PDA

View Full Version : Едно въпросче към вещите в IT технологиите...



Da_Fuse
01-04-2010, 19:37
Знам че не му е много мястото в автомобилен форум да питам въпроси за компютърни компоненти, но реших и тук да попитам все пак. :)

Тези дни най-накрая се реших да си ъпгрейдна конфигурацията и се спрях на няколко компонента. За процесор, тъй като дъното ми не поддържа четири ядрени процесори съм се спрял на Athlon x2 6000+ 3.0 GHz, 2x1mb cash и рам 2 кит-а 2х1 Gb DDR2 800mhz Kingston HyperX. До тук нямам колебания, но относно хард дисковете чувам различни мнения. Принципно съм се спрял на 2хWD RE3 320Gb 16Mb cash, които да свържа в RAID 0, но се появиха хора(мои приятели уж разбиращи от тези неща), които започнаха да ме разубеждават за WD и да хвалят Seagate Barracuda, като изтъквахаче на HP сърварите били със Seagate и т.н. От друго място пък ми казаха, че хард диск-ът с най много сривания в историята на хард дисковете(от 81г. насам) бил Seagate Baracuda ако не се лъжа 250Gb...
Тъй като съм наясно, че RAID 0 масивите по начало не са особено надеждни ми се иска поне да заложа на добри хард дискове. Таааа, ще помоля някой от колегите, които са по наясно с тези неща да изрязят мнение и да ме посъветват нещо. :)


Баце, мноо си зле с правописа ше знаеш...

didod
01-04-2010, 19:56
2 кит-а 2х1 значи ли 4 GB RAM?

georgyg
01-04-2010, 20:02
Предполагам си прочел, че избраните от теб дискове 2хWD RE3 320Gb са именно за Raid - (RE3) - Raid Edition 3.
Мисля, че като цяла са доста добро решение, но задължително сложи хубаво захранване и се погрижи за въздушния поток.
А иначе маже всичко да ти казват, че модел ХХХ няма нито един дефект, но точно този диск, който вземеш да се скапе.
Вземи си и диск за архивиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
С какъв контролер ще го правиш този райд?
Напиши за какво ще го ползваш все пак това ПС.
Като цяло конфигурацията ти не е много съвременна.

detelazurno
01-04-2010, 21:09
За хардовете georgyg добре ти го е казал. Бих добавил само едно - когато твоите приятели се сдобият с хардовете от сърварите на НР тогава да ти ги хвалят. Да добри дискове са, но не можеш да сравняваш това което се слага на фабричен сървър с това измежду, което ние избираме за ежедневките си. Там първо цените са на едно доста по-различно ниво и второ един такъв сървър няма да ти обяснявам какви тестове преминава.
В крайна сметка винаги има къде по-нагоре да идеш като конфигурация, а да не говорим, че още в момента, в който си поръчаш компонентите те са вече морално остарели, а след година, две, хайде нека бъдат 3, ще бъдат остарели и от техническа гледна точка. Та просто си определи бюджет до който можеш да се вместиш, след което виж какво можеш да вземеш за тези пари. Ако видиш, че е прекалено старичко това, което можеш да си позволиш по-добре изчакай още мъничко докато паднат цените или докато събереш някой друг лев отгоре. Знам, че е гадно така да чакаш ама какво да се прави. Но най-важен ти е въпросът "какво ще върши този компютър и как очаквам да го върши?"
А за дъното си провери сайтовете на производителя и виж дали не е изкарал биос поддържащ 3 и 4 ядрени процесори.
Ако само хардовете са ти проблемацията мисля, че ти отговорихме вече. Ако имаш други съмнения или пък като цяло се чудиш как да разпределиш парите питай смело :)

Da_Fuse
01-04-2010, 22:17
Ами компютъра ще го ползвам за звукообработка главно, като имам 2 80-ки за съхранение на данните. Иначе знам, че е старичка конфигурацията, ще ми се солид стейт, но няма $. Колкото до дисковете и аз така си мисля, че са добро решение WD-тата. Иначе просто бюджетът ми е ограничен в известна степен и по тази причина се примирявам на по-компромисни неща, а и ми трябват за... вчера дет се казва, защото съм 4-та година студент и трябва да предавам едни кански курсови, за които ми е задължителен приличния компютър и така... Въпросът ми главно е дали дефакто в RAID режим дефакто им се увеличава двойно(или приблизително) животът на хард дисковете, защото дефакто четат и пишат двойно по-малко? :)

rossenvn
01-04-2010, 22:38
Колега, мисля, че тук ще ти помогнат с повече мнения: http://hardwarebg.com/forum/forumdisplay.php?f=29

detelazurno
01-04-2010, 22:49
Ами компютъра ще го ползвам за звукообработка главно, като имам 2 80-ки за съхранение на данните. Иначе знам, че е старичка конфигурацията, ще ми се солид стейт, но няма $. Колкото до дисковете и аз така си мисля, че са добро решение WD-тата. Иначе просто бюджетът ми е ограничен в известна степен и по тази причина се примирявам на по-компромисни неща, а и ми трябват за... вчера дет се казва, защото съм 4-та година студент и трябва да предавам едни кански курсови, за които ми е задължителен приличния компютър и така... Въпросът ми главно е дали дефакто в RAID режим дефакто им се увеличава двойно(или приблизително) животът на хард дисковете, защото дефакто четат и пишат двойно по-малко? :)

На теория да - увеличава им се живота, но на практика зависи от бройка и експлоатация. Аз например до момента съм успял да уморя само един хард. Една антика - Quantum Fireball 3,2 GB. Причината за смъртта дори не беше по нечия вина. Бях го закачил временно на pc-то на една приятелка, което в последствие се оказа, че има дефект в захранването и чат пат пуска ток където не трябва та точно тогава се случи харда да стои върху кутията и точец мина по шасито му. Нещо е електрониката изгоря (мисля контролера), но не си заслужаваше заниманието по реставеирането му. Но в едно може да си сигурен. В RAID масив поне ще имаш по-голяма производителност.

morfius
01-04-2010, 23:42
Колега, само да те предупредя ако вече не са... Райд 0 = производителност, има смисъл само за ОС и програмни файлове. Ако единия диск от масива умре - губиш информацията и от двата, по тази причина също данни на такъв масив не се държат.

Райд 0 не увеличава живота на дискове, това са някакви екстраполации.
Диск мре главно от дефекти, жега/токови колебания... а те не зависят много много от това, че ще дели информацията на 2 при писане/четене.
И последно - разделена на 2 информация, не означава точно 2 пъти по-малко натоварване.

Derry
02-04-2010, 00:12
Аз така и не разбрах защо вместо два не си вземеш един 500+ гб диск?

old alfist
02-04-2010, 00:13
Диск мре главно от дефекти
Един приятел компютърен специалист искрено се учуди, когато видя хард диск с пукнатина - оказа се, че клиента е карал PC-то за ремонт с велосипед и е паднал по пътя.

morfius
02-04-2010, 00:19
Казах главно... а не - само :-D
То какви ли не неща съм виждал... но идеята за Райд 0 в машина която няма да гони скорост на поточни файлове или БД ми се губи.

Pinky
02-04-2010, 10:04
Суровите звукови файлове от студио са си доста обемна история.
Имам самочувствието на човек с известен опит при системите за съхранение на данни и мога да кажа, че определено дисковете се чупят и от много зор. Ако ще се ползва достатъчно активно конфигурацията, не бих препоръчал чист 0 масив, ако ще има данни, на които ще се разчита. Ако имаш ресурс, бих препоръчал нещо от рода на 50, но там и контролера е на едни малко по-други пари, а и си трябва бройка на дисковете.

За протокола, "уморил" съм десетки, а може би и стотици дискове :)

ПП Трудно се навих да пиша, като се имат превид технологиЙте в заглавието

Da_Fuse
03-04-2010, 21:49
Еххх, човек да не направи правописна грешка...:boo:
Колкото до диск-а, имам 2х80Gb, които мисля като за начало да ползвам за съхранение на информацията. Идеята ми е на RAID дисковете да се държат по 2-3 проекта, които се работят в момента. :)
Въпросът ми по-скоро беше дали RAID 0 дават повече логически грешки и крашват осезаемо по-често. По въпроса за охлаждането мислех да поставя охлаждания за хард, но се отказах, тъй като според мен вентилаторчетата, които са твърдо закачени за хард-а след време ще създават доста вибрации. Ще има 1 извеждащ и един всмукващ отзад и един всмукващ отпред, както и UPS.

П.П. Иска ми се RAID 1+0, но за сега нямам $...:shutup:

detelazurno
03-04-2010, 22:15
Само за протокола - нали знаеш, че при направата на RAID масив губиш част от обема на диска, така че гледай да си прецениш и мястото.
Иначе пак за протокола - провеи какво може RAID контролера ти, че да не се окаже, че се целиш в нещо, което е извън възможностите му. Не всички контролери поддържат всички видове масиви.
За крашването....абе нямам толкова практически колкото теоретичен опит с RAID масивите та нека ти кажат по-добре да ти каже някой патил :)

morfius
04-04-2010, 09:52
Колега,
Направи от новите дискове РАЙД 1, на него всички данни, дори и временните.
От 2 те 80 може да направиш РАЙД 0 за скорост - само ОС и програми на него, бекъп при промени или нов софт - на РАЙД 1 го дръж.
Така ще имаш хем скорост, хем няма някой почти готов проект да изчезне в небитието баш когато не трябва.

А ако можеш (и дъното позволява) - прежали пари за още 1 нов диск и направи за данните РАЙД 5.

Da_Fuse
04-04-2010, 14:31
Ами, за съжаление дъното ми поддържа само RAID 1 и 0. По тази причина ще се спра за момента на RAID 0, а по нататък, живот и здраве ще взема по-добро дъно и ще направя RAID 1+0. :)

Благодаря на всички за съветите, ще пиша после как са нещата. :)

georgyg
04-04-2010, 19:09
Вземи си контролер отделно, защото дъната НЯМАТ вградени хубави контролери.

Da_Fuse
04-04-2010, 20:35
В какъв смисъл нямат хубави контролери вградени...
Някакви проблеми ли създават-загуби на данни, крашвания, такива работи...?

detelazurno
04-04-2010, 22:49
Вземи си контролер отделно, защото дъната НЯМАТ вградени хубави контролери.

Човека каза, че това му е бюджета. Къде го вкара в допълнителни покупки. Един приличен контролер си е бая пара.

Da_Fuse
05-04-2010, 05:21
И на мен ми се ще читав контролер и RAID 1+0, но за съжаление няма $. Дъното ми има контолер за 0 и 1, който мисля да ползвам за сега. Имам две 80-ки за информацията, които ще прекарам преди да ползвам с HDD Regenerator-а, за лоши сектори-и и като цяло за раздвижване.

П.П. До сега не съм конфигурирал RAID масиви с Windows 7 и по тази причина ще помоля за вещи напътствия. При ХР-то в началото питаше за райд и скъзи драйвери, но при 7-цата няма такава опция, та ми е чудно от къде се задават тези опции...?:comphits:

morfius
05-04-2010, 12:35
Колега извинявай но ще направиш невероятна глупост ако използваш ОС за да правиш РАЙД.
Ако наистина искаш работещо решение... през туловете на дъното си направи РАЙД 0 от 80 гб дискове и РАЙД 1 от 250 те.

Grigor
05-04-2010, 12:46
А за какво ще използваш машината все пак ?

Защото райд-а не е за всеки и за всичко.

Райд 0 е за скорост, но има голяма вероятност от загуба на данни при дефектирането на един диск или омазване на райда (все пак ще ползваш вградения контролер).

Райд 1 е за сигурност, но губиш дисково пространство.

По балансирано решение е Райд 5, но там минимума е 3 диска, а ефективен става от 4 нагоре. Там печелиш доста добра скорост на четене и прилична на писане. Ако си с истински контролер (3ware, Areca, LSI, adaptec) ще си очарован от 5-цата, но цената на 4 портов контролер е между 200 и 400$ (грубо).

относно марките - WD в момента правят чудесни дискове (особено черната серия с 5г. гаранция). Seagate имаха почти апокалиптична издънка с модела 7200.11, но модела 7200.12 е адски добър и бърз диск.

Като цяло не мисля че ако машината е за домашно ползване ти трябва какъвто и да е райд... освен че уиндоуса може да зареди по-бързо... ако не натоварваш машината може и да не разбереш че имаш райд 0 масив...

Но всичко зависи от бюджета който си готов да отделиш.

п.с.
дайнамик драйва на уиндоус е тъпо решение според мен.
Да ползваш старите дискове за райд масив също.... естествено ако искаш да си играеш ОК, но ако не ти се занимава с евентуални проблеми, преинсталации и загуба на инфо.

Да направиш райд 1 от 250-ките е по-смислено решение, но само ако имаш ценна информация, която искаш да запазиш. Ако е за торенти и др. подобни... няма смисъл, а и ще загубиш дисково пространство.

А да направиш райд 0+1 на домашна машина и с вградения контролер е невероятна загуба на дискове + малко безумие :-)

Da_Fuse
07-04-2010, 00:25
Машината ще я ползвам за звукообработка. Ако на някой му говорят нещо VST инструменти (само пияно банките са ми 25Gb), четене, писане на големи файлове в реално време, такивамити работи. Единствено ме притеснява RAID контролера на дъното. Сега се спрях на малко по-добро дъно, което поддържа и райд 5, но кинти нямам за много дискове. Незнам вече... Чудя се ако си взема 1Tb с 64 кеш какъв ли ще ерезултата...?:whistle:

detelazurno
07-04-2010, 00:55
До тук виждам нещата като да ти трябва обем и сигурност.Аз ти предлагам да си вземеш един голям хард. За същите пари, които ще дадеш за 2х320 GB си вземаш 1x1 TB. Според мен ще ти свърши доста по-добра работа отколкото да се занимаваш тепърва с масиви и да рискуваш. Аз така ги виждам нещата. Масивите са за друга работа. Не знам колко е тежък софтуера, който използваш, но ако финансите позволяват можеш да боцнеш още малко рам вместо парите, които мислиш за ново дъно и мисля, че напълно ще задоволиш нуждите си.

funnyman
07-04-2010, 17:31
А защо вместо да правиш ъпгрейд не изтриеш бозата и не си сложиш един Линукс.
Мисля че ще се получи сериозно разтоварване на хардуера даже излишъци на памет(ако разбира се програмите които ползваш имат версии за Линукс или пък тръгват с емулатор - WINE).Относно РАИД масива след спестените от ъпгрейда пари си зимаш малко по стар модел контролер (2-3г.)на Адаптек или 3ware - RAID5 (по принцип контролери се продават и на старо което не ти го препоръчвам даже дават и гаранция примерно в "Софи Стар" )за да има поддръжка на драйвери и след това 4 ако може 5 диска но не е фатално WDigital поне зелена серия ако не черна .
Едно малко допълнение ако прибегнеш до горепосочените мерки вземи дисковете от различни серии това намалява вероятността от едновременно гръмване на повече от 2 диска в раид масива.

---------- Post added at 16:31 ---------- Previous post was at 16:25 ----------

По принцип има и варант в зависимост от сегашния хардуер дали процесорите ти имат хардуерна виртуализация , да сложиш Линукс и след това една виртуална машина с Виндовс на нея .В такъв случай би могло да минеш само с лек ъпгрейд на паметта .

detelazurno
07-04-2010, 17:51
А защо вместо да правиш ъпгрейд не изтриеш бозата и не си сложиш един Линукс.
Мисля че ще се получи сериозно разтоварване на хардуера даже излишъци на памет(ако разбира се програмите които ползваш имат версии за Линукс или пък тръгват с емулатор - WINE).Относно РАИД масива след спестените от ъпгрейда пари си зимаш малко по стар модел контролер (2-3г.)на Адаптек или 3ware - RAID5 (по принцип контролери се продават и на старо което не ти го препоръчвам даже дават и гаранция примерно в "Софи Стар" )за да има поддръжка на драйвери и след това 4 ако може 5 диска но не е фатално WDigital поне зелена серия ако не черна .
Едно малко допълнение ако прибегнеш до горепосочените мерки вземи дисковете от различни серии това намалява вероятността от едновременно гръмване на повече от 2 диска в раид масива.

---------- Post added at 16:31 ---------- Previous post was at 16:25 ----------

По принцип има и варант в зависимост от сегашния хардуер дали процесорите ти имат хардуерна виртуализация , да сложиш Линукс и след това една виртуална машина с Виндовс на нея .В такъв случай би могло да минеш само с лек ъпгрейд на паметта .

ОМG....човека пита какви хардове да си вземе ти му викаш "качи си линукс". Чай или кафе? Да, благодаря!
Ако си беше преценил отдавна да се е метнал на линукс. Отговорите на "защо да не минем на линукс?" са почти толкова много, колкото на въпроса "защо да минем на линукс?".
Придържайте се малко към темата бе маа му стара! На колегата притеснението му е малкото място, а не операционната система!

funnyman
07-04-2010, 17:55
Разбира се споменах Линукс защото спомена че ще прави ъпгрейд на други елементи не само HDD така че мисля предложението е по темата.

morfius
07-04-2010, 18:38
Разбира се споменах Линукс защото спомена че ще прави ъпгрейд на други елементи не само HDD така че мисля предложението е по темата.

И целия ефект 99% ще се загуби в момента в който си пусне специфичното приложение за звукообработка.
А загубеното време и нерви да се учи тепърва на нова ОС изобщо няма да го коментирам.
Слезте на земята моля.

funnyman
07-04-2010, 22:38
Ами значи ще си ползва бозата .Относно дисковете предлагам "network attached storage" WD вътре и гигабитова ЛАН до PCto .

morfius
08-04-2010, 14:59
Ами значи ще си ползва бозата .Относно дисковете предлагам "network attached storage" WD вътре и гигабитова ЛАН до PCto .

За тия пари (читав НАС + дискове + хубав Гигабит суич) нов компютър може да се купи, а не ъпгрейд.
Има пари за 2 диска и малко РАМ колегата, не за домашен дейта-център.

detelazurno
08-04-2010, 16:29
Ами значи ще си ползва бозата .Относно дисковете предлагам "network attached storage" WD вътре и гигабитова ЛАН до PCto .

Аз пък предлагам суперкомпютър да си вземе! Може и втора ръка ама според мен по-добре да даде някоя друга хилядарка отгоре и да си вземе нов макар и малко по-старо поколение. Как мислиш? Ще му свърши ли работа?

pr_00f
08-04-2010, 16:38
Ееее стига се карахте де.
За нуждите на колегата перфектна работа би свършило това желязце.

http://h18006.www1.hp.com/products/quickspecs/12711_div/12711_div.html

morfius
08-04-2010, 21:27
А за софтуерчето предлагам да си вземе:
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF06a/15351-15351-3896136-3896139-3955796-3956246.html

На него спокойно може да си направи РАЙД 1+0 :BIGsmile:

Da_Fuse
08-04-2010, 22:21
:unsure:
Ееее стига се карахте де.
За нуждите на колегата перфектна работа би свършило това желязце.

http://h18006.www1.hp.com/products/quickspecs/12711_div/12711_div.html



А за софтуерчето предлагам да си вземе:
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF06a/15351-15351-3896136-3896139-3955796-3956246.html

На него спокойно може да си направи РАЙД 1+0 :BIGsmile:


Е...., стига пък вие, к'ви са тия боклуци дето ме занимавате тука ся....?!:comphits:

Иначе..., сериозно се замислих и вероятно ще попроменя стратегията. харесах си една готова конфигурация с един Quad Core. Само се чудя при 1Tb дисковете на WD, които са с две плочи какъв е броят на главите, и наличието на 2 плочи подобрява ли скоростта на четене или напротив я влошава? :wierdo:

П.П. Двоумя се дали да сложа 2х2 рам или 4х1, защото при куад кор-а можеби ще има повече смисъл от 4 отделни плочки рам, за разлика от дуал кор-а...?

morfius
08-04-2010, 22:32
Готова конфигурация от къде и каква?
Че тия готовите понякога са безумен ядобер... щот друзята по магазините гледат да пласират залежи.
Диска с 2 плочи е с 1 плоча в минус... а не в плюс.
Стандартния диск за СОХО комп. е с 3 плочи и 3 глави.
По-добре си вземи стандартен ако няма кой да потвърди дали тая партида 2 плочкови е читава, че имам разни спомени с такива нови партиди.

На новите дънца РАМ не е ли 3 канален?
Ако си с 2 канален РАМ... 2х2 ... броя ядра няма общо с броя плочки памет... плочите ги боли само колко канална е архитектурата.

detelazurno
08-04-2010, 22:54
Тука и аз малко се замислям, но май Quad Core ползваше двуканална памет. Демек има файда от 2хY GB или 4хY GB.
Иначе колега наистина не се набутвай с тия готови конфигурации. Ако си решил да правиш толкова генерален ъпгрейд по-добре кажи бюджет пък ще ти препоръчаме какво е най-читавото решение за тези пари.

@morfius: Да, триканална е архитектурата, но на Интел дъната и то само за новите. АМД ползват двуканална.

Da_Fuse
09-04-2010, 00:05
Ами става дума за това...http://www.pro-bg.com/product/category/37/id/4843/ (http://www.pro-bg.com/product/category/37/id/4843/)
като мисля евентуално да сменя дъното с ето това http://www.pro-bg.com/product/category/7/id/5436/
и евентуално да спестя от видеото и да взема по-добър хард(ове) и евентуално RAID... Какво ще кажете...

morfius
09-04-2010, 00:12
Колега, провери си важните приложения имат ли си хабер от многоядрени процесори, от 64 битови ОС и т.н.
Инак се оказваш в много разкрачено положение... например софтуера ти за звукообработка, може да не е писан за многоядрен процесор или да не работи добре под 64 битова ОС (тия 64 ги споменавам щото всичко над 3.25 ГБ рам иска или 64 битова клиентска или 32/64 битова сървърна ОС).
Ако софта не е чувал за многоядреност - дуал кор на макс честота, е в пъти по-ефикасно от 4 ядрен но бавен.
Звукова карта за това приложение евентуално слагаш ли в сметката?

detelazurno
09-04-2010, 00:57
Ами...нещо не ми допада тази конфигурация. Ако трябва да правим примерни конфигурации за горе долу тези пари бих ти предложил следното:

Mainboard: GA-H55M-UD2H - 189 лв
CPU: Core i5 650 (1156, 3,20GHz, Cache 4MB, Box) - 359 лв
RAM: 3GB OCZ 1333MHz Platinum Low-Voltage Triple Channel Kit - 170 лв
HDD: Western Digital Caviar Green 1TB SATA II 64 MB - 149 лв
Общо: 867 лв

Видеото ти е вградено в процесора, така че от него пари са спестени, но ако някой ден решиш и за това да хвърлиш пари имаш възможност да добавиш до 2 отделни карти.
Иначе morfius е прав. Ако трябва да се предвиди и по hi-end звукова карта нещата ще седят коренно различно. Напомням също така, че ако в момента разполагаш с такава то можеш да си я прехвърлиш на новия компютър. Същото важи и за харда - прехвърляш сегашния, отделяш един дял за ОС и системни нужди и всичко останало ти остава на разположение за работа.

morfius
09-04-2010, 09:40
Ами...нещо не ми допада тази конфигурация. Ако трябва да правим примерни конфигурации за горе долу тези пари бих ти предложил следното:

Mainboard: GA-H55M-UD2H - 189 лв
CPU: Core i5 650 (1156, 3,20GHz, Cache 4MB, Box) - 359 лв
RAM: 3GB OCZ 1333MHz Platinum Low-Voltage Triple Channel Kit - 170 лв
HDD: Western Digital Caviar Green 1TB SATA II 64 MB - 149 лв
Общо: 867 лв

Видеото ти е вградено в процесора, така че от него пари са спестени, но ако някой ден решиш и за това да хвърлиш пари имаш възможност да добавиш до 2 отделни карти.
Иначе morfius е прав. Ако трябва да се предвиди и по hi-end звукова карта нещата ще седят коренно различно. Напомням също така, че ако в момента разполагаш с такава то можеш да си я прехвърлиш на новия компютър. Същото важи и за харда - прехвърляш сегашния, отделяш един дял за ОС и системни нужди и всичко останало ти остава на разположение за работа.

Подкрепям.

Da_Fuse
09-04-2010, 11:28
Хубава карта си имам и за това не мисля. Колкото до приложенията в момента излизат версии (а на някой от приложенията вече излязоха) за 64 битови операционни системи... Въпросът с видеото също стои така - вероятно ще се възползвам, но в последствие от някаква евтина PCI-E карта, за да не товаря излишно дъното с функции дето по принцип не са му присъщи. Въпросът ми беше дали за парите си конфигурацията е рилична - мисля че е така... :)

П.П. Колега ти от каде ги извади тези цени, защото при мен излезе малко по-скъпо...?

morfius
09-04-2010, 11:35
Погледни пак конфигурацията на колегата, далеч по-удачна е.

detelazurno
09-04-2010, 14:57
.......
П.П. Колега ти от каде ги извади тези цени, защото при мен излезе малко по-скъпо...?

Процесора , дъното и харда съм ги извадил от ценовата листа на Плесио (www.plesio.bg). Рама е от HardCore systemS. Не търси техен магазин, нямат. Това е фирмата на едно момче, с което се свързваш по телефона или в скайп и доставките за София ги прави лично той. Ако се решиш кажи да ти дам координатите.

Иначе според мен готовата конфигурация, която си дал е прилична и само и единствено това. Нищо повече. Има един проблем обаче - технически остаряла е и ще излиза все повече от употреба. Както виждаш за същите пари можеш да си вземеш нещо, което се вписва в средния клас бюджетни решения и ще те крепи поне едно 3-4 години напред, че даже и повече освен ако не си някой маниак и не искаш да притежаваш винаги най-новото. Ако нещо те притесняват примерно сглабяне или купуване на части една по една казвай и ако искаш дори ще дойда с теб до магазина да ти помогна и после ще ти сголбя частите като дори не си и помислям, че мога да ти взема пари за подобна услуга.

Da_Fuse
09-04-2010, 21:26
За купуването и сглабянето, няма проблем - правил съм го много пъти. В този случай съм малко по-предпазлив, защото става въпрос за по-специфичен случай. Ще го помисля наистина. В крайна сметка вероятно ще ви послушам с изключение на рамта, която незнам защо все ме влече да е четири (нали все пак 4 ядра могат да работят индивидуално с 4 плочки). Защо с препоръчал 3х1 за трипъл ченъл, а не 4х1 за две по дуал ченъл...?

detelazurno
09-04-2010, 21:36
..... В крайна сметка вероятно ще ви послушам с изключение на рамта, която незнам защо все ме влече да е четири (нали все пак 4 ядра могат да работят индивидуално с 4 плочки). Защо с препоръчал 3х1 за трипъл ченъл, а не 4х1 за две по дуал ченъл...?

Защото броя ядра няма нищо общо с броя плочки рам. Рама зависи дали ще работи в dual channel или triple channel от мемори контролера, който в сучая е с 3 канална архитектура. 4 плочки рам на такъв процесор няма да работят 2 по 2 в dual channel ами 3 от тях ще бъдат в triple channel, а четвъртата няма да се синхронизира с останалите и ще си работи самичка. Интел са избрали да работят с 3 канален мемори контролер, което ще рече, че за техните процесори най-голяма производителност ще има 3 канална памет или иначе казано кит от 3 плочки рам. Амд работят с 2 канален мемори контролер, което за тях означава, че имат максимална производителност с 2 плочки рам. Ако държиш на интел и искаш повече от 3 GB рам тогава си вземи кит 3х2 GB - общо 6 GB, но там парите вече са сериозни и ще излезнеш доста извън бюджета.

AlfaMan
10-04-2010, 17:48
Какъв тръпъл чанъл при цокъл LGA1156 бе колега?!?
Трябва му двуканален кит нещо от рода на 2x2GB. ;) 3x1GB е за Core i7 LGA1366, ама и за там обема му е колкото за бог да прости.

Da_Fuse
12-04-2010, 11:01
Нещо се оплетох... Последно кой процесор с рам в какъв режим работи..?!:tequilla:

detelazurno
12-04-2010, 11:34
Да, в случая признавам допуснатата грешка. Значи колега това обяснение дето ти го дадох за това, че броя ядра нямат нищо общо с броя плочки рам е валидно. Иначе грешката ми идва там, че причислих сокет 1156 към топ класа на интел (1366). Накратко казано всички сокети на АМД работят с двуканална памет. При интел е същото с изключение на сокет 1366. Демек в твоя случай се целим в двуканален кит.
Конфигурацията която ти предложих може да работи и с този кит от 3 плочки, но 2 ще работят в dual channel и една самичка. Ако искаш кит за 4 GB цената отива с около 60 лева нагоре - например бих ти препоръчал OCZ Intel XMP Ready 4GB Dual Channel Kit DDR3-1333 - 239.00 лв
Ако не ти допада цената кажи и ще измислим друго. Въпреки, че според мен освен да смъкнем процесора малко надолу няма смисъл от други жертви. Например може да се сложи Core i3 540 (1156, 3.06GHz, Cache 4MB, Box) - 269.00 лв, което определено те връща в рамките на бюджета ти без да изкачаш от него.

Da_Fuse
12-04-2010, 11:59
Ами принципно е вариянт със смъкването на процесора, но до колкото знам i5 5xx сериите, освен че са по-бавни използват непълен 3мб кеш вместо 4... или греша?

detelazurno
12-04-2010, 12:31
По-бавни спрямо какво?
Иначе може и на АМД да минеш. Въпреки, че Интел ги дават като по-стабилни за работни приложения, а АМД за игри. Как ще го рабираш това и какви мнения и наблюдения имаш си зависи само от теб. Аз принципно това определение не го харесвам много. Лично аз съм на АМД платформа, а игри не играя. Много рядко се случва да си пусна една мултиплеър игричка, но тя е много стара и не е никакво мерило за съвременните машини. Доволен съм от работата която ми предоставя в работните приложения. Друг не малък фактор при бюджетните машини е цената. Принципно на АМД са по-ниски цените спрямо тези на Интел, макар че и това е малко относително казано. Но да речем, че за тези пари, за които ще си вземеш Интелска платформа можеш да си вземеш една идея по-висок клас платформа на АМД (за разликите в производителността се разбрахме вече, че е въпрос на лични впечатления и не малка доза фенщина). Ако искаш кажи и ще предложа нещо и от АМД фронта и вече ще си мислиш в коя от двете платформи какво не те кефи, какво искаш да има/няма и до колкто тези желания могат да се вместят в бюджета ти при едните и при другите и така лека полека ще стигнем до едно завършено решение.

Da_Fuse
12-04-2010, 14:44
Ами ще съм супер благдарен ако предложиш..:)
По принцип съм фен на АМД, но впечатленията са ми от по-стари поколения процесори. Сега наскоро говорих с едно момче, което ми каза, че в последната година АМД изоставали доста, както и четох един сравнителен тест на кор дуо на интел и атлон х2 със сходни характеристики и амд-то изостана... Незнам предложи дай мнение ти с какво си защо и т.н. отворен съм откъм идеи и ще черпя бира накрая то се знае. :)

detelazurno
12-04-2010, 22:26
MB: Gigabyte GA-790XT-USB3 - 209.00 лв
CPU: AMD Phenom II X3 720 Black Edition (sAM3. 2.8 GHz. Cache 6MB) - 259.00 лв
HDD: Western Digital Caviar Green 1ТВ HDD (64MB Cache, 7200RPM, SATA 3Gb/s) - 155.00 лв
RAM: OCZ Black Edition AMD Ready 4GB Kit DDR3-1600 (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24) - 239.00 лв

Общо: 862 лв.

Тук има скрит плюс. Процесора може да бъде отключен до 4 ядрен. Ествствено всичко е въпрос на късмет да попаднеш на читава бройка, която не просто да се отключи, а и да е със стабилно 4-то ядро. До сега по-голям е процента на успешние опити, но да имаш едно на ум, че може и да удариш на камък. Иначе цялата операция се извършва чрез активиране на една функция в биос-а и нищо повече (това просто за информация, да не си представяш, че трябва да запояваш, режеш къртиш и извозваш :))

Друг вариант е същата машина, но дъното да е с новия чипсет (например Asus M4A89GTD PRO), който АМД извадиха, тогава цената обаче излиза малко извън бюджета и става 912. Като цяло на тоя фронт имаме с какво повече да си играем и може да се мине примерно на малко по-нисък клас чипсет (въпреки, че аз не бих го определил като такъв) с оглед на по-лачен процесор (разбирай 4 ядрен). Хайде понеже днес ми е хубав ден да се трудя ще нахвърлям материал и в тази насока :)

MB: Gigabyte MA785GT-UD3H - 169 лв.
CPU:Phenom II X4 955 Black Edition, AM3, 3,2 GHz, 8MB, Box - 325.96 лв.
HDD: Western Digital Caviar Green 1ТВ HDD (64MB Cache, 7200RPM, SATA 3Gb/s) - 155.00 лв
RAM: OCZ Black Edition AMD Ready 4GB Kit DDR3-1600 (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24) - 239.00 лв

Общо: 888.96

Иначе тестовете по нета които четеш ги вземай просто предвид, а не като основен ориентир. Много от тях са купени и е трудно да отсееш истината от лъжата. Естествено не ти казвам да не четеш де, но все пак не приемай всичко за чиста монета.
Иначе дали са изостанали АМД или не.....тоя въпрос не ми се разнищва, а и няма как да бъде разнищен. То е като спора "ати или нвидия?" или пък "бензин или дизел?" Иначе аз съм със система подобна на последната и съм повече от доволен. Основните причини да избера АМД (отново) бяха както парични така и факта, че интел нещо много взеха да сменят скоетите си и доста разцепиха слоевете на бюджетен, топ клас и т.н. А аз не сменям много често чаркове и търсих нещо по-висок клас, което да ме държи още неопределен брой години напред с евентуални леки промени на отделни част. Е това го виждам да липсва при интел. Със смяната на сокетите, която практикуват, ако искаш да смениш процесора то пак си оставаш в един по-нисък клас каквото и да правиш просто, защото няма как да забодеш нещо по-мощно. А ако вземем за пример дъното което ти посочих в последната конфигурация, Gigabyte MA785GT-UD3H, още от предпоследния си биос който излезна поддържа все още неизлезналите 6 ядрени процесори на АМД.

Da_Fuse
13-04-2010, 01:49
Доводите ти са много валидни и за мен, защото и аз не сменям "печките" особено често. При тестовете, които четох имаше сравнение на процесори с еднаква тактова честота и доооста различна призводителност, но както казваш ти може и да е маркетинг, ПИ-АР и т.н. всичкото това. Принципно ми хаесва идеята за х3 амд-тата, единственото ми притеснение е да не става въпрос за някакъв ъпдейт на биос-а, защото на това не съм навид да си кажа честно...

П.П. Сега погледнах пак че си написал за феном в конфигурацията. Чувам от тук, от там, че феномите не били много надеждни, за разлика от атлоните, но изобщо не претендирам за достоверност на източниците. Би ли споделил няккви спобствени впечетления? :)

thecleaner
13-04-2010, 02:04
Спора е вечен за CPU тата, що не четете http://hardwarebg.com/forum/ Там поне сме с връзки ако не друго :static:

Da_Fuse
13-04-2010, 11:11
В тази връзка(амд срещу интел) точно се загледах в консумацията на амд-тата и гледам че е чувствително по-голяма от тази на еквивалентните инте, което подсказва, че са по 90нано - метровата технология, даже не са и по 60нано - метрова, а не както при интел можеби последната 45нано - метрова....?:calc:

П.П. Същевременно, четох че тези амд-та които са вече над 100вата греели бая, бая.

morfius
13-04-2010, 11:13
Една вметка, 3 ядрените АМД са геймърски... не знам нормално приложение което може да ползва 3 ядра.
И да добавя, струва си повечко пари за дъно, за сметка на процесор, поне в повечето случаи.

thecleaner
13-04-2010, 12:03
В тази връзка(амд срещу интел) точно се загледах в консумацията на амд-тата и гледам че е чувствително по-голяма от тази на еквивалентните инте, което подсказва, че са по 90нано - метровата технология, даже не са и по 60нано - метрова, а не както при интел можеби последната 45нано - метрова....?:calc:

П.П. Същевременно, четох че тези амд-та които са вече над 100вата греели бая, бая.

Бая си поизостанал с инфото колега, AMD одавна е на 45 ;), но Интел пак е напред 32 http://www.cpu-world.com/CPUs/CPU.html Ето тука инфо по въпроса.

Da_Fuse
13-04-2010, 14:41
Знам че вечеса на 32нм, въпросът е дали тези цпу-та, които са моят бюджет са направени по по-нова технология. :)

detelazurno
13-04-2010, 17:38
Доводите ти са много валидни и за мен, защото и аз не сменям "печките" особено често. При тестовете, които четох имаше сравнение на процесори с еднаква тактова честота и доооста различна призводителност, но както казваш ти може и да е маркетинг, ПИ-АР и т.н. всичкото това. Принципно ми хаесва идеята за х3 амд-тата, единственото ми притеснение е да не става въпрос за някакъв ъпдейт на биос-а, защото на това не съм навид да си кажа честно...

П.П. Сега погледнах пак че си написал за феном в конфигурацията. Чувам от тук, от там, че феномите не били много надеждни, за разлика от атлоните, но изобщо не претендирам за достоверност на източниците. Би ли споделил няккви спобствени впечетления? :)

Аз пък съм с обратни впечатлениа за съпоставката на Атлон и Феном. Не знам къде си го чел, но ако там са сравнявали примерно някой топ клас Атлон с някой среден клас Феном като нищо да се доближават и дори на някои места да имат разнимавания в производителностите, но това мисля не учудва никой.
Относно ъпгрейда на биоса...ами зависи от ревизията на дъното което попадне в ръцете ти. Ако е някоя от последните може да е с последния ъпдейт, който добавя поддръжката на 6 ядрените. Иначе за отключването на 4-тото ядро не е необходим ъпдейт. Така или иначе специално при моделите на Гигабайт са се погрижили за евентуални фалове като са се снабдили с dual bios. Тоест ако нещо се прецака или прецакаш (много малко вероятно) единия веднага идва другия на помощ като при задейсвтането на втория се прави и recover на първия и пак разполагаш с 2 биоса. А и спокойно, ъпдейтите на биосите вече са далеч по опростени отколкото бяха едно време. Сега се предлагат поне 2 варианта за зареждане на нов биос единия от които е с tool-че под windows.

Инае morfius е прав, че като цяло нито едно приложение не е писано за 3 ядрен процесор. Пишат се за 1, 2 или 4. Но не мога да се съглася съвсем, че са "геймърски" процесори. Процесорът е доста добър и от него можеш да се радваш на 2 ядра, които да ти вършат пълноценно добра работа като винаги оставаш с едно 3-то ядро за разни background нужди. А ако си късметлия ще джиткаш на 4 пълноценни ядра. Плюс това ако някога те подгони тръпката имаш и добър потенциал за клок ;)


Знам че вечеса на 32нм, въпросът е дали тези цпу-та, които са моят бюджет са направени по по-нова технология. :)

То в тая работа няма много "моя бюджет", "неговиа бюджет". Те си праскат един производствен процес и това е. Демек зависи какво си избереш измежду АМД и Интел ще си или на 45 или на 32. Иначе за това колко греят....моя е 45 и с боксовия охладител дъжржи не повече от 50 като се натовари. Вярно, че не съм го тествал да го държа на макс натоварване по цели денонощия, но колкото да изледаш един full hd филм като същевременно теглиш разни торентчета с пълна сила или пък да му нацвъкаш малко тежки задачки от някой тежък софтуер, но това са градусите, които държи. Също така не забравяй Cool 'n' Quiet функцията при АМД-тата която ти пести ток и респективно отделена топлина.

Da_Fuse
14-04-2010, 09:57
Хмммм... незнам вече... Много съм раздвоен. Хем разни разбиращи познати ми обясняват постоянно, че интел били много напред, хем на мен ми се струва, че неможе да са такава панацея... От друга страна като чета тука спецификациите на i5(3,7) серийте на интел, пише че са направени специално за мултимедия( видео, звуко и обработка на изображения), та дали феномите могат да им догонят производителноста или по-скоро феном е еквивалент на по-старото поколение на интел, като куад кор, а i сериите са една идея по-напред?

П.П. Хайде някой да даде лично мнение, че както съм си зодия кантар и все немога да взема репение...:surrender:

Grigor
14-04-2010, 10:13
Не знам ти какво се колебаеш, но аз кдокато четох темата ми идваше на моменти да си скъсам тапията (дето нямам)....

- Зелената серия на WD не блести с перформънс и не е най-доброто решение да е системен/основен диск

- Няма значение колко са ядрата ако софтуера с който работиш не може да ги ползва. А дали софтуера ти поддържа многонишкови операции можеш да провериш в нета и по разни форуми.

- Интел процесорите дават по-добра производителност при аудио/видео обработка (особено от новата i серия), но и на по-висока цена.

- Ядрата нямат нищо общо с броя памети. Всички сокети в момента ( с изключение на 1366 за i7, който е 3-канален) са с друканален контролер на паметта. Това не значи че не може да сложиш 4х2Г памет - можеш и тя пак ще работи в двуканален режим. винаги е по-добре да се слагат по-малко пръчки памет с по-голям обем.

DarkKnight
14-04-2010, 10:34
...Също така не забравяй Cool 'n' Quiet функцията при АМД-тата която ти пести ток и респективно отделена топлина.

И интел имат такива технологии ;)


Хмммм... незнам вече... Много съм раздвоен. Хем разни разбиращи познати ми обясняват постоянно, че интел били много напред, хем на мен ми се струва, че неможе да са такава панацея... От друга страна като чета тука спецификациите на i5(3,7) серийте на интел, пише че са направени специално за мултимедия( видео, звуко и обработка на изображения), та дали феномите могат да им догонят производителноста или по-скоро феном е еквивалент на по-старото поколение на интел, като куад кор, а i сериите са една идея по-напред?

П.П. Хайде някой да даде лично мнение, че както съм си зодия кантар и все немога да взема репение...:surrender:

Не съм чак до толкова запознат, но гледаш модели, четеш харектеристики, виждаш мненията на колегите тук и решаваш кое най те устройва ;)
Дадоха ти доста конфигурации, а колкото повече се чудиш, толкова повече вариянти намираш и почваш още повече да се чудиш (поне при мен е така). Така че просто си харесай една и готово :) Решаваш че искаш интел и си взимаш някоя от конфигурацийте с интел или амд и си взимаш амд. Забелязал съм че спора между интел и амд е като бензин и нафта ;) В общи линии интела е по-скъп, но според мен по-добрия избор

Според мен, както казаха и по-рано в темата, не трябва да се пестят пари от дъното за процесор, защото все пак минава всичко през него и ако то е по-калпаво всичко става по-калпаво.

Da_Fuse
15-04-2010, 12:19
Ако съм разбрал правилно, условно казано, тъй като феном и атлон са по 45нм технология, са по скоро еквивалента на куад кор-а на интел, който също е по тази технология. В този случай се получава, че с i сериите интел са крачка напред, поне за момента. От цялото това гледане, четене и т.н. ми се струва, че интел за момента е по-доброто решение...

П.П. Това е според мен ако някой може да ме оправдае ще чакам да сподели, ако ли пък не още по-добре. :)

detelazurno
15-04-2010, 13:54
Ако съм разбрал правилно, условно казано, тъй като феном и атлон са по 45нм технология, са по скоро еквивалента на куад кор-а на интел, който също е по тази технология. В този случай се получава, че с i сериите интел са крачка напред, поне за момента. От цялото това гледане, четене и т.н. ми се струва, че интел за момента е по-доброто решение...

П.П. Това е според мен ако някой може да ме оправдае ще чакам да сподели, ако ли пък не още по-добре. :)

По колко нанометрова технология се работи не ти дава директната връзка с производителноста на процесора. Иначе според писания и тестове интел винаги са се водели крачка напред.

TheBlueOne
15-04-2010, 21:08
Ако колегата няма нищо напротив да използвам неговата тема за един въпрос да не отварям нова...

Та проблема ми е следният: Купих си две плочки памет по 1ГБ които не тръгват. Имам предвид явно се разпознават от дъното (вижте снимките) но в същото време не работят!!! При мен ли е проблема и дали може да се направи нещо по въпроса или е от плочките да знам да дигам врява на тоя в Ибей :torch:?.... То е ясно че всичко е за смяна но това е друга тема :pizza:

Da_Fuse
16-04-2010, 01:49
За сега мисля да се спра на вариянта даден ми от колегата detelazurno - с интел i5 ит.н., само че ме човърка един въпрос пак(по-скоро за лично успокоение). Как най-високия клас хард дискове на WD - блек серията 1Tb диск-а от нея е със 32 кеш, а гриин серията е с 64...?!:calc: И при това положение мисля немога да реша кой е по-добрият вариян, защото до колкото знам гриин серията е гриин, защото е енергоспестяваща и си мени оборотите според натоварванията, че даже и спира да се върти при определени условия, което за диск на който ще ми бъде операционната система би било зле...

thecleaner
16-04-2010, 01:58
За сега мисля да се спра на вариянта даден ми от колегата detelazurno - с интел i5 ит.н., само че ме човърка един въпрос пак(по-скоро за лично успокоение). Как най-високия клас хард дискове на WD - блек серията 1Tb диск-а от нея е със 32 кеш, а гриин серията е с 64...?!:calc: И при това положение мисля немога да реша кой е по-добрият вариян, защото до колкото знам гриин серията е гриин, защото е енергоспестяваща и си мени оборотите според натоварванията, че даже и спира да се върти при определени условия, което за диск на който ще ми бъде операционната система би било зле...

Има една приказка за кеша, че е като ташаците на комарите, секи знае че ги има ма никои не ги е виждал :tooth: Ако толко се разстроиваш за харда си земи един Seagate и ич да не ти дреме. Такова ми е хобито че имам около 4TB хардове на домашната машина и са само Seagate, досега издънки не съм имал а ги експлоатирам 24/7.

funnyman
22-04-2010, 16:56
Tyan Thunder n3600M (S2932G2NR) Dual Socket 1207 - 130$
2 x CPU: Dual 1207pin sockets support AMD 45nm Quad-Core Opteron 1.9Ghz 75W - 140$
4 x 2GB DDR2 ECC REG 667 Micron - 240lv
--------------------------------- Това са цени от ebay с включена доставка .

Остава ти кутия за 100лв и захранване за 100лв 500W Chieftec примерно ..
Относно HDD колегите достатъчно са изписали .