PDA

View Full Version : Бракуване на автомобил



asoto
11-03-2010, 15:02
Здравейте колеги,имам следния въпрос-имам един пасат б3 брат ми го е купувал преди 10тина година от човек в асеновград.Колата се запали и ще я бракувам-какво трябва да направя прочетох в търсачката за необходимите документи,но ние сме с пyлномощно върху автомобила и не сме плащали данък на автомобила защото когато искахме да я прехвърлим не можахме да намерим собственика беше изчезнал.Плаща ли се нещо друго и ако някои е минавал през тази процедура ше се радвам ако може да ми даде съвет.Мога ли да я разглобя и да я продам на части?Мога ли да продам двигателя и ако мога как седи процедурата ако някои е запознат?:flex:

Бобби
11-03-2010, 16:34
Колата не е нито на теб, нито на брат ти......
продавай каквото можеш, другото на скрап....ако си съвестен върни документите и номерата по куриер на собственика по талон и така....дефакто колата се води на него.....но има все пак едно голямо "НО":smoke:

asoto
11-03-2010, 18:32
като я бракувам в КАТ ще ми искат ли платен данък?

1912
11-03-2010, 20:57
и аз ако може да ползвам темата на колегата
и да питам и аз дали искат платен данък
щото колата от 4,5 години не съм плащал
нищо даже и в данъчното не съм я регнал

asoto
12-03-2010, 10:53
:cold:

renyx
12-03-2010, 11:13
и аз ако може да ползвам темата на колегата
и да питам и аз дали искат платен данък
щото колата от 4,5 години не съм плащал
нищо даже и в данъчното не съм я регнал

Когато решиш да продадеш алфата си намери свестен нотариус и може да се разминеш.Но ако дотогава затегнат положението ...

asoto
12-03-2010, 19:51
ето какво прочетох от колегите от Хонда дано да помогне http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=12549&st=0&p=120945&#entry120945

hsr
08-11-2010, 08:25
Колеги, някой бракувал ли е наскоро автомобил?
Какъв е реда и най-вече изисква ли се колата да има в момента Гражданска Отговорност?
На мен ми не се вижда логично да се прави застраховка на кола, която няма да се кара, а отива за скраб, но абсурди в нашата държава колкото щеш.
Снощи дори ми казаха, че трябвало да имаш застраховка и за минал период т.е. ако нямам застраховка за 2009 г. трябва да направя сега, за да бракувам колата :shocking:

ПП: отново да отбележа, че става въпрос точно за ГО, а не за данък :idea:

TRENDi
08-11-2010, 08:35
Колеги, някой бракувал ли е наскоро автомобил?
Какъв е реда и най-вече изисква ли се колата да има в момента Гражданска Отговорност?
На мен ми не се вижда логично да се прави застраховка на кола, която няма да се кара, а отива за скраб, но абсурди в нашата държава колкото щеш.
Снощи дори ми казаха, че трябвало да имаш застраховка и за минал период т.е. ако нямам застраховка за 2009 г. трябва да направя сега, за да бракувам колата :shocking:

ПП: отново да отбележа, че става въпрос точно за ГО, а не за данък :idea:

Не ти трябва. Копнах си мнението от друг форум, за да не го пиша пак:

Края на миналия месец бракувах 1 от моите коли. Каквото ми трябваше си оставих, каквото можах върнах на вторични. Някои части продадох, а други подарих. Каквото не ставаше или никой не беше изявил желание да го купи през 3-те месеца, през които я скубах, оставих на купето\купе с калниците, пр. капак с лека градушка, врати с "оглозгани" стъкла и вътрешности, пр. мост и заден мост\. Звънях в Надин, Екометал и т.н. - като чуят, че е само купе - не го щат - искат цяла кола\с двигател\, за да ми издадът протокол за брак. Някакви от Люлин се навиха да я отнесат като вторични и се бях навил, пък после щях да се оправям някак в КАТ, но 2 дни не се появиха\обадиха и пак почнах да въртя по обяви. Накрая уцелих някакви от Нови Искър, които се навиха с клизма да ми вземат отпадъка, да ми издадът протокол и да ми дадът 40 лв. Съгласих се и още същият ден на обяд я отнесоха.

Цитат:
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА БРАКУВАНЕ НА МПС
1. Заявление за регистрация/ за фирми с печат на фирмата/
2. Протокол за брак
3. Регистрационните табели на МПС
4. Регистрационното свидетелство на автомобила
5. Личен паспорт на собственика или упълномощеното лице с нотариално заверено пълномощно /за фирми:пълномощно с печат и изх. №, копие от “Булстат” /
6. Собственика декларира писмено какво е състоянието на автомобила и къде се намира.
Следобяд бях вече в КАТ. Там се стартира на будките преди каналите. Направиха ми заявлението\1.\ - 3 лв и ми поискаха протокол за брак\ако имам\. Т.е. ако нямам трябваше да правя 6. и да лъжа и мамя, че е в частен имот, а не на общинската улица\паркинг. Снимах им едно копие от протокола и заминах към сградата накрая\за наказателните постановления и т.н.\. Там на първото гише в ляво, до банката, им връчих бумащината и табелите. Малкия талон ми го взеха, а големия го перфорираха и написаха , че е свален от отчет и дата. Казаха ми с него в общината.

Там ще отида, когато имам ~300 излишни лева, за да си платя данъка за миналата и 9-те месеца на тази година и да ме отписват. Понеже, при записване в общината на колата, започват да ви цакат с данък от датата на покупката, а не от датата, на която сте отишли да я запишете в общината не виждам, как ще ме накарат да им платя данък до датата, която съм отишъл да я отпиша \може и догодина да е, а може и по-натам\.

hsr
08-11-2010, 09:39
Благодаря ти за отговора, колега!
Това, което си цитирал от 1 до 6 го пише и в сайта на КАТ, но все пак исках да попитам дали информацията не е стара и да е излезнало нещо ново.
Другото, което ме интересува е ако я продадем (колата е в движение), дали новия собственик ще трябва да плаща застраховка за изминалия период от декември 2009г. (по спомен) досега?
И последен въпрос-колко горе долу би струвала за скраб кола около тон и половина, в движение, без липси и ръжди?

mian4o
08-11-2010, 09:50
Всичко е точно както го е описал колегата, а относно колко струва зависи колко познаваш този който ти я взема и колко цветен метал има в колата. Аз на моето жигули му взех 600 лв. преди 2 месеца в едно село до Сливен.

Поздрави

soldier81
08-11-2010, 12:32
Аз в началото на лятото бракувах един мотор(пак е МПС),освен талона и номера попълних едно заявление за спиране от движение(бракуване) и това беше.
Никой не ми е искал данъци,застраховки и др.(не че ги имах де).

mim
08-11-2010, 14:37
потвърждавам
отидох до кат, попълних една декларация, че ще си седи в мой имот недвижимата собственост, продупчиха ми големия талон и толкова
даже нямах малък талон, за него имах протокол от мвр, че е откраднат (ако имаш, ти го прибират)
от кат ти дават бележка да се отпишеш от данъчното
ако колата са ти я взели скраперите, те ти дават бележка за кат и тогава не пишеш декларация, къде ще я стопанисваш
връщаш номерата и толкова

Kuku
08-11-2010, 14:47
Добре, но когато МПС-то се отписва от данъчното, ако не е платен данъка за минали години сигурно ще искат да се плати?! Някой отписвал ли е МПС от данъчното БЕЗ платен данък? :roll:

soldier81
08-11-2010, 19:15
Моите данъци си ги платих преди да го бракувам,Г.О. нямаше щото ми висеше в двора 5 години преди да се сетя да го бракувам.В КАТ не са ми искали никакви бележки така че ако не е зачислена в данъчното е добре,иначе е изваждане от джоба.