм забелязъл а съм минал към 8х км.размера ми е 225/50/17 мисля най удачния размер за нащите пътища.:go: