PDA

View Full Version : "Погребален" въпрос.......



ФЕРАРИСТ
07-03-2010, 15:54
......абе нещо на по необичайна тематика.......
На едно аверче баща му живя дълго време и се бори с рака, и накрая завършека беше очакван......беше пенсионер по болест, много жизнено чиче иначе, имаше една виличка в едно близко село, пъпа му там беше хвърлен, правеше си с огромен мерак всичко по нея, и не искаше и да чуе да стъпи в града.......както и да е, знаех че е починал, а имах среща със авера да му дам едни неща и той ми разправя че волята на баща му била да го погребат на мястото където му е вилата - човека си е обичал тва място, и искал там да си почива........двор голям, 4 декара градинки, тревичка, изобщо е много подържано, декоративно басейнче даже си беше направил.......естествено след като човека починал, авера не запазил място в гробищата, а със най близките си го погребали там където си искал човека.......вечер естествено станало това, и може би съобразително не обозначили мястото с паметник, камък или каквото и да било.......в смисъл че ако не знаеш че там е погребан човек, няма как да разбереш, а и както казах над 4 декара е двора само......след месец обаче някак си се е разбрало, и деня преди да се видим, кмета с полиция ходили на мястото, разпитвали авера и прочее глупости.......който естествено нищо не им казал, пратил ги по дяволите........
Понеже случая още не се е развил, любопитно ми е какво казва закона по тоя случай, чесно казано в НК не е престъпление да не погребеш някой на гробище, аверчето само това го интересуваше, че щели да го глобят или нещо от сорта ич не му пукаше......
Има ли някакви разпоредби или укази или каквото и да е там че само на гробища се погребват мъртвите и изобщо инфо от сорта......
Като се замисля аз определено също не искам да дремя на гробище, въпреки че не е приятно да се говори за такива неща особенно, мисля че за в далечно бъдеще е възможно да се сблъскам с нещо от сорта........
ПиЕс - далеч съм от мисълта че всеки може да има правото да заравя близките си където им кефне, но лично аз не виждам голям поблем ако това става във собствен имот......

qpwo
07-03-2010, 16:40
Mисля , че няма проблем да се погребе човек където и да е(частен имот), само трябва да се вземе бележка от кметството къде ще се положи.. Например ние кремирахме дъщеря ни и си държим урната вкъщи.

Kuker
07-03-2010, 18:31
Явно е честа практика да се погребват хора в частни имоти.До колкото разбрах не ги закачат, но не е законно.Виж това дали ще ти свърши работа.http://www.osf.bg/downloads/File/Proektozakon%20za%20traurnata%20deinost.pdf

ФЕРАРИСТ
07-03-2010, 18:55
Мда, явно е нарушение някакво, но не е престъпление, което и беше важно за него.....

old alfist
07-03-2010, 21:24
На Ники темата е малко деликатна и въпросът му е конкретен, но според мен щом създава цяла тема, навярно търси мнения по този въпрос в друг аспект.

Според мен не е редно да се погребват хора на всякакви места - както от санитарно-хигиенна точка, така и от духовно-психологическа.

Kuker
07-03-2010, 21:39
На Ники темата е малко деликатна и въпросът му е конкретен, но според мен щом създава цяла тема, навярно търси мнения по този въпрос в друг аспект.

Според мен не е редно да се погребват хора на всякакви места - както от санитарно-хигиенна точка, така и от духовно-психологическа.Последната воля трябва да се изпълнява, независимо от нашата гледна точка.Имах доста време да мисля по въпроса.За шест години, погребах петима от най-близките ми хора и сега съм най-възрастния мъж в семейството,а виж на колко години съм.

ФЕРАРИСТ
07-03-2010, 21:40
О, не изобщо нямам задна мисъл или очаквано погребение скоро, на жената баба и и дядо и починаха при 1-2 месеца разлика преди половин година, и помня че беше голямо разкатаване по кремации, че едни удостоверения, от Плевен, че кремация в СФ, че после да вземеха праха, и тогава се замислих защо е толкова сложно......и когато тва аверче ми стовари това изпаднах леко в размисъл за това защо ще ходят да се разправят за такива неща, все пак човека е изпълнил волята на баща си.......нямам проблем или деликатни терзания, просто ми беше интересно.......знам че не е престъпление, тъй като не присъства в НК, а щом не е, значи не е особенно фатално ако човек си прояви своеволие.....

old alfist
07-03-2010, 22:18
Последната воля трябва да се изпълнява, независимо от нашата гледна точка.Имах доста време да мисля по въпроса.
Е, да ама да погребеш някой на 5 м.от кладенеца на комшията, някак си не е етично.

qpwo
07-03-2010, 22:20
и помня че беше голямо разкатаване по кремации, че едни удостоверения, от Плевен, че кремация в СФ, че после да вземеха праха, и тогава се замислих защо е толкова сложно......
Абсолютно си прав, колега...но аз ли да казвам...

trustworthy
07-03-2010, 22:47
Интересен момент би бил, когато 'собственият' имот бива продаден на някой друг. Какво ще прави новия собственик с останките на починалия?!? Ами ако случайно се натъкне на тях, докато копае основи за къща или нещо подобно...иди обяснявай чии са останките и защо са били заровени в двора.

ФЕРАРИСТ
07-03-2010, 23:12
Интересен момент би бил, когато 'собственият' имот бива продаден на някой друг. Какво ще прави новия собственик с останките на починалия?!? Ами ако случайно се натъкне на тях, докато копае основи за къща или нещо подобно...иди обяснявай чии са останките и защо са били заровени в двора.
Теоретично е така, но все пак ако си имал куража и волята да направиш нещо от сорта, все ще имаш същите на преместиш останките другаде, или да вземеш адекватно решение.......лично аз така бих направил.....

Kuker
07-03-2010, 23:39
Е, да ама да погребеш някой на 5 м.от кладенеца на комшията, някак си не е етично.Това направо е недопустимо, особено ако се използва за питейна вода, става страшно.Все пак, мисля че ако някой тръгне да прави подобно нещо, ще избере подходящо място.Но и на това не може да се разчита.Докато търсех в нета инфо, попаднах на някакви доста интересни неща по въпроса.

---------- Post added at 23:39 ---------- Previous post was at 23:33 ----------


Теоретично е така, но все пак ако си имал куража и волята да направиш нещо от сорта, все ще имаш същите на преместиш останките другаде, или да вземеш адекватно решение.......лично аз така бих направил.....Обаче тогава се губи смисъла от цялата работа.
Всичко зависи от това колко време е минало от погребението.Доколкото попрочетох, след 8 години може да се използва гроба.

em4o1
08-03-2010, 00:22
На границата между Рила и Родопи където ми е вилата, нарочно не искам да уточнявам къде, но след дълго боледуване почина съседа и тъй като последните си 10-тина 15, години си прекара там, преди 2-месеца отивайки на купон за нова година забелязах че в двора им има на обособено место кръст и други такива символи, които преди това ги нямаше. В последстие се разбра че е починал и че са го положили
(без да уточнявам как, дали кремиран или) в двора си.
Не че нещо ми пречи но ми се струва малко гадно като излезнеш на терасата на вилата си и да гледаш кръстове и тем подобни ! Това е едната гледна точка. Другата е хигиенната за която се пище по-горе в коментарите. Дори при нас си е с сентрална канализация и не ни пречи, но все пак...
Та според мен най-добрия вариант е да се кремира и да се направи местенце което да не се набива на очи и да не предизвиква коментари на съседи и преминаващи.

RoMAN
08-03-2010, 00:30
Като студент по право ще кажа, че според правилника за погребенията глава 4, чл. 30 гласи че погребване на починали лица извън гробищата в някои случаи може да стане чрез разрешение от председателя на общинския съвет и със съгласието на съответните здравни органи. Ако няма такова разрешение, тогава това действие е незаконно. Нарушителите се наказват по чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания, което ще рече глоба от 2 до 50 лв.

DJ Vladic
08-03-2010, 02:08
E бъркат го пича 50 лв. Нали е удовлетворил на покойния си баща желанието :) Всички са доволни 50 лв никого не събарят.

nikki_sixx
08-03-2010, 10:22
Е, да ама да погребеш някой на 5 м.от кладенеца на комшията, някак си не е етично.
Не само, че не е етично, ами е страшно нехуманно. Мъртвия ще се разлага и всичко отива във водата на околните. Нелепо е. Ако е кремиран мъртвия и си го държиш в урна в дома си - става, ама иначе...
Не случайно са определени зони за гробища. :priest:

fred
08-03-2010, 10:51
Знам, че това у нас е незаконно.Трябва да бъде погребан в гробище.Но има едно измъкване-да се кремира, взима си човека урната и си изсипва или съхранява където иска.

Mind_Control
08-03-2010, 13:28
Аз един ден, ако имам възможност, ще си пратя тялото да лети из космоса, да открива нови светове :)

VFTI
08-03-2010, 15:17
Според мен най удачно ще бъде/беше човека да бъде кремиран, а праха му да бъде разпръсната във въпросния имот.

Всички ние сме хора и продължаваме живота си напред. Променяме се имаме различни нужди и възможности за живот,развитие и т.н...След 2г. някой роднина/наследник ще трябва да продаде имота-по негово желание или заради икономическата обстановка примерно, и тогава какво се прави?!?

old alfist
08-03-2010, 21:59
Все пак има ли значение като умреш къде ще те погребат - айде сега пък претенции приживе.

Наистина най-добре, като че ли кремация - поне няма да създаваш проблеми на близките си, но който пише в тази тема явно е поостарял щом мисли за тези работи.

търтей
09-03-2010, 00:56
... прахта ...


Венциии, прах е в мъжки род в случая, бе ...
Малко уважение, нали.

Ибо, казва се мир на праха му


Съществително нарицателно име, мъжки род

1. Вещество, стрито на много малки частици, напр. златен прах, диамантен прах, лекарство (два праха), тленни останки.


А прах в ж.р. е друго

Съществително нарицателно име, женски род
1. Дребни и сухи частици от пръст, въглища и подобни, изобщо — отпадък, напр.
* Обърши прахта от мебелите.
* Вятърът отвя уличната прах.

Kuker
09-03-2010, 02:07
Все пак има ли значение като умреш къде ще те погребат - айде сега пък претенции приживе.

Наистина най-добре, като че ли кремация - поне няма да създаваш проблеми на близките си, но който пише в тази тема явно е поостарял щом мисли за тези работи.Нали знаеш приказката: Човек помъдрява, когато осъзнае че е смъртен.В тази тема пишат само мъдреци /не в стоматологичния смисъл/:biggrin: