PDA

View Full Version : Alfa 147 1.9 JTD "MOTOR CONTROL SYSTEM FAILURE" по време на движение!!!



niki_future
20-02-2010, 19:28
Здравейте колеги,
По време на движение, в по-високите обороти над 2500 на пета се появява въпросната грешка. Колата спира да ускорява, след няколко секунди грешката изчезва сама, започва да ускорява и като достигне 120-130 км.ч. пак се появява. Беше се спукал въздуховода от колера към двигателя и след като го смених за известно време не се появяваше грешка, но от няколко дни пак я има. Почистих турбото и контролиращият механизъм, но не помогна. Дайте, моля някакви съвети.

yori
20-02-2010, 20:12
Компютърна диагностика е най-добре,всичко друго е гадаене.използвай търсачката и ще намериш много по темата.Аз залагам на соленоид.

Dodo 155
20-02-2010, 20:58
Здравейте колеги,
По време на движение, в по-високите обороти над 2500 на пета се появява въпросната грешка. Колата спира да ускорява, след няколко секунди грешката изчезва сама, започва да ускорява и като достигне 120-130 км.ч. пак се появява. Беше се спукал въздуховода от колера към двигателя и след като го смених за известно време не се появяваше грешка, но от няколко дни пак я има. Почистих турбото и контролиращият механизъм, но не помогна. Дайте, моля някакви съвети.
Чисти ли ЕГР-а?

niki_future
20-02-2010, 23:05
Чисти ли ЕГР-а?
Ами майстора май го изюисти, но не съм 100% сигурен........

niki_future
20-02-2010, 23:33
Компютърна диагностика е най-добре,всичко друго е гадаене.използвай търсачката и ще намериш много по темата.Аз залагам на соленоид.
Във Враца нещо не ги бива компютърджиите. Казват директно, че турбото е заминало. Днес с един добър майтор чистихме геометрията и той каза, че турбото е абсолютно здраво.

yori
21-02-2010, 02:15
Във Враца нещо не ги бива компютърджиите. Казват директно, че турбото е заминало. Днес с един добър майтор чистихме геометрията и той каза, че турбото е абсолютно здраво.
Позната картинка,колега.Ако имаш път към София посети някои от сервизите в раздела и проблема ще е решен.Но нали ти казвам аз имах същата грешка и се появяваше в моменти,които ти описа.Бобо я закачи на комп,видя къде е проблема и след 2ч нямах проблем,за което му благодаря пак.Пиши какво е станало като го оправите.

haljscho
21-02-2010, 10:04
Позната картинка,колега.Ако имаш път към София посети някои от сервизите в раздела и проблема ще е решен.Но нали ти казвам аз имах същата грешка и се появяваше в моменти,които ти описа.Бобо я закачи на комп,видя къде е проблема и след 2ч нямах проблем,за което му благодаря пак.Пиши какво е станало като го оправите.
И къде беше проблема?????

yori
21-02-2010, 12:32
И къде беше проблема?????
Вакума за управлението на турбината.

haljscho
21-02-2010, 21:30
Вакума за управлението на турбината.
Ел. клапана който е управлява или.........

yori
22-02-2010, 00:36
Ел. клапана който е управлява или.........
Не,вакуумния клапан беше проблема.А доколкото знам MAP сензора е доста здрав и много рядко прави проблеми.

ziko
22-02-2010, 16:48
Здравейте колеги,
По време на движение, в по-високите обороти над 2500 на пета се появява въпросната грешка. Колата спира да ускорява, след няколко секунди грешката изчезва сама, започва да ускорява и като достигне 120-130 км.ч. пак се появява. Беше се спукал въздуховода от колера към двигателя и след като го смених за известно време не се появяваше грешка, но от няколко дни пак я има. Почистих турбото и контролиращият механизъм, но не помогна. Дайте, моля някакви съвети.


Колеги и при моята 156'ца го има това нещо,обаче го прави само когато е студено много вънка,а разликата с тоя колега е,че при мене не спира да ускорява,а само се появявя и след секунда изчезва пак.При вас да се е получавало това нещо?

georgievd
22-02-2010, 21:09
Аз имах(м) подобен проблем гарниран с engine oil presure low. Като я вкарам в по-високи обороти и придърпва или директно изгасва.
На PC-то показваше, че има проблеми с датчика на коляновия вал.
Преди два дни го смених. Сега си позволявам да вдигна по-високи обороти с тестова цел.От Extreme service едно от момчетата каза, че не било от тоя датчик. Ако продължи с тоя проблем ще го мислим,
но...бързо свикнах с мисълта, че за тая марка коли без PC диагностика си е хвърляне на боб, леща и всякакви други варива.

Dodo 155
22-02-2010, 22:00
...бързо свикнах с мисълта, че за тая марка коли без PC диагностика си е хвърляне на боб, леща и всякакви други варива.
За всички марки след 2000 г. е така ;)
Да не говорим за японските, там дори и при по-ранна година спира да работи боба и лещата :roll2:

niki_future
24-02-2010, 19:52
Колеги този проблем дали е било възможно да е идвал от това, че са ме били излъгали за ремъците и ролките и изобщо не са сменяни и ангренажа беше прехвърлил два зъба????

Dodo 155
24-02-2010, 21:16
Колеги този проблем дали е било възможно да е идвал от това, че са ме били излъгали за ремъците и ролките и изобщо не са сменяни и ангренажа беше прехвърлил два зъба????

Ами ако си ги сменил, колата е зацепена като хората и вече няма проблем ... значи може и да си късметлия :)

niki_future
25-02-2010, 08:05
Ами ако си ги сменил, колата е зацепена като хората и вече няма проблем ... значи може и да си късметлия :)

В сервиза казват че не се е счупило нищо. Попринцип много ли е лошо това което е станало?

Dodo 155
25-02-2010, 08:48
В сервиза казват че не се е счупило нищо. Попринцип много ли е лошо това което е станало?
Не е като да ти изгори крушка на фара, ама щом няма последствия и вече колата е оправена ... карай си я със здраве :cheers:

п.с. Сега свети ли ти чека или вече го няма този проблем при ускорение?

istix6
20-02-2012, 11:17
В сервиза казват че не се е счупило нищо. Попринцип много ли е лошо това което е станало?

Привет, колега,

Доста време е изтекло от тази случка, но исках да те попитам какъв се оказа ,че е бил проблема ?
Питам защото имам идентичен слуай , след спукан маркуч от интеркулер към колектор , тази грешка ми излиза при 2.5 - 3 к обороти и изчезва след това.

Моля, драсни някой ред ако си спомняш :))
Ще я водя на диагностика , но все пак ще е хубаво да знам какво ме чака :))

DiStefano
20-02-2012, 11:52
Аз имах същия проблем. При мен колата го правеше за част от секундата - забива нос, дава грешката на дисплея и после все едно нищо няма. Грешката ми се появяваше често, но само когато е мокро или съм минавал през локви. На сухо нямаше проблем. Щателна проверка на всичко + диагностика - не се откриха никакви проблеми. Не знам, някой датчик ли се мокреше отдолу, така и не го намерихме проблемът. Сега след топенето на снеговете я очаквам отново да го прояви този симптом и ще търся пак.

vertan
20-02-2012, 15:44
Не е изключено да е мокър (или с лош контакт)датчик на оборотите.

niki_future
20-02-2012, 16:36
По-скоро нещо от соленоида ставаше. По-същия начин и при мен при мокро време. Иначе главният проблем бяха блокирали лопатки на геометрията на турбото. Но може да е от много неща. Грешката индикира проблем в системата.Пиши какво се е оказало.

