PDA

View Full Version : Пружината на амортисьора опира в ламарината



yankoff
12-04-2010, 10:25
Здравейте,

Седмица след като стегнах колата минах през огромна дупка и айде пак в бокса :(.
Оказа се че след сцепената нова гума, прецакани 2 джанти, скъсан тампон и единият преден амортисьор е изпуснал. Тъй като вече парите свършиха, отидох при "италианеца" да търся 2 стари амортисьора. Човекът каза, че само 1 ми трябва и намери същия като стария ми - комплект амортисьор, пружина и тампон, както каза заводски.
Отивам при майстора си, монтира целия комплект и ми вика леко прискръцва нещо. Какво ти леко, то е като камбана на дупките. Лягаме двамата под колата и гледам че най-горното ребро на пружината опира в ламарината и като се свива и разстяга пружината закача и после рязко се откача. Мисля си аз, че той нещо не е наместил както трябва, защото гледам другата пружина си има 1-2 мм разстояние. Пружините са 1:1. Майсторът вика, ще се намести. Карах 60-70 км и понамаля звука, но нещо ми се струва не както трябва. Някой имали е такъв проблем? Старата ми пружина е здрава, в краен случай може и тя да се сложи, но ако е въпрос на наместване или има някаква тънкост да ходя при друг майстор.

zloster
12-04-2010, 11:19
Здравейте,

Седмица след като стегнах колата минах през огромна дупка и айде пак в бокса :(.
Оказа се че след сцепената нова гума, прецакани 2 джанти, скъсан тампон и единият преден амортисьор е изпуснал. Тъй като вече парите свършиха, отидох при "италианеца" да търся 2 стари амортисьора. Човекът каза, че само 1 ми трябва и намери същия като стария ми - комплект амортисьор, пружина и тампон, както каза заводски.
Отивам при майстора си, монтира целия комплект и ми вика леко прискръцва нещо. Какво ти леко, то е като камбана на дупките. Лягаме двамата под колата и гледам че най-горното ребро на пружината опира в ламарината и като се свива и разстяга пружината закача и после рязко се откача. Мисля си аз, че той нещо не е наместил както трябва, защото гледам другата пружина си има 1-2 мм разстояние. Пружините са 1:1. Майсторът вика, ще се намести. Карах 60-70 км и понамаля звука, но нещо ми се струва не както трябва. Някой имали е такъв проблем? Старата ми пружина е здрава, в краен случай може и тя да се сложи, но ако е въпрос на наместване или има някаква тънкост да ходя при друг майстор.
Колега, би ли пуснал някоя снимка. Аз от миналата пролет имам някакво дрънчене отпред отляво. Появи се след една готина дупчица, от която джанта цъфна като отворена консерва при вътрешния ръб. Дрънченето се проявя само на определен вид неравности (предполагам, когато са по-натоварени амортисьора/пружината, примерно ако много рязко завия надясно и съответно се натовари отпред отляво).

Pepo
12-04-2010, 11:26
Неправилен монтаж - личен опит, макар и с друг автомобил.
Идея си нямам как се вързвате на обяснения от типа 'Карай така, пък то ще улегне'

yankoff
12-04-2010, 11:38
Колега, би ли пуснал някоя снимка. Аз от миналата пролет имам някакво дрънчене отпред отляво. Появи се след една готина дупчица, от която джанта цъфна като отворена консерва при вътрешния ръб. Дрънченето се проявя само на определен вид неравности (предполагам, когато са по-натоварени амортисьора/пружината, примерно ако много рязко завия надясно и съответно се натовари отпред отляво).
Трудно е да се снима там, а и едва ли ще се види нещо. Свали си гумата и погледни горния край на пружината от вътрешната страна, точно под тампона. Бръкни с малка отверка да провериш дали опира. Здравият ми амортисьор има там 1-2 мм разстояние. Звукът е като от пружина, нисък, прилича на камбана заради ехото от калника. Поне при мен е така и се чува на неравности и резки завои. На прав път няма грижи.

