PDA

View Full Version : има ли акваристи



mim
14-04-2010, 14:51
които да помогнат на много лаишки въпроси, защото "спецовете" ме отсвирват

НЕ искам да правя аквариум!

имам едно гьолче вкъщи с диаметър 60см и дълбочина 10-12см, облепено с камъчета, в което си гледам от година камък с мъх и водна лилия, като редовно му доливам вода, когато поливам цветята :beer:

обаче напоследък е жабурнясало доста и смяната на водата не помага особено и това го прави неприветливо

! искам да си пусна вътре охлюви и рачета, така като чета с раците ще е по-трудно, а и котките може да им видят сметката бързо :)
но охлювите сигурно няма да са им интересни
харесала съм си ей тия водни красавци:
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=167
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=372

е ли е възможно това, което си мисля изобщо, защото "спецовете" нещо даже не щат да ме изслушат, какво искам, след като нямам 200л акваруим с ув лампи и не знам си какво още там

или някой да ми продаде 2 охлюва пък да видим, какво ще стане

firedragon
14-04-2010, 15:01
охлюви можеш да сложиш спокойно и за нула време ще изядат де що има водорасли и други подобни.Само трябва да се внимава,че на моя аквариум едно време като пуснах 2 охлюва и после станаха 200.За раците не знам как ще е,но предполагам и те ще се чувстват добре,но ми се струва,че ще имат нужда и от друга храна,не само водорасли.Иначе котките много,много не си падат по декоративните рибки и тем подобни,моите поне нямаха никакво влечение към тях.

old alfist
14-04-2010, 15:10
Не спомена дали имаш помпа, защото е от голямо значение за зеленясването. Когато езерцето е постоянно на слънце водата позеленява дори и с помпа.
Имам два фонтана на вилата. Таранките са много издръжливи, а сухоземни охлюви постоянно имам - те сами си идват.

mim
14-04-2010, 15:12
нямам помпа и седи на слънце заради лилията
значи смело се гмурвам с охлювите
видях че има един магазин "Куката" в квартала, различен от онзи с нелюбезните типове, ще отида да ги прослушам :)
а да дойдат сами охлюви не се надявам, 11 етажа катерене не е малко

old alfist
14-04-2010, 15:18
Това ми е единият фонтан. http://www.clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=20701&d=1243972814

mim
14-04-2010, 15:21
такива охлюви няма да ги оставя на котките, ще ги сготвя преди тях :)

JAMAL
14-04-2010, 16:41
Акваристиката ми е хоби, но този тип водни пространства, ми е леко чужд. Все пак това, което мога да ти кажа, е че охлювите няма да помогнат за спряването с жабурнясването. За целта определено ти трябва филтър/помпа, който да раздвижва водата. Спомена, че доливаш вода....а източваш ли?. Хубаво е да се долива свежа вода, но ако не се източва от старата, тя се концентрира и оттам е възможно да идват проблемите ти. Пусни снимка да видим гьолчето.
Има друг форум, в който може да пробваш за помощ...aquariumbg.com/forum.
Охлювчета, които мога да ти препоръчам са Ампуларии
http://aquariumbg.com/forum/akvariumni-bezgrabnachni/10421048104410541042104510581045-105410611051107010421048-1042-10401050104210401/.
Планорбисите, които са от единия линк са дребни, кафяви и гледката не е нещо особено.

p.s. ако все пак се спреш на планорбиси, мога да ти дам стотици, множат се прекалено.

mim
14-04-2010, 18:22
водата от време на време я сменям изцяло или гледам да вадя водораслите
инак доливам, защото се изпарява бързо

дай малко охлюви за експеримента :) 2чки ако може

мерси за съветите

търтей
14-04-2010, 21:21
Щом е на слънце ще зеленясва винаги квото и да правиш.
С охлювите няма да има никакъв проблем. Раците няма да тръгнат току така. Що не се обади - наш колко риби съм отгледал :)

А охлюви що не си вземеш ампуларии?
Готини са, даже може и да успееш да ги размножиш

А да, водата НЕ се сменя цялата щото кофти. Долива се.

Kuker
14-04-2010, 21:28
Ако си спомням правилно, тубифекса чисти зеленото.Обаче ще е проблем с това гьолче, много е малко, и лятото на слънце водата много ще се стопля.Не вярвам да оцелее нещо сред тази температура.

75TwinSpark
14-04-2010, 22:52
Щом е на слънце ще зеленясва винаги квото и да правиш.

Така е абсолютно
С охлювите не е проблем,но колкото чистят толкова и 3амърсяват
Раците лично а3 не ти ги препоръчвам,освен ако неискаш да ги събираш и3 целия апартамент ,дори и на 3акрит аквариум съм ги га3ил нощно време,ровят отвратително и правят ма3ало в целия аквариум,освен това ядът сомове и риби и са много добри ловци хихихи
Тубифекса в аквариума ще смърди нечовешки според мене

И а3 да повторя водата не се сменя,на 2-3месеца се отлива и3вестно количесто и се долива чиста
Имал съм вода на 5-6г абсолютно бистра,но това става и с помпи ,филтри.........................

Kuker
14-04-2010, 23:26
Тубифекса чисти по-големи гьолчета, изкуствени езерца примерно, в това гьолче /легенче/ не знам какъв ще е ефекта.

търтей
14-04-2010, 23:30
Тубифекса чисти по-големи гьолчета, изкуствени езерца примерно, в това гьолче /легенче/ не знам какъв ще е ефекта.


Аз знам :Tease: Ще смърди на тиня и гняс :pig:

Kuker
14-04-2010, 23:32
Значи не става.:)

JAMAL
15-04-2010, 09:40
И а3 да повторя водата не се сменя,на 2-3месеца се отлива и3вестно количесто и се долива чиста
Имал съм вода на 5-6г абсолютно бистра,но това става и с помпи ,филтри.........................

Да наблегнем на горенаписаното, казано е възможно най-точно.
И все пак, водата която се движи, жабурнясва доста по-трудно от застоялата, без значение дали е на слънце или не.
ps mim искаш само 2? Моля те бъди по благосклонна към мен и поискай 20:handshake:.

mim
15-04-2010, 10:58
хехе, дай 4 тогава, пиши на лични къде да дойда да си ги прибера, с това плашене че много се множат...
а ако и те цапат може да ми торят лилията :)

а някой ден като порасна, може да си направя телевизор за котки (аквариум) :)

old alfist
15-04-2010, 11:04
Абе кратко казано - трябва да е на сянка и да има помпа със струи, за да се обогатява с кислород. Охлювите почти нищо не помагат за чистотата.

mim
15-04-2010, 11:07
добре де, един ден ще го ъпгрейдна до фонтанче, ама не знам кога :)

old alfist
15-04-2010, 11:12
Ако няма да пускаш разни животинки - има препарати, които се ползват за басейните и тогава можеш да бъдеш още по-спокойна.

mim
15-04-2010, 11:15
аз искам животинки и лилии

всъщност мъжът си взе лилията и я чучна там :)

JAMAL
15-04-2010, 12:30
А най-красивите и достъпни за нас охлюви са
http://www.forumaquario.com.br/portal/img_artigos/neritina_zebra.jpg
а именно "neritina". Това са соленоводни охлюви, които са адаптирани за сладка вода и си живеят без проблем. Единствения минус, е че поради солеността си не могат да се размножават. И затова цената им започва от 2,5лв/бр. Мога да те свържа с човека, който ги внася.