DiStefano
20-02-2012, 16:45
aaa турбината ми е отличник за момента .. друг е проблемът, който засега не се появява все още, въпреки, че тука е бая мокро по улицата

A.Arabadzhiev
20-02-2012, 19:59
Аз също го имам тоя проблем даже бях публикувал тема за случилото се ама така и не стана ясно от какво е.. При мен също се появява при мокро и студено време кам 2500 3000 оборота започва да набира и след малко светва лампата до 4/5 сек и нема никаква мощност след това. Спирам загасям двигателя паля пак исписва Латер ин филтер фуул и пали и всичко е ок но настъпя ли я пак.. да се затормози пак светва.. и ми се струва че турбината тогава ми свисти особено силно.. на сухо няма проблеми кара си дърпа си стабилно.. всичко е Ок.. закачиха я на компютър излезнаха 4 грешки ама им забравих кодовете.. утре ще питам маистора и ще ги напиша

Mury
20-02-2012, 20:40
Тези дето имате проблеми при мокро време,проверете си соленоидите за управление на турбината.При 147 седи на много гадно място,отзад на кутията на въздушния филтър,ако нямате кора е целия във вода.Ако се наложи да го сменяте,ако имте възможност преместете го някъде по нагоре,кабела ще стигне 100% трябва само с вакуумите да си поиграете.:smartass::smartass::smartass:

niki_future
21-02-2012, 12:57
aaa турбината ми е отличник за момента .. друг е проблемът, който засега не се появява все още, въпреки, че тука е бая мокро по улицата

Казах лопатките на променливата геометрия, а не че турбината е счупена. Лопатките се чистят и раздвижват - в сервиз където знаят какво правят, защото могат да оклепат монтажа. Соленоида също моье да е дал фира.

Yavor
21-02-2012, 14:02
Колеги и при моята 156'ца го има това нещо,обаче го прави само когато е студено много вънка,а разликата с тоя колега е,че при мене не спира да ускорява,а само се появявя и след секунда изчезва пак.При вас да се е получавало това нещо?

Абсолютно същото ми се случи еднократно при извънградско при -19...

Колата ми също е точно като твоята като гледам.

Само пифна и докато прочета какво пише - изгасна и не се е обаждало повече. Най вероятно е МАФ.
А не съм докарал ред да прочета грешките да видя дали освен ЕГР имам нещо друго запаметено - при мен е затапен и изключен от буксата.

niki_future
21-02-2012, 14:55
За да бъда точен. При мен първия път беше съвкупност от няколко неща - Заминал дебитомер, заминал соленоид, блокирала геометрия на турбото (чисти се), неправилно монтирано турбо. Бобо отстрани всичките проблеми и от тогава колата е друга :) Всяко от тези неща поотделно дава тазаи грешка. Затова по-рано писах - грамотен сервиз.

---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:53 ----------

А след като е бил скъсан маркуча от кулера към колектора е най-вероятно да имаш блокирала геометрия и да е пренадувало турбото. Ако не си сменил маркуча - задължително го смени. Като е бил спукан трябва и да е пушела доста колата?

NightRider
21-02-2012, 17:07
.....

А след като е бил скъсан маркуча от кулера към колектора е най-вероятно да имаш блокирала геометрия и да е пренадувало турбото По-вероятно е да ти гръмне шланга м/у турбото и кулера, ако не си го запълнил с тръби
Грамотен сервиз, Бобо - хубаво звучи. И вярно (повечето време) :duel:

istix6
21-02-2012, 20:13
За да бъда точен. При мен първия път беше съвкупност от няколко неща - Заминал дебитомер, заминал соленоид, блокирала геометрия на турбото (чисти се), неправилно монтирано турбо. Бобо отстрани всичките проблеми и от тогава колата е друга :) Всяко от тези неща поотделно дава тазаи грешка. Затова по-рано писах - грамотен сервиз.

---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:53 ----------

А след като е бил скъсан маркуча от кулера към колектора е най-вероятно да имаш блокирала геометрия и да е пренадувало турбото. Ако не си сменил маркуча - задължително го смени. Като е бил спукан трябва и да е пушела доста колата?

Маркуча го смених миналата седмица /пушене нямаше /, вървежа на колата се подобри значително . Единствено тази грешка се появява при скорост около 100 и обороти около 3к... Изчаквам заплатката и към Алфа сервиза тука във Варна за диагностика. След това ще докладвам за резултата.

NightRider
21-02-2012, 20:45
Маркуча го смених миналата седмица /пушене нямаше /, вървежа на колата се подобри значително . Единствено тази грешка се появява при скорост около 100 и обороти около 3к... Изчаквам заплатката и към Алфа сервиза тука във Варна за диагностика. След това ще докладвам за резултата.
Що не идеш при Пининфарината?