PDA

View Full Version : Монтаж гарнитура капак клапани на ТС



code
04-03-2010, 22:38
Може ли да се сложи гарнитура на капака на клапаните без силикон и без да тече?
НЕ МОЖЕ

ФЕРАРИСТ
05-03-2010, 08:29
Мда, полезна тема, теча от тая гарнитура е много гаден, цапа юнашки тъй като нахлуващия прахоляк полепва по маслото, и става кочина......

code
05-03-2010, 09:40
Още нещо - гарнитурата за капак клапани е една и съща за всички ТС от 1.4 до 2.0 ;)

Доко
05-03-2010, 10:48
Еее хванал си цаката, скоро идвам за рефреш, че и мойта нещо взе да цапа. :-?

Novachev
05-03-2010, 11:17
Още нещо - гарнитурата за капак клапани е една и съща за всички ТС от 1.4 до 2.0 ;)

Ако са пластмасови да еднакви сА но на металните е по ниска гарнитурата мисля че се среша при някой ранни 156 1,6 и при 145 по ранните варианти.

oem
05-03-2010, 12:50
Аз си реших проблема с монтиране на оригинална гарнитура Рикамби. Преди това бях взем на Аджуса и течеше като лейка. Купих оригиналната която е и височка и няма проблеми.

Mury
05-03-2010, 13:18
Не се притеснявайте,следващия път като отворите при свещите ще има олимпииски басейн:busted_cop::busted_cop::busted_cop: но пълен с масло.Принципно след такава смяна,колата почва да харчи масло:mrgreen::mrgreen:

detelazurno
05-03-2010, 14:15
Хммм, гумени шайби викаш. Аз съм с алуминиевия капак и нямам гумени шайби ами обикновени метални шайби. Сигурно ли е, че всички TS са с въпросните гумени шайби? Аз като сменях гарнитурата не съм слагал нито силикон нито нищо допълнително. Изчистих навсякъде, сложих я и притегнах капака като не му давах много зор, че вече бях патил от това и бях пукнал един. После известно време поглеждах дали има нужда някъде да се понатегне още малко и готово. Не съм имал проблеми от тогава.

code
05-03-2010, 15:05
Хммм, гумени шайби викаш. Аз съм с алуминиевия капак и нямам гумени шайби ами обикновени метални шайби. Сигурно ли е, че всички TS са с въпросните гумени шайби? Аз като сменях гарнитурата не съм слагал нито силикон нито нищо допълнително. Изчистих навсякъде, сложих я и притегнах капака като не му давах много зор, че вече бях патил от това и бях пукнал един. После известно време поглеждах дали има нужда някъде да се понатегне още малко и готово. Не съм имал проблеми от тогава.
Щом си пукнал капака явно принципа на стягане е друг, щото при пластмасовите капаци болтовете са ограничени и при здраво натягане можеш единствено да развалиш резбата. Темата е за пластмасови капаци, с други капаци на ТС нямам наблюдения.
Относно пълненето с масло при свещите то е по същата причина - приплескана шайба при средния болт, много е неприятно и отвън не личи.

Ilko Ivanov
07-03-2010, 01:12
Трябва да сте големи късметлии да не тече без силикон и неоригинална гарнитура...
или пък повторно слагана...
Да не стане както каза Mury при следващото отваряне.

code
07-03-2010, 08:35
горе

oem
07-03-2010, 11:32
Слагате си менте гарнитури за тва. Моята старата не течше а беше станала на пластмаса. И 2, 3 пъти съм я махал и слага и не е текла. Смених я просто защото беше станала на пластмаса и си сложих оригинална и няма теч няма дявол.

elmaniqk
07-03-2010, 12:38
а от каде вземате оригинални гарнитури

oem
07-03-2010, 13:07
Аз мойта от Христо от axm я купих.

phoenix
08-03-2010, 17:01
да разбирам ли, че на сребърното ГТВ с новите емблеми, вече му е сух и чист маторя?

code
08-03-2010, 17:13
да разбирам ли, че на сребърното ГТВ с новите емблеми, вече му е сух и чист маторя?
Ъвкорст, поздрави!! :lol_sign:

b_angelov
08-03-2010, 17:53
Иче, моя е влажен. Ще ти я водя тези дни да я подсушавате. Днес брах срамовете пред хората като си оставя лигите по гаражите :)

code
08-03-2010, 17:58
Борка, моята 2 години тече по земята, явно бавно се ядосвам :lol:

b_angelov
08-03-2010, 19:02
Борка, моята 2 години тече по земята, явно бавно се ядосвам :lol:
Сега видях, че капе от пробката. Но и семерингата сълзи. Ти ще си човека ;)

dudeslav
24-03-2010, 20:39
Аз мойта от Христо от axm я купих.
От axm-auto ли взе Рикамбито че там нещо невиждам такава?

oem
24-03-2010, 20:40
От axm-auto ли взе Рикамбито че там нещо невиждам такава?

Звънни и питай. Имат я.

radiboy
31-03-2010, 20:30
Четири пъти съм отварял въпросният капак,но уви капка не капва,зарадвах се ,и чак се чудя,че имате проблем,гарнитурата е измислена перфектно(няма да цитирам други автомобили).

Васил Петров
31-03-2010, 20:47
Преди две седмици аз също сложих Рикамби (без капка силикон) и нее мръднала. :whistle:

KirilSol
04-04-2010, 16:39
каква пара е въпросната РИКАМБИ гарнитура, че и моята е за смяна?

code
16-11-2010, 11:34
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=796668#post796668

zombiran
12-01-2011, 11:43
Гарнитурата на клапаните един път сложена трябва ли да се притяга след известно време или не.? Да знам дали да купувам направо нова.

krasy k
14-01-2011, 17:51
А има ли нещо по-различно при гарнитурите на дизелите? Разни такива гумени шайбички и някакви други "тънкости на занаята" ?

android88
10-12-2012, 21:01
малко стара тема,но да попитам колеги,трябва да сменявам въпросната гарнитура че доволно е нацапала вече.Днес отидох в един магазин за авточасти,бях чел тази тема и попитах за въпросната гарнитура Рикамби която се коментира тук че е оригиналната.Мацката там провери и се обажда някъде и по номера на шасито от малкия талон и отвърнаха че нямало на тази фирма гарнитура.И ми предложиха някаква гумена.Кажете какво да правя и каква да търся ,дали с нея ще стане нещо .мисля че беше 28 лв ,а другата която ужкем я даваха оригинална по поръчка беше 37

Доко
10-12-2012, 21:06
Без значение коя ще сложиш, стара или нова, мажи задължително със силикон. ;-)

oem
10-12-2012, 21:10
Без значение коя ще сложиш, стара или нова, мажи задължително със силикон. ;-)

Това е пълна глупост със силикона. Като не знаете как се монтират гарнитури ги мажете. После в картера стават като сополи залепени за цедката на помпата.

android88 - купи си гарнитура payen или victor reinz, или elring и не мажи с нищо. Обезмасляваш повърхността където ляга гарнитурата обезмасляваш и самата гарнитура и пристягаш капака равномерно от всички страни и си готов. Преди това разбира се очистваш главата перфектно от предишни остатъци нагар, силикон ако е имало и стари парчета гарнитура.

Доко
10-12-2012, 21:15
Добре...:puke:

code
10-12-2012, 21:15
Това е пълна глупост със силикона. Като не знаете как се монтират гарнитури ги мажете. После в картера стават като сополи залепени за цедката на помпата.

android88 - купи си гарнитура payen или victor reinz, или elring и не мажи с нищо. Обезмасляваш повърхността където ляга гарнитурата обезмасляваш и самата гарнитура и пристягаш капака равномерно от всички страни и си готов. Преди това разбира се очистваш главата перфектно от предишни остатъци нагар, силикон ако е имало и стари парчета гарнитура.

