PDA

View Full Version : Подробности около разни ремонти на 159



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19

KroGh
24-11-2019, 17:00
.....

Scrapera
25-11-2019, 18:52
Карането преди последната регенерация е следното
София-Ловеч-Плевен-София
София-Крумово-София
Останалото градско.
Ето и снимка
https://ibb.co/gg4sm3k
Филтърът е оригинален.

KroGh
25-11-2019, 22:24
Колеги, малко странен проблем.. Разлях 1 литър прясно мляко по пода на пасажерската седалка и под нея, беше влязло чак под мокета до ламарината. Подсуших веднага, но след 2-3 дена се размириса яко..
Някой имал ли е подобен казус и евентуално решение..
Че ще се търка мокета и под него е ясно, но с какво?
Доколкото намерих инфо се развъждат гъбички и други бактерии и премахването им е голям проблем..
Мисля да взема доместос и меглио, и евентуално на автомивка да ударят една хубава автомивка на мокета..
Aко искате да направите гадно на някой, само му вкарайте прясно мляко под чистачките към купето

firedragon
25-11-2019, 22:34
Недей с доместос, защото на практика си е белина и да не стане бяло петно на мокета. Меглиото също не разтваря кой знае колко маслото. Аз бих пробвал с някакъв обезмаслител от автомивките - цунами или нещо подобно, но разредено да не стане пак фал. И каквото и да правиш, както и да го чистиш пробвяй първо в някой ъгъл, който не се вижда много, за пробата.

beyn76
25-11-2019, 22:43
[QUOTE=KroGh;1572535]Колеги, малко странен проблем.. Разлях 1 литър прясно мляко по пода...

Ял съм го колега това,няма спасение само че в багажника на кората с мокет.Накрая си вземах от морга и си реших проблема.

KroGh
26-11-2019, 00:45
Явно си е сериозен проблем.. Не подозирах, че едно мляко може да причини такива вреди :D

acho_
26-11-2019, 08:39
Консултирай се все пак с някой дето се занимава с озониране на купето, рекламират го че се справя точно с такива проблеми. Да смениш мокета си е доста сериозна занимавка.

KroGh
26-11-2019, 08:59
Е, аз ще сменя мокета, който е на пасажерската седалка.. Дококото видях, този отзад е общ за цялата седалка, докато отпред в краката, където е разлято е отделен.. Трябва да сваля седалката предполагам и да разпищоля всичко.. Да откачам ли акумулатора като откачам буксите от седалката ?

batproho
26-11-2019, 09:07
Желателно е заради въздушните възглавници, предполагам...

ecotronic
26-11-2019, 11:16
С парочистачка би трябвало да се изпере.

KroGh
26-11-2019, 11:33
Лошото е, че влезе и до снопа с кабелите, там дето пише рамата... Има и няква пореста гъба, която се е напоила.. ще трябва да сваля и нея.. Мокета би трябвало да излезе лесно. Ще изчистя каквото мога и после на автомивка и след това ще минем едно озониране на купето..

beyn76
26-11-2019, 12:55
Ходих и на мивка,нямаше ефект.Положението лятото е драматично,като се напече колата и няма такава смрад.

dhtj
26-11-2019, 13:51
И аз съм за парочистачка.
Също пробвай със чист спирт да полеееш, дано да убие бактериите, гъбичките и там квото има миризливо... Няма да навреди на мокета. Има в практикера "гориво за биокамини 99% етанол" , 5лв литъра.

KroGh
26-11-2019, 13:59
Казаха ми, че с амоняк чистел и убивал всичко... Довечера я мятам.. намерих мокет за предната седалка, може и направя да сменя мокета, но ламарината трябва да се изчисти..

ecotronic
26-11-2019, 14:05
Амонякът ще убие и теб, бре :tooth:

KroGh
26-11-2019, 14:10
Няма уе, ще го разредя и ще търкам с гъба, после оставам да изветрее сам.. Кофтито е, че сега вали и няма как да се проветри хубаво..

alfa racer GTA
26-11-2019, 19:15
Амонякът изважда и мъртвец от гроба.

Слагали са ми ампула в носа както си спя в казармата.

Вземи си пяна за почистване на мебели, не се излагай с този амоняк.С пяната пръскаш петното, чакаш 15 минути да попие и търкаш с четка.Като ти омръзне чистиш/дърпаш мокрото с прахосмукачка, след това оставяш да изсъхне или изсушаваш.

И така няколко пъти.

Иначе можеш да го третираш и с - антибактериален разтвор за промивки на рани Urgo Chlorhexidine.

Ще мирише много яко, но ще изтрепе всичко наоколо.И ти внимавай, третирай с него само на отворени прозорци.

Дезинфекцира, но не чисти.За почистването си има прахосмукачки и други средства за почистване.

Успех.

KroGh
26-11-2019, 22:02
Такаааа... Изкарах мокета на пасажера, като мислех, че само там има млекце..Почнах да пръскам и забърсвам кабелите и ламарината с амоняк.. Бърсах и подсушавах няколко пъти и реших да вдигна мокета на задната седалка от дясно.. И всичко беше в мляко :D Подсуших, бърсах, наливах амоняк буквално под мокета.. пак бърсах и оставих да се суши.. След това разредих оцет с вода и с пулверизатор напръсках отгоре мокета и отдолу и по ламарината и трудно достъпните места и оставям така за вечерта заедно с един буркан с оцет, за да унищожи и дръпне неприятната миризма. Утре ще оставя колата с включено парно на 32 градуса, за да изсъхне малко и ще направим процедура с Озон
http://www.guga92.com/index.php/3/ozone-for-cars?fbclid=IwAR0ZV3k6ugE7ZQgiZOicGqNBwZDNOxZf7Sq9 PMtc5vASx2TIDG28hZpMTRU .
Надявам се на чудо и да премахне всички миризми.. Седалката съм я махнал и буксите са откачени, като не съм свалял акумулатора.. Предполагам утре като я запаля и потегля ще изпише грешка на еърбега, но ще си я изтрия после с МЕС...
Еми това е засега.. Утре ще пиша след процедурата, за да споделя какво е станало.. Ако и това не стане, съм намерил мокет заден и преден и ще се наложи цялостно разкостряне и махане на мокет и цялостно забърсване и почистване.. Дано не се стига до там :D

Scrapera
27-11-2019, 22:56
Ето и на 1097км.
Колата е нов внос.
Не е карана в БГ и не знам при какви условия са постигнати тези стойности.
https://i.ibb.co/DwTCm2G/IMG-20191127-214612.jpg (https://ibb.co/DwTCm2G)

Та не разбирам какво ви учуди толкова.
2/2 коли са ми със стойности над 1к.
Имал съм такава със сменен с афтърмаркет Дпф.
Тя показваше 450км като си я карах и доста извънградско. Пак казвам, афтърмаркет ф-р.
Филтърът беше на 8000км когато аз я карах.

BO
28-11-2019, 12:25
Такива регенерации се наблюдават когато един автомобил се използва основно извънградско.
При силно градско каране средната регенерация може без проблем да слезе и на 150 км.

undy
28-11-2019, 16:41
Досега не е ставало дума за добавките, които спомагат за почистването на филтъра. Доколко са вредни и честата им употреба какво би прцакала. Не съм фен на добавките като цяло. Слагал съм на друга кола и се получи,лампата изгасна и после проблеми не е имала. Интересно ми е на кое вреди и превантивно добре ли е да се слага.... Или е същата манджа като добавките за дюзи и масло,уж удължават живота и почистват, пък се оказва, че и за доста поразии допринасят.

ecotronic
28-11-2019, 17:10
Що се учудвате - афтър маркет филтърът може да е със съвсем различни параметри. Например да има по-голяма работна площ и поради това да се задръства по-бавно от оригиналния.

Scrapera
28-11-2019, 21:10
При мен се задръстваше не по-бавно, а по-бързо.
Такива регенерации през 1050-1090км ми се струваха невъзможни и на мен.
Видимо е едно кръгло кюмбе, а оригиналният е елипсовиден, и според мен, без да съм го мерил, с по-голям обем.
Освен това кръглото кюмбе ръждясва жестоко за 2м., а оригиналният вече над 10г е доста свеж.
Eто го ментака
170889
и ОЕМ
http://alfaspareparts.com/images/exhaust%20selection%20003.jpg

AHAHu
29-11-2019, 08:56
Колеги, някой може ли да каже от какво приритва кутията на автомата на 2,4 мотора. Трябва да се смени маслото ли?

undy
29-11-2019, 11:44
Колеги, някой може ли да каже от какво приритва кутията на автомата на 2,4 мотора. Трябва да се смени маслото ли?

Да, от маслото се почва,като ти препоръчвам да се смени колкото се може повече от маслото, дефакто поне 3 пъти да се източи и налее ново. Предполагам знаеш, че не може с машина, както и че не може да се източи всичкото наведнъж и да се налее ново.
Следваща стъпка е смяната на тялото със селеноидите(мозъка).

KroGh
05-12-2019, 09:36
Привет, попаднах на статия за преминаване от D към N по време на движение при надолнище и ми стана интересно какво мислите по въпроса? Интересно ми е дали някой има инфо за нашите автомати дали е приложимо и какви са плюсове и минуси? :)

undy
05-12-2019, 09:49
Въпроса е ,че трябва да спреш после в покой и тогава да ръгнеш D, иначе в движение е абсолютно противопоказно.
Демек само минуси виждам аз.

dhtj
05-12-2019, 09:51
Тва да не е служебен москвич, да го гасиш по надолнище и после да гепиш спестеното гориво... :D
Не си троши кутията, дръж си я на D.

BO
05-12-2019, 11:26
Привет, попаднах на статия за преминаване от D към N по време на движение при надолнище
С каква цел?

KroGh
05-12-2019, 11:37
С каква цел?

Даже не отворих статията да я прочета... Просто видях заглавието и ми стана интересно. Сега не мога да намеря статията.. :D

BO
05-12-2019, 11:49
Даже не отворих статията да я прочета... Просто видях заглавието и ми стана интересно. Сега не мога да намеря статията.. :D
Глупави статии по нета колкото искаш.
Ако кажеш целта, върху която да разсъждаваме, е друг въпрос.
Иначе не е толкова крайно противопоказно да го направиш. Но вкараш кутията в разни режими, в които е тотално излишно и най-важното - безцелно.

KroGh
05-12-2019, 12:14
Никога не съм го правил и нямам и намерение да го правя:) Стана ми интересно просто под какво е подложена кутията, ако се случи:)

Scrapera
05-12-2019, 13:13
Даже не отворих статията да я прочета... Просто видях заглавието и ми стана интересно. Сега не мога да намеря статията.. :D
Супер. Ако я беше отворил, щеше да прочетеш, че това е абсолютно забранено, и нямаше да пуснеш настоящата тема.

KroGh
05-12-2019, 13:24
Супер. Ако я беше отворил, щеше да прочетеш, че това е абсолютно забранено, и нямаше да пуснеш настоящата тема.
Ако бях, ама не съм:) Питам какви ще са последствията за кутията, ако това се случи неволно. Случи ми се веднъж в движение да бутна лоста и да премина на N. Тема не съм пускал, зададох въпрос във вече създадена тема : )
Други запетайкаджийски заяжданки ще има ли ?

acho_
05-12-2019, 13:29
За неутрална към D още не са правили, но ето какво става ако вкараш задна в движение: https://www.youtube.com/watch?v=-pxDm94omrM

BO
05-12-2019, 13:34
Питам какви ще са последствията за кутията, ако това се случи неволно.
Абсолютно никакви. Няма проблем и умишлено да го направиш. Не е нещо, което трябва толкова да му се обърне внимание. Просто не трябва да става част от всекидневието ти.

undy
05-12-2019, 14:19
Предполагам много зависи от скоростта и оборотите,какви ще са и дали ще има последствия. Щом лоста има ход, а не го блокира нищо по време на движение от N да мине на D, все пак е предвидено, че може да се случи по една или друга причина. Но съм чел на доста места, че не е хич добре.... сега за подробности какво точно и къде се случва вътре не помня. Нещо с наляганията в клапаните беше.... Все тая.

BO
05-12-2019, 15:44
Всяка кутия си има алгоритъм за така наречения "обратен поток на енергията", който се случва в торк конвертора.
На повечето кутии маслената помпа се върти от компресорното колело на торк конвертора. Демек при запален двигател маслената помпа винаги прави необходимо налягане, за да може системата да разполага с необходимото такова, за да задейства клапаните, съответно изпълнителната механика в кутията (съединители, барабани и т.н.) още от празен ход на ДВГ-то.
Когато включите кутията от Н на Д, тя спрямо оборотите на ДВГ-то си "нагласява" на коя скорост да включи.
След като включи съответните елементи (клапани (включи на необходимата скорост)), започва чрез регулирано зацепване на съединителя на торк конвертора да вдига оборотите на ДВГ-то, докато го зацепи напълно (пак зависи от скоростта).
Но тези режими за кутията са под доста малък товар и за това по принцип не е никакъв проблем за кутията да си минава през този алгоритъм на превключване без никакви последици за нея. Горе долу все едно да си карате по инерция на ръчна кутия, след това да включите на 5-та предавка, да отпуснете относително бавно съединителя, колкото да вдигнете оборотите на ДВГ-то отговаряща на съответната скорост и след това да продължите да си карате. Не е нещо кой знае колко по-различно и толкова опасно, както някои статии го изкарват.
Преди години, когато повечето неща бяха механични, тогава имаше повече драми, ама от както всичко в една кутия се управлява електронно, то няма никакви драми и за всеки дебил е предвидено противодействие. :)

alfa racer GTA
05-12-2019, 16:39
http://www.autoreview.bg/advice/driving/read/42/kak-se-kara-avtomatik/


https://caralyze.bg/articles/kakvo-triabva-da-znaem-za-eksploataciata-na-avtomatichna-skorostna-kutia-prez-zimata


https://automedia.investor.bg/a/0-nachalo/35626-5-greshki-pri-shofirane-s-avtomatichna-skorostna-kutiia

harpiata
07-12-2019, 21:09
От опита ми с камиони автомати-никакъв проблем при преминаване от Д на Н или обратно.БО го е написал по-горе, според скоростта си определя на коя предавка да включи.При Скания Евро 6 дори минава сама на неутрална щом пуснеш педала на газта. Това извън България и Румъния, че беше свързано с топографията в компа. Сега карам един Актрос и при малко повече движение без газ минава в режим Е(еко) и оборотите са колкото на празен ход-550

acho_
07-12-2019, 22:14
Да ама камионите са с роботизирани кутии подобно на Selespeed-a.

alfa racer GTA
07-12-2019, 22:59
И са все служебни на които някой друг им плаща ремонтите...

KroGh
10-12-2019, 18:51
Колеги, скъсах пробката за обезвъздушаване между мотора и купето.. Главата се скъса, а болта остана вътре.. Някакви идеи откъде да намеря такава пробка, освен втора ръка ?

firedragon
10-12-2019, 19:18
170910 Ако е този оградения, излиза само като едно цяло с маркуча и втора ръка май ще е най-безболезнено.

ecotronic
10-12-2019, 19:19
Намери начин да извадиш скъсаната част, намери един метален болт със същата резба, навий му тефлонова лента и го навий вместо тапата. Пък някога, като ти изпадне същата джаджа, можеш да си я подмениш.

KroGh
10-12-2019, 19:24
Мхм.. Ще изчакам да изстине колата и ще го отвия.. Мисля да нагрея върха на малка отверка и да я забия в болта и да го отвия така.. Сигурно докато няма болт ще изтече бая антифриз..

firedragon
10-12-2019, 19:26
Тъй като колата е още топла и в системата има някакво налягане е добре преди да почнеш да развиеш капачката на казанчето, за да изпуснеш налягането. После я навиваш и действаш и загубата няма да е много голяма и най-важното, няма да вкараш въздух в системата.

ecotronic
10-12-2019, 19:27
Точно така процедирай. Ако си достатъчно сръчен, няма да изтече, кой знае колко. Ама ще запушиш отвора с нещо, щом извадиш парчето, докато си приготвиш болта. Махни капачката на разширителния съд за да не е под налягане системата.

firedragon
10-12-2019, 19:33
Задължително след като изпуснеш налягането сложи пак капачката на казанчето,че иначе ще изпразниш системата доста бързо!

п.п Повтарям се,че често хората не ме разбират какво искам да кажа и става мазало :D

KroGh
13-12-2019, 15:21
Каква добавка да ползвам за почистване на охладителната система? Антифриза е леко ръждив/кафяв..

546
13-12-2019, 22:30
Ползвал съм една дето се казваше Кулер Рейнигер или нещо такова .На ЛикиМоли.Сипваш и караш около два-три часа,като поне половин час я оставяш да работи колата на място добра загряла с отворен термостат ,после изхвърляш стария антифриз,с маркуча промиваш набързо да не остане от химикала и слагаш нов антифриз.
Върши работа, при мен се усети осезаемо подобрение в парното,най се притеснявах да не рукне от всякъде,но нищо не протече .Към 10-12 лева беше по-миналата есен.

yavoni
13-12-2019, 22:58
Някой може ли да препоръча електричар в София, който да оправи неработещи светлини в багажника на SW (известния проблем с неработещия ключ, който се оправя като се направи мост с работещия, който отговаря за индикацията на таблото). Струва ли си да се ходи в един от форумните сервизи за това?

ivjordan
13-12-2019, 23:39
Принципен въпрос: как най лесно може да се локализира теч на хидравлична течност? В смисъл, тече от някъде, но не е ясно откъде. Тече съвсем малко, но все пак намалява в казанчето. На оглед всичко е сухо, но при паркиране, под колата се образува малко петно. Мистерия.

dhtj
14-12-2019, 00:06
Щом оставя петна няма как да не се види на канала или на подемника.
Хубав фенер, търпение и зяпане и ще видиш.

vencialfa
15-12-2019, 09:29
Вземаш парче медна тръбичка около 10 см с подходящ диаметър, разпробиваш отвор в нея, запояваш гайка м6 върху отвора, слагаш гумено опръстенче и навиваш винт в гайката. Стягаш медното изделие с две скоби за водно съединение и си готов. Така карам вече няколко години. Медното изделие ще ти струва няколко лева. Успех !

KroGh
15-12-2019, 09:39
Благодаря.. Реших проблема като взех пробно пробка http://stars94.bg/probka-obezvazdushavane-metalna-zamenen.html?fbclid=IwAR0NHELcGa5DeaxzU51whRHKf8SD f85Grg3pKHdDHlnR8Kp5CqfHKUmi1es
, която се оказа, че е 1:1 резбата :) Plug and play :)

dhtj
17-12-2019, 15:00
Сега като се съберат почивни дни почвам да ровя по две алфи...
За 156цата няма да ви питам, щото ми е ясна. :D

Ама 159ката ще и разглабям едната задна врата, че не работи ел.стъклото, тва мисля че ще се справя, поне да видя какво е.

Но на лоста на скоростите ми е скъсана гумичката, която крие празното пространство, в което се плъзга лоста (автомат). Някой правил ли го е това, как се сваля лоста, от къде се намира такава гумичка или ще се наложи да си изрежа от нещо? :D

undy
17-12-2019, 15:42
Топката с бутона се вадят лесно. Отдолу имаш един лъскав ринг(пластмасов) с нещо тънко го сваляш надолу, после отдолу под топката имаш още един (черен), пак го вадиш, натискаш бутона и топката излиза.

dhtj
17-12-2019, 21:49
Така е да, мерси.
А конзолата около лоста се маха като подпъхнеш една пластмасова карта тип "кредитна" откъм ръчната и дръпнеш нагоре със сила. Лоста трябва да е на N.
Пъха се под ламарината с бутоните за аср, аварийни и врати, а не под пластмасата с бутона спорт.

Alfa tuner
18-12-2019, 13:57
Задното стъкло не ти работи защото ти е счупен механизма на 90% съм сигурен

dhtj
18-12-2019, 14:21
Сигурно, и аз го чувам че клопа по дупките нещо от тая врата.

Какво се чупеше най-често , едни пластмасови държачи ли?

alfa racer GTA
18-12-2019, 14:28
Аха.

Ама като ще я отваряш за поправка или поправяй всичко или сменяй с ново.

dhtj
20-12-2019, 10:40
А намалява ли тракането на тая селскостопанска техника ако има кора под мотора или не?

Щото при мене липсва и да знам с какъв приоритет да я сложа в списъка с разходите. :D

ecotronic
20-12-2019, 10:45
Кората под мотора ще способства за малко по-бързото загряване на мотора. За тракането, инвестирай в тапи за уши или в силна музика :)

alfa racer GTA
20-12-2019, 11:13
А намалява ли тракането на тая селскостопанска техника ако има кора под мотора или не?

Щото при мене липсва и да знам с какъв приоритет да я сложа в списъка с разходите. :D

Намалява с правилното масло.

А кора трябва да имаш.Не че няма форумци и хора със 159-ки които карат без кора, ама се продават и не са скъпи.

Имам чисто нова, не е оригинална, купивах я защото мислех, че моята е скъсана, ама се оказа че не е.Ако имаш интерес пиши на лични.Мога да пусна и снимки, не слага, не е използвана още си е с етикетите.Не е като оригиналната - тя си е по-дебела, ама не е и на нейната цена :-) .

А като нямаш кора, имаш ли болтовете/винтовете за кора.И такива имам - купих си ги от чужбина, защото не обичам да имам "рапидки" или както там се наричат.Ако ще слагаш кора си виж отдолу дали поне болтовете с широката сплесната глава ти стоят и си преброй колко от тях стоят и колко ще ти трябват, защото иначе кората може да виси в някоя си част и да я закачаш -било на пред като шофираш, било назад.При мен така беше изпаднала рапидка от някоя "Майстор" който ми е изгубилв един момент пластмасовата кора се беше подвила и опираше в земята.


А кора трябва да имаш не за друго, а защото като минаваш най-вече зимата през локви или киша и пръсне ледена вода от предните колела на двигателя/картера не му се отразява добре това внезапно изстудяване ...

За шума в купето си виж дали имаш кече/изолация под предния капак над двигателя( не декоративния) а големия метален който дава достъп до двигателния кош.
Изолация има между двигателя и пътническото купе от страната на двигателния кош - като отвориш предния капак гледаш там където е блока за управление на свещите зад него.Хванато е с нещо като нитове за ламарината на колата и е черно на цвят(изолацията).

От три двигателни масла с които съм ползвал тази кола, с бардала 5w40 XTC тракаше най много, та чак звънтене се чуваше.Със селенията и равенола значително по-малко, като с последното и по-меко работи.

dhtj
20-12-2019, 11:20
Кората под мотора ще способства за малко по-бързото загряване на мотора. За тракането, инвестирай в тапи за уши или в силна музика :)

Ще измислим някакъв noise cancelling.
На по-новите тракалници им пускат тракане с обърната звукова вълна през говорителите в купето. :D

Ако оставим майтапа на страна, тракането е малък проблем.
По-трудно ми е да свикна с тежкото купе, тежката предница и твърдия волан. Извънградско и на магистралата е супер, но в града не е готинo за бързо маневриране и шмугване в тесни улички... Малко чувството е, че карам камион. :D
А като клопне в некоя дупка така се "гмурка" предницата с тоя петак, че имам чувството че ше потъна под земята.
Иначе имам документи от някакъв тест на амортисьорите преди 2-3 месеца и всичко е в норма. Просто си е такава колата явно.

dhtj
20-12-2019, 11:23
Имам чисто нова, не е оригинална, купивах я защото мислех, че моята е скъсана, ама се оказа че не е.Ако имаш интерес пиши на лични.Мога да пусна и снимки, не слага, не е използвана още си е с етикетите.Не е като оригиналната - тя си е по-дебела, ама не е и на нейната цена :-) .


Ок, ще видя какви болтове имам, ще си помисля още малко дали искам да я карам тая кола или ще я продавам и може да направим някаква търговия с тебе за излишните ти чаркове. :)

undy
20-12-2019, 12:08
А намалява ли тракането на тая селскостопанска техника ако има кора под мотора или не?

Щото при мене липсва и да знам с какъв приоритет да я сложа в списъка с разходите. :D

Кога ти трака,когати си отвън ли,защото вътре колата нито трака,нито се чува и усеща като 147 и 156 ?
Но кора под мотора си сложи....ма така като те слушам,скоро ще я продадеш....та все тая.

dhtj
20-12-2019, 13:29
Кога ти трака,когати си отвън ли,защото вътре колата нито трака,нито се чува и усеща като 147 и 156 ?
Но кора под мотора си сложи....ма така като те слушам,скоро ще я продадеш....та все тая.

