PDA

View Full Version : Предложение за наш Пайкс Пик



pla_y_men
09-03-2010, 23:11
Колеги, имам една идея която ми се върти от около 10-на години. Преди време имах свободно време и възможности и можех при малко повече желание да я организирам...Сега просто споделям идеята /мога и доста да помагам при нужда/ защото виждам, че тук има много и навити хора...Не познавам почти никой, но може би организаторите на този форум също ще проявят желание, а надявам се да имат и възможности да опитат да осъществят една такава идея. Накратко - предлагам да се организира съвсем официално /"ден на баира" :-)/ , изкачване за време по технично, красиво, трудно планинско трасе. Знам и мястото - това е ще е изкачването на Белмекен, откъм с. Сестримо покрай Чаира. Навярно тук има хора, които са посещавали това място покрай рали България. До сега се караше 3 пъти(!), а тази година, когато вече сме кръг от WRC, ще се кара 4 пъти(!). Лично съм разговарял с Бруно Тири, който преди няколко години спечели ралито с Пежо 206 WRC и който се прехласваше по този участък. Защо предлагам такова нещо - изкачвал съм това място сигурно над 100 пъти и всеки път удоволствието е ОГРОМНО! Освен това /без никой да се обижда/ не приемам серизоно "драг"-а. Все пак автомобила и шофора не е зле да покажат , че могат да спират и да завиват. На писта е много по-добре, но там са няколко завоя, равнинен терен и гладка настилка - могат да се представят добре автомобили с много ниско и твърдо окачване, силно нископрофилни гуми...все неща, които приложени в туристически автомобил вече са "осакатяване" за нормално ползуване. В предлагания планински участък терена е разнообразен, има неравности, на които нископрофилна гума ще се спука или ще се изкриви джанта...има и неравности, които "изхвърлят" автомобили с прекалено твърдо окачване /миналата година по този начин загина пилот на рали България точно в този участък/.
Малко подробности за мястото. Ако се тръгва малко преди Чаира, по стария път под "водна кула" към яз. Белмекен, началото ще е на около 1000 м. надморска височина. За около 12-13 км. се достига язовира, стената е на около 1925 м. Точно в тази отсечка беше смъртният случай /за съжаление/ миналато година. Участъка е доста стръмен и "спънат" с много завои, не може да се развива висока средна скорост, което все пак е предпоставка за сравнително безопасно преминаване. За сравнение миналата година Басо спечели този етап, като средната му скорост беше около 95 км. в час, но се караше още около 6-7 км. на равно около язовира, което спомага за вдигане на средната скорост. Иска ми се този най-стръмен, около 12-13 км. участък да стане нащият Пайкс Пик. Представям си как ще се говори - "имам кола която е за 14мин. и 15 сек. на "Белмекен"..." , а не за някакви ниски, високи или "гърбави" 14-ки , 15-ки:hehehm: на скучни 400 метра.
Може още много да говоря за детайли, но нека първо се получи дискусия и желание...При нужда мога да помогна с контакт със СБА или Г. Янакиев... а бе с много неща :-) само желание и ентусиасти да има.

WhitePower
09-03-2010, 23:45
я дай нещо със коли да изкачваме дърпане и състезаваме

Fear
10-03-2010, 09:43
Всичко това е много хубаво, само не ми става ясно, как ще затваряме пътя, когато ни кефне да се състезаваме там. ;)
Защото ако става въпрос за "състезание" докато има трафик, това е глупава, опасна и безотговорна идея. :)

tokata_pz_flex
10-03-2010, 10:11
Предполагам със съдействието на съответните органи . А иначе по самия път почти няма движение , но това не го прави безопасен :)

ФЕРАРИСТ
10-03-2010, 10:20
Всичко това е много хубаво, само не ми става ясно, как ще затваряме пътя, когато ни кефне да се състезаваме там. ;)
Защото ако става въпрос за "състезание" докато има трафик, това е глупава, опасна и безотговорна идея. :)
Интересна и важна подробност......

pla_y_men
10-03-2010, 10:55
Всичко това е много хубаво, само не ми става ясно, как ще затваряме пътя, когато ни кефне да се състезаваме там. ;)
Защото ако става въпрос за "състезание" докато има трафик, това е глупава, опасна и безотговорна идея. :)
Пиша от работното място, откъдето не е много редно да се влиза по форуми, та ще съм кратък :-)
Напълно си прав колега и идеята е да стане официално, със затваряне на маршрута за други автомобили - както по време на рали.

Предполагам със съдействието на съответните органи . А иначе по самия път почти няма движение , но това не го прави безопасен :)
Съвсем вярно и като продължение от горните ми думи - това е голямата занимавка, която нямам време да направя сам - да се говори с КАТ, СБА и т.н. за да се организира официално. Тук влизат куп детайли - например организатора трябва да контролира някакви правила за безопасност /рали автомобилите имат вътрешна усилена рама например, което не е добре да си причиняваме на нашите коли :-)/. Участниците трябва да подпишат някаква декларация за поемане на отговорност и освобождаване от същата на организаторите - по някои писти се прави така.
Навярно познаваш участъка - хубавото е, че от Чаира до яз. Белмекен са два алтернативни маршрута. Едно такова мероприятие няма да попречи на останалия трафик, колкото и да е малък /той за съжаление е от тежки камиони в насрещното :-)/. По едното трасе - От "Станкови бараки", през "Водна кула" до язовира ще е газ и ръчка нагоре, а по другото може да се върне човек до изходна позиция и пак да пробва да си потроши кочината :-).

Интересна и важна подробност......
Както винаги /с изключение на Керпен/ си прав :-)
Много е важно да се организира точно , с изпипване на всички детайли и подробности. Идеята е да си караме нормални автомобили, без усилващи ролбари и други глупости - т.е. да е достъпно за всеки. Обаче това може да доведе куп идиоти със самоделки и преобладаващ ентусиазъм, които да се очистят на третия завой...какво правим тогава??? Затова и пускам тук темата - не е по силите на сам човек да го организира. Ти ме познаваш, имам някои контакти в автомобилните среди...мога да помагам, но не мога само да го направя, а ми е голяма мечта - защото много пъти съм го карал този участък, но съвсем отговорно, отчитайки трафика. Иска ми се да изръчкам баира сам и на спокойствие :-)

Gh0stRider
10-03-2010, 12:07
Според мен това няма как да стане само поради една проста причина.... просто не мисля че ще има достатъчно брой хора навити да карат по необезопасен участък (на който дори имаме от миналата година смъртен случай) със неподготвени за целта коли със състезателно темпо! И всичко това без никакъв опит в рали каране... на писта е друго, там има доста хора които дават газ, но знаят че ако прекалят, просто излизат в тревата отвън и това е... А тук на 50см от пътя е канафка/дърво/камък...

tokata_pz_flex
10-03-2010, 12:30
Супер :) Този маршрут е адреналинова бомба ! Иманно заради трудностите му . Други такива са вр. Шипка , вр. Бузлуджа , пътя при село Мухово . Батак - Св. Константин . На всички тези места ( с изключение на Шипка и Бузлуджа) се провеждат етапи от ралита . Там може да се кара със състезателно темпо , но без да се прекалява . Всеки си носи кръста и знае за какво става въпрос . Лошото е , че не става само с желание , а трябва и да се деиства . За съжаление , нито аз , нито повечето желаещи имат възможност да направят нещо по въпроса .

Fear
10-03-2010, 12:32
Кой ще носи отговорност за тези, които ще се претрепят?
Гарантирам, че хич няма да са малко, а дори и да няма тежки травми, ще има толкова намачкани ламарини, че Надин няма да смогне. :tooth:

tokata_pz_flex
10-03-2010, 12:34
Кой ще носи отговорност за тези, които ще се претрепят?
Гарантирам, че хич няма да са малко, а дори и да няма тежки травми, ще има толкова намачкани ламарини, че Надин няма да смогне. :tooth:

Ами който кара , той носи отговорност . За това се подписва декларация . Да не би на Дракон някой да носи отговорност , че аз съм решил да се трепа :)

1912
10-03-2010, 12:50
аз не знам дали пък има въобще някой с клетка от нашия форум че да кара там ,,,,

