PDA

View Full Version : климатроник не включва



ivostoykov
07-05-2006, 19:28
здражеите колеги алфисти.преди всичко искам да благодаря на саздателите на този прекрасен форум и на всички участници в него.
ве4е 3 години сам горд собственик на невероятният ажтомобил алфа ромео 155 1.8 twin spark 92 година ZAR16700000012280
AR67102005441 но вчера се появи парвият проблем включвам климатроника и ништо не става компресора не щтраква не се включва та днес отидо и го источих вакумирахме го и го допалнихме след което сядам щтастлив в колата пускам го и ништо пак сьщтата история и направо ми се догади но започнахме да тарсиме(помейдудругото като му подадем 12волта сьс жица директно си сработва савсем нормално )
та започнахме да тарсиме по кабели и бушони и след няколко часа тарсене установихме че не пристига управляваштият минус до крачетата на релето което се намира до радиатора в дясно в черната кутийка. и до тук беше борбата заштото майстора се предаде.моля жи някои да даде савет от какжо мойе да е.благодаря ви предварително

vovata
08-05-2006, 17:45
Колега,и моята диагноза е абсолютно същата.
Обиколих цял Бургас никой не можа да ми помогне,направо ще полудея ! :cry: Днес ходих и до Несебър,специално и пак нищо !
Маисторите стигат до изводите,че или някое реле не работи (не това което е при десния фар )или някои датчик,а къде са тези датчици никой не можа да каже.
Ако постигнеш резултат пиши.

ivostoykov
08-05-2006, 20:59
днес имам мальк напредьк сутринта като трьгнах за работа та реших да го включа и той взе че трьгна но не работи както трябва непрекьснато включва и исключва което по времв на движение е доста неприятно.на врьщане минах през един уж специалист който в продьлжение на 2 часа се вьртя около колата премери тук там и накрая ми заяви че проблемьт може да е отвсякаде и направо ме уби и сега мисля да се захващам сам пьк какжото ще да става та ако открия нещо ще ти пиша веднага а и ти ако откриеш нещо пиши.искам само да попитам колегите като се включи климатроника перката жеднага ли трябва да трьгне и ако на коя степен защото аз никога не сьм обрьщал внимание .

Kostadin
08-05-2006, 21:36
по принцип перката трябва да тръгне като вдигне високото налягане(зависи от това какво командва вентилатора)иначе ако колата работи на място особено лятото перката трябва да тръгне скоро след пускането на климатика, а ако колата се движи може и въобще да не включи защото въздушната струя от движението и може да е достатъчна за кондензацията на фреона :wink:

п.с. в горенаписаното не визирам климатика на 155, а говоря от хладилна гледна точка :wink:

голямата риба
08-05-2006, 23:15
днес имам мальк напредьк сутринта като трьгнах за работа та реших да го включа и той взе че трьгна но не работи както трябва непрекьснато включва и исключва което по времв на движение е доста неприятно.на врьщане минах през един уж специалист който в продьлжение на 2 часа се вьртя около колата премери тук там и накрая ми заяви че проблемьт може да е отвсякаде и направо ме уби и сега мисля да се захващам сам пьк какжото ще да става та ако открия нещо ще ти пиша веднага а и ти ако откриеш нещо пиши.искам само да попитам колегите като се включи климатроника перката жеднага ли трябва да трьгне и ако на коя степен защото аз никога не сьм обрьщал внимание .
компресора изключва по 2 причини
1-вата е ако температурата на изпарителя падне под -4 градуса
2-рия случай е ако налягането в системата стане много високо, а налягането става високо при запушване на системата или ако не се включи преката да охлажда кондензатора(радиатора)

така, че според мен правилно си се насочил да търсиш проблема в непускането на перката

както казах и на колегата с проблем в климатика най-честата причина за това е зацапани контакти на клемата на пресостата

Alexanderbb
09-05-2006, 08:30
само да попитам някой досега правил ли си е автоматичната диагностика на климатроника описана в workshopa

ivostoykov
09-05-2006, 18:58
благодаря ти колега днес нямах никакво време но ще я откача тази букса на пресостата и ще се опитам да я почистя а налягането е нормално проверих го така че остава да е перката или самият пресостат и не смятам да се отказвам докато не го направя.

kris11
09-05-2006, 21:15
по принцип перката трябва да тръгне като вдигне високото налягане(зависи от това какво командва вентилатора)иначе ако колата работи на място особено лятото перката трябва да тръгне скоро след пускането на климатика, а ако колата се движи може и въобще да не включи защото въздушната струя от движението

При мен включва след около 60 секунди. При сегашните температури ми включва често в града, въпреки, че преди 20 тина дни промих ребрата на 2 та радиатора с водна струя от маркуч в двете посоки за доста продължително време. проблеми с климата няма , но май ще му направя едно профи допълване.Не вдигам температура над 90 -92 градуса дори и в големи задръствания / 1 км = само 20 минути/. Вентилатора включва често но сваля температурата.
Когато промивах радиаторите удари 1 вода и на масленият радиатор. И там беше голяма бълвоч от кал

vovata
10-05-2006, 15:14
компресора изключва по 2 причини
1-вата е ако температурата на изпарителя падне под -4 градуса
2-рия случай е ако налягането в системата стане много високо, а налягането става високо при запушване на системата или ако не се включи преката да охлажда кондензатора(радиатора)



А когато датчика не работи изобщо ?
Аз,кадето и да ходих никои не ми провери датчика за налягането в системата.

monigt
10-05-2006, 19:18
аз да се изкажа ако мойе : значи при мен има едно вкл. при всеки контакт на колата за около 30 сек. и винаги когато го изкл. пак за толкова горе долу . пък така ли трябва да е или не незнам... :?

vovata
12-05-2006, 08:07
А когато датчика не работи изобщо ?
Аз,кадето и да ходих никои не ми провери датчика за налягането в системата.