Ами да вземеш да ни светнеш е мой може нещо да научим. Щото при мен незалепена нетечаща гарнитура не е идвала, ама то Г. Оряховица е далече :) ааааа ти междувременно написа - по така описания начин няма проблеми само ако клиента после си я залепи в друг сервиз :)

oem
10-12-2012, 21:19
Ами не ви знам гарнитурите братле. Да ти снимам моя мотор утре да видиш? Никога не съм лепил със силикон, а съм я вадил и слагал поне 10 пъти. Гарнитурата е рикамби - 76 лв. струваше преди 3 години.

На други коли съм слагал payen и reinz и никога не са текли. Не знам как ви текат на вас...

Единствената такава която ми е текла е Ajusa на TS и тя си протече още с паленето. И си я върнах в магазина без никакъв проблем. Ама за 20 лв. толкова.

code
10-12-2012, 21:26
Ами не ви знам гарнитурите братле. Да ти снимам моя мотор утре да видиш? Никога не съм лепил със силикон, а съм я вадил и слагал поне 10 пъти. Гарнитурата е рикамби - 76 лв. струваше преди 3 години.

На други коли съм слагал payen и reinz и никога не са текли. Не знам как ви текат на вас...

Значи в София колегите ги лепят със сигурност, при мен са идвали коли от Радо лепени ама яката, аз ги лепя щото иначе не става, слагал съм ги по всякакви начини, стягал съм ги на Nm с динамометрично ключе - текат, а ти уби рибата.

oem
10-12-2012, 21:34
На мен ми е идвала кола от Радо където и дихтунгите на свещите бяха мазани със силикон. :) Като кажете София, че все едно не знам какво.

Не знам ама не мен не са ми текли гарнитури, а колите в друг сервиз не са стъпвали. За това ако не ми вярваш не знам как си ми вярвал до сега :) Другия път като имаш път на сам ела и ще ти покажа моя мотор как му свети алуминия :)

code
10-12-2012, 21:41
Ааа няма проблеми и при свещите ще погледна мен не ме мързи :tooth: То не пречи да си вярваме и да си обсъждаме;)

Доко
10-12-2012, 21:46
Добре де, ся кво, мажем или не мажем?
Лично аз освен филия с лютеница, друго няма да мажа, но предпочитам да ми е сух мотореца, а за една гарнитура до Горна да идваме... ся за нещо друго може да отскачаме натам, по Габровския регион. ;-)

oem
10-12-2012, 21:48
Проблема с течовете идва, че ментерливите гарнитури като ajusa-та например са по-нисички от качествената. И болтовете стигат втулката и не могат да стегнат хубаво гумата и от там идват течовете. След като аджусата протече като лейка ги сравних после с рикамбито. С 1.5 мм аджусата беше по-ниска до колкото помня. Та с евтината гарнитура силикона вероятно е единственото решение, но като ще мажем със силикон защо сменаме въобще гумата? :)

---------- Post added at 22:48 ---------- Previous post was at 22:46 ----------


Добре де, ся кво, мажем или не мажем?
Лично аз освен филия с лютеница, друго няма да мажа, но предпочитам да ми е сух мотореца, а за една гарнитура до Горна да идваме... ся за нещо друго може да отскачаме натам, по Габровския регион. ;-)

Колега, много си се объркал ако си си помислил, че целта на поста ми е да привлека някой за да му сменя гарнитурата. С поста си искам да кажа само едно. Като си купиш хубава гарнитура няма нужда от силикон.

Доко
10-12-2012, 21:56
А бе аз бях се изръсил към 60лв за оригинална преди две-три години и текна като лейка, ама то щото майстора явно, нещо... Ма той човека си държеше да ми намаже старата, а аз не, та не, и кво? Набутах си се със 60лв, после с още едно отваряне да ми маже новата "оригинална", ай мерси повече такива гимнастики и експерименти на чужд гръб. Твойте не си ги мажи, на мен ако някога ми се наложи да ми отварят капак, държа да се маже.

thecleaner
10-12-2012, 21:58
Проблема с течовете идва, че ментерливите гарнитури като ajusa-та например са по-нисички от качествената. И болтовете стигат втулката и не могат да стегнат хубаво гумата и от там идват течовете. След като аджусата протече като лейка ги сравних после с рикамбито. С 1.5 мм аджусата беше по-ниска до колкото помня. Та с евтината гарнитура силикона вероятно е единственото решение, но като ще мажем със силикон защо сменаме въобще гумата? :)

---------- Post added at 22:48 ---------- Previous post was at 22:46 ----------



Колега, много си се объркал ако си си помислил, че целта на поста ми е да привлека някой за да му сменя гарнитурата. С поста си искам да кажа само едно. Като си купиш хубава гарнитура няма нужда от силикон.

Айде за пластмасовия капак да речем, че има някаква вероятност първоначално да не протече, но на алуминиевия ако ще вуду магия да му правиш без силикон, винаги протича.
Дори на нова гарнитура, поне по ъглите според мен, е хубаво да се мацне силконец.

oem
10-12-2012, 22:06
Интересно. Аз не съм сменял на кой знае колко коли тези гарнитури, но имам поне 7, 8 клиента на които съм сложил рикамби или пайен и все още няма и капка под капака. Може да съм случил на прави глави и капаци... знам ли :) А на моя мотор заради рошавите валци съм махал капака поне 10 пъти за презацепване, а преди това още 3, 4 и същата гарнитура от чисто нова нямам проблеми и до сега.

Някой ден ако си видиш цедката на помпата в картера ще разбереш, че никога повече няма да искаш силикон по гумена гарнитура :)

---------- Post added at 23:06 ---------- Previous post was at 23:04 ----------


Айде за пластмасовия капак да речем, че има някаква вероятност първоначално да не протече, но на алуминиевия ако ще вуду магия да му правиш без силикон, винаги протича.
Дори на нова гарнитура, поне по ъглите според мен, е хубаво да се мацне силконец.

Радко, силикон мога да сложа само там където и оригинално се слага. На чупките на капака. При ТС-а само на двете чупки на валовете. На ъгълчето където се качва гарнитурата на горе по изпускателния вал и на другото на смукателния. Точно по една капка и това е. Но държа да подчертая че на мен даже и една капка не съм си сложил и главата е суха.

То пишман станах, че се обадих май :) Айде лека ви нощ.

thecleaner
10-12-2012, 22:13
Интересно. Аз не съм сменял на кой знае колко коли тези гарнитури, но имам поне 7, 8 клиента на които съм сложил рикамби или пайен и все още няма и капка под капака. Може да съм случил на прави глави и капаци... знам ли :) А на моя мотор заради рошавите валци съм махал капака поне 10 пъти за презацепване, а преди това още 3, 4 и същата гарнитура от чисто нова нямам проблеми и до сега.

Някой ден ако си видиш цедката на помпата в картера ще разбереш, че никога повече няма да искаш силикон по гумена гарнитура :)

Аз към момента кола дет и тече гарнитурата 16v TS нямам, и не смятам да имам занапред. На картера като се лепи какво е по-различно от гарнитурата на капака да речем. Ако не се внимава винаги има шанс да попадне силикон на неправилни места. Та в отговор, видял съм може би ;) повече гарнитури от средно статистическия съфорумец и мисля че силикон си трее. Тва от мен.

marian2784
10-12-2012, 22:13
Аз без да се опитвамда давам акъл на никогоискам да кажа ,че гарнитурата нова се слага със силикон на чупките около валовете.

oem
10-12-2012, 22:23
Аз към момента кола дет и тече гарнитурата 16v TS нямам, и не смятам да имам занапред. На картера като се лепи какво е по-различно от гарнитурата на капака да речем. Ако не се внимава винаги има шанс да попадне силикон на неправилни места. Та в отговор, видял съм може би ;) повече гарнитури от средно статистическия съфорумец и мисля че силикон си трее. Тва от мен.

Така е. Силикона си държи спор няма. Но на мен не ми е кеф да лепя нова гарнитура. Предпочитам хубавата гарнитура без силикон. А разликата от на картера е, че него не ти се налага да го махаш обикновено :)

---------- Post added at 23:23 ---------- Previous post was at 23:23 ----------


Аз без да се опитвамда давам акъл на никогоискам да кажа че гарнитурата нова се слагфа със силикон на чупките около валовете.