Fear
10-03-2010, 13:00
Ами който кара , той носи отговорност . За това се подписва декларация . Да не би на Дракон някой да носи отговорност , че аз съм решил да се трепа :)
Aбе, едно нещо е, да се завъртиш и да излезеш в тревата, а съвсем друго - да излетиш в някое дере. ;)

pla_y_men
10-03-2010, 13:32
Според мен това няма как да стане само поради една проста причина.... просто не мисля че ще има достатъчно брой хора навити да карат по необезопасен участък (на който дори имаме от миналата година смъртен случай) със неподготвени за целта коли със състезателно темпо! И всичко това без никакъв опит в рали каране... на писта е друго, там има доста хора които дават газ, но знаят че ако прекалят, просто излизат в тревата отвън и това е... А тук на 50см от пътя е канафка/дърво/камък...
Навити ще има, повярвай ми - всички приятели, които съм прекарал от там го сънуват този момент :-)
Няма нищо безопасно в този живот...а за това просто трабва да имаш "дупе", внимание, "знания и умения"...

Супер :) Този маршрут е адреналинова бомба ! Иманно заради трудностите му . Други такива са вр. Шипка , вр. Бузлуджа , пътя при село Мухово . Батак - Св. Константин . На всички тези места ( с изключение на Шипка и Бузлуджа) се провеждат етапи от ралита . Там може да се кара със състезателно темпо , но без да се прекалява . Всеки си носи кръста и знае за какво става въпрос . Лошото е , че не става само с желание , а трябва и да се деиства . За съжаление , нито аз , нито повечето желаещи имат възможност да направят нещо по въпроса .
Радвам се, че има друг освен мен, който знае за какво иде реч!;-) Кефа е истински...нагоре започва да се усеща и липса на мощност заради разредения въздух...маслото ври, антифриза ври...оргазъм за шофьора и за автомонтьора :-)

аз не знам дали пък има въобще някой с клетка от нашия форум че да кара там ,,,,
Това е голямата идея - да е без клетки..."свободна конструкция" - ако иска някой и с картинг да се пусне...

kocta
10-03-2010, 16:52
Безумие!
На погребения не ми се ходи от сега заявявам!

Kris
10-03-2010, 18:08
аз не знам дали пък има въобще някой с клетка от нашия форум че да кара там ,,,,

На аматьорско регионално равнище не задължават да имаш тръби. Изисква се каска, кръвна група на шофьор/навигатор и изолирани акумулаторни клеми. Идеята е добра, аз бих участвал ако се състои.

RoMAN
10-03-2010, 18:12
Звучи наистина заинтригуващо, ама предлагам от сега администраторите на форума да сложат раздел " В памет на..."

tokata_pz_flex
10-03-2010, 18:17
Много сте черногледи :) Не мисля , че някой ще му стиска да кара отвъд предела на възможностите си , и тези на автомобила :)

DiStefano
10-03-2010, 18:24
трасето е уникално
има и алтернатива разбира се ...
от Брацигово до Равногор - около 20 км пюър рейсинг ... адското е ... плюс това движение е почти нулево ...
иначе от Пазарджишката група ей това кат снимков матриал от Белмекен на колегата Коцето Реното

http://img217.imageshack.us/img217/1896/meganscenik.jpg

kocta
10-03-2010, 18:32
Много сте черногледи :) Не мисля , че някой ще му стиска да кара отвъд предела на възможностите си , и тези на автомобила :)
То стига само 1 да има такъв пък и с тези автомобили гуми и липсата на опит ...
Трябва да редите шикани на правите и да обозначите много добре иобезопасите всеки завой и препятствие!

SGB
10-03-2010, 18:49
Много сте черногледи :) Не мисля , че някой ще му стиска да кара отвъд предела на възможностите си , и тези на автомобила :)

Не е ли точно това плюса на пистата, че можеш да караш отвъд предела почти без никакви последствия при грешка. На този участък според мен без ролбар в колата да се кара е доста голям риск, а както се видя миналата година дори с ролбар нещата могат да се объркат фатално.

tokata_pz_flex
10-03-2010, 19:11
Това е плюса на пистата , да . Плюса на този тип трасе е денивелацията и липсата на каквато и да е видимост :)

kocta
10-03-2010, 19:37
Това е плюса на пистата , да . Плюса на този тип трасе е денивелацията и липсата на каквато и да е видимост :)
Може ли да попитам какво работиш? Случайно да е в погребална агенция?