Tрака отвън повече, да. Но както казах, не е това основния проблем.

Иначе за продаването не знам още, голяма дилема е.
Едната кола не става за магистрала, другата не става за града. :D

A и ако ще я карам 159ката, за да ми харесва ще трябва да я ремапна, да сложа андроид навигация, зимен комплект гуми с джанти, малко реновиране на кожата и на боята отвън и прочее дреболии, тоест да налея още 2-3 хил лв в нея... Които никой никога няма да оцени. И не съм сигурен дали няма да съжалявам после...

ecotronic
20-12-2019, 14:39
Ти ще останеш в историята на АР като най-колебаещият се фен :)

BO
20-12-2019, 14:54
Които никой никога няма да оцени.
Тези неща не ги ли правиш заради себе си, а не да търсиш оценка от някой си?

dhtj
20-12-2019, 14:59
Ти ще останеш в историята на АР като най-колебаещият се фен :)

Беден съм, това ми е проблема. :D

Пари да имах, изхвърлям ги и двата кенефа, купувам си една нова джулия, тя и в града и по завоите е пъргава, и на магистралата не бучи, и автомат има... :)


Тези неща не ги ли правиш заради себе си, а не да търсиш оценка от някой си?

За цената при евентуална продажба говоря.

dhtj
22-12-2019, 12:10
Намалява с правилното масло.

С правилното масло ли съм? :)

170941

alfa racer GTA
22-12-2019, 12:15
Ако е сипано в двигателя и досега не знаеш и питаш, значи не си.

Ама защо само 6 литра???

И цената не е най-нормалните.

Октомври купих от Германия същото 5 литра за 67 лева без доставка.170942

Доставката с други продукти ми струваше 7.90€.

Ако не си сменил маслото, моят съвет е да събереш изтеклото масло и да видиш колко е изтекло.

Или ако източваш всичкото масло от двигателя да видиш колко ново масло ще "поеме".

Поема точно 6.4 литра както е по книжка.Ако поема по-малко масло или не го източват както трябва или имаш "тиня" на дъното картера и тя по Закона на Архимед измества количество равно на обема си.По този начин можеш да разбереш и количеството на "тинята" по дъното на картера при грамотна смяна на маслото.

undy
22-12-2019, 16:22
Той двигателя може да поеме доста повече от 6.4л.
При сипани 6л. на щеката е над средата, а по борд е на макс. Ако обаче източиш и маслото от радиатора отпред, ще са ти нужни 6.4л.
Принципно говоря, без да тънчиме глупости.
Рацер, ти не хвалеше ли точно това масло в някоя от темите? Не помня в коя, че то в доста теми изписа суперлативи за Реванола :)
... И каква тиня, бе брат.... Представи си ако имаше "тиня" какво ще се случи с тая кола ;)

dhtj
27-12-2019, 21:40
Пичове, капе ми масло от корпуса на масления филтър, там където ляга към блока.
Има ли някакви уплътнения там, продават ли се, щото с гугъла нищо не намирам?

Или да пробвам мързеливата първо с една добавка stop leak...? :D

undy
27-12-2019, 22:22
Пичове, капе ми масло от корпуса на масления филтър, там където ляга към блока.
Има ли някакви уплътнения там, продават ли се, щото с гугъла нищо не намирам?

Или да пробвам мързеливата първо с една добавка stop leak...? :D

Доколко знам продават кит с уплътнения за там, но имаше пак някаква драма. Наш колега знам, че ги сменя. Колегата stu... Пиши му едно лично. Дано не бъркам, но мисля, че за тях ставаше дума.

KroGh
27-12-2019, 23:05
https://alfa-romeo.7zap.com/en/159/x3/14049800-099/103/1+10301s41+2-0/?param=vin:zar93900007151802
Toва ли ти трябва ?
Или това?
https://www.ebay.co.uk/p/ALFA-159-BRERA-and-Spider-Oil-Filter-Housing-Gasket-71769894/707472703

KroGh
27-12-2019, 23:24
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?45754-%CF%EE%E4%F0%EE%E1%ED%EE%F1%F2%E8-%EE%EA%EE%EB%EE-%F0%E0%E7%ED%E8-%F0%E5%EC%EE%ED%F2%E8-%ED%E0-159&p=1559198&viewfull=1#post1559198
Ето ги мненията за уплътненията.

dhtj
28-12-2019, 00:36
https://alfa-romeo.7zap.com/en/159/x3/14049800-099/103/1+10301s41+2-0/?param=vin:zar93900007151802
Toва ли ти трябва ?
Или това?
https://www.ebay.co.uk/p/ALFA-159-BRERA-and-Spider-Oil-Filter-Housing-Gasket-71769894/707472703
Трактор е моя, като твоя. :D

Бобби
28-12-2019, 01:36
https://www.vbox7.com/play:62e8d4aa

alfa racer GTA
28-12-2019, 04:03
Металния корпус на масления филтър има гумено уплътнение.
Ако е използвано старото уплътнение от предишната смяна или новото не е сложено "в канала" където ме мястото или дори малка част е излязла извън канала за ринга/пръстена и при затягането е разплесната, то вече е деформирано и трябва ново.Само ново ще свърши работа.
Тук се виждат гумените пръстени с вложката на масления филтър: https://m.avtochastionline24.bg/alfa-romeo/159-939/18931/10359/maslen_filtr

Комплект са с вложката на масления филтър.

Продават се и отделно, но трябва да видиш какъв размер.

А бре в магазин за филтри не може да няма - виждал съм във форумен сервиз цял комплект от такива гумени уплътнения.

Стотинки ще е.Нека да 1-2 лева, не вярвам да е повече.

Ако не можеш да намериш отделно ей тук шампиона уж се продава заедно (попитай по телефона дали е така) с два гумени ринга и с две медни шайби уплътнители за пробката на картера:

https://chastite.com/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%8A%D1%80-CHAMPION-XE545606-y1632645.html

undy
28-12-2019, 11:09
Става дума за корпуса на филтърното тяло, не за уплътнението на капачката.

KroGh
28-12-2019, 11:29
Трактор е моя, като твоя. :D


71740641
Мисля, че тези уплътнения търсиш. Напиши номера в гуугъл и виж на първото изображение за кво иде реч. В АУ ги имало за по 83-4 лв. Звънни и питай направо там.

KroGh
28-12-2019, 11:31
https://alfa-romeo.7zap.com/en/159/x3/14049800-099/103/1+10301s95+3-0/?param=vin:zar93900007151802
Ето ги уплътненията под №2 в схемата. Туй от мен.

dhtj
28-12-2019, 14:20
https://alfa-romeo.7zap.com/en/159/x3/14049800-099/103/1+10301s95+3-0/?param=vin:zar93900007151802
Ето ги уплътненията под №2 в схемата. Туй от мен.

Супер, мерси.
Щом са само пръстенчета, ще намеря значи.
За 80 лв ще ме хванат за лоста на аисина. :D

Във всеки сервиз за хидравлика и пневматика има всякакви размери маслоустойчиви пръстени.

Ей така изглежда явно
170959

Princo
28-12-2019, 19:40
Някой имал ли е проблем с теч на гориво при 159 ?
Заредих до горе онзи ден и учудващо около 2 литра си изтекоха.Първо текна малко,после покапа леко и накрая спря.
Случва ми се за първи път,при положение,че до сега съм я пълнил 2-3 пъти до горе от както наскоро я взех ...
170967

stu
29-12-2019, 10:44
Супер, мерси.
Щом са само пръстенчета, ще намеря значи.
За 80 лв ще ме хванат за лоста на аисина. :D

Във всеки сервиз за хидравлика и пневматика има всякакви размери маслоустойчиви пръстени.

Ей така изглежда явно
170959
Точно това е!От комплекта използвахме единствено този , по-широкия о пръстен, тъй като беше профилен, също така използвахме и уплътнението на щеката.Другите се оказаха по-малки и пак капеше!Накрая сложиха малко по-голям размер и се оправи.Два пъти ходих за о пръстени до един специализиран магазин.Ако тръгнеш да сменяш уплътненията, смени и тези на пластмасовото капаче, което е на корпуса, че при мен капаше най-много от там!

undy
29-12-2019, 11:49
Някой имал ли е проблем с теч на гориво при 159 ?
Заредих до горе онзи ден и учудващо около 2 литра си изтекоха.Първо текна малко,после покапа леко и накрая спря.
Случва ми се за първи път,при положение,че до сега съм я пълнил 2-3 пъти до горе от както наскоро я взех ...
170967

Качете колата на подемник и наливайте нафта докато тръгне пак... Така няма как да се каже... Остай друго от вчера гледам тая снимка и се чудя какво е, та чак сега разбрах... нищо не се разбира от нея.

yavoni
31-12-2019, 14:27
Някой, купувал скоро фарове за мъгла за 159 може ли да сподели къде дават най-добра цена.

П.П. Ако случайно този, който тези дни ми е свалил левия халоген чете тук - пожелавам ти през новата година да преосмислиш жалкото си съществуване и престанеш да бъдеш долна отрепка.

undy
31-12-2019, 16:00
Някой, купувал скоро фарове за мъгла може за 159 ли да сподели къде дават най-добра цена.

П.П. Ако случайно този, който тези дни ми е свалил левия халоген чете тук - пожелавам ти през новата година да преосмислиш жалкото си съществуване и престанеш да бъдеш долна отрепка.

Аз си купих нови TYC от AutoDoc. Бяха по 20-22евро, в момента са около 25. Качеството е добро. Нямам забележки. Другия вариант е втора ръка, но като знам колко се прецакват, ще е късмет да намериш да е като другия който имаш. Имаш избор. Или два нови,или един втора ръка и да ги пратиш да ти ги рециклират, или пък ако не си педант слагаш втора ръка един и цепиш.

ecotronic
31-12-2019, 20:47
За фарове за мъгла TYC не знам, но наскоро купих големия фар TYC. Е - няма такъв кръжок. На всичкото отгоре се оказа, че има 3 счупвания вътрешно заради което не може да се настройва. А най-лошото е, че това го разбрах чак след като извърших всичкото упражнение по подмяната. Върнах го, доплатих 1/2 от цената и си взех Depo. Разлика между двата - от земята до небето.

talaz
01-01-2020, 19:40
Колеги,да попитам запалката ми има ток само когато колата е на контакт и е много неудобно защото не мога да зареждам телефона когато съм паркирал. Как и откъде може да се промени това?

KroGh
02-01-2020, 16:03
Лесно ли се сменя радиаторчето на парното? На място колата не духа топло, а хладно, като подам газ и почва да идва топлото.. Мисля, че е запушен или че водната помпа не вкарва добър дебит през радиатора... Ще сменям помпата+ промивка на цялата система и нов антифриз и т.н. Но ако се окаже, че парното е запушено и няма отпушване, да се подготвя дали се сваля лесно, че майстора вика, че се сваля горното табло, след това и долното металното, за да се изкара радиатора, и че било много играчка..
Търся мнения и за добавка за промиване, насочил съм се Лики Моли..
Системата е много зле, има масло от предишно смесване на масло с антифриз, може би и ръжда... Антифриза е отвратително кафяв..

ecotronic
02-01-2020, 16:50
Колеги,да попитам запалката ми има ток само когато колата е на контакт и е много неудобно защото не мога да зареждам телефона когато съм паркирал. Как и откъде може да се промени това?

Извади релето T12, окъси му изводи 30 и 87 и го пъхни обратно в цокъла. Така би трябвало да са захранени запалките и без контакт. Огледай да няма странични ефекти от това, като нежелана консумация.

170969

talaz
02-01-2020, 17:28
Извади релето T12, окъси му изводи 30 и 87 и го пъхни обратно в цокъла. Така би трябвало да са захранени запалките и без контакт. Огледай да няма странични ефекти от това, като нежелана консумация.

170969


Благодаря за помоща ,това значи ли че всички 159-ки са така измислени и фабрично няма ток в запалката та са необходими такива побългарявания? Защото тези интервенции малко ме плашат заради и без това многото и нежна електроника на Алфите?

ecotronic
02-01-2020, 17:33
Според схемите от E-learn, всички са така. Във въпросното "побългаряване" няма нищо опасно за електрониката. Единственото, което може да се окаже проблем, е да не оснане още нещо друго освен запалките, под напрежение и това да доведе до прекомерна консумация в покой. По схемите такова нещо не видях, но това следва да се провери практически.

Пробвал ли си непосредствено след като угасиш мотора и преди да извадиш ключа от гнездото, дали в гнездата на запалките има ток? Вероятно има и ако е така, това не те ли устройва?

talaz
02-01-2020, 17:54
Според схемите от E-learn, всички са така. Във въпросното "побългаряване" няма нищо опасно за електрониката. Единственото, което може да се окаже проблем, е да не оснане още нещо друго освен запалките, под напрежение и това да доведе до прекомерна консумация в покой. По схемите такова нещо не видях, но това следва да се провери практически.

Пробвал ли си непосредствено след като угасиш мотора и преди да извадиш ключа от гнездото, дали в гнездата на запалките има ток? Вероятно има и ако е така, това не те ли устройва?

Пробвал съм няма ток щом изгася мотора тока от запалката изчезва мигновено,при теб има ли ? Ток има само и единствено при работещ мотор или на контакт.

ecotronic
02-01-2020, 18:02
Щом си пробвал и няма, остава хватката с релето, или да си направиш отделен извод от таблото под волана за да си захраниш телефона.

Princo
02-01-2020, 18:17
Качете колата на подемник и наливайте нафта докато тръгне пак... Така няма как да се каже... Остай друго от вчера гледам тая снимка и се чудя какво е, та чак сега разбрах... нищо не се разбира от нея.

Мдам,в последствие видях,чее компресирано грозно ...


Някой, купувал скоро фарове за мъгла за 159 може ли да сподели къде дават най-добра цена.

П.П. Ако случайно този, който тези дни ми е свалил левия халоген чете тук - пожелавам ти през новата година да преосмислиш жалкото си съществуване и престанеш да бъдеш долна отрепка.

По-миналата седмица купих 2 нови халогена от аутокели,TYC баш бяха.За халогени,мисля че са ок.Взех и някакви крушки,ориентирани към синята светлина.Според мен скачай,ако може да набараш отстъпка от някъде идват много добре. 50 лв бройката бяха или нещо от сорта ...

170970170971

KroGh
02-01-2020, 20:36
Лесно ли се сменя радиаторчето на парното? На място колата не духа топло, а хладно, като подам газ и почва да идва топлото.. Мисля, че е запушен или че водната помпа не вкарва добър дебит през радиатора... Ще сменям помпата+ промивка на цялата система и нов антифриз и т.н. Но ако се окаже, че парното е запушено и няма отпушване, да се подготвя дали се сваля лесно, че майстора вика, че се сваля горното табло, след това и долното металното, за да се изкара радиатора, и че било много играчка..
Търся мнения и за добавка за промиване, насочил съм се Лики Моли..
Системата е много зле, има масло от предишно смесване на масло с антифриз, може би и ръжда... Антифриза е отвратително кафяв..

Да си доразвия поста... Направих тест на клапите за регулиране на смесване на въздуха и се оказа, че лявата или е блокирала или изобщо не работи. Дясната си изпълнява теста успешно и на 0% почва да духа студено, а на 100% започва да духа топло, а лявата теста е неуспешен..Явно е блокирала на да духа топло.. Все пак някой стигал ли е до въпросните клапи ? Таблото ли се сваля или може отстрани под волана да се стигне до тях ?

batproho
03-01-2020, 08:11
До колкото знам за ремонт на клапите се сваля таблото, а за да свалиш него се свалят и предните врати... Та филма си е голям.

acho_
03-01-2020, 08:43
Зависи кои клапи са, тези за разпределението на въздуха се свалят с малко разглобяване, докато за тези дето смесват топло/студено май трябваше да се вади таблото. В eLearn има подробно описание на процедурите, ако ще се заемаш сам ти препоръчвам да си го инсталираш.

Galin69
03-01-2020, 21:05
Да си доразвия поста... Направих тест на клапите за регулиране на смесване на въздуха и се оказа, че лявата или е блокирала или изобщо не работи. Дясната си изпълнява теста успешно и на 0% почва да духа студено, а на 100% започва да духа топло, а лявата теста е неуспешен..Явно е блокирала на да духа топло.. Все пак някой стигал ли е до въпросните клапи ? Таблото ли се сваля или може отстрани под волана да се стигне до тях ?

Ако може още някой да направи същия тест при мен дава същото, няма да се учудя ако така трябва да си е и просто да ти е запушен радиатора за парното

KroGh
03-01-2020, 21:09
Ако може още някой да направи същия тест при мен дава същото, няма да се учудя ако така трябва да си е и просто да ти е запушен радиатора за парното


Утре ще правя промивка на системата с добавка за прочистване на Лики Моли... Ще промия хубаво и радиатора, като се откачат входната и изходната тръба и се вкара маркуч от чешката през изходната тръба, обратно на потока на антифриза, за да изкара наобратно всичката шлака.. Дано има ефект и не протече системата от някъде... :)

546
04-01-2020, 00:11
След промивката може да свържеш маркучите като им размениш местата на входящ и изходящ към радиаторчето на парното ;)

KroGh
04-01-2020, 08:50
След промивката може да свържеш маркучите като им размениш местата на входящ и изходящ към радиаторчето на парното ;)

И да ги оставя така ли? Каква е идеята?

546
04-01-2020, 21:03
Идеята е през следващите десет години антифриза да тече в обратна посока и да разчиства тръбичките от натрупаните буклуци.Лошото е ,че накрая всичко се събира и сбива в долната част на големия радиатор,но пък той лесно се сменя,в сравнение на този за парното.

alfa racer GTA
04-01-2020, 23:23
В алфаоунъра пише, че пукането на глави се дължи на частично запушване(намаляване на сечението ) на един от маркучите/тръбите свързани с термостата и се получавало по-слаба(поради намаленият капацитет) и бавна циркулация на антифриза.

Промии по възможност охладителната система и двете посоки.

Някъде четох че имало 2 или 3 пробки по охладителната система.

Запушвало се защото почти никой не сменявал редовно антифриза и това водело до отлагания в охладителната система.

Ако радиаторът за парното не е запушен вътрешно може да е "обрасъл " с гъбички и плесени отвън и те да пречат на въздуха да минава.Чистят го с флакони с пяна с по дълги маркучета, като го пръскат няколко пъти цялата пита, оставят я да подейства.Това го правят обаче на режим охлаждане с максимално ниска зададена температура и само лятото, за да кондензира влага по топлообменника.Зимата може да се пробва със спрей-газ.Има италиански в Метро за автоклиматици, но не очаквай резултат като от третиране с пяна.

Ползвам спрея по 2-3 пъти годишно- в началото, в средата и в края на лятото( септември) превантивно.

KroGh
05-01-2020, 13:46
Сипах добавката снощи и покарах 10 км и оставих колата да работи на място.. След 10-на минути парното започна да се усеща да идва, дори и на място :on_da_beach: Изчакахме да се охлади и излязхме всичко.. Излезе мътен/ръждив антифриз, промихме с маркуча директно през казанчето и откачихме и тръбите на парното като пуснахме маркуча в изходящата тръба.. Интересно, че излизаше чиста вода.. Напълнихме системата с вода и запалихме да загрее отново да отвори термостата.. След като поработи 20 мин и източихме отново, отново с маркуча в казанчето и завихме тръбата на радиатора.. Отвих двете пробки на маркуча за парното и на блока, на радиатора отпред ни достраша да го отвием, че тия пластмаси.. не се знае кога ще ти останат в ръцете.. Почнахме да сипваме и първо протече антифриз от пробката на парното.. Затапихме там и след второто наливане започна да излиза и от блока.. Завихме и там и сипахме до горе казанчето и запалихме колата да работи, да отвори и големият кръг. Обезвъздишихме на място и парното почна да духа мръсна жега дори и на място, без нужда от подаване на обороти.. Снощи като я паркирах имаше антифриз до средата на казанчето и след 3 часа реших да го проверя и като отидох до колата беше празно.. Налях пак до горе и затворих.
На сутринта като отидох беше пак празно и беше смачкало тръбите отпред големите, отворих казанчето и пак беше празно, налях отново до горе и покарах 1 час.. Засега държидобре, антифриза не спада и държи много топло в купето. Нищо общо с преди.
Гледах с МЕС, че държи температура между 82 и 88-90 градуса.. не знам дали е нормално да пада до 82.
После като изстине ще видя дали ще е глътнала още антифри..
А колкото до казанчето се надявам да не е прокапало от някъде, че тогава лошо.. При първото пускане на вентилатора се усещаше леко сладникав привкус като на антифриз мириса от казанчето, който днес го няма.. Надявам се да е било или от изгарянето на антифриза от двигателя, дет е оливало или нещо друго, само не и казанчето :D

Еми туй то.. Мисия парно засега успешна! Вторник сменям и водната помпа и ангренаж, тъй като не съм ги сменял откакто я купух.. вече 20 000 км.. Ако и водната помпа перките не са въртяли хубаво антифриза може и това да е причина.

546
05-01-2020, 19:26
Радвам се,че се е разминало голямото разглобяване.На мен в сервиза от който я купих ми обясниха,че добавката има нужда от повече време,може би малко набързо си действал.Аз я оставих да циркулира. към стотина километра градско ( почти 3 часа) и след това над половин час на място.И при мен излезна ръждив и мътен антифриз,но само с вода не съм я карал,направо сложиха нов антифриз след промивката с маркуча.Но щом е дошло топлото пък какво да я чакаш наистина.Кулер рейнигер ли ползва или друга?
Според мен една такава бърза промивка ,като в твоя случай ,е добре да се прави при смяна на антифриза през 4-5 години .А и не струва скъпо,нито е нещо което изисква някакви сервизни действия,просто наливаш преди смяната и караш.
Друго което е важно да се сменя спирачната течност през две години.На таксито досега няма пропуск и вече е на 750 000 км.и десет годишно без да е сменяно нищо по спирачната с-ма.Колегите още след 350 000 реват от изтървали спирачни помпи и апарати,а при мен нищо.Само дето в сервиза ме гледат на кръв щото са на заплата и нищо не хващат ,та ми разправят ,че било излишно,но всеки път източват потъмняла течност,излиза ,че няма и 5 кинта на година и е тъпо да не се прави.

KroGh
05-01-2020, 19:39
Радвам се,че се е разминало голямото разглобяване.На мен в сервиза от който я купих ми обясниха,че добавката има нужда от повече време,може би малко набързо си действал.Аз я оставих да циркулира. към стотина километра градско ( почти 3 часа) и след това над половин час на място.И при мен излезна ръждив и мътен антифриз,но само с вода не съм я карал,направо сложиха нов антифриз след промивката с маркуча.Но щом е дошло топлото пък какво да я чакаш наистина.Кулер рейнигер ли ползва или друга?

Да, същата добавка... Достраша ме да я карам повече с добавката... На упътването си пише 10 до 30 мин работа на мотора и затова не посмях..

546
05-01-2020, 20:09
Упътвания не чета,разчитам на майсторите.Мойте са от старата школа,все дърти гайкаджии.

KroGh
13-01-2020, 14:28
В събота вечер се заиграх да почистя рефлекторите на фаровете и лупите.. Е, разликата дори и с китайски крушки от алиекспрес е огромна..
Рефлектора не беше нагорял, но беше прашен.. Следваща стъпка е полиране на стъклата отпред, че лака пада и стъклото е леко матирано, както и смяната с по-хубави крушки..
170993170994170995170996170997170998170999

sasho_n2
13-01-2020, 14:58
В събота вечер се заиграх да почистя рефлекторите на фаровете и лупите.. Е, разликата дори и с китайски крушки от алиекспрес е огромна..
Рефлектора не беше нагорял, но беше прашен.. Следваща стъпка е полиране на стъклата отпред, че лака пада и стъклото е леко матирано, както и смяната с по-хубави крушки..
170993170994170995170996170997170998170999

Това е супер полезна тема.
Моля те за малко повече инфо: Как свали фаровете - сваля ли се предната броня или може и без това да се свалят фаровете.
Как разглоби фаровете и как след това ги сглоби или почисти само лупите - бях чел, че лупите се свалят като се държи на три винтчета.

Grishata
13-01-2020, 15:02
Голяма игра..сваляш бронята, после фаровете и лупите се свалят през капака на фара

KroGh
13-01-2020, 15:07
Бронята се сваля супер лесно, има клипчета в ютуб.. Буквално за няма и 10 мин, ако си без кора отдолу.. С кората си сложи още 3-4 мин...
Фара се държи на 3 болта към купето и една букса отзад. Сваляш целият фар, а вътре лупата се държи с 3 винта.. Сваляш цялата лупа и рефлектор излизат заедно през отвора на фара и забърсваш.. Реално ми отне не повече от 2 часа работа за сваля, почистване и сглобяване на колата.. При положение, че беше и тъмно вечер след 6.. Работих с фенерче :D

ecotronic
13-01-2020, 15:20
Долният външен винт от трите е малко недостъпен. Аз го развивам и завивам, като развъртя болтовете за настройка така че главата на винта да застане пред вентилационния отвор и бъркам с инструмента през него.

KroGh
13-01-2020, 15:23
Изобщо нищо не съм развивал.. малко е под наклон, но се разви нормално.. Вече при завиването си трябва магнитна отвертка, за да се постави болта в дупката :)

alfa racer GTA
13-01-2020, 17:18
ЕКО, защо сменява цял фар ако не е тайна?

ecotronic
13-01-2020, 17:34
ЕКО, защо сменява цял фар ако не е тайна?

Защото когато слагах скапаните LED крушки, при слаб натиск върху фиксиращата крушката пружинка, се счупи пластмасовата плоча, която държи рефлектора на късите и фарът отиде в кофата, тъй като демонтирането на "стъклото" с цел кърпеж на плочата, е мисия невъзможна.

Така - пробата на LED осветлението ми излезе около 500 лв. Труда, нервите и разправиите, само бегло ги споменавам :)

undy
13-01-2020, 17:59
Защото когато слагах скапаните LED крушки, при слаб натиск върху фиксиращата крушката пружинка, се счупи пластмасовата плоча, която държи рефлектора на късите и фарът отиде в кофата, тъй като демонтирането на "стъклото" с цел кърпеж на плочата, е мисия невъзможна.

Така - пробата на LED осветлението ми излезе около 500 лв. Труда, нервите и разправиите, само бегло ги споменавам :)
Любо, лед крушки на дългите ли слага, понеже стана въпрос веднъж за тях?

ecotronic
13-01-2020, 18:09
Любо, лед крушки на дългите ли слага, понеже стана въпрос веднъж за тях?

Не, на късите. Имах 55 W ксенон и той светеше прилично, но едната крушка понякога се пънеше да не се пали. Същевременно един колега със 156 FL сподели, че е много доволен от 360 градусови LED - ове и аз реших да ги пробвам. Не светят крайно лошо, но не могат да се сравняват с ксенона. Така ще се върна на ксенона а ми се завъртя мисълта тези LED - ове да ги сложа на дългите. Но те и за там не стават. Остава да си ги завра в .... :tooth:

undy
13-01-2020, 19:44
Не, на късите. Имах 55 W ксенон и той светеше прилично, но едната крушка понякога се пънеше да не се пали. Същевременно един колега със 156 FL сподели, че е много доволен от 360 градусови LED - ове и аз реших да ги пробвам. Не светят крайно лошо, но не могат да се сравняват с ксенона. Така ще се върна на ксенона а ми се завъртя мисълта тези LED - ове да ги сложа на дългите. Но те и за там не стават. Остава да си ги завра в .... :tooth:

Ясно. Понеже нямам против да си играя с дългите, затова питам. Иначе не бих пипнал биксенона, доволен съм.

Колкото до лЕдовете ти....не бързай :roll2:

beyn76
13-01-2020, 20:00
Колеги питах веднъж,но никой не отговори конкретно.От къде се регулира фара на ляво и дясно?

ecotronic
13-01-2020, 20:07
Колеги питах веднъж,но никой не отговори конкретно.От къде се регулира фара на ляво и дясно?

От болта, който е по-близо до съседния фар.

beyn76
13-01-2020, 20:20
От болта, който е по-близо до съседния фар.

Благодаря Еко.Или се е откачило при мен или трябва доста въртене,защото съм пробвал и не видях резултат.

undy
13-01-2020, 20:21
По вертикалата от външните врътки, респективно по абцисата от вътрешните.
Специално за настрани е добре на уред да минеш,не че нагоре и надолу е по-малко важно,но за да си ОК със закона и да не пречиш на състезателите отсреща.

beyn76
13-01-2020, 20:32
По вертикалата от външните врътки, респективно по абцисата от вътрешните.
Специално за настрани е добре на уред да минеш,не че нагоре и надолу е по-малко важно,но за да си ОК със закона и да не пречиш на състезателите отсреща.

Във вертикала съм добре,даже ниско светят проверих веднъж като минавах преглед.И двата фара светят леко настрани искам да ги прибера към средата.

nicks1
14-01-2020, 08:00
Не, на късите. Имах 55 W ксенон и той светеше прилично, но едната крушка понякога се пънеше да не се пали. Същевременно един колега със 156 FL сподели, че е много доволен от 360 градусови LED - ове и аз реших да ги пробвам. Не светят крайно лошо, но не могат да се сравняват с ксенона. Така ще се върна на ксенона а ми се завъртя мисълта тези LED - ове да ги сложа на дългите. Но те и за там не стават. Остава да си ги завра в .... :tooth:

Може би защото са различни фаровете, за това не си останал доволен. Ако не ти трябват, измисли ми цена.

dimitar_vd62
14-01-2020, 14:41
Преди или след като си ги завре в ......:biggrin:

dhtj
14-01-2020, 14:43
Моята мисля че няма ксенон, щото нямам пръскалки и свети жълто, но съм си съвсем доволен от фаровете, явно са в добро състояние.
Изобщо не виждам нужда да ровя и да слагам ксенони или ледове.

На 156 съм ги лъскал, чистил, полирал, отвън, отвътре... и пак не светят колкото тези.

alfa racer GTA
14-01-2020, 15:58
Твоята "влезна ли у пътя " и започна ли да гори по 20-23 лева на 100км???

dhtj
14-01-2020, 16:14
Моята е в движение всеки ден, само ако има сняг в прогнозата хващам 156цата, че тя е със зимните гуми. :D

А ако гори 20-23 лв на 100км при 2лв нафта дето сипвам и предимото ми извънградско каране ще я продам още на следващия ден тая барака. :drinking:

Ше снимам после че не мога да се сетя дали 7 или 8 ми е комбинирания разход за последните 2000+км

alfa racer GTA
14-01-2020, 16:25
А, мани ги тия папарашки снимки.:sick:
Щом не си я изхвърлил "тая барака" значи не усещаш разхода...


Създавам си настроение с :
171000

171001171002171003
171004

nblagoev
14-01-2020, 17:39
Преди няколко месеца смених доста неща по колата, но сега намерих време да напиша какво е сменено и колко ми струваше.

1. Горни и долни носачи TRW.
2. Коплект пружини Eibach Pro-Kit.
3. Комплект пистов ремък Gates.
4. Комплект водна помпа и ангренажен ремък SKF.
5. Демпферна шайба колянов вал INA (като отворих кутията, се оказа че шайбата е DAYCO, тази която беше свалена също е DAYCO и се оказа в перфектно състояние).
6. Долни тампони на двигателя.
7. Предни накладки Textar.
8. Масло и филтри - маслен, въздушен, горивен, купе.
9. Предни чистачки и перо на задната чистачка.
10. Амортесьорчета на задния капак.
11. Рециклиране спукан маркуч на високото налягане на рейката.

Части: 1840,61 лв.
Рециклиране на маркуч: 50лв.
Труд: 350 лв.
Общо: 2240,61 лв.

undy
14-01-2020, 19:36
Имаш ли профилни снимки на колата преди и след смяната на пружините?

nblagoev
14-01-2020, 19:54
Имаш ли профилни снимки на колата преди и след смяната на пружините?

Нямам. Смених ги, защото задните ми бяха счупили по малко от най-долните намотки, а комплекта беше на добра цена. Премерих обаче преди и след като ги смених височината от прага до земята. След смяната предницата беше с по-малко от 2 см. надолу, а задницата се беше вдигнала с 1 см. Мога да снимам как стои сега, но към края на седмицата.

undy
14-01-2020, 21:23
Нямам. Смених ги, защото задните ми бяха счупили по малко от най-долните намотки, а комплекта беше на добра цена. Премерих обаче преди и след като ги смених височината от прага до земята. След смяната предницата беше с по-малко от 2 см. надолу, а задницата се беше вдигнала с 1 см. Мога да снимам как стои сега, но към края на седмицата.

Ок, мерси.

Princo
15-01-2020, 00:07
Някой имал ли е проблем със запушени пръскалки на фаровете ? И какъв им е точният принципа на действие ? Чудя се от къде да ги захвана,че ме дразни да не работят.

undy
15-01-2020, 08:01
Някой имал ли е проблем със запушени пръскалки на фаровете ? И какъв им е точният принципа на действие ? Чудя се от къде да ги захвана,че ме дразни да не работят.

Първо трябва да се провери бушона и релето, после помпата дали работи, маркучите дали здрави, губи ли се течност и т.н. Предвид това, че има цедка на казанчето, трудно ще се затиснат и двата маркуча за двата фара. До казанчето има разпределител- клапан и там може да е проблема. Правил съм си по моите разни интервенции, мога да помогна.

В кутията с бушони ,която е до акумулатора релето е Т17, а бушона F09.

ivo_red
15-01-2020, 13:44
Аз имам същият проблем. По дюзите има течност,но не пръскат фаровете.

undy
15-01-2020, 13:55
Аз имам същият проблем. По дюзите има течност,но не пръскат фаровете.

Спри на сухо място и пръскай няколко пъти,после виж дали има течност пред предно ляво колело....голяма вероятност е клапана или да е спукан и да изтича през него,или да е затиснат той,щом и на двата фара е еднакво и не пръскат дюзите. Нали знаете,че пръскалките на фаровете работят само когато сте на къси светлини ;)

KroGh
15-01-2020, 14:14
пръскалките на фаровете работят само когато сте на къси светлини ;)

Може и да пропускат този момент :D

acho_
15-01-2020, 14:22
голяма вероятност е клапана или да е спукан и да изтича през него,или да е затиснат той

В случай че е това - парт номера е 71718908.

undy
15-01-2020, 14:30
В случай че е това - парт номера е 71718908.

Да не забравим и 100лв да си вземем :shocking:
Моя го отворих и ремонтирах ,беше лепен, но пускаше,сега гледам че 3та година държи :drinking:

acho_
15-01-2020, 14:40
50-ина лева е, рових се наскоро понеже след ползване ми се струва, че от време на време сълзят по малко.
Как успя да го отвориш? Изглежда капсулован.

И предвид, че си го отварял, на какъв принцип работи? Подозирам, че всеки подобен клапан би свършил работа, например:
https://www.aliexpress.com/item/4000067928265.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2c565 d1ctaziHo&algo_pvid=051678e0-b1fe-4458-a242-b25a72ce123e&algo_expid=051678e0-b1fe-4458-a242-b25a72ce123e-1&btsid=7554695c-4796-4871-b356-e5727dd10e7b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchw eb201603_53

undy
15-01-2020, 14:50
50-ина лева е, рових се наскоро понеже след ползване ми се струва, че от време на време сълзят по малко.
Как успя да го отвориш? Изглежда капсулован.

Ами аз на 50 евро ги гледах и си казах ,че първо ще го отворя и ако не стане ще взема нов.
Полека-лека го разкапсуловах,смених ръждясалите шайби с неръждавейка,почистих гумичките и пружините от ръждата и го залепих. Отгоре осигурително две свински опашки,също с топъл силикон и така. Имам снимки някъде..


Къде ги има по 50лв.?

acho_
15-01-2020, 15:28
В ибей ги гледам. Най-евтиния е от Германия - $32 но доставката отделно.
Ако ми се наложи да го сменявам ще тествам с един от тези от линка дето пратих по-горе. Доколкото разбрах идеята на тоя клапан е да не позволи казанчето да изтече през пръскалките на гравитационен принцип и да се отвори, когато помпичката направи налягане, така че не виждам защо да не свърши работа и другото, освен ако диаметъра е различен. И да не стане - 3лв е :)

undy
15-01-2020, 18:21
Може да се сложи и друг разклонител с клапан за 3-5лв., но беше късно вечерта и реших да си поиграя. Това му е целта, да..както и да са пълни маркучите постоянно.

Трябва да са 8мм щуцерите, на повечето коли са по-малки, намирах в магазините, да си имам, но все малки, а пък то взе че си държи и не съм се интересувал повече. Иначе само като оригинална част намирах в Ибей по 50€..не съм задълбавал в търсенето, щото си рекох за тая тъпня толкова пари не.

alfa racer GTA
15-01-2020, 18:37
В ибей ги гледам. Най-евтиния е от Германия - $32 но доставката отделно.
Ако ми се наложи да го сменявам ще тествам с един от тези от линка дето пратих по-горе. Доколкото разбрах идеята на тоя клапан е да не позволи казанчето да изтече през пръскалките на гравитационен принцип и да се отвори, когато помпичката направи налягане, така че не виждам защо да не свърши работа и другото, освен ако диаметъра е различен. И да не стане - 3лв е :)

Е, с преходник би трябвало да стане.Тоест няма начин да не стане.

undy
15-01-2020, 18:45
Всичко става, ако не бързаш. Варианти бол.

ПС. Действително в момента в Ибей са малко по-евтини, от 35-40€ с доставката до мен.

ivo_red
15-01-2020, 21:58
Спри на сухо място и пръскай няколко пъти,после виж дали има течност пред предно ляво колело....голяма вероятност е клапана или да е спукан и да изтича през него,или да е затиснат той,щом и на двата фара е еднакво и не пръскат дюзите. Нали знаете,че пръскалките на фаровете работят само когато сте на къси светлини ;)

Знаем,знаем.Аз карам на къси през повечето време. Чел съм хендбука,но не бацат. Само леко сълзят. Установих го в калната софийска зима, като почнаха да не светят ксеноните и видях, че са кални на гъз, а бях изцъркал 1л течност поне. И на спряло съм тествал. Утре в служебния паркинг ще пробвам дали има теч отпред в ляво. Подозирах,че някъде може да има теч,но не знаех къде точно да гледам. Утре ще огледам по- детайлно. Благодаря!

Princo
15-01-2020, 22:48
И аз карам само на къси.Не включвам автоматичния режим.Между другото предишната ми 159 нямаше оригинален ксенон и когато беше на автоматичен режим през деня късите не светеха.
Сега тази е с оригинален ксенон и автоматично регулиране,което е май при всички с ксенон,та сега на автоматично светят и късите през деня,но пък съм темерут и държа късите постоянно включени.
Събота и неделя ако ми остане време мисля да го поразгледам тоя клапан.
Апропо още нещо,което ме дразни и мисля да гледам : Лампите в багажника не светят.В Алфа оунъра четох,че проблема се крие в самата ключалка на багажника ? Търсих по схеми между другото бушона,но не намерих нещо.Лампите пък са здрави ...Някой да го е изпитвал на гърба си ?

Scrapera
16-01-2020, 00:03
,та сега на автоматично светят и късите през деня

Това звучи като проблем с датчика за светлина.
Винаги отчита че е тъмно и затова светят къси.
Ксенон или не, функнцията ауто работи на един принцип.

undy
16-01-2020, 12:34
Е го мизерника...
171009171010171011

acho_
16-01-2020, 12:50
За 60 кинта толкоз :)

dhtj
16-01-2020, 12:59
https://tonex1.com/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8/%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D1%81-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD-%D1%846%D0%BC%D0%BC#!
Примерно.

Princo
16-01-2020, 13:32
По ори номер в аутокели и тинкар ударих на греда за тройника.
Събота ще го сваля евентуално ако времето е малко по-топло да го пробвам по начина на унди,като за пробата може да взема и този универсалния ...

ivo_red
16-01-2020, 13:48
Теч няма, та ще започна с бушона.

undy
16-01-2020, 16:00
https://tonex1.com/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8/%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D1%81-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD-%D1%846%D0%BC%D0%BC#!
Примерно.

Маркуча е 8мм....може и да стане.

Princo
17-01-2020, 10:27
Маркуча е 8мм....може и да стане.

Аз го поръчах,да видим какво ще стане.

undy
17-01-2020, 10:35
Аз го поръчах,да видим какво ще стане.

Еми идеално ,тъкмо ще кажеш нещо за качеството.

Само ще трябва да замениш скобите,защото с оргигиналните гаранция няма да стане,хем че са стари и ръждиви,хем че в случая ще са големи за по-малкия диаметър на щуцерите.

dhtj
17-01-2020, 10:48
E аз пуснах първия линк дето видях, казах че е примерно, :D
Сигурно можеше да се намери и нещо с по-точен размер.

Иначе дори и да са тънки щуцерите има как да се направят по-дебели, като се навият със самовулканизираща лента (бишоп), но ще ме обвините в прекалена селяния вече. :drinking:

undy
17-01-2020, 10:57
E аз пуснах първия линк дето видях, казах че е примерно, :D
Сигурно можеше да се намери и нещо с по-точен размер.

Иначе дори и да са тънки щуцерите има как да се направят по-дебели, като се навият със самовулканизираща лента (бишоп), но ще ме обвините в прекалена селяния вече. :drinking:

Що, бе,кво ...затова казах,че има варианти всякакви...селски,градски,инженерни,космически и дърводелски ако щеш :biggrin:

Princo
17-01-2020, 13:34
Ще го помъча утре ако не е такава мъгла,че се не диша.Иначе ще е другата седмица. :П
Иначе отказах поръчката,че видях че магазина е на Самоковско и ми е близо,та ще го взема на място.Скоби или уплътняване,ще го мисля пак на място. :)
За другото,което ме убива,някой решил ли е проблема със светлините в багажника ? :(

Verm1n
17-01-2020, 15:49
За другото,което ме убива,някой решил ли е проблема със светлините в багажника ? :(

Ако става въпрос за двете лампички в багажника, в алфаоунър съм чел, че е проблем в бравата. В нея има два Пина, единия е за сигнализация на таблото, другия е за точно за лампичките. Аз го имам същия проблем, сменях крушки, бушони, нямаше файда, след това го прочетох това, но до там

BO
17-01-2020, 17:23
Свържете на късо двата извода на ключалката (4 и 5), за да пуснете осветлението докато издържи и другия ключ.

dddimitrovvv
22-01-2020, 16:50
Колеги, имам едно бързо питане за горните носачи. Колата е 159 комби, 2007г. спрях се конкретно на тези 2 носача:
https://www.autodoc.bg/master-sport/12949533
и
https://www.autodoc.bg/abs/7712595
Въпросът ми е подходящи ли са за мен? И каква е разликата между носачи за кола до 02/2009 и след това?

alfa racer GTA
22-01-2020, 17:19
Не виждаш ли???

Гледай си по твоят номер на рамата.

Разликата е в ъгълът на наклон на конуса и в размера на самият конус - преди август или ноември 2008г или 2009г. и след това.


На едните ъгълът е 1/6, на другите 1/10.

Става въпрос за горните носачи : https://www.autodoc.bg/rezervni-chasti/shchanga_za_nezavisimoe_oekachvane_na_koeleloe_nad l_napr_koes_noesach-10671/alfa-romeo/159/159-sportwagon-939/19450-2-4-jtdm



Аз купих такъв Mеyle април 2019г.

pyle
29-01-2020, 11:51
Здравейте, има ли актуализация по цените на носачи на 159? Редовна цена 1700лв., 4те носача е сериозна сума..

yavoni
29-01-2020, 12:12
Миналото лято смених и 4те, по спомен долните бяха Delphi, а горните TRW - общо 650 лева (с голяма отстъпка) + 150 лева за труд.

KroGh
29-01-2020, 12:22
Здравейте, има ли актуализация по цените на носачи на 159? Редовна цена 1700лв., 4те носача е сериозна сума..

Каква е тази цена?! :O

Gogata
29-01-2020, 15:08
Миналата година и аз смених 4-те носача TRW и цената беше около 950лв без отстъпки. В момента даже са още по-евтини - около 600-700 комплекта.

pyle
29-01-2020, 15:22
Миналото лято смених и 4те, по спомен долните бяха Delphi, а горните TRW - общо 650 лева (с голяма отстъпка) + 150 лева за труд.

Това звучи доста добре, от къде ако не е тайна?


Каква е тази цена?! :O

Стандартна цена из сайтовете за части.. и аз се изплаших


Миналата година и аз смених 4-те носача TRW и цената беше около 950лв без отстъпки. В момента даже са още по-евтини - около 600-700 комплекта.

Това е нормална цена.., но не намирам подобна..

yavoni
29-01-2020, 16:58
[QUOTE=pyle;1573870] Това звучи доста добре, от къде ако не е тайна?



През човек, който работеше във фирма за авточасти.

nblagoev
29-01-2020, 17:13
Това звучи доста добре, от къде ако не е тайна?



Стандартна цена из сайтовете за части.. и аз се изплаших



Това е нормална цена.., но не намирам подобна..

В аутодок комплект ТРВ горни и долни носачи в момента е 660лв.

Spaceblade
29-01-2020, 18:15
Здравейте, отново колеги. Нужен ми е вашият съвет. Днес закачих колата на Multiecuscan и ми направи впечатление ето това 171055. Та си мисля че не трябва да са толкова различни, но не разбирам, затова се обръщам към вас. И има ли начин да се нагласи през софтуера или трябва да ходя на сервиз да го гледат. Смятам и да го закупя софтуера, лиценза, за да мога да я вкарам в регенерация, защото нещо е запушен ДПФ-а, а на дълъг път с високи обороти не се получава да влезе сама. Благодаря ви предварително

acho_
29-01-2020, 18:31
По-скоро дюзите ти са за стенд, със софтуерна намеса няма да се оправят, най-добре се насочи към сервиз и игнорирай последващите мнения за добавки и подобни бълвочи със съмнителен състав и още по-съмнителен краен резултат.

Spaceblade
29-01-2020, 20:17
По-скоро дюзите ти са за стенд, със софтуерна намеса няма да се оправят, най-добре се насочи към сервиз и игнорирай последващите мнения за добавки и подобни бълвочи със съмнителен състав и още по-съмнителен краен резултат.
Благодаря :)

nikotm
29-01-2020, 22:51
Здравейте, отново колеги. Нужен ми е вашият съвет. Днес закачих колата на Multiecuscan и ми направи впечатление ето това 171055. Та си мисля че не трябва да са толкова различни, но не разбирам, затова се обръщам към вас. И има ли начин да се нагласи през софтуера или трябва да ходя на сервиз да го гледат. Смятам и да го закупя софтуера, лиценза, за да мога да я вкарам в регенерация, защото нещо е запушен ДПФ-а, а на дълъг път с високи обороти не се получава да влезе сама. Благодаря ви предварително

Здравей колега. Тези корекции които си видял не са добри. Но те могат да се дължат на доста работи. От калпави дюзи(както ти е споменал колегата), така и от други нередности по мотора. Както казваш че ДПФ не е регенерирал, това не е никак добро за мотора и компонентите му. Може да се провери с MES и да се види състоянието му. Ако продължиш да го караш така запушен, рискуваш да хвърлиш мотора в коша. Корекциите са добри в граници от -2.00 до +2.00. От там надолу и нагоре има проблем в дюзи, компресия, калпаво гориво, гаражен мапер и други.

Spaceblade
30-01-2020, 13:23
Сега пуснах регенериране на филтъра, през софтуера. Колата си вдигна обороти, пропуши малко и седя така няколко минути и даде грешка че не може да вдигне градуси в дпф-а. Дали да я пробвам пак? Иначе сега са ми такива корекциите.

undy
30-01-2020, 14:55
Сега пуснах регенериране на филтъра, през софтуера. Колата си вдигна обороти, пропуши малко и седя така няколко минути и даде грешка че не може да вдигне градуси в дпф-а. Дали да я пробвам пак? Иначе сега са ми такива корекциите.

Според мен не я напъвай повече на принудителна регенерация, щом не е станала от първия път, има нещо което не е в ред. Виж на колко процента е запушен филтъра и сподели...пък ще мислим.

Spaceblade
30-01-2020, 15:00
На 92.50% показва че е филтъра. Преди това беше близо 100 �� пробвах я и втори път, но температурата на двигателя почна да се покачва и я спрях. Ще го мисля, най-вероятно на сервиз

ecotronic
30-01-2020, 16:10
Според MES, при стойности до 200% се счита, че филтърът не е запушен. Погледни статуса му, какъв е. Възможно е да имаш проблем с температурния му сензор и заради това, принудителната регенерация да не минава.

Spaceblade
30-01-2020, 16:19
Еми...на таблото ми излиза Anti-pollution filter clogged. В Multiecuscan показва че е на 92% ( вече), и че регенерацията е прекъсната

undy
30-01-2020, 17:29
При 97-98% тръгва регенерирането и при 17-18% спира, това съм го установил от замервания с МЕС при нормална активна регенерация, не съм го прочел. Така е и при други хора.
Колега, явно филтъра е прекалено задръстен и не може да се изпълни зададената операция, предвид невъзможността да се издухат саждите и пепелта(която е най-големия мизерник в случая). Най-евтиния вариант е промиване на място или сваляне и измиване. Иди в сервиз, но при кадърни момчета, може и да я излъжат нещо друго,освен ако не си решил да го махаш окончателно.
Моята препоръка е да не я караш колата така, последствията са лоши.

Scrapera
30-01-2020, 20:47
Аз не съм виждал филтър над 101% независимо от състоянието.
Здрав филтър започва регенерация при мен на 100-101% и пада до 15%.
Филтър тотал щета на 88-92% стойност записваше грешка и колата забиваше - нещо като при колегата по-горе.
Това в МЕС е некоректно написано за до 200-те процента. И аз съм го чел.

dhtj
03-02-2020, 09:54
Начии, некой ако е решил да сваля картер на 2.4жтдм, да знае, че не е толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед. :D
Щото се налага да се свали "магарето" , на английски subframe. Плюс рейка, генерация, вилици на носачите и още и още , над 10кг болтове :)
Поради незнайна за мен причина, на повечето по-нови коли вече картерите са клепани със силикон от завода, а не са с гарнитура, та моя силикон прокапа отнякъде и се наложи да правя горепосоченото извращение.

Все повече почвам да я намразвам тая каруца. Освен че трака и завива като шлеп, на всичкото отгоре е и трудна за работа.

Да не споменавам и че капе и от корпуса на масления филтър, а там има едно шибано пръстенче, което няма намиране или струва 100 кинта и предстои да измисля какво ТНТМ решение ще приложа в случая.

Поне семеринга на коляновия вал се оказа, че не капе, щото ако трябваше и кутия да свалям щях да я насека с брадвата тая барака. :drinking:

KroGh
03-02-2020, 10:33
Това все едно някво наказание изтърпяваш, дет толкова плюеше 159-ките :D

dhtj
03-02-2020, 10:39
Много прехвалена кола, верно.
Изобщо не си струва всичките пари дето се наливат в нея, скъпите чарколяци и тегавата работа.
Оня ден си сложих нов изпарител на спарка, че стария чукна 100к км и върви яко сега, повече кеф ми прави от 159ката.

marin_mv
03-02-2020, 12:59
Много прехвалена кола, верно.
Изобщо не си струва всичките пари дето се наливат в нея, скъпите чарколяци и тегавата работа.
Оня ден си сложих нов изпарител на спарка, че стария чукна 100к км и върви яко сега, повече кеф ми прави от 159ката.
Почти 4 години съм във форума и ти през цялото време плюеш модела. Не разбирам защо си купил кола която не харесваш, с дизелов двигател който ненавиждаш. И стига с тези глупости със скъпите части и трудните ремонти. Карай си 156 цата или си вземи голф 2, 1.8 моно като основно търсиш евтини части,лесни ремонти и да става на газ.

dhtj
03-02-2020, 14:02
Aми яд ме е, че са много красиви колите, но не са толкова сполучливи.

И не ги плюя, а изказвам мнения и впечатления, нали затова е форума?

Казвал съм вече и добри впечатления, хубави фарове, хубава музика... Сега момента е такъв, че правя картер и споделям колко е трудно.

А за частите, разбирам да карам нещо AMG, RS, M3, Порше или Ферари, 500 коня+, та да оправдая цената на 2 гумени пръстенчета за 117лв, но за тоя умрял трактор цената е комична.

acho_
03-02-2020, 14:52
А за частите, разбирам да карам нещо AMG, RS, M3, Порше или Ферари, 500 коня+ на газ, та да оправдая цената на 2 гумени пръстенчета за 117лв, но за тоя умрял трактор цената е комична.
Позволих си да го коригирам :)

dhtj
03-02-2020, 15:05
:D
Базикаш се, но ако имаше възможност за безпроблемен монтаж и въртеше по 30-40к км на година и ти щеше да го газираш тби-то, нали :)

acho_
03-02-2020, 15:26
Там е работата, че карам малко. Нямам нищо против газта, 147-цата още си я имам и съм си доволен от нея. Ако въртях по толкова щях нея да си я ползвам за работна, пък 159-ката когато пътуването е за кеф, но определено не бих се вкарвал във филми с газ на директно впръскване, че и с принудително пълнене. Тия 1.8т дето ги хвалиш съм чувал, че при неправилна настройка топят буталата.

alfa racer GTA
03-02-2020, 15:41
Поне картера и картерната вентилация изчисти ли ги???

dhtj
03-02-2020, 15:44
С бедни смеси на всичко можеш да стопиш буталата. :)

Аз се чудя на спарка как не ги стопих, като два пъти се засичам на хемус с един пасат 2.8 и си играем с 200+, като над 170-180 усещах вече обедняване по звука и липсата на тяга, та заради това смених изпарителя. :D

Но определено 159ката се чувства доста по-добре при високи скорости, това не можем да го отречем, да не каже пак някой, че само ги "плюя".
156цата я мята вятъра яко, веднъж по тая новата магистрала към Бобов Дол щях да отлетя като Aладин с вълшебното килимче. :D

dhtj
03-02-2020, 15:47
Поне картера и картерната вентилация изчисти ли ги???

Чисто беше всичко, нямаше никакви нагари, налепи, кал или каквото и да е. Оставих го да се изцеди и светна, идеално чист.

Gogata
03-02-2020, 16:03
Много прехвалена кола, верно.
Изобщо не си струва всичките пари дето се наливат в нея, скъпите чарколяци и тегавата работа.
Оня ден си сложих нов изпарител на спарка, че стария чукна 100к км и върви яко сега, повече кеф ми прави от 159ката.

Така става, когато си купиш кола, която не можеш да поддържаш.

dhtj
03-02-2020, 16:11
Глупости.
Ако бях закъсал за пари щях да разкарам 156цата, трима човека ме чакаха за нея на цена над 2000лв, но се отказах да я продавам, щото ми харесва повече.

Казвам простото уравнение, че парите и времето които гълта 159ката за поддръжка, ремонти и части не отговарят на усещанията, които предлага като автомобил.

marin_mv
03-02-2020, 17:24
Глупости.
Ако бях закъсал за пари щях да разкарам 156цата, трима човека ме чакаха за нея на цена над 2000лв, но се отказах да я продавам, щото ми харесва повече.

Казвам простото уравнение, че парите и времето които гълта 159ката за поддръжка, ремонти и части не отговарят на усещанията, които предлага като автомобил.

Твоя ли обявата в мобилето за черната 159 снимана до червената 156?

dhtj
03-02-2020, 17:26
Да.
Нещо бензиново ще си взема като продам 159ката. 4х4 или задно, стига вече преднячки.

Princo
03-02-2020, 17:50
Учуден съм честно колко я храниш.Поддръжката за такъв клас кола си е в нормалния ценови диапазон.Управлението и седенето на пътя е много по-добро от някои по-скъпи конкуренти.Но,щом не ти прави кеф ...
Между другото,погледни колко струват частите и ремонтите на тея скъпите къде ги изброи.Ще се хванеш за главата :)
И малко лично мение,ама никога нема да си купя кола 500 коня и да се чудя как а и слагам газ.се се сещам за прикaзката на бричката за брадичката и гребенчето. :P

marin_mv
03-02-2020, 17:53
Да.
Нещо бензиново ще си взема като продам 159ката. 4х4 или задно, стига вече преднячки.

Успех, надявам се да намериш това което търсиш. Но ако съдя по обявата, за 6 месеца си направил толкова километри колкото аз ще направя от четвъртък до утре :) Много малко ти е минало през главата за толкова тежки заключения. Отделно разходите по една кола втора ръка са индивидуални за всяка една бройка, особенно в началото. За мен за цената си, екстрите и всичко което предлага срещу поддръжката която изисква е много разумен избор.

dhtj
03-02-2020, 18:24
Учуден съм честно колко я храниш.Поддръжката за такъв клас кола си е в нормалния ценови диапазон.Управлението и седенето на пътя е много по-добро от някои по-скъпи конкуренти.Но,щом не ти прави кеф ...
Между другото,погледни колко струват частите и ремонтите на тея скъпите къде ги изброи.Ще се хванеш за главата :)
И малко лично мение,ама никога нема да си купя кола 500 коня и да се чудя как а и слагам газ.се се сещам за прикaзката на бричката за брадичката и гребенчето. :P

Ее, чак да я храня, не, сравнявам си ги двете просто.
Съвсем не е лоша колата, даже ако бях имал дизелово 156 вместо спарк, сигурно сега щях да съм влюбен в 159ката.

Но като съм свикнал на леката и балансирана бензинова кола, тази сега ми е доста тромава и небалансирана. Предницата е супер тежка, заради чугунения петак и автомата, а задницата е куха и лека, няма нищо освен един резервоар. Не съм я теглил, но разпределението на теглото сигурно е 70:30 към предницата, а това в завои много се усеща. Отделно лага ме дразни и тракането на място. Бензиновата кола реагира мигновено като пипнеш педала газта, а тука почва едно чудене - да надува ли турбото, да сваля ли предавка надолу, кво да прави....

За мен не се усеща много "алфа", не усещам нищо спортно или динамично. Кола за возене е, да си се придвижваш лежерно и да изпреварваш лесно с некой кикдаун понякога. Докато 156цата се усеща като картинг, кола която ти прави кеф да я караш и да я натискаш до лимита и.

ivo_red
03-02-2020, 19:44
156ицата е лека и не добре обезшумена. Вози по-твърдо. Караш с 200 и имаш чувството,че излиташ. 159 е по-рафинирана семейна кола. 1вият път не бях разбрал,че карам с 200км/ч. Няма рев,няма вятър. Няма драма..Оттам ти се струва по-пенсионерска кола.Отделно пиковите мощности в оборотите на Спарка и джтдто са много различни.Пак няма драмата с 4-5000 оборота за въртящ момент и 6200 за макс пауа. Но 159 определено е по-съвременна и сигурна кола.

ecotronic
03-02-2020, 20:44
Моите 5 стотинки по темата.....

Сравнена със 166 цата, 159 е доста по-стабилна и обезшумена. За мотора 1,8 (при 159). смело мога да кажа, че е доста по-успешен от TS.

Scrapera
03-02-2020, 20:49
Прави впечатление обаче как плътно се затварят вратите на 166 спрямо на 159.
На последната бонус щракат вечно и обтегачите.

undy
04-02-2020, 08:40
Прави впечатление обаче как плътно се затварят вратите на 166 спрямо на 159.
На последната бонус щракат вечно и обтегачите.

Верно ,разщракват се,но им намерих чалъма отдавна и хората си ги ремонтират по същия начин...срещу 5-10лв.

yavoni
04-02-2020, 09:19
Верно ,разщракват се,но им намерих чалъма отдавна и хората си ги ремонтират по същия начин...срещу 5-10лв.

Как?

undy
04-02-2020, 10:55
Как?


http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?95499-%D9%F0%E0%EA%E0%F9%E8-%E2%EE%E4%E0%F7%E8-%ED%E0-%E2%F0%E0%F2%E8&p=1522545&viewfull=1#post1522545

Един от колегите си направи труда да направи и скица,след като обясних какъв е проблема и как се решава.

А това е втория вариант ,който също е изпитан,при мен няма и помен от чукане с О -пръстените. Виж ми постовете,обяснил съм некои неща .

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?95499-%D9%F0%E0%EA%E0%F9%E8-%E2%EE%E4%E0%F7%E8-%ED%E0-%E2%F0%E0%F2%E8&p=1538734&viewfull=1#post1538734

ivjordan
10-02-2020, 16:44
Някой сменял ли е лостчето за отваряне на предния капак, това отпред, в решетката и къде може да се намери такова или евентуално цяла брава?
Много странно, последният път когато го отварях си беше цяло, а вчера го намерих счупено, въпреки че колаа стои в гараж, просто не мога да си обясня кога и как се е счупило.

alfa racer GTA
10-02-2020, 17:37
Питай http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?14887-Scrapera

Другите ти възможности са ebay и интернет страници за резервни части.


И на мен ми се е случвало да намеря лостчето/дръжката отвън огъната почти на 90 градуса.

Обясненията( при мен) са 2:

- някой наркоман се е опитал да го отваря.

- в един от форумните сервизи не са разбрали какво точно правят когато са затваряли капака...

Нямаше никакви поражения, но така никога нито съм успявал, нито бих успял да изкривя пластмасовото езиче което се дърпа...

acho_
10-02-2020, 18:10
Два вида са, на някои не се дърпа, а се бута нагоре.

alfa racer GTA
10-02-2020, 20:55
Ха, това за пръв път го разбирам...

При мен се дърпа.

Леко го бутам когато затварям капака на двигателя.

yavoni
10-02-2020, 22:13
При мен се бута нагоре и миналата година лостчето се счупи също така от нищото. Все още може да се отваря капака, просто трябва да се бръкне малко по-навътре, за да се стигне до лостчето.

batproho
11-02-2020, 09:01
Явно са два вида, както спомена колегата по-горе. И при мен се бута нагоре лостчето за да освободи закопчаването.

batproho
13-02-2020, 06:42
При наложителна смяна на километражното табло с друго такова, и съответно на новото километрите са различни спрямо старото, може ли на новото да се нагласят така че показанията му, да са идентични с старото табло..?

undy
13-02-2020, 08:13
При наложителна смяна на километражното табло с друго такова, и съответно на новото километрите са различни спрямо старото, може ли на новото да се нагласят така че показанията му, да са идентични с старото табло..?

Може да се увеличават само. Поне така пише в МЕС.

acho_
13-02-2020, 08:46
В Горубляне могат и да ги намаляват :)

undy
13-02-2020, 09:30
В Горубляне могат и да ги намаляват :)
Чувам, че вече направо ги зануляват, за да няма излишно напрежение ;)

batproho
14-02-2020, 08:42
Хумора в случая не беше уместен младежи... Нямам намерение да продавам колата, а просто ще се сменя километражното табло. Въпросът ми беше дали могат да се нагласят показанията на новия, било то по старото табло или по ECU в случая не ме бърка.

acho_
14-02-2020, 09:11
Ами както вече казаха, с MES можеш само да ги буташ напред, т.е. за да се получи трябва новото табло да е на по-малък пробег от колата ти. Ако е обратното пак ще стане, но с помощта на тези дето въртят километражите на колите по автокъщите.

batproho
14-02-2020, 09:59
ОК това ми беше нужно като информация. Просто новото табло е свалено от колата донор, но не се знаят неговите показания и исках да съм наясно предварително как да процедирам след монтажа му.

undy
14-02-2020, 10:06
Хумора в случая не беше уместен младежи... Нямам намерение да продавам колата, а просто ще се сменя километражното табло. Въпросът ми беше дали могат да се нагласят показанията на новия, било то по старото табло или по ECU в случая не ме бърка.

Не издребнявай и не бъди толкова черноглед, никой не е казал нищо против намеренията ти, нито пък нещо за продажба. Казахме вариантите в двата случая и промъкнахме малка шега с голяма доза истина за джамбазите.
Ние така и не разбрахме в коя посока ти е нужно преместването ;) така че споко ;)

Doctora88
14-02-2020, 11:14
Здравейте, колеги. Знаете ли как стоят нещата с връщането на ДПФ-а на мястото му? Като купих колата махнах ДПФ-и, егр-и и тн и направих съответно и ремап. Сега се чудя, ако искам да върна ДПФ-а процедурата същата ли е? Има ли шанс да няма шанс? :D

dhtj
14-02-2020, 11:16
To e възможно, ама няма да ти хареса как ще върви колата после и ще дадеш много пари... :D

undy
14-02-2020, 11:23
Ми няма нищо сложно, монтира се ДПФа, връща се стария софт, или само се оправя настройката за наличност,за да си запазиш другите настройки по ЕКуто.

Doctora88
14-02-2020, 13:00
Разбрах, благодаря! А нещо друго да Ви попитам, ще сменям маслото, но таратайката е на 270 000 вече и се чудя дали има смисъл да слагам такова, каквото го дават или да сложа по-гъсто? Чувал съм, че на коли на много км., като моята :D е по-добре да се слага по-гъсто масло?

dhtj
14-02-2020, 13:17
Още ли са живи тея лададжийски приказки от времето когато се слагаха капачки от оцет на чистачките...

Колата ти има турбо, а турбото не обича гъсто масло.
Отделно, че 270к км за жтд не са толкова много, особено ако маслото е сменяно през поне 15к км значи тъкмо се е разработил трактора. :D

5в40 сипвай, нищо по-гъсто.

alfa racer GTA
14-02-2020, 13:51
Масло с по-голям вискозитет ще утрепе турбото.Зимата няма да смазва както трябва.

Сипваш "твърдо" масло което издържа на по-висока температура.Колкото по-висока му е пламната температура толкова по-добре. Ниско качествените масла започват да образуват отлагания и нагари по турбо и двигател, защото си губят качествата по-лесно при високотемпературно натоварване - предимно лятото в горещините.


Другото е да има течливост зимата - гледат се характеристиките на изпомпването на маслото при отрицателна температура.Колкото по-голяма течливост има, толкова по-добре ще смазва при ниски температури.

Третото е да има по-висок показател HTHS .Колкото по-висок такъв индекс, толкова по-защитен е двигателя при високи температури.


За смяна на маслото с по-голям вискозитет трябва да имаш "загуба"/горене на маслото при нормалната експлоатация на двигателя.

Има и специално разработени масла от същият вискозитет които се наливат при горене на масло от двигателя.Едва ако и те не помогнат, в което силно се съмнявам може да преминеш към по-висок вискозитет масло.

Най-много внимавай какво ти сипват и от къде купуваш(ако ти си купуваш) маслото, защото има много "ментета", не че са толкова ментета, колкото ни пробутват на нас в Източна Европа рециклирани масла.Те затова и ги събират...Да печелят по няколко пъти от тях ...

Ако ти се дават 15-20% повече пари отколкото плащаш за двигателно масло има пълна синтетика масла, те поне си струват парите, а не да плащаш за рекламата на маслото само ...


П.П. Доста хора се оплакват точно от синдроми на некачественото масло - или след 2-4 хиляди км има светкат лампи за смяна на масло, или се появяват "шумове" ...

undy
14-02-2020, 15:56
Разбрах, благодаря! А нещо друго да Ви попитам, ще сменям маслото, но таратайката е на 270 000 вече и се чудя дали има смисъл да слагам такова, каквото го дават или да сложа по-гъсто? Чувал съм, че на коли на много км., като моята :D е по-добре да се слага по-гъсто масло?

Ако ще връщаш ДПФа си сложи 5w30.
По-гъсто не.

marin_mv
18-02-2020, 19:55
Да не изкривявам темата за размера и марките на чистачките - имам ли начин да се регулира натиска на чистачките върху стъклото? Сменям чистачки през два три месеца и на втората седмица, без значение какви са чистачките, на шофьорската спира да чисти точно в средата на чистачката около 15см ширина

ecotronic
18-02-2020, 20:23
Не мисля, че има такъв начин, освен, ако не се импровизира нещо. По-добре смени рамото.

undy
19-02-2020, 11:30
Нещо си в грешка.. Темата е за разни ремонти. Както и да е. Ако предния собственик е оставял или ти оставяш чистачките дигнати нощем, зимата... може и пружините да са се разтегнали.

ivo_red
19-02-2020, 12:05
Аз бих проверил 1во дали рамото е добре стегнато.

cec21
19-02-2020, 13:50
Имах същия проблем с чистачките и накрая след след, като разглобих всичко видях, че пластмасовата част на механизма се е счупила. След това взех механизъм втора употреба, който изкара няколко месеца и пак така се счупи. Много недомислена работа е този механизъм. И аз мислех, че проблема е в чистачките и пружината, но уви...

marin_mv
19-02-2020, 17:28
Нещо си в грешка.. Темата е за разни ремонти. Както и да е. Ако предния собственик е оставял или ти оставяш чистачките дигнати нощем, зимата... може и пружините да са се разтегнали.
Извинявам се ако въпроса не е за тук. В кръга на шегата - то всяка тема се изкривява към добавки, носачи и дизел срещу бензин, та реших поне темата за размера и марките за чистачките, да не я размивам с въпрос за ремонт на такива. :-) Иначе най-вероятно си прав, всико друго по механизма е ок, рамената са стегнати, лятото ги свалях да ги боядисам и проверих всичко, но проблема си остава. И на вероятно не подлежат и на ремонт и ще се купуват нови.

Travel_Mate
20-02-2020, 11:48
Мисля в Алфаоунъра има една-две доста обхватни теми за чистачките и това не притискане, върлува мнението, че проблема е разхлопна втулка на механизма, лечението по гаранция е нов механизъм, не по гаранция стотинки и малко псуване, една голяма подложна шайба 40мм с вътрешен 8-9, аз го направих и мисля има ефект, прилепят си плътно, в алфаоунъра има и снимки, но набързо махате раменете, махате черната кора (аз не успях, самоя надигнах, пак се справих) най-вдясно болта, мисля държи 2те щанги и към купето, там го развивате, слагате голямата шайба, да покрива ухото на щангата метала (казват че това е белата, осригиналанта покрива вътрепната втулка гума/пластмаса и тя се разлопвала) и стягате отнво с гайката... Миналата зима имах такова нечистене по прозореца, мислех да кривя рамена, туй-онуй, есента го направих това и за сега нямам пробелми, не че имаше зима де... Иначе като рових за проблема, на WAG-овете редовно им се разтягала пружината на рамото...
Тъй го описах, че едва ли някой ме разбра, но поровете в алфаоунъра, там има и снимки

KroGh
20-02-2020, 12:38
https://www.alfaowner.com/threads/brera-wiper-eating-itself.260077/#post-3918397
Мисля, че това е темата :)

Alfa tuner
20-02-2020, 20:24
Да не споменавам и че капе и от корпуса на масления филтър, а там има едно шибано пръстенче, което няма намиране или струва 100 кинта и предстои да измисля какво ТНТМ решение ще приложа в случая.

Колега намери ли някакво решение за това о-пръстенче някакво заменимо или да си поръчвал комплект

dhtj
20-02-2020, 21:25
https://www.autodoc.bg/reinz/7439831

Ей тука го намерих, но още не съм поръчал.
Първо ще пробвам с една друга гумичка която си изрязах сам и ако не стане тогава ще поръчам.
Ако поръчаш през телефона излиза малко по-евтино всичко от тоя сайт autodoc.

Бобби
28-02-2020, 08:11
Няма начин нещо което струва 100лв. да го замениш с апликация за 0.50ст...може и да става, но го знаят в форумните сервизи....имайте предвид, че в корпуса на м. филтър налягането на маслото е най голямо, защото идва директно от помпата...и ако проблема не се отстрани, някой ден ще го изхвърли за няколко секунди извън мотора....;)

Princo
03-03-2020, 13:32
Някой имал ли е сблъсък със смяна на праговете ?
Единия нещо е тръгнал да ръждясва доста добре и се чудя да ги сменям ли двата или да се реже и прави ...

ivo_red
03-03-2020, 22:33
С телена четка,сваляш ръждата, оценяваш щетите и решаваш. Смяната предполага рязане също. Познай защо. Можеш да запълниш и със стъкломат и смола дупката,ако има такава.

Doctora88
04-03-2020, 11:07
Колеги, трябва да сменям жилата на ръчната. Казаха ми, че разправията е голяма. Сваляли се седалки, мокети, неща...общо взето ме посъветваха да си карам без ръчна :D ама нещо не ми се вярва тази работа...някой правил ли е това упражнение ( сам или в сервиз ) и колко струва тази услуга приблизително?

undy
04-03-2020, 14:29
Колеги, трябва да сменям жилата на ръчната. Казаха ми, че разправията е голяма. Сваляли се седалки, мокети, неща...общо взето ме посъветваха да си карам без ръчна :D ама нещо не ми се вярва тази работа...някой правил ли е това упражнение ( сам или в сервиз ) и колко струва тази услуга приблизително?

Не са те излъгали....
171208

Doctora88
04-03-2020, 14:57
Да го е.а...не изглежда добре тази работа :D То по добре сам да се пробвам, че те за труд ще ми вземат повече отколкото струват жилата :D

acho_
04-03-2020, 15:25
Стига да игнорираш този съвет:


общо взето ме посъветваха да си карам без ръчна :D