---------- Post added at 08:38 ---------- Previous post was at 08:34 ----------


Неправилен монтаж - личен опит, макар и с друг автомобил.
Идея си нямам как се вързвате на обяснения от типа 'Карай така, пък то ще улегне'

Ами не се връзвам, но какво да направя? Не знам за колко време е нормално да се смени един амортсьор, но тоя мрънка, че му отнело 4 часа. На другия ден стоях до него 2 часа докато открием защо скърца, но не иска да го сваля и да го слага наново. Вика няма смисъл щото той по друг начин нямало как да влезе. Почна да ми бяга по "Г6" с коменатри тип стара част, нЕма гаранция каква е, дали е читава.
Но и на мен ми се струва, че не го е монтирал как трябва.

zloster
12-04-2010, 14:11
Благодаря за инфото. Уикенда чак ще има време да погледна. После ще гледам да споделя.

ФЕРАРИСТ
12-04-2010, 20:03
Слагам два лева на тъмно че горната част на пружината или е изместена от гумената подложка, или тампона е сложен накриво.......вероятно майстора ти не се е усетил че тампона се слага само в едно положение, сложил го е някак си преди това, тръгнал е да го качва, виснало му е ченето като е разбрал че трябва да извърти горния тампон при сложена пружина, като гледам че си 2.4жтд и като знам каква хурка е тва с тия твой пружини, и мога само да гадая какво е станало по нататък.......

yankoff
13-04-2010, 09:30
Слагам два лева на тъмно че горната част на пружината или е изместена от гумената подложка, или тампона е сложен накриво.......вероятно майстора ти не се е усетил че тампона се слага само в едно положение, сложил го е някак си преди това, тръгнал е да го качва, виснало му е ченето като е разбрал че трябва да извърти горния тампон при сложена пружина, като гледам че си 2.4жтд и като знам каква хурка е тва с тия твой пружини, и мога само да гадая какво е станало по нататък.......

Аз му връчих целия комплект сглобен както го взех от "италианеца". Но както казваш, нищо чудно да е било нещо накриво и да го е домързяло да го намества.
Иначе съм с 1.8ТС, не 2,4жтд, но не знам до колко има разлика.
Май ще ходя при друг майстор ...

zloster
17-04-2010, 19:45
Резултатът от прегледа днес: И при мен опира пружината в ламарината. Виждат се ясно и следите от търкането й. От огледа ми се струва, че тампона отгоре не е легнал както трябва, но ще я водя на майстор да я гледа.

yankoff
19-04-2010, 11:52
Резултатът от прегледа днес: И при мен опира пружината в ламарината. Виждат се ясно и следите от търкането й. От огледа ми се струва, че тампона отгоре не е легнал както трябва, но ще я водя на майстор да я гледа.

Явно имаме един и също проблем. Ще се радвам да споделиш какво е казал майсторът и как се оправя. Може и при твоя майстор да ходя, ако се справи добре, че аз 3 години не си намерих свестен.

zloster
23-04-2010, 16:04
Днес ми съобщиха диагнозата: блокирал лагер на тампона на амортисьора.
Лошото е, че това ще го оправям след минимум 2 седмици, заедно с други неща дето чакаха. Чак тогава ще мога да споделя как е след смяната.

oem
23-04-2010, 16:18
Днес ми съобщиха диагнозата: блокирал лагер на тампона на амортисьора.
Лошото е, че това ще го оправям след минимум 2 седмици, заедно с други неща дето чакаха. Чак тогава ще мога да споделя как е след смяната.

Интересно този който ти го е съобщил това... кажи му той да ти смени лагера на амортисьора :) Ама и да ти го покаже. Стой му на главата и го накарай да ти покаже лагера. :BBQ:

vovata
23-04-2010, 16:51
Браво имаме мастор познал точния проблем !!!
Всъщност питай мастора да не би да е гледал друга кола.

oem
23-04-2010, 17:00
Разбира се тази кола няма лагери на тампоните горе. Просто е да се разбере защо след като се погледне как е устроено окачването. Аман от майстори.

ФЕРАРИСТ
23-04-2010, 18:27
Днес ми съобщиха диагнозата: блокирал лагер на тампона на амортисьора.
Лошото е, че това ще го оправям след минимум 2 седмици, заедно с други неща дето чакаха. Чак тогава ще мога да споделя как е след смяната.
Колега иди за всичко това при друг майстор, после ако имаш път към стария му кажи че лагера е бил ОК, само че шарнира на лагера е бил заминал, и не му се обяснявай много.....

zloster
24-04-2010, 18:59
Благодаря за инфото, колеги.
Извинения на колегата yankoff, че му нацапахме темата. Проблемът от какво дрънчи остава остава отворен.

yankoff
26-04-2010, 11:39
Благодаря за инфото, колеги.
Извинения на колегата yankoff, че му нацапахме темата. Проблемът от какво дрънчи остава остава отворен.

Няма нищо. В крайна сметка имаме един и същи проблем, така че тази тема е и за двама ни.
Аз още не съм намерил време и друг майстор да ходя да погледне.

zloster
05-05-2010, 22:27
Малко нова информация:
Днес я взех от майстора. Смених тампоните все пак, но каза че и чашката, в която лягал тампона имала кривина и с чук я е заравнил. След интервенцията при мен дрънченето изчезна. Така че, не е 100% ясно кое точно е лечението на този проблем.
След смяната се появи друго дрънчене, което идва от ламарината, която стои между спирачния диск и подкалника (т.е. е от вътрешната страна на колелото и спирачния диск). И преди ми се е случвало. За да се излекува то, трябва да се свали колелото и хубаво да се натисне ламарината към купето, примерно с голяма отверка. Лошото на това дрънчене е, че може да не го чуваш винаги, зависи от положението на ламаринките.

ФЕРАРИСТ
05-05-2010, 22:35
Малко нова информация:
Днес я взех от майстора. Смених тампоните все пак, но каза че и чашката, в която лягал тампона имала кривина и с чук я е заравнил.
Там за да се появи кривина, значи нещо я е предизвикало, при положение че там движещите части са малко, е интересно какво я е предизвикало.....

haljscho
05-05-2010, 23:00
Там за да се появи кривина, значи нещо я е предизвикало, при положение че там движещите части са малко, е интересно какво я е предизвикало.....
А ма ти чак си се размислил над твърдението на тъй нареченият "майстор".........:big_whoops:
А все пак лагера смениха ли ти го???!!!!!!!!!

myato
05-05-2010, 23:13
А ма ти чак си се размислил над твърдението на тъй нареченият "майстор".........:big_whoops:
А все пак лагера смениха ли ти го???!!!!!!!!!

Сигурно само са го гресирали,щото нов е скъп :rotfl:

ФЕРАРИСТ
05-05-2010, 23:18
А ма ти чак си се размислил над твърдението на тъй нареченият "майстор".........:big_whoops:
А все пак лагера смениха ли ти го???!!!!!!!!!
Изгубих нишката, и не почнах темата отначало...

zloster
06-05-2010, 00:02
Малко нова информация:
Днес я взех от майстора. Смених тампоните все пак, но каза че и чашката, в която лягал тампона имала кривина и с чук я е заравнил. След интервенцията при мен дрънченето изчезна. Така че, не е 100% ясно кое точно е лечението на този проблем.
След смяната се появи друго дрънчене, което идва от ламарината, която стои между спирачния диск и подкалника (т.е. е от вътрешната страна на колелото и спирачния диск). И преди ми се е случвало. За да се излекува то, трябва да се свали колелото и хубаво да се натисне ламарината към купето, примерно с голяма отверка. Лошото на това дрънчене е, че може да не го чуваш винаги, зависи от положението на ламаринките.


Там за да се появи кривина, значи нещо я е предизвикало, при положение че там движещите части са малко, е интересно какво я е предизвикало.....


Изгубих нишката, и не почнах темата отначало...


Нишката е следната: Колега yankoff сподели, че е започнала да дрънчи/звънти отпред, когато минава през неравности (след удар в дупка, съответно изпуснал амортисьор, сменен с втора ръка). Аз споделих, че имам подобен проблем, резултат от много хубава дупка, която уцелих пролетта на 2009. Резултатът от нея беше хубава заварка на джантата от вътрешната страна, много мръднал реглаж на предницата и дрънченето описано преди в темата.

haljscho
06-05-2010, 00:29
Нишката е следната: Колега yankoff сподели, че е започнала да дрънчи/звънти отпред, когато минава през неравности (след удар в дупка, съответно изпуснал амортисьор, сменен с втора ръка). Аз споделих, че имам подобен проблем, резултат от много хубава дупка, която уцелих пролетта на 2009. Резултатът от нея беше хубава заварка на джантата от вътрешната страна, много мръднал реглаж на предницата и дрънченето описано преди в темата.


Оффф, колега, ти имаш проблем па ние се бъзикаме........
Или майстора нещо не ти обеснява или ти спестява някой подробности или ти не си го разбрал какво точно има в предвид.............
Просто тампона опира в едно дебело пърче алумин а то лежи в бомбето.
Така, че е по-вероятно самото бомбе да е поддало и то да е било криво, а там където опира тампона т.е. дебелия алуминий ми се струва малко вероятно.........
А това с лагера ми прозвуча като абсолютна незаинтересованост и нещо казано просто наизуст от страна на майстора и ако не беше споделил тук за проблема можеше да си платиш и за смяна на лагер........
Радвам се, че все пак проблема е бил отстранен.
Поздрави.

zloster
06-05-2010, 12:35
Оффф, колега, ти имаш проблем па ние се бъзикаме........
Или майстора нещо не ти обеснява или ти спестява някой подробности или ти не си го разбрал какво точно има в предвид.............
Просто тампона опира в едно дебело пърче алумин а то лежи в бомбето.
Така, че е по-вероятно самото бомбе да е поддало и то да е било криво, а там където опира тампона т.е. дебелия алуминий ми се струва малко вероятно.........
А това с лагера ми прозвуча като абсолютна незаинтересованост и нещо казано просто наизуст от страна на майстора и ако не беше споделил тук за проблема можеше да си платиш и за смяна на лагер........
Радвам се, че все пак проблема е бил отстранен.
Поздрави.
Бавно загрявам, какво да прави :smile:.
Аз не съм запознат с устройството на окачването в подробности и две трети от техническите термини нищо не ми говорят, но ето, че научих нещо ново. А колегата, пуснал темата вече има по-ясна представа какво да погледне, за да разбере при него от какво е проблема.
Темата за майсторите няма да я коментирам, че тя е дълга и много епизоди за сапунен сериал ще се получат от нея.

haljscho
06-05-2010, 17:11
Бавно загрявам, какво да прави :smile:.
Аз не съм запознат с устройството на окачването в подробности и две трети от техническите термини нищо не ми говорят, но ето, че научих нещо ново. А колегата, пуснал темата вече има по-ясна представа какво да погледне, за да разбере при него от какво е проблема.
Темата за майсторите няма да я коментирам, че тя е дълга и много епизоди за сапунен сериал ще се получат от нея.
Това, че бано загряваш и че не разбираш от окачване няма нищо общо в случая.:no:
Просто ти си се доверил на майстора а той си прави експерименти с твоя живот и живота на тези които возиш в колата си...........Иединствената му мисъл е да ти вземе парите...........за съжаление.
Колегата дето е пуснал темата, "майсторът" му казал нещо скърца, ма карай така 2-3дни и то ша са намести................:jason2:

yankoff
10-05-2010, 13:55
Сега като се замисля наистина може алуминиевото легло да се е изкривило от дупката, в която влязох. Все пак беше сериозен удар и може да е избило нагоре. Това обаче не знам как и кой може да го види и оправи. Гледам из форума добри отзиви за Румен в ст. град. Ще пробвам при него.
Иначе си карам, колата си "звъни" ...

ФЕРАРИСТ
10-05-2010, 14:48
Ако махаш рамото в което влиза горния носач и аморт, огледай ботуша на шасито, при 4те отвора за шпилките дали не е криво, виждал съм понякога изкривявания и там.....

yankoff
14-05-2010, 09:51
Така, стана ясно къде е проблемът благодарение на Румен. Оказа се че тампонът е обърнат на 180 градуса. В момента колата ми е още в сервиза, но вярвам на Румен за причината. Ще пиша пак като покарам 1 седмица и видя че не скърца.

Успех на zloster с ремонта.

ФЕРАРИСТ
14-05-2010, 18:55
Така, стана ясно къде е проблемът благодарение на Румен. Оказа се че тампонът е обърнат на 180 градуса. В момента колата ми е още в сервиза, но вярвам на Румен за причината. Ще пиша пак като покарам 1 седмица и видя че не скърца.

Успех на zloster с ремонта.
Баси охлюва дето трябва да си за да не направи на майсторчето впечатление че е наобратно.....интересно как го е хванал, сега не мога да си го представя как би влязло, и колко го хващат гайките....

yankoff
15-05-2010, 11:04
Баси охлюва дето трябва да си за да не направи на майсторчето впечатление че е наобратно.....интересно как го е хванал, сега не мога да си го представя как би влязло, и колко го хващат гайките....

"Майстори" колкото искаш. Същият охлюв го поставя 4 часа, а Румен каза 15-20 мин. Май си намерих майстор най-накрая...
Но Румен каза, че нещо самият тампон не е наред, освен че е бил обърнат.

Versace
04-04-2011, 11:11
добре де тук за макферсона ли говорите и ако е за него, той нали е кръгъл , как на 180 е завъртян кво значение има?

oem
04-04-2011, 11:37
Има си точно място където ляга пружината.

Versace
04-04-2011, 21:08
И някой може ли да каже как точно или снимка да даде за поставянето на въпросният тампон, щото сега купих нов за всеки случай и го гледам си е кръгъл и симитричен. Къде по-точно е особеността към чашката на амортисьора или към алуминиевата лапа където влиза? Звука е тъп и понякога силен който чувам. Все едно удар, появи се след смяна на пружините с по-къси.

Забелязвам че от въпросната страна пружината е много близо до купето, минава на косъм, а на дясната си има видимо разстояние.

Versace
05-04-2011, 20:59
Днес смених тампона на амортисьора, но чукането не се оправи, чува се силен удар в купето и то не винаги и в различни неравности. Носачите са рециклирани, долният е с нови тампони, горния с полиуретан. Стабилизиращата щанга не мърда, биалетките и те са на малко км и са стегнати. Голяма дилема и направо умирам от яд.

Идеи някакви?

Някой няма ли да сподели или ако има и снимков материал да ги видим тия особености. Щото тоя тампон на макферсон как да го сложиш на криво, той си ляга в тая чашка дето е с шпилките, както и да го завъртиш все си ляга там. Тия зъбчета отдолу никаква роля не играят за монтажа. Въпросната чашка е гладка, така че, не мога разбера какво значи сложен на криво и как се завърта тампона на 180 градуса, и като се завърти евентуално както, той е кръгъл навсякъде ляга по един начин.
Ето за този тампон говоря. http://axm-auto.com/image_display.php?img=prod_img/1216439546_p.40160.jpg