Това е вярно :) Само дето фабрично не ги лепят със силикона с който се лепи масово, а с анаеробен уплътнител който втвърдява безкислородно и си изглежда като силикон, но ако попадне нещо в маслото не става на сопол, а си се отмива и не полепва никъде по мотора. И обикновено с това се лепят картерите фабрично както и твърди метални сглобки.

android88
10-12-2012, 22:36
Това е пълна глупост със силикона. Като не знаете как се монтират гарнитури ги мажете. После в картера стават като сополи залепени за цедката на помпата.

android88 - купи си гарнитура payen или victor reinz, или elring и не мажи с нищо. Обезмасляваш повърхността където ляга гарнитурата обезмасляваш и самата гарнитура и пристягаш капака равномерно от всички страни и си готов. Преди това разбира се очистваш главата перфектно от предишни остатъци нагар, силикон ако е имало и стари парчета гарнитура.

Точно това исках да знам,дали трябва и силикон,понеже тази гумената която ми показаха не ми се видя надеждна.Просто не съм сменял досега на алфата,30000 от както я карам,но вече имам чуството че даже и губи масло и то точно от това .А лесно ли се сменява ,като разглобяване и сглобяване,за тънките моменти разбрах с обезмасляването,почистването и равномерното притягането

oem
10-12-2012, 22:44
За да си сигурен, че няма да текне измери височината на твоята гарнитура (оригиналната) и я сравни с тази на новата. Новата трябва да е поне с 1 мм. по-висока. Говоря за стълбчето което влиза в канала на капака на клапаните.

ЕДИТ: опааа всъщност чак сега си прочетох какво съм написал след твоя въпрос. Малко объркване съм си направил. След като почистиш главата хубаво с кореселин например, новата гарнитура можеш да я омаслиш леко с пръсти по контактната площ която ляга на главата, за да може докато стягаш да се намести хубаво и да прилепне на всякъде равномерно.

Съжалявам в бързината малко съм го подкарал по инерция. :)

android88
10-12-2012, 22:56
Ясно това ще е първата работа която ще направя,а за смяна трудно ли е ,защото на другите ми коли съм сменял и е елементарно,но тази нз

oem
10-12-2012, 23:01
Лесно е. Вадиш блока с бобините и следващото е капака :)

android88
10-12-2012, 23:06
благодарско ,известно време след смяната ще споделя и мойто мнение

Tonimir
11-12-2012, 16:32
Само да кажа, че при мен капака на клапаните е слаган без грам лепене със силикон, а течове няма!

А ако сте със метален капак , шанса да пукнете капака докато го стягате става значително по-голям, ако слагате силикон! ;)

KirilSol
11-12-2012, 19:38
Това е пълна глупост със силикона. Като не знаете как се монтират гарнитури ги мажете. После в картера стават като сополи залепени за цедката на помпата.

android88 - купи си гарнитура payen или victor reinz, или elring и не мажи с нищо. Обезмасляваш повърхността където ляга гарнитурата обезмасляваш и самата гарнитура и пристягаш капака равномерно от всички страни и си готов. Преди това разбира се очистваш главата перфектно от предишни остатъци нагар, силикон ако е имало и стари парчета гарнитура.

Твоите мнения винаги ги уважавам и считам за продиктувани от опита....НО аз пробвах с Payen без да я мажа със силикон и точно след 1 седмица протече. Иначе перфектно почистване, обезмасляване, стягане с динанометричен ключ и т.н.

Сложих един силикон на Loctite след като пак обезмаслих всичко и готово. Силикона се маже МАЛКО.

ФЕРАРИСТ
14-12-2012, 08:18
Мисля че тука няма утвърдено правило......също съм виждал успешни решения и по двата начина......може би е въпрос на лична преценка и качествено изпълнение.....

Furious 155
14-12-2012, 14:48
Мисля че тука няма утвърдено правило......също съм виждал успешни решения и по двата начина......може би е въпрос на лична преценка и качествено изпълнение.....Да! Както и състоянието на капака, който се монтира.
Темата се изчерпа!