Неволята учи,като няма мастор си го правиш сам :!:

Датчиците са два,намират се приблизително под акумолатора.
При мен в случая една от жичките на датчика се беше скъсала.

Как да направим бърза проверка на прсловутия датчик :?:

С кръстата отверка сваляме тръбата за въздуха към въздушния филтър. Махаме мигача (на едно болтче и щипка е ),вече има видимост. С ключ 17 се отвива датчика и се откача от буксата.
Закачването да става по бързо иначе от игличката изпуска фреон (или там каквото е)

Аз почистих моито запоих жичката и го изолирах.
Климатроника си работи перфектно :wink:

Дано да съм помогнал на някои.

П.П. В магазин за този датчик ми дадоха приблизителна цена 170 - 200 лв.

Z:)m
12-05-2006, 09:30
Миналата година и аз имах същия проблем - компресора на включваше. Първия майстор, при когото отидох, разглоби половината предница на колата за да открие причината. Тъкмо вече се беше засилил да сваля и цялото табло на колата, аз го прекъснах и помолих да сглоби всичко обратно...и си тръгнах. Бяха минали 6 часа с неговите глупости. Отидох при др майстор (едно деденце), който с мултицетчето замери тук/там и стигна до същия извод - не стига управляващ минус до крачето на релето, което се намира в черната кутия до радиатора. Като подаде директен сигнал, всичко си е ОК. Та човека тогава каза - "виж какво, може и кабел да е прекъснат някъде, може и някоя букса да е зацапана... ще отнеме много време за да открием в кое точно е причината, затова предлагам да ти опънем едно допълнително кабелче." Е, аз се съгласих... Човека му отне 10 минути... От тогава насам, проблеми не съм имал (да чукна на дърво!!!) ;)
Пробвай и ти, ако все още не си открил проблема!

vovata
12-05-2006, 09:57
Недостатъка на опънатото кабелче е :при теч в системата датчика не може да изключи компресора,естествено тои се преебава и оставаш без климатик :wink:
Не питай колко струва компресора :!:

голямата риба
12-05-2006, 14:38
А когато датчика не работи изобщо ?
Аз,кадето и да ходих никои не ми провери датчика за налягането в системата.

Неволята учи,като няма мастор си го правиш сам :!:

Датчиците са два,намират се приблизително под акумолатора.
При мен в случая една от жичките на датчика се беше скъсала.

Как да направим бърза проверка на прсловутия датчик :?:

С кръстата отверка сваляме тръбата за въздуха към въздушния филтър. Махаме мигача (на едно болтче и щипка е ),вече има видимост. С ключ 17 се отвива датчика и се откача от буксата.
Закачването да става по бързо иначе от игличката изпуска фреон (или там каквото е)

Аз почистих моито запоих жичката и го изолирах.
Климатроника си работи перфектно :wink:

Дано да съм помогнал на някои.

П.П. В магазин за този датчик ми дадоха приблизителна цена 170 - 200 лв.

ей най накрая някой да се сети за приказката за неволята която чичко Филипов ни разказваше когато бяхме на по 8 години(поне аз де)

иначе точно този датчик почти винаги е причината за неработеш климатик

както каза ти има и още един датчик който е само с 2 извода, той не дава верига ако в системата има конденз и замръзне(това е защита най-вече за през зимата)

уф направил съм и снимки поне да се види за какво става на въпрос ма за тях по късно от нас

П.П. а за колегата З:) М Вовата ти посочил какви рискове и те не са никак нереални.
и докато цената на горе долу приличен компресор втора ръка е 80 кинта, то смяната е доста по гадната работа

ivostoykov
13-05-2006, 14:35
Искам да благодаря на всички колеги които се отзоваха и да ви кажа че току що го оправих.Значи целият проблем беше в буксата на датчика под акумулатора която след мъчителна и дълга борба успях да разкача клемата след което я напръсках с контактен спрей щракнах я и свалих решетката след което измих радиатора на климатика и всичко си заработи поне засега.Искам да попитам колегите дали утре от 14:00 ще се събират на Александър Невски защото много бих желал да дойда и аз.Пожелавам на всички Алфисти безаварийно пилотиране.

голямата риба
15-05-2006, 00:52
сори за забавянето но ето все пак снимки на пресостата
едната е поглед как седи закрепен за радиатора
другата как седи закрепен към маркучите
http://hfhpe.alfaromeo-bg.com/pictures/presostat.jpg
http://hfhpe.alfaromeo-bg.com/pictures/presostat1.jpg

bass
21-07-2007, 19:29
И аз да допълня темата :-)
Тези дни изведнъж спря да включва компресора на "климатроника" (според мен в резултат на една случка с разхлабени клеми на акумулатора и съответните токови вариации). След безрезултатно пълнене на системата и оглед на бушони и релета в купето, в сервиза казаха да ида след 2 дни, че го нямало спеца по жиците. Аз обаче днес от скука разрових форума, попаднах на тази тема и с "пищови" в ръка отидох с един приятел да разглабяме (този човек познава мойта кола не по-зле от мен вече :-) ). След като се оказа, че буксата на датчика под акумулатора е като нова, зех да се чеша по врата и да бучкам по жиците. Така стигнах до споменатата черна кутия зад радиатора, в която момчето веднага намери изгорял бушон, наврян на кучето в... кривия макарон - аз въобще не го забелязах под релетата. 20 стотинки по-късно вече имах климатик :D