PDA

View Full Version : Българският език - колко слабо го познаваме



Stoyan Georgiev
17-03-2010, 18:19
Ще ме извинявате за отклоняването от темата, но @ ZEMUS ПРЕДВИД се ползва БЕЗ КАКЪВТО И ДА БИЛО СЪЮЗ ИЛИ ПРЕДЛОГ !

Темата произлиза от тази за Османската империя

Stoyan Georgiev
17-03-2010, 21:07
1. Ползването на препинателни знаци, част от граматиката ли е?
2. Изречението може ли да бъде започнато не с една, а с две главни букви?
3. Твоят пост има ли някаква връзка с темата, защото аз го възприемам като заядливост?


1. Граматиката е набор от правила, ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея.
2. АБсолютно.
3. Не, няма връзка с темата; и, да - заяждане е. (заядливост се проявава, а заяждане е самият процес)

Има някои разпространени грешки, които са признак за изключително лоша писмена култура - тук не говорим за грешки допуснати в бързането или умишлено нарушаване на правописа с цел създаване на усещане за "уличен" жаргон.

Темата е за Османската окупация над България. Хора са се били и са умирали за свободата и за словото, затова груби грешки, сочещи ниска заинтерисованост относно правилното ползване на характерни изрази и изразни средства, откровено ме дразнят в ТОЧНО ТАЗИ тема.

Имате ли други въпроси в тази насока?

JORDI
17-03-2010, 22:27
1. Граматиката е набор от правила, ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея.
2. АБсолютно.
3. Не, няма връзка с темата; и, да - заяждане е. (заядливост се проявава, а заяждане е самият процес)

Има някои разпространени грешки, които са признак за изключително лоша писменна култура - тук не говорим за грешки допуснати в бързането или умишлено нарушаване на правописа с цел създаване на усещане за "уличен" жаргон.

Темата е за Османската окупация над България. Хора са се били и са умирали за свободата и за словото, затова груби грешки, сочещи ниска заинтерисованост относно правилното ползване на характерни изрази и изразни средства, откровенно ме дразнят в ТОЧНО ТАЗИ тема.

Имате ли други въпроси в тази насока?

Не колега, нямам въпроси и съм много доволен от сложните изразни средства, с които затвърдихте мнението ми, че има какво да се научи от вас! Надявам се, че ще се съгласите само с две мои забележки!
1.Отговорът ви на първия ми въпрос съдържа съществено противоречие! Цитирам..."ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея", което води до закономерно двусмислие, че може и да не бъде изисквано.
2.Вторият ви отговор е неточен... АБсолютно ДА или АБсолютно НЕ!
Но това за темата не е важно, защото идеята ми беше не толкова за граматиката/никога не съм имал повече от 4/, а за литературата, където бях отличник! Надявам се тук не сме професори по всичкология а само ползватели с мнение! Уважавам мненията и не ги отричам, защото никой няма право да отрича мнение независимо дали е правилно или не! Успех на всички!:-)

Stoyan Georgiev
18-03-2010, 00:18
1.Отговорът ви на първия ми въпрос съдържа съществено противоречие! Цитирам..."ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея", което води до закономерно двусмислие, че може и да не бъде изисквано.
2.Вторият ви отговор е неточен... АБсолютно ДА или АБсолютно НЕ!


1. Явно не разбираш къде е акцента на изречението. Идеята е, че граматиката изисква/налага правила, а не съдържа правопис и т.н.

2. бъркаш, почнах да пиша обяснението ама не искам да ти създавам грешната представа, че по някакъв начин ме гавриш с оригиналност ;)

Ivanov_
18-03-2010, 00:57
Адаш Георгиев, май май трябва да преговориш правилата кога една дума се пише с двойно "н"! :book:

търтей
18-03-2010, 01:20
Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...

nhg
18-03-2010, 01:30
Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...

Мдам, разисквано неведнъж (справка - темата на кака за първите стъпки след първите седем http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=30772 ).
Най-елементарният отговор е: защото народа масово не чете книги - та как да е грамотен човек като 'нема нужда'...

milenamr
18-03-2010, 01:34
Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...
...Тази тема е зачеквана неколкократно и явно ще бъде подчеквана отново и отново, което е добре все пак:)
това е малко в кръга на заигравката
А според мен причината за масовата неграмотност сред българското население, се таи в липсата на потребност сред същите, да бъдат грамотни.Това съм го казвала и друг път, за което се извинявам, в случай че на някой му е втръснало да чете все едни и същи неща :)
Но за мен нещата са такива-докато не се създаде потребност у българина (и то личностна)да бъде грамотен, то няма и как да очаква да се"ограмоти" изневиделица без кяр и нужда....за съжаление .

търтей
18-03-2010, 01:40
Добре де, на мен едно нещо не ми е ясно.
Не може всички да сме грамотни, като и не може всимки да разбират от атомна физика.

Ама защо, бе джанъм, очакваш, че ще обърна сериозно внимание на мнението ти, като правописът ти е на ниво циганче във втори клас... Ми като не можеш да пишеш, явно е, че не си прочел две книжки на кръст. Е, от къде тогава ти е формирано мнението? От това, което си чул в кварталната кръчма ли?

Ибасимуси ...

Kuku
18-03-2010, 01:52
Е, баце, прочетените книжки не мое да са атестат за ентелегентност..... единствената книга, която съм прочел от край до край през тОа ми живот се казва "Големите убийства" (Анна Заркова), ОБАЧЕ си пишем що-годе грамотно, дагоева..... :crazy:

Ivanov_
18-03-2010, 01:59
Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...

Това съвсем не е нападка, а просто съвет! :)

По темата: Според мен проблемите с правописа идват от общия опадък на ценностната система на българина. Е извинявай, ама да си отишъл на ресторант със семейството си и 4 годишното ти дете да обръща целия ресторант на опаки, а ти кротко да си го гледаш и да му се радваш - немога да го приема! Какво възпитание ще даде този родител на това дете, каква личност ще стане? Та мисълта ми е, че проблема е още от корените! Друг фактор е широкото навлизане на компютрите и от там писането на латиница. Доста хора пишат на латиница в интернет пространството и от там настъпват доста обърквания(дори аз се усещам понякога как се чудя "а" или "ъ" да сложа на някаква елементарна дума)!

п.п. Това е просто един пример, който ми направи впечатление, докато работех като сервитьорче в един ресторант. :)

old alfist
18-03-2010, 02:20
Нещата пак се възприемат крайностно.

1.Четенето на книги обогатява четящият с богатството на езика и тренира неговата фотографска памет.
2.Желанието за грамотно писане е също от голямо значение.

Едното не отрича другото, а напротив трябва да вървят заедно и да се допълват.
А това, че някои се представят за природно интелигентни без да правят нито едно от двете няма нужда да оспорваме.

Stoyan Georgiev
18-03-2010, 10:30
Адаш Георгиев, май май трябва да преговориш правилата кога една дума се пише с двойно "н"! :book:

Забележка на място.

Но забележи колко груби грешки имаш в правописа самият ти. ;)

bager
18-03-2010, 10:47
Това съвсем не е нападка, а просто съвет! :)

...общия опадък на ценностната система на българина.
...

В този ред на мисли и действия поправям колегата, който поправяше преди малко. Пише се "упадък".

Оценките в училище не са показател за грамотност. Те отдавна не отговарят на действителните знания на учениците.

Ivanov_
18-03-2010, 11:41
Грешки се допускат! Не претендирам, че имам безгрешен правопис, но все си мисля, че не допускам толкова фрапиращи грешки. :)

п.п. Колега bager не зная дали си наясно, че думите започващи с "о" и "у" са най-често бъркани. :) :handshake:

п.п.2 Би ли ми посочил "грубите" ми грешки, за да мога да ги коригирам за напред? :)

търтей
18-03-2010, 11:45
п.п. Колега bager не зная дали си наясно, че думите започващи с "о" и "у" са най-често бъркани. :) :handshake:

Аз, например, не съм наясно.
А и кое най-често се греши не оправдава грешното писане.
Просто всички трябва да се стараем повече.

:comphits:

Ivanov_
18-03-2010, 11:50
Аз, например, не съм наясно.
А и кое най-често се греши не оправдава грешното писане.
Просто всички трябва да се стараем повече.