kilara8
10-03-2010, 19:41
Аз също съм за. Пък и все пак ако се организира такова нещо то ще е само за желаещи никий не кара даден човек да ходи на сила - всеки си отговаря за себе си и си преценява риска в край на сметка. Алтернативата, която даде колагата Дистефано също е не е за изпускане (едното ми село е Равногор и знам за какво говорим :evil: ), но според мен е по трудно осъществимо. А и по лични наблюдения наще коли се справят доста добре на такъв терен, само ако е много топло става проблем. Пък и когато една кола не е подготвена за състезания то определено тя не може да развива чак такива опасни скорости (лично мнение, не претендирам че е вярно). Така че ако може да се организира нещо, ще е интересно и аз съм там.

Kris
10-03-2010, 19:42
Айде стига с тия погребения вече!

tokata_pz_flex
10-03-2010, 19:58
Може ли да попитам какво работиш? Случайно да е в погребална агенция?

Да , и за редовни клиенти има отстъпки . Както каза Крис ... стига вече .

haljscho
10-03-2010, 20:14
Ето и една снимка от мен, на същата отсечка..........2006г.
И да попитам автора на темата.
Колко мислеш, че ще струва едно такова начинание??????
Преди 2 години на планинско Марково, трененировката трябваше да бъде до х.Здравец, но не им разрешиха и ралито остана само 5-6км. до с. Гълабово.
Това беше рали което се организира от доста силен клуб, със спонсори и т.н. Организацията беше на супер ниво и пак не им разрешиха................. А ти искаш да отцепят за нас 20км.
За такова начинание най-малко ще трябва да имаме линейка, пожарна и полиция...........
В момента на пистата на Калояново искат 5лв. вход и 20лв. за каране.
Което в никакъв случай не е много, но в тая криза си е цифра, а и това е най-малкото за едно каране......

pla_y_men
10-03-2010, 20:26
На аматьорско регионално равнище не задължават да имаш тръби. Изисква се каска, кръвна група на шофьор/навигатор и изолирани акумулаторни клеми. Идеята е добра, аз бих участвал ако се състои.
Това е!!!:clap: Трябва да се проучи нормативната уредба на такова нещо - идеята не е да се правят недомислени импровизации за самоубийци...както някои тук смятат, но виждам, че им е отговорено адекватно. Колега, евала за краткото и градивно мнение!:notworthy:

трасето е уникално
има и алтернатива разбира се ...
от Брацигово до Равногор - около 20 км пюър рейсинг ... адското е ... плюс това движение е почти нулево ...
иначе от Пазарджишката група ей това кат снимков матриал от Белмекен на колегата Коцето Реното

http://img217.imageshack.us/img217/1896/meganscenik.jpg
И аз съм се набивал в такъв сняг там...само който не е бил не може да повярва :-) Зимата пък е съвсем безопасно - сняг отвсякъде :-) Има доста участъци в страната приятни за каране, но тук хубавото е, че наистина няма дълги прави, много е балансирано като темпо. Колегата ROMan съм го виждал на клипчета с доста висока скорост в дъжд...повярвай ми, там горе е много по-безопасно от твоите изпълнения :-) Само да отнемеш газта и колата е спряла...

Това е плюса на пистата , да . Плюса на този тип трасе е денивелацията и липсата на каквато и да е видимост :)
Благодаря, не бих го казал по-добре:notworthy:
Работата не е бърза, нека се постопли и да организираме например една среща на спортната база да омааме по някое кебапче. Нека колеги, които не са попадали там да се качат до базата на Белмекен по този път и да видят за какво става дума. Може да се съберем в Сестримо и да тръгнем нагоре. Вижте тук http://www.rallybulgaria.com/ - отворете Документи, след това отворете РАЛИ ГАЙД 1 и вижте на картата етап 5/8 "Сестримо" . Говоря за горната половина на този етап.
Едва ли ще има място, на което някой би развил скорост над 170-175 на права. Отнемаш газта и си спрял, баира е сериозен...не виждам нищо опасно /така смятам, не ангажирам никой с моето мнение/. Мисля, че би било удачно да се направят две мероприятия през годината - например около края на м. май и средта на септември. По-рано ще има още сняг, вярвайте ми :-) През лятото няма начин да не прегрее автомобила...та затова ми се въртят тези месеци , като за човек познаващ района и климата там :-)

pla_y_men
10-03-2010, 20:49
Ето и една снимка от мен, на същата отсечка..........2006г.
И да попитам автора на темата.
Колко мислеш, че ще струва едно такова начинание??????
Преди 2 години на планинско Марково, трененировката трябваше да бъде до х.Здравец, но не им разрешиха и ралито остана само 5-6км. до с. Гълабово.
Това беше рали което се организира от доста силен клуб, със спонсори и т.н. Организацията беше на супер ниво и пак не им разрешиха................. А ти искаш да отцепят за нас 20км.
За такова начинание най-малко ще трябва да имаме линейка, пожарна и полиция...........
В момента на пистата на Калояново искат 5лв. вход и 20лв. за каране.
Което в никакъв случай не е много, но в тая криза си е цифра, а и това е най-малкото за едно каране......

Напълно си прав. Не мога в момента да отговоря, не искам да гадая за цена...Линейка и пожарна задължително разбира се. В процеса на организация - ако такава изобщо започне :-) като гледам песимистите преобладават - надявам се да излезе отговор на твоите и много други въпроси...

SGB
10-03-2010, 20:51
...скорост над 170-175 на права...

Колега несериозно е да кажеш, че от 170 км/ч само с отнемане на газта се спира така се едно си с 50, а другия въпрос е как сток коли по ~150 kоня (защото аз поне разбрах, че говорим за сток коли) ще вдигнат по 170 на този баир...



Плюса на този тип трасе е денивелацията и липсата на каквато и да е видимост
Съгласен съм, че карането по завои на баир и без видимост си е тръпка, но ако толкова му се кара на човек по такива места може да отиде на някой кръг на високопланинско (примерно в Кюстендил) и там да кара по хубав асфалт и завои с двойна мантинела на места.

pla_y_men
10-03-2010, 21:18
Малко снимки:
Вижда се Бруно Тири , раздува с фенове, облегнат на Ситроен С2 с току-що взривен двигател...да, точно на този етап не издържа :-)

pla_y_men
10-03-2010, 21:24
Колега несериозно е да кажеш, че от 170 км/ч само с отнемане на газта се спира така се едно си с 50, а другия въпрос е как сток коли по ~150 kоня (защото аз поне разбрах, че говорим за сток коли) ще вдигнат по 170 на този баир...
Така е, там около 170 биха вдигнали коли 220 - 250 коня.

Съгласен съм, че карането по завои на баир и без видимост си е тръпка, но ако толкова му се кара на човек по такива места може да отиде на някой кръг на високопланинско (примерно в Кюстендил) и там да кара по хубав асфалт и завои с двойна мантинела на места.
За да караш на високопланинско, автомобилът ти трябва да отговаря на ред изисквания...

haljscho
10-03-2010, 22:17
Пожелавам ти успех в начинанието.:th_up:
Казвам го в най-добрия смисъл.
Мако съм песимистичен де..........
Ма то аз невярвах, че ще има и WRC у БГ..................
Та ако може и аз да внеса едно предложение относно рали "България", ако има желаещи да се посаберем за една хубава агитка.............
Все пак не всеки ден ни се отдава възможност да гледаме едни от най-добрите пилоти на света.........
На първата снимка ентосиастите смениха гумата на този младеж, почти с бързината на механиците от Ф1 ;-)

SGB
10-03-2010, 22:29
Пожелавам ти успех в начинанието.:th_up:
Казвам го в най-добрия смисъл.


И аз напълно подкрепям мнението на колегата нещата до сега не съм ги написал, защото идеята не ми допада, а точно обратното. Просто мисля че трябва да се седне и сериозно да се помисли колко пари ще струва цялто начинание и какви условия трябва да изпълни организатора, за да го осъществи.
P.S Ако всичко е наред и тази година сме на "България", така че найстина може да заформим една агитка :-).