:comphits:

Колега, току що съм завършил средното си образование и накрая държахме матура, за която сме се подготвяли почти цяла година в даскалото! Та знам къде съм бъркал аз и съучениците ми! Именно затова казвам, че това са най-бърканите думи. ;) Що се отнася до сбърканата от мен дума, идея си нямам как съм я написал с "о", при положение че изобщо не е от трудните. :book:

търтей
18-03-2010, 11:51
Всички грешим. Просто казвам, че трябва да се стараем повече.

bager
18-03-2010, 11:56
Адаш Георгиев, май май трябва да преговориш правилата кога една дума се пише с двойно "н"! :book:

Посочих ти грешката, единствено и само защото си беше позволил да поправяш чужда такава!
Има голяма доза самоувереност в начина ти на изказване. Лошо няма, но трябва да бъдеш критичен към себе си поне толкова, колкото си към другите.

А Търтея е много прав, трябва да се стараем, т.е.да ни пука, да искаме да пишем правилно!

Ivanov_
18-03-2010, 12:02
Всички грешим. Просто казвам, че трябва да се стараем повече.

Абсолютно подкрепям.


Посочих ти грешката, единствено и само защото си беше позволил да поправяш чужда такава!

Няма лошо колега, нали затова е тази тема в крайна сметка. Колегата спомена за някакви груби грешки, допуснати от мен. Та си мисля, че би било хубаво да ме поправите, за да мога аз да коригирам себе си. ;)

Stoyan Georgiev
18-03-2010, 13:06
Това съвсем не е нападка, а просто съвет! :)

По темата: Според мен проблемите с правописа идват от общия опадък на ценностната система на българина. Е ЗАПЕТАЯизвинявай, ама да си отишъл на ресторант със семейството Ти и 4 годишното ти дете да обръща целия ресторант на опакО, а ти кротко да си го гледаш и да му се радваш - немога (МОГА Е ГЛАГОЛ, Т.Е. "НЕ" СЕ ПИШЕ ОТДЕЛНО, ЗА РАЗЛИКА ОТ НЕГРАМОТЕН) да го приема! Какво възпитание ще даде този родител на това дете, (тук трябва да пишеш точка запетая, да почнеш ново изречение или да ползваш тире) каква личност ще стане? Та ЗАПЕТАЯ мисълта ми е, че проблемЪТ е още от корените! Друг фактор е широкото навлизане на компютрите и от там писането на латиница. Доста хора пишат на латиница в интернет пространството и от там настъпват доста обърквания(дори аз се усещам понякога как се чудя "а" или "ъ" да сложа на някаква елементарна дума)!

п.п. Това е просто един пример, който ми направи впечатление, докато работех като сервитьорче в един ресторант. :)

При по-внимателен прочит най-вероятно ще се намерят още.

didod
18-03-2010, 13:26
Аз за двойното 'н' не разбрах... :)

Другия дразнещ пример е бъркането на 'и' с 'й' и обратно.

Ivanov_
18-03-2010, 16:05
Пич единсвената груба грешка, която открих беше пълния член(доколкото това е груба грешка, но все пак). Та, това НЕМОГА дето съм го написал идва точно от това дето казах за писането на латиница в чатовете и стремежа за бързо писане! Е зная го, че е отделно и пак го пиша така... :) При другото "опаки" грешката идва от диалекта, който се използва по моя край. Тук тази дума се изговаря така и сега чак разбирам, че това е диалект. (селянин какво очакваш :)) Мерси за корекцията! Поздрави. :beer:

spe4elist
18-03-2010, 17:50
...2. Желанието за грамотно писане е също от голямо значение.

Ето тук е истината. Ако всеки прояви желание и се постарае - резултатите ще дойдат!

morfius
18-03-2010, 18:01
Не гарантирам, че мога да се справя без грешка с писането, но се опитвам да пиша разбираемо и ясно, правилното писане е голяма част от горното - неправилен текст се чете доста по-тежко.
Та определено си трябва старание - обратното е проява на неуважение към ония дето ще го четат.

mordohy
19-03-2010, 23:37
Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...
Щото Пчеличке от има няма 50 години нямаме греаматична реформа!
Все пак сме много по-грамотни от другите нации!
Все пак имаме демократична граматика и каквото казваме-това и пишеме.
С някои изключения,това ни е правописА!
Добре е ,че се чепкаме по проблема!
Ние сме неизтребими